strona główna // forum // chat // kontakt // dodaj do ulubionych // ustaw jako startową


Strona główna działu
Bractwo Ankh

EMAP:
Mean Machines Sega

TOP COW:
Bohaterowie
Andy Park - wywiad
Galeria rysowników

Regularna seria
Journeys
Wydania specjalne
Crossovery
TR Magazine

GLÉANT:
Dark AEons

DARK HORSE:
I regularna seria
II regularna seria
Survivor's Crusade
Inferno
Frozen Omen
Wydania specjalne


  » TOP COW: Regularna seria

• Tomb Raider Preview

Scenariusz: Dan Jurgens
Szkic: Andy Park
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Richard Isanove
Ilość stron: 16
Data wydania: październik 1999
Cena: $2.00
Uwagi: Trzy różne wersje okładek.

Wydanie jest wstępem do regularnej serii Tomb Raider. Zawiera wiele szkiców koncepcyjnych.• Tomb Raider #0

Scenariusz: Fiona Avery
Szkic: Brian Ching
Tusz: Victor Liamas, Matt Banning, Jay Leisten
Kolor: Jonathan D. Sibal
Ilość stron: 22
Cena: $2.99
Data wydania: czerwiec 2001Numer "zerowy" komiksu oznacza, że jest to prequel względem regularnej serii. Akcja zeszytu toczy się w miejscowości Kolvik na szwedzkiej wyspie Gotlandii. Pewien student zajmujący się runami zaginął w tajemniczych okolicznościach chwilę po tym, jak odkrył nowy symbol. Przypadkiem kilka dni później do Kolviku przyjeżdża Lara Croft, która zamierza tu wypocząć przed udaniem się na kolejną wyprawę do Tybetu. Na miejscu spotyka dawnego przyjaciela z czasów uniwersyteckich, Charliego Bascoma - detektywa, który prowadzi sprawę zaginięcia studenta. Charlie prosi Larę o pomoc. Kobieta korzysta z bazy danych British Museum i następnie udaje się do miejsca, w którym zaginął student. Podobnie jak on odkrywa nową runę związaną z Aquilem - emblematem legionów rzymskich, na których sztandarach znajdowała się podobizna orła z podniesionymi skrzydłami. Rzymianie mieli w zwyczaju niszczyć lokalne świątynie, kraść złoto i wytapiać z nich Aquila. Nagle pod Croft zapada się ziemia. Bohaterka odkrywa pieczarę z areną oraz grupę wojowników. Okazuje się, że to duchy ludności, która została wymordowana przez legiony rzymskie. Po pokonaniu zjaw i przełamaniu klątwy panna Croft otrzymuje nagrodę - złoty emblemat Aquil. Lara nie chce jednak zatrzymać skarbu dla siebie. Spotyka się z lokalną ludnością i tłumaczy im, że Aquil nie trafi do żadnego muzeum, ponieważ jest symbolem najazdu Rzymian. Croft przekazuje artefakt kowalowi, który przetapia go na sztabki złota. Lara owe sztabki zakopuje pod ziemią przy runach. Bohaterka cieszy się, że złoto zagrabione niegdyś przez Rzymian i przetopione na Aquila, wróciło do swoich pierwotnych właścicieli.• Tomb Raider #1/2

Scenariusz: Dan Jurgens
Szkic: Michael Lopez i Eric Basaldua
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Jonathan D. Jonathan D. Smith
Ilość stron: 18
Cena: $2.95
Data wydania: październik 2001Komiks wydany z okazji Dnia Darmowego Komiksu. Podczas wyprawy w Himalaje w celu odnalezienia zaginionej korony króla Artura, Lara wspomina wydarzenia z młodości. Jako nastolatka w szkole Morrison bywała nieznośna, co denerwowało jej nauczyciela, pana Bohannona. Miał jej za złe, że jest taka zdolna, a referat o królu Arturze napisała niedbale. Croft wyjaśniła mu wówczas, że nie miała czasu, bo imprezowała, a poza tym nauczyciel ma się cieszyć, że lord Croft przekazuje duże sumy na tę szkołę. Lara wspomina również, że w tajemnicy przed ojcem trenowała gimnastykę i strzelanie pod okiem Hartforda Comptona, ochroniarza lorda Crofta. Bohaterka wraca również pamięcią do tragicznych wydarzeń z Himalajów, gdy w katastrofie lotniczej zginęli jej rodzice oraz narzeczony Roger. Ona z kolei przetrwała kilkanaście dni w mrozie zanim trafiła do jaskini, w której odnalazła zabytkowy kielich. To sprawiło, że poczuła powołanie do poszukiwań skarbów. Wracamy do teraźniejszości - Lara odnajduje pieczarę, a w niej artefakt - koronę króla Artura. Niestety pojawia się samolot z najemnikami Czerwonego Barona, który również chce tego skarbu. Na szczęście Larze udaje się zabić pilota dzięki pistoletom. Po powrocie do Anglii Croft przesyła zdobytą koronę do… dawnego nauczyciela Bohannona. Bohaterka ma nadzieję, że ten prezent zrekompensuje mu jej dawne szkolne wybryki.• Tomb Raider #1 - The Medusa Mask (1/4)

Scenariusz: Dan Jurgens
Szkic: Andy Park
Tusz: Eric Basaldua, Mario Alquiza
Kolor: Jonathan D. Smith
Ilość stron: 32
Data wydania: listopad 1999
Cena: $2.50
Uwagi: Osiem różnych wersji okładek.
Wydanie PL: TM Semic, 1/2001, cena: 6.95 zł


Pierwsza część cyklu "The Medusa Mask". Iran, Lara Croft ścigana przez wyznawców Allacha zdobywa Naszyjnik Sharahamu, skradziony kilka lat temu z muzeum z Izraela. Po dramatycznym pościgu Lara oddaje Izraelitom artefakt, po czym postanawia odpocząć na swym jachcie, na Morzu Śródziemnym. Towarzyszy jej ochroniarz rodziny Croftów, Hartford Compton. Mężczyzna służy Croftom od czasu wojny o Falklandy, w której uczestniczył razem z Richardem Croftem, ojcem Lary. Richard uratował życie Hartfordowi i od tego momentu Compton jest szoferem i ochroniarzem Croftów. Tymczasem jacht odwiedza dawny znajomy matki Lary, Paris d'Arseine. Prosi podróżniczkę, by odnalazła mityczną Maskę Meduzy. Ten artefakt według legend został stworzony przez mityczną Meduzę, która dzięki masce zyskała słynne spojrzenie śmierci. Paris informuje Larę, że ostatnio Maska znajdowała się na pokładzie hiszpańskiego galeonu, który zatonął w 1505 roku na Atlantyku. Lara godzi się na poszukiwania Maski i nurkuje w miejscu wskazanym przez znajomego matki. W zamian od Parisa oczekuje pewnej starej pamiątki. Następnie Croft odnajduje wrak statku oraz pewien tajemniczy przedmiot. Niestety ktoś bardzo chce jej przeszkodzić. Niespodziewanie pojawiają się napastnicy, podkładają ładunek wybuchowy na jachcie, natomiast Larę pozostawiają pod wodą, bez dopływu świeżego powietrza.• Tomb Raider #2 - The Medusa Mask (2/4)

Scenariusz: Dan Jurgens
Szkic: Andy Park
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Jonathan D. Smith
Ilość stron: 32
Data wydania: grudzień 1999
Cena: $2.50
Uwagi: Trzy różne wersje okładek.
Wydanie PL: TM Semic, 1/2001, cena: 6.95 zł


Lara Croft walczy pod wodą z napastnikami. Po zwycięskiej walce dopływa do powierzchni, gdzie z opresji ratuje ją Compton. Ochroniarzowi Lary udało się wsiąść do helikoptera, znajdującego się na pokładzie, zanim uszkodzony wybuchem bomby jacht zatonął. Bohaterka następnie wspomina przeszłość: katastrofę lotniczą, zamach na jej rodzinę w Londynie, gdy była mała. Gdyby nie pomoc Comptona, już dawno by nie żyła. Tymczasem Lara i Hartford udają się do Aten, gdzie w hotelowym pokoju zastanawiają się co robić dalej. Odnaleziony pod wodą przedmiot okazał się znakiem rozpoznawczym byłego chłopaka Lary, Chase'a Carvera, awanturnika, łowcy skarbów i oszusta. Lara włamuje się do bazy danych linii lotniczych i dowiaduje się, że Chase Carver kilka godzin wcześniej poleciał do Katmandu, stolicy Nepalu. Na miejscu Lara i Compton wynajmują samochód, którym jadą na spotkanie z Tajem, lokalnym informatorem Lary. Nieoczekiwanie okazuje się, że Taj zdradził Larę i postanowił ją zabić za kłopoty, w które Lara go wpędziła podczas ostatniej wizyty w Nepalu. Nasłał na nią w ciemnym zaułku zabójców, którzy skierowali w Larę i Comptona grad strzał. Jedna z nich trafiła w Comptona. Niespodziewanie za plecami Lary pojawiła się tajemnicza postać, która chwyciła Larę i zaprowadziła do bezpiecznego pomieszczenia.• Tomb Raider #3 - The Medusa Mask (3/4)

Scenariusz: Dan Jurgens
Szkic: Andy Park
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Jonathan D. Smith
Ilość stron: 32
Data wydania: styczeń 2000
Cena: $2.50
Uwagi: Dwie różne wersje okładek.
Wydanie PL: TM Semic, 2/2001, cena: 6.95 zł


Tajemniczą osobą okazał się Chase Carver, poszukiwacz przygód, który był niegdyś chłopakiem Lary. Mężczyzna na przywitanie nagle całuje Larę, mimo że ta się opiera. Następnie para dawnych przyjaciół ucieka przed tajemniczymi napastnikami nasłanymi przez Taja. W hotelu w Katmandu policjant informuje Larę, że nigdzie nie znaleziono ani ciała Comptona ani ciał napastników. Tymczasem Lara i Chase postanawiają wspólnie odnaleźć Maskę Meduzy. Chase wyjawia Larze, że we wraku hiszpańskiego galeonu znalazł jedynie butelkę z listem. Wiadomość napisał w 1505 roku niejaki francuski marynarz, Henri Triplette, który uciekł z tonącego statku z Maską Meduzy. Odnalazł go brytyjski statek, na pokładzie którego dopłynął aż do Chin. Następnie w Chinach Henri rozpoczął poszukiwania bezpiecznego miejsca, w którym mógł ukryć Maskę, poszukiwał legendarnego miejsca w Tybecie. Okazało się, że Chase wie o jakie miejsce chodzi, niedawno bowiem lawina oczyściła zbocze góry w Tybecie i odkryła usypany z kamieni znak klucza. Bohaterowie docierają na miejsce, wchodzą do jaskini, po czym tracą grunt pod nogami i spadają w przepaść.• Tomb Raider #4 - The Medusa Mask (4/4)

Scenariusz: Dan Jurgens
Szkic: Andy Park
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Jonathan D. Smith
Ilość stron: 32
Data wydania: marzec 2000
Cena: $2.50
Uwagi: Dwie różne wersje okładek.
Wydanie PL: TM Semic, 2/2001, cena: 6.95 zł


Lara Croft i Chase Carver lądują w podziemnym jeziorze i odnajdują wielką pieczarę, pełną trupów i pułapek. Docierają do groty, w której znajduje się mityczna Maska Meduzy. Lara wspina się po nią. Niespodziewanie w jaskini pojawia się Compton, który jednak nie zginął w Nepalu. Ostrzega Larę przed najemnikami, których wysłał za nią Chase. Croft jest wściekła na siebie, że zaufała Chase'owi. Postanawia szybko uciec razem z Comptonem z jaskini. W tym momencie Hartford zabiera Larze Maskę Meduzy i rzuca w jej kierunku wyzwiska. Okazał się zdrajcą. Wyjawił Larze prawdę. Od lat nienawidził rodziny Croftów, bowiem Richard Croft, ojciec Lary, nigdy nie doceniał jego pracy. Compton przyznał się do tego, że to on dokonał sabotażu samolotu, w wyniku czego zginęli rodzice Lary i jej narzeczony. Lara także miała zginąć, wówczas on zgarnąłby całą fortunę Coftów fałszując testament. Lara katastrofę jednak przeżyła, ale nadszedł teraz moment gdy Compton postanowił się znów jej pozbyć. To on chciał ją zabić na Atlantyku wysyłając zabójców oraz także w Nepalu. Chciał także zdobyć Maskę, dzięki której uzyskałby upragnioną moc. Gdy Hartford wreszcie założył w jaskini Maskę, Lara strzeliła w jego kierunku z pistoletów. Mężczyzna zginął na miejscu. Croft zabrała artefakt i opuściła jaskinię razem z Carverem. Jakiś czas później Lara przebywała na swoim nowym jachcie na Morzu Śródziemnym, tym razem z Chasem. Przekazała Parisowi obiecaną Maskę, a ten w zamian dał jej pozytywkę przedstawiającą matkę Lary. Paris niegdyś się podkochiwał w Amelii Croft, zanim ta wyszła za lorda Richarda. Gdy Paris odleciał z jachtu, jego samolot eksplodował. Z pewnością nie mógł się powstrzymać przed założeniem maski, a to doprowadziło do jego śmierci.• Tomb Raider #5 - Merlin Stone (1/2)

Scenariusz: Dan Jurgens
Szkic: Andy Park
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Jonathan D. Smith
Ilość stron: 32
Data wydania: maj 2000
Cena: $2.50
Uwagi: Dwie różne wersje okładek.
Wydanie PL: TM Semic, 3/2001, cena: 6.95 zł


Pierwsza część kolejnego cyklu pt. "Merlin Stone". Lara wraz z Chasem Carverem wyrusza do Nowego Meksyku w Stanach Zjednoczonych, gdzie na pustyni prowadzone są badania paleontologiczne. Przyjaciółka Lary z czasów szkolnych, Vanessa Fenway, odkryła w ziemi bardzo starą jaskinię, którą chciałaby pokazać pannie Croft. Lara wraz z Chasem jedzie pustynią jeepem, gdy niespodziewanie przed nimi przelatuje pteranodon, prehistoryczny gad latający. Zszokowani bohaterowie tracą kontrolę nad pojazdem i niemal giną w przepaści. Nagle na niebie pojawia się helikopter, którym przyleciała Vanessa, zaniepokojona spóźnieniem Lary. Następnie kobieta oprowadza Croft i Carvera po wykopaliskach. Pokazuje im dziwne wejście do jaskini oraz szkielet dinozaura, datowany na zaledwie kilka, a nie kilka milionów lat. Lara postanawia zbadać jaskinię. Wyrusza do podziemi razem z Vanessą i Chasem. W podziemnym tunelu bohaterowie odnajdują rysunki naskalne, świadczące o tym, że przodkowie ludzi i dinozaury żyli w tym samym czasie. Nagle Chase gdzieś się gubi w jaskini, natomiast Lara i Vanessa trafiają do przepięknej, prehistorycznej krainy, pełnej żywych dinozaurów. Niespodziewanie kobiety zostają zaatakowane przez wściekłego Tyranozaura.• Tomb Raider #6 - Merlin Stone (2/2)

