strona główna // forum // chat // kontakt // dodaj do ulubionych // ustaw jako startową


Strona główna działu

The Amulet of Power
The Lost Cult
The Man of Bronze

TR Movie 1 - Stern
TR Movie 1 - Odom
TR Movie 2 - Stern
TR Movie 2 - Krulik

Ten Thousand Immortals
-> Opis
-> Komentarz WoTR
-> Streszczenie
Blade of Gwynnever
Path of the Apocalypse

• Tomb Raider: The Ten Thousand Immortals

Autorzy: Dan Abnett i Nik Vincent
Data wydania: 20.10.2014
Ilość stron: 352
Wydawnictwo: Penguin Random House
Polskie wydanie: brak
OPIS


Po wielu latach przerwy powrócono do wydawania powieści z przygodami Lary Croft. W 2014 roku ukazała się książka Tomb Raider: The Ten Thousand Immortals, której akcja jest umiejscowiona pomiędzy grą Tomb Raider z 2013 roku, a pierwszą regularną serią komiksową wydawnictwa Dark Horse. Młoda, 21-letnia Lara ze zrestartowanej linii czasowej doznaje częstych ataków paniki po traumatycznych wydarzeniach, które rozegrały się na japońskiej wyspie Yamatai. Nieoczekiwanie jej przyjaciółka Sam w obawie przed wstąpieniem w nią duszy królowej Himiko, próbuje popełnić samobójstwo. Dziewczyna jest o krok od śmierci, więc Lara postanawia pilnie jej pomóc. Znajduje informację o Złotym Runie, greckim artefakcie, który rzekomo ma właściwości lecznicze. Niestety na ten trop wpada także tajemnicza organizacja tytułowych Dziesięciu Tysięcy Nieśmiertelnych.

Czego chcą od niej najemnicy? Czy Lara uratuje swoją przyjaciółkę Sam? Czy Złote Runo rzeczywiście istnieje i jeśli tak, to gdzie go szukać? Tego dowiesz się z powieści, która zaprowadzi Larę do kilku znanych, europejskich zakątków.


KOMENTARZ WoTR


Od początku lektury książki Tomb Raider: The Ten Thousand Immortals czuć, że idealnie wpasowuje się ona w założenia reboota - mamy w niej do czynienia z młodą, niezbyt doświadczoną Larą, która zmaga się z problemami emocjonalnymi po szokujących wydarzeniach z Yamatai. Autorzy powieści bardzo dosłownie odebrali przekazane im wytyczne… W książce co kilka stron czytamy o tym, że Lara popija wodę z butelki i dowiadujemy się jakie stacje metra czy przystanki kolejowe bohaterka mija po drodze. Miało to z założenia sprawić, że czytelnik odbierze te przygody tak, jakby mogły się wydarzyć naprawdę. I rzeczywiście - na pewno dobrym pomysłem jest wykorzystanie prawdziwych lokacji, które często można znaleźć w przewodnikach turystycznych - i to chyba jedyna zaleta tytułu.

Największą wadą książki jest całkowicie zmarnowany wątek Złotego Runa, którego szuka Lara i tytułowi Nieśmiertelni. Po książce z serii Tomb Raider spodziewalibyśmy się, że zostanie ono odnalezione w jakiejś jaskini czy świątyni, jednak nic z tych rzeczy… Bohaterka trafia na niego w banalnym miejscu. Lara co prawda podczas wędrówki zawita na wykopaliska na greckiej wyspie, ale cały ten epizod z absurdalnym wątkiem o pewnym aktorze zupełnie nic nie wnosi do poszukiwań Złotego Runa. Jeszcze gorzej wypada zakończenie książki - niby dużo się tam dzieje, ale jest to niesłychanie chaotyczne, bez ładu i składu.

Niestety po lekturze książki The Ten Thousand Immortals pozostają wrażenia, że nowej Larze naprawdę daleko do tej klasycznej. Zamiast podróżować do ciekawych miejsc i odnajdywać zapomniane świątynie, nowa panna Croft jeździ do powszechnie znanych lokacji w Europie, a autorzy podpowiadają czytelnikom jakich środków transportu użyć, by podążać jej śladami… Nowa Lara w książce nie robi tego, za co fani ją kochają. Nie odnajduje reliktów w zapomnianych miejscach, tylko wszelkie wskazówki znajduje w zdobytej na Yamatai Księdze, na przypadkiem znalezionych fotografiach lub w gabinetach kolekcjonerów antyków.

Mamy wrażenie, że autorzy tej książki dostali wytyczne, by broń Boże nie napisać prawdziwej tombraiderowej przygody, bo te chronologicznie wydarzyły się dopiero w komiksach i w grze Rise of the Tomb Raider. Nasuwa się pytanie - to po co pisać książkę o tak bardzo niedoświadczonej Larze? Autorzy chyba też zrozumieli, że to bez sensu, skoro w ich drugiej powieści pt. Lara Croft and the Blade of Gwynnever pojawia się klasyczna Lara.


