strona główna // forum // chat // kontakt // facebook // youtube

Powrót do Archiwum

STYCZEŃ 201731 stycznia 2017, by Cez
Kup rysunek Lary i pomóż Arturowi
W serwisie Charytatywni Allegro trwa aukcja, która ma na celu zebranie środków dla chorego Artura ze Świdnicy. Przedmiotem licytacji jest własnoręcznie wykonany rysunek Lary Croft autorstwa użytkownika Czempion10. Jeśli chcesz pomóc w aukcji charytatywnej, to kliknij tutaj.

"Mam przyjemność oddać mój rysunek Lary Croft z gry Tomb Raider (2013)" - czytamy w opisie aukcji. "Hobbystycznie zajmuję się rysowaniem i kiedyś jedną z inspiracji była właśnie Lara, która urzekła niejednego gracza w nowym wcieleniu w reboocie serii Tomb Raider. Rysunek oddaję na aukcję charytatywną, z której całość kwoty ma trafić na leczenie Artura Klai - świdniczanina, który zmaga się z niedowładem kończyn i porusza się na wózku inwalidzkim. Artur od lat przechodzi szereg rehabilitacji. Jego nadzieją na to, aby mógł chodzić o własnych nogach, jest terapia komórkami macierzystymi, które mają pomóc odbudować układ nerwowy".

Więcej informacji o pomocy dla Artura znajdziecie tutaj.

   


29 stycznia 2017, by Cez
To nie koniec komiksów od Dark Horse
Dobra wiadomość dla fanów Lary Croft, którzy śledzą losy bohaterki nie tylko w najnowszych grach, ale także w komiksach. Wydawnictwo Dark Horse wyjawiło nam, że opublikowany kilka dni temu zeszyt #12 jest co prawda ostatnim w bieżącej serii, ale w przyszłości pojawią się kolejne numery.

"Planujemy więcej zeszytów, ale póki co nie ogłaszamy żadnych dat. Traktujemy obie serie Lara Croft i Tomb Raider jako osobne uniwersa i planujemy kontynuację ich obu" - taką wiadomość otrzymaliśmy od wydawnictwa Dark Horse.


Pora na podsumowanie: w latach 2014-2017 wydawnictwo Dark Horse opublikowało łącznie 30 zeszytów z serii Tomb Raider. 18 numerów wchodzi w skład pierwszej regularnej serii, która opowiada o przygodach rozgrywających się między grą Tomb Raider (2013) a Rise of the Tomb Raider (wszystkie streszczenia znajdziecie tutaj). Druga regularna seria to z kolei 12 zeszytów, których akcja rozgrywa się po Rise of the Tomb Raider (link do streszczeń). Dodajmy, że wiosną 2013 roku Dark Horse wydało numer specjalny Tomb Raider: The Beginning, będący prequelem gry z 2013 roku (link do streszczenia). Warto również pamiętać, że pomiędzy wydarzeniami z gry Tomb Raider (2013) a pierwszą serią komiksów Dark Horse, rozgrywa się akcja powieści pt. Tomb Raider: The Ten Thousand Immortals (link do streszczenia).

Dark Horse w latach 2015-2016 wydało również pięciozeszytową miniserię Lara Croft and the Frozen Omen. Przygoda ta opowiada o klasycznej Larze Croft, która odwiedza Stambuł, Belize, USA i Chorwację (link do streszczeń).

Obie serie, zarówno Tomb Raider jak i Lara Croft, doczekały się wydań zbiorczych (link). Więcej o papierowych przygodach Lary znajdziecie w naszych działach Komiks i Książki.

   


28 stycznia 2017, by Kyo
A czy ty nazwiesz swoją córkę Lara?
Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało raport dotyczący imion nadawanych w Polsce nowonarodzonym dzieciom w 2016 roku. Jak prezentuje się to zestawienie w kontekście Lary? Całkiem nieźle!

W zeszłym roku imię naszej ulubionej bohaterki nadano 51 dziewczynkom (najwięcej w województwie mazowieckim - 9), z kolei rok wcześniej były to 22 przypadki w skali całego kraju. Wzrost popularności tego imienia prawdopodobnie jest związany z tym, że nastały lata, kiedy to pokolenie fanów klasycznej Lary zakłada rodziny i zostaje rodzicami. Ciekawe ilu fanów spośród użytkowników naszej strony nazwało swoją córkę na cześć Lary Croft? :) Przypomnijmy, że informacje o pochodzeniu i znaczeniu imienia Lara możecie znaleźć w naszym nagrodzonym artykule, który znajduje się w dziale Teksty.


Jeśli chodzi o imiona podobne do Lary tj. Larysa oraz Klara, warto zauważyć, że w zeszłym roku nadano je odpowiednio: 40 i 937 dziewczynkom. Natomiast imię bohaterki znienawidzonej przez wielu fanów (Samanta) nadano w 2016 roku 55 maluchom.

Jak sytuacja prezentuje się z imionami bohaterów innych gier? W 2015 roku urodziła się pierwsza w Polsce dziewczynka, której rodzice nadali imię Cirilla (zdrobniale Ciri) na cześć jednej z głównych bohaterek naszej rodzimej sagi Wiedźmin. Niestety w ubiegłym roku nie narodził się w Polsce żaden Geralt (było za to kilku Gerardów i Geraldów), jednak w naszym kraju łącznie już co najmniej dziesięć osób nosi takie imię. Pełne statystyki można znaleźć na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

   


27 stycznia 2017, by Cez
Wiemy, kto zagra ojca panny Croft!
W 2001 roku w filmie Tomb Raider Movie Richarda Crofta, czyli ojca Lary, zagrał Jon Voight. Teraz w tej roli w Tomb Raider (2018) zobaczymy Dominica Westa, aktora, którego ostatnio mogliśmy oglądać w serialu The Affair. Ciekawostką jest to, że West już wcześniej wcielił się w ojca postaci granej przez Alicię Vikander - mowa o filmie Testament młodości z 2014 roku.


