strona główna // forum // chat // kontakt // dodaj do ulubionych // ustaw jako startową


Strona główna działu
-> Krótki opis
-> Edycja kolekcjonerska
-> W pigułce

Recenzje
Solucja
Klawiszologia
Postacie
Lokacje
Przeciwnicy
Ekwipunek
Tryb Wypraw
Dodatki / DLC
Dubbing PL
Galeria

Tapety
Filmy
Relacja z E3 2015SOLUCJA|Porady ogólne | Przejście gry | Grobowce opcjonalne |
| Misje poboczne | Mapy: znajdźki i wyzwania |
| DLC "Baba Yaga" | DLC "Więzy Krwi" |GROBOWCE OPCJONALNE:

W grze znajdziesz 9 opcjonalnych grobowców. Część z nich dostępna jest od razu przy pierwszej wizycie w okolicach wejść, ale niektóre wymagają odpowiedniego sprzętu lub umiejętności, by mogły zostać zrabowane. Ich poziom trudności nie jest skomplikowany i w zasadzie ogólne założenie nie odbiega od grobowców z poprzedniej części. Wiele zagadek oparto o nowe umiejętności - łączenie przedmiotów liną, ucinanie lin, kołowrotki itp. Celem każdego z grobowców jest starożytna księga, w której zapisano cenne wskazówki - są to nowe umiejętności, które znacznie ułatwią dalszą rozgrywkę i stworzą ją bardziej dynamiczną. Z pewnością warto je spróbować rozwiązać samodzielnie, ponieważ nie są trudne. Czasem jednak najprostsze rozwiązanie jest tym właściwym i nie zawsze wydaje się być tym właściwym :) Zapraszamy do lektury.

JASKINIA LODOWCOWA: Statek lodowy

Lokalizacja: jaskinia lodowa. Grobowiec dostępny od razu.
Nagroda: Pradawne umiejętności

Idąc po drewnianych pomostach skręć w lewo i stań na drewnianej belce. Idź na jej koniec i skocz w przód i złap czekanem lodową ścianę. Wejdź w górę i skocz na powalony maszt. Przejdź po nim w stronę statku. Zamontuj czekan w mechanizmie i rozłup go. Opuścisz odważnik. Po lewej od mechanizmu znajdziesz deski, od których możesz się odbić i podskoczyć wyżej. Wejdź na maszt i idź w lewo. Skocz na odważnik - uderzysz w ścianę i rozłupiesz lód torując sobie drogę w górę. Zejdź na ziemię i idź w stronę wioseł. Wespnij się po nich wyżej i na górze znajdziesz kolejny mechanizm. Opuść odważnik i szybko biegnij w lewo na maszt, skręć w prawo i skocz na podnoszący się odważnik. Uderzysz nią w kolejną zamarzniętą skałę i rozłupiesz ją. Pod nią znajdziesz lodową ścianę wspinaczkową. Wejdź po niej na górę i znajdź mały ołtarzyk z nagrodą. Wróć po linie na Mongolskie Przejście.

KOMPLEKS RADZIECKI: Starożytny zbiornik

Lokalizacja: okolice zamarzniętej rzeki za budynkiem technicznym (tartakiem). Dostępny od razu.
Nagroda: Naturalne instynkty