STRESZCZENIE

1 - Minęło kilkanaście dni od powrotu Lary z japońskiej wyspy Yamatai. Croft wraz z Sam wynajmuje mieszkanie w Londynie w teatralnej dzielnicy West End koło stacji metra Piccadilly Circus. Lara czyta na kanapie tajemniczą Księgę znalezioną na wyspie, gdy nagle słyszy wystrzał. W jednej chwili wracają do niej traumatyczne wspomnienia z Yamatai - porwanie Sam, walka z Mathiasem i próba wskrzeszenia Himiko. Po chwili Lara budzi się z tego transu - okazało się, że wystrzał na zewnątrz budynku, który spowodował nagły szok, był tylko głośnym uruchamianiem silnika w aucie. Lara wychodzi z mieszkania, by się przewietrzyć. Cierpi na zespół stresu pourazowego i zaburzenia lękowe, ale nie chce tego przyjąć do wiadomości. W pewnym momencie dzwoni telefon - to jej przyjaciółka Sam Nishimura. Croft nie rozpoznaje jednak jej głosu w słuchawce. Zamiast Sam słyszy lekarza, który informuje Larę, że Japonka właśnie trafiła do szpitala.

2 - Lara jedzie metrem do szpitala. Po powrocie z wyspy jest przewrażliwiona i w środkach komunikacji publicznej dokładnie przygląda się podróżnym, sprawdza czy nie widzi nikogo podejrzanego. Po dotarciu do szpitala rozmawia z doktorem Chandyo, który tłumaczy jej, że Sam zapadła w śpiączkę, po tym jak przedawkowała leki. Lara wyjaśnia, że jest jedyną bliską osobą dla Sam w Wielkiej Brytanii, bo jej rodziców tu nie ma. Lekarze czekają na wyniki badań toksykologicznych, a tymczasem dr Chandyo wręcza Larze kopertę, którą miała przy sobie Sam - jest zaadresowana do Lary. Panna Croft czyta, że Sam po powrocie z Yamatai popadła w depresję, bo nadal boi się przemiany w Himiko - dlatego postanowiła ze sobą skończyć.

3 - Lara wraca do mieszkania i postanawia w jakiś sposób uratować życie Sam. Zagląda do Księgi znalezionej na Yamatai, gdzie jest bardzo duża ilość informacji o przeróżnych zagadkach, np. o wilkołakach, wampirach czy chińskich mitach. Przegląda uważnie rozdział o transferze dusz i nieśmiertelności. Trafia na wzmiankę o Aresie, greckim bogu wojny i powiązaną z nim perską armią Dziesięciu Tysięcy Nieśmiertelnych. Lara korzysta z Wikipedii i znajduje informację o tajemniczej współczesnej firmie o tej samej nazwie.

4 - Trzy dni później Lara kolejny raz chce odwiedzić Sam w szpitalu, jednak nie znajduje jej w sali, ponieważ Japonka pojechała na badania. Po jakimś czasie pacjentka wraca i jest przytomna, jednak zupełnie nie rozpoznaje Lary. Nie kojarzy nawet swojego imienia. Lekarka o nazwisku Southgate mówi Larze, że Sam ciągle wypowiada imię Himiko. Croft zaprzecza jakoby było to drugie imię Sam.

5 - Lara ponownie w domu zagląda do Księgi. Prócz informacji o Dziesięciu Tysiącach Nieśmiertelnych tuż obok znajduje notatkę o innym greckim micie - o Złotym Runie, czyli słynnej złotej skórze barana, która była celem wyprawy Jazona i Argonautów. Artefakt ten miałby mieć lecznicze właściwości, co mogłoby uratować Sam. Croft dzwoni do profesora Cahalane'a, przyjaciela jej ojca i prosi o spotkanie. Po drodze w metrze bohaterka widzi podejrzanego młodego mężczyznę czytającego gazetę, który według niej ją śledzi. Dyskretnie robi mu zdjęcie telefonem. Następnie Lara dociera na spotkanie w hotelowej restauracji, jednak profesor sceptycznie podchodzi do tematu Złotego Runa. Nigdy nie zachwalał kontrowersyjnych metod badawczych jej ojca i odradza Larze szukania czegoś, co według niego nie istnieje. Kieruje ją jednak do profesora Babbingtona z Oxfordu, który kolekcjonuje artefakty i może wie coś więcej na temat Złotego Runa. W pewnym momencie kelner upuszcza tacę. Przez donośny dźwięk Lara odczuwa kolejny atak paniki, który po chwili przechodzi.

6 - Sam po detoksie została przeniesiona na oddział psychiatrii. Tymczasem Lara wsiada do pociągu do Oxfordu. W pewnym momencie zauważa podejrzanego typa noszącego blezer i dyskretnie robi mu zdjęcie. Croft przesiada się do innego wagonu, by uniknąć wzroku mężczyzny. Dosiada do sześcioosobowej grupki młodych studentów, którzy wracają z meczu. Lara zaprzyjaźnia się z nimi, a zwłaszcza z Willow, studentką historii sztuki. Po dojechaniu do Oxfordu Croft zaprasza Willow na herbatę do restauracji Randolph.

7 - Po herbacie Lara odprowadza Willow na jej uczelnię, St. Edmund Hall, a sama udaje się do Merton College na spotkanie z profesorem St. Johnem Babbingtonem. W jego gabinecie widzi na półkach ogromną ilość skrupulatnie posegregowanych artefaktów. Gdy Croft pyta go o Złote Runo, ten jej odpowiada, że artefakt o magicznych właściwościach nie istnieje, a sam mit pochodzi z Kolchidy, regionu nad Morzem Czarnym, dziś znajdującym się w Gruzji. W starożytności wypłukiwano tam złoto ze strumieni za pomocą baranich skór, na których osadzały się bryłki kruszcu. Na końcu rozmowy profesor zaprasza Larę na cykl jego wykładów oraz mówi, że powinna poznać jego byłego wychowanka, który specjalizuje się w Kolchidzie.

