strona główna // forum // chat // kontakt // dodaj do ulubionych // ustaw jako startową


Strona główna działu
-> Krótki opis
-> Edycja kolekcjonerska
-> W pigułce

Recenzje
Solucja
Klawiszologia
Postacie
Lokacje
Przeciwnicy
Ekwipunek
Tryb Wypraw
Dodatki / DLC
Dubbing PL
Galeria

Tapety
Filmy
Relacja z E3 2015KLAWISZOLOGIA


  » Poruszanie się

• Bieg

Do wprawienia Lary w ruch służą klawisze kierunkowe W, S, A, D. Po wciśnięciu klawisza W Lara zacznie biec do przodu (względem ustawienia kamery). By skręcić w lewo lub w prawo, wciśnij odpowiednio klawisz A lub D. Gdy wciśniesz klawisz S, panna Croft obróci się o 180 stopni i zacznie biec w twoim kierunku.

Za pomocą klawisza W oraz A lub D sprawisz, że Lara zacznie delikatnie skręcać w wybranym kierunku. Podczas sterowania, cały czas pomagaj sobie myszką. Gdy natrafisz na niskie lub wąskie przejście, Lara automatycznie kucnie lub przeciśnie się przez szczelinę.
• Sprint

By biec sprintem, naciśnij Shift.
• Wolne chodzenie

Używając klawiszy kierunkowych, naciśnij i przytrzymaj Ctrl, by panna Croft zaczęła iść wolno.
  » Skoki
• Skok

Aby Lara podskoczyła, wciśnij Spację. By skoczyć w wybranym kierunku, użyj odpowiednich klawiszy kierunkowych. Jeżeli przytrzymasz W podczas skoku, panna Croft skoczy dalej.
• Skok z użyciem łuku i liny

W RotTR pojawia się kilka rodzajów skoków z użyciem liny. Pierwszy z nich użyjesz przy specjalnych, wiszących zwojach liny, celując z łuku prawym przyciskiem myszy (PPM) oraz strzelając lewym przyciskiem myszy (LPM). Gdy skok jest możliwy do wykonania, po prawej stronie pojawi się odpowiednia ikonka.
• Skok z użyciem czekana i liny

Przy drugim rodzaju skoku musisz rozpędzić się, skoczyć i gdy Lara będzie w powietrzu, wcisnąć E. Również te skoki można wykonywać jedynie w określonych momentach, a mianowicie w miejscach z metalowymi obręczami.
• Skok z zaczepieniem o półkę

Do niektórych półek Larze nie uda się doskoczyć. Aby temu zaradzić, podczas skoku wciśnij E, by panna Croft rzuciła czekanem z liną i zaczepiła go o półkę. Również niektóre kamienne i lodowe ściany pozostają poza zasięgiem Lary. W tym przypadku, tak jak poprzednio, skocz w kierunku ściany i naciśnij E, by Lara zaczepiła o nią swój czekan, a następnie zaczęła się wspinać. Gdy znajdujesz się na ścianie do wspinaczki, wciśnij E, aby panna Croft zaczęła się wspinać, używając czekanów.
• Skok na główkę

Każdy fan TR doskonale pamięta skoki na główkę. W RotTR również jest to możliwe, wystarczy stanąć nad zbiornikiem wodnym, skoczyć za pomocą Spacji i szybko wcisnąć PPM.
  » Pływanie i nurkowanie
W RotTR pojawiła się możliwość pływania. Do poruszania się zarówno na powierzchni, jak i pod wodą, służą klawisze kierunkowe. By zanurkować, naciśnij i przytrzymaj PPM. Jeżeli chcesz wypłynąć puść PPM. Aby płynąć szybciej, wciśnij i przytrzymaj Shift.