Scenariusz: Dan Jurgens
Szkic: Andy Park
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Jonathan D. Smith
Ilość stron: 32
Data wydania: 14 czerwca 2000
Cena: $2.50
Wydanie PL: TM Semic, 3/2001, cena: 6.95 zł


Lara Croft pokonuje Tyranozaura za pomocą swoich dwóch niezawodnych pistoletów. Następnie razem z Vanessą szuka w prehistorycznej krainie Chase'a. Gdy go odnajdują, okazuje się, że mężczyzna jest zahipnotyzowany i trzyma w ręku artefakt, Kamień Merlina. Carver został otumaniony przez niejaką Morgan Farrel, studentkę z grupy Vanessy. Farrel tak naprawdę okazała się czarodziejką zwaną Morgan Le Fay. Kobieta ta żyje już od czasu średniowiecza, pamięta nawet czasy czarownika Merlina z Camelot. Merlin za swego życia stworzył potężny artefakt, Kamień nazwany jego imieniem, który był ostatecznym dziełem jego magii. Kamień pozwalał mu na zaglądanie w przyszłość i przeszłość. Gdy Morgan chciała mu ukraść ten Kamień, Merlin na zawsze odesłał artefakt do prehistorii. Dopiero dzięki wykopaliskom Vanessy i odkryciu tajemniczego tunelu z portalem, prowadzącym do prehistorycznej krainy, Morgan mogła odnaleźć upragniony Kamień Merlina. Lara postanowiła przeszkodzić jej w zwycięstwie. Zabrała jej Kamień i strzeliła do niego z Beretty. Artefakt został zniszczony i portal czasoprzestrzenny prowadzący do tej krainy zaczął się zamykać. W ostatniej chwili Lara, Chase i Vanessa zdołali uciec. Morgan utkwiła w przeszłości otoczona przez grupę prymitywnych małpopodobnych ludzi. Tymczasem Vanessa była wniebowzięta. Zabrała ze sobą z przeszłości kość dinozaura z wyrzeźbionymi na niej rysunkami. W ten sposób uzyskała dowód, potwierdzający teorię, że ludzie i dinozaury żyli w tym samym czasie.• Tomb Raider #7 - Dead Center (1/4)

Scenariusz: Dan Jurgens
Szkic: Andy Park
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Jonathan D. Smith
Ilość stron: 32
Data wydania: sierpień 2000
Cena: $2.50
Wydanie PL: TM Semic, 1/2002, cena: 6.95 zł


Lara Croft i Chase Carver przebywają obecnie w Los Angeles w policyjnej strzelnicy, którą udostępniła im koleżanka Lary, Connie Wasserman. Następnie Croft wyjaśnia Chase'owi, że nie jest gotowa na ponowny związek z Carverem, bowiem mężczyzna kilka lat temu zbyt mocno ją zranił. Croft wraca do portu, do swojego jachtu, nie zauważając, że ktoś ją śledzi. Następnego dnia zgłasza się do Lary Madeline Hovan, Amerykanka pochodząca z Nebraski, która zgłosiła się na stanowisko nowej sekretarki Lary i asystentki w jednym. Niespodziewanie nowa bohaterka odkrywa na jachcie Lary martwe ciało mężczyzny. Na jego ubraniu widnieje dziwny symbol, który okazuje się znakiem organizacji zwanej Północnymi Rycerzami. Lara budzi się i nie ma pojęcia jak ten człowiek znalazł się na jachcie i jak zginął. Wie jedynie, że Północni Rycerze to mit, legenda, nie spodziewała się jednak, że istnieją naprawdę. To organizacja powstała w dniu podpisania Deklaracji Niepodległości, której celem jest kontrola polityki w niemal wszystkich państwach na świecie. Dodatkowo na łóżku Lara znalazła dziwną kulę, pewien artefakt. Nagle na pokład wpadają uzbrojeni najemnicy. Chcą odzyskać kulę, zwaną Okiem Shaherettinu. Larze i Madeline udaje się uciec z jachtu za pomocą wodnego skutera. Płyną na południe.• Tomb Raider #8 - Dead Center (2/4)

Scenariusz: Dan Jurgens
Szkic: Andy Park
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Jonathan D. Smith
Ilość stron: 32
Data wydania: wrzesień 2000
Cena: $2.50
Wydanie PL: TM Semic, 1/2002, cena: 6.95 zł


Lara weszła w posiadanie dziwnego przedmiotu, Oka Shaherettinu, dzięki któremu można przewidywać przyszłość. Artefakt powiązany jest z bardzo mroczną organizacją Północnych Rycerzy, o której wspominał niegdyś Larze jej ojciec. Organizacja ta ma w swym posiadaniu m.in. ciało Hitlera; broń, która zabiła Kennedy'ego oraz krzyż, na którym ukrzyżowano Jezusa. U wybrzeży Meksyku Lara i Madeline znajdują samolot, który okazał się środkiem transportu przemytników narkotyków. Croft zazwyczaj w takiej sytuacji powiadamia władze, teraz postanawia wykorzystać tę sytuację. Przy pomocy Madeline udaje się jej rozbroić przemytników i wsiąść do samolotu. Dzięki niemu może odnaleźć człowieka, który będzie potrafił wyjaśnić zagadkę Oka. Jest nim John Rivers, nauczyciel akademicki Lary, który uczył ją informatyki, a teraz jest jednym z głównych specjalistów od spraw zabezpieczeń w wywiadzie w Waszyngtonie. Kobiety dotarły do stolicy Stanów Zjednoczonych i spotkały się z Riversem. Niespodziewanie gdy Lara dotknęła Oka, zobaczyła w wizji nadbiegających Północnych Rycerzy, pora więc na ucieczkę z budynku. Tymczasem w siedzibie Północnych Rycerzy na Manhattanie w Nowym Jorku, przywódca organizacji - Roetek, postanawia za wszelką cenę odzyskać Oko. Wysyła oddział komandosów do Waszyngtonu. Żołnierze zatrzymują Larę, Madeline i Johna na ulicy.• Tomb Raider #9 - Dead Center (3/4)

Scenariusz: Dan Jurgens
Szkic: Andy Park
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Jonathan D. Smith
Ilość stron: 32
Data wydania: listopad 2000
Cena: $2.50
Wydanie PL: TM Semic, 2/2002, cena: 6.95 zł


Lara, Madeline oraz John Rivers, dawny nauczyciel Lary, są otoczeni przez Północnych Rycerzy. W nieoczekiwanej chwili pomaga im Chase Carver, który przybył na ratunek. Mężczyzna wyjaśnił Larze, że kiedy zauważył w Los Angeles śledzącego Larę mężczyznę, postanowił udać się za nim. Najwyraźniej tajemnicza osoba była ranna i chciała przekazać Larze Oko Shaherettinu, byle tylko nie wpadło w ręce Roeteka. Nad ranem mężczyzna już nie żył. Chase także informuje, że żyje tylko jeden człowiek, który wystąpił z Północnych Rycerzy i żyje, mimo że organizacja uważa, że trzy lata temu zginął. Ten człowiek to Samuel Quill zamieszkujący bagna Luizjany. Croft wraz z Carverem i Riversem jadą w pobliże Nowego Orleanu. Lara ma nadzieję, że spotka tam byłego Północnego Rycerza, Quilla, który ostatecznie rozwiąże zagadkę Oka Shaherettinu. Już na miejscu okazuje się, że bagna Luizjany to bardzo nieprzyjazne miejsce. W pewnym momencie bohaterów atakują wściekłe krokodyle, po czym powstały w bagnie wir zaczyna wciągać podróżników. Lara traci przytomność.• Tomb Raider #10 - Dead Center (4/4)

Scenariusz: Dan Jurgens
Szkic: Andy Park
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Jonathan D. Smith
Ilość stron: 32
Data wydania: grudzień 2000
Cena: $2.50
Wydanie PL: TM Semic, 2/2002, cena: 6.95 zł


Bohaterowie odnajdują Samuela Quilla, przywódcę Projektu Genesis mieszkającego w niegościnnych rejonach Luizjany. Projekt ten zakłada stworzenie idealnej społeczności. Niestety tropem Lary podążają Północni Rycerze, a na ich czele ich bezwzględny przywódca Roetek. Nie cofnie się on przed niczym, by zdobyć cel, czyli Oko Shaherettinu. Tymczasem Lara budzi się w dziwnie ozdobionym pokoju. Okazuje się, że znajduje się pod ziemią, w systemie tuneli Projektu Genesis. Spotyka się z Quillem, który twierdzi, że dzięki Oku widzi przyszłość. Niestety jego radość szybko zmienia się w rozpacz gdy okazuje się, że Północni Rycerze odnaleźli lokalizację jego podziemnego kompleksu. Lara razem z Chasem i Johnem walczą z Rycerzami. Quill niespodziewanie zabija Roeteka i całuje Larę, mówiąc, że widział dzięki Oku Shaherettinu przyszłość - przyszłość, w której on i Lara byli parą. Oburzona Croft chciała odebrać Quillowi artefakt, ale było już za późno. Samuel jej umknął, uciekając tunelem za pomocą podziemnej kolejki. Tymczasem po śmierci przywódcy Roeteka Północni Rycerze zarządzili odwrót, natomiast Lara, Chase i John wydostali się z podziemi na powierzchnię. Na ratunek przybyła helikopterem Madeline. Mimo że Quill zabrał Larze Oko, bohaterka przysięgła sobie, że odbierze mu kiedyś swoją własność.• Tomb Raider #11 - Shangri-La (1/2)

Scenariusz: Dan Jurgens
Szkic: Billy Tan
Tusz: Billy Tan
Kolor: Jonathan D. Smith
Ilość stron: 32
Data wydania: luty 2001
Cena: $2.50
Wydanie PL: Fun Media, 4/2002, cena: 9 zł


Panna Croft, niezwyciężona poszukiwaczka przygód, postanawia odnaleźć mityczną krainę Shangri-La. Legenda głosi, że w tym miejscu ludzie nie wiedzą co to choroba, ból, zmartwienie, po prostu żyją wiecznie. Od stuleci wiadomo, że kraina znajduje się w Himalajach, jednak nikt nie zna dokładnej lokalizacji. Lara wraz z Chasem postanawia uciec się do podstępu, by dostać się do Shangri-La. Wraz z Carverem przebywa w bazie wojskowej w Nepalu, gdzie kradnie nowy model helikoptera bojowego, który może dotrzeć do niedostępnych miejsc w Himalajach. Tylko w ten sposób można dolecieć do tajemniczej mgły, która kryje miasto Shangri-La. Croft ostatnio trafiła na mapę wskazującą prawdopodobną lokalizację miasta. Mapa wskazuje górę Kanczendzonga na granicy Nepalu i Indii, drugi co do wysokości szczyt Himalajów. Lara wraz z Chasem dociera do tajemniczej mgły. Croft wyskakuje z helikoptera zaopatrzona w narty, podczas gdy Chase odlatuje po "bagaż". Bohaterka dociera wreszcie do tajemniczego miasta. Niestety nagle atakuje ją wielki potwór, przypominający yeti. Stwór zrzuca Larę ze skarpy w przepaść.• Tomb Raider #12 - Shangri-La (2/2)

Scenariusz: Dan Jurgens
Szkic: Billy Tan
Tusz: Billy Tan
Kolor: Jonathan D. Smith
Ilość stron: 32
Data wydania: marzec 2001
Cena: $2.50
Wydanie PL: Fun Media, 4/2002, cena: 9 zł


Croft wpada do wody i traci przytomność. Budzi się w pięknym, ozdobionym pokoju. Następnie wita się z nią Mu'tin, mieszkanka Shangri-La. Tłumaczy Larze, że miasto zamieszkuje około 1200 osób. Wszyscy żyją tu spokojnie, nie ma kłótni, głodu czy chorób. Kraina jest swoistym innym wymiarem, gdzie czas się zatrzymał i wszyscy żyją wiecznie. Tłumaczy również, że stwór, który zaatakował Larę to Fen Tai, strażnik miasta. Lara Croft żyje przez kilka dni w Shangri-La, pamiętając jednak o prawdziwym celu swojej obecności w tym mieście. Próbuje uciec, jednak atakuje ją jeden ze strażników. Mu'tin jest zła na Larę i postanawia ją surowo ukarać za chęć ucieczki z tego cudownego miejsca. Zakłada jej Naszyjnik Przemiany, dzięki któremu Croft stanie się jednym ze strażników Fen Tai. Lara zaczyna się przemieniać w potwora. Na ratunek przybywa oczywiście Chase Carver. Ląduje helikopterem u podnóża miasta i strzela do strażników. Następnie Lara i Chase tłumaczą Mu'tin dlaczego tak bardzo zależało im na dotarciu do miasta. Otóż chcieli uratować umierającą panią Baker, która kilka miesięcy temu została potrącona przez ciężarówkę. Tylko obecność w Shangri-La mogłaby ją uleczyć. Kobieta jest bardzo bliska Larze, była jej nianią w dzieciństwie, a gdy umarła Amelia Croft, matka Lary, pani Baker ją poniekąd zastąpiła. Mu'tin spodobało się to wyjaśnienie. Zdjęła Naszyjnik z szyi Lary i Croft przestała się przemieniać w potwora. W ten sposób Croft i Chase mogli opuścić to miejsce, a pani Baker stała się nową mieszkanką Shangri-La. Jednak Larze było smutno opuszczać krainę, w której po raz pierwszy w życiu zaznała spokoju ducha.• Tomb Raider #13 - The Last Gamble (1/2)

Scenariusz: Dan Jurgens
Szkic: Andy Park
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Jonathan D. Smith
Ilość stron: 32
Data wydania: kwiecień 2001
Cena: $2.50
Wydanie PL: Fun Media, 1/2003, cena: 9 zł


