strona główna // forum // chat // kontakt // facebook // youtube

Powrót do Archiwum

GRUDZIEŃ 201731 grudnia 2017, by Cez
W Walentynki zagramy w demo remake'u TR3
We wrześniu informowaliśmy Was o powstającym nieoficjalnym remake'u gry Tomb Raider III. Jego twórca Jonny Harlow wstępnie zapowiadał demo z Croft Manor na październik mijającego roku. Prace nad ukończeniem projektu okazały się jednak trudniejsze niż początkowo przewidywano.


Ekipa współpracowników Harlowa wciąż się rozrasta, a wszystko po to, by ukończyć grę. Twórca zapowiedział, że nowy termin wydania dema to 14 lutego, czyli dokładnie w dzień pięćdziesiątych urodzin Lary Croft.

Więcej nowych informacji mamy poznać już w styczniu. Jeśli chcecie przypomnieć sobie szczegóły o tym projekcie, to odsyłamy Was do newsa z września >> klik!

   


30 grudnia 2017, by Cez
Filmy z Angeliną w jakości 4K Ultra HD
Coraz bliżej do premiery filmu Warner Bros pt. Tomb Raider (2018), który zadebiutuje w kinach 16 marca. Tymczasem wytwórnia Paramount Pictures 27 lutego zamierza wydać na Blu-ray dwa poprzednie filmy z Larą w jakości 4K Ultra HD - Tomb Raider Movie i Cradle of Life.


Dwa filmy z Angeliną Jolie zyskają rozdzielczość 4K, czyli 2160p, a obraz zostanie podrasowany do jakości HDR, który zapewnia szerszą gamę kolorów z lepszą jasnością i łagodniejszymi przejściami pomiędzy najciemniejszymi i najjaśniejszymi obszarami.

Powyżej możecie zobaczyć projekty okładek tych nowych wydań. A co znajdziemy w pudełkach? Oba filmy zostaną wydane na dwóch dwuwarstwowych płytach Blu-ray (BD-66 i BD-50), a nabywca otrzyma także dostęp do kopii cyfrowej. Zła wiadomość jest taka, że póki co nowe wydania zostały zapowiedziane jedynie dla regionu A, czyli dla Ameryki Północnej, Południowej i Japonii.

   


28 grudnia 2017, by Redakcja
Piętnaście lat minęło jak jeden dzień!
Był już dziś tradycyjny urodzinowy news, podsumowujący ostatni rok, jednak piętnastolecie to także dobra okazja, by sięgnąć pamięcią znacznie głębiej. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować wszystkim tym, którzy w ciągu piętnastu lat przyczynili się do sukcesu World of Tomb Raider: założycielowi serwisu, obecnym i byłym redaktorom oraz współpracownikom, członkom firm Core Design, Crystal Dynamics i Cenega oraz przede wszystkim Wam, drodzy Czytelnicy, bez których żadna strona internetowa nie miałaby sensu.

Poniżej możecie zobaczyć jak serwis WoTR wyglądał 15 lat temu :) Wybaczcie słabą jakość - to jedyny screen z tamtego okresu, który udało nam się odnaleźć. Co ciekawe, byliśmy wtedy tygodnikiem aktualizowanym głównie w weekendy. W lutym 2004 roku zmieniliśmy tę formę na dziennik. Przy okazji przypomnijmy, że wszystkie newsy z całych piętnastu lat (a jest ich już niemal 2500) znajdziecie w dziale Archiwum.


A oto historia naszej strony w pigułce: serwis WoTR oficjalnie wystartował 28 grudnia 2002 roku, choć tak naprawdę był dostępny online w prowizorycznej wersji beta nieco wcześniej. Założyciel, czyli Grzeko znany także jako Mr Macphisto, był wówczas jedynym członkiem redakcji. Wiosną 2003 roku do rodzącego się kilkuosobowego zespołu dołączył Cez, który w 2015 roku przejął obowiązki redaktora naczelnego. Z kolei w grudniu 2003 roku Igi założył Forum WoTR, na którym przez wiele lat toczyły się burzliwe dyskusje. W 2008 roku do ekipy dołączył K@t, a od 2015 roku dodatkowo przy stronie pomagają Kyo, Menkaure, Autumn i Taimon. Warto też wspomnieć o profilu na Facebooku - założyliśmy go w marcu 2010 roku i dziś śledzi go ponad 4500 fanów.

Oto pozostałe osoby, które w okresie ostatnich piętnastu lat w różnym stopniu, mniejszym lub większym, były lub nadal są zaangażowane w funkcjonowanie serwisu WoTR: Aga, Froniu Co, Pietras, Xald, Malwinka, The Pianist, Zebius, Groza, Jerrem_Y, Integral, Paciej, Valkiria, Barbie, PeeT, Kasia Trent, Boone, Luthien, Phoebe Poison, FreakMatek!, e_g, kluz_kaa, Cinek, Mek, Ethlaine, Klaudia Croft, Kris Nephilim, Gabriela. Dziękujemy!

Po piętnastu latach możemy powiedzieć, że Tomb Raider, Lara Croft i WoTR to nie tylko nasze hobby - to styl życia, dzięki któremu udało nam się poznać wyjątkowych ludzi, stworzyć trwałe przyjaźnie i wspólnie zwiedzić świat tropem naszej bohaterki, Lary Croft. Jesteśmy bardzo ciekawi, jaka przyszłość czeka serię Tomb Raider. Niezależnie od tego, jaka ona się okaże, Lara Croft zawsze będzie towarzyszyć nam w życiu. Mamy nadzieję, że Wam również - za naszym pośrednictwem!

   


28 grudnia 2017, by Cez
Narysuj Larę i wygraj książkę o 20-leciu serii TR
Pora na finałowy konkurs związany z piętnastymi urodzinami serwisu World of Tomb Raider. Przez cały grudzień rozdajemy unikalne, oficjalne gadżety z serii Tomb Raider, które otrzymaliśmy prosto od Crystal Dynamics. Tym razem do znanej już Wam książki "20 Years of Tomb Raider" i talii kart dorzucamy cenne autografy, przyszywki z okazji 20-lecia serii oraz powieść pt. "Lara Croft and the Blade of Gwynnever" (link do opisu). Łącznie w finałowym konkursie nagrodzimy aż trzy osoby!

