strona główna // forum // chat // kontakt // dodaj do ulubionych // ustaw jako startową


Strona główna działu
-> Krótki opis
-> Edycja kolekcjonerska
-> W pigułce

Recenzje
Solucja
Klawiszologia
Postacie
Lokacje
Przeciwnicy
Ekwipunek
Tryb Wypraw
Dodatki / DLC
Dubbing PL
Galeria

Tapety
Filmy
Relacja z E3 2015SOLUCJA|Porady ogólne | Przejście gry | Grobowce opcjonalne |
| Misje poboczne | Mapy: znajdźki i wyzwania |
| DLC "Baba Yaga" | DLC "Więzy Krwi" |Witaj w solucji - poradniku do gry Rise of the Tomb Raider. Solucja nie zawiera dużych fabularnych spoilerów, a jedynie opis przejścia. W osobnych podrozdziałach znajdziesz też wskazówki jak ukończyć opcjonalne grobowce oraz misje poboczne. W grze jest też OGROMNA liczba dokumentów, murali, artefaktów, monumentów, skrzynek surwiwalowych, skrzynek z monetami i innymi surowcami - ich lokalizację znajdziesz na naszych mapach. Możesz zbierać gałązki drzew, jagody i liście krzewów, ptasie pióra. Możesz polować na zwierzęta (jelenie, niedźwiedzie, zające, dziki, rysie) - surowce są bardzo cenne i znacznie ułatwiają dalszą grę, ponieważ to dzięki nim możesz w Obozach kupować nowe umiejętności, ulepszać swój strój oraz broń. Niektóre są częściowo niezbędne do dalszego przejścia gry - a już na pewno do jej znacznego uproszczenia i przyspieszenia. Część wyzwań jest trudna (sen-koszmar o tykwach niewpadających do beczek będzie usprawiedliwiony), ale kluczem do ich rozwiązań jest zwyczajna cierpliwość. Wszystko wymaga wprawy.

Menkaure
© WoTR 2016

PORADY OGÓLNE:

1) Solucja zawiera opis przejścia fabularnego - misje poboczne, grobowce, znajdźki, wyzwania itp. będą osobno. Każdy artefakt czy znajdźka daje ci punkty doświadczenia, które możesz wymienić na ciekawe umiejętności. Dzięki surowcom możesz usprawnić swój strój oraz broń.
2) W grze nie ma rzeczy niewykonalnych, tzn. nie możesz złowić ryby i upiec jej w obozie, ani nie możesz ulepić bałwana (choć ilość śniegu wyraźnie to sugeruje), ale jeśli zobaczysz coś, co w Instynkcie Przetrwania świeci się na pomarańczowo, to możesz tego użyć - możliwe, że nie od razu, ponieważ część rzeczy wymaga specjalnego ekwipunku, który odblokujesz w miarę postępów w grze.
3) By uniknąć otwartej walki, warto likwidować wrogów z ukrycia (wykorzystuj krzaki, wchodź na drzewa, strzelaj z łuku lub później w grze z tłumików). Możesz też likwidować wrogów z zaskoczenia używając czekana. Gdy jednak dojdzie już do konfliktu, w którym wrogowie wiedzą o twojej obecności, to przemieszczaj się między osłonami, by uniknąć granatów oraz zachodź ich od tyłu. Gdy nie możesz sobie poradzić z grupą wrogów, zwracaj uwagę na elementy otoczenia (kanistry, baryłki, beczki, dzbany, misy) a gdy tego nie ma pod ręką, to korzystaj ze specjalnych naboi, które zdobędziesz w miarę postępu gry. Moim ulubionym i zdecydowanie NAJLEPSZYM rodzajem specjalnej amunicji są trujące strzały, które zrobisz z rosnących głównie w jaskiniach muchomorów, bądź w butwiejących pniach drzew. Tylko niedźwiedź zostanie przez nie spowolniony - ale na tyle, by można go było zabić strzałami zwykłymi lub z broni palnej. Pozostali przeciwnicy (nawet Nieśmiertelni) giną po jednym trafnym strzale (giną także ci, którzy znajdują się wystarczająco blisko) - więc zachęcam do ulepszenia tej umiejętności, gdy tylko będzie ku temu okazja.
4) Niektóre obozy wymagają ich rozpalenia - zawsze więc miej pod ręką kilka gałązek. Zachęcam do odwiedzenia każdego obozu i regularnego sprawdzania możliwości wytwarzania nowych części stroju - zwiększenie pojemności sakiewek na naboje, surowce.
5) Dużo eksploruj w poszukiwaniu Map Archiwisty, Toreb Badacza i Monolitów - dzięki nim na mapie ujawnione zostaną lokalizacje ciekawych znajdziek.
6) Pomagaj Ocalałym wykonując zlecone misje poboczne. Nie pożałujesz, ponieważ dostaniesz cenne nagrody (np. wytrych, którym możesz otworzyć część skrzyń z częściami do broni - pozostałe skrzynie otworzysz zwyczajnie czekanem).
7) W miarę postępu w grze możesz skorzystać ze Sklepu (znajduje się w Kompleksie Radzieckim), w którym nabędziesz ciekawe i pomocne przedmioty. Najemnik Trójcy stanie po twojej stronie, ale nie zrobi tego za darmo - odsprzeda ci rzeczy, które potrzebujesz za bizantyjskie monety - zatem ucz się języka greckiego, mongolskiego i rosyjskiego (poprzez czytanie dokumentów i fesków), by odblokować Monolity, te z kolei ujawnią położenie na mapie skrzyń zawierających nawet 25 sztuk monet. W Geotermicznej Dolinie jedna z mieszkanek zaoferuje ci także sporą sumę pieniędzy za przekazanie informacji o zrabowanych opcjonalnych grobowcach.
8) Przy pierwszej wizycie w Sklepie kup wciągarkę - wjeżdżanie po linach na wyższe partie lokacji będzie o wiele szybsze.

Zapraszam więc do gry. Kieruj się wskazówkami, próbuj swoich sił, a gdy będziesz miał kłopoty z przejściem dalej - zerknij do tekstu. By lepiej zorientować się w opisach, gdzieniegdzie podaję nazwy niektórych pobliskich Obozów. Miłej zabawy!