strona główna // forum // chat // kontakt // facebook // youtube

Powrót do Archiwum

WRZESIEŃ 201730 września 2017, by Cez
Rise of the Tomb Raider za niecałe 90 zł
Dobra wiadomość dla tych, którzy dotąd nie nabyli Rise of the Tomb Raider na PC lub PS4. W weekendowej promocji możemy kupić ten tytuł za mniej niż 90 zł. Regularna cena gry to 249 zł.


W PlayStation Store Rise of the Tomb Raider (wraz ze wszystkimi DLC) kosztuje obecnie 87 zł. Promocyjna cena obowiązuje do 3 października do godziny 1 w nocy. Z kolei platforma Steam oferuje grę na PC w cenie 19,99 euro, czyli za około 85 zł. Promocyjna cena wygaśnie jutro, tj. 1 października o godzinie 19.

Promocją na Steamie są również objęte inne gry z serii Tomb Raider i Lara Croft.

   


25 września 2017, by Cez
Nowe komiksy wskazują, kiedy będzie nowa gra?
Wydawnictwo Dark Horse ogłosiło dwa nowe tytuły komiksów z Larą Croft. 20 grudnia w cenie 3,99$ ukaże się zeszyt Tomb Raider: Survivor's Crusade #2, który będzie drugim odcinkiem czteroczęściowej miniserii. Lara wybierze się do Tajlandii, by szukać prawdy o śmierci swojego ojca, co bardzo zaniepokoi jej przyjaciela, Jonaha. Scenariusz serii Survivor's Crusade napisał duet: Jackson Lanzing oraz Collin Kelly, a za warstwę artystyczną odpowiada Ashley A. Woods. Okładkę zeszytu #2 widzicie poniżej w środku (kliknij, by powiększyć). Warto zwrócić uwagę na to, że Lara nie ma przy sobie czekana oraz łuku.

Z nowymi komiksami z miniserii Survivor's Crusade jest też związany domniemany okres wydania kolejnej gry nieoficjalnie zwanej Shadow of the Tomb Raider. Prawdopodobnie miniseria nie zakończy się na czterech komiksach, a na ośmiu. Jeśli faktycznie tak będzie, to zeszyt #8 pojawiłby się w czerwcu 2018 roku. Skoro Survivor's Crusade ma prowadzić do wydarzeń z kolejnej gry, to Shadow of the Tomb Raider pojawiłby się nie wcześniej niż w drugiej połowie przyszłego roku.


Drugą nowością komiksową jest tom Tomb Raider Library Edition Volume 1, który pojawi się w zachodnich kioskach 28 lutego przyszłego roku w cenie $49,99 (okładkę widzicie po lewej). Obejmie on zeszyty pierwszej regularnej serii Dark Horse #1-18, które ukazywały się w latach 2014-2015 (link do streszczeń). Ponadto w tomie liczącym łącznie 496 stron znajdziemy także prequelowy komiks Tomb Raider: The Beginning, który pojawił się wiosną 2013 roku (link do streszczenia). Library Edition Volume 1 zostanie wydany w większym niż zwykle rozmiarze 8" x 12", który charakteryzuje także cztery tomy Tomb Raider Archives, czyli zbiory komiksów z Larą od Top Cow.

Skoro o Tomb Raider Archives mowa, to przypomnijmy, że trzeci tom pojawi się już 31 października, a czwarty 14 lutego w cenie $49,99. Powyżej po prawej widzicie okładkę Volume 4. Tom trzeci będzie zawierał zeszyty #35-50 od Top Cow (link do opisów), a tom czwarty dwanaście numerów miniserii Journeys (link do opisów) oraz pojedyncze zeszyty: #0, #1/2, Origins, Epiphany, Takeover, Arabian Nights oraz The Greatest Treasure of All (link do opisów).

   


23 września 2017, by Cez
Ruszyła oficjalna strona nowego filmu
Pod adresem TombRaiderMovie.com wytwórnie Warner Bros, MGM i GK Films uruchomiły oficjalną światową stronę Tomb Raider (2018). Co można na niej znaleźć?


Póki co niewiele - kilka zdjęć oraz oficjalny opis fabuły. Im bliżej premiery, tym z pewnością zawartości będzie coraz więcej. Jeśli czujecie niedosyt, to zapraszamy do naszego działu Tomb Raider (2018), gdzie właśnie opublikowaliśmy 24 nowe zdjęcia z filmu oraz 22 fotki ukazujące kulisy pracy nad tym obrazem.

   


22 września 2017, by Cez
Szyja jak u żyrafy? Grafik zaszalał
Nieważne jak mówią, ważne by mówili, prawda? Tak najwyraźniej pomyślał dział marketingu wytwórni Warner Bros, który zatwierdził plakat promujący film Tomb Raider (2018). A o co chodzi? O "neckgate", czyli o aferę szyjną, nazwaną w ten sposób przez fanów Lary.