Tym razem musicie wykazać się inwencją twórczą. Wiemy, że w 2018 roku fani otrzymają nowy film, nowe komiksy, a być może także nową grę. Niezależnie od tego, jaki będzie przyszły rok dla postaci Lary, chcemy abyście wzięli sprawy w swoje ręce i zaproponowali swoją wizję rozwoju serii. Stwórzcie pracę, która odpowie na pytanie "jaki według ciebie powinien być rok 2018 dla Lary Croft?". Nie będziemy bawić się we wróżbitów i nie sprawdzimy czy Wasza wizja zostanie spełniona. Chcemy abyście nam pokazali, w jakim kierunku dalej powinna rozwijać się seria.


Regulamin konkursu:

1. W konkursie może wziąć udział każdy z wyjątkiem redakcji i współpracowników serwisu World of Tomb Raider.

2. Nagrody za pierwsze miejsce: książka w języku angielskim pt. "20 Years of Tomb Raider" wraz z autografem autorki Meagan Marie oraz przyszywka z okazji 20-lecia serii. Nagrody za drugie miejsce: powieść w języku angielskim pt. "Lara Croft and the Blade of Gwynnever", przyszywka z okazji 20-lecia serii oraz trzy unikalne autografy: Nathana McCree, Shelley Blond oraz Meagan Marie. Nagrody za trzecie miejsce: unikalna talia 54 kart do gry z motywami z serii Tomb Raider oraz przyszywka z okazji 20-lecia serii.

3. Aby wziąć udział w konkursie, należy na naszego maila redakcjawotr@gmail.com przesłać w formie pliku JPG pracę plastyczną wykonaną dowolną techniką lub grafikę komputerową, która odpowie na pytanie "jaki według ciebie powinien być rok 2018 dla Lary Croft?". W temacie maila należy wpisać "Konkurs urodzinowy", a w treści swoje imię i nazwisko. Jeden uczestnik może wysłać maksymalnie jedną pracę.

4. Konkurs trwa do soboty 6 stycznia 2018 roku do godziny 23:59. Po upływie tego terminu redakcyjne jury wybierze trzy najciekawsze prace autorstwa osób, które poprawnie wykonały wszystkie czynności wymienione w punkcie 3. regulaminu konkursu.

5. Uczestnik konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych (zgodnie z Ust. z dn. 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych Dz. U. Nr 101/2002, poz. 926 z późn. zm.) przez World of Tomb Raider wyłącznie na potrzeby przeprowadzenia konkursu.

   


28 grudnia 2017, by Redakcja
15 lat z serwisem World of Tomb Raider!
Jak ten czas leci! Dokładnie piętnaście lat temu powstał serwis World of Tomb Raider! Czy macie świadomość, że WoTR jest starszy niż prawdopodobnie większość stron internetowych, z których codziennie korzystacie? Tak, nam też trudno w to uwierzyć, ale tak właśnie jest!

Piętnaście lat temu skupialiśmy się na nadchodzącej wówczas grze TR Angel of Darkness oraz filmie Cradle of Life. Jaki był z kolei mijający rok? Był to rok spokojny, z zaledwie jedną premierą gry z panią archeolog - mowa o dodatku do Lara Croft GO pt. The Mirror of Spirits, który wiosną zadebiutował na Steamie oraz smartfonach. Głównym tematem, który przewijał się od samego początku 2017 roku był niewątpliwie nadchodzący film Tomb Raider (2018). Na naszych łamach mogliście na bieżąco śledzić przecieki z planów filmowych z RPA i Wielkiej Brytanii, a w drugiej połowie roku zapoznać się z oficjalnymi materiałami takimi jak zwiastun czy screeny. Z kolei w czerwcu odbyła się akcja na Kickstarterze, w efekcie której już na początku 2018 roku fani otrzymają płytę pt. The Tomb Raider Suite autorstwa kompozytora Nathana McCree (link do newsa).


Co jeszcze wydarzyło się w 2017 roku? Pojawiły się kolejne komiksy z serii Tomb Raider, a pod koniec sierpnia fan Lary Croft o pseudonimie Nicobass opublikował fantastyczne demo nieoficjalnego remake'u gry Tomb Raider II (link). Był ku temu powód, ponieważ właśnie w mijającym roku obchodziliśmy dwudziestolecie "dwójki". Z tej okazji redaktorzy WoTR wybrali się do Wenecji, aby uczcić tę rocznicę (link). Przy okazji odwiedzili ostatnią na świecie atrakcję związaną z Tomb Raiderem we włoskim Parku Rozrywki Movieland. Nie zapominajmy także o sukcesie polskich fanów pani archeolog. W 2017 roku kilkukrotnie studio Crystal Dynamics nagrodziło Polki i Polaków w ramach comiesięcznej wystawy zwanej "Crystal Community Showcase" (link).

Teraz pora na liczby - właśnie czytacie newsa nr 2460, a to oznacza, że w roku, w którym aż tak wiele się nie działo, przybyło ich u nas ponad 200! Z kolei rok temu nasz profil na Facebooku lubiło 4000 fanów, a obecnie liczba ta wynosi ponad 4500!

Co przyniesie przyszłość? Rok 2018 będzie bez wątpienia rokiem filmowym. Już 16 marca odbędzie się premiera obrazu Tomb Raider (2018). W przyszłym roku pojawią się także kolejne komiksy oraz co najważniejsze - poznamy pierwsze szczegóły o grze zwanej nieoficjalnie Shadow of the Tomb Raider. Nie jest wykluczone, że premiera tego tytułu mogłaby nastąpić już w drugiej połowie przyszłego roku.

Redakcja WoTR spogląda na nadchodzący rok zarówno z ciekawością jak i z lekkim niepokojem. Przyszłość serii zależy m.in. od odbioru filmu z Alicią Vikander, względem którego spora liczba polskich fanów Lary jest bardzo sceptyczna (my najpierw obejrzymy film, potem będziemy oceniać!). Wielu naszych Czytelników chciałoby powrotu klasycznej postaci panny Croft, a niewykluczone, że twórcy po premierze filmu jeszcze intensywniej będą promować nową Larę z łukiem i czekanem. Tymczasem warto nadal pamiętać o pierwotnej postaci Lary - pewnej siebie i z dwoma pistoletami, od której wszystko się zaczęło. W nadchodzącym roku życzymy Wam i także sobie, aby w kolejnej grze pojawił się kompromis, czyli płynne przejście Lary z epoki reboota w tę klasyczną, co powinno zadowolić każdego fana.