Dodajmy, że zanim wytwórnie MGM i Warner Bros zaproponowały rolę Richarda Crofta Westowi, propozycję tę usłyszał Ralph Fiennes, Colin Firth i Viggo Mortensen. Każdy z tej trójki bardzo znanych aktorów tę rolę odrzucił.

Film Tomb Raider (2018) wejdzie do kin 16 marca 2018 roku. Obraz opowie o pierwszej przygodzie Lary Croft, która zamierza dokończyć badania swojego ojca, odkryć starożytne tajemnice i jednocześnie przywrócić dobre imię Richarda Crofta.

   


26 stycznia 2017, by Cez
Crystal Dynamics tworzy nową grę bez Lary Croft!
W ciągu ostatnich miesięcy kilkukrotnie informowaliśmy o tym, że w studiu Crystal Dynamics trwa masowa rekrutacja nowych pracowników. Jedni podejrzewali, że twórcy chcą powrócić do swojej słynnej serii Legacy of Kain, a inni przewidywali zupełnie nową markę. Dziś dowiedzieliśmy się jak jest naprawdę: Crystal Dynamics wraz ze studiem Eidos Montreal tworzą grę wstępnie nazwaną The Avengers Project.


Nowa gra jest efektem współpracy wydawcy Square Enix i firmy Marvel, wielkiego giganta branży komiksowej i filmowej. W krótkim zwiastunie The Avengers Project (link) widzimy takie symbole uniwersum Marvela jak tarczę Kapitana Ameryki czy młot Thora (na zdj.). Więcej szczegółów na temat The Avengers Project poznamy dopiero w 2018 roku. Już teraz firmy zapowiadają, że na jednej grze się nie skończy.

Co to oznacza dla serii Tomb Raider? Potwierdziły się plotki o tym, że studio Crystal Dynamics potrzebowało dodatkowych rąk do pracy z uwagi na nowy tytuł. Przypomnijmy, że według przecieków kolejnego Tomb Raidera mieliby tworzyć nie tylko Crystalsi, ale też Eidos Montreal. Jeśli ta informacja się potwierdzi, oznaczałoby to, że oba studia deweloperskie tworzą zarówno kolejną przygodę z Larą jak i grę dla Marvela.

UPDATE (26.01)
Studio Crystal Dynamics przesłało nam komunikat, uspokajający fanów Lary Croft: "Nadal jesteśmy zaangażowani w markę Tomb Raider, jednak nie jesteśmy jeszcze gotowi, by obecnie mówić o przyszłości Lary".

Crystalsi potwierdzają, że to oni są wiodącym studiem odpowiedzialnym za The Avengers Projekt - Eidos Montreal im w tym pomaga. Przypomnijmy, że od wielu tygodni nieoficjalnie mówi się o tym, że wiodącym studiem tworzącym kolejnego Tomb Raidera miałby być właśnie Eidos Montreal, a Crystalsi mieliby im w tym pomagać. Biorąc pod uwagę najnowsze informacje, wcześniejsze plotki zaczynają układać się w sensowną całość.

   


25 stycznia 2017, by Cez
Tak wygląda krzesło Lary Croft
Krótko i na temat: w sieci pojawiło się kolejne zdjęcie z planu filmowego Tomb Raidera. Póki co nadal nie widzimy na nim żadnych aktorów, a jedynie krzesło z napisem "Lara Croft", na którym z pewnością siedzi Alicia Vikander.


UPDATE (25.01)
Walton Goggins, aktor, który w filmie zagra Mathiasa Vogela, opublikował krótki komunikat: "Dzień trzeci. Wraz z Roarem i Georgem Freemanem brałem udział w zdjęciach, o których marzyłem odkąd ukończyłem 10 lat. Wow, cholera to było świetne. To był dobry dzień".

   


25 stycznia 2017, by Cez
Badabada! Czy to finał komiksowych przygód Lary?
W zachodnich kioskach pojawił się dwunasty numer drugiej regularnej serii komiksów od Dark Horse, który ukazuje przygodę Lary rozgrywającą się po wydarzeniach z gry Rise of the Tomb Raider. W najnowszym zeszycie zatytułowanym Tomb Raider II #12 Lara kontynuuje poszukiwania Sam, która została przeniesiona z więzienia do szpitala psychiatrycznego. Pacjentka jednak z niego uciekła i Croft musi ją odnaleźć oraz pomóc przed całkowitym przejęciem kontroli nad przyjaciółką przez Himiko. Jeśli chcecie nadrobić zaległości, to streszczenia numerów #1-11 znajdziecie w dziale Komiks.

Za scenariusz Tomb Raider II #12 odpowiada Mariko Tamaki, a szkice przygotował Phillip Sevy. Zeszyt tradycyjnie liczy 32 strony i kosztuje $3,99. Nowy numer dostępny jest jedynie w języku angielskim. Darmowe skany pierwszych czterech stron możecie zobaczyć na naszym Facebooku.


W chwili obecnej brak jest zapowiedzi numeru #13. Spytaliśmy Crystal Dynamics o przyszłość komiksowej serii, ale studio nie komentuje tego tematu. Niewykluczone, że numer #12 okaże się ostatnim zeszytem drugiej regularnej serii, ale możliwe też, że kolejne numery pojawią się przed premierą powstającego filmu lub gry. Wiadomo jedynie, że 10 maja tego roku ukaże się zbiorczy komiks pt. Tomb Raider II Volume 2: Choice and Sacrifice, który będzie zawierał zeszyty #7-12. Cena tego wydania to 19,99 dolarów, za które otrzymamy 144 strony.