Portale społecznościowe zostały wręcz zalane przez memy modyfikujące wspomniany plakat. Wszystko przez szyję Alicii Vikander, która zdaje się być zbyt długa i dziwnie wykręcona. Temat pojawił się nie tylko na Facebooku czy Twitterze, ale został podchwycony przez poważne media, np. przez BBC, czyli brytyjskie radio i telewizję. Niestety póki co przedstawiciel Warner Bros nie skomentował afery szyjnej. Jedno jest pewne - grafik zaszalał... ;)

Powyżej widzicie kilka przykładowych przeróbek wykonanych przez fanów (kliknij, by powiększyć). Pierwszą od lewej stworzyła nasza Czytelniczka, Agata. Jej inne prace znajdziecie w dziale FanArt. Z kolei tutaj zobaczcie zabawny filmik.

   


21 września 2017, by Cez
Larę chciał zagrać... facet [WIDEO]
W trakcie ostatniego odcinka amerykańskiego talk-show pt. The Late Late Show with James Corden doszło do zabawnej sytuacji. Prowadzący założył strój Lary Croft i stwierdził, że to właśnie on powinien ją zagrać w nowym filmie Tomb Raider (2018). Do studia przybyła Alicia Vikander, która poinformowała go, że niestety jest już na to za późno, po czym zaprezentowała trailer.


Ta komiczna scenka oczywiście została zaplanowana przez prowadzącego Jamesa Cordena. Ten brytyjski aktor, komediant, scenarzysta, piosenkarz oraz producent filmowy słynie z zabawnych pomysłów. Fragment programu z Alicią Vikander możecie zobaczyć tutaj.

   


20 września 2017, by Cez
Alicia i reżyser komentują podwójne pistolety
Serwis IGN opublikował sześciominutowy komentarz norweskiego reżysera Roara Uthauga, który opowiedział o kulisach powstawania filmu Tomb Raider (2018). Materiał możecie zobaczyć TUTAJ. Wcześniej IGN zamieścił ponad dwudziestominutową rozmowę na żywo z Alicią Vikander >> KLIK! W obu materiałach pojawia się wątek podwójnych pistoletów, które widzimy w zwiastunie.

Obecność kultowych podwójnych pistoletów oraz warkocza miło zaskoczyła fanów klasycznej wersji Lary Croft. Gracze podejrzewali, że to celowe nawiązanie do dwóch poprzednich filmów z Angeliną Jolie i nie pomylili się. "Scena w sklepie z bronią jest moją ulubioną ze zwiastuna. Planowaliśmy ją od samego początku" - mówi Alicia Vikander. "Uznaliśmy, że jest zabawna i kto wie, może będzie nas kierować do kolejnej przygody". Reżyser Roar Uthaug również poruszył ten temat: "Nie chciałem, aby film był zbyt mroczny, więc potrzeba było nieco humoru. Jestem pewny, że fani rozpoznali, że to te same pistolety, z których Angelina Jolie korzystała w poprzednich dwóch filmach".


Reżyser dodał, że jest szczególnie dumny z grobowców oraz pułapek, które zobaczymy w filmie. Bardzo mu również zależało, aby w ekranizacji pojawiła się scena z rozbiciem statku Endurance oraz ta, w której Lara chwyta we wraku samolotu za spadochron i dzięki niemu leci. Roar sporo uwagi poświęcił także wyborowi nowego Croft Manor, którym stał się brytyjski dwór Wilton House. Uthaug niestety nie wyjaśnił, dlaczego nie skorzystał z dworu Hatfield House, który był obecny w dwóch poprzednich filmach oraz grach spod skrzydeł Crystal Dynamics.

Dodatkowo Alicia Vikander wyznała, że miło wspomina moment kręcenia katastrofy statku Endurance. Co prawda skorzystała wówczas nieco z pomocy dublerek i nabiła sobie kilka guzów, ale cieszy się z podobieństwa tej sceny do tej z gry. Aktorka dodała, że często na planie filmowym wraz z reżyserem włączała konsolę i sprawdzała jak dany moment wyglądał w grze Tomb Raider (2013).

Na koniec ciekawostka - zobaczcie porównanie trailera filmu Tomb Raider (2018) z grą Tomb Raider (2013) >> KLIK!

   


20 września 2017, by Cez
Pora na zwiastun z napisami PL [WIDEO]
Firma Forum Film, czyli polski dystrybutor obrazu Tomb Raider (2018), opublikował rodzimą wersję zwiastuna wraz z napisami. Trailer możecie zobaczyć TUTAJ. W chwili obecnej nie wiadomo czy w kinach w Polsce będzie również dostępna wersja z dubbingiem.