I na koniec - jeszcze dziś wypatrujcie w naszym serwisie kolejnego konkursu urodzinowego z cennymi nagrodami!

   


26 grudnia 2017, by Cez
Książkę "20 Years of Tomb Raider" wygrywa...
Pora na wyniki konkursu ogłoszonego 21 grudnia, w którym można było wygrać przewodnik "20 Years of Tomb Raider" wraz z autografem autorki tej publikacji, czyli Meagan Marie. Spośród osób, które prawidłowo odpowiedziały na wszystkie sześć pytań i tym samym otrzymały sześć punktów, wylosowaliśmy jedną zwyciężczynię. Maju Trzepizur, nagroda wędruje właśnie do Ciebie! Poniżej publikujemy prawidłowe odpowiedzi na nasze konkursowe pytania:


Pytanie 1) Jest najlepszym przyjacielem Lary, brał z nią udział w przygodzie m.in. na Yamatai, Syberii, w Chinach i Tajlandii. Podaj imię i nazwisko tego Nowozelandczyka. Odpowiedź: Jonah Maiava.

Pytanie 2) Wymień tytuły dwóch gier z Larą Croft, w których wystąpił egipski bóg Set. Odpowiedź: Tomb Raider: The Last Revelation (lub po prostu Tomb Raider IV) i Lara Croft and the Temple of Osiris.

Pytanie 3) Podaj tytuły dwóch filmów wytwórni Warner Bros zapowiedzianych na 2018 rok, w których wystąpi Lara Croft. Odpowiedź: Tomb Raider (2018) (lub po prostu Tomb Raider) i Ready Player One (polski tytuł: Player One).

Pytanie 4) Ile zeszytów liczy komiksowa seria Tomb Raider: Journeys i kto napisał jej scenariusz? Odpowiedź: 12 zeszytów. Scenariusz napisała Fiona Avery.

Pytanie 5) Podaj tytuł gry, w której Lara szuka miecza Madame Paveaux. Na jakiej konsoli była wydana ta gra? Odpowiedź: gra Tomb Raider: Curse of the Sword na konsolę Gameboy Color.

Pytanie 6) Jednym z przeciwników Lary był Ares. Podaj tytuł przygody z serii Tomb Raider, w której on się pojawił. Odpowiedź: powieść Tomb Raider: The Ten Thousand Immortals.

Wypatrujcie kolejnego urodzinowego konkursu WoTR, w którym także będzie można wygrać cenne nagrody!

   


24 grudnia 2017, by Cez
Filmowa Lara na okładce brytyjskiego pisma
W Wielkiej Brytanii ukazał się najnowszy numer magazynu Total Film, w którym znajdziemy nową, filmową Larę na okładce, a w środku aż sześć stron na ten temat. Poniżej możecie zobaczyć dwie wersje okładki tego pisma. Z kolei w dziale Tomb Raider (2018) możecie znaleźć ich "czyste" wersje bez logo miesięcznika.

Jakie nowe informacje znalazły się w artykule? Ostrzegamy przed drobnymi spoilerami. Wbrew przewidywaniom Mathias, czyli główny przeciwnik w grze Tomb Raider (2013) w filmie nie będzie walecznym najemnikiem, a archeologiem, który dawniej na tym polu konkurował z Richardem Croftem, czyli ojcem Lary. Mathias będzie przebywał na wyspie od zaledwie dziewięciu miesięcy. Artykuł potwierdza, że wyspa podobnie jak w grze będzie miała nazwę Yamatai, a bohaterowie będą szukać grobowca królowej Himiko. Artykuł wyjawia, że Richard Croft zaginął, gdy Lara miała czternaście lat. Wcześniej ojciec solidnie wytrenował swoją córkę, dlatego nie będzie ona miała problemu, aby przetrwać na wyspie po rozbiciu statku w wyniku sztormu.


W tekście niestety pojawia się nieścisłość. Autor zapowiedzi twierdzi, że wątek zmarłego ojca przewijał się przez cały okres ponad dwudziestu lat istnienia serii Tomb Raider i był dla niej bardzo ważny. Jak było naprawdę? Po raz pierwszy motyw ten został mocno wyeksponowany dopiero w 2001 roku w filmie Tomb Raider Movie, czyli pięć lat po powstaniu serii. Najstarsza biografia Lary mówiła o tym, że jej rodzice żyją, lecz ją wydziedziczyli, a z kolei w 1999 roku w komiksach Top Cow widzieliśmy jak rodzice Lary zginęli w katastrofie lotniczej w Himalajach. Niewykluczone, że nieprawdziwa informacja w artykule ma na celu usprawiedliwienie obecności w nowym filmie najbardziej niepożądanego przez fanów wątku.

Na końcu artykułu widnieje zaskakująca data premiery: 2 marca. Brytyjscy fani serii Tomb Raider zinterpretowali to tak, że w Wielkiej Brytanii film Tomb Raider (2018) miałby się pojawić aż dwa tygodnie przed premierą w pozostałych krajach. Spytaliśmy studio Crystal Dynamics czy to prawda. Odpowiedzieli nam, że to najprawdopodobniej pomyłka w druku. Premiera na całym świecie jest przewidziana na 16 marca przyszłego roku.

   


21 grudnia 2017, by Cez
Wygraj książkę "20 Years of Tomb Raider" + autograf!
Pora podwyższyć poprzeczkę w nowym konkursie związanym z piętnastymi urodzinami serwisu World of Tomb Raider. Przez cały bieżący miesiąc rozdajemy unikalne, oficjalne gadżety z serii Tomb Raider. Tym razem pora na książkę, którą powinien mieć każdy fan Lary Croft. Mowa o przewodniku "20 Years of Tomb Raider" wraz z niespodzianką - autografem autorki tej publikacji, czyli Meagan Marie!