Zlokalizuj dźwig z zawieszonym pniem drzewa. Zobacz, że wisi centralnie nad okrągłą studnią zabitą deskami. Strzel w mocowanie. Drzewo wpadnie otwierając wejście do jaskini. Zejdź w dół (sporo surowców) i idź korytarzem w dół. Zobaczysz śluzę. Skocz na belkę, by obniżyć poziom wody. Opuść się niżej omijając kręcącą się przeszkodę. Dojdziesz do kolejnej śluzy. Lara zauważy baryłkę z ropą w jej pobliżu. Po strzale w baryłkę ta eksploduje otwierając śluzę. Przepłyń dalej i dotrzyj do Obozu: Cysterna. Wejdź na kamienny most i idź w stronę wieży, most się zawali, a Lara wyląduje w wodzie. Płyń wzdłuż ogrodzenia. Przepłyń przez półokrągłe drzwi. W środku znajdziesz kolejną śluzę. Idź schodami w górę - znajdziesz baryłkę. Rzuć nią w stronę śluzy i strzel. Poziom wody podniesie się. Wróć do głównego pomieszczenia tą samą drogą (musisz tym razem zanurkować). Płyń teraz za obracające się koło (schody po lewej). Wyjdź na brzeg. Obejrzyj zalane pomieszczenie. W rogu znajdziesz pływającą platformę, nad sobą belkę podnoszącą śluzę blisko tratwy. Za wieżą znajdziesz kilka baryłek. Rzuć jedną z nich na pływającą tratwę i wejdź po schodach wyżej, skocz na belkę. Prąd wodny przepchnie platformę z baryłką do kolejnego koła napędowego. Gdy tratwa będzie wracała na swoje miejsce, strzel w baryłkę, którą na nią rzuciłeś. Otworzysz tym samym kolejną śluzę i poziom wody znów się podniesie. Wpłyń do nowo otwartego pomieszczenia. Przejdź korytarz, wyjdź na brzeg, przeskocz na drugą stronę (wyższa półka). Zobaczysz kolejną śluzę. Patrząc na nią dostrzeżesz przejście po swojej prawej stronie. Idź tam, rozłup ścianę. Powtórz czynność z poprzedniej śluzy - wrzuć baryłkę na tratwę, podnieś poziom wody i szybko płyń w jej kierunku. Gdy poziom wody zacznie opadać, chwyć baryłkę i czekaj na odpowiedni moment. Gdy znajdziesz się pod rozłupaną ścianą, wyceluj i wrzuć baryłkę przez wyrwę. Teraz wróć na górę i rzuć baryłkę w stronę śluzy. Zestrzel ją i zalej salę tak, by można było wejść do wieży po nagrodę. Po jej zdobyciu wskocz do wody i płyń do wejścia obok obozu. Wróć przez jaskinię do Kompleksu Radzieckiego.

KOMPLEKS RADZIECKI: Głos Boga

Lokalizacja: jaskinia w zachodniej części mapy. Niedostępny do momentu uzyskania sprzętu: strzały z liną oraz nóż.
Nagroda: Wewnętrzna siła

Wejdź do jaskini i strzel z łuku w drewnianą barykadę i pozbądź się jej. Wyważ drzwi, przejdź dalej i podskocz wyżej. Idź przez wąską jaskinię. Znajdź obozowisko i rozpal ogień (Obóz: Lodowy Wąwóz). Wyjdź na zewnątrz i po wąskiej ścieżce idź w lewo. Na końcu przejdź przez wąską szczelinę. Biegnij na koniec i po lewej zobaczysz miejsce do podskoku na ścianie. Złap się krawędzi wyżej i przesuń w prawo. Dostrzeżesz ścianę wspinaczkową. Skocz w jej kierunku i złap się czekanem. Przejdź w prawo, przeskocz na drugą część ściany i idź w górę przez wąski skalny most. Wspinaj się w prawo i opuść się na półkę. Idź naprzód. Złap widoczną krawędź i przesuń się w prawo. Skocz na kolejną krawędź i szybko złap czekanem ściankę wspinaczkową i przejdź w prawo. Przejdź przez niestabilny skalny mostek (zawali się) i szybko złap czekanem kolejną ścianę. Kontynuuj w prawo i stań w końcu przed budynkiem. Wejdź do środka i zamknij drzwi używając kołowrotka po lewej stronie. Na drzwiach są belki, po których możesz przejść wyżej i w lewo. Przejdź na drugą stronę, zejdź na dół i zobacz kolejny kołowrotek. Stojąc obok niego wystrzel z łuku strzałę z linką w wiszący odważnik. Po lewej stronie ściana, którą możesz rozłupać czekanem. Wróć do głównej sali i podnieś drzwi. Wróć do kołowrotka i przy pomocy czekana podciągnij odważnik maksymalnie w swoją stronę. Podejdź teraz do liny i gdy zobaczysz delikatny podmuch wiatru, przetnij linę i puść odważnik. Uderzy on z dużą siłą w lód po drugiej stronie pomieszczenia odsłaniając mechanizm otwierający kolejne drzwi. Wróć do głównego pomieszczenia. Otwórz drzwi naprzeciwko wejścia i zdobądź nagrodę. Wyjdź z budynku. Stań przy paliku owiniętym linką. Wystrzel strzałę z liną w kierunku belki powyżej. Przejdź po linie w górę. Wejdź do niewielkiej jaskini. Tam wystrzel linkę w belkę poniżej i zjedź po niej. Zobacz gzyms - wespnij się w górę i przejdź w prawo. Znów stwórz drogę zjazdu i zjedź niżej. Poniżej znajdziesz półkę skalną. Idź w prawo. Wróć do Kompleksu Radzieckiego.