8 - Po wykładzie Lara poznaje przystojnego i atletycznie zbudowanego Kennarda Monteza, absolwenta Merton College, który zajmuje się Kolchidą. Mówi Larze, że w przeciwieństwie do prof. Babbingtona uważa, że Złote Runo może istnieć - jest zdania, że nic do końca nie przepada. Nieoczekiwanie mężczyzna flirtuje z Larą i zaprasza ją na kawę. Croft trzyma wobec niego duży dystans. Następnie oboje idą do muzeum Ashmolean, gdzie Kennard pokazuje Croft greckie zbiory.

9 - Lara spotyka się z Willow na obiedzie, z kolei wieczorem dołącza do Kennarda w pubie. Odmawia wypicia alkoholu, pije jedynie sok z pomidorów. Montez opowiada dziewczynie o Jazonie, o tym jak wg mitu jego ludzie na statku Argo dotarli do Kolchidy i odnaleźli Złote Runo. Dodaje, że w ciągu ostatnich setek lat wiele organizacji twierdziło, że ma ten artefakt lub im się on należy. Ostatni trop pochodzi sprzed 50 lat ze Stambułu, gdzie kolekcjoner Herodotus Menelaou twierdził, że dysponuje cząstką Złotego Runa. Chciał ją sprzedać za milion franków, ale nie było chętnych. Mężczyzna obecnie mieszka w Paryżu. Lara postanawia go odwiedzić.

10 - Panna Croft żegna się z Willow i wraca pociągiem do Londynu. W internecie znajduje paryski adres antykwariatu Menelaou. Wsiada do pociągu jadącego pod kanałem La Manche. Następnie w Paryżu korzysta z metra, gdzie natrafia na dwie podejrzane osoby. Pierwszą jest kobieta z warkoczem, którą już widziała w pociągu do Paryża, a drugą mężczyzna w pikowanej kurtce. W celu zgubienia podejrzanej dwójki Croft miesza się z tłumem wysiadających ludzi. Niestety na schodach ruchomych drogę zagradza jej mężczyzna w krótkich włosach, który chwyta ją za rękę i prowadzi do kobiety z warkoczem. Lara zaczyna wyrywać się i krzyczeć. Podbiega policjant, a wtedy kobieta z warkoczem pokazuje swój paszport - nazywa się Lydia Croft i udaje, że jest siostrą Lary. Tłumaczy, że dziewczyna cierpi na ataki paniki. Uspokojony policjant odchodzi, a dwójka porywaczy prowadzi Larę do auta, którego kierowcą jest mężczyzna w pikowanej kurtce.

11 - Lara została doprowadzona przed oblicze Aresa, starszego, schludnego mężczyzny, przywódcy współczesnej organizacji Dziesięciu Tysięcy Nieśmiertelnych. Ich siedziba znajduje się w budynku przy Polach Elizejskich, gdzie mężczyzna zgromadził cenne przedmioty, np. krzesło Rasputina czy biurko Johna Dee. Ares pyta dlaczego Lara szuka Złotego Runa. Gdy ta odmawia odpowiedzi, ten wyjawia jej, że wie wszystko o jej wyprawie na Yamatai, ponadto śledził nawet wyprawy jej ojca. Twierdzi, że jego rolą jest wiedzieć wszystko. Lara kłamie mówiąc, że przybyła do Paryża jedynie po biżuterię, po coś przypominającego Złote Runo, by symbolicznie przekazać dar chorej Sam. Lara wychodzi z pokoju Aresa w eskorcie mężczyzny z krótkimi włosami, Hydarnesa. Z kolei mężczyzna w pikowanej kurtce to Darius. Trzy imiona: Hydarnes, Darius i Lydia są powiązane z perskim mitem o Nieśmiertelnych. Ares mówi swoim ludziom, by pozwolili Larze uciec, ale tak, by ta się o tym przyzwoleniu nie dowiedziała.

12 - Croft mówi porywaczom, że musi skorzystać z toalety. Tak naprawdę jednak udaje wymiotowanie, jednocześnie planując ucieczkę przez okno. Gdy jest już na zewnątrz, Nieśmiertelni, aby zachować pozory, zaczynają ją ścigać. Lydia rusza za nią po ulicach i dachach, a Darius za pomocą BMW. Lara wbiega do hotelu i naciska przycisk z alarmem pożarowym - powstaje zamieszanie, które pozwala Larze zgubić napastników. Następnie wbiega do ambasady Pakistanu, gdzie niejaki Qazi umożliwia jej opuszczenie budynku wyjściem z drugiej strony ulicy. Tam zauważa ją jednak Xerxes, kolejny Nieśmiertelny. Mężczyzna jedzie na skuterze i już niemal dogania Larę, ta jednak dobiega do innego przejeżdżającego skutera i wsiada na tylne siedzenie. W ostatniej chwili Lara chwyta za kilka zdjęć, które wypadły z kieszeni Xerxesa.

13 - Jadący na skuterze mieszkaniec Paryża, do którego Lara się dosiadła, jest zaskoczony jej obecnością, ale nie protestuje. Po kilku kilometrach Croft dziękuje wybawcy i zsiada z pojazdu. Ukrywa się w kawiarni, gdzie sprawdza swój plecak. Znajduje w nim pluskwę najwyraźniej umieszczoną przez Aresa. Postanawia jej jednak nie wyrzucać, chce przechytrzyć Nieśmiertelnych. Lara wsiada do taksówki i ucieka przed BMW prowadzonym przez Dariusa. Gdy taxi dociera do ciasnej alejki handlowej zastawionej straganami, Lara niepostrzeżenie zmienia taksówkę na kolejną, która zawozi ją do hotelu Odeon. Lara jednak zapłaciła pierwszemu taksówkarzowi za to, aby ten dojechał do dworca kolejowego Gare du Nord razem z pluskwą. W ten sposób Nieśmiertelni pomyślą, że Croft wraca do Londynu.

