strona główna // forum // chat // kontakt // dodaj do ulubionych // ustaw jako startową


Strona główna działu
Bractwo Ankh

EMAP:
Mean Machines Sega

TOP COW:
Bohaterowie
Andy Park - wywiad
Galeria rysowników

Regularna seria
Journeys
Wydania specjalne
Crossovery
TR Magazine

GLÉANT:
Dark AEons

DARK HORSE:
I regularna seria
II regularna seria
Survivor's Crusade
Inferno
Frozen Omen
Wydania specjalne


  » BRACTWO ANKH

Bractwo ANKH powstało w marcu 2003 roku na forum TRPL. Jego założycielką była Frodo_hobbitek. Początkowo Bractwo było jedynie fanclubem osób, którym spodobał się komiks Tomb Raider, wydawany przez Fun Media (dawniej TM-Semic). W USA wydawcą jest firma Top Cow (www.topcow.com). Członkowie Bractwa wymieniali uwagi na forum, dyskutowali o kolejnych numerach. Niestety trudna sytuacja finansowa Fun Media spowodowała, że wydawnictwo upadło. Zdążyło wydać w Polsce 14 numerów regularnej serii oraz 2 numery crossoveru TR/Witchblade. Ich wydania jednak nie grzeszyły jakością, były publikowane na beznadziejnym papierze, a dystrybucja stała na najniższym z możliwych poziomie. Jednak czytelnicy zbytnio się tym nie przejmowali.

Bractwo zaczęli zasilać kolejni członkowie. Niektórzy zamawiali kolejne numery z zagranicznych sklepów internetowych, ale dla większości osób było to zbyt drogie. Wreszcie "dyrekcja" Bractwa postanowiła przeprowadzić akcję, mającą na celu ponowne wydanie komiksu w Polsce. W USA w tej chwili seria liczy prawie 50 numerów plus należy dodać do tego niezliczoną ilość dodatków, np. 12-częściową serię Journeys. W naszym kraju przez długi czas żaden wydawca się tym nie zainteresował... aż do pewnego momentu.

JawaMedia, nikomu nieznane wcześniej wydawnictwo, postanowiło pomóc fanom Tomb Raidera. Z tym tytułem mieli już wiele wspólnego, wydali bowiem drugą książkę Dave'a Sterna: "Lara Croft Tomb Raider: Kolebka Życia". Wydawnictwo postawiło prosty warunek: jeśli otrzymają 1000 e-maili w sprawie komiksu, zaczną wydawać go w Polsce. Wystarczył zaledwie miesiąc by 1000 maili nadeszło z wiarygodnych źródeł. Fanom komiksu proponowano nawet występ w młodzieżowym programie telewizyjnym. Niestety na obietnicach się skończyło. Nie doszło ani do konkretnych rozmów w sprawie telewizji, ani wydawnictwo nie zaczęło wydawać komiksu Tomb Raider. Tłumaczyli się znikomymi wpływami ze sprzedaży książki "TR: Kolebka Życia". A przecież nie od dziś wiadomo, że komiks TR znacznie się różni od filmu TR, więc nie powinno się łączyć tych dwóch różnych spraw. Następnie Bractwo ANKH otrzymało informację od wydawnictwa Mandragora (www.mandragora.com.pl) . Firma ta chciałaby po serii Darkness wydać komiks Tomb Raider oraz Witchblade. Nie wiadomo jednak na ten temat nic pewnego. Wszystko ma się wyjaśnić podczas targów książek i komiksów we Frankfurcie.

W międzyczasie Bractwo ANKH założyło wspólnie z serwisem World of Tomb Raider wspólne forum dyskusyjne (forum.laracroft.pl) . Polscy miłośnicy gry, filmu i komiksu z Larą Croft otrzymali "miejsce" w Internecie gdzie mogli porozmawiać o tym co lubią w serii TR, co ich drażni itd. Bractwo przeprowadziło także konkurs na najładniejszy rysunek Lary Croft oraz na najciekawszy wiersz lub inny tekst o Tomb Raiderze. Zwycięzcą konkursu plastycznego został Jacuś (www.jacus.komiks.prv.pl) , twórca komiksu o tym samym tytule co jego nick. Docenili go nawet zagraniczni rysownicy, którzy zajmują się tworzeniem komiksu dla fanów pt. "Tales of Lara Croft".

W jednym z numerów regularnej serii Tomb Raider ukazał się list polskiego fana, który prosił o pomoc w sprawie petycji. Prawdopodobnie ta pomoc u samego źródła spowodowała szybkie wpłynięcie 1000 maili do polskiego wydawnictwa. Ukoronowaniem działalności Bractwa ANKH było przeprowadzenie wywiadu z amerykańskim rysownikiem komiksu Tomb Raider, z Andym Parkiem (www.andyparkart.com) . Ten utalentowany człowiek obiecał, że gdy tylko będzie rozmawiał z Top Cow, to wspomni o problemie polskich fanów. Powiedział również, że być może w przyszłości znów będzie rysował przygody Lary Croft. Nieoczekiwanie w październiku 2004 roku założycielka Bractwa ogłosiła, że fanclub został rozwiązany...

Na koniec ciekawostka: pewnie jesteście ciekawi skąd nazwa ANKH? ANKH (w literaturze można też spotkać ANCH) to egipski symbol nieśmiertelności, wiecznego życia. Nie został użyty bez powodu. Po pierwsze znak ten pojawia się już w pierwszej części TR. Po drugie chcielibyśmy, by komiks "ożył" w Polsce. Po trzecie, chcemy by seria Tomb Raider, czyli gry, filmy i komiksy, była nieśmiertelna, tak jak Indiana Jones, James Bond czy inne wielkie ikony pop kultury.