KOMPLEKS RADZIECKI: Czerwona kopalnia

Lokalizacja: okolice wejścia do Kopalni Miedzi. Dostępny od razu.
Nagroda: Sokoli wzrok

Z miejsca, w którym zdobywasz umiejętność tworzenia koktajli Mołotowa, spójrz przed siebie - znajdziesz przejście zablokowane metalową kratą. Idź w lewo, przejdź za róg i zobacz deski pomalowane na czerwono. Wespnij się po nich, podciągnij w górę i zejdź po drugiej stronie. Idź przed siebie. Otwórz bramę naciskając przycisk przy konsoli oświetlonej na zielono. Idź przez chodnik z torami aż do urwiska. Znajdź drabinę. Wejdź na górę i zjedź po linie. Kawałek dalej znajdziesz zalane pomieszczenie. Przepłyń w prawo. Przy pomocy nowej umiejętności spal szmaty i przejdź przez wąską szczelinę. Przeskocz nad przepaścią - zbyt słaba konstrukcja się zawali i spadniesz w dół. Pójdź w prawo i idź cały czas kierując się w niższe partie lokacji. Ostrożnie po deskach i wejdź do maleńkiego pomieszczenia przypominającego biuro. Po lewej zobaczysz tryskającą wodę, a za nią szmaty gotowe do spalenia. Stwórz Mołotow i rzuć ponad rurą, z której wycieka woda (inaczej płomień zgaśnie i szmaty się nie zapalą). Przeskocz na drugą stronę - znajdziesz się w głównej sali grobowca Czerwona Kopalnia. Idź w lewo - zeskocz na półkę poniżej i przejdź przez korytarz w dół. Znajdź Obóz: Szyb Wydobywczy. Stąd przeskocz na platformę pośrodku lokacji. Po lewej zobaczysz tryskającą wodę zasłaniającą możliwe do podpalenia szmaty. Niestety tym razem nie ominiesz ich celnym rzutem. Trzeba zatrzymać wodę. Przeskocz dalej i idź po schodach na wyższy poziom. Przed sobą znajdziesz wiszące wiadro. Skocz i złap jego krawędź - odblokujesz dwa wózki, które zjadą z rampy i odsłonią miejsce, które możesz podpalić. Niestety nie na długo, gdyż konstrukcja się zawali. Opuść się więc i wróć na wyższy poziom. Idź jeszcze wyżej po rampie i spójrz w lewo. W oddali znajdziesz wózek owinięty linką. Strzel w niego i podciągnij do siebie. Coś ciągle blokuje dalszy zjazd. Zejdź na drewnianą rampę nieopodal i przeskocz po palu na drugą stronę (ściana z nagrodą). Wejdź wyżej i stań na dachu komnaty z nagrodą. Tam znajdziesz pal owinięty liną. Stań przy nim i wystrzel linkę w wiszący na torach wózek. Połączywszy go liną wróć na drugi poziom i znów wskocz na wiadro, by uwolnić wózek. Lina jest na tyle wytrzymała, że woda odsłoni szmaty, które teraz możesz podpalić rzucając w nie Mołotowem. Z rozbiegu wskocz do nowo otwartego pomieszczenia i zdobądź nagrodę. Za ołtarzem jest ukryte przejście. Wskocz do niego po deskach na końcu i wspinaj się cały czas w górę. Na drodze napotkasz deski, które możesz zniszczyć strzelając do nich z łuku. Idź po torach aż do wodospadu - przeskocz na drugą stronę i przeczołgaj się przez wąską szczelinę. Płyń prosto i wespnij się po miękkiej skale w górę. Wróć do Kompleksu Radzieckiego.

GEOTERMICZNA DOLINA: Łaźnie Kitieżu

Lokalizacja: jaskinia z niedźwiedziem w okolicach Obserwatorium. Niedostępny do momentu uzyskania sprzętu: aparat do oddychania pod wodą.
Nagroda: Żelazny uścisk