Przy okazji premiery zwiastuna dodajmy, że potwierdziła się nasza nieoficjalna informacja sprzed miesiąca o tym, że w filmie pojawi się znana z gry Rise of the Tomb Raider Ana. W tej roli zobaczymy aktorkę Kristin Scott Thomas, o której więcej przeczytacie w archiwalnym newsie.

   


20 września 2017, by Cez
Oto pełny zwiastun filmu + making of! [WIDEO]
Bez zbędnego przedłużania - klikajcie w link, by zobaczyć pełny zwiastun filmu Tomb Raider (2018), który trwa dwie minuty i dziewięć sekund >> KLIK!


Wczoraj wieczorem aktor Daniel Wu prawdopodobnie omyłkowo zamieścił na Instagramie krótszą, jednominutową wersję zwiastuna filmu Tomb Raider (2018). Plik szybko z tego serwisu usunięto, ale dzięki stronie GameSpot został on szeroko rozpowszechniony. Teraz mamy okazję zobaczyć pełny trailer w całej okazałości.


To nie koniec atrakcji, bo serwis IGN zorganizował transmisję na żywo z Alicią Vikander >> KLIK! Zdjęcie z tego spotkania możecie zobaczyć powyżej. Aktorka wyjawiła, że w trakcie pracy na planie filmowym grała w ostatnie gry z serii Tomb Raider.

Zwiastun to nie wszystko! Wytwórnia Warner Bros opublikowała materiał wideo z cyklu "making of". Filmik możecie zobaczyć TUTAJ.

   


19 września 2017, by Cez
Mamy to! Zobacz zwiastun filmu [WIDEO]
Zgodnie z obietnicą po teaserze musiała nastąpić publikacja zwiastuna filmu Tomb Raider (2018)! Trailer, który trwa jedną minutę, możecie zobaczyć TUTAJ! Zwiastun został opublikowany przez aktora Daniela Wu, który w filmie wciela się w Lu Rena, a także przez serwis GameSpot. Prawdopodobnie nie jest to pełna wersja trailera. Obraz wejdzie do kin w Polsce i na świecie 16 marca przyszłego roku.


Z udostępnionego materiału wynika, że zgodnie z oczekiwaniami film będzie zupełnie inny od dwóch poprzednich z Angeliną Jolie. Alicia Vikander wcieliła się w zrebootowaną Larę, którą po raz pierwszy zobaczyliśmy w grze Tomb Raider (2013). To właśnie ta produkcja posłużyła twórcom filmu jako materiał wyjściowy. Dodajmy jednak, że obraz przedstawi podobną, ale alternatywną, niekanoniczną przygodę związaną m.in. z Himiko i Yamatai. Ważny wątek będzie dotyczył ojca bohaterki, Richarda Crofta, którego nie było w grze z 2013 roku.

Jak Wam się podoba zwiastun? Piszcie, komentujcie na naszym profilu na Facebooku oraz na naszym Forum.

   


19 września 2017, by Cez
Reżyser Shadow of the Tomb Raider zrezygnował
Rok temu informowaliśmy o tym, że weteran branży gier wideo Ian Milham objął w firmie Crystal Dynamics stanowisko reżysera gry Tomb Raider 11, nieoficjalnie nazywanej Shadow of the Tomb Raider (link do newsa). Teraz twórca poinformował na Twitterze, że zdecydował się na opuszczenie Crystalsów i dołączenie do dawnych kolegów ze studia Outpost Games.

Ian Milham uspokaja, że rozstał się z twórcami przygód Lary w przyjaznych stosunkach. "Nie odczytujcie tej informacji jako coś negatywnego względem Crystal Dynamics czy Tomb Raidera. To wspaniała ekipa i powinniście być podekscytowani na myśl o tym, co nadejdzie. To była świetna okazja, by dołączyć do dawnych znajomych oraz pracować z nimi nad czymś ekscytującym".


W chwili obecnej nie wiadomo, kto został nowym reżyserem Shadow of the Tomb Raider. Według niepotwierdzonych przecieków nad grą miałoby pracować nie tylko studio Crystal Dynamics, ale także Eidos Montreal, które rzekomo miało przejąć nad grą dowodzenie. O wzroście znaczenia tego drugiego studia może świadczyć fakt, że w najnowszym komunikacie prasowym na temat filmu Tomb Raider (2018) Warner Bros wymienia trzy firmy związane z serią: Square Enix, Crystal Dynamics i Eidos Montreal.

Przypomnijmy, że Ian Milham od wielu lat zajmuje się grami wideo - szczególnie warto wymienić trylogię survival horrorów w klimacie SF pt. Dead Space. Milham przy tych trzech tytułach pracował na stanowisku dyrektora artystycznego. Twórca ma też na swoim koncie pracę przy m.in. Star Wars: Bounty Hunter i Star Wars: Obi-Wan. Z kolei w 2015 roku był reżyserem Battlefield Hardline.