14 - Lara odpoczywa w hotelu Odeon. Pożycza z recepcji laptopa i szuka w internecie informacji o Dziesięciu Tysiącach Nieśmiertelnych. Natrafia na strony o firmach zwanych "Stowarzyszeniami Protektorów". Niemal w każdym kraju na świecie jest taka firma. Na ich czele stoją ludzie o perskich, fikcyjnych nazwiskach, a szefem szefów jest prawdopodobnie Ares. Wreszcie Lara trafia na informację o firmie dostarczającej broń wraz z fotografiami datowanymi na połowę XIX wieku. Na każdym ze zdjęć Croft rozpoznaje Aresa. Najwyraźniej mężczyzna jest długowieczny i zajmował się dostarczaniem broni już za czasów wojny secesyjnej.

15 - Croft odwiedza cel swojej wizyty w Paryżu, Herodotusa Menelaou, jak się okazało - Greka. Sędziwy mężczyzna prezentuje Larze olbrzymią kolekcję artefaktów. Gdy Croft zaczyna tłumaczyć, że szuka Złotego Runa, by pomóc Sam, Menelaou mówi, że dwa miesiące temu po ten sam przedmiot przyszli do niego Nieśmiertelni. Odesłał ich jednak z kwitkiem i po tym zdarzeniu zainstalował w budynku specjalne zabezpieczenia. Ku zaskoczeniu Lary Menelaou nagle pokazuje jej Świąteczną Puszkę brytyjskiej królowej Mary z 1914 roku, a w niej… kłębek baraniej wełny. Kolekcjoner jest pewny, że to kawałek mitycznego Złotego Runa, tyle, że brakuje w nim złota. Najwyraźniej zostało ono usunięte z wełny i znajduje się w innym miejscu. W pewnym momencie ktoś dzwoni do drzwi. Mężczyzna je otwiera i od razu ginie - zabija go Lydia. Lara błyskawicznie naciska na specjalny guzik - uruchamiają się zabezpieczenia i dziewczyna jest bezpieczna w pokoju z kolekcją artefaktów. Szybko chowa do plecaka puszkę z runem, po czym opuszcza budynek i łapie taksówkę.

16 - Lara prosi taksówkarza, by zawiózł ją na paryskie lotnisko im. Charlesa de Gaulle'a. Croft wie, że musi w jakiś sposób odnaleźć złoto pierwotnie tkwiące w posiadanym przez nią runie, ale nie wie gdzie miałaby się udać. Postanawia zaryzykować i włącza telefon komórkowy, który wcześniej wyłączyła w obawie przed namierzeniem. Odbiera smsy od Kennarda Monteza, który informuje ją, że zmierza na Anafi, grecką wyspę koło Santorini, należącą do archipelagu Cykladów. To właśnie m.in. tam dotarli Argonauci ze Złotym Runem. Aktualnie od 8 miesięcy są tam prowadzone wykopaliska. Lara dzwoni na chwilę do szpitala w Londynie, by spytać co z Sam. Dowiaduje się, że jej stan jest nadal bez zmian.

17 - Wciąż próbujący flirtować Kennard oprowadza Larę po wykopaliskach, które są prowadzone przy plaży na Anafi. Dodatkowo ekipa archeologów dysponuje małym statkiem Alecto, z którego korzystają nurkowie, odnajdujący pod wodą cenne artefakty. Wykopom przyglądają się turyści i dwójka mężczyzn w garniturach, panowie Frink i Peasley, którzy wszystkiemu wokół robią zdjęcia. Zastanawiają się kim jest Lara i czy może pomóc ich pracodawcy. Wcześniej chcieli zrekrutować Kennarda i jego ekipę, ale nie mogli na ich temat znaleźć żadnych informacji, co ich niepokoiło, bo zazwyczaj byli w stanie dowiedzieć się wiele. Teraz po krótkiej weryfikacji zrozumieli, że mają do czynienia z Larą Croft, córką znanego archeologa, która przetrwała na Yamatai. Gdy Lara wieczorem wraca do swojego hotelu, dwójka mężczyzn porywa ją do samochodu. Frink i Peasley wyjaśniają, że pracują dla znanego hollywoodzkiego aktora Christiana Fife'a, który bardzo chce poznać Larę.

18 - Croft trafia do willi Christiana Fife'a w górzystym rejonie wyspy w pobliżu miasta Chora. Okazuje się, że aktor choruje na nieuleczalną pląsawicę Huntingtona, objawiającą się niekontrolowanymi ruchami oraz otępieniem. Fife osiedlił się na wyspie, bo wie, że w tym miejscu niegdyś znajdowało się Złote Runo, które mogłoby go wyleczyć. Długo czekał na kogoś, kto by mógł je dla niego znaleźć i oto trafił na Larę. Dziewczyna początkowo jest nieufna, a wtedy Fife wpada w szał i dusi Croft. W efekcie Lara zgadza się mu pomóc. Wieczorem zostaje odeskortowana przez goryli Fife'a do sypialni. Lara czeka aż się ściemni i wymyka się z posiadłości. Goni ją Frink, który wchodzi za dziewczyną do jaskini. Lara chciała się w niej ukryć, ale Frink depcze jej po piętach w klaustrofobicznych, ciemnych korytarzach. W pewnym momencie Lara spada w przepaść i wpada do podziemnego zbiornika wodnego. Po chwili spada do niego także Frink. Croft korzysta z tej okazji - z całej siły chwyta przeciwnika i zanurza jego głowę pod wodę, aż mężczyzna przestaje się ruszać. Po jakimś czasie Larze udaje się wyjść na powierzchnię i wrócić do miasteczka. Na plaży spotyka lokalne rodzeństwo - Rebekę i Georgosa, którzy wskazują jej drogę do portu. Croft dociera wreszcie do Kennarda na pokład Alecto.

