strona główna // forum // chat // kontakt // dodaj do ulubionych // ustaw jako startową


Strona główna działu
Bractwo Ankh

EMAP:
Mean Machines Sega

TOP COW:
Bohaterowie
Andy Park - wywiad
Galeria rysowników

Regularna seria
Journeys
Wydania specjalne
Crossovery
TR Magazine

GLÉANT:
Dark AEons

DARK HORSE:
I regularna seria
II regularna seria
Survivor's Crusade
Inferno
Frozen Omen
Wydania specjalne


  » GLÉANT: Dark AEons

• Tomb Raider: Dark AEons

Scenariusz: Alex Alice
Szkic: Freon
Kolor: Nadine Thomas i Mathieu Lauffray
Ilość stron: 48
Data wydania: marzec 1999
Wydawnictwo: GlénatW 1996 roku francuskie wydawnictwo komiksowe Glénat postanowiło adaptować grę Tomb Raider. "Eidos France" wydał zgodę i w ten sposób album "Tomb Raider: Dark AEons" (Mroczni Eonie, Eon - istota boska) zobaczył światło dzienne w marcu 1999. Z powodu problemów prawnych album został wycofany ze sprzedaży, mimo wielkiego sukcesu. Ta historia niestety nigdy nie zobaczy ciągu dalszego mimo, że zakończenie komiksu wskazuje na jej kontynuację. Wszystko to wynika z małego nieporozumienia pomiędzy różnymi oddziałami Eidosu. Prawa adaptacji komiksu zostały przyznane innemu wydawnictwu: Top Cow. Kontrakt między Eidos i Glénat dobiegł końca.

Akcja komiksu rozgrywa się w Nowej Anglii, Pradze i w Indonezji. List od starego przyjaciela przeniesie Larę Croft w wir niebezpiecznych wydarzeń. Nasza bohaterka musi odnaleźć dwie magiczne maski, nim zrobią to tajemniczy komandosi, którzy chcą użyć mocy do własnych celów. Niestety uwalniają złego ducha, który może zagrozić światu. Z pomocą Larze przychodzi jej nowa przyjaciółka - Sondra Sachaev. Niestety okazuje się, że były mentor Lary zniknął w tajemniczych okolicznościach. Czy lady Croft go odnajdzie, czy powstrzyma komandosów i złego demona? Przekonaj się poznając przygodę, która jako jedyna nie powstała u Top Cow.

Jeśli chcesz poznać całą przygodę, rozgrywającą się w Dark AEons, przeczytaj streszczenie:

Praga, Czechy, 21 grudnia

W katakumbach, pod dawną fortecą odbywa się dziwaczny spektakl. Pewien człowiek ukryty pod maską wzywa ducha Drachen-Skân, który zaczyna wydobywać się z wnętrza ziemi. Obecni tam ludzie czekają na to żeby kreatura wyszła z wnętrza ziemi, wszystko zniszczyła, w tym maskę.

Nowa Anglia (Stany Zjednoczone, niedaleko Bostonu), luty

Lara Croft przeczytała list (data na kopercie - 21 lutego) od starego przyjaciela, jej mentora, Fenimore'a McDonnel'a, który zaprosił ją do swojej posiadłości nazwanej "Browen Mansion" blisko Darymoore. Budynek prawdopodobnie należał niegdyś do czarnoksiężnika. List jest bardzo zagadkowy. To sprawiło, że Lara postanowiła opuścić Surrey i udała się do Ameryki. Posiadłość okazuje się opustoszała. Na biurku poniewierają się zdjęcia dziwnej maski. Lara odkrywa tajne przejście, które prowadzi ją do podziemi. Znajduje przedziwną jaskinię, przypominającą dzieło starożytnych Indian. Na murze są wymalowane piktogramy, które nie powinny znajdować się w tej części Ameryki. Zgodnie z intuicją Lara rusza w podziemiach naprzód, unikając morderców. Wreszcie znajduje swojego przyjaciela, który leży w lochu. Mimo, że mentor jest strzeżony, Lara próbuje go uwolnić. Niestety została schwytana przez dziwnych, pierwotnych ludzi...

Amerykańskie niebo

Widzimy samolot lecący nad Darymoore, na pokładzie którego znajdują się ludzie, najwidoczniej szukający maski. Niedawno odkryli tajemne miejsce zwane Nexus, które ma związek z tajemniczą maską.

Lara budzi się z halucynacji wywołanych przez toksyczne opary, które ulatniały się z wnętrza ziemi. Pewien człowiek w masce wywołuje znowu piekielne moce i chce złożyć Larę w ofierze. Miss Croft uwalnia się od strażników, zabiera maskę i zostaje uratowana przez helikopter, w którym znajdują się ludzie w niebieskich mundurach. Są to amerykańscy komandosi "salamander command". Żołnierze zabijają tubylców i niestety grożą Larze. Miss Croft próbuje uwolnić się od nich razem z Fenimore'm. Ten dostaję kulę w plecy od tej dziwnej organizacji. Lara ucieka aż do posiadłości, zostawiając swego przyjaciela, którego uważa za nieżywego. W komputerze zaczyna szukać adresu prof. Sondry Sachaev, której Fenimore wysłał całą swoją pracę. Lara uruchamia swój motor i ucieka z posiadłości, przebiegle unikając helikoptera i ludzi w niebieskim mundurze. Udaje, że nurkuje w rzece, po czym ucieka w nadziei, że odnajdzie panią Sachaev.

Uniwersytet w Pradze

Lara czeka na prof. Sachaev na schodach praskiego uniwersytetu. Zamierza powiedzieć jej o masce, której bardzo długo szukał ojciec Sachaev. Niestety okazało się, że ojciec pani profesor zmarł trzy lata temu. Kobieta nie chce widzieć lary. Lara postanawia otworzyć torbę, do której schowała maskę. Zdobyła ją w lochach w Nowej Anglii. Sondra widząc artefakt, którego jej ojciec szukał tak długo, postanawia pomóc Larze.

Zaprowadza ją na średniowieczny cmentarz i pokazuje grób Eckhardt, żony Rudolfa Habsburga, która była zafascynowana mitem o masce. Lara poznaje historię tego grobu i jego związek z maską. Przybywszy na miejsce decydują się zwiedzić podziemne ruiny. Niestety dwie kobiety są obserwowane z daleka przez dziwną postać. Tymczasem Lara, badając ruiny, odkrywa "Pokój gwiazd", pomieszczenie otwarte dzięki obsunięciu terenu, spowodowanym przez maskę (podobnie jak w Derymoore). Lara nagle zdaje sobie sprawę, że nie jest pierwsza, która odkryła te ruiny. Panna Croft musi stawić czoło żołnierzowi z tajnej organizacji, który śledził ją aż od Derymoor. Po unieszkodliwieniu Lara rozmawia z komandosem o Nexus i masce. Okazuje się, że zaszło nieporozumienie. Żołnierze chronili Fenimore'a, postrzelili go środkiem nasennym. Nie chcieli by został złapany przez tubylców. Żołnierz proponuje Larze wyjazd do Indonezji