   


18 września 2017, by Cez
Zobacz zapowiedź zwiastuna! [WIDEO]
Doczekaliśmy się! Wytwórnia Warner Bros opublikowała pierwszy oficjalny materiał wideo związany z filmem Tomb Raider (2018). 15-sekundowy teaser nadchodzącego pełnego trailera możecie zobaczyć TUTAJ!


A co z pełnym zwiastunem? Zaglądajcie często na WoTR, bo materiał pojawi się już jutro! Bądźcie czujni!

UPDATE (19.09)
Wczoraj informowaliśmy, że dziś zadebiutuje pełny zwiastun. Otrzymaliśmy wiadomość od Crystal Dynamics z uściśleniem. "Dziś" dotyczy czasu kalifornijskiego, co oznacza, że zwiastun pojawi się według czasu w Polsce jutro, tj. w środę 20 września we wczesnych godzinach porannych.

   


18 września 2017, by Cez
Oto plakat promujący nowy film! Będzie 3D
Wytwórnia Warner Bros ujawniła plakat filmowy, który będzie promował nowe, kinowe przygody Lary Croft w filmie Tomb Raider (2018) (kliknij, by powiększyć). Widzimy na nim, że twórcy ostatecznie wybrali zupełnie inne logo.


Przypomnijmy, że obraz Tomb Raider (2018) będzie niekanoniczną ekranizacją gry Tomb Raider (2013). Fabuła przedstawia się następująco: Lara Croft to niepokorna córka ekscentrycznego podróżnika, który zniknął, gdy dziewczyna miała kilkanaście lat. Teraz, jako 21-letnia kobieta, podąża własną ścieżką, odmawiając spełnienia woli ojca, który chciał dla niej spokojnego życia. Zostawia wszystko za sobą i udaje się w ostatnie znane miejsce jego pobytu. Poszukując śladów, musi odnaleźć osławiony grobowiec na mitycznej wyspie u podnóży Japonii. Jeśli nie przezwycięży własnych lęków, może nie przeżyć niezwykle niebezpiecznej wyprawy. Jak wiele poświęci, by poznać tajemnicę zniknięcia ojca i zyskać miano tomb raidera, czyli tytułowego rabusia grobowców?

Przy okazji z plakatu dowiadujemy się, że film Tomb Raider (2018) pojawi się w kinach w marcu przyszłego roku m.in. w wersji 3D i IMAX.

   


16 września 2017, by Cez
Reżyser potwierdza: wkrótce zwiastun
Roar Uthaug, czyli reżyser nowego filmu Tomb Raider (2018), opublikował na Instagramie poniższe zdjęcie i jednocześnie potwierdził, że zwiastun nadejdzie już wkrótce. Dokładnej daty nie podał, ale według serwisu Trailer Track publikacja ma zbiec się z kinową premierą innego filmu Warner Bros, a mianowicie Blade Runner 2049. Obraz ten zadebiutuje 6 października, czyli za trzy tygodnie. Z kolei Alicia Vikander twierdzi, że zwiastun zostanie opublikowany w ciągu najbliższych dwóch tygodni, o czym pisaliśmy w poprzednim newsie.


Serwis Trailer Track ujawnił jeszcze inne informacje odnośnie nadchodzącego trailera. Miałby on otrzymać kategorię 12A, co oznacza, że byłby przeznaczony dla widzów od dwunastego roku życia. Póki co nie wiadomo, jaką kategorię wiekową otrzyma cały kinowy obraz. Ponadto według wspomnianego serwisu trailer ma trwać dwie minuty i dziesięć sekund.

Przypomnijmy, że film Tomb Raider (2018) wejdzie do kin 16 marca przyszłego roku.

   


13 września 2017, by Cez
Alicia: zwiastun będzie w ciągu dwóch tygodni
Alicia Vikander, która w nadchodzącym filmie Tomb Raider (2018) wcieli się w Larę Croft, wyjawiła, że już niebawem pojawi się zwiastun.


Obecnie aktorka przebywa w Toronto na festiwalu TIFF17, gdzie promuje filmy Zanurzeni oraz Euphoria. To właśnie tam zdradziła dziennikarzom serwisu Ottawa Sun, że trailer filmu Tomb Raider (2018) pojawi się w ciągu około dwóch tygodni.

Film Tomb Raider (2018) wejdzie do kin 16 marca. Będzie to luźna, niekanoniczna ekranizacja gry Tomb Raider (2013).

   


13 września 2017, by Cez
Crystal Dynamics wspiera środowisko LGBT
Podczas niedawno zakończonego eventu PAX West studio Crystal Dynamics uczestniczyło w panelu na temat społeczności LGBTQIA (skrót od Lesbian, Gay, Bisexual, Transsexual, Queer, Intersex, Asexual).