19 - Kennard uznał, że musi się opiekować Larą, po tym jak ta opowiedziała mu o wydarzeniach z willi Fife'a. Croft odpowiada, że sama umie o siebie zadbać. Nagle do statku Alecto podpływa dwóch napastników na skuterach wodnych. Strzelają w kierunku Kennarda i jego nurka. Croft rozpoznaje w jednym z nich Xerxesa i dziwi się, że nie celuje w nią. Ku zaskoczeniu Lary Montez i jego nurek wyjmują harpuny i strzelają pociskami z flarami, w efekcie czego napastnicy uciekają.

20 - Lara postanawia wrócić po swoje rzeczy do hotelu w miasteczku Chora. Zauważa, że drzwi do jej pokoju nie są domknięte. Wzywa pokojówkę i prosi ją o odkurzenie pokoju. Croft w tym czasie zamyka się w łazience i upewniwszy się, że odkurzacz zagłusza wszelkie dźwięki, ostrożnie otwiera spłuczkę, z której wyjmuje szczelnie zapakowaną Księgę oraz puszkę z runem. Następnie wychodzi z hotelu bez wymeldowania - nie chce tu już nocować, ale chce sprawić, by śledzące ją osoby myślały, że nadal tu przebywa. Niestety na zewnątrz dostrzega Peasley'a, a także Frinka, który najwyraźniej przeżył w jaskini. Croft miesza się z tłumem turystów i po jakimś czasie dociera na pokład statku Alecto. Frink i Peasley dostrzegają Larę, ale jest już za późno. Statek odbija od brzegu.

21 - Koło Alecto przepływa statek turystyczny, który emituje sygnał dźwiękowy. Gdy Lara to słyszy, znów doznaje ataku paniki. Widzi to Kennard, któremu Croft zwierza się ze swoich problemów z lękiem. Ponadto Lara zauważa na Alecto mężczyznę, którego skądś kojarzy. Kennard mówi, że to Greg, członek jego archeologicznej ekipy. Montez radzi jej zejść pod pokład do kajuty i odpocząć. Lara słucha jego rady, ale jednocześnie intensywnie myśli o ścigających ją Nieśmiertelnych i Aresie. Nagle przypomina jej się, że w Paryżu znalazła dwie fotografie, które wypadły Xerxesowi. Zagląda do nich: pierwsza ukazuje wazę z Luwru z rysunkiem Jazona i Złotego Runa, a druga złotą statuetkę barana. Croft ma wrażenie, że gdzieś taki posążek ostatnio widziała. W tym momencie dociera do niej, że ową statuetkę wytopiono ze złota, które pierwotnie znajdowało się w kawałku wełny z puszki. Następnie Lara chwyta za swój telefon i przegląda zdjęcia przechodniów, które zrobiła w ostatnim czasie. Na jednej z fotografii trafia na Grega - to on śledził ją w londyńskim metrze i udawał, że czyta gazetę. Croft postanawia dotrzeć do sterowni i znaleźć dziennik pokładowy. Kennard mówił jej, że ekipa archeologów pracuje na wyspie od 8 tygodni, a Lara podejrzewa, że to nieprawda.

22 - Croft wchodzi do sterowni i w dzienniku pokładowym czyta, że załoga Alecto przebywa na wyspie dopiero od kilku dni. Wcześniej statek pływał w zupełnie innych miejscach. Lara zapisuje sobie ich współrzędne. Ponadto okazuje się, że wykop archeologiczny powstał pospiesznie dopiero dwa dni temu. Kennard najwyraźniej kłamie, więc Croft decyduje się opuścić statek. Utwierdza ją w tym przekonaniu kolejny atak napastników. Do statku podpłynęły dwie motorówki z czterema Nieśmiertelnymi, którzy atakują załogę. Ku zaskoczeniu Lary ekipa Kennarda bardzo sprawnie sobie z nimi radzi, a Croft korzystając z zamieszania, niepostrzeżenie wchodzi do łodzi ratunkowej, spuszcza ją do wody i dopływa w niej do brzegu. Lara zastanawia się dlaczego Nieśmiertelni atakują archeologów Kennarda, a nie Larę i gdzie ci archeolodzy nauczyli się tak walczyć.

23 - Lara spotyka na plaży Rebekę i Georgosa, którzy deklarują pomóc jej w znalezieniu transportu do Aten. Dziewczyna idzie z nimi do ich domu, przyglądając się otoczeniu czy aby nigdzie w pobliżu nie czyhają na nią słudzy szalonego aktora Fife'a. Już na miejscu Rebekah rezerwuje Larze bilet na prom do miasta Pireus, a stamtąd Croft łatwo już dostanie się do Aten. Lara pyta rodzeństwa czy może gdzieś sprawdzić zanotowane w sterowni współrzędne. Okazuje się, że Grecy są w posiadaniu rodzinnej kolekcji dwustuletnich map Morza Śródziemnego. Dzięki temu Lara dowiaduje się, że Alecto wcześniej pływał z dala od wyspy Anafi - m.in. był zacumowany w greckim mieście Preweza nad Morzem Jońskim i w Korfu. Rebekah dodaje, że statek przybył na Anafi zaledwie dwa dni przed pojawieniem się Lary.