Wejdź do jaskini i wskocz do wody. Przepłyń podwodny korytarz. Wyjdź na brzeg i przeciśnij się przez wąską szczelinę. Idź przed siebie. Natrafisz na okrągłą salę z tryskającymi co jakiś czas śluzami. Przed tobą są gałęzie, po których możesz przejść. Omiń rwącą wodę płynącą z otworów w ścianie. Podskocz wyżej (ściana z farbą) i rozpal ognisko (Obóz: Wodne Sanktuarium). Omiń pułapkę i idź po schodach w górę. Na szczycie w lewo i przed siebie. Przejdź między korzeniami. Wskocz do wody i płyń przed siebie. Znajdź łódkę z kołowrotkiem. Połącz go liną z belką pod miejscem, z którego zeskoczyłeś do wody. Użyj kołowrotka, by przepłynąć do centralnej części lokacji. Po lewej od wejścia do pomieszczenia kolejna belka owinięta linką. Ponownie użyj łuku i kołowrotka, by podpłynąć w tamtym kierunku. Wejdź przez wyrwę w ścianie do małego pomieszczenia. Po jego drugiej stronie jest wajcha owinięta linką. Chwyć uchwyt i pociągnij, by obniżyć poziom wody. Puść wajchę i kieruj się w stronę wejścia do tego pomieszczenia. Zobaczysz kołowrotek, który wcześniej był zalany. Stojąc obok niego wystrzel linę z łuku w wajchę. Użyj kołowrotka, by pociągnąć ją w swoim kierunku. Zrób to szybko, bo poziom wody się podnosi. Wróć na łódkę przez wyrwę w ścianie. Przedostań się teraz na drugą stronę lokacji (użyj łuku i kołowrotka na łódce). Zejdź z łódki, przepłyń przez wąską szczelinę do kolejnego pomieszczenia z wajchą. Obniż poziom wody jak poprzednio. Tym razem nie ma podwodnego kołowrotka. Wykorzystaj zatem ten, który jest na łódce - obniż poziom wody, puść wajchę, podejdź blisko niej, wystrzel linę do kołowrotka na łódce i poczekaj, aż poziom wody się podniesie. Wróć na łódkę i zakręć kołowrotkiem. Teraz możesz chodzić po dnie lokacji. Przejdź do centralnej części i spójrz w kierunku bramy, za którą jest nagroda. Zobacz, że pod nią są czerwone beczki z paliwem. Zniszcz je torując sobie drogę do nagrody. Wróć do Geotermicznej Doliny biegnąc w górę po schodach - zniszcz drewnianą przeszkodę i biegnij przed siebie.

GEOTERMICZNA DOLINA: Dom Przeklętych

Lokalizacja: na północny wschód od pierwszej wioski, na urwisku nad wodą. Dostępny od razu.
Nagroda: Szybkie leczenie

Zlokalizuj metalową kratę. Po prawej stronie będzie wąskie przejście. Przeczołgaj się. Zostaniesz zaatakowany przez 4 wilki. Po walce podejdź do bramy i otwórz ją czekanem. Wejdź po schodach na górę i biegnij korytarzem przed siebie. Przeciśnij się przez wąską szczelinę i idź w dół. Skręć w prawo koło studni i biegnij przez korytarz. Znajdź obozowisko - rozpal ogień (Obóz: Lecznica). Wejdź do pomieszczenia z zagadką. Na wprost nagroda, po prawej drewniane schody, po lewej mechanizm z odważnikami i platformami. Zlokalizuj wózek ze zwojem białej liny. Pociągnij go i pójdź w prawo. Wejdź do dziury i zobacz kolejną platformę. Zobacz, że wiszący hak oraz górna część platformy są owinięte liną. Połącz je za pomocą strzały z liną. Wróć do pierwszego odważnika i przyjrzyj mu się. Tuż za nim dostrzeżesz maleńką wajchę owinięta linką. Strzel do niej z łuku, pociągnij i wróć szybko do wózka. Stojąc obok niego wyceluj w opuszczony odważnik i połącz dwa przedmioty linką. To wystarczy, by utrzymać obie platformy. Przejdź na drewniane schody i bujając się po palach dostań się na pierwszą platformę. Z niej przeskocz w prawo na fragment mostu i dostań się na balkon. Wejdź do środka i odbierz nagrodę. Wróć do Doliny Geotermicznej.

GEOTERMICZNA DOLINA: Jama Sądu Ostatecznego

Lokalizacja: centralna część Geotermicznej Doliny. Niedostępny do momentu pozyskania sprzętu: czekan z liną.
Nagroda: Geolog

Wejdź do jaskini, skocz łapiąc czekanem o metalowy hak nad przepaścią. Biegnij przed siebie. Przejdź przez szczelinę i znajdź obozowisko. Rozpal ogień (Obóz: Odkryty Wąwóz). Przejdź dalej, przeskocz nad przepaścią używając czekana. Biegnij dalej, skręć w lewo i zjedź po pochylni skacząc na jej końcu w kierunku wspinaczkowej ściany. Wejdź na górę, przejdź po drzewie nad przepaścią. W ciemnościach znajdź małą jaskinię. Wejdź do niej i kieruj się w dół. Przepłyń jezioro i wyjdź na brzeg między dwoma rampami z torami. Idź w lewo, po rampie w górę. Połącz czekan z kołowrotkiem i obróć platformę z wózkiem o 180 stopni. Podejdź do wózka i zepchnij go w dół. Wróć do kołowrotka i znajdź pal owinięty liną. Utoruj sobie łatwą drogę do drugiej wieżyczki z wózkiem. Zjedź po linie. Zobaczysz kołowrotek - jeszcze nie możesz go użyć. Za nim skakane deski (biała farba). Wejdź na górę. Uruchom kołowrotek - platforma z wózkiem zjedzie w dół. Teraz wykorzystaj wcześniejszy mechanizm, który ominąłeś - przekręć platformę o 270 stopni. Wróć do kołowrotka-windy i wjedź na górę. Wjeżdżając zobaczysz, że tory idealnie ustawiają się z rampą. Możesz teraz zepchnąć wózek w dół. Zejdź na dół i odbierz nagrodę. Wejdź do wody i płyń na drugą stronę. Wespnij się po ścianie wspinaczkowej i wróć do Geotermicznej Doliny.

GEOTERMICZNA DOLINA: Katakumby świętych wód

Lokalizacja: okolice obozu Ruiny Akweduktu (po walce z pierwszym żołnierzem z miotaczem ognia). Dostępny od razu.
Nagroda: Tajemnice anatomii

Zeskocz z ruin akweduktu do wody. Znajdź powalone drzewo i przejdź po nim do otworu w murze. Przepłyń zalane pomieszczenie i przeciśnij się przez wąską szczelinę. Zrób przejście nad wodą wykorzystując linkę. Następnie między filarami z czaszkami do komnaty. Znajdziesz Obóz: Podtopiona Jaskinia. Podejdź do zalanej części grobowca. Znajdź ruchomy kołowrotek i wystrzel w belkę na widocznej łodzi. Gdy podpłynie blisko, wskocz na nią nim lina się zerwie i szybko strzel z łuku w kolejny ruchomy kołowrotek na wyspie pośrodku rzeki (unikaj kontaktu z wodą, gdyż może cię porwać jej nurt - a to oznacza śmierć). Gdy już staniesz na wyspie, podejdź na jej wyższą krawędź. Zobacz wodospad. Ukrywa za sobą kolejną łódkę (powinieneś łatwo dostrzec owinięty liną pal). Wystrzel w nią z łuku i podciągnij. Nurt zrobi swoje - łódka z kołowrotkiem popłynie w twoją stronę. Szybko skocz na pokład i znajdź belkę z liną na lądzie po drugiej stronie rzeki. Połącz ją z kołowrotkiem i szybko użyj czekana, by podciągnąć się bliżej krawędzi. Teraz możesz bezpiecznie wskoczyć wyżej i po lewej odebrać nagrodę. Za tobą znajdziesz kruchą ścianę - rozłup ją czekanem, skręć w prawo i wróć do doliny.

ZAGINIONE MIASTO: Komnata Egzorcyzmu

Lokalizacja: jaskinia z niedźwiedziem w północno-wschodniej części mapy. Dostępny od razu.
Nagroda: Ogień grecki

Wejdź do jaskini i rozłup czekanem ścianę. Idź przez wąski korytarz, wejdź do wody i zanurkuj. Przepłyń stalaktytowo-stalagmitową jaskinię i wyjdź na powierzchnię. Rozpal ognisko (Obóz: Jaskinia Geotermiczna). Wskocz do wody i przepłyń podziemne jezioro. Wyjdź na brzeg i wejdź do ognistej jaskini. Zobacz ulatujący zielony gaz. Wystrzel w jego kierunku płonącą strzałę. Po wybuchu przejdź szybko do głównej sali grobowca. Zejdź schodami w dół. Tuż pod wejściem do tego pomieszczenia zobaczysz ścianę ze śluzą. Po prawej stronie żuraw z kołowrotkiem, a po środku - zalana komora. Nad śluzą dwie wajchy owinięte linką. Pociągnij obie strzelając do nich z łuku. Z otworu za śluzą będzie wydobywał się trujący i łatwopalny gaz, a zalana komora zostanie osuszona. Wejdź do niej i odepnij klatkę używając czekana. Wróć na górę i przy pomocy kołowrotka wyciągnij klatkę z zalanej komory. Teraz stań obok śluzy i wyceluj z łuku w odważnik żurawia owinięty linką. Strzel i pociągnij w swoim kierunku tak, aby klatka była bliżej wejścia do nagrody. Teraz znów pociągnij obie wajchy i otwórz śluzę, by wydobył się z niej łatwopalny gaz. Wejdź do osuszonej komory - stań na pochylni i wyceluj płonącą strzałę w ulatniający się gaz. Wystrzel ją (jeśli będziesz stał na powierzchni, siła wybuchu zabije Larę). Eksplozja powinna odrzucić klatkę w stronę bramy i tym samym nagroda jest twoja. Wróć do Zaginionego Miasta.