W spotkaniu, którego głównym tematem była praca osób LGBTQIA w branży gier wideo, uczestniczyła m.in. Morrigan Johnen, która w studiu Crystal Dynamics zajmuje się kontaktem ze społecznością i z mediami. Morrigan określa się mianem osoby transgenderycznej, co często jest postrzegane jako stan pośredni między transwestytyzmem a transseksualizmem. W panelu wzięły udział także inne osoby z branży gier, m.in. Gordon Bellamy, Chris Wright, Matt Dobill, Chris Millar czy Daniel Lingen. Uczestnicy rozmawiali również na temat ilości contentu w grach, powstającego z myślą o m.in. gejach czy lesbijkach. W trakcie dyskusji nie pojawił się jednak temat serii Tomb Raider, ponieważ przedstawicielka Crystalsów skupiła się na opowiedzeniu o swoich własnych doświadczeniach.


Przypomnijmy, że w serii Tomb Raider dwukrotnie wystąpiły lesbijki. W komiksach Top Cow z 2001 roku pt. "Pieces of Zero" pojawiła się producentka telewizyjna Alissia Lee, której Lara bardzo się podobała (link do streszczeń). Z kolei w pierwszej regularnej serii od Dark Horse z lat 2014-2015 poznaliśmy siostrę Alexa Weissa, Kaz, która była żoną Lucyi (link do streszczeń). Dodajmy również, że jeszcze nie tak dawno spekulowano czy Lara Croft nie jest lesbijką. Informacja ta została jednak ostatecznie zdementowana (link do newsa).

Czy w przyszłości pojawi się więcej nieheteroseksualnych postaci u boku Lary Croft? Nie jest to wykluczone, a biorąc pod uwagę fakt, że pani archeolog jest uznawana przez gejów za swoją ikonę, jest to bardzo prawdopodobne.

   


9 września 2017, by Cez
Crystalsi wyróżnili kolejnego polskiego fana!
Kolejny miesiąc i kolejne wyróżnienie dla Polaka w nowej siedzibie Crystal Dynamics na wystawie zwanej "Crystal Community Showcase". Mowa o poniższej pracy autorstwa Adama Soroczyńskiego (kliknij, by powiększyć), która wcześniej zadebiutowała w naszym dziale FanArt. Gratulujemy! To już piąty fan Lary z Polski, który został w ten sposób uhonorowany. Wcześniej na naszych łamach pojawił się news o pracy licencjackiej Adama związanej z serią Tomb Raider (łapcie za link do newsa i artykułu).

Twórca nie wyklucza, że stworzony przez niego minikomiks być może doczeka się kontynuacji. "Pomysł przyszedł mi do głowy, kiedy sam odwiedziłem nasze polskie góry podczas podobnego wschodu słońca" - wyjaśnia Adam. "Chciałem zaakcentować, czego oczekiwałbym w kontynuacji Tomb Raiderów. Chcę zobaczyć Larę, która nie pasuje do współczesnego, zabieganego świata, bo jest żądna przygód i obcowania z naturą. Chyba wolałbym zobaczyć Tomb Raidera pełnego wspaniałych lokacji, mnóstwa zagadek i wspaniałej fabuły, niż samej akcji, ale to już kwestia gustu. Mam przeczucie, że nowy Tomb Raider to będzie czysta perełka".

Adam jest bardzo mile zaskoczony wyróżnieniem od studia Crystal Dynamics. "Cieszę się, że twórcy gier, które tak mnie inspirują, doceniają to, co robię. Marzy mi się praca z tym zespołem w przyszłości, więc każda forma wyróżnienia to krok do wymarzonego celu. Serię Tomb Raider poznałem od trzeciej, klasycznej części, a dokładnie od lokacji z czterokołowcem. Uważam, że Lara to silna kobieta, niezależnie od części. Od dziecka lubiłem oglądać lub grać bohaterkami, które potrafiły same o siebie zadbać. Croft ma charakter i jest żądna przygód. Seria Tomb Raider od zawsze inspirowała mnie do podróżowania i poznawania historii świata".


Jeśli lubisz tworzyć ilustracje, grafiki, rysunki, rzeźby, figurki czy też cosplaye związane z grami Crystal Dynamics z serii Tomb Raider i Lara Croft, także masz szansę otrzymać Jeśli lubisz tworzyć ilustracje, grafiki, rysunki, rzeźby, figurki czy też cosplaye związane z grami Crystal Dynamics z serii Tomb Raider i Lara Croft, także masz szansę otrzymać zaszczytne wyróżnienie. Jeśli chcesz podesłać Crystalsom swoje dzieło, prześlij je na adres community@crystald.com w temacie wpisując "Crystal Community Showcase". W zabawie nie są brane pod uwagę prace związane z grami Tomb Raider od Core Design, można za to wysyłać także te powiązane z innymi markami Crystal Dynamics jak np. Gex, Whiplash, Pandemonium czy Legacy of Kain. Swoje prace możecie nadsyłać również do naszego działu Cosplay i FanArt (zasady publikacji opisaliśmy w regulaminie tej sekcji).