Wspomniany przewodnik obszernie opisuje genezę i fenomen ponad dwudziestoletniej serii Tomb Raider. W publikacji znajdziecie informacje nie tylko o grach, ale również o filmach, książkach, komiksach i innych gadżetach, a także o fanach i największych na świecie stronach o Larze Croft. Nie mogło oczywiście zabraknąć wzmianki o nas, czyli o WoTR (link do newsa). Przykładowe strony książki "20 Years of Tomb Raider" możecie podejrzeć w newsach z 18 czerwca i 22 lipca 2016 roku. Z kolei dwuminutowy zwiastun możecie zobaczyć tutaj.


Regulamin konkursu:

1. W konkursie może wziąć udział każdy z wyjątkiem redakcji i współpracowników serwisu World of Tomb Raider.

2. Nagrodą w konkursie jest książka w języku angielskim pt. "20 Years of Tomb Raider" wraz z autografem autorki Meagan Marie.

3. Aby wziąć udział w konkursie, należy do 25 grudnia 2017 roku do godziny 23:59 przesłać na adres redakcjawotr@gmail.com odpowiedzi na poniższe pytania. Za każdą prawidłową odpowiedź uczestnik otrzymuje jeden punkt. W temacie maila należy wpisać "Konkurs", a w treści rozwiązania oraz swoje imię i nazwisko. Jeden uczestnik może wysłać maksymalnie jedno zgłoszenie, czyli w jednym mailu należy odpowiedzieć na największą możliwą liczbę zadanych pytań. Nie przyjmujemy dodatkowych maili z odpowiedziami na brakujące pytania. Podpowiedź: na wszystkie pytania można znaleźć odpowiedzi w naszym serwisie.

Pytanie 1) Jest najlepszym przyjacielem Lary, brał z nią udział w przygodzie m.in. na Yamatai, Syberii, w Chinach i Tajlandii. Podaj imię i nazwisko tego Nowozelandczyka.

Pytanie 2) Wymień tytuły dwóch gier z Larą Croft, w których wystąpił egipski bóg Set.

Pytanie 3) Podaj tytuły dwóch filmów wytwórni Warner Bros zapowiedzianych na 2018 rok, w których wystąpi Lara Croft.

Pytanie 4) Ile zeszytów liczy komiksowa seria Tomb Raider: Journeys i kto napisał jej scenariusz?

Pytanie 5) Podaj tytuł gry, w której Lara szuka miecza Madame Paveaux. Na jakiej konsoli była wydana ta gra?

Pytanie 6) Jednym z przeciwników Lary był Ares. Podaj tytuł przygody z serii Tomb Raider, w której on się pojawił.

4. Zwycięzcą konkursu zostanie osoba, która zdobędzie największą liczbę punktów. W przypadku remisu o wygranej zadecyduje losowanie. Wyniki zostaną opublikowane na stronie głównej WoTR 26 grudnia 2017 roku. Nagroda zostanie przesłana do zwycięzcy pocztą.

5. Uczestnik konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych (zgodnie z Ust. z dn. 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych Dz. U. Nr 101/2002, poz. 926 z późn. zm.) przez World of Tomb Raider wyłącznie na potrzeby przeprowadzenia konkursu.

   


20 grudnia 2017, by Cez
Lara i Jonah z misją w Tajlandii
W zachodnich kioskach pojawił się drugi numer czteroczęściowej miniserii komiksów od Dark Horse pt. Tomb Raider: Survivor's Crusade #2, który ukazuje przygodę Lary rozgrywającą się po wydarzeniach z gry Rise of the Tomb Raider. Główną osią fabularną jest szukanie odpowiedzi na pytanie, kto tak naprawdę zabił ojca Lary, Richarda Crofta. Streszczenie pierwszego numeru możecie przeczytać w dziale Komiks. Akcja zeszytu Survivor's Crusade #2 przenosi nas do Tajlandii, z kolei w trzecim zobaczymy kilka innych lokacji, w których Lara zmierzy się ze swoją przeszłością. Podczas wędrówki pannie Croft ponownie będzie towarzyszył jej przyjaciel Jonah. Twórcy obiecują, że wszystkie ukazane w komiksach lokacje można odnaleźć w rzeczywistości.

Scenariusz do nowych zeszytów napisał duet: Jackson Lanzing i Collin Kelly, a za rysunki odpowiada Ashley A. Woods. Twórcy przyznali, że nie mieli kontaktu z klasycznymi grami z Larą, ale otrzymali zlecenie na nowe komiksy dokładnie wtedy, gdy przechodzili Rise of the Tomb Raider. Autorzy nie wykluczają, że nowe zeszyty pozostawią po sobie pytania, na które odpowie kolejna gra, czyli Shadow of the Tomb Raider.


Zeszyt Survivor's Crusade #2 liczy 32 strony i kosztuje $3,99. Nowy numer tradycyjnie dostępny jest jedynie w języku angielskim. Okładki wszystkich czterech odcinków miniserii Survivor's Crusade znajdziecie w dziale Komiks.

   


17 grudnia 2017, by Cez
Stan Lee kibicuje studiu Crystal Dynamics
Studio Crystal Dynamics opublikowało czterominutowy filmik, podsumowujący ich 25-letni dorobek >> klik! Szefowie oraz inni pracownicy firmy opowiadają w pigułce o dokonaniach, czyli przede wszystkim o produkcji około trzydziestu gier na przestrzeni ćwierćwiecza. W tle możemy zobaczyć fragmenty takich tytułów jak Gex, Pandemonium, Legacy of Kain oraz oczywiście Tomb Raider.


W drugiej połowie filmiku pracownicy studia przypominają o swoim najnowszym, nadal owianym tajemnicą, projekcie Avengers. Przypomnijmy, że to efekt współpracy między Square Enix a Marvelem (link do archiwalnego newsa). W chwili obecnej nie wiadomo praktycznie nic o tej nowej grze, poza tym, że powstaje. W filmiku pojawia się słynny Stan Lee (na zdj.), czyli wieloletni prezes i członek zarządu wydawnictwa komiksowego Marvel. Najsłynniejszym dokonaniem Lee było stworzenie postaci Spider-Mana.