Lady Croft postanawia spróbować swych sił w Japonii. W Tokio bohaterka odzyskuje Jadeitowy Posążek, ukradziony niedawno przez Yakuzę, japońską mafię. Po zapierającej dech w piersiach walce, podczas której zdalnie pomaga jej asystentka Madeline, Lara udaje się do Bostonu, do mieszkania Chase'a. Mężczyzna ma za złe Larze, że mimo iż uczestniczy z nią od jakiegoś czasu w wyprawach, nie ma z tego zbytniego zysku. Croft postanawia mu się zrewanżować, więc proponuje mu wyprawę mającą na celu odnalezienie zaginionych łupów Krzysztofa Kolumba. Słynny podróżnik dotarł podczas swojej ostatniej, czwartej wyprawy w 1502 roku aż do Hondurasu, w ówczesnym czasie zamieszkanym przez Majów. Postanowił tam ukryć swoje skarby zagarnięte Indianom, by nie dostały się w ręce władców Hiszpanii. Miał zamiar po jakimś czasie wrócić po łupy, jednak nigdy mu się to nie udało. Lara przez ostatnie dwa miesiące badała notatki Kolumba oraz jego załogi i zlokalizowała jego łupy. Bohaterowie docierają do Hondurasu. W czasie wędrówki rozmawiają. Lara zarzuca Chase'owi błędy z przeszłości. Ma mu za złe, że gdy była w nim zakochana, Carver ją wykorzystał. Wiele lat temu, gdy bohaterowie byli parą, Chase grał w kasynie w Monako pieniędzmi Lary. Następnego dnia para miała nurkować w morzu w celu odnalezienia wraku hiszpańskiego galeonu. To było marzenie Lary, bowiem dopiero od niedawna interesowała się dawnymi skarbami. Niestety Chase przegrał wówczas jej pieniądze. Tymczasem w Hondurasie bohaterów zaatakował rozwścieczony hiszpański konkwistador.• Tomb Raider #14 - The Last Gamble (2/2)

Scenariusz: Dan Jurgens
Szkic: Andy Park
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Jonathan D. Smith
Ilość stron: 32
Data wydania: 11 lipca 2001
Cena: $2.50
Wydanie PL: Fun Media, 1/2003, cena: 9 zł


Croft i Carver pokonują przeciwnika, który okazał się żywym trupem, mającym około 500 lat. Nagle obojgu wracają dawne wspomnienia. Lara cofa się pamięcią do momentu, gdy poznała Chase'a. Niestety w Monako mężczyzna oszukał ją, kradnąc z wraku hiszpańskiego statku stare monety, które Lara chciała zdobyć i oddać do muzeum. Jak się okazało, Chase przegrał w ruletce pieniądze od Lary, następnie pożyczył więcej od niejakiej Celeste. Także i tę sumę przegrał, więc postanowił wyprzedzić Larę, zdobyć bezcenne monety i przekazać je Celeste. Croft była wściekła, bo nie dość, że Carver spotykał się z inną kobietą, to na dodatek odebrał jej marzenie - zdobycie starych monet. Tymczasem w teraźniejszości Lara powoli zaczyna Chase'owi wybaczać dawne przykrości. Niestety otaczająca ich dżungla kryje wiele niebezpieczeństw, wobec tego muszą bardzo uważać. Wreszcie Lara i Chase Carver trafiają do schodkowej piramidy Majów. Niestety nie wszystko idzie po ich myśli. Chase co prawda zdobywa skrzynię z łupami Kolumba, lecz bohaterów atakują kościotrupy. Na dodatek w komnacie ulatnia się trujący gaz. Bohaterowie uciekają, niestety Chase zostaje z tyłu. Lara próbuje mu pomóc, lecz jest już za późno... Mężczyzna zginął. Załamana bohaterka wynosi jego ciało ze świątyni i wykopuje prowizoryczny grób. Następnie zasypuje Chase'a Carvera...• Tomb Raider #15 - The Lucifer Text (1/1)

Scenariusz: Dan Jurgens
Szkic: Francis Manapul
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Jonathan D. Smith
Ilość stron: 32
Cena: $2.50
Data wydania: sierpień 2001


Minęły trzy dni od wyprawy do Hondurasu. Lara wciąż nie może otrząsnąć się po śmierci Chase'a. Wmawia sobie, że Carver był jej obojętny. Tymczasem na starym cmentarzu Copps Hill w Bostonie, otwartym w 1659 roku, zostaje odkopana trumna dawnej czarownicy, w której znajduje się tajemnicza księga - Tekst Lucyfera. Ma on moc wskrzeszania zmarłych. Lekkomyślny archeolog, profesor Walter Chemiski, niechcący przy jego pomocy budzi zmarłe osoby z owego cmentarza. Na szczęście zjawia się Lara, która przybyła do Bostonu w celu odebrania przesyłki z banku. Okazuje się, że Tekst Lucyfera co prawda przywraca do życia zmarłych, ale tylko tych, którzy zginęli z ręki złego człowieka. Tak się składa, że na cmentarzu byli pochowani głównie czarni niewolnicy, którzy zginęli przez białych. Lara odczytuje przeciwzaklęcie, trupy ponownie zapadają się pod ziemię, po czym Lara przekonuje profesora by ten ponownie zakopał księgę. Następnie panna Croft wraz z Madeline Hovan udają się do bostońskiego banku, gdzie Chase w testamencie zostawił dla Lary skromny depozyt - pierścionek i list, w którym prosi, aby pani archeolog odnalazła jego siostrę, z którą stracił kontakt już w dzieciństwie. Lara ma oddać jej ostatnią rodzinną pamiątkę - zaręczynowy pierścionek matki Chase'a. Lady Croft poszukuje siostry Carvera, a w międzyczasie ktoś kradnie z cmentarza Tekst Lucyfera. Lara dzięki swoim informatorom dowiaduje się, że siostra Chase'a nazywa się Kerri Masterson i jest policjantką w stanie Indiana. Odkrywa również, że Kerri niedawno kupiła bilet do Bostonu, a następnie do Hondurasu. Bohaterka łączy te fakty. Okazało się, że gdy Chase i Kerri byli mali, wychowywali się w biednej rodzinie. To dlatego Chase wiecznie szukał za życia zysków. Ponadto w dzieciństwie ojciec ich opuścił, a kilka lat później zmarła ich matka, po czym rodzeństwo zostało rozdzielone i umieszczone w różnych rodzinach zastępczych. Chase nigdy nie szukał siostry, bał się bowiem, że ta nigdy nie pokocha takiego awanturnika. Tymczasem Kerri tydzień temu wreszcie, po wielu latach poszukiwań, odnalazła trop brata. Niestety w tym czasie Chase był w Hondurasie, gdzie zginął. Było już za późno, więc Kerri ukradła Tekst Lucyfera z cmentarza, chciała bowiem ożywić brata. Lara dociera do Hondurasu i znajduje Kerri przy grobie Carvera. Przekonuje kobietę, że Chase dzięki tej księdze stanie się tylko stworem bez duszy. Siostra Carvera odkłada księgę i podąża za Larą. Następnie kobiety rozmawiają o tym jaki był Chase za życia. Croft przyznaje, że cały czas go kochała... Tymczasem gdzieś na sawannie w Kenii organizowane jest reality show pt. "The Last". Uczestniczy żyją w trudnych warunkach i mają nadzieję wygrać milion dolarów. Rozmawiają w namiocie, gdy nagle zaniepokoiło ich zniknięcie jednej z uczestniczki, która na chwilę wyszła z namiotu by rozpalić ognisko. Nigdzie jej nie ma, wyparowała. W tym momencie pozostali uczestnicy zostają wciągnięci pod ziemię przez przedziwne, obślizgłe macki.• Tomb Raider #16 - Pieces of Zero (1/4)

Scenariusz: Dan Jurgens
Szkic: Andy Park
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Jonathan D. Smith
Ilość stron: 32
Cena: $2.50
Data wydania: wrzesień 2001


Do drzwi Croft Manor puka staruszka. Przedstawia się jako pani Witherby, dawna opiekunka Lary. Niestety miss Croft aktualnie przebywa w Nowym Meksyku. Madeline nie ma powodu, by nie ufać starszej pani, więc zaprasza ją do środka. Tymczasem Lara uczestniczy w Nowym Meksyku w wyścigu na motorach. Pokonuje faworyta, Turka, po czym spotyka się z Sammy'm - swoim znajomym i jednocześnie pilotem samolotów i śmigłowców. Sammy niedawno pracował dla programu "The Last", pomagał przetransportować sprzęt do Afryki. Croft zostaje poproszona przez niego o odnalezienie w Kenii zaginionej ekipy telewizyjnego reality show. Pani archeolog nie okazuje zainteresowania sprawą, dopóki jej przyjaciel Sammy nie pokazuje jej niezwykłego ostrza znalezionego w obozie zaginionych. Taki przedmiot nie ma nawet prawa istnieć. Jest to zastygnięta tkanina, która zamieniła się w twardy metal. Croft zaintrygowana tym znaleziskiem leci do Kenii. Towarzyszy jej Sammy oraz producenci reality show - lesbijka Alissia Lee oraz Styles. Oboje są pod wielkim wrażeniem Lary Croft. Tymczasem w Croft Manor tajemnicza kobieta okazuje się oszustką. Przywiązuje Madeline do krzesła i przeszukuje bibliotekę Lary. Madeline odkrywa, że ta dziwna kobieta potrafi przybrać wygląd dowolnej osoby. Może być każdym. Tymczasem w Kenii bohaterowie docierają do obozowiska, gdzie zniknęli uczestnicy programu. Nie znajdują żadnych śladów. Nadeszła noc, wszyscy udali się do namiotów. W nocy Larę przebudziły dziwne odgłosy. Croft wychodzi z namiotu i nagle zostaje wessana pod ziemię przez dziwne macki.• Tomb Raider #17 - Pieces of Zero (2/4)

Scenariusz: Dan Jurgens
Szkic: Andy Park
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Jonathan D. Smith
Ilość stron: 32
Cena: $2.50
Data wydania: październik 2001


W Croft Manor nieoczekiwanie pojawia się Samuel Quill. Wydaje się, że wie wszystko o tajemniczej kobiecie, która zaatakowała i związała Madeline. Niestety dla dobra misji nie uwalnia z więzów Madeline. Chce za wszelką cenę powstrzymać dziwną kobietę. Tymczasem w Afryce Lara bierze kąpiel w rzece. Przygląda się jej ciekawska Alissia. Następnie Croft z Sammy'm oraz producentami reality show poszukuje jakiegokolwiek śladu zaginionych. Lady Croft zachowuje się dziwnie. Wydaje się być bardziej zainteresowana znalezieniem jakiegoś przedmiotu niż ludźmi, których ma odnaleźć. Dociera do szczeliny w gruncie i razem z towarzyszami schodzi do podziemi. Wewnątrz znajduje się olbrzymia pieczara z niezliczoną ilością korytarzy. Niespodziewanie w jaskini pojawia się Quill, który przybył powstrzymać kogoś, kogo nazwał Avatarem. Tymczasem w Croft Manor Madeline uwalnia się z więzów i dzwoni do Sammy'ego. Niestety sygnał jest słaby i podróżni zrozumieli jedynie, że Quill uwięził kobietę. Croft strzela do Quilla i oskarża go o bycie Avatarem, czyli osobą, która może przybrać dowolny kształt. Tak naprawdę to ona sama jest Avatarem, która przyjęła wygląd panny Croft. Tymczasem prawdziwa Lara wisi głęboko pod ziemią w pajęczynie utkanej przez śluz potwora. Kontynuacja tej historii w numerze #19.• Tomb Raider #18 - Year of the Cat (1/1)

Scenariusz: Dan Jurgens
Szkic: Gerardo Sandoval
Tusz: Marlo Alquiza
Kolor: Jonathan D. Smith
Ilość stron: 32
Data wydania: listopad 2001
Cena: $2.50


Lara Croft tym razem wyrusza na wyprawę w głąb dżungli. Jej celem jest zaginiona świątynia, w której został ukryty tajemniczy Posążek Kota. Naszej bohaterce towarzyszy dziennikarz - Terrence Butterman. Lara pragnie udowodnić światu, że nie jest zwykłym rabusiem grobowców. Dla niej liczy się przede wszystkim wartość historyczna znalezionych przedmiotów. Większość artefaktów oddaje właścicielom lub do muzeum. Tymczasem aby dotrzeć do Posążka, trzeba najpierw pokonać istny podwodny tor przeszkód. Gdy Lara wraz z Terrence'm dociera do wejścia świątyni, odkrywa komnatę ze skarbami i ze złotym Berłem. Berło umożliwia im dotarcie do kolejnego pomieszczenia, gdzie znajduje się Posążek Kota. Legenda mówi, że właściciel tego artefaktu zyska dziewięć żyć. W tym momencie Terrence atakuje Larę. Okazało się, że ogrom otaczających go skarbów sprawił, że mężczyzna chce zarobić i dodatkowo zyskać moc dziewięciu żyć. Chwyta za posążek i... przemienia się w straszliwego potwora. Lara zapomniała go ostrzec, że właściciel Posążka co prawda zyska dziewięć żyć, ale w postaci stwora. Croft ucieka ze świątyni zatrzaskując wejście za pomocą znalezionego Berła. To jedyny sposób na otwarcie wrót, więc chciwy potwór, Terrence, utknął tam na wieki.• Tomb Raider #19 - Pieces of Zero (3/4)

Scenariusz: Dan Jurgens
Szkic: Andy Park
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Jonathan D. Smith
Ilość stron: 32
Cena: $2.50
Data wydania: styczeń 2002Kontynuacja historii z numeru #17. Lara budzi się uwięziona w ciemnej jaskini w mackach koszmarnego monstrum, które wciągnęło ją pod ziemię. Udaje jej się uwolnić. Dzięki dziwnemu ostrzu zabija potwora i znajduje kapsułę przypominającą statek kosmiczny. Tymczasem Styles, Alissia, Sammy i fałszywa Lara nadal poszukują zaginionych uczestników reality show. Quill, który jak się okazuje nie zginął, leczy swoje rany dzięki posiadaniu nadprzyrodzonej mocy. Zamierza zapobiec "największej katastrofie w dziejach ludzkości". Dociera do prawdziwej Lary, której przed chwilą udało się oswobodzić z macek potwora. Nie zostało już po nim śladu z wyjątkiem zmasakrowanych ciał uczestników "The Last", które monstrum strawiło. Lara i Quill znajdują także dziwną kapsułę. Na arenie zdarzeń pojawia się Avatar pod postacią Lary. Uruchamia kapsułę, która okazała się pojazdem do sprowadzenia jej do domu. Do pojazdu wskakuje także Croft. Obie kobiety przenoszą się w przyszłość. Avatar przedstawia się jako Caronne, po czym zmienia swój wygląd na naturalny. Niestety wywiązuje się między nimi walka, podczas której Caronne niechcący naciska przycisk autolądowania. Pojazd skierował się na lądowisko, gdzie na Larę i Caronne czekają uzbrojeni żołnierze.• Tomb Raider #20 - Pieces of Zero (4/4)