   


24 stycznia 2017, by Cez
Ups, spóźnię się o rok
Dużo wody upłynęło w Wiśle od momentu, gdy w kwietniu 2015 roku w newsie poinformowaliśmy o nowej figurce nawiązującej do gry Lara Croft and the Temple of Osiris. Gadżet miał pierwotnie ukazać się w pierwszym kwartale 2016 roku, czyli... rok temu. Firma Gaming Heads wreszcie obudziła się z zimowego snu i zapowiedziała, że produkt ostatecznie pojawi się w sklepach pod koniec marca lub na początku kwietnia. Trzymamy za słowo.


Istnieją dwie wersje gadżetu i w obu przypadkach liczba sztuk jest ograniczona. Łączy je jedno - obie mają ok. 46 cm, czyli 18 cali. Tańsza wersja, warta 339,99 dolarów, została wyprodukowana w liczbie tysiąca sztuk (link do sklepu). Za nieco droższy egzemplarz zapłacimy 359,99 dolarów (link - fotkę widzicie powyżej). Będzie on dodatkowo zawierać magiczną laskę Ozyrysa przyczepioną do plastikowych pleców Lary. W przypadku droższej edycji firma Gaming Heads wyprodukuje pięćset statuetek.


Obok możecie zobaczyć fotki przedstawiające produkcję nowej figurki. Kliknijcie, by powiększyć zdjęcia, jeśli nie boicie się, że później Wam się to przyśni.


Dodajmy, że to nie jedyna opóźniona figurka firmy Gaming Heads. W newsie z czerwca 2016 roku informowaliśmy o powstaniu wyjątkowej kolekcji sześciu figurek, które miały się ukazać z okazji 20-lecia serii. Mamy już rok 2017, a po figurkach ani widu, ani słychu. Czekamy na informacje od studia Crystal Dynamics o tym co się z nimi stało, ale niewykluczone, że i one zaliczą rok opóźnienia...

Więcej informacji o miniaturowych Larach znajdziecie w naszym dziale Figurki.

   


23 stycznia 2017, by Cez
Padł pierwszy klaps na planie filmowym!
Dziś w Kapsztadzie rozpoczęły się długo oczekiwane zdjęcia do nowego filmu Tomb Raider. Na dowód reżyser Roar Uthaug opublikował fotkę, którą możecie zobaczyć poniżej. Zdjęcia mają potrwać aż do wiosny. Film wejdzie do kin 16 marca 2018 roku.


Poniżej widzicie również fotkę drzwi przyczepy reżysera, na której widnieje nazwa firmy producenckiej (to zbieg okoliczności, że w nazwie jest Raider).


Warto dodać, że prawdopodobnie do obsady dołączyła już piąta osoba. Mowa o japońskim aktorze Leo Ashizawa (na zdj. po lewej), który miałby zagrać Alexa Rena. Leo nie ma zbyt wielu ról na swoim koncie - zagrał m.in. w filmie Breaking the Bank i All That Remains. Ciekawostką jest fakt, że studiował archeologię, ale jednak wybrał na zawód aktorstwo.


Przypomnijmy, że Daniel Wu wcieli się w Lu Rena, który ma to samo nazwisko co Alex. W filmie zobaczymy także Waltona Gogginsa w roli Mathiasa Vogela, Alexandra Willaume (na zdj. po prawej, fani spekulują, że zagra Rotha) oraz oczywiście Alicię Vikander w roli Lary Croft.

   


21 stycznia 2017, by Cez
Nowe informacje o filmie + fotki z planu!
W Kapsztadzie trwa produkcja trzeciego filmu z serii Tomb Raider. Przygotowania rozpoczęły się już na początku stycznia, z kolei realizacja pierwszych zdjęć według południowoafrykańskiego serwisu IOL odbędzie się w nadchodzącym tygodniu. Pojawiły się również zdjęcia z planu filmowego, które możecie zobaczyć poniżej, a także potwierdzenie, że aktor Walton Goggins wcieli się w postać Mathiasa Vogela. Mathias był głównym czarnym charakterem gry Tomb Raider z 2013 roku.


Z informacji serwisu IOL wynika, że zdjęcia w Kapsztadzie potrwają do kwietnia, z kolei w maju zostaną przeniesione do Wielkiej Brytanii. W przyszłym tygodniu pierwsze sceny będą nagrywane w kamieniołomie w miejscowości Paarl Wine Estates w Republice Południowej Afryki. Następnie realizacja filmu będzie się odbywać w hangarach studia, w których specjalnie na potrzeby ekranizacji zbudowano scenografie. Jeden z hangarów znajduje się w mieście Epping, a drugi w Kapsztadzie (Cape Town Film Studios).


Poza zdjęciami realizowanymi w zamkniętych hangarach, część z nich zostanie również nakręcona w terenie. W Kapsztadzie w pobliżu studia filmowego zbudowano zbiornik wodny, który ma udawać port w Hong Kongu (fragmenty tego planu widać na zdjęciach obok). Obecność w fabule tego chińskiego miasta wyjaśnia potrzebę zatrudnienia Chińczyków, o czym pisaliśmy w poprzednich newsach >> klik.

Jedną z głównych scen realizowanych we wspomnianym udawanym porcie będzie strzelanina. Drobne spoilery: Alicia Vikander w roli Lary Croft będzie ścigała grupę uzbrojonych w noże nastolatków. Po chwili role się odwrócą i to oni będą ją ścigać. W kulminacyjnym momencie Lara wyskoczy z łodzi w kierunku helikoptera.