Nieoficjalnie mówi się, że z powodu zaangażowania Crystalsów w projekt Avengers, główne skrzypce przy produkcji Shadow of the Tomb Raider miało przejąć studio Eidos Montreal.

   


16 grudnia 2017, by Cez
[KONKURS] Policz na palcach i wygraj gadżety
Pora na kolejny konkurs związany z piętnastymi urodzinami serwisu World of Tomb Raider. Przez cały bieżący miesiąc rozdajemy unikalne, oficjalne gadżety z serii Tomb Raider. Zdecydowanej większości z nich nie można nigdzie kupić, nawet na internetowych aukcjach. Otrzymaliśmy je prosto od Crystal Dynamics.


Regulamin konkursu:

1. W konkursie może wziąć udział każdy z wyjątkiem redakcji i współpracowników serwisu World of Tomb Raider.

2. Nagrodą w konkursie jest zestaw, składający się z unikalnej smyczy oraz trzech pieczątek z motywami z serii Tomb Raider.

3. Aby wziąć udział w konkursie, należy do 17 grudnia 2017 roku do godziny 16:00 przesłać na adres redakcjawotr@gmail.com prawidłową odpowiedź na pytanie "ile odbyło się premier filmów kinowych z Larą, a także premier dużych, pełnoprawnych gier z głównej serii Tomb Raider w czasie istnienia serwisu WoTR, czyli od założenia aż po dziś?". W temacie maila należy wpisać "Konkurs", a w treści rozwiązanie w formie dwóch liczb oraz swoje imię i nazwisko. Jeden uczestnik może wysłać maksymalnie jedno zgłoszenie.

4. Spośród prawidłowych zgłoszeń wylosujemy jednego zwycięzcę. Wyniki zostaną opublikowane na stronie głównej WoTR 17 grudnia 2017 roku w godzinach wieczornych. Nagrody zostaną przesłane do zwycięzcy pocztą.

5. Uczestnik konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych (zgodnie z Ust. z dn. 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych Dz. U. Nr 101/2002, poz. 926 z późn. zm.) przez World of Tomb Raider wyłącznie na potrzeby przeprowadzenia konkursu.

UPDATE (17.12)
Prawidłowe rozwiązanie to "1 film i 6 gier" (film Cradle of Life oraz gry Angel of Darkness, TR Legend, TR Anniversary, TR Underworld, TR (2013) i RotTR). Zestaw nagród wygrywa Adrian Leszczyński, gratulujemy! Wypatrujcie kolejnych konkursów związanych z piętnastymi urodzinami naszego serwisu. Podwyższamy poprzeczkę i w kolejnych konkursach będą jeszcze cenniejsze nagrody!

   


13 grudnia 2017, by Cez
Nowa gra z epizodami, ale bez mikrotransakcji?
Mnożą się spekulacje, które są efektem oświadczenia Square Enix opublikowanego przez nas w newsie z 7 grudnia. Niektóre serwisy doszukują się ukrytego przesłania w owym tekście, które miałoby sugerować wydanie kolejnej gry w odcinkach. Fani z kolei zastanawiają się, na kiedy zostanie ustalona data premiery.

Poniżej widzicie oryginalną, angielską wersję oświadczenia Square Enix, które zostało rozebrane na czynniki pierwsze przez dociekliwe media. Jedno jest pewne - gdy oznaczymy wielkie litery rozpoczynające każde nowe zdanie, otrzymujemy w efekcie słowo SHADOW. Niewątpliwie nie jest to zbieg okoliczności, a oczko puszczone względem fanów, którzy od wielu miesięcy, dzięki przeciekom, podejrzewają, że tytuł kolejnej gry to Shadow of the Tomb Raider (link do archiwalnego newsa).


Serwisy GameSpew i PlayFront poszły o krok dalej. Spekulują, że tajemniczy nowy kierunek promocji względem kolejnego Tomb Raidera oraz krótki okres czasu, jaki ma minąć od ogłoszenia tytułu do jego premiery, mogą świadczyć o epizodycznym charakterze gry. Do tej pory wszystkie tytuły z Larą były wydawane w całości (nie licząc DLC) i ciężko nam sobie wyobrazić tombraiderową przygodę podzieloną na kilka epizodów. Z drugiej strony do głowy nam kiedyś nie przyszła roczna, konsolowa wyłączność Xboxów, a jednak miała ona miejsce... Miejmy nadzieję, że w przypadku epizodyczności redakcje owych serwisów nadinterpretują oświadczenie i że tego typu polityka nie dotknie serii Tomb Raider.

Z kolei na forach i w komentarzach fani zastanawiają się, dlaczego wbrew obietnicy szczegóły na temat nowej gry nie zostaną ujawnione do końca tego roku. Najprawdopodobniej chodzi o wyraźne oddzielenie promocji filmu Tomb Raider (2018) od kolejnej gry. Jeśli początkowo Square Enix i Warner Bros planowali wspólną promocję, to przez to, że nowy film będzie stanowił swój własny, odrębny kanon, nie miałaby ona sensu, bo dezorientowałaby odbiorców (np. w kontekście postaci pobocznych). Bardzo prawdopodobne, że "wielkie wydarzenie", o którym mowa w oświadczeniu, to wcale nie targi E3, a właśnie marcowa premiera filmu. Jeśli Shadow of the Tomb Raider zostałby ujawniony wiosną po debiucie filmu i był promowany także na E3, to niewykluczone, że premiera gry mogłaby się odbyć już jesienią 2018 roku. Przypomnijmy, że już we wrześniu znaleźliśmy dowód na to, że premiera nowej gry mogłaby się odbyć w drugiej połowie przyszłego roku >> klik!

Na koniec dobra wiadomość od samego prezesa Square Enix, Yosuke Matsudy. Japończyk ujawnił, że firma nie planuje wprowadzenia modnych obecnie mikrotransakcji w swoich dużych grach konsolowych. Według prezesa tego typu płatności mają sens jedynie w przypadku gier na smartfony, w które intensywnie inwestuje Square Enix.