Scenariusz: Dan Jurgens
Szkic: Andy Park
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Jonathan D. Smith
Ilość stron: 32
Cena: $2.50
Data wydania: marzec 2002Quill zabiera Sammy'ego, Alissię i Styles'a do swojej willi w Alpach Szwajcarskich. Za pomocą Oka Shaherettinu próbuje zlokalizować Larę i sprowadzić ją z powrotem. To właśnie dzięki Oku dowiedział się jaka przyszłość czeka Ziemię i chciał temu zapobiec. Tymczasem w przyszłości, w roku 2158, miss Croft i Caronne zostają pojmane przez żołnierzy i ich dowódcę, Redstone'a. Lara jako osoba z przeszłości złamała jedną z podstawowych zasad - zobaczyła przyszłość. Może grozić jej za to pozostanie w przyszłych czasach do końca życia. Pannie Croft i Caronne udaje się uciec, lecz są ścigane przez żołnierzy. Gdy wydaje się, że to już koniec, zjawia się tajemniczy sprzymierzeniec, Quill. Mężczyzna wyjaśnia, że stał się dzięki artefaktom długowieczny, co ma swoje wady i zalety. Postanawia pomóc Larze wrócić do przeszłości. Niestety wehikuły czasu są zarezerwowane jedynie dla elit, więc Samuel próbuje odesłać Larę w inny sposób. Tymczasem Caronne wyjaśnia po co przybyła do XXI wieku. Otóż należy ona do tajnej organizacji, która przysięgła chronić ludzkość przed cywilizacjami pozaziemskimi. Jedna z nich postanowiła wysłać do ataku obcą istotę w kapsule, owego potwora. Jednak na skutek zaburzeń czasoprzestrzennych potwór zjawił się nie w XXII wieku, lecz w Kenii w XX wieku, na długo przed narodzinami Lary. Przez lata żył w uśpieniu aż do czasu, gdy został przebudzony przez uczestników reality show. Caronne potajemnie cofnęła się w przeszłość do XXI wieku, dotarła do Anglii i przeszukała bibliotekę Croft Manor w nadziei na znalezienie jakichś wskazówek o tym gdzie potwór mógłby się znajdować. W ostateczności to Lara zabiła potwora, a Caronne mogła wrócić do swych czasów tylko za pomocą wehikułu, którym przybyło monstrum. Niestety nie spodziewała się, że zostanie złapana przez żołnierzy. Zmiana przeszłości jest bowiem w XXII wieku bardzo poważnym przestępstwem. Na szczęście Quill uratował obie kobiety. Samuel wziął do ręki Oko Shaherettinu. W ten sposób wytworzyła się swoista więź z jego odpowiednikiem żyjącym ponad 150 lat wcześniej. Oko wytworzyło bramę czasoprzestrzenną, dzięki której Lara znalazła się ponownie w XXI wieku. Quill, Sammy, Alissia i Styles byli szczęśliwi, że Lara bezpiecznie wróciła do naszych czasów.• Tomb Raider #21 - The Trap (1/3)

Scenariusz: John Ney Rieber
Szkic: Randy Green
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Jonathan D. Smith
Ilość stron: 32
Cena: $2.50
Data wydania: kwiecień 2002Do Croft Manor przybywają gangsterzy niejakiego Lorda Vymesa, który niedawno zaproponował Larze kradzież pewnych eksponatów z British Museum. Croft się nie zgodziła, nigdy bowiem niczego nie kradnie. Jeden z gangsterów, Adams, oskarża jednak Croft o to, że kiedy odmówiła wykradnięcia eksponatów z muzeum, to okradła samego Lorda. Jako dowód przedstawia kasetę video z nagraniem. Złodziejka jest rzeczywiście podobna do Lary, ale to nie panna Croft. Lara obiecuje odzyskać skradzione przedmioty z posiadłości Lorda Vymesa. Następnie przeszukuje stare księgi i okazuje się, że celem złodziejki są cztery Mandale, tybetańskie kamienie pochodzące z X wieku. Nagle Croft słyszy hałas w swoim dworku. Ktoś się włamał i ukradł z jej posiadłości Czerwoną Mandalę, którą niegdyś zdobyła. Lara ściga złodziejkę aż na dach Croft Manor, gdzie zauważa, że ma ona skrzydła przyczepione do ciała. Złodziejka mówi, że Mandale są jej potrzebne do uwolnienia jej sióstr z Pereł Samsary. Lara wpada na pewien trop. Dowiedziała się o tym, że cztery Mandale były niegdyś ukryte na tzw. Ścieżce Tygrysa w Himalajach, w wąwozie Taktsang. Croft dociera do Tybetu i odnajduje świątynię. Ma nadzieję, że gdy znajdzie Czarną Mandalę, trzecią z czterech, to napotka po drodze na złodziejkę i zażąda wyjaśnień. Wewnątrz podróżniczka odkrywa posąg wielkiej bogini buddyzmu oraz sztuczne, organiczne skrzydła. Gdy Croft odnalazła wreszcie czarny kamień, nagle zaatakowało ją pięć ożywionych posągów, strażników świątyni.• Tomb Raider #22 - The Trap (2/3)

Scenariusz: John Ney Rieber
Szkic: Randy Green
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Jonathan D. Smith
Ilość stron: 32
Cena: $2.50
Data wydania: 12 czerwca 2002W posiadłości Lorda Vymesa w mieście Bath w Anglii trwa rozmowa Adamsa z samym Lordem. Vymes okazuje się upiornym demonem, a nie człowiekiem. Rozwścieczony niekompetencją swojego sługi Adamsa, Lord wchłania jego ciało. Tymczasem Lara pokonuje pięć rozwścieczonych posągów za pomocą broni i sprytu. Gdy dotyka Czarnej Mandali, nagle zostaje uwięziona w okrągłej bańce, z której nie może się wydostać. W bańce nie ma nic prócz kości. W pewnym momencie Croft dostrzega wyrysowane w posadzce inicjały "LB". Lydia Blake. Lara ją znała i nie może uwierzyć, że Lydia tu była. Niestety kobieta domyśla się, że ten szkielet należy właśnie do Lydii. Tymczasem na zewnątrz tybetańskiej świątyni pojawia się staruszka o imieniu Gomchenna wraz ze swoimi pomocnikami. Gdy dociera do wnętrza świątyni i spotyka posąg wielkiej bogini, wypija pewien eliksir. Substancja ją odmładza. Kobieta zakłada na plecy sztuczne, organiczne skrzydła, które wiele lat wcześniej znalazła w tej świątyni. Staje do walki z boginią, która nie chce jej przepuścić. Tylko jedna osoba może w środku świątyni szukać Mandali.• Tomb Raider #23 - The Trap (3/3)

Scenariusz: John Ney Rieber
Szkic: Randy Green
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Jonathan D. Smith
Ilość stron: 32
Cena: $2.99
Data wydania: 31 lipca 2002


Lara uwięziona w bańce wspomina Lydię. Blake była podróżniczką, idolką Lary. Croft w dzieciństwie czytała jej ksiązki i bawiła się w ogrodzie wcielając się w Lydię. Tymczasem w buddyjskich zaświatach pewne bóstwo uwalnia z kajdan tysiącletniego tybetańskiego mnicha, Tsang Do Khyi. Mnich nosi na szyi perły, Perły Samsary, w których uwięzione są ludzkie dusze. Croft została uwięziona w jednej z Pereł, ponieważ w momencie zdobycia trzeciej, Czarnej Mandali nie miała przy sobie ani dwóch poprzednich kamieni, ani tygrysa. Mnich postanawia jej jednak pomóc. Pojawia się w bańce i tłumaczy Larze, że aby przeżyć, musi... umrzeć. Okazuje się także, że kości rozsypane w Perle nie należą do Lydii. Kobiecie udało się niegdyś wyjść z tej pułapki. Następnie mnich wraz z Larą podróżuje po zaświatach. Lara dociera do pewnego wzniesienia, gdzie musi wybrać właściwy klucz. W międzyczasie wychodzi na jaw, że to Lydia jest tą skrzydlatą złodziejką, która ukradła Mandale Lordowi Vymesowi oraz Larze. Chciała za ich pomocą uwolnić siostry. Siostrami nazwała demony zwane Asurami, które karmią się życiem innym ludzi. Najprawdopodobniej chciała w ten sposób przeszkodzić starzeniu się i zachować młody wygląd. Niestety nie tylko ona szukała Mandali. Pragnął ich także Lord Vymes, który tak naprawdę jest najpotężniejszym Asurem o imieniu Vayamasa, jedynym, którego nie udało się bóstwom buddyjskim zamknąć w Perłach Samsary. Kiedy Lara w końcu zdobywa w zaświatach właściwy klucz, wydostaje się z pułapki Samsary. Wraz z nią jest Tsang. Oboje wychodzą ze świątyni i widzą młodą Lydię Blake ze skrzydłami na plecach. Kobieta walczyła z posągiem wielkiej bogini, lecz nie udało jej się wejść do środka świątyni. Teraz, gdy Lara wyszła, bogini zniknęła. Niespodziewanie Croft wręczyła Lydii Czarną Mandalę, mówiąc, że lepiej by kamień był w posiadaniu jej, a nie demona Vayamasy. Lara uznała bowiem, że jest coś winna Lydii, gdyż czytała w dzieciństwie jej książki i przez lata była ona jej natchnieniem.• Tomb Raider #24 - Medusa's Garden (1/1)

Scenariusz: John Ney Rieber
Szkic: Gerardo Sandoval
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Jonathan D. Smith
Ilość stron: 32
Cena: $2.99
Data wydania: 18 września 2002Lara po powrocie z Tybetu postanowiła odpocząć i zorganizować sobie zasłużone wakacje. Wraz z mnichem Tsangiem spędza wolny czas na jachcie koło greckiej wyspy Milos. W tym miejscu znaleziono niegdyś słynny posąg Wenus z Milo. Bohaterka relaksuje się w ramionach mężczyzny, nie mogąc równocześnie uwierzyć, że ten tysiącletni, tybetański mnich jest prawdziwy. W pewnym momencie do Lary dzwoni lord Vymes, demon, który żąda od Croft zwrotu obiecanych artefaktów. Bohaterka odmawia mu, po czym nurkuje z Tsangiem w pobliskich głębinach. Po pewnym czasie ich jacht zostaje zbombardowany przez Lorda. Przypłynął on na olbrzymim statku, po to by zemścić się na Larze. Za pomocą swych demonicznych mocy tworzy potwory morskie, które mają zabić parę. Lara i mnich ratują się jak mogą, na przemian walcząc i całując się. Lara jest szczęśliwa, że wreszcie znalazła bratnią duszę. Niestety w pewnym momencie mnich zostaje dość poważnie zraniony przez morskiego stwora. Broniąc Lary ginie w odmętach wód. Lara bezpiecznie dopływa do brzegu. Jest załamana śmiercią mężczyzny. Obiecuje sobie, że rozprawi się z lordem Vymesem.• Tomb Raider #25 - Endgame (1/3)

Scenariusz: John Ney Rieber
Szkic: Michael Turner
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Jonathan D. Smith
Ilość stron: 32
Cena: $2.99
Data wydania: 23 października 2002Pierwsza część crossoveru Endgame (koniecznie przeczytaj tło fabularne pod linkiem). Po wydarzeniach przedstawionych w komiksach Witchblade #57-59 przyjaciółka Lary, detektyw Sara Pezzini, prosi ją o pomoc w rozwikłaniu zagadki dziwnych zaginięć kilku osób. Kobiety udają się na teren nowojorskiego cmentarza, gdzie Sara była świadkiem, jak staruszka opętana przez świetlistą moc zwaną Weave (ang. splot), zapadła się razem z mężem pod ziemię. Sara postanawia przepytać ludzi z pobliskiego sąsiedztwa, a Lara przygląda się miejscu zaginięcia. Zauważa osiem krypt ułożonych w kształcie oktagramu. Nagle Larę atakuje staruszek emanujący niebieskim światłem - to zaginiony mężczyzna. Gdy bohaterka go pokonuje, wychodzi z niego światło. Croft szybko wsiada na motocykl i pędzi ulicami Nowego Jorku za kulą światła. Dociera do stacji metra, gdzie odnajduje tunel z obszerną jaskinią, w której znajdują się dziesiątki niebieskich kul oraz zmutowany, śpiący mężczyzna, który zastygł w skale. Miejsce to znajduje się dokładnie pod cmentarzem. Gdy Lara podchodzi do śpiącego, ten otwiera oczy - w tym momencie część mocy Weave wstępuje w Croft, której włosy zaczynają świecić na niebiesko. Stwór mówi Larze, że ta musi go uwolnić, bo samemu nie jest w stanie. Croft widzi, że świetliste kule to tak naprawdę strażnicy tego miejsca. Niestety wyrzucają Larę z jaskini tak, że ta ląduje w tunelu tuż przed nadjeżdżającym pociągiem metra. Korzystając z mocy Weave bohaterka niszczy pojazd powodując ogromną eksplozję odczuwalną na ulicach Nowego Jorku. Na miejsce katastrofy przybywa Sara, która widzi jak Lara wychodzi na powierzchnię - Croft świeci na niebiesko.