   


6 września 2017, by Cez
Wkrótce zagramy w remake gry Tomb Raider III!
Ten tytuł to nie pomyłka! Jeszcze nie ochłonęliśmy po premierze dema remake'u TR2 autorstwa Nicobassa, a także po informacji o powstającym remake'u Angel of Darkness, a spieszymy wyjawić, że prawdopodobnie już za kilka miesięcy zagramy w pełną wersję nieoficjalnego remake'u gry Tomb Raider III. Zwiastun powinien pojawić się jeszcze w tym miesiącu, a już w październiku twórca opublikuje demo, w którym pobiegamy po Croft Manor.

Remake TR3 długo był utrzymywany w tajemnicy. Pochodzący z Republiki Południowej Afryki Jonny Harlow tworzy go na silniku Unity od 2014 roku. Na co dzień autor pracuje w przemyśle filmowym i serialowym w RPA i zawodowo zajmuje się muzyką i warstwą dźwiękową. Jak sam mówi, wziął sobie w pracy rok urlopu, po to by ostatecznie dokończyć remake. Jonny'emu pomaga kilka osób w zakresie grafiki czy projektów modeli postaci, a także znajomi, którzy wcielili się w bohaterów w czasie sesji motion capture. Tak, dobrze widzicie, w tej nieoficjalnej produkcji skorzystano z tej techniki!


Jaki będzie remake TR3? Według autora wielki i zawarte w nim będą wszystkie znane elementy gameplayu z całej serii Tomb Raider, a także najlepsze rozwiązania z Assassin's Creed czy Prince of Persia. Postać Lary ma być niezwykle dynamiczna i zwinna. Będziemy biegać, skakać, walczyć oraz pływać, a także korzystać z pojazdów. Jonny zapowiada, że w grze będą środki transportu znane z TR3 oraz zupełnie nowe! Na Antarktydzie skorzystamy z deski snowboardowej, na wyspie na południowym Pacyfiku pojeździmy konno oraz… polecimy na paralotni! W grze pojawi się aż pięć modeli Lary do wyboru: klasyczny z TR3, z Angel of Darkness (to ulubiony model twórcy, dlatego pojawia się na większości screenów), z trylogii Legend, z reboota oraz… klasyczny-realistyczny! Ten ostatni został wykonany przez grafika o nicku Fredels. Kliknij na miniaturkę obok, by zobaczyć twarz Lary w całej okazałości.

To nie koniec niespodzianek. W remake'u zobaczymy nie tylko wszystkie levele z TR3, ale także i z Tomb Raider III Gold! Dodatkowo twórca zapowiada tryb multiplayer o nazwie Expedition Mode, w którym będziemy walczyć o przetrwanie, a także tryb Race to the Relic wzorowany na levelu Race for the Iris z TR4, w którym będziemy ścigać się z przeciwnikiem i starać się zdobyć jak największą liczbę reliktów. Pamiętacie długi filmik FMV z TR3, w którym zobaczyliśmy ekspedycję Darwina widzianą z perspektywy członka wyprawy, Stephena Barra? Jonny stworzył specjalny level treningowy, w którym właśnie wcielimy się w tego bohatera.


Jeśli chodzi o warstwę dźwiękowo-muzyczną - z racji tego, że autor zajmuje się tą tematyką zawodowo, możemy liczyć na w pełni profesjonalny soundtrack oczywiście wzorowany na tym autorstwa Nathana McCree. Z kolei głos Lary będzie zupełnie nowy. Jonny w roli panny Croft obsadził znajomą, która ma głos zbliżony do Jonell Elliott (słyszeliśmy ją w roli Lary m.in. w TR4).

Pozostaje nam czekać na trailer i demo. Kilka filmików z wczesnych wersji projektu Jonny'ego możecie zobaczyć tutaj. Trzymamy za twórcę kciuki!

   


4 września 2017, by Cez
Crystalsi dziękują za najnowszą grę Uncharted
Kilkanaście dni temu odbyła się premiera gry studia Naughty Dog pt. Uncharted: Zaginione Dziedzictwo, która jest spin-offem serii do tej pory utożsamianej przede wszystkim z Nathanem Drakiem. Tym razem główną bohaterką jest kobieta, Chloe Frazer, co jeszcze bardziej zbliża serię Uncharted do Tomb Raidera. Studio Crystal Dynamics pogratulowało firmie Naughty Dog sukcesu.