   


12 grudnia 2017, by Cez
[KONKURS] Odpowiedz na pytanie i wygraj gadżety
Pora na kolejny konkurs związany z piętnastymi urodzinami serwisu World of Tomb Raider. Przez cały bieżący miesiąc rozdajemy unikalne, oficjalne gadżety z serii Tomb Raider. Zdecydowanej większości z nich nie można nigdzie kupić, nawet na internetowych aukcjach. Otrzymaliśmy je prosto od Crystal Dynamics.


Regulamin konkursu:

1. W konkursie może wziąć udział każdy z wyjątkiem redakcji i współpracowników serwisu World of Tomb Raider.

2. Nagrodą w konkursie jest zestaw, składający się z unikalnego nieśmiertelnika, trzech pieczątek z motywami z serii Tomb Raider oraz przypinki w kształcie jadeitowego naszyjnika Lary.

3. Aby wziąć udział w konkursie, należy do 13 grudnia 2017 roku do godziny 16:00 przesłać na adres redakcjawotr@gmail.com prawidłową odpowiedź na pytanie "w którym roku powstało Forum World of Tomb Raider?". W temacie maila należy wpisać "Konkurs", a w treści rozwiązanie oraz swoje imię i nazwisko. Jeden uczestnik może wysłać maksymalnie jedno zgłoszenie.

4. Spośród prawidłowych zgłoszeń wylosujemy jednego zwycięzcę. Wyniki zostaną opublikowane na stronie głównej WoTR 13 grudnia 2017 roku w godzinach wieczornych. Nagrody zostaną przesłane do zwycięzcy pocztą.

5. Uczestnik konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych (zgodnie z Ust. z dn. 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych Dz. U. Nr 101/2002, poz. 926 z późn. zm.) przez World of Tomb Raider wyłącznie na potrzeby przeprowadzenia konkursu.

UPDATE (13.12)
Prawidłowe rozwiązanie to "2003 rok" (Forum powstało dokładnie 11 grudnia 2003 roku, czyli rok po założeniu serwisu WoTR). Zestaw nagród wygrywa Aleksandra Martyniak, gratulujemy! Wypatrujcie kolejnych konkursów związanych z piętnastymi urodzinami naszego serwisu!

   


12 grudnia 2017, by Cez
Więcej Lary w nowym filmie Spielberga!
Podczas Comic Con Experience nie zobaczyliśmy żadnego nowego materiału wideo z Larą z filmu Tomb Raider (2018), ale... to nie znaczy, że panny Croft całkowicie zabrakło. Bohaterka w wersji klasycznej znów się pojawiła w najnowszym zwiastunie filmu Stevena Spielberga pt. Ready Player One >> klik! Larę można zauważyć w dwóch momentach - przewińcie do 0:55 i 2:05. W przypadku poprzedniego trailera było dokładnie tak samo (link do archiwalnego newsa).


Ready Player One pojawi się w kinach 30 marca przyszłego roku, czyli dwa tygodnie po Tomb Raider (2018). Światowym dystrybutorem obu tytułów jest Warner Bros. To właśnie dzięki umowie tej firmy ze Square Enix będzie możliwy gościnny występ Lary Croft w innym filmie niż Tomb Raider.


Ready Player One to ekranizacja książki o tym samym tytule napisanej w 2011 roku przez Ernesta Cline'a, w której autor prezentuje niezbyt optymistyczną wizję przyszłości. Akcja opowieści rozgrywa się w 2045 roku. Główny bohater Wade Watts (w tej roli Tye Sheridan) loguje się do systemu Oasis - wirtualnej rzeczywistości, w której można wieść alternatywne życie, przenosząc się do lat osiemdziesiątych XX wieku. W filmie zobaczymy wiele nawiązań do tej dekady - m.in. Freddy'ego Kruegera, DeLoreana z trylogii Powrót do przyszłości czy pojazdy z filmu Tron i z serialu Drużyna A. Mimo że seria Tomb Raider powstała w 1996 roku, to Lara Croft także pojawi się w kilku scenach.

   


11 grudnia 2017, by Cez
Wielkie wydarzenie i mało nowości
Zakończył się brazylijski Comic Con Experience, w którym uczestniczyła Alicia Vikander. Wielu fanów Lary spodziewało się z tej okazji ujawnienia nowego trailera filmu Tomb Raider (2018), jednak nic z tych rzeczy. Poza publikacją nowego plakatu oraz udzieleniem przez Alicię wywiadów, nie otrzymaliśmy niczego nowego.


W pierwszej kolejności w niedzielę aktorka pojawiła się w mobilnym studiu serwisu Omelete, gdzie odpowiedziała na kilka pytań dziennikarzy >> link! Po raz kolejny usłyszeliśmy, że Alicia wychowała się na takich filmach jak Indiana Jones czy Mumia oraz że w obrazie zobaczymy wiele easter eggów względem gry Tomb Raider (2013). Przypomnijmy, że nowy film jest rebootem tego reboota.


Następnie Vikander wzięła udział w panelu wytwórni Warner Bros. Niestety póki co nie udostępniono zapisu wideo tego wydarzenia. Tu i tu zobaczcie krótkie scenki z tego wystąpienia. Aktorka wyjawiła, że jej ulubionym momentem w filmie jest wejście do grobowca oraz że najbardziej spośród broni lubi łuk i strzały. Aby nauczyć się z nich korzystać, trenowała przez trzy miesiące. W trakcie panelu na scenie pojawili się cosplayerzy i cosplayerki w strojach stylizowanych na Larę. Alicia chętnie z nimi pozowała do zdjęć.

Film Tomb Raider (2018) wejdzie do polskich i światowych kin 16 marca przyszłego roku.

   


10 grudnia 2017, by Cez
[KONKURS] Rozwiąż rebus i wygraj gadżety
Pora na kolejny konkurs związany z piętnastymi urodzinami serwisu World of Tomb Raider. Przez cały bieżący miesiąc rozdajemy unikalne, oficjalne gadżety z serii Tomb Raider. Zdecydowanej większości z nich nie można nigdzie kupić, nawet na internetowych aukcjach. Otrzymaliśmy je prosto od Crystal Dynamics.


