strona główna // forum // chat // kontakt // dodaj do ulubionych // ustaw jako startową


Powrót do Archiwum

CZERWIEC 2016
30 czerwca 2016, by Cez
Fani chcą Angel of Darkness
W trakcie targów E3 studio Crystal Dynamics zapowiedziało niespodziankę z okazji 20-lecia serii Tomb Raider - zestaw sześciu figurek od Gaming Heads przedstawiających różne Lary Croft. Przez ostatnie dwa tygodnie fani serii mogli głosować nad tym czy w zestawie ma się znaleźć panna Croft z gry Tomb Raider V lub Angel of Darkness. Zdecydowanie wygrała ta druga opcja.


Przypomnijmy, że trzy kolekcjonerskie figurki będą ukazywać panią archeolog z epoki Core Design (na pewno znajdzie się wśród nich ta z Angel of Darkness), a kolejne trzy z epoki Crystal Dynamics. Figurki będą naprawdę spore, bo wykonane w skali 1:4. Każdą z nich będzie można nabyć osobno, ale największą atrakcją będzie zakup ich wszystkich razem - dzięki kompletowi ułożymy ze wszystkich sześciu Lar spójną kompozycję.

Cena i data wydania figurek nie zostały ujawnione. Powyżej możecie zobaczyć kontury wszystkich sześciu statuetek - wkrótce Crystalsi ujawnią wygląd każdej z nich.

 


29 czerwca 2016, by Cez
RotTR na PlayStation 4 coraz bliżej
Gra Rise of the Tomb Raider pojawiła się na Xboxach w listopadzie ubiegłego roku, a na PC pół roku temu. Wielu fanów serii liczyło na to, że podczas tegorocznych targów E3 Square Enix lub Sony zdradzą datę premiery RotTR na PlayStation 4. Tak się jednak nie stało, co doprowadziło do pojawienia się spekulacji w wielu branżowych serwisach, które przewidują anulowanie wersji gry na platformę Sony.

Ile jest prawdy w tych spekulacjach? Zero. Skontaktowaliśmy się z Crystal Dynamics i otrzymaliśmy oficjalną odpowiedź na ten temat: "Tak jak już wcześniej informowaliśmy, Rise of the Tomb Raider pojawi się na PlayStation 4 w 2016 roku w okresie świąt".

Mowa oczywiście o końcówce roku, listopadzie lub grudniu, czyli dokładnie rok po premierze gry na Xboxach, co wielokrotnie przewidywaliśmy w naszych newsach. Jest to związane z umową na roczną konsolową wyłączność, którą Square Enix podpisało z Microsoftem. Nic zatem dziwnego, że w okresie trwania tej wyłączności Square nie reklamuje nadchodzącej edycji na PS4. Square Enix już w przypadku wersji na PC zaskoczyło wszystkich, zapowiadając tę wersję na początku stycznia, a wydając ją zaledwie trzy tygodnie później. Nie zdziwimy się, jeśli konkretna data premiery na PS4 zostanie ujawniona dopiero w październiku lub listopadzie.

 


25 czerwca 2016, by Cez
Szukała matki, teraz będzie szukać ojca?
W sieci krąży plotka o tym, jakoby najnowszy film z serii Tomb Raider miał opowiadać o poszukiwaniu przez Larę jej ojca. Postanowiliśmy spytać studio Crystal Dynamics ile w tej plotce jest prawdy.

"Lara Croft, zbuntowana córka bogatego łowcy przygód, wyrusza na poszukiwania zaginionego ojca, który zniknął pozostawiając jej szereg wskazówek do rozwikłania - wskazówek, które ujawnią tajemnicę znacznie większą, niż może sobie ona wyobrazić" - ten krążący w sieci enigmatyczny opis fabuły zaniepokoił fanów Tomb Raidera, którzy nie chcą oglądać kolejnej sagi rodzinnej Croftów. Przypomnijmy, że w trylogii zapoczątkowanej w Tomb Raider Legend Lara szukała swojej zmarłej matki, z kolei w Tomb Raider Movie panna Croft podążała za wskazówkami zmarłego ojca (na zdj.).