   


21 stycznia 2017, by Taimon
Wpraw Larę w ruch za pomocą... gałki ocznej
Studio Nixxes Software odpowiedzialne za port Rise of the Tomb Raider na PC zaktualizowało grę, dodając kilka nowych, ciekawych funkcji. Jest to już jedenasta aktualizacja do komputerowej wersji najnowszego Tomb Raidera.

Główną nowością jest wsparcie dla urządzeń Eyetracking od firmy Tobii. Pewnie większość z Was słyszy o owej funkcji po raz pierwszy. Eyetracking to system śledzenia ruchów gałek ocznych, który wykorzystywany był głównie w marketingu, ale powoli zaczyna być częścią świata gier. Dzięki temu możliwe jest np. celowanie z broni do przeciwników za pomocą ruchów gałek ocznych, czy też przesuwanie w ten sposób kamery w prawo, w lewo, w dół czy w górę.


Obecnie z firmą Tobii współpracują takie gamingowe korporacje jak Ubisoft czy Square Enix. System śledzenia ruchów gałek ocznych możecie zobaczyć już w grach typu Watch Dogs 2, Deus Ex: Mankind Divided i od teraz w pecetowej wersji Rise of the Tomb Raider. Oczywiście tytułów, które wspierają eyetracking, jest wiele więcej i ich grono jest ciągle poszerzane. Urządzenie do obsługi nowej funkcji zwane Tobii EyeX kosztuje 109 euro, co w przeliczeniu na polską walutę daje nam około 480 zł.

Mniejszą nowością uwzględnioną w najnowszej aktualizacji jest wsparcie dla kontrolera DualShock 4. Wcześniej była możliwość grania tylko na kontrolerze od Xboxa.

UPDATE (23.01)
Zobaczcie zwiastun, który ukazuje wszystkie nowości wprowadzone w Rise of the Tomb Raider dzięki urządzeniu firmy Tobii >> klik!

   


19 stycznia 2017, by Autumn
Fan stworzył książkę o historii klasycznej Lary
Francuskie wydawnictwo Pix'n Love zapowiedziało nieoficjalną książkę pt. "L'Histoire de Tomb Raider: 1996 - 2008 L'Odyssee de Lara Croft" (Historia serii Tomb Raider: 1996-2008 Odyseja Lary Croft). Tytuł powstawał przez dwa lata, a jego autorem jest francuski fan Alexandre Serel, który w swojej publikacji skupia się na historii klasycznej Lary.

Książka przedstawi pełen obraz wydarzeń, które miały miejsce od 1996 do 2008 roku. Przeczytamy m.in. o tym jak firma Core Design najpierw stworzyła Larę, a później próbowała ją odzyskać po przejęciu przez Crystalsów, dowiemy się również jak ostatecznie miała wyglądać gra Angel of Darkness. Tytuł będzie zawierał wiele wywiadów z twórcami, artystami i programistami, którzy przyczynili się do stworzenia ikony.


Książka zostanie opublikowana w języku francuskim w formacie 16x24 cm. Będzie liczyła 486 stron, a jej premiera zapowiadana jest na marzec 2017 roku. Tytuł będzie dostępny w trzech różnych wariantach. Standardowa edycja ukaże się w miękkiej okładce i będzie ją można zakupić za 24,90 euro (około 109 zł) pod tym linkiem. Edycja limitowana "Atlantis" zawiera książkę w twardej okładce z nasuwaną kartonową osłonką, trzy ekskluzywne ilustracje Lary Croft oraz certyfikat autentyczności, a jej koszt wynosi 34,90 euro (około 153 zł). Można ją zamówić tutaj.

Do wyboru jest również edycja limitowana z figurką, która zawiera książkę w twardej okładce z nasuwaną kartonową osłonką, trzy ekskluzywne ilustracje Lary Croft, certyfikat autentyczności oraz figurkę przedstawiającą młodą Larę z gry Tomb Raider z 2013 roku. Koszt tej edycji wynosi 69,90 euro (około 305 zł) i jest ona dostępna pod tym linkiem.

Książka początkowo będzie dostępna tylko w języku francuskim, ale autor już zapowiedział jej angielską wersję. Nie wiadomo jednak, kiedy miałaby się ona ukazać. Alexandre tłumaczy, że potrzebuje na to trochę czasu, ponieważ wersja ta będzie trochę różnić się od pierwowzoru. Zostaną z niej wycięte fragmenty mówiące o zjawisku serii Tomb Raider we Francji, a dodane m.in. relacje ze spotkań z Meagan Marie (Crystal Dynamics) czy też materiały o angielskich aktorkach podkładających głos pannie Croft.

   


18 stycznia 2017, by Cez
Rhianna: powrót wątku ojca to pomysł Crystalsów
Serwis Eurogamer opublikował obszerny wywiad z Rhianną Pratchett, scenarzystką gier Tomb Raider i Rise of the Tomb Raider. Rozmowę przeprowadzono przed ogłoszeniem informacji, że autorka nie będzie pracować nad kolejną odsłoną serii. Co wynika z wywiadu? Choćby to, że najbardziej znienawidzone przez wielu fanów elementy (np. wątek ojca czy brak sarkazmu u nowej Lary), to pomysły nie Rhianny, a samego studia Crystal Dynamics.