UWAGA! Kontynuację tej historii znajdziesz w zeszytach Witchblade #60 i Evo #1, a nie w Tomb Raider #26!• Tomb Raider #26 - Abyss (1/3)

Scenariusz: John Ney Rieber
Szkic: Randy Green
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Jonathan D. Smith
Ilość stron: 32
Cena: $2.99
Data wydania: 5 luty 2003Sara Pezzini jest załamana śmiercią Lary Croft. Postanawia zapić smutki w pubie, gdzie spotyka Jackiego Estacado, właściciela mocy Darkness, który był uznany za zmarłego. Jackie bezskutecznie pociesza Sarę. Pezzini wraca do domu i we wiadomościach widzi, że władze Nowego Jorku chcą od zmarłej Lary odszkodowania w wysokości 60 milionów dolarów - za zniszczenia, jakich dokonała pod wpływem mocy Weave. Miasto stanie się właścicielem Croft Manor oraz wszystkich bezcennych artefaktów z kolekcji Lary. Władze Nowego Jorku chcą to wszystko sprzedać lordowi Avramowi Vymesowi, który jest tym bardzo zainteresowany… Tymczasem dusza Lary ląduje w egipskich zaświatach Duat. Jej ciało zostaje przeniesione przez mumie do wnętrza świątyni znajdującej się w Tebach Zachodnich, tuż obok Kolosów Memnona. Zbudowano je ok. 1370 p.n.e. na polecenie faraona Amenhotepa III - i to właśnie on odpowiada za sprowadzenie Lary do zaświatów. Chce się zemścić za to, że Croft ostatnio splądrowała jego grobowiec i pokonała wężową strażniczkę Meretseger. Mumie, czyli słudzy faraona, ubierają nieprzytomną Larę w egipski strój. Okazuje się, że Amenhotep chce najpierw ukarać Larę, a potem… ją poślubić, po to, by jego życie w zaświatach było wreszcie ciekawe. Wyznaje, że został oszukany tuż przed śmiercią przez Anubisa, który miał zważyć jego duszę, ale tego nie zrobił - w efekcie Amenhotep III trafił do gnijących zaświatów. Nagle Lara się budzi - faraon położył ją na szalce wielkiej wagi, która ma ocenić jej duszę. Croft nie traci czasu i chwyta za piórko przemieniające się w miecz, które leży na drugiej szalce. Niespodziewanie Amenhotep pokazuje swoje prawdziwe oblicze - jego twarz to gnijąca, rozpadająca się mumia. Pod nogami Lary otwiera się przepaść, w którą ta wpada.• Tomb Raider #27 - Abyss (2/3)

Scenariusz: John Ney Rieber
Szkic: Randy Green
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Jonathan D. Smith
Ilość stron: 32
Cena: $2.99
Data wydania: 26 lutego 2003Sara Pezzini idzie wzdłuż molo w Nowym Jorku rozmyślając o zmarłej Larze. Zdała sobie sprawę, że zbyt dobrze jej nie znała - nie wie nawet jakiego rodzaju pogrzeb byłby odpowiedni dla Lary. Postanawia wrzucić podwójne pistolety panny Croft do morza. Gdy broń tonie, następuje rozbłysk. W tym samym czasie Lara przebywa w zaświatach Duat i jest wystawiona na próbę przez Amenhotepa - faraon tworzy iluzję boga Horusa i jego matki Izydy. Lara początkowo próbuje się pomodlić do tych egipskich bóstw, ale po chwili musi się bronić - została przez nich zaatakowana. Croft czuje, że w tym momencie przydałyby się jej pistolety - nagle jakby na zawołanie broń spada z nieba, ale otaczają ją skorpiony. Lara sypie piaskiem w oczy Horusa i następnie za pomocą kopniaka sprawia, że bóg wpada prosto w skorpiony. Lara szybko chwyta za swoje podwójne pistolety i za ich pomocą pokonuje bogini Izydę. Amenhotep drwi z Lary, mówi, że i tak ją posiądzie - jej przeznaczeniem jest zostanie jego żoną w zaświatach. Croft postanawia skorzystać z podstępu. Przypomina sobie, że wg mitologii egipskiej każda dusza po śmierci jest podzielona na kilka bytów, m.in. na Ka, Akh, Sekhem, Khaibit i Ba. Ten ostatni byt przyjmuje formę ptaka przynoszącego do zaświatów powietrze i jedzenie dla zmarłego. Gdyby udało się go zabić, faraon byłby bezbronny. Lara udaje, że zgadza się zostać żoną Amenhotepa i oboje idą do jego grobowca. Tam Croft wypatruje małego ptaszka Ba, ale ku jej zaskoczeniu okazuje się, że byt ten przyjął formę gigantycznego ptaszyska, którego bohaterka musi pokonać.• Tomb Raider #28 - Abyss (3/3)

Scenariusz: John Ney Rieber
Szkic: Scott Benefiel
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Jonathan D. Smith
Ilość stron: 32
Cena: $2.99
Data wydania: 26 marca 2003Lara walczy z wielkim ptakiem Ba, który rani ją szponami w plecy. Po długiej walce udaje jej się pokonać stwora. Śmierć Ba powoduje, że faraon w zaświatach przestaje otrzymywać powietrze i jedzenie - w efekcie Amenhotep III zaczyna się rozpadać. Ostatkiem sił wzywa na pomoc swoje dwa wielki posągi - Kolosy Memnona. Rozpoczyna się bardzo długa walka - Croft robi uniki, ale olbrzymy są na tyle wielkie, że pistolety nie wystarczają. Lara używa podstępu, w efekcie czego kolosy niszczą ścianę grobowca - w ten sposób bohaterka uzyskuje drogę ucieczki. Nagle pośród gruzowiska dostrzega symbol strażnika zaświatów, Nehebkau, wraz ze skrytką. Croft pyta faraona czy pamięta cokolwiek ze swojego życia - okazuje się, że nie. Lara domyśla się prawdy, którą wyjawia rozpadającemu się faraonowi - Amenhotep III zgodnie z tradycją umieścił w swoim grobowcu kilka statuetek Ushtabi, symbolizujących służących po jego śmierci. Jedną figurkę jednak ukrył w tajnej skrytce - dusza tego służącego miała odegrać rolę kozła ofiarnego, który został ukarany za grzechy faraona. W ten sposób faraon po śmierci zaznał spokoju, a osoba, która stoi przed Larą to nie faraon, a zgorzkniały i niesłusznie ukarany przez los sługa Amenhotepa III, który w zaświatach myślał, że jest faraonem. Croft roztrzaskuje figurkę sługi - jego dusza zostaje uwolniona. Nagle przed Larą pojawia się świetlisty wąż Nehebkau, który mówi, że Croft ma jeszcze przed sobą życie. Bohaterka opuszcza zaświaty - zostaje przeniesiona do muzeum, w którym odnajduje telefon. Dzwoni do Sary z informacją, że żyje. Pezzini skacze z radości, ale jednocześnie informuje Larę, że Croft Manor zostało sprzedane.• Tomb Raider #29 - Strange Flesh (1/2)

Scenariusz: John Ney Rieber
Szkic: Gerardo Sandoval
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Jonathan D. Smith
Ilość stron: 32
Cena: $2.99
Data wydania: 23 kwietnia 2003Miasto Bath w hrabstwie Sussex w Anglii. Lara obserwuje przez lornetkę zamek lorda Vymesa. Chce się na nim zemścić za odebranie jej Croft Manor i za zabicie mnicha Tsanga, w którym się zakochała. Bohaterka idzie do pobliskiego banku pana Sparrowa, w którym ród Croftów od kilku pokoleń przechowuje majątek i skarby. Lara zabiera ze skrytki kuszę, mapę i pieniądze i idzie do sali konferencyjnej, gdzie przeprowadza wideorozmowę z lordem Vymesem. Ten ukazuje się jej w swojej prawdziwej postaci demona - jest bowiem jednym z Asurów z mitologii hinduskiej. Ma za złe Larze, że ta zablokowała mu Ścieżkę Tygrysa w Himalajach, przez co nie może dotrzeć do domu Asurów i uzyskać młodego, pięknego ciała. Proponuje jednak Larze układ - jeśli ta w ciągu 2 tygodni zdobędzie dla niego Wodę Życia i Śmierci, to on odda jej Croft Manor oraz… Tsanga. Okazuje się, że mnich przeżył, ale jest zniewolony przez lorda. 2 tygodnie to mało, więc Lara postanawia skorzystać z pomocy osoby, która kiedyś opowiedziała jej o Wodzie Życia i Śmierci. W tym celu udaje się do Watykanu, gdzie w przebraniu zakonnicy wchodzi do Bazyliki św. Piotra. Tam kieruje się do sekretnego korytarza, ale na przeszkodzie staje jej czterech członków Gwardii Szwajcarskiej. Lara ich unieszkodliwia i przywiązuje do kolumny, a następnie dociera do tajemnej, watykańskiej biblioteki. Wystrzeliwuje z kuszy linę i dzięki niej wspina się do okna z kratami. Za nimi siedzi jej stary znajomy, chłopak o imieniu Valya, który właśnie pożera gołębia.• Tomb Raider #30 - Strange Flesh (2/2)

Scenariusz: John Ney Rieber
Szkic: Tony Daniel
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Jonathan D. Smith
Ilość stron: 48
Cena: $4.99
Data wydania: 14 maja 2003Lara chce, by 17-letni Valya przypomniał jej dwie rosyjskie legendy - o Wodzie Życia i Śmierci oraz o Żar-ptaku. Nieoczekiwanie w celi pojawia się wielki Secutor, dawniej rzymski gladiator, a dziś strażnik lochów. Okazuje się, że Watykan trzyma tu chłopca, bo korzysta z jego mocy - 17-latek jest ich zabójcą na zlecenie. Tak naprawdę Valya to wilkołak, którym chłopak stał się w 1908 roku. Mieszkał w Rosji i gdy miał 17 lat, był myśliwym. Właśnie polował na wilka, gdy ukazał się przed nim wielki, ognisty ptak z rosyjskich legend. W tym momencie chłopak i wilk zginęli, spaleni przez gigantyczny wybuch, jakim była katastrofa tunguska. Chłopak jednak został wskrzeszony przez żar-ptaka, z tą różnicą, że jego ciało zostało połączone z wilkiem. Od tego momentu 17-letni chłopak się nie starzeje. Croft pokonuje Secutora i leci z Valyą na Syberię, by spotkać żar-ptaka, którego legenda jest powiązana z Wodą Życia i Śmierci. Gdy bohaterowie docierają na miejsce katastrofy tunguskiej, nagle chłopak przemienia się w wilkołaka i atakuje Larę. W jego kierunku lecą demony, z którymi ma się połączyć. Okazuje się, że żar-ptak w 1908 roku stworzył wilkołaka, który miał pełnić funkcję pożeracza świata, ale proces ten nie został dokończony. Teraz Lara musi powstrzymać Valyę, by nie dokończył swojego zadania - niestety zostaje zmuszona, by zabić swojego znajomego za pomocą łańcucha ze srebra. Wilkołak, który jest uczulony na srebro, rozpada się i pozostaje po nim jedynie czerwona ciecz - Woda Życia i Śmierci. Croft wraca do zamku lorda Vymesa z obiecaną substancją. Demon korzysta z niej i już zaczyna się cieszyć ze zdobytej mocy, gdy nagle Croft polewa zapasową Wodą Życia i Śmierci szkielety ofiar lorda. Ci przebudzają się i zabijają swojego dawnego pana, który wysysał z nich życie. Lara i oswobodzony Tsang uciekają z zamku.• Tomb Raider #31 - Conqvista (1/1)

Scenariusz: John Ney Rieber
Szkic: Pop Mahn
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Jonathan D. Smith
Ilość stron: 32
Cena: $2.99
Data wydania: 11 czerwca 2003Lara podróżuje autobusem po Gwatemali - chce dotrzeć niepostrzeżenie w okolice miasta Xela. Gdy autobus pełen lokalnych mieszkańców zostaje zatrzymany i sprawdzany przez żołnierzy, Croft pokazuje wojskowym list - zaproszenie od Dona Alvaro, lokalnego mafiosa. Bohaterka dociera na ranczo mężczyzny - ten informuje ją, że jego ludzie, a także wysłani przez niego do dżungli Indianie, znikają bez śladu. Podejrzewa, że znajdują skarby Majów i później uciekają. Lara dociera do tajemniczej jaskini - kobieta schodzi w dół i unika pułapki. W tym samym czasie wewnątrz jaskini hiszpańscy konkwistadorzy zmuszają siłą indiańskich niewolników do poszukiwania złota. W pewnym momencie chłopiec o imieniu Mały Wąż znajduje kilka okruchów złota i zostaje zaprowadzony przed oblicze Alvarado, wykonującego rozkazy dla samego Corteza. W pewnym momencie chłopcu udaje się uciec - biegnie przez jaskinię i trafia nagle na Larę Croft. Kobieta rozprawia się ze ścigającymi chłopca Hiszpanami. Okazuje się, że opętani przez złoto konkwistadorzy żyją od setek lat w tych ciemnych jaskiniach - zatrzymali się niemal w czasie. Indianie, którzy trafiają przypadkiem do sieci jaskiń, zmuszani są do ciężkiej pracy. Mały Wąż mówi Larze, że Hiszpanie mają bardzo słaby wzrok przez życie w ciemności. Lara wpada na pomysł - sprawia, że światło wpada do podziemi i oślepia Hiszpanów. W tym samym momencie na miejsce dociera współczesny mafioso Don Alvaro, potomek zamrożonego niemal w czasie Alvarado, i chce zabrać całe złoto dla siebie. Lara wykorzystuje zamieszanie i ewakuuje zniewolonych Indian z sieci jaskiń. Konkwistador Alvarado nagle trafia na szukającego złota Dona Alvaro. Wszyscy jego niewolnicy uciekli, więc rozkazuje swojemu dalekiemu potomkowi wydobywać złoto dla niego.• Tomb Raider #32 - Angel of Darkness (1/3)

Scenariusz: James Bonny
Szkic: Tony Daniel
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Jonathan D. Smith
Ilość stron: 32
Cena: $2.99
Data wydania: 20 sierpnia 2003Komiks ukazuje alternatywną wersję wydarzeń, które znamy z gry Tomb Raider: The Angel of Darkness. Lara przebywa w Maroku ubrana w burkę - chce wtopić się w tłum, ale nagle pojawia się auto z najemnikami, którzy zaczynają do kobiety strzelać. Croft zostaje zmuszona do ucieczki. Wskakuje na napotkanego wielbłąda i rusza uliczkami miasteczka. Ściga ją już nie tylko samochód, ale i motocykl. W pewnym momencie Larze udaje się zeskoczyć z wielbłąda na motocykl i pokonać mężczyzn w pojeździe. Bohaterka ucieka teraz na dwóch kółkach przed autem. Niestety najemnicy mają do dyspozycji wyrzutnię rakiet. Na szczęście pudłują, ale ogień powstały od wybuchu podpala fragment burki. Croft zdejmuje chustę z głowy i rzuca nią za siebie. Chusta opada na ścigający ją samochód i przypadkiem podpala granaty. Auto eksploduje. Croft dociera do klifu, skacze w dół do wody i dociera do samolotu, który na nią czekał. Prosi swojego nowego pilota Raoula o zabranie jej do Paryża. Kobieta podejrzewa, że Raoul coś do niej czuje, ale ona niczego nie odwzajemnia. Podczas lotu Lara opatruje swoje rany i przebiera się. Jest pewna, że zasadzka w Maroku to sprawka jej dawnego mentora i przyjaciela, któremu dotąd mocno ufała. Kobieta podejrzewa, że jej nowy wróg chce odnaleźć pięć obrazów Obscura, które rzekomo mogą dać nieśmiertelność - Croft dysponuje jednym z nich i właśnie go ogląda w samolocie. Tymczasem w Paryżu pewien Francuz odbiera telefon i dowiaduje się, że zasadzka w Maroku na Larę nie udała się. Jego szef odpowiada, że gdyby kobieta wiedziała, co zamierza zrobić z obrazami Obscura, to chciałaby go powstrzymać. Dlatego z tego powodu Croft musi umrzeć. W tym momencie widzimy, że mężczyzną, który to mówi, jest Werner von Croy - dawny mentor Lary.• Tomb Raider #33 - Angel of Darkness (2/3)