Skontaktowaliśmy się z Crystal Dynamics z prośbą o komentarz i z pytaniem, czy jeśli zarys fabuły jest prawdziwy, to czy nie jest on sprzeczny z nowym kanonem, w którym ojciec Lary nie żyje (w 2013 roku studio zapewniło, że wszystko co zostanie od tego momentu wydane - gry, książki, komiksy i filmy - będą spójne). Niestety odpowiedź Crystalsów niczego nie wyjaśnia.

"W tym momencie nie mamy do przekazania żadnych nowych informacji o filmie" - odpowiedziała nam Meagan Marie, menadżer ds. społeczności w Crystal Dynamics.

 


24 czerwca 2016, by Cez
Rise of the Tomb Raider tańszy o 35 procent
Czekaliście na przecenę najnowszych przygód Lary w Rise of the Tomb Raider? No to się doczekaliście! Steam w ramach letniej wyprzedaży przecenił zarówno RotTR jak i wszystkie pozostałe gry z panną Croft.


Do 4 lipca do godziny 19.00 trwają promocje na Steamie. Rise of the Tomb Raider można zakupić o 35 procent taniej i dotyczy to zarówno wersji podstawowej, przepustki sezonowej jak i edycji Deluxe, w skład której wchodzi season pass. Przykładowo ten ostatni pakiet bez przeceny kosztuje 77,98 euro (ok. 340 zł), a obecnie 50,68 euro (ok. 220 zł) >> klik.

Letnia wyprzedaż nie ominęła innych gier z panią archeolog. Zarówno wszystkie poprzednie Tomb Raidery jak i dwie gry z serii Lara Croft, czyli The Guardian of Light i The Temple of Osiris, przeceniono aż o 75 procent! >> klik.

 


22 czerwca 2016, by Cez
Piąty komiks i zbiorczy Frozen Omen w sprzedaży
W zachodnich kioskach pojawił się piąty numer drugiej regularnej serii komiksów od Dark Horse, który ukazuje przygodę Lary rozgrywającą się po wydarzeniach z gry Rise of the Tomb Raider. W najnowszym zeszycie zatytułowanym Tomb Raider II #5 Lara kontynuuje pościg za bardzo rzadkim gatunkiem grzyba, który rzekomo gwarantuje nieśmiertelność. Jeśli chcecie nadrobić zaległości, to streszczenia numerów #1-4 znajdziecie w dziale Komiks. Ponadto na zachodzie zadebiutowało zbiorcze wydanie pięcioodcinkowego komiksu Lara Croft and the Frozen Omen - streszczenie tej przygody znajdziecie tutaj.

Za scenariusz Tomb Raider II #5 odpowiada Mariko Tamaki, a szkice przygotował Phillip Sevy. Zeszyt tradycyjnie liczy 32 strony i kosztuje $3,99. Nowy numer dostępny jest jedynie w języku angielskim. Następny zeszyt pojawi się w zachodnich kioskach 27 lipca - zakończy on historię o grzybach.


Przypomnijmy, że w siódmym komiksie rozpocznie się nowa opowieść - Lara będzie znów musiała ratować Sam. Tomb Raider II #7 pojawi się na zachodzie 24 sierpnia.

 


18 czerwca 2016, by Cez
Zobacz zawartość książki o 20-leciu serii TR
Studio Crystal Dynamics i wydawnictwo Prima Games opublikowały kilka przykładowych stron, które zobaczymy w książce "20 Years of Tomb Raider". Publikacja, którą napisała Meagan Marie z Crystal Dynamics, zadebiutuje 18 października. Książka będzie liczyła ok. 350 stron. Można ją zakupić np. na brytyjskim Amazonie w cenie 17 funtów, czyli za ok. 100 zł.

Kliknij na poniższe miniaturki, by zobaczyć przykładowe strony.


 


16 czerwca 2016, by Cez
E3: serial animowany z Larą w jakości HD
Podczas programu Shacknews (link) emitowanego w trakcie targów E3 Meagan Marie i Rich Briggs z Crystal Dynamics ujawnili kolejną niespodziankę z okazji 20-lecia serii. Udało im się dotrzeć do twórców serialu animowanego Tomb Raider Re\Visioned emitowanego w 2007 roku w serwisie Gametap. Efektem spotkania jest otrzymanie od nich wersji HD wszystkich odcinków, które zostały opublikowane w serwisie YouTube >> klik!