Rhianna Pratchett wyjawia, że chciała, aby Lara "była postacią bardziej wiarygodną we współczesnych czasach, nie jakąś milionerką z pistoletami i podróżami po całym świecie na skuterach wodnych, jak było w przeszłości. Tamte gry to była przednia zabawa, ale nie chcieliśmy powtórki. W nowej odsłonie miała być zwyczajniejszą dziewczyną. Na studiach pracowała, odrzucała majątek rodziny i starała się żyć na własną rękę, jako zwyczajna osoba. Oczywiście, rzeczywistość miała całkiem inne plany. Ale Lara starała się po prostu przeżyć, jak normalny student."


Okazuje się, że pierwotnie zakończenie Tomb Raidera z 2013 roku miało być mroczne i krwawe (Sam miała zginąć), jednak testy fokusowe wykazały, że gracze mieli już dość śmierci, a pod koniec fabuła mogła wpędzić w depresję. W wyniku testów zakończenie musiało zostać zmienione niemal w ostatniej chwili, co nie spodobało się Rhiannie. Z kolei w Rise of the Tomb Raider scenarzystka krytykuje bardzo nielubiany i oklepany motyw ojca Lary, który powrócił na prośbę Crystalsów. "Mówiłam otwarcie, że nie podoba mi się ta fabuła z ojcem" - mówi. "Ostatecznie się z tym pogodziłam i uważam, że zrobiliśmy całkiem interesujące rzeczy w ramach tej opowieści. W zespole liczącym setki osób jednostka jest tylko trybikiem. Dział narracji jest ważny, ale tak samo istotne są inne zespoły, a wszystkie walczą o miejsce, znaczenie, budżet czy czas."

Z wywiadu wynika również, że to studio Crystal Dynamics, a nie Pratchett, nie chciało powrotu sarkazmu Lary. "Crystal Dynamics wyraźnie zaznacza, że nie chce sarkastycznej bohaterki z przeszłości" - wyjawia Rhianna. "Część mnie żałuje, że tak jest. Wiem, że podobnie czują niektórzy gracze. Z punktu widzenia scenarzysty praca nad taką postacią jest frajdą, ale zawadiackie komentarze i ryzykanctwo sugerują pewność siebie i odporność, których Lara jeszcze nie posiada, więc to do niej nie pasuje. Crystalsi nie chcieli takiego samego tonu postaci. To nie była moja decyzja, ale musiałam pisać zgodnie z ich wizją i doskonale to rozumiem."

Cały, bardzo obszerny tekst, w którym Rhianna komentuje najbardziej krytykowane elementy dwóch ostatnich gier, znajdziecie w serwisie Eurogamer >> klik!

   


17 stycznia 2017, by Cez
Demo RotTR wylądowało w PlayStation Store
Lepiej późno niż wcale. Od dziś na PS4 i PS4 Pro można zagrać w wersję demonstracyjną Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration. Haczyk polega na tym, że po uruchomieniu ściągania, pobierane są pliki całej gry, czyli dużo, bardzo dużo gigabajtów. Oczywiście mimo tego odblokowana jest tylko pierwsza, darmowa misja w Syrii, czyli Grobowiec Proroka.


Aby zagrać w pełną wersję gry, należy zapłacić 249 zł. Czy warto? Jeśli nie jesteś zdecydowany, to przeczytaj nasze recenzje.

   


17 stycznia 2017, by Redakcja
Studio Crystal Dynamics nagrodziło naszą redakcję!
Miło nam poinformować, że studio Crystal Dynamics przekazało nam złotą odznakę za najlepszy artykuł opublikowany w 2016 roku spośród stron związanych z Tomb Raiderem z całego świata. Mowa o szczegółowym opracowaniu naszego redaktora Ceza na temat pochodzenia słów "Lara Croft" i "Tomb Raider" (znajdziecie go w dziale Teksty). W ramach nagrody Crystalsi przekazali nam poniższą cyfrową odznakę, z kolei pocztą prześlą specjalną, kolekcjonerską monetę. Serdecznie dziękujemy za to wyróżnienie!

Studio w ten oto sposób argumentuje swój wybór: "Etymologiczna analiza imienia naszej ulubionej bohaterki przygotowana przez serwis World of Tomb Raider jest fascynująca. To bardzo oryginalny artykuł, który wyjaśnia znaczenie imienia Lary i jej rodowego nazwiska, a także przedstawia inne znane osoby o tym samym imieniu, występujące zarówno na kartach historii jak i w popkulturze".

Przypomnijmy, że to nie pierwszy raz, gdy nasza czternastoletnia praca została doceniona przez Crystal Dynamics. W ubiegłym roku pojawiliśmy się na łamach książki 20 Years of Tomb Raider >> klik!

   


16 stycznia 2017, by Cez
Czyżby pierwsze zdjęcie z planu filmowego?
Duński aktor Alexandre Willaume, który ostatnio wyjawił, że zagra w nowym filmie Tomb Raider, zamieścił na Instagramie nową fotkę wykonaną w Kapsztadzie i podpisaną "actor on the run". Niewykluczone, że zdjęcie powstało na planie filmowym. Kliknij, by zobaczyć większą wersję.


Nieoficjalnie mówi się, że aktorka Alicia Vikander już rozpoczęła nagrywanie swoich pierwszych scen. Walton Goggins, który wcieli się w czarny charakter, prawdopodobnie czeka na swoją kolej, o czym mogą świadczyć jego zdjęcia z Instagrama - aktor póki co zwiedza Kapsztad. Na oficjalne potwierdzenie tych doniesień musimy jeszcze poczekać - informacje te należy traktować jako plotki.