Na łamach serwisu Twitch Crystalsi zainicjowali program pt. Crystal Compass. Łapcie za linki do pierwszego odcinka >> część 1 i część 2. Spotkanie poprowadziły Meagan Marie (na zdj. w środku) i Morrigan Johnen, które w studiu Crystal Dynamics zajmują się kontaktem ze społecznością i z mediami. W pierwszym odcinku zobaczyliśmy fragmenty gameplayu z Rise of the Tomb Raider na konsolę Xbox One X, a także prace fanów i prezentację figurki nawiązującej do gry The Temple of Osiris.


W trakcie programu Crystal Compass w pewnym momencie na ekranie pojawiło się logo Uncharted: Zaginione Dziedzictwo. "Jesteśmy oczywiście wielkimi fanami gier action adventure" - powiedziała Meagan Marie. "Naughty Dog wykonało kawał świetnej roboty, więc należą się im gratulacje. Nie mogę się doczekać aż znajdę czas, aby w to zagrać. Chloe i Nadine to fantastyczne postacie. Gratulacje Naughty Dog!"

Studio obiecuje, że kolejne odcinki Crystal Compass będą się pojawiały co miesiąc w serwisie Twitch.

   


3 września 2017, by Autumn
Powstaje remake Angel of Darkness
Od kilku dni fani Lary Croft żyją demem remake'u gry TR2 pt. Tomb Raider: The Dagger of Xian, a tymczasem warto zapoznać się z kolejnym nieoficjalnym projektem. Mowa o remake'u gry TR Angel of Darkness. FreakRaider rozpoczął swój projekt w styczniu 2015 roku, ale niestety z przyczyn technicznych (m.in. przez problemy z animacjami) musiał on zostać zrestartowany i zaczęty od podstaw. Twórca przyznaje, że dopiero z biegiem czasu coraz lepiej poznawał system, na którym pracuje, czyli Unreal Engine 4. W serwisie YouTube można zaobserwować ewolucję projektu oraz to, co zostało osiągnięte do tej pory >> klik, klik i klik!


FreakRaider chce wdrożyć do projektu wszystkie elementy, jakie można było znaleźć w oryginalnych plikach gry Angel of Darkness, jak np. przenoszenie pudeł w dłoniach, akrobacje czy rzucanie małymi przedmiotami w celu sprawdzenia obecności laserów. Planowane pierwotnie lokacje, których zabrakło w ostatecznej wersji Anioła Ciemności (zamek w Bawarii i Kapadocja w Turcji) na chwilę obecną nie są brane pod uwagę. Rozgrywka będzie toczyć się w Paryżu i Pradze, a fabuła będzie dokładnie taka sama jak w ostatecznej grze, ale zostanie wzbogacona informacjami z ujawnionych dokumentów z wersji beta. FreakRaider ma zamiar dodać od siebie kilka smaczków, np. zdradzi zawartość tajemniczego pudełka z klubu Le Serpent Rouge pożądanego przez Pierre'a i Bernarda.

Jakie są najbliższe plany twórcy? "Planuję wydać demo. Będzie to początek gry - rozgrywka rozpocznie się w momencie udania się Lary do mieszkania Wernera von Croy'a" - mówi FreakRaider. "Gracz będzie musiał wydostać się z apartamentu mentora panny Croft i kontynuować ucieczkę przed policją uliczkami Paryża, by dostać się do zniszczonych apartamentów lub na posterunek policji (jest to usunięty poziom z ostatecznej wersji gry). Zarówno jeden jak i drugi sposób doprowadzi Larę do mieszkania pani Carvier".


Pozostaje nam trzymać kciuki i cierpliwie czekać na udane ukończenie gry lub choćby dema. Przypomnijmy, że to nie jedyny projekt FreakRaidera. W lutym ubiegłego roku informowaliśmy o jego wersji Tomb Raider Anniversary Edition (link do newsa). Niestety nowych informacji na ten temat nie ma. Z kolei ekipa Power Games Studios pracuje nad swoją własną kontynuacją Angel of Darkness pod nazwą Lara Croft Tomb Raider: Realm of Fallen Angels (link). Nie zapominajmy również o remasterze TR4, który jest tworzony przez grupę Raiding the Globe (link do newsa).

A to nie koniec projektów realizowanych przez fanów… Powstaje remake kolejnej klasycznej części i nie mamy na myśli TR2. Wkrótce na WoTR opublikujemy szczegóły na ten temat.

   


2 września 2017, by Cez
Oficjalnie: Junkie XL skomponuje muzykę do filmu
Duński kompozytor Tom Holkenborg, zwany inaczej Junkie XL, potwierdził na swojej oficjalnej stronie, że napisze muzykę do filmu Tomb Raider (2018). W czerwcu nieoficjalnie informował o tym serwis The Hollywood Reporter.