Serial TR Re\Visioned składa się z dziesięciu kilkuminutowych odcinków podzielonych na siedem opowieści. Każda z nich została stworzona przez innych twórców. Przykładowo scenariusz do odcinka pt. Pre-Teen Raider napisała Gail Simone, autorka fabuły pierwszej regularnej serii komiksów wydawnictwa Dark Horse. W chwili obecnej przez pomyłkę epizod Pre-Teen Raider jako jedyny nie jest dostępny w jakości HD pod powyższym linkiem, ale Crystalsi obiecują, że wkrótce błąd zostanie naprawiony.

Przypomnijmy, że w serwisie WoTR możecie znaleźć szczegółowe informacje o serialu animowanym Tomb Raider Re\Visioned, w tym polskie tłumaczenie wszystkich dialogów >> klik!

 


16 czerwca 2016, by Cez
E3: powstaje kolekcjonerski zestaw figurek
A jednak! Przedstawiciele studia Crystal Dynamics zaprezentowali na E3 dwie nowości związane z serią Tomb Raider - okładkę nadchodzącej książki oraz zestaw sześciu figurek dla kolekcjonerów.

Meagan Marie - menadżer ds. społeczności oraz Rich Briggs - dyrektor marki w Crystal Dynamics pojawili się w dwóch programach podczas targów E3. W studiu serwisu Gamespot (link) Meagan ujawniła ostateczny wygląd okładki swojej książki pt. "20 Years of Tomb Raider - Digging up the past, defining the future", którą możecie zobaczyć obok (kliknij, by powiększyć). Publikacja zadebiutuje już tej jesieni i będzie liczyła 350 stron, z czego aż 100 będzie poświęconych fanom serii. Meagan zdradziła, że wydawnictwo początkowo liczyło na mniejszą ilość stron, ale autorka zdobyła tak dużo materiału, że trzeba było powiększyć objętość książki. Przypomnijmy, że serwis World of Tomb Raider także dołożył swoje trzy grosze do tej publikacji.

Z kolei w studiu serwisu Twitch (link) Rich Briggs powiedział, że skoro rok 2016 to rok Tomb Raidera, to w związku z tym możemy liczyć na kolejne niespodzianki w każdym miesiącu. W trakcie rozmowy widzowie mogli zobaczyć unikalne sceny z wczesnej fazy beta Tomb Raidera I z 1996 roku i dowiedzieć się, że pierwotnie bohaterem gry miał być niejaki Christian Fletcher. Następnie Meagan ujawniła niespodziankę - zapowiedziała wydanie zestawu sześciu figurek od Gaming Heads przedstawiających różne Lary Croft - trzy z nich będą ukazywać panią archeolog z epoki Core Design, a pozostałe z Crystal Dynamics. Figurki będą naprawdę spore, bo wykonane w skali 1:4. Każdą z nich będzie można nabyć osobno, ale największą atrakcją będzie zakup ich wszystkich razem - dzięki kompletowi będzie można ułożyć ze wszystkich sześciu Lar spójną kompozycję.


Cena i data wydania figurek nie zostały ujawnione, ale powyżej możecie podejrzeć kontury pięciu z nich. Szóstą figurkę mają wybrać sami fani. Na Facebooku powstała specjalna ankieta (link), w której każdy z Was może zagłosować - do wyboru jest Lara z gry Tomb Raider V oraz Angel of Darkness - to od Was zależy, która z tych figurek znajdzie się w ostatecznym zestawie. Wyniki poznamy za 2 tygodnie.

Meagan Marie pojawiła się także po raz drugi w studiu Gamespot, gdzie mówiła o 20-leciu serii - możecie to zobaczyć tutaj. W filmiku nie pojawia się żadna nowość prócz drobnej aluzji do powstającego Tomb Raidera 11, czyli kontynuacji Rise of the Tomb Raider. Gdy dziennikarz zapytał Meagan o to co czeka markę TR w przyszłości, ta krótko odpowiedziała: "wypełnienie swojego przeznaczenia".