   


15 stycznia 2017, by Cez
Powstała encyklopedia serii Tomb Raider!
W ostatnim czasie fani Lary Croft są bardzo produktywni. Powstają nieoficjalne remaki i remastery, powstała również encyklopedia z prawdziwego zdarzenia. Rozmachem przebija ona nawet oficjalną książkę 20 Years of Tomb Raider wydaną jesienią 2016 roku, która składa się z 360 stron. Dla porównania stworzona przez dwóch fanów Tomb Raider Encyclopedia to ponad 4500 haseł i wiele dodatków, które łącznie zajmują 870 stron! Całość jest w języku angielskim.

Encyklopedia zawiera nie tylko hasła ułożone w porządku alfabetycznym, ale także ogromną ilość przepisanych dialogów czy notatek, które możemy znaleźć w grach z serii Tomb Raider i to nie tylko w tych głównych, ale i pobocznych. Dzieło zawiera również szczegółowe informacje na temat filmów, komiksów, modelek czy książek, a także mapy z zaznaczonymi lokacjami, które odwiedziła Lara. Redakcja World of Tomb Raider pomogła autorom encyklopedii z kilkoma hasłami.


Encyklopedię można pobrać w formacie PDF i korzystać z niej na komputerze, tablecie lub telefonie, można ją również wydrukować. Twórcy przygotowali dwie paczki z plikami. Pierwsza (klik) zawiera encyklopedię wraz z dodatkami w jednym pliku PDF, a druga (klik) ma te dwie części rozdzielone w dwóch osobnych plikach, przez co wygodniej się je przegląda na urządzeniach mobilnych. W skład paczki wchodzą również dodatkowe pliki PDF zawierające mapy, transkrypty i notatki.

Tomb Raider Encyclopedia powstawała przez cztery lata. Jej twórcy obiecują, że gdy przybędzie nowych materiałów (np. po premierze kolejnej gry czy filmu), to pojawią się aktualizacje.

   


14 stycznia 2017, by Cez
Duński aktor dołącza do obsady filmowej
Poznaliśmy nazwisko czwartego aktora, który zagra w najnowszym filmie Tomb Raider. Alexandre Willaume, bo o nim mowa, zamieścił na swoim profilu na Instagramie zdjęcie z kopenhaskiego lotniska i wpis o tym, że właśnie leci do Kapsztadu w związku z Tomb Raiderem, gdzie spędzi trzy miesiące.


44-letni Alexandre Willaume ma na swoim koncie przede wszystkim występy w duńskich produkcjach. Mogliśmy go także oglądać w brytyjskim serialu Upadek królestwa.

Duński aktor Alexandre Willaume to już czwarty ujawniony członek obsady. Wcześniej informowaliśmy o tym, że Larę Croft zagra szwedzka aktorka Alicia Vikander, w czarny charakter wcieli się Amerykanin Walton Goggins, a Daniel Wu, amerykański aktor chińskiego pochodzenia, zagra Lu Rena.

   


14 stycznia 2017, by Cez
RotTR i LCGO wśród najlepszych na PlayStation
Poznaliśmy wyniki plebiscytu "Game of the Year 2016" związanego z konsolami firmy Sony. W każdej kategorii przyznano cztery trofea: za pierwsze miejsce platynowe, za drugie złote, za trzecie srebrne i za czwarte brązowe. Wśród wyróżnionych gier nie zabrakło Rise of the Tomb Raider i Lara Croft GO.

Gra Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration zdobyła srebrne trofeum w kategorii "najlepsze wykorzystanie mocy PS4 Pro" (platynową nagrodę otrzymał Battlefield 1) oraz brązowe trofeum za "najlepsze odegranie postaci" - chodzi konkretnie o Larę Croft w wykonaniu Camilli Luddington (platynową nagrodę otrzymał Nolan North za rolę Nathana Drake'a w grze Uncharted 4).


Również mobilna gra Lara Croft GO zdobyła kolejną nagrodę. Tym razem chodzi o złote trofeum w kategorii "najlepsza gra na PS Vita" (platynę otrzymało World of Final Fantasy).

Dodajmy, że rekordzistą w plebiscycie "Game of the Year 2016" jest gra Uncharted 4, która zdobyła platynowe nagrody w pięciu kategoriach: "najlepsza gra na PS4", "najlepszy scenariusz", "najlepsze odegranie postaci", "najlepszy soundtrack" oraz "najlepsza grafika".

   


13 stycznia 2017, by Kyo
Powstaje ulepszona wersja Tomb Raidera 4
Czekacie na remake Tomb Raidera II tworzonego przez zaciekłego fana o nicku Nicobass? Na pewno ucieszy Was informacja, że szykuje się kolejny projekt fanów, tym razem dotyczący gry Tomb Raider IV. W przeciwieństwie do pracy Nicobassa, nie jest to projekt polegający na budowaniu gry od podstaw. Grupa fanów nazywająca się Raiding the Globe tworzy swoisty remaster graficzny, w którym ponownie wcielimy się w klasyczną Larę ratującą świat przed egipskimi plagami, które sama spowodowała.


Tomb Raider 4: The Last Revelation HD ma być odświeżoną wersją dobrze przyjętego klasyka z 1999 roku. Co otrzymamy w pakiecie? Przede wszystkim nową szatę graficzną opartą na starym, "blokowym" silniku Room Editor. Na uwagę zasługuje nowy model Lary, który tym razem jest żywcem wyjęty z przerywników filmowych FMV, które mogliśmy oglądać w grze. Oprócz nowych, wysokiej rozdzielczości tekstur, otrzymamy również odświeżone obiekty 3D, a także nowe efekty graficzne, takie jak realistyczne oświetlenie, czy dynamiczne mgły.


Jak twierdzą sami twórcy remastera TR4 "gra pozwala graczom doświadczyć w oryginalny i niespotykany sposób klasyczną przygodę spod skrzydeł Core Design. Mamy tu nowe, ostrzejsze tekstury, lepszą jakość obiektów 3D, nowe efekty graficzne, dodatkowe cechy rozgrywki i wiele więcej. Doświadczycie egipskiej przygody jak nigdy dotąd!"