Junkie XL skomponował muzykę do wielu filmów jak i gier. Jego dźwięki mogliśmy usłyszeć m.in. w The Sims 2: Nightlife oraz w obrazach Deadpool, Batman v Superman: Świt Sprawiedliwości, 300: Początek imperium czy Mad Max: Na drodze gniewu. W sierpniu tego roku w kinach pojawiła się Mroczna Wieża na podstawie prozy Stephena Kinga - do tego filmu Junkie XL również skomponował muzykę. Próbkę jego twórczości możecie znaleźć tutaj i tutaj.

Przypomnijmy, że w Tomb Raider Movie z 2001 roku muzykę skomponował Graeme Revell, a w Cradle of Life z 2003 roku Alan Silvestri.

   


1 września 2017, by Cez
Fani Lary zachwyceni demem remake'u TR2
Od wczoraj dostępne jest spektakularne demo gry Tomb Raider: The Dagger of Xian, która jest nieoficjalnym remakiem TR2 z 1997 roku. Większość fanów Lary Croft z Polski i ze świata jest zachwycona tym, co zobaczyła w trakcie godzinnej rozgrywki. W ostatnim czasie na naszym profilu na Facebooku tyle lajków i pozytywnych komentarzy nie zyskały ani wstępne informacje o Shadow of the Tomb Raider ani newsy na temat filmu Tomb Raider (2018). Poniżej zebraliśmy kilka Waszych spisanych na gorąco opinii, które wyjaśniają, dlaczego nieoficjalne demo przyćmiło to, co oficjalnie robią twórcy. A przypomnijmy, że obecnie promują dwuletnią grę Rise of the Tomb Raider na nowej konsoli Xbox One X...

"Kapitalna robota, miło zagrać w tak 'starą' produkcję w nowej odsłonie. Co najlepsze, robi to jeden i ten sam gość, za co należy się największy szacun. Jest kilka małych mankamentów, ale to przecież demo" - napisał Paweł. "Jestem zakochany w grafice, jest przepięknie. Teraz to już chyba umrę czekając na pełną wersję" - dodał Olaf. "Ten gość powinien robić następnego TR, ale nie oszukujmy się, nie zrobi tego, ponieważ ta Lara i tamta nie mają ze sobą nic wspólnego" - mówi Krystian. "Mimo drobnych niedoróbek, jest mega! W końcu w TR nie wiedziałem co robić! Trzeba było się zastanowić, gdzie skoczyć, jak dojść do celu. Strzelałem w ciemnych pomieszczeniach do niczego, żeby zaoszczędzić flary. Bardzo satysfakcjonujące demko" - napisał Maciej. "Bardziej wymownego głosu community już być nie może, jeżeli samo z siebie robi remake. Crystalsi muszą Larę poznać, nie tworzyć. Ona już istnieje od lat, wystarczy ją ukazać jak należy, a nie tworzyć zupełnie nową postać" - dodał Paweł.


Poniżej nasza WoTRowa minirecenzja autorstwa Ceza:

Zobaczyć Wielki Mur Chiński, czyli kwadratową lokację z TR2 we współczesnej grafice - coś wspaniałego... Twórca Nicobass niby pokazuje znajome zakątki, ale w sposób zupełnie inny - podobnie jak to miało miejsce w TR Anniversary. Jest tu zatem wiele niespodzianek. Autor idzie jednak o krok dalej - usuwa z remake'u to, co jest wadą wszystkich gier Crystalsów - białe krawędzie do chwytania i prowadzenie gracza za rączkę. W tym demku można bez problemu zginąć i zatrzymać się na dłużej, kombinując co dalej zrobić. Brzmi znajomo? Tak, ostatnio coś takiego mieliśmy chyba w TR5... Jedyny minus to niektóre animacje. Lara chodzi zbyt męsko, ale gdy biega to jest już lepiej. Dziwnie wygląda podskakiwanie na górną krawędź, brakuje tu płynnego przejścia animacji. I zmorą, podobnie jak w trylogii Crystalsów, jest chaotyczna walka. Lara przekręca się w mig niemal o 360 stopni, by wycelować. Oby te niedoróbki zostały poprawione, ale nawet jeśli tak się nie stanie, to pamiętajmy, że to przecież gra stworzona za darmo przez fanów! Czekamy na więcej, Nicobass :) Brawo!

Na koniec warto zadać retoryczne pytania: czy niezwykle pozytywny odbiór dema remake'u TR2 da do myślenia firmom Crystal Dynamics i Square Enix? Czy w jakikolwiek sposób wpłynie to na rozgrywkę i postać Lary w Shadow of the Tomb Raider? Czy twórcy zmienią jednak zdanie i sami w przyszłości stworzą kolejne po TR Anniversary remaki klasyków?