24 - Rebekah i Georgos odprowadzają Larę na prom. Rejs do Pireus zajmie aż 11 godzin, ale na szczęście bohaterka ma dla siebie kajutę, więc może odpocząć i wszystko przemyśleć. Croft stara sobie przypomnieć, gdzie wcześniej widziała złotą statuetkę barana. Myślami wraca do paryskiego mieszkania Menelaou, który przez nią zginął, ale jest pewna, że tam posążka nie było. Nagle sobie przypomina - widziała figurkę w gabinecie profesora Babbingtona w Oxfordzie!

25 - Po dotarciu do Pireus Lara wsiada do autobusu i jedzie prosto na ateńskie lotnisko. Tam musi poczekać trzy godziny na swój lot do Londynu. Niestety zauważa w terminalu dwóch podejrzanych mężczyzn - ma wrażenie, że to ludzie Aresa. Wchodzi do łazienki, by się przed nimi ukryć, ale jeden z mężczyzn chce wejść za nią. Sprzątaczka wyprasza go z damskiej toalety i wzywa ochronę. Mężczyźni znikają, a Croft tłumaczy strażnikom, że ktoś ją chce dopaść. Ochrona zabiera Larę na przesłuchanie do Mariny Kasapis. Kobieta pokazuje Larze nagrania z monitoringu, dzięki którym udaje się wskazać podejrzanych i ich zatrzymać. Niestety Marina pyta również o Księgę i Świąteczną Puszkę królowej Mary, w której znajduje się kawałek wełny. Croft tłumaczy, że jest studentką archeologii, stąd ta książka, a puszkę pochodzenia brytyjskiego otrzymała w prezencie. Marina zatrzymuje jednak paszport Lary i przekazuje puszkę do zbadania czy aby dziewczyna nie wywozi z Grecji greckiego artefaktu. Po jakimś czasie Kasapis wraca i oddaje Larze jej dokument oraz puszkę wraz z zawartością - na szczęście uwierzyła Larze, że nie jest nic warta. Croft przez zajście na lotnisku spóźnia się na swój samolot, więc leci kolejnym.

26 - Lara doleciała na lotnisko Heathrow i następnie wsiadła do pociągu zmierzającego do Oxfordu. Po drodze znów uważnie przygląda się przechodniom, ale nie zauważa nikogo podejrzanego. Intensywnie myśli o Kennardzie i Gregu - kim oni mogą być i czy mają związek z Aresem i Nieśmiertelnymi? Jadąc pociągiem Lara dzwoni do Willow i pyta czy może u niej przenocować. Dziewczyna zgadza się i tuż po tym jak Croft dociera do Oxfordu, obie udają się do pubu. Rozmawiają o pobycie Lary na greckiej wyspie. Willow podsumowuje, że archeologia faktycznie jest ciekawa niczym filmy z Indianą Jonesem.

27 - Panna Croft idzie do pracowni profesora Babbingtona, w której widziała złotą statuetkę. Gdy zaczyna z nim rozmawiać, nagle do środka wchodzi Frink i Peasley, którzy nadal depczą Larze po piętach. Przeciwnicy mierzą z pistoletów. Nagle słychać strzały - Lara jest pewna, że któryś z osiłków wystrzelił, ale dźwięk był odległy, przytłumiony. W tym samym momencie Frink, Peasley i profesor Babbington przewracają się na podłogę - ten ostatni przygniata Larę, która też się przewraca. Croft traci przytomność. Okazuje się, że to Lydia, Hydarnes i Xerxes strzelali do nich z broni z tłumikiem. Lydia podchodzi do konającego Peasley'a i dobija go strzałem w głowę. Hydarnes chwyta za złotą statuetkę barana. Lara odzyskuje przytomność, ale nie otwiera oczu. Jest zaskoczona, że żyje. Nie może się ruszyć, będąc przygnieciona przez martwe ciało profesora. Lara nagle słyszy kolejne strzały. To jednak nie Nieśmiertelni, a ktoś na zewnątrz budynku. Lydia, Hydarnes i Xerxes wybiegają z pracowni na dziedziniec, mijają martwego studenta, który przypadkowo zginął i kontaktują się z Aresem prosząc o posiłki.

28 - Lara podnosi się i przygląda martwym ciałom Frinka, Peasley'a i Babbingtona. Musi za wszelką cenę znaleźć Hydarnesa, który ukradł złotą statuetkę. Na szczęście nikt z Nieśmiertelnych nie zabrał Larze puszki z wełną. Nagle Larę ktoś atakuje - to Frink, który jednak przeżył. Croft udaje się wyrwać jego pistolet, ale gdy chce wystrzelić, okazuje się, że nie ma już nabojów. Wtedy Lara dostrzega pistolet martwego Peasley'a. Bohaterka sięga za broń i strzela prosto w klatkę piersiową Frinka - mężczyzna pada martwy. Lara zakłada pas z kaburą Peasley'a.