Prace nad grą są jeszcze we wczesnym stadium i nie określono choćby przybliżonej daty premiery, jednak już teraz możecie powyżej zobaczyć pierwsze screeny porównujące oryginalną grę i przygotowywany remaster (kliknij, by powiększyć).

   


12 stycznia 2017, by Cez
Kolejny aktor dołączył do obsady filmu
W RPA ruszyła produkcja najnowszego filmu Tomb Raider, a tymczasem serwis Variety informuje, że wystąpi w nim Daniel Wu, amerykański aktor chińskiego pochodzenia. Wu wcieli się w rolę Lu Rena, kapitana statku i jednocześnie sojusznika Lary Croft, który wraz z nią będzie szukał jej ojca. Aktor jest znany m.in. z roli w serialu Into the Badlands: Kraina bezprawia oraz z filmu Warcraft: Początek.

Daniel Wu to już trzeci ujawniony członek obsady. Wcześniej informowaliśmy o tym, że Larę Croft zagra Alicia Vikander, a w czarny charakter wcieli się Walton Goggins.


Ujawniono również nazwisko osoby odpowiedzialnej za kostiumy. Mowa o Colleen Atwood, która jest laureatką trzech Oscarów (za Chicago, Wyznania gejszy oraz Alicję w Krainie Czarów) i ma na swoim koncie dziewięć nominacji do tej nagrody.

Przypomnijmy, że reżyserią zajmie się Roar Uthaug, a scenariusz napisała Geneva Robertson-Dworet. Film wejdzie do kin 16 marca 2018 roku.

   


10 stycznia 2017, by Cez
Lara Croft za 50 groszy
W sklepie Google Play, w którym można nabyć gry przeznaczone na smartfony i tablety z systemem Android, trwa właśnie promocja związana z Lara Croft and the Guardian of Light. Tytuł ten, który można nabyć również na konsolach Xbox 360 i PS3, a także na Steamie i w App Store, obecnie kosztuje w Google Play jedynie 50 groszy.


Google Play oferuje również kilka innych tytułów związanych z panią archeolog. Grę Lara Croft GO nadal można nabyć za ok. 4 zł, Tomb Raider I jest w cenie ok. 5 zł, a Tomb Raider II za ok. 6 zł. Dodajmy, że ze sklepu Google Play można także za darmo ściągnąć grę Lara Croft Relic Run.

   


9 stycznia 2017, by Cez
Nathan McCree kompozytorem gry Tomb Raider 12?
Bloger Daryl Baxter miał okazję porozmawiać z kompozytorem Nathanem McCree, autorem muzyki z gier TR1, TR2 i TR3, na temat planu na kolejne koncerty i wydania albumu oraz o możliwości ponownego komponowania dla serii Tomb Raider.

"Plan na album prawdopodobnie będzie związany z Kickstarterem. Mamy nadzieję ogłosić to w lutym, zbiórka ruszyłaby w marcu i potrwałaby miesiąc, i jeśli wszystko zadziała, to album wydalibyśmy w lipcu" - powiedział McCree, marzący nie tylko o płycie CD, ale także o winylu, na którym znalazłyby się utwory z londyńskiego koncertu "The Tomb Raider Suite" (naszą relację z tego wydarzenia znajdziecie tutaj).


Kompozytor jest optymistycznie nastawiony w sprawie kolejnych koncertów (wspominał o tym m.in. w filmiku nakręconym specjalnie dla nas >> klik). Wydarzenie w Londynie wcale nie musi być pierwsze i ostatnie. McCree zdradza, że uzyskał od Square Enix zgodę na korzystanie z utworów z pierwszych trzech Tomb Raiderów przez siedem najbliższych lat. Marzy mu się, aby podczas kolejnych koncertów ponownie towarzyszyła mu Shelley Blond, pierwszy głos Lary z TR1. "Bardzo podoba mi się praca z Shelley, ale jeśli nie uda jej się ponownie wystąpić, istnieje możliwość, że spytamy o to kogoś innego, kto chwilowo ją zastąpi, np. Judith Gibbins czy też Jonell Elliot" - powiedział kompozytor.

Z bloga Daryla Baxtera dowiadujemy się również, że McCree pytał studio Crystal Dynamics o swój powrót do roli kompozytora gier z serii Tomb Raider. "Rozmawiałem z Meagan Marie o możliwości, bym komponował muzykę dla czwartej gry (mowa o TR12, czyli o tytule, który zostanie wydany po grze TR11 zwanej nieoficjalnie Shadow of the Tomb Raider - przyp. red.) To mogłoby przyciągnąć nie tylko nowych fanów, ale również i tych starych, którzy dotąd nie zagrali w najnowsze części, a moja muzyka mogłaby ich do tego przekonać" - twierdzi kompozytor.

Nathan McCree dodaje, że po sukcesie londyńskiego koncertu podobne wydarzenie chciałby zorganizować Peter Connelly, kompozytor gier TR4, TR5 i Angel of Darkness.

   


7 stycznia 2017, by Cez
Dziękujemy za torty z okazji naszych urodzin!
Pora na rozwiązanie konkursu na temat czternastych urodzin serwisu World of Tomb Raider. Zadanie polegało na wykonaniu tortu urodzinowego w dowolnej technice. Wasza pomysłowość nie zna granic i w efekcie otrzymaliśmy wiele ciekawych, różnorodnych tortów. Jurorzy z redakcji WoTR mieli ciężki orzech do zgryzienia, by wybrać cztery najlepsze. Największy problem mieliśmy z ustaleniem komu przypadnie pierwsze i drugie miejsce, ponieważ dwie naszym zdaniem najciekawsze prace zasługiwały na główną nagrodę. Decyzja była trudna, ale trzeba było ją podjąć. Wyniki prezentujemy poniżej!