W późniejszym etapie gry Lara zdobędzie aparat oddechowy, który pozwoli jej spędzić pod wodą dowolną ilość czasu.
  » Interakcja
• Akcja

Klawisz akcji, czyli E, służy do wykonywania większości interakcji w grze. Dzięki niemu zbierzesz surowce, artefakty, przeszukasz ciała zwierząt czy wrogów, otworzysz specjalne zamki przy użyciu wytrychów, a także porozmawiasz z Ocalałymi lub zakupisz przedmioty w sklepie.
• Przesuwanie przedmiotów

Niektóre przedmioty m.in. wagoniki można przesuwać. W tym celu podejdź do nich i wciśnij E. Do poruszania służą klawisze W lub S. By zakończyć interakcję, wciśnij C.
• Korby

By użyć korby, naciśnij E, a następnie A lub D. By wyjść, wciśnij C.
• Przecinanie lin

Po odblokowaniu noża Lara będzie mogła przecinać niektóre liny. Aby to zrobić, wciśnij F.
• Trebusz

Choć w RotTR nie spotkamy na swojej drodze żadnego środka transportu, w zamian dostajemy krótki epizod z wystrzeliwaniem pocisków z trebusza. Aby to zrobić, wciśnij E i za pomocą klawiszy A lub D, nakieruj trebusz na odpowiednie miejsce, następnie naciśnij LPM, by dostosować odległość i puść LPM, by oddać strzał.
• Rzucanie przedmiotami

Oprócz możliwości rzucania przedmiotami czy granatami, Lara może również zdecydować się na rzuty dyniami lub kurami. Działa to dokładnie tak samo, jak w przypadku zwykłego rzucania. Na początku chwytasz przedmiot za pomocą klawisza E, celujesz LPM i rzucasz PPM.
• Siedzenie na krześle

Jednym z osiągnięć w RotTR jest siedzenie na krześle. Można je znaleźć w Dolinie Geotermicznej. Wystarczy do nich podejść i wcisnąć E, a Lara chwilę odpocznie od zgiełku, Trójcy i pogoni za odkrywaniem kolejnej tajemnicy świata :)
  » Walka

• Strzelanie z broni palnej

Tak jak w poprzedniej części, celować musimy sami. Aby namierzyć cel, wciśnij PPM, natomiast by strzelić, wciśnij LPM. W kolejnych etapach rozgrywki odblokujesz alternatywne strzały, które możesz użyć za pomocą środkowego przycisku myszy (ŚPM).

Do wyboru broni służą klawisze 1, 2, 3, 4 lub suwak myszki. Przesuwając do góry wybierzesz następną broń, a w dół - poprzednią. Używając tych samych klawiszy, możesz wybrać alternatywne strzały poszczególnych broni uzyskując np. granatnik. By przeładować broń, naciśnij R.

Aby przybliżyć widok podczas strzału, wciśnij Z. Do oddalenia widoku, służy ten sam klawisz. Podczas walki naciśnij klawisz Shift, a zmienisz ramię.

• Strzelanie z łuku

Strzelamy z łuku dokładnie tak samo, jak w poprzedniej części. By wycelować, naciśnij PPM, by oddać strzał LPM. Aby zwiększyć zadawane obrażenia, przytrzymaj LPM. Jeżeli nie chcesz oddać strzału, puść PPM. Aby podczas strzału przybliżyć widok, naciśnij Z, by oddalić ponownie naciśnij ten sam klawisz. Za pomocą klawisza Shift, tak jak w przypadku używania broni palnej, zmienisz ramię.

Aby poza obozem wytworzyć strzały, naciśnij i przytrzymaj LPM. W późniejszym etapie gry Lara będzie mogła używać strzał, które przebiją pancerz wroga.
• Strzelanie z łuku z użyciem liny

W przeciwieństwie do poprzedniej odsłony TR, strzelanie z łuku z użyciem liny wygląda tak samo, jak oddanie zwykłego strzału. By wycelować naciśnij PPM, aby oddać strzał LPM. Strzał z łuku przy użyciu liny użyjesz na przedmiotach nią owiniętych lub do zrzucania/przyciągania przeciwników.
• Strzelanie ognistymi / wybuchającymi / trującymi strzałami

Wraz z postępem rozgrywki, zyskasz możliwość używania alternatywnych strzał. Aby wybrać jedną z nich, naciskaj klawisz 1. By oddać alternatywny strzał, wciśnij ŚPM.