Scenariusz: James Bonny
Szkic: Tony Daniel
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Jonathan D. Smith
Ilość stron: 32
Cena: $2.99
Data wydania: 17 września 2003Lara spotyka się z von Croyem w ciemnej, paryskiej uliczce. Chce uzyskać zapłatę za wykonane zadanie - von Croy obiecał jej Opal Nepalu. Nagle atakują ich zabójcy organizacji zwanej Kabałą. Larę z opresji ratuje Kurtis Trent za pomocą obrotowego ostrza Chirugai. Niestety von Croy nie przeżył tego starcia - konając przeprasza Larę za wysłanie jej po piąty obraz Obscura do Maroka. Chciał zabić swoją dawną uczennicę, bo wiedział, że Lara nie zgodzi się użyć obrazów Obscura do zapewnienia von Croyowi nieśmiertelności. Zleceniodawcą Wernera jest kilkusetletni Czarny Alchemik, Pieter Van Eckhardt. Von Croy zdobył dla niego cztery obrazu Obscura: w Himalajach, na Krecie, Syberii oraz ostatnio w Paryżu. Z kolei Kurtis Trent wyjaśnia, że jest ostatnim członkiem Lux Veritatis - organizacji, która od kilkuset lat walczy z czarną magią. Eckhardt dwa lata temu zabił ojca Kurtisa, który pozostawił synowi dwie bronie Lux Veritatis - Chirugai i Ostrza Periaptu. Kilkaset lat temu organizacja powstrzymała Eckhardta i uwięziła go, ale alchemik niestety wydostał się z więzienia. Panna Croft i Kurtis jadą na teren wykopalisk w Paryżu, gdzie von Croy znalazł czwarty obraz Obscura. Na miejscu spotykają Margot Carvier, która rzuca się na Larę, gdy dowiaduje się, że von Croy nie żyje. Croft tłumaczy, że to najemnicy Kabały zabiły Wernera. Carvier wyjawia, że Eckhardt przebywa w Pradze. Croft i Kurtis jadą dżipem na lotnisko, gdzie ma czekać na nich samolot z pilotem Raoulem. Niestety najemnik Kabały rzuca w nich granat. Auto eksploduje, Lara traci przytomność, a członek Kabały kradnie jej obraz Obscura. W tym samym czasie w Pradze Pieter Van Eckhardt wstrzykuje sobie zieloną krew - okazuje się, że od bardzo dawna jest demonem, który miesza ludzką krew ze swoją, aby mieć ludzką formę. Czarny Alchemik cieszy się, że już wkrótce nastąpi przebudzenie - w tym momencie widzimy humanoidalną kreaturę - śpiącego przedstawiciela wymarłej rasy Nefili.• Tomb Raider #34 - Angel of Darkness (3/3)

Scenariusz: James Bonny
Szkic: Tony Daniel
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Jonathan D. Smith
Ilość stron: 32
Cena: $2.99
Data wydania: 29 października 2003Lara przebywa w zaświatach. Zginęła, ale niejaki Konstantin mówi jej, że to jeszcze nie jej czas. Kurtis Trent wykonuje sztuczne oddychanie i przywraca Larze życie. Okazuje się, że Konstantin z zaświatów to jego ojciec. Bohaterowie lecą do Pragi, ale zastają tam ruiny - Pieter Van Eckhardt zdążył wysadzić siedzibę Kabały w powietrze i uciec do środkowej Kapadocji w Turcji. Croft i Trent lecą ponownie samolotem, tym razem do Turcji. Docierają do wykopalisk, gdzie natrafiają na najemników Kabały. Po ich pokonaniu schodzą głębiej do jaskini, ale nie zauważają kolejnego najemnika. Ten niestety śmiertelnie rani Kurtisa - przebija go na wylot mieczem, a Larę uderza tak, że ta traci przytomność. Croft budzi się po jakimś czasie. Widzi przed sobą Śpiącego i Eckhardta. Czarny Alchemik tłumaczy jej, że za chwilę obudzi Śpiącego i pobierze od niego krew - dzięki temu trwale będzie nieśmiertelny. Jednocześnie wypuści przedstawiciela rasy Nefili w świat, tak aby namnożył się i doprowadził do odbudowy rasy, którą władać będzie właśnie alchemik. Aby przebudzić Nefili, Eckhardt wydobywa z wnętrza pięciu obrazów Obscura tajemną substancję. Wnika ona w Śpiącego, ale także nieoczekiwanie w martwe ciało Kurtisa. Nefili budzi się i zrywa z łańcuchów, z kolei przywrócony do życia Trent używa swojego ostrza Chirugai, by zabić najemników Kabały. Nieoczekiwanie Nefili zabija samego Eckhardta i następnie go zjada. Stwór zaczyna się namnażać - z jednej głowy powstają aż trzy. W tym momencie Kurtis rzuca w kierunku Lary trzy Ostrza Periaptu. Panna Croft wbija je w ciało Śpiącego i potwór eksploduje. Bohaterowie wracają do samolotu. Zamierzają ukryć w różnych rejonach świata pięć obrazów Obscura. Podczas pożegnania Lara Croft i Kurtis Croft namiętnie się całują.• Tomb Raider #35 - The Black Legion (1/3)

Scenariusz: James Bonny
Szkic: Tony Daniel
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Tony Daniel
Ilość stron: 32
Cena: $2.99
Data wydania: 26 listopada 2003Lara spotyka się w saloonie w amerykańskiej Arizonie z Indianinem z plemienia Navaho o imieniu Joe Notafraid. Mężczyzna ukończył antropologię i psychologię i zna Larę od wielu lat. Ostatnio odkupił od pustynnego handlarza Maxa kamienną tabliczkę autorstwa Jacoba Waltza, która rzekomo wskazuje miejsce ukrycia zaginionej kopalni złota Lost Dutchman. Joe wraz z Larą jadą na dwóch motocyklach na spotkanie z Dziadkiem - Indianinem szamanem. Po drodze atakują ich najemnicy wynajęci przez Lady Jasmine - kobietę, która również szuka kopalni. Po uporaniu się z wrogami, Croft i Joe docierają do Dziadka. Sędziwy Indianin przekazuje im klejnot, który Lara zawiesza sobie na szyi. Bohaterowie wyruszają na kilkudniową wyprawę. W tym samym czasie Lady Jasmine natrafia na Dziadka, którego chce zabić, ale mężczyzna nieoczekiwanie na jej oczach znika. Lara i Joe podróżują przez pasmo Superstition Mountains. Według legend to właśnie tutaj miał dawniej żyć Bóg Piorunów, w którego wierzą Indianie. Także tu Hiszpanie szukali jednego z siedmiu Złotych Miast Ciboli w XVI wieku, jednak zostali zdziesiątkowani przez tajemniczy Czarny Legion, czyli wojowników Apaczów posiadających magiczną moc. Później w 1845 roku w tym miejscu Miguel Peralta odkrył bogate złoża złota, ale jego ludzie zginęli z rąk Czarnego Legionu, a po nim Jacob Waltz zwany Holendrem miał odnaleźć to miejsce i nikomu nie zdradzić lokalizacji. Nocą Joe i Lara wspominają swoją dawną przygodę w Peru - mężczyzna czuje coś do Lary, ale ona niczego nie odwzajemnia. Gdy bohaterowie śpią, nagle atakuje ich dziki kot. Gdy udaje się go zabić, zwierzę przemienia się w człowieka. Lara jest pewna, że to członek Czarnego Legionu, czyli strażników legendarnego złoża złota.• Tomb Raider #36 - The Black Legion (2/3)

Scenariusz: James Bonny
Szkic: Tony Daniel
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Tyson Wengler
Ilość stron: 32
Cena: $2.99
Data wydania: 14 stycznia 2004Lara i Joe walczą z kolejnymi członkami Czarnego Legionu. Gdy Apacze zauważają na szyi Lary klejnot, taki sam jak te, które sami mają, zamieniają się w ptaki i odlatują - zostawiają bohaterów w spokoju. Najwyraźniej prezent od Dziadka ma za zadanie chronić przed Czarnym Legionem. Lara i Joe docierają do miejsca, do którego doprowadziły ich współrzędne wyryte na kamiennej tabliczce Jacoba Waltza. W sąsiedztwie wielkiego kaktusa odnajdują kilkanaście podobnych tabliczek. Układają z nich mapę, w środku której znajduje się pusta przestrzeń. Pasuje do niej tabliczka wcześniej zakupiona przez Joego. Dzięki ułożeniu pewnego rodzaju puzzli, bohaterowie odczytują kolejną lokalizację - górę Blacktop i Weaver's Needle. Niestety w tym momencie atakuje ich Lady Jasmine wraz z najemnikami. Nieoczekiwanie Joe traci zmysły - jego oczy stają się niebieskie, a on sam sięga za kilof i rozłupuje, niszczy mapę ułożoną z tabliczek. Wywiązuje się walka, podczas której Larze udaje się dobiec do konia i uciec wraz z Joem od Lady Jasmine. Podróżnicy docierają do podnóża góry Blacktop. Lara jest zła na kolegę, który zniszczył zabytkowe tabliczki. Postanawia odprężyć się w pobliskim jeziorze, ale jest zdziwiona, że Joe nie gapi się na nią, mimo że mężczyzna bardzo jej pożąda. Gdy Lara wychodzi z wody, Joego nigdzie nie ma. Zamiast niego ma przed sobą Lady Jasmine, która przywiązuje bezbronną pannę Croft do skały i pozostawia ją na pożarcie pustynnych wilków.• Tomb Raider #37 - The Black Legion (3/3)

Scenariusz: James Bonny
Szkic: Tony Daniel
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Tyson Wengler
Ilość stron: 32
Cena: $2.99
Data wydania: styczeń 2004Lara szybko oswobadza się z więzów i pokonuje wilki. Po drodze na pustyni mija ciało bez głowy - to najemnik Lady Jasmine, któremu Czarny Legion odrąbał głowę. Po chwili pani archeolog trafia na przeciwniczkę, którą właśnie zaatakował Czarny Legion. Lary żaden z Apaczów nie atakuje, ponieważ nosi ona na szyi magiczny klejnot. Gdy Lady Jasmine spada w przepaść, członkowie Czarnego Legionu nagle wyparowują. Croft samotnie rusza na dalsze poszukiwania legendarnej kopalni złota. Dociera do Weaver's Needle - wysokiej, skalnej turni, którą wskazały puzzle ułożone ze znalezionych wcześniej tabliczek. W ciągu ponad stu lat poszukiwacze skarbów dokładnie zbadali okolicę, ale większość szukała złota pod turnią, z kolei Lara postanawia wspiąć się na jej sam szczyt. Tam napotyka na nadal żywą Lady Jasmine. W trakcie walki ziemia trzęsie się i obie kobiety wpadają do środka turni - do głębokiej jaskini. Tam natrafiają na zahipnotyzowanego Joego, który nie jest sobą. Przemawia głosem Boga Piorunów, który chce podporządkować sobie świat. Croft domyśla się, że Czarny Legion tak naprawdę nie strzeże żadnego złota, a właśnie Boga Piorunów, po to aby ten nie wydostał się z Weaver's Needle. Bohaterka spogląda na klejnot na swojej szyi. Zdejmuje go i szybko zakłada na Joego. W tym momencie Bóg Piorunów wychodzi z ciała mężczyzny - klejnot był tak naprawdę obroną przed złym bóstwem, a nie przed Czarnym Legionem. Ziemia zaczyna się trząść i Lara oraz Joe uciekają z walącej się jaskini. Croft żegna się z Joem, który postanawia zmienić swoje życie - przyłącza się do Czarnego Legionu, aby strzec świat przed Bogiem Piorunów i jednocześnie aby pokazać Legionowi, że można chronić to miejsce bez konieczności odrąbywania przypadkowym ludziom głów. Lara odjeżdża na koniu przed siebie. Tymczasem żądna zemsty Lady Jasmine także wydostaje się z zawalonej turni Weaver's Needle.• Tomb Raider #38 - Bloodstone (1/2)

Scenariusz: James Bonny
Szkic: Wilson Tortosa
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Tyson Wengler
Ilość stron: 32
Cena: $2.99
Data wydania: marzec 2004Larze od pewnego czasu śni się ciągle ten sam sen, w którym jest przywiązana do megalitów w Stonehenge i w którym tajemniczy druid z wyrytym na klatce piersiowej krwawym symbolem chwyta za sztylet i wbija go w pannę Croft. Nagle w nocy dzwoni telefon, który wybudza Larę. To jej przyjaciółka Madelynn Livingston, archeolog zajmująca się celtyckimi artefaktami, która prosi Larę o niezwłoczny przyjazd właśnie do Stonehenge. Croft była w tym miejscu po raz pierwszy z ojcem, gdy miała 3 lata. Na miejscu trwa protest mieszkańców, którzy nie chcą budowy autostrady tuż obok megalitów. Maddie mówi Larze, że właśnie dzięki tej budowie natrafiono na podziemną pieczarę, a w niej na jeden z wielkich kamieni. Lara i jej przyjaciółka schodzą pod ziemię wraz ze studentami Maddie - Trevorem Doylem i Angelą Tilly. Nieoczekiwanie Croft dostrzega na podziemnym kamieniu symbol, który widziała we śnie. W tym momencie bohaterów oślepia blask, a oczom Lary ukazuje się Kryształowy Sztylet. Gdy panna Croft go chwyta, zostaje uderzona łopatą przez Trevora. Po odzyskaniu przytomności okazuje się, że Maddie i Trevor zniknęli, a w pieczarze znajduje się prócz Lary także martwe ciało Angeli. Croft jest przesłuchiwana przez podejrzliwego inspektora Castleberry'ego. Ich rozmowie przysłuchuje się jedna z aktywistek protestujących przeciwko budowie autostrady. To Cindy Beck, przyjaciółka Trevora, która niezwłocznie jedzie do jego mieszkania w Amesbury. Mężczyzna nieoczekiwanie zabija ją za pomocą sztyletu. Po pewnym czasie Lara otrzymuje telefon od Maddie, która przebywa w małym budynku na pustkowiu. Gdy Croft tam dociera, zostaje zaatakowana przez Trevora. Mężczyzna zabija Maddie i nagle znika. Na miejscu zbrodni pojawia się inspektor Castleberry.• Tomb Raider #39 - Bloodstone (2/2)