 


15 czerwca 2016, by Cez
"Lara Croft powraca!" Czy chodzi o Croft Manor?
"Lara Croft is back!" - tak przynajmniej twierdzi francuska aktorka Alice David, która we Francji użyczyła głosu Larze w grach Tomb Raider i Rise of the Tomb Raider. Alice umieściła w serwisie Snapchat poniższe zdjęcie zrobione w studiu nagraniowym (kliknij na fotkę, by ją powiększyć).


Możemy się tylko domyślać co może oznaczać zdjęcie ze Snapchata, bo poza nim aktorka nic więcej na ten temat nie zdradziła. Być może Alice musiała wrócić do studia dubbingowego, by nagrać jakieś kwestie reklamowe związane z obchodami 20-tej rocznicy serii Tomb Raider lub ze zbliżającą się premierą RotTR na PS4 (konkretna data nadal nie jest znana). A może nagrywa zupełnie nowe kwestie do obiecanego DLC do Rise of the Tomb Raider, w którym mielibyśmy biegać po Croft Manor? Musimy cierpliwie poczekać na więcej informacji.

 


15 czerwca 2016, by Cez
E3: Horror twórcy Tomb Raidera
Zastanawiacie się co słychać u Toby'ego Garda, który w 1995 roku stworzył postać Lary Croft i był jednym z głównych twórców gry Tomb Raider I? Podczas tegorocznych targów E3 zapowiedziano mroczny horror pt. Here They Lie, przy którym ojciec Lary macza palce.

Toby Gard odszedł z Core Design krótko po wydaniu TR1 w 1996 roku. Przypomniał sobie o Larze 10 lat później, gdy studio Crystal Dynamics poprosiło go o pomoc przy tworzeniu Tomb Raider Legend, Anniversary, Underworld i Tomb Raidera z 2013 roku. Następnie Gard znów pożegnał się z Larą - i chyba tym razem na dobre. Z naszych informacji wynika, że nawet nie udzielił wywiadu do powstającej książki z okazji 20-lecia serii. Być może chce się odciąć od Tomb Raidera, a może po prostu skupić na nowych projektach.

Jednym z nich jest gra Here They Lie autorstwa dwóch studiów - Sony Santa Monica i Tangentleme. Toby od ponad dwóch lat pracuje dla tej drugiej firmy. Wcześniej, tuż po odejściu z Crystal Dynamics, deklarował, że zostanie niezależnym konsultantem w zakresie animacji, fabuły oraz projektowania gier, jednak najwyraźniej praca w pojedynkę go nie satysfakcjonowała.

Here They Lie zostało dwa dni temu zapowiedziane na konferencji Sony. Gra trafi do sprzedaży na PlayStation 4 już jesienią tego roku i otrzyma wsparcie gogli PlayStation VR. Akcja toczy się w przerażającym świecie, z którego nie da się uciec. W grze będzie można eksplorować miasto rodem z koszmarów zamieszkane przez dziwne, złe stworzenia. Zwiastun Here They Lie możecie zobaczyć tutaj.

 


14 czerwca 2016, by Cez
E3: pokaz najlepszych grobowców z serii TR
W zeszłym roku targi E3 były pełne atrakcji dla fanów serii Tomb Raider - w tym roku póki co jest zdecydowanie spokojniej. Tym razem Lara nie pojawiła się na konferencji prasowej Microsoftu, zabrakło jej też na pokazie Sony, co niestety oznacza, że nadal nie jest znana data premiery Rise of the Tomb Raider na PlayStation 4. W zamian podczas programu Square Enix Presents skupiono się na tegorocznej rocznicy - dwudziestoleciu serii.

Program Square Enix Presents (link) poprowadziła Meagan Marie, czyli menadżer ds. społeczności w Crystal Dynamics. Towarzyszyła jej dwójka wielkich fanów serii i jednocześnie cosplayerów: Raymond Croft i Jade Jolie. Razem z Meagan komentowali filmik ukazujący najciekawsze grobowce z każdej dotychczasowej części Tomb Raidera.


