strona główna // forum // chat // kontakt // dodaj do ulubionych // ustaw jako startową


Strona główna działu
Bractwo Ankh

EMAP:
Mean Machines Sega

TOP COW:
Bohaterowie
Andy Park - wywiad
Galeria rysowników

Regularna seria
Journeys
Wydania specjalne
Crossovery
TR Magazine

GLÉANT:
Dark AEons

DARK HORSE:
I regularna seria
II regularna seria
Survivor's Crusade
Inferno
Frozen Omen
Wydania specjalne


  » EMAP: Mean Machines Sega

• Mean Machines Sega #47-50

Scenariusz: Vicky Arnold
Rysunki: Paul Peart
Ilość stron: 8
Data wydania: 5 sierpnia - 1 listopada 1996
Wydawnictwo: EMAP
Cena: £2.75 za numer
Zanim 25 października 1996 roku nastąpiła światowa premiera Tomb Raidera I na konsoli Sega Saturn, w brytyjskim magazynie "Mean Machines Sega" (wydawnictwo EMAP) ukazywały się cztery odcinki 8-stronicowego komiksu Tomb Raider, które stanowiły oficjalny prequel względem wydarzeń z pierwszej gry. Komiks ten jest zatem pierwszą opublikowaną przygodą Lary Croft w historii serii Tomb Raider - pierwszy odcinek komiksu ujrzał światło dziennie pół roku przed premierą gry, w której panna Croft szukała Scionu.

Scenariusz prequelowego komiksu napisała Vicky Arnold, scenarzystka Tomb Raidera I, a za rysunki odpowiadał Paul Peart. Po dwie strony komiksu publikowano w "Mean Machines Sega" w numerach #47-50. Pierwszy ze wspomnianych magazynów z przygodami Lary pojawił się w brytyjskich kioskach 5 sierpnia, a ostatni 1 listopada 1996 roku, czyli już po premierze gry na konsolę Sega Saturn, ale przed premierą na PC i PlayStation. Zanim jednak zaczęto publikować cztery odcinki komiksu, w numerze #46 (wydanie sierpniowe, ale opublikowane jeszcze w lipcu 1996 roku) zamieszczono obszerną zapowiedź TR1 - powyżej widzicie okładkę właśnie numeru #46, a poniżej skany wszystkich ośmiu stron unikalnego komiksu, który ukazał się w zeszytach #47-50.

Przy okazji warto dodać, że jedna z pierwszych wzmianek o Tomb Raiderze pojawiła się w numerze #32 "Mean Machines Sega", który ujrzał światło dzienne 28 kwietnia 1995 roku.


Streszczenie komiksu:

Lara przebywa w Afryce, gdzie natrafia na śpiącego w jeepie profesora, który trzyma w ręku tajemniczy klucz. Wokół pojazdu czai się czterech najemników - dwóch mężczyzn i dwie kobiety - każdy z nich chce zdobyć klucz. Lara ukryta na drzewie obserwuje czwórkę osób, którzy zaczynają ze sobą walczyć. Niestety Larze nie udaje się pierwszej zdobyć klucz - wyprzedza ją australijski najemnik o imieniu Max, który pokonuje innych rywali, wyrywa przebudzonemu profesorowi klucz i wbiega do jaskini. Za nim podąża Lara, która trafia na krokodyla, którego musi unieszkodliwić. Następnie odnajduje Maxa i rozpoczyna się walka o klucz. Dwójka bohaterów wpada do podziemnej rzeki, gdy nagle w całej jaskini pojawia się okropny smród. To nieumarli, którzy właśnie otaczają Larę i Maxa. Podróżnicy strzelają do nich, ale jeden z potworów zabija Maxa i odgryza mu rękę. Croft dzięki temu zdobywa klucz, a następnie robi z oderwanej ręki Maxa pochodnię, którą rzuca w zombiaki. Nieumarli zaczynają płonąć, więc Lara szybko kieruje się do wielkiego portalu, który otwiera za pomocą klucza. Okazuje się, że profesor też już tu dotarł i przestrzega Larę, że to drzwi śmierci, ale bohaterce to nie przeszkadza. Croft i profesor odnajdują szklaną kopułę, nad którą umieszczono cel profesora - kryształową czaszkę lokalnego króla Siodesa, która wg legendy ma zapewnić właścicielowi wieczną ochronę. Lara strzela w szklaną kopułę, która rozpada się na kawałki, co powoduje też zawalanie się jaskini. Croft chwyta za kryształową czaszkę, bierze "na barana" profesora i wybiega z nim w ostatniej chwili z rozpadającej się jaskini. Pozwala mężczyźnie zachować czaszkę, a sama wraca do cywilizacji, gdzie postanawia napić się herbaty w kawiarni. Jakiś czas później rozgrywa się akcja gry Tomb Raider I.