Scenariusz: James Bonny
Szkic: Wilson Tortosa
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Tyson Wengler
Ilość stron: 32
Cena: $2.99
Data wydania: marzec 2004Lara wyjaśnia inspektorowi Castleberry'emu, że za morderstwami stoi Trevor Doyle. Okazuje się, że pochodzi on z rodziny dawnych druidów i wiedział, że gdzieś w pobliżu Stonehenge jest zakopany Kryształowy Sztylet obdarzony ogromną mocą. Croft jedzie do mieszkania Trevora, gdzie znajduje zapiski o druidach i tajemniczym symbolu oraz trafia na zaznaczoną datę w kalendarzu. Chodzi o 21 czerwca, czyli letnie przesilenie. W tym samym czasie Trevor zabija czwartą, tym razem przypadkową kobietę. Lara pojawia się przy kamieniach Stonehenge w nocy z 20 na 21 czerwca. Zakrada się pod megality, ale zostaje złapana przez Trevora i jego zwolenników. Croft zostaje przywiązana do jednego z głazów, tak jak w jej śnie. Również jak we śnie pojawia się mężczyzna z symbolem na klatce piersiowej i z Kryształowym Sztyletem - to właśnie Trevor. Croft ma być piątą, ostateczną ofiarą druida. Gdy przeciwnik chce wbić ostrze w ciało Lary, ta kopie go i oswobadza się. Wywiązuje się walka, do której dołączają policjanci wraz z inspektorem. Przez to, że Lara oswobodziła się, Trevor łapie jedną ze swoich wyznawczyń i czyni z niej piąta ofiarę - zabija ją. Następuje punkt kulminacyjny, gdy Kryształowy Sztylet zyskuje ogromną moc. Trevor za jego pomocą podnosi w górę jeden z wielkich megalitów. W tym momencie Lara wymierza w mężczyznę kopniaka, chwyta za sztylet i rzuca go w kierunku zawieszonego w powietrzu głazu. Gdy ten nagle spada w dół, przygniata sztylet i w ten sposób go niszczy. Detektyw Castleberry zatrzymuje Trevora, a Lara wraca do Croft Manor, gdzie zamierza wreszcie się wyspać, mając nadzieję, że powtarzający się sen już nie powróci.• Tomb Raider #40 - Risen (1/1)

Scenariusz: James Bonny
Szkic: Edwin David
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Tyson Wengler
Ilość stron: 32
Cena: $2.99
Data wydania: 31 marca 2004Panna Croft przemierza dżunglę w środkowej Nowej Gwinei. Ucieka przed ognistą kulą, która zdaje się być inteligentna i próbuje ją zabić. Kilka godzin wcześniej Lara leciała wraz z pilotem Raoulem nad wyspą w rejonie zwanym przez tubylców Strefą Śmierci. Niestety przyrządy w samolocie zaczęły odmawiać posłuszeństwa i bohaterowie rozbili się - Raoul niestety zginął na miejscu. Gdy Croft myślała, że już nic gorszego jej nie spotka, nagle pojawiła się ognista kula. Lara uciekając przed nią dociera do klifu i niemal spada w przepaść, gdy nagle chwyta ją dłoń… Chase'a Carvera. Croft nie może uwierzyć, że jej dawny kochanek jednak żyje. Bohaterka przypomina sobie lata młodości, gdy była zakochana w mężczyźnie i gdy ten ją oszukał. Następnie wiele lat później podczas poszukiwań Maski Meduzy para znów nawiązała ze sobą kontakt, jednak Chase zginął niespodziewanie w Hondurasie. Teraz Carver żyje, ale Lara podejrzewa, że to jakiś podstęp. Bohaterowie nagle zostają zmuszeni do dalszej ucieczki - kula ognia znów chce zabić Larę. Gdy dziwny byt otacza całkowicie Larę i gdy bohaterka niemal traci życie, Chase ponownie dodaje jej sił i wyciąga z tarapatów. Bohaterowie wpadają do wody i dopływają do sąsiedniej wyspy, gdzie kula ognia nie ma wstępu. Nagle Chase zamienia się w sędziwego mężczyznę i tłumaczy, że jest duchem - przeciwwagą dla złowrogiej kuli ognia. To on pomógł Larze przyjmując wygląd Carvera, ponieważ wyczytał w duszy bohaterki, że ta za nim tęskni. W pewnym momencie mężczyzna znów przeistacza się w Chase'a i para całuje się. Lara przyznaje się sama przed sobą i przed duchem tej wyspy, że kochała Carvera. Ze łzami w oczach żegna się i odchodzi.• Tomb Raider #41 - Spirit Walker (1/2)

Scenariusz: James Bonny
Szkic: Wilson Tortosa
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Adam Hughes
Ilość stron: 32
Cena: $2.99
Data wydania: 21 kwietnia 2004Przyczepiona do skutera wodnego Lara lata na spadochronie - w ten sposób odpoczywa na hawajskiej wyspie Maui po ostatniej przygodzie z duchem Chase'a na Nowej Gwinei. W pewnym momencie nadlatuje helikopter z pracownikami Aulgood Insustries, firmy jednego z najbogatszych ludzi na świecie. Croft dociera do jego siedziby w Honolulu, gdzie poruszający się na wózku inwalidzkim milioner J. Bradley Aulgood prosi ją o odnalezienie aborygeńskiego amuletu Wędrownej Duszy. Mężczyzna zamierza ten skarb oddać zaprzyjaźnionym Aborygenom. Powołuje się na dawną znajomość z jej ojcem, więc Croft szybko się zgadza, choć pozostaje nieufna. Lara wyczytuje w starym dzienniku Daniela Sweetmana, pierwszego oficera statku HMS Griffin, historię amuletu. Na pokładzie tego statku płynął kapitan John Cardiff, który w 1793 r. siłą odebrał Aborygenom amulet. Następnie statek osiadł na mieliźnie na Nowej Zelandii. Wściekła załoga złapała i powiesiła kapitana, obwiniając go za katastrofę, jednak kapitan wcześniej zdążył ukryć amulet gdzieś w skałach. Croft leci samolotem do Dunedin na Nowej Zelandii wraz z pracownikami Aulgooda - Hollisterem, Gearingiem i Fieldsem. Na miejscu wynajmują Maorysa o imieniu Hongi. Gdy docierają do formacji skalnych, Lara rozpoczyna wspinaczkę. W jednej z wnęk znajduje Wędrowną Duszę. W tym momencie Hollister przykłada Larze pistolet do głowy. Wywiązuje się walka, w czasie której ginie Hongi. Croft spada w przepaść, a najemnicy zabierają amulet i uciekają.• Tomb Raider #42 - Spirit Walker (2/2)

Scenariusz: James Bonny
Szkic: Wilson Tortosa
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Adam Hughes
Ilość stron: 32
Cena: $2.99
Data wydania: 12 maja 2004J. Bradley Aulgood leci wraz ze swoim młodym krewnym Jasonem z Hawajów do Australii. W tym czasie poturbowana Lara dociera na lotnisko i również leci do Australii. Na miejscu spotyka swojego dawnego przyjaciela, Wally'ego Macalistera, którego poznała podczas swojej pierwszej wizyty w Australii w wieku 20 lat. Wówczas z Wallym zwiedzili pustynny rejon Outback, Wielką Rafę Koralową oraz wulkaniczny obszar Red Rock. Teraz przyjaciele postanawiają włamać się w Sydney do siedziby Aulgood Insustries. W środku budynku przetrzymywany jest Aborygen John Dawn, od którego Aulgood oczekuje wykonania tajemnego rytuału za pomocą Wędrownej Duszy. W ceremonii ma uczestniczyć także młody krewny milionera, Jason. W tym czasie Lara i Wally wchodzą do środka budynku, gdzie wywiązuje się walka ze strażnikami. Wally zostaje postrzelony w nogę, więc Croft sama kontynuuje misję. Lara jest świadkiem, jak zmuszony Aborygen odprawia rytuał, w wyniku którego dusza Aulgooda wychodzi z niepełnosprawnego ciała i wnika w młode ciało Jasona, z kolei do ciała na wózku inwalidzkim wnika dusza młodego krewnego. Aulgood zadowolony z efektu tego procesu zamierza zabić Jasona w jego starym ciele, ale w porę przybywa Croft. Bohaterka zabija najemników milionera i prosi Aborygena o odwrócenie procesu. Dzięki temu Aulgood ponownie trafia do swojego niepełnosprawnego ciała, a młody Jason odzyskuje swoje. Aulgood jest wściekły na Larę i planuje zemstę. Jakiś czas później Aborygeni dziękują pannie Croft za odzyskanie amuletu Wędrownej Duszy.• Tomb Raider #43 - Tower of Souls (1/2)

Scenariusz: James Bonny
Szkic: Wilson Tortosa
Tusz: Tyson Wengler
Kolor: Adam Hughes
Ilość stron: 32
Cena: $2.99
Data wydania: 16 czerwca 2004Panna Croft postanawia odszukać Dolmeński Szmaragd, o którym słyszała już jako dziecko. Artefakt ten miał kontrolować zarówno życie jak i śmierć. W tym celu jedzie do środkowej Irlandii do hrabstwa Offaly, gdzie spotyka się z lokalnym łotrzykiem i poetą, Byronem Owenem. Oboje udają się do pubu, gdzie spotykają się z Dunleavym, opiekunem pobliskiego zamku Lotte. Dunleavy opowiada im, że ów zamek jest nawiedzony z dwóch powodów. Po pierwsze dawniej w XVI wieku władał nim Ian O'Connor, który torturował swoich poddanych i podobno ich zbłąkane dusze nawiedzają zamkowe korytarze i po drugie straszy w nim złowroga istota zwana Żywiołem, która wywołuje skrajny obłęd u ludzi, którzy ją spotkają. Lara, Byron i Dunleavy jadą w kierunku zamczyska. Croft podejrzewa, że gdzieś w tym miejscu ukryty jest Dolmeński Szmaragd. Po wejściu do środka nieoczekiwanie gdzieś znika Dunleavy, a Lara i Byron gubią się. Poeta nagle natrafia na Żywioł i w panice próbuje wydostać się z zamku Lotte. Niestety przytrafia mu się wypadek, z powodu którego ginie. W tym samym czasie Lara natrafia na ducha małej dziewczynki, a po chwili na ducha staruszka, który ją atakuje. Nieoczekiwanie pannę Croft uderza Żywioł, który sprawa, że bohaterka wpada do głębokiej studni pełnej kolców i kości. Na szczęście po chwili udaje się jej wydostać. Gdy wychodzi na powierzchnię, widzi szereg zjaw, w tym ducha… zmarłego przed chwilą Byrona.• Tomb Raider #44 - Tower of Souls (2/2)

Scenariusz: James Bonny
Szkic: Wilson Tortosa
Tusz: Tyson Wengler
Kolor: Adam Hughes
Ilość stron: 32
Cena: $2.99
Data wydania: 21 lipca 2004Zjawy nagle znikają, a w ich miejsce ponownie pojawia się duch małej dziewczynki. Lara podąża za nią aż do lochów, gdzie Ian O'Connor torturował swoje ofiary. Croft dzięki pomocy dziewczynki odnajduje ukryty w podłodze Dolmeński Szmaragd. Okazuje się, że kilkaset lat temu pewien czarnoksiężnik przekazał owy amulet celtyckiemu królowi, a jakiś czas później zdobył go O'Connor. Nagle Larę ponownie atakuje Żywioł, ale tym razem bohaterka dzięki mocy Szmaragdu szybko pokonuje przeciwnika. Po chwili Croft postanawia wydostać się z zamku, ale niechcący uruchamia zapadnię i trafia do lochów. Tam budzi ją Ian O'Connor we własnej osobie. Mężczyzna od kilkuset lat żyje dzięki mocy Dolmeńskiego Szmaragdu. Moc tego artefaktu polega na tym, że potrafi utrzymać przy życiu właściciela pod warunkiem, że zabije on kolejne osoby, których dusze na zawsze utkną na zamku. O'Connorowi pomaga Dunleavy, który jak się okazało nadal żyje. Ian O'Connor przywiązuje Larę do urządzenia do torturowania. Tym silniejsza jest moc Szmaragdu, im większe cierpienie wywoła się w ofierze. Gdy Dunleavy zadaje Larze ból, nagle atakuje go Żywioł. Ian wyciąga w kierunku demona artefakt, ale Lara, której udało się oswobodzić, szybko mu go odbiera. Bohaterka postanawia zaryzykować i wręczyć Szmaragd Żywiołowi. Okazało się bowiem, że Żywioł to czarnoksiężnik, który kilkaset lat temu przekazał artefakt celtyckiemu władcy i w ten sposób spadła na niego klątwa. Teraz ta klątwa została zdjęta, Żywioł wraz ze Szmaragdem zniknął, a efektem ubocznym jest natychmiastowa śmierć sztucznie przedłużającego sobie życie Iana O'Connora. Panna Croft opuszcza zamek Lotte, który od tego momentu już nie jest nawiedzony - zbłąkane dusze, w tym dusza Byrona, trafiły do nieba, a na zamku pozostał jedynie obłąkany opiekun Dunleavy.• Tomb Raider #45 - Inner Demons (1/1)

Scenariusz: James Bonny
Szkic: Mike Choi
Tusz: Jonathan Sibal
Kolor: Tyson Wengler
Ilość stron: 32
Cena: $2.99
Data wydania: 8 września 2004Croft szuka w świątyni we wschodniej Malezji posążku Złotego Bożka. Gdy go odnajduje, odbiera nieoczekiwanie dzwoniący telefon. To jej przyjaciel Wally Macalister, który informuje ją, że na jej tropie jest J. Bradley Aulgood. W tym momencie Lara słyszy strzał i głos w słuchawce należący do najemnika Aulgooda. Zbir zabił Wally'ego i dał do zrozumienia Larze, że ona jest następna. Bohaterka rezygnuje z zabrania Złotego Bożka i leci do zachodniej Kambodży do siedziby tajemniczego Mrocznego Mistrza Zinna, trenera sztuk walki. Lara postanawia doszkolić się u niego, zanim zmierzy się z Aulgoodem i jego ludźmi. Zinn rozpoczyna kilkudniowy trening z panną Croft. Uczy ją nie tylko nowych metod walki, ale i zagląda do jej wnętrza - wyszukuje w umyśle Lary jej największe lęki. Jednym z nich jest strach przed należącym do jej ciotki psem corgi, który ją pogryzł, gdy miała 4 lata. Traumatyczne przeżycia związane są także z katastrofą w Himalajach, podczas której zginęli jej rodzice i narzeczony, a ona sama błąkała się przez 2 tygodnie ma odludziu. Zinn uważa jednak, że najsilniejszym lękiem Lary nie jest wcale Aulgood, a to kim Lara stanie się, gdy się z nim zmierzy. Zinn tłumaczy, że do tej pory Croft zabiła już tyle osób, że nie sposób zliczyć - czy nadal jest podróżniczką czy już morderczynią? Gdy nadchodzi ostatni etap treningu zasada jest prosta - kto pierwszy strzeli z kuszy, ten wygrywa. Lara wystrzeliła pierwsza i zabiła swojego nauczyciela. Opuszcza świątynię Zinna z poczuciem, że owszem, zabiła w życiu wiele osób, ale tylko tych, którzy próbowali ją zabić.• Tomb Raider #46 - Gathering Storm (1/3)