29 - Na dziedzińcu Merton College wciąż trwa strzelanina. Studenci w panice uciekają i starają się ukryć. Hydarnesowi udaje się gdzieś uciec, podczas gdy Lydia zostaje pokonana przez tajemniczą kobietę, a Xerxes przez nieznanego mężczyznę. Najemnicy, którzy walczą z Nieśmiertelnymi, wyglądają jak studenci - Lara jest zaskoczona i nie rozumie co to za grupa. Wbiega do głównego holu Merton College, by się ukryć. Nagle słyszy znajomy głos. Gdzieś w pobliżu Kennard Montez rozmawia z April i Teo, którzy przed chwilą pokonali Lydię i Xerxesa. Z podsłuchanej rozmowy Lara dowiaduje się, że grupa Kennarda to najemnicy Trójcy, którzy przybyli tutaj, by zdobyć Złote Runo, a po wykonaniu zadania mają zatrzeć ślady, czyli zabić wszystkich świadków.

30 - Walki ucichły i dziedziniec opustoszał. Poukrywani studenci opuszczają swoje kryjówki i pospiesznie kierują się w stronę wyjścia z terenu uczelni. Lara postanawia skorzystać z okazji. Wyjmuje z plecaka puszkę z runem i wkłada ją do tylnej kieszeni spodni, a plecak ukrywa w głównym holu. Następnie wychodzi na dziedziniec i miesza się ze studentami. Na ziemi Croft znajduje porzucony w pośpiechu plecak. W środku są ciuchy - Lara zakłada na siebie za duży sweter, który zakrywa jej tylną kieszeń i kaburę z bronią, a na głowę czapkę - w ten sposób, by ukryć jej długie włosy. Następnie wraca do budynku. W środku Larę atakuje jeden z Nieśmiertelnych, którego ta unieszkodliwia. Niestety nie był to Hydarnes.

31 - Larę atakuje kolejny napastnik, tym razem jest to jeden z ludzi Kennarda - Greg. Nieoczekiwanie zabija go Nieśmiertelny, a jego z kolei zabija ktoś z Trójcy. Znów wywiązuje się walka na dziedzińcu pomiędzy dwiema grupami. Lara domyśla się, że Hydarnes postanowił osobiście przekazać Aresowi posążek, więc szybko wybiega na dziedziniec. Chce dotrzeć do ekskluzywnego pomieszczenia, co do którego jest pewna, że przebywa w nim szef Nieśmiertelnych. Nagle ktoś strzela do Lary - Croft ma wrażenie, że trafiła ją kula, ale po chwili okazuje się, że na szczęście nie. Tymczasem w oddali słychać syreny - służby wreszcie są w drodze.

32 - Croft dociera do Pokoju Wspólnego Seniorów, gdzie spodziewała się zastać Aresa. Nie myliła się - szef Nieśmiertelnych siedzi za biurkiem, na którym stoi złota statuetka zdobyta przez Hydarnesa. Ares celuje w Larę z broni, która zabiła Abrahama Lincolna. Mężczyzna mówi, że to dzięki wojnie secesyjnej jego organizacja się wzbogaciła. Ares chce zdobyć Złote Runo, ponieważ Lara zniszczyła jego inny cel - Himiko na Yamatai. Najwyraźniej długowieczność Aresa powoli się kończy i mężczyzna chce zdobyć inne metody na jej wydłużenie. Nagle zza drzwi wychyla się Kennard, który strzela do Aresa. Lara korzysta z tego momentu, chwyta za posążek i wybiega z pokoju. Ma przy sobie komplet, czyli wełnę barana w puszce oraz złotą statuetkę. Pora wydostać się z Oxfordu.

33 - Kennarda atakuje jeden z Nieśmiertelnych - ten pierwszy skręca drugiemu kark. Ranny Ares wybiega z pokoju i kieruje się za Larą. Croft wchodzi na dach uczelni, aby uniknąć na dziedzińcu policji. Goni ją jedna z najemniczek. Wywiązuje się szamotanina, kieszeń w spodniach Lary nieco się rozrywa i w efekcie przeciwniczka wyjmuje z niej puszkę z wełną, którą rzuca do kolejnego najemnika. Croft wyciąga pistolet i broniąc się zabija kobietę, ale w tym momencie na dachu pojawia się Ares. Larze udaje się ukryć przed strzałami szefa Nieśmiertelnych w środku pobliskiej wieżyczki.

34 - Croft upewniwszy się, że Ares zniknął, powoli wychodzi z wieżyczki i skrada się w kierunku Nieśmiertelnego o imieniu Karan. Mężczyzna nie daje się zaskoczyć i wywiązuje się walka, podczas której Croft gryzie przeciwnika w nadgarstek. Nagle Lara słyszy za plecami głos Aresa, który do niej mierzy. Słychać dwa strzały - po sekundzie martwe ciała Karana i Aresa osuwają się. Ktoś zabił ich z oddali.

35 - Lara szybko ukrywa się przed nieznanym strzelcem. Bohaterka nie widzi, że strzały oddał Kennard. Mężczyzna cieszy się, że Trójca wyeliminowała wszystkich Nieśmiertelnych i dodatkowo jedna z agentek zabrała Larze puszkę z wełną. Trójcy pozostało już tylko odebrać Croftównie złotą statuetkę. Kennard wspina się w kierunku wieży kaplicy, najwyższego punktu Merton College. Jest pewny, że Lara właśnie tam się uda.

36 - Ponownie ukryta we wieżyczce Croft wychodzi na dach i dociera do martwego ciała Aresa. Zabiera jego broń i następnie zakłada na swoje plecy ciało Karana. Jeśli gdzieś w pobliżu jest strzelec, Lara ma przynajmniej tarczę. Dziewczyna chce dojść do wieży kaplicy, z której rozejrzy się wokół i odnajdzie strzelca, przez którego nie może uciec z terenu uczelni.