Aby wytworzyć alternatywne strzały, naciśnij i przytrzymaj ŚPM, wcześniej wybierając rodzaj strzał.
• Walka wręcz

Gdy znajdziesz się blisko wroga, naciśnij F, by Lara zaatakowała przeciwnika. W późniejszych etapach gry oraz po wykupieniu odpowiednich umiejętności, odblokujesz różne sposoby rozprawienia się z przeciwnikami np. za pomocą czekana lub noża. Są to tzw. specjalne ataki kończące. Do ich użycia również użyj klawisza F. W niektórych przypadkach oprócz klawisza F, trzeba będzie dodatkowo użyć klawisza E.

Oprócz tego, Lara może również wykonywać zabójstwa z ukrycia m.in. podkradając się do przeciwników, skacząc na nich z dużej wysokości, spychając ich z krawędzi lub wciągając do wody. Aby w cichy sposób pozbyć się wroga, wciśnij klawisz F.

• Unik/Przewrót

Podczas walki, bardzo często przydadzą ci się uniki. Aby je wykonać, wciśnij C. Po wykupieniu odpowiednich umiejętności, Lara będzie mogła stosować kontry po uniku i specjalne ataki kończące, dzięki którym pozbędziesz się wrogów w mniej konwencjonalny sposób. Podczas uniku, wciśnij ponownie C, by wykonać przewrót.
• Wytwarzanie przedmiotów

Panna Croft może wytwarzać granaty odłamkowe, koktajle Mołotowa, granaty dymne, czy radiowe miny zbliżeniowe. Aby je wykonać, musisz najpierw znaleźć odpowiedni przedmiot czyli: puszkę, butelkę lub krótkofalówkę należącą do przeciwnika. Gdy masz już odpowiedni przedmiot, wciśnij ŚPM. By rzucić wykonanym przedmiotem wciśnij PPM, by wycelować, a następnie LPM.
• Szybkie leczenie

Aby błyskawicznie wyleczyć ranną Larę, naciśnij i przytrzymaj klawisz V.
  » Wspinaczka

• Wspinanie się

Aby zacząć się wspinać, wystarczy nacisnąć Spację, a Lara sama złapie się krawędzi. By się po niej poruszać, użyj A lub D. Aby przeskoczyć na następną półkę, w zależności od tego, gdzie się znajduje, wciśnij Spację oraz A lub D. Jeżeli chcesz opuścić się na niższą półkę lub puścić krawędzi, naciśnij C.

Klawisz C pozwala bezpiecznie opuścić się i złapać krawędzi, choć w większości przypadków panna Croft robi to automatycznie. Jeżeli Lara źle złapie się krawędzi, pojawi się przycisk interakcji. Aby nie spaść, musisz jak najszybciej nacisnąć E.
• Wdrapywanie się na ściany

Gdy krawędź, której chce złapać się Lara, jest za wysoko, wciśnij dwukrotnie Spację, a panna Croft odbije się i doskoczy wyżej. Najczęściej takie miejsca można rozpoznać dzięki pionowym, białym śladom na ścianach lub drewnianych belkach.
• Wspinanie z użyciem czekana

Czekana do wspinaczki użyjesz na kamiennych lub lodowych ścianach. Wystarczy do nich podejść i nacisnąć klawisz E.
• Wspinanie po drabinie

Aby użyć drabiny, wystarczy do niej podejść i wcisnąć Spację (by na nią wskoczyć) lub C (gdy Lara stoi na krawędzi, a pod nią znajduje się drabina). Do poruszania się służą klawisze W lub S. Aby opuścić się z drabiny, wciśnij C.
• Wspinanie po drzewach