Scenariusz: James Bonny
Szkic: Eric Basaldua
Tusz: Tyson Wengler
Kolor: Adam Hughes / Eric Basaldua
Ilość stron: 32
Cena: $2.99
Data wydania: 29 września 2004Lara trenuje na sali gimnastycznej w Croft Manor - nadal stara się wzmocnić przed czekającą ją konfrontacją z Aulgoodem. Nagle dzwoni jej przyjaciółka Sara Pezzini - detektyw z Nowego Jorku, która jest właścicielką magicznej rękawicy Witchblade. Kobieta informuje Larę, że brutalnie zamordowany został Tom Judge, właściciel amuletu Rapture (ang. zachwyt) i prosi Larę o sprawdzenie, czym jest ten artefakt i gdzie może obecnie się znajdować. Wiadomo tylko tyle, że sto lat temu właścicielem Rapture był Horace Grimes, który dzięki niemu chciał odkryć wrota do piątego wymiaru, w tym do Piekła. W celu znalezienia odpowiedzi Lara leci do Rzymu, a konkretnie do księgarni o nazwie Archiwa Sanktuarium. Pyta sprzedawcę o Rapture, ale ten nie chce jej nic wyjawić. Mężczyzna gdzieś dzwoni z informacją, że Lara wie o istnieniu Rapture, gdy nagle do księgarni wpada Carlos Delarch i jego dwie najemniczki: Fawn i Lacey. Zabijają oni sprzedawcę i znajdują na jednej z półek starą XV-wieczną księgę z symbolem Rapture na okładce. W tym czasie w Watykanie zaniepokojony ksiądz Sexton nakazuje Kristofowi pościg za kobietą, która pytała w księgarni o Rapture, czyli za Larą. W tym celu Watykan chce użyć swojej tajnej broni. W międzyczasie Croft dociera do włoskiej wioski, w której od wielu lat mieszka profesor Robert Drew - jej dawny nauczyciel historii starożytnej ze szkoły w Gordonstoun. Gdy bohaterka pyta go o Rapture, ten odpowiada, że to tylko mit. Nagle do posiadłości profesora wkracza Delarch z najemniczkami. Porywają profesora i odjeżdżają, a tymczasem nad posiadłością pojawia się helikopter. Wyskakuje z niego tajna broń Watykanu - wojowniczka Magdalena dzierżąca Włócznię Przeznaczenia.• Tomb Raider #47 - Gathering Storm (2/3)

Scenariusz: James Bonny
Szkic: Eric Basaldua
Tusz: Tyson Wengler
Kolor: Adam Hughes / Eric Basaldua
Ilość stron: 32
Cena: $2.99
Data wydania: Październik 2004Magdalena i Lara zawzięcie walczą. Ta pierwsza chce zabić Larę za próbę odszukania Rapture oraz za zabicie księgarza, a ta druga tłumaczy Magdalenie, że nikogo nie zabiła, a jedynie chce znaleźć porywaczy profesora Drewa. W pewnym momencie Magdalena wykorzystuje moc Włóczni Przeznaczenia i dzięki niej zagląda do umysłu Lary - w ten sposób dowiaduje się, że Croft nie kłamie i że ma dobre serce. Niestety Magdalena musi wykonać swoje zadanie, ale Larze w porę udaje się uciec na motorze. Kristof stara się pomóc Magdalenie z helikoptera - strzela w kierunku Croft, ale pudłuje. W tym czasie w Neapolu Delarch więzi profesora i każe mu odszyfrować księgę, w której jest instrukcja na temat sposobu zdobycia Rapture. Dzięki artefaktowi zbir będzie niezwyciężony. Z kolei Lara dzwoni do inspektora Castleberry'ego i dowiaduje się, że Delarch pała się czarną magią i że od lat działa w przestępczym światku. Ostatnio był widziany w Neapolu, więc Croft postanawia tam pojechać. W międzyczasie na Malcie odpoczywa Magdalena, którą pociesza jej mentor Kristof. Kobieta ma wyrzuty sumienia, bo nie chce zabijać Lary, mimo że musi, bo takie otrzymała rozkazy. Nagle pojawia się ksiądz Sexton, który informuje ją, że Croft jedzie w kierunku Neapolu. Magdalena i Kristof ponownie wsiadają do helikoptera i lecą na spotkanie z Larą. Magdalena zeskakuje na ziemię i zaczyna walkę. W pewnym momencie nagle zmienia zdanie - staje po stronie Lary i rzuca swoją włócznią w kierunku helikoptera. Maszyna spada na ziemię, a z jej wraku wychodzi Kristof, który informuje Sextona o zdradzie Magdaleny.• Tomb Raider #48 - Gathering Storm (3/3)

Scenariusz: James Bonny
Szkic: Leonard Kirk
Tusz: Tyson Wengler
Kolor: Adam Hughes / Eric Basaldua
Ilość stron: 32
Cena: $2.99
Data wydania: Listopad 2004Magdalena i Lara docierają na motorze do Neapolu. Magdalena wyjaśnia, że tak naprawdę nazywa się Patience i jest kolejną potomkinią Jezusa Chrystusa i Marii Magdaleny, która objęła funkcję Magdaleny - tajnej broni, wojowniczki Watykanu, która używa Włóczni Przeznaczenia do walki ze złem. Gdy Lara pyta Magdalenę, jak mają zamiar wyśledzić księgę na temat Rapture, wojowniczka odpowiada, że jej włócznia zaczyna świecić, gdy księga jest w pobliżu. W tym czasie na Malcie ksiądz Sexton przygląda się szkoleniu Gwardii Szwajcarskiej, którą chce wysłać przeciwko Magdalenie. Z kolei w Neapolu profesorowi Drewowi udaje się odszyfrować zaklęcie, które ma przywołać amulet Rapture znajdujący się obecnie w innym wymiarze. Delarch uznaje, że profesor nie jest mu już potrzebny, więc ciężko go rani, po czym przystępuje do odprawienia rytuału. W tym czasie Lara i Magdalena docierają na dach budynku Delarcha, ale atakuje ich Gwardia Szwajcarska. Gdy wydaje się, że walka jest przegrana, nagle moc Włóczni Przeznaczenia łączy się z uwolnioną piętro niżej mocą księgi Rapture i w ten sposób Magdalena wszystkich pokonuje. Następnie kobiety schodzą niżej po to, aby przerwać trwający rytuał. Otwiera się portal i amulet Rapture jest już na wyciągnięcie ręki Delarcha. Lara szybko chwyta za granat i wysadza w powietrze najemniczki Fawn i Lacey. W tym momencie ranny profesor wykrzykuje, że aby zatrzymać rytuał, trzeba zniszczyć księgę. Magdalena chwyta za włócznię i rzucą ją w kierunku Delarcha. Ostrze przebija na wylot księgę i serce mężczyzny. Umierający wróg, a także księga znikają wraz z zamknięciem się wrót do innego wymiaru. Po zakończeniu walki Croft i Magdalena rozmawiają - wojowniczka Watykanu cieszy się, że ma nową przyjaciółkę, choć ma świadomość, że zdradziła swoich zwierzchników.• Tomb Raider #49 - Vendetta (1/1)

Scenariusz: James Bonny
Szkic: Tyler Kirkham
Tusz: Sal Regla
Kolor: Tyson Wengler
Okładka: Adam Hughes
Ilość stron: 32
Cena: $2.99
Data wydania: Grudzień 2004


Las deszczowy w Brazylii. Lara dociera do świątyni, o odszukanie której w mailu poprosił ją Kurtis Trent. Mężczyzna twierdzi, że to wyjątkowe miejsce, bowiem jest to świątynia Azteków, którzy nigdy nie dotarli tak daleko na południe. Zaintrygowana Croft wchodzi do środka piramidy schodkowej i zauważa, że wnętrze jest dziwnie sterylne i na dodatek znajduje się w niej kamera wideo. Nagle z głośnika kamery wydobywa się głos jej śmiertelnego wroga, J. Bradley'a Aulgooda. Zbir przyznaje, że podszył się w mailu pod Kurtisa i zwabił Larę do zbudowanej przez niego sztucznej piramidy, gdzie umieścił śmiercionośne pułapki, ponieważ w taki nietypowy sposób chce obserwować śmierć panny Croft. Aulgoodowi towarzyszy Lady Jasmine, która również chce się zemścić na Larze. Panna Croft ucieka przed pierwszymi pułapkami - ostrzami. Po drodze traci podwójne pistolety i dociera do komnaty z tygrysem. Ucieka z tego pomieszczenia do kolejnego, gdzie czeka na nią Lady Jasmine. Nieoczekiwanie za Larą wbiega tygrys i teraz obie kobiety muszą się przed nim bronić. Croft i Lady Jasmine uciekają przed kolejnymi, tym razem ognistymi pułapkami i docierają do komnaty, w której ulatnia się cyjanek. Okazuje się, że Aulgood zmienił zdanie i chce zabić już nie tylko Larę, ale także Lady Jasmine - za to że ta poniosła porażkę w Arizonie podczas wyprawy, którą on dla niej sfinansował. Wściekła Lady Jasmine zna sekretne przejścia w tej piramidzie i wraz z Larą dociera do sterowni, w której przebywa Aulgood. Mężczyzna wystrzeliwuje w ich kierunku rakiety, tak że obie kobiety wypadają przez dziurę na zewnątrz piramidy. Nieoczekiwanie do Aulgooda zakrada się tygrys, który go rozszarpuje. Na zewnątrz piramidy Lady Jasmine i Lara zawierają rozejm.• Tomb Raider #50 - Alpha/Omega (1/1)

Scenariusz: Dan Slott
Szkic: Francis Manapul
Kolor: Brian Buccellato
Okładka: Adam Hughes
Ilość stron: 40
Cena: $3.99
Data wydania: Styczeń 2005Przyszłość, ok. 2500 r. W założonym w 2020 r. Muzeum Croftów holograficzna Lara oprowadza turystów po placówce. Grupa zatrzymuje się przy pierwszej gablocie z Lotosem Lakszmi - to klejnot, jaki Lara znalazła w wieku 8 lat, gdy towarzyszyła rodzicom i doktorowi Panjabi w wykopaliskach w Indiach. To właśnie wtedy postanowiła zostać poszukiwaczką skarbów, gdy dorośnie. W następnej gablocie znajduje się stłuczona waza oraz pieczęć w kształcie smoka - to artefakty chińskiej dynastii Shang-Ti, które Lara w młodości ukradła niejakiemu Chin Tongowi w Hongkongu. W kolejnej gablocie turyści podziwiają oryginalny manuskrypt z niedokończoną, ósmą symfonią Schuberta, którą Lara ukradła we Wiedniu Von Bruinowi. Mężczyzna ten spędził noc z Larą i był to błąd. W czasie snu nucił melodię niedokończonej symfonii, która była kluczem do zdobycia manuskryptu schowanego za szeregiem pułapek. Dzięki temu, że Lara zapamiętała nuty, pokonała pułapki. Na tym zwiedzanie Muzeum Croftów kończy się. Turyści zostali poinformowani, że było to ostatnie zwiedzanie w historii placówki, ponieważ zgodnie z decyzją Światowego Sojuszu, wszelkie zabytki mają wkrótce trafić do krajów, z których pochodzą - w efekcie muzeum zostanie zamknięte. Tymczasem w nocy do budynku włamuje się trójka zamaskowanych osób - czarnoskóry Slate i jego dwie towarzyszki. Mężczyzna zamierza obrabować grobowiec Lary - w tym celu unika zastawionych pułapek laserowych. Gdy Slate dociera do pierwszej gabloty, opowiada towarzyszkom o jej zawartości. To Astrolabium Sindbada znalezione przez pannę Croft na dnie Morza Arabskiego. Przygoda ta źle zakończyła się dla Yuseffa i jego dwóch braci, których Lara starała się zgubić od czasu pobytu w Karaczi z Pakistanie. Mężczyźni deptali jej jednak po piętach i na środku morza chcieli jej odebrać skarb, ale Lara ich wykiwała - dzięki tajnej mocy astrolabium wysadziła w powietrze łódź przeciwników. Następnie Slate opowiada towarzyszkom o kolejnym skarbie z gabloty - to Ostatni Pazur Yeti znaleziony przez Larę w Tybecie podczas przygody z mnichami z Klasztoru Gasnącego Słońca. Na końcu włamywacze podchodzą do gabloty z wazą zawierającą wodę z Fontanny Młodości. Lara zdobyła ją na bagnach Everglades na Florydzie. Gdy dotarła do magicznej fontanny, strzegli jej długowieczni konkwistadorzy, którzy żyli tak długo dzięki magicznej wodzie. Nie mieli jednak szczęścia, bo Croft ich skutecznie zabiła. Gdy w muzeum włamywacze chcą zapakować do torby kolejne zdobycze, ujawnia im się nadal żyjąca Lara Croft - od początku była jedną z dwóch kobiet towarzyszących we włamaniu Slate'owi. Okazało się, że mężczyzna jest potomkiem Lary, a ona przeżyła 500 lat dzięki wodzie z Fontanny Młodości. Wyjawia Slate'owi, że chciała mieć pewność, że niektóre, zbyt potężne artefakty z jej kolekcji, nie dostaną się po decyzji Światowego Sojuszu w niepowołane ręce. Poprzez to włamanie chciała też sprawdzić, czy w żyłach Slate'a płynie prawdziwa krew Croftów. Jak się okazało, mężczyzna przeszedł ten test pomyślnie. Nagle Lara dostrzega gablotę z przedmiotem, którego bardzo długo szukała - to jej okulary lenonki. Croft zakłada je na nos i w tym momencie w muzeum włącza się alarm. Lara odpowiada, że to jeden z powodów, dla których potajemnie tu przybyła - dla rozrywki, bo większość przygód, jakie przeżyła i nadal będzie przeżywać, mają jej zapewnić właśnie to - dobrą zabawę.