Oto lista zaprezentowanych grobowców:
- Tomb Raider I: Peru - The Lost Valley
- Tomb Raider II: Tybet - Barkhang Monastery
- Tomb Raider III: Indie - Temple Ruins
- Tomb Raider IV: Karnak, Egipt - Tomb of Semerkhet
- Tomb Raider V: Irlandzka wyspa - Labyrinth
- Angel of Darkness: Paryż, Francja - Sala Pór Roku
- Tomb Raider Legend: Kornwalia, Anglia - Grobowiec króla Artura
- Tomb Raider Anniversary: Grecja - Świątynia św. Franciszka
- Tomb Raider Underworld: Południowy Meksyk
- Tomb Raider: Yamatai, Klasztor przy Rozpadlinie
- Rise of the Tomb Raider: Geotermiczna Dolina, Podtopione Archiwa

Cóż, podsumowanie dorobku całej serii na targach E3 jest niewątpliwie dobrym pomysłem, tylko gdzie te obiecywane przez Square Enix "ekscytujące newsy"?

 


14 czerwca 2016, by Cez
Apple nagrodził grę Lara Croft GO
Popularna i wielokrotnie nagradzana gra mobilna Lara Croft GO zgarnęła kolejną nagrodę, tym razem Apple Design Award.


Co roku Apple wybiera najlepsze aplikacje, które można pobrać z App Store. W tym roku nagrodę otrzymały takie tytuły jak: Lara Croft GO, Complete Anatomy, Zova, Ulysses Mobile, djay Pro czy też Chameleon Run.

Przypomnijmy, że popularna seria "GO" składa się także z gry Hitman GO oraz nadchodzącego Deus Ex GO (zobaczcie teaser).

 


10 czerwca 2016, by Cez
E3: Crystalsi skupią się na 20-leciu serii
Już 12 czerwca w Los Angeles rozpoczną się konferencje największych światowych wydawców gier, które poprzedzą targi E3 - te z kolei odbędą się w dniach 14-16 czerwca. Firma Square Enix przypomina o atrakcjach związanych z Tomb Raiderem, ale ze świecą można w nich szukać czegoś "ekscytującego", a tak wydawca pierwotnie obiecywał...

14 czerwca o godzinie 22 czasu polskiego odbędzie się program z cyklu Square Enix Presents, w którym prowadzący opowiedzą o ulubionych grobowcach fanów ze wszystkich części serii. Osoby, które na targach E3 pojawią się przy stoisku firmy, otrzymają nieśmiertelniki z wyrzeźbionym logo z okazji 20-lecia serii Tomb Raider. To właśnie z tą okrągłą rocznicą będzie związana większość tombraiderowych atrakcji. Na pewno podczas targów dowiemy się nieco więcej o książce Meagan Marie pt. 20 Years of Tomb Raider, a także o albumie Nathana McCree pt. The Tomb Raider Suite.


Trwa nadal konkurs z okazji 20-lecia dla utalentowanych fanów, w którym można wygrać tysiąc dolarów, ale mogą w nim wziąć udział tylko pełnoletni obywatele USA i Kanady. W ramach rekompensaty wszyscy pełnoletni fani Lary z całego świata mogą nagrać filmik z odpowiedzią na pytanie "Co znaczy dla ciebie Tomb Raider?". Nagranie należy przesłać Crystalsom za pośrednictwem specjalnej strony - jeśli będziecie mówić w języku polskim, to należy dodać angielskie napisy. Termin nadsyłania swoich filmików - do końca czerwca.

Skoro o materiałach wideo mowa - zerknijcie na trzy filmiki, które Crystalsi przypominają z okazji 20-lecia - mowa o materiałach pochodzących z bardzo wczesnych wersji Tomb Raidera I >> klik, klik i klik.

Póki co to wszystko. Crystalsi wciąż milczą na temat ewentualnej zapowiedzi Rise of the Tomb Raider na PS4 czy o nowym DLC. Nie ma też raczej co liczyć na kontynuację Lara Croft GO - w zamian zapowiedziano nowy tytuł z tego cyklu pt. Deus Ex GO (zobaczcie teaser). Jeśli jedynymi informacjami na temat TR, które pojawią się podczas E3 będą tylko te o 20-leciu serii, będzie to niewątpliwie spore rozczarowanie.

 


7 czerwca 2016, by Cez
Włoski raper kąpie się z Larą
Emis Killa, czyli pochodzący z Włoch 26-letni raper, opublikował teledysk do swojej najnowszej piosenki pt. "Cult", w której pojawia się wiele postaci znanych z popkultury. Wśród nich widzimy Larę Croft, z którą raper kąpie się na basenie.