Regulamin konkursu:

1. W konkursie może wziąć udział każdy z wyjątkiem redakcji i współpracowników serwisu World of Tomb Raider.

2. Nagrodą w konkursie jest zestaw, składający się z unikalnej smyczy oraz nieśmiertelnika z motywami z serii Tomb Raider.

3. Aby wziąć udział w konkursie, należy do 10 grudnia 2017 roku do godziny 20:00 przesłać prawidłowe rozwiązanie rebusu z kategorii "postać" na naszego maila redakcjawotr@gmail.com. W temacie maila należy wpisać "Rebus", a w treści rozwiązanie oraz swoje imię i nazwisko. Jeden uczestnik może wysłać maksymalnie jedno zgłoszenie. Akceptujemy rozwiązanie w języku polskim lub angielskim.

4. Spośród prawidłowych zgłoszeń wylosujemy jednego zwycięzcę. Wyniki zostaną opublikowane na stronie głównej WoTR 10 grudnia 2017 roku w godzinach wieczornych. Nagrody zostaną przesłane do zwycięzcy pocztą.

5. Uczestnik konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych (zgodnie z Ust. z dn. 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych Dz. U. Nr 101/2002, poz. 926 z późn. zm.) przez World of Tomb Raider wyłącznie na potrzeby przeprowadzenia konkursu.

UPDATE (10.12)
Prawidłowe rozwiązanie rebusu to "Królowa Atlantydy" lub "Queen of Atlantis". Zestaw nagród wygrywa Zuzanna Jabłońska, gratulujemy! Wypatrujcie kolejnych konkursów związanych z piętnastymi urodzinami naszego serwisu!

   


9 grudnia 2017, by Cez
Alicia promuje film w Ameryce Południowej
Alicia Vikander dziś wylądowała w Sao Paulo, brazylijskiej metropolii, gdzie w dniach 7-10 grudnia odbywa się Comic Con Experience. Poniżej widzicie najświeższe zdjęcie wykonane na specjalnej, tombraiderowej ściance (kliknij, by powiększyć). Z kolei tutaj zobaczcie pozdrowienia Alicii.


W trakcie Comic Con Experience uczestnicy mogą zdobyć najnowszy plakat filmu Tomb Raider (2018), który dotąd nie był publikowany. Kliknijcie na poniższą grafikę, by zobaczyć pełen plakat, który został wystawiony na aukcję przez osobę, która go zdobyła. Niestety do chwili obecnej filmowcy nie opublikowali w sieci oficjalnej, pełnej wersji tego plakatu.


To nie koniec atrakcji w Sao Paulo. Uczestnicy wydarzenia mogą spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej (zdjęcie poniżej). Tutaj możecie zobaczyć filmik ze śmiałkami.


W ten weekend nie tylko w Brazylii trwa święto fanów popkultury. W dniach 8-10 grudnia odbywa się Argentina Comic Con, gdzie przygotowano widoczne na poniższym zdjęciu stoisko promujące film Tomb Raider (2018) - kliknij, by powiększyć.


Tutaj zobaczcie filmik z Alicią, w którym aktorka pozdrawia uczestników argentyńskiego Comic Conu. Najprawdopodobniej Vikander nie pojawi się osobiście w tym kraju z uwagi na równolegle odbywającą się imprezę w Brazylii.

UPDATE (10.12)
Wytwórnia Warner Bros oficjalnie opublikowała plakat. Kliknij na drugą grafikę w newsie, by zobaczyć plakat w wysokiej rozdzielczości.

   


7 grudnia 2017, by Cez
W tym roku zapowiedzi nowej gry nie będzie
Jeszcze w kwietniu Crystalsi zapowiadali, że tegoroczne targi E3 będą dla Lary ciche, ale "później w tym roku nadgonimy sprawy związane z jej nową przygodą". Obietnica ta jednak nie zostanie dotrzymana.

Studio Crystal Dynamics opublikowało oświadczenie o następującej treści: "Square Enix jest bardzo podekscytowane tym, że w przyszłym roku podzieli się z wami wielkimi newsami. Szczerze mówiąc, chcielibyśmy to zrobić już teraz, ale tym razem obraliśmy inny, nowy kierunek promocji. Nowa gra Tomb Raider nadchodzi. Pragnąc, aby nasi fani dowiedzieli się o tym pierwsi, chcemy abyście wiedzieli, że nie minie wiele czasu pomiędzy oficjalnym ujawnieniem nowego tytułu, a możliwością zagrania. Nasza wspólna podróż rozpocznie się od wielkiego wydarzenia w 2018 roku. Nie możemy się doczekać aż zabierzemy Was na kolejną przygodę Lary Croft".


Powyższe oświadczenie to prawdopodobnie efekt hype'u wywołanego nadchodzącymi eventami PlayStation Experience oraz The Game Awards. W sieci krążyły plotki o tym, że Shadow of the Tomb Raider rzekomo miałby być w najbliższych dniach zapowiedziany. Słowa od Crystal Dynamics niestety dementują te przecieki.

   


7 grudnia 2017, by Taimon
Wirtualna rzeczywistość również na PC
Studio Nixxes odpowiedzialne za port gry Rise of the Tomb Raider na PC wydało nową, już trzynastą aktualizację, która dodaje wsparcie VR dla osób posiadających DLC pt. Więzy Krwi.

Od teraz posiadacze sprzętu Oculus Rift oraz HTV Vive mogą na PC zwiedzić posiadłość Croftów w wirtualnej rzeczywistości. Wcześniej opcja ta była dostępna tylko na konsoli PS4 za pośrednictwem PlayStation VR. Poza tą nowością aktualizacja nie wnosi żadnych poprawek.


W przypadku PlayStation 4 nie mieliśmy dobrego zdania o rozgrywce w trybie VR zaprezentowanej w dodatku Więzy Krwi (link do newsa). Nie podobał nam się sposób poruszania, który został niezbyt dobrze zrealizowany przez studio Crystal Dynamics. Miejmy nadzieję, że zostało to nieco poprawione w przypadku wersji pecetowej.

Przy okazji dobra wiadomość dla tych, którzy Rise of the Tomb Raider na PC jeszcze nie nabyli. Steam uruchomił kolejną promocję, która potrwa do piątku 8 grudnia do godziny 19. Gry z Larą, w tym wspomniany RotTR wraz z dodatkami, przeceniono o 50 procent >> klik!