37 - Kennard czeka na szczycie wieży, ale Lara się nie pojawia. Zniecierpliwiony schodzi po schodach niżej, by zobaczyć, czy Croft czasem nie idzie do góry. Na dziedzińcu lekarze zajmują się rannymi studentami. Kilku z nich niestety zginęło. Ciała zabitych Nieśmiertelnych i kilku agentów Trójcy ta ostatnia organizacja skrzętnie uprzątnęła zanim nadjechały służby. Gdy Montez wraca na samą górę, Lara już tam na niego czeka. Oboje mierzą do siebie z pistoletów. Kennard mówi, że musi jej odebrać złoty posążek. Dodaje, że to on uratował Larę przed Aresem i Karanem. Dziewczyna widzi, że Montez ma przy sobie jej puszkę, która ma dziurę od kuli - najwyraźniej, gdy Lara miała ją w kieszeni, ktoś w nią strzelił. Kennard dodaje, że bardzo chciał zrekrutować Larę do Trójcy. To dlatego wysłał Grega, by ją obserwował w Londynie. Dał także Larze wskazówkę o Menelaou, bo był pewny, że ona najszybciej po dobroci uzyska od niego kawałek runa. Lara ma wobec Kennarda ogromny żal i odmawia dołączenia do Trójcy. Mężczyzna mówi, że nie ma wyjścia - musi zatrzeć za sobą ślady. Oboje sięgają po broń, ale Kennard jest szybszy - strzela dwukrotnie do Lary, która pada na ziemię. Po chwili Montez strzela jeszcze dwa razy.

38 - Kennard Montez zabiera Larze złotą statuetkę oraz broń i kaburę, które zdobyła od Peasley'a - nie chce, by służby to znalazły. Trójca dopilnowała, by po zatarciu śladów media informowały jedynie o szalonym strzelcu, który sterroryzował Oxford. Kennard ostrożnie ucieka z terenu uczelni i kieruje się w stronę pubu. W środku dosiada do szóstki studentów, którzy tak naprawdę są agentami Trójcy. Montez melduje im wykonanie zadania, wyeliminowanie świadków i co najważniejsze - odebranie artefaktu. Lara nagle budzi się na szczycie wieży. Jest pewna, że Kennard strzelił do niej kilka razy, ale najwyraźniej chybił, bo jakoś żyje. Lara ma nudności i boli ją głowa. Kilka razy traci przytomność. Wreszcie budzi ją ratownik medyczny Matt, który pomaga jej zejść z wieży.

39 - Na dziedzińcu Matt bada Larę i opatruje jej głowę. Podchodzi policjant, który chce ją przesłuchać. Croft wyjaśnia, że przybyła do Merton College na spotkanie z profesorem Babbingtonem, ale wyszła od niego zanim zaczęła się strzelanina. Gdy do tego doszło, pobiegła schronić się na wieżę, gdzie w wyniku napadu paniki zemdlała. Lara mówi, że gdzieś na terenie uczelni zgubiła plecak i musi go odzyskać. Matt odpowiada, że wszelkie przedmioty porozrzucane w czasie strzelaniny trafiły do punktu rzeczy znalezionych. Larze udaje się tam odzyskać plecak. Cieszy się, bo w środku jest jej Księga z Yamatai. Martwi ją jednak to, że Kennard Montez nadal jest gdzieś na wolności.

40 - Lara wychodzi z terenu uczelni i trafia na Willow i jej kolegów. Zmartwiona koleżanka proponuje Larze pomoc - zabiera ją do swojego pokoju w akademiku. Tam Lara może w spokoju przebrać się w świeże ciuchy i wziąć prysznic. W łazience Lara niespodziewanie odkrywa, że jej koszulka ma dziurę po kuli, a w podartej kieszeni od spodni znajduje się okruch złota. Croft zrozumiała, że w kłębku wełny cały czas musiał tkwić ten niezauważony mały kawałek. Gdy ktoś Larę postrzelił, kula zrobiła dziurę w puszce, a następnie przez tę dziurę okruch z wełny przedostał się do kieszeni. Croft uzmysławia sobie, że to właśnie dzięki mocy złota ze Złotego Runa przeżyła trzy postrzały - pierwszy raz kula trafiła w nią w gabinecie profesora Babbingtona, następnie na dziedzińcu, a na końcu strzelał do niej Kennard. Croft w każdym z tych trzech przypadków miała przy sobie złoto pochodzące ze Złotego Runa - z posążka lub okruchu z wełny, który wypadł z puszki. Dodatkowo Lara odnalazła też w spodniach pistolet Aresa, z którego strzelano do Abrahama Lincolna. Bohaterka cieszy się, że policja jej nie przeszukiwała.

41 - Po kilku dniach odpoczynku Lara żegna się z Willow i wsiada do pociągu do Londynu. Następnie udaje się do szpitala, by odwiedzić Sam. Ku zaskoczeniu Lary jej przyjaciółka czuje się już o wiele lepiej. Japonka mówi, że Himiko nagle wyszła z jej głowy kilka dni temu. Croft podejrzewa, że Ares mógł być w jakiś sposób powiązany z Yamatai i być może jego śmierć przerwała wizje u Sam. Croft daje przyjaciółce w prezencie pudełeczko ze złotym okruchem, który powinien całkowicie wyleczyć Sam po przedawkowaniu leków. Lara ściemnia, że znalezisko pochodzi z wykopalisk i opowiada Japonce o micie o Jazonie i Argonautach. Krótko po tych wydarzeniach rozgrywa się akcja komiksu Tomb Raider #1 wydawnictwa Dark Horse.


Bartosz "Cez" Listewnik
© World of Tomb Raider 2016