Teledysk do utworu "Cult" możecie zobaczyć tutaj. Utwór opowiada o wielu znanych postaciach z filmów, gier czy komiksów. Warto wymienić np. RoboCopa, Chucka Norrisa, Pogromców Duchów czy też ratowniczki ze Słonecznego Patrolu. Nie mogło oczywiście zabraknąć Lary, w którą wcieliła się włoska cosplayerka Fuinur Croft.

To nie pierwszy teledysk, w którym pojawia się panna Croft. Warto choćby wspomnieć o kawałku "Männer sind Schweine" niemieckiej grupy Die Ärzte, "Elevation" słynnego irlandzkiego zespołu U2, czy też "Angel of Darkness" niemieckiego duetu Alex C. i Jasmin K.

 


3 czerwca 2016, by Cez
Alicia: grałam w Tomb Raidera w tajemnicy
W najnowszym numerze brytyjskiego magazynu Total Film opublikowano wywiad z Alicią Vikander - szwedzką aktorką, która wcieli się w Larę Croft w trzecim filmie z serii Tomb Raider. Czy Vikander jest gotowa do tej roli?

Z wywiadu dowiadujemy się, że Alicia bardzo dobrze zna serię Tomb Raider, ponieważ od dawna jest jej fanką. Był niegdyś moment w jej życiu, gdy ukrywała ten fakt przed znajomymi. "Grałam w tajemnicy" - mówi Alicia Vikander. "Nie miałam wielu przyjaciółek, które dzieliłyby ze mną tę pasję, a ja to naprawdę kochałam. Grałam w Tomb Raidera nawet wtedy, gdy rodzice mówili mi, że nie wyrażają na to zgody".


Aktorka zapytana o to czy jest gotowa do roli, która niewątpliwie wymaga sporych umiejętności fizycznych, odpowiada: "Od wielu lat tańczę. Bardzo lubię w mojej pracy ten element związany z fizycznością. W pewnym sensie mogłabym to nawet robić będąc nieprzytomna. W przypadku filmu będzie to jednak zupełnie inny poziom wyzwania. Myślę, że to wspaniałe, gdy otrzymuje się szansę wypróbowania rzeczy, o których nigdy się nie myślało, że byłoby się w stanie je wykonać".

 


1 czerwca 2016, by Cez
Coraz bliżej kolejnego rekordu Guinnessa
Jeszcze trochę, jeszcze chwila - studiu Crystal Dynamics udało się zebrać ponad 1100 okładek, na których widnieje Lara Croft, dzięki czemu otwarta została droga do wpisu w "Księdze rekordów Guinnessa". Jest to możliwe dzięki aktywności fanów z całego świata, w tym z Polski, którzy dostarczyli Crystalsom okładki w przeróżnych wersjach językowych.

Przypomnijmy: studio Crystal Dynamics z okazji 20-lecia serii Tomb Raider tworzy kolekcję okładek z Larą Croft z całego świata. Serwis World of Tomb Raider na prośbę Crystalsów dzięki Wam zebrał 73 polskie okładki z panną Croft, które znajdziecie tutaj. Z kolei tu możecie zobaczyć całą międzynarodową kolekcję. Dzięki aktywności fanów z całego świata jest spora szansa na to, że Lara Croft kolejny raz trafi do "Księgi rekordów Guinnessa", tym razem w kategorii "postać z gry video, która pojawiła się na największej ilości okładek".


Crystalsi nie przestają zbierać kolejnych okładek. Jeśli dysponujecie takimi, których jeszcze nie mamy, to bardzo prosimy o przesłanie skanu lub też zdjęcia o dobrej jakości na adres redakcjawotr@gmail.com.

Lara Croft pojawiała się w "Księdze rekordów Guinnessa" niejednokrotnie. Przykładowo w 2010 roku informowaliśmy o tym, że pani archeolog miała na swoim koncie aż sześć rekordów, w tym m.in. w kategorii "najpopularniejsza bohaterka gier na świecie" czy "największa liczba wpisów związanych z jedną postacią z gier".