Powyżej widzicie zwycięską pracę Joanny Szulc (kliknij, by powiększyć), która otrzymuje od nas cyfrowe wydanie Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration na platformę Steam, a także komiks Lara Croft and the Frozen Omen #1 oraz trzy unikalne autografy: Nathana McCree, Shelley Blond oraz Meagan Marie. Jurorzy tak ocenili zwycięski tort: "praca wygląda na w całości zrobioną ręcznie, jest staranna i kolorowa. Jest humor, jest Lara z długim, ale mega realistycznym warkoczem, złote napisy, fajne złote drobinki - słowem bomba."


Drugie miejsce zajęła niezwykła praca Adama Soroczyńskiego (powyżej), który otrzymuje od nas plakat z autografem Karoliny Gorczycy. Niezwykłość tego tortu polega na tym, że jest wykonany w bardzo pomysłowej technice "tunnel book" (kliknij, by powiększyć i zobaczyć dodatkową fotkę ukazującą pracę pod innym kątem). Jurorzy docenili ten tort za to, że "jest Lara i są ruiny w tle, a koncept podświetlanego obrazka 2,5D robi wrażenie. Niebanalne i dobrze przemyślane. Lara oświetla sobie drogę do tortu flarą."


Trzecie miejsce zdobywa Natalia Tomanek, która otrzymuje plakat z autografem Karoliny Gorczycy. Pracę możecie zobaczyć powyżej po lewej stronie. "Świetny pomysł! Lara na szczycie tortu powala, tak samo jak ten pierścień broni z TR2 w podstawie" - tak ocenili pracę nasi jurorzy. Czwarte miejsce zdobywa Michał Pawłowski, który otrzymuje cyfrowe wydanie gry Lara Croft GO na Steama. Jego tort widzicie powyżej po prawej. Zdaniem jury "w tle słychać szum morza, jesteśmy tam z Larą i dostaliśmy niezwykle oszczędny, acz elegancki tort. Dwie gry do pogrania, padziki są - słowem idealny pomysł na imprezę urodzinową WoTR."

Serdecznie dziękujemy za nadesłane prace - dzięki Wam nasze czternaste urodziny nabrały jeszcze większych kolorów. Jeśli jesteście ciekawi jak wyglądały inne, wyróżnione przez nas prace, to zapraszamy na nasze Forum. Trzeba być zalogowanym, by zobaczyć załączniki.

   


4 stycznia 2017, by Cez
Lara bokserką? Zobacz zdjęcie scenariusza filmu
Walton Goggins, który w najnowszym filmie Tomb Raider zagra czarny charakter, opublikował na Instagramie fotkę tytułowej strony scenariusza (kliknij, by powiększyć). Dociekliwym fanom już udało się odczytać prześwitujący tekst, który opisuje scenę z Larą rozgrywającą się w trakcie jej bokserskiego treningu.


Przy okazji otrzymaliśmy kolejne potwierdzenie, że scenarzystką trzeciego filmu Tomb Raider jest Geneva Robertson-Dworet, która ostatnio pomagała przy pisaniu scenariusza filmu Transformers: The Last Knight.

Zdjęcia do nowego filmu Tomb Raider ruszą lada dzień i będą realizowane w Republice Południowej Afryki i w Wielkiej Brytanii. Za kamerą stanie norweski reżyser Roar Uthaug, a w roli Lary Croft zobaczymy szwedzką aktorkę Alicię Vikander.

   


3 stycznia 2017, by Cez
Rhianna Pratchett żegna się z Larą
Studio Crystal Dynamics poinformowało, że scenarzystka Rhianna Pratchett (na zdj. po prawej) rozstaje się z serią Tomb Raider. Wcześniej twórczyni była odpowiedzialna za fabułę gier Tomb Raider i Rise of the Tomb Raider.


"Rhianna byłą kluczową postacią, która pomogła nam znaleźć odpowiedni kierunek dla Lary w opowieści o jej początkach w 2013 roku, a poprzez Rise of the Tomb Raider przekształciła Larę w bohaterkę, którą znamy dziś" - czytamy w pożegnalnym komunikacie firmy Crystal Dynamics.

Przypomnijmy, że kolejna gra z serii Tomb Raider jest w fazie produkcji, ale szczegóły na jej temat są objęte tajemnicą. Nieoficjalnie mówi się, że nowe przygody Lary miałyby nosić tytuł Shadow of the Tomb Raider i być tworzone nie tylko przez studio Crystal Dynamics, ale również przez Eidos Montreal.

   


3 stycznia 2017, by Cez
Noworoczna przecena Lara Croft GO
Wraz z nadejściem 2017 roku tymczasowo spadła cena wielokrotnie nagradzanej gry mobilnej Lara Croft GO. Tytuł możemy kupić w sklepie Microsoftu za 4,50 zł, w Google Play za 4,09 zł oraz w App Store również za ok. 4 zł. Niestety promocja nie dotyczy Steama oraz PlayStation Store, w których gra zadebiutowała miesiąc temu.

W skład gry Lara Croft GO wchodzi ok. 40 podstawowych leveli oraz dodatek The Shard of Life. Drugie DLC pt. The Mirror of Spirits, które póki co jest dostępne jedynie na konsoli PlayStation 4 i PS Vita, pojawi się 3 marca na platformach Android, iOS, Windows Mobile oraz Steam.