   


6 grudnia 2017, by Cez
[KONKURS] Wygraj unikalną talię kart + przypinki!
Rozpoczynamy pierwszy konkurs związany z piętnastymi urodzinami serwisu World of Tomb Raider. Ten właściwy dzień co prawda wypada dopiero 28 grudnia, ale przez cały bieżący miesiąc możecie liczyć na wysyp różnych konkurencji, za które chętnie nagrodzimy unikalnymi, oficjalnymi gadżetami z serii Tomb Raider. Zdecydowanej większości z nich nie można nigdzie kupić, nawet na internetowych aukcjach. Otrzymaliśmy je prosto od Crystal Dynamics.


Na rozgrzewkę proponujemy Wam rozwiązanie rebusu. Zwycięzca otrzyma trzy gadżety, które będzie mógł dołączyć do swojej kolekcji. Marzyliście o zagraniu w wojnę, pasjansa lub nawet pokera za pomocą kart z motywami z serii Tomb Raider? Teraz szczęśliwiec, którego nagrodzimy, będzie mógł tego dokonać!


Regulamin konkursu:

1. W konkursie może wziąć udział każdy z wyjątkiem redakcji i współpracowników serwisu World of Tomb Raider.

2. Nagrodą w konkursie jest zestaw, składający się z: unikalnej talii kart do gry z motywami z serii Tomb Raider, przypinki z artefaktem Scion oraz przypinki z jadeitowym naszyjnikiem.

3. Aby wziąć udział w konkursie, należy do 7 grudnia 2017 roku do godziny 16:00 przesłać prawidłowe rozwiązanie rebusu z kategorii "cytat z oryginalnej wersji językowej" na naszego maila redakcjawotr@gmail.com. W temacie maila należy wpisać "Mikołajki", a w treści rozwiązanie rebusu oraz swoje imię i nazwisko. Jeden uczestnik może wysłać maksymalnie jedno zgłoszenie.

4. Spośród prawidłowych zgłoszeń wylosujemy jednego zwycięzcę. Wyniki zostaną opublikowane na stronie głównej WoTR 7 grudnia 2017 roku w godzinach wieczornych. Nagrody zostaną przesłane do zwycięzcy pocztą.

5. Uczestnik konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych (zgodnie z Ust. z dn. 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych Dz. U. Nr 101/2002, poz. 926 z późn. zm.) przez World of Tomb Raider wyłącznie na potrzeby przeprowadzenia konkursu.

UPDATE (07.12)
Prawidłowe rozwiązanie rebusu to oczywiście "Dad was right". Zdanie to Lara wypowiedziała w Rise of the Tomb Raider aż trzykrotnie. Zestaw nagród wygrywa Szymon Grzelaczyk, gratulujemy! Wypatrujcie kolejnych konkursów związanych z piętnastymi urodzinami naszego serwisu!

   


3 grudnia 2017, by Cez
Nareszcie są - oficjalne wyniki RotTR
Serwis GamesIndustry opublikował wywiad z prezesem zarządu Square Enix, Yosuke Matsudą, w którym po raz pierwszy pada oficjalna liczba sprzedanych egzemplarzy Rise of the Tomb Raider.

Po raz ostatni o wynikach sprzedaży pisaliśmy w lutym (link do newsa). Za pomocą cząstkowych danych, pochodzących z różnych serwisów, wydedukowaliśmy, że liczba sprzedanych egzemplarzy zbliżała się wówczas do 6 milionów. Dziś, po dwóch latach od premiery gry, możemy oficjalnie poinformować, że na wszystkich platformach sprzedano łącznie niemal 7 milionów sztuk.

Czy to dużo? Teoretycznie tak, ale bardzo mało w porównaniu z grą Tomb Raider (2013). W lutym informowaliśmy, że poprzedniczka sprzedała się w liczbie 8,5 miliona egzemplarzy. Obecnie prezes Yosuke Matsuda mówi w przypadku reboota aż o ponad 11 milionach. Dlaczego Square Enix chwali się liczbą 7 milionów kopii RotTR dopiero teraz? Najprawdopodobniej firma od początku nie była zadowolona ze sprzedaży i postanowiła przeczekać wszystkie przewidziane, niezwykle rozciągnięte w czasie premiery gry, czyli aż do wydania konsoli Xbox One X dwa lata po pierwszej premierze gry na Xboxa One i Xboxa 360.

Słabszy wynik RotTR jest spowodowany kilkoma przyczynami: wspominanym rozciągniętym w czasie wydawaniem gry, począwszy od rocznej konsolowej wyłączności na Xboxy, co zniesmaczyło wielu odbiorców; długim trzymaniem w tajemnicy daty premiery na PC, premierą na PS4 dopiero po roku, sporą wtórnością RotTR względem gry Tomb Raider (2013) i wreszcie spadkiem zainteresowania zrestartowaną Larą i tęsknotą odbiorców za klasyczną postacią panny Croft.

Jaka przyszłość czeka serię? "Tomb Raider to dla nas bardzo ważny tytuł i franczyza, nic się w tym temacie nie zmieniło" - mówi prezes Yosuke Matsuda. Mimo rozczarowujących wyników Rise of the Tomb Raider, Square Enix planuje wydanie Shadow of the Tomb Raider, choć ani tytuł ani data nie zostały dotąd potwierdzone. Przypomnijmy, że w kwietniu Crystal Dynamics zapowiedziało, że dowiemy się czegoś o nowych przygodach Lary do końca roku. Cóż, czasu już nie pozostało zbyt wiele.

Na koniec zestawienie wyników całej serii: Tomb Raider I - 7,5 mln sprzedanych egzemplarzy, Tomb Raider II - 8 mln, Tomb Raider III - 6,5 mln, Tomb Raider IV - 5 mln, Tomb Raider V - 1,5 mln, TR Angel of Darkness - 2,5 mln, Tomb Raider Legend - 4,5 mln, Tomb Raider Anniversary - 1,3 mln, Tomb Raider Underworld - 2,6 mln, Tomb Raider (2013) - 11 mln, Rise of the Tomb Raider - 7 mln.