Po niektórych drzewach Lara może się wspinać. Można je rozpoznać po częściowym braku kory lub jaśniejszych gałęziach. Aby się wspiąć, wystarczy podskoczyć za pomocą Spacji. Niektórych gałęzi Lara będzie mogła się złapać, by po chwili przeskoczyć do następnego punktu, a na inne będzie mogła wejść.
• Wspinanie po specjalnych strzałach

W trakcie gry odblokujesz bardzo wytrzymałe strzały, dzięki którym Lara będzie mogła dostać się do wcześniej niedostępnych miejsc. By ich użyć, wystarczy wycelować za pomocą PPM w odpowiednią, drewnianą ścianę, a następnie wystrzelić wciskając LPM.

Podczas celowania, wokół strzał pojawiają się różne kolory - czerwony oznacza, że wystrzeliwana strzała znalazłaby się zbyt blisko poprzedniej i wszystkie by spadły; zielona oznacza dobrą odległość, a Lara bez problemu do niej doskoczy; fioletowa informuje o tym, że odległość strzał byłaby zbyt duża, by Lara mogła do nich doskoczyć. Dodatkowo, po wykupieniu odpowiedniej umiejętności, Lara podczas skoku będzie mogła wbić strzałę w drewnianą powierzchnię za pomocą klawisza F.
• Zjazd/Wspinaczka tyrolką

Aby zjechać na tyrolce, wystarczy na nią wskoczyć za pomocą Spacji. By przestać zjeżdżać i zacząć się wspinać, naciśnij S.

Po uzbieraniu odpowiedniej ilości monet, możesz zakupić w sklepie wciągarkę, dzięki której Lara będzie znacznie szybciej wjeżdżać po tyrolce. Aby jej użyć, naciśnij i przytrzymaj E.
  » Ślizg
Podczas swojej wyprawy, Lara niejednokrotnie będzie ześlizgiwała się ze wzniesień, czy śliskich powierzchni. By podczas ślizgu omijać przeszkody, użyj odpowiednich klawiszy kierunkowych.
  » Pułapki
Na swojej drodze, niejednokrotnie napotkasz pułapki. W grze występują dwa rodzaje - sufitowa oraz kolce znajdujące się pod podłogą. W pierwszym przypadku musisz jak najszybciej przestrzelić ją za pomocą LPM, w drugim wystarczy, że przeskoczysz ją używając Spacji.
  » Rozglądanie się
Do rozglądania się po okolicy lub odpowiedniego ustawienia kamery służy myszka.
  » Instynkt przetrwania
Instynkt przetrwania przydaje się, gdy masz problem z przejściem jakiegoś etapu gry lub podczas eksploracji. Po naciśnięciu Q cały ekran staje się szary, a na żółto zostają podświetlone ciekawe przedmioty. Żółta ściana światła pokazuje aktualny cel podroży, którym Lara powinna podążać.

Istnieje również możliwość zaznaczenia ciekawych miejsc na mapie za pomocą Spacji. Podczas używania instynktu przetrwania miejsca te będą świeciły na niebiesko.
  » Obozy
Podczas swojej podróży wielokrotnie napotkasz na obozy. Aby wejść z nimi w interakcję, naciśnij E. To właśnie w obozach możesz rozwijać umiejętności Lary, wybierać i ulepszać bronie, wytwarzać amunicję lub wyposażenie, wybrać alternatywny strój, a także skorzystać z szybkiej podróży.
  » Mapa
Do włączenia mapy służy klawisz Tab. Znajdziesz tam wiele przydatnych i ciekawych informacji m.in. aktualne zadanie, podsumowanie obszaru, rozmieszczenie znajdziek, obozów, a także przejrzysz znalezione dokumenty, artefakty i surowce, które można napotkać w grze. Istnieje również możliwość sprawdzenia poziomu opanowania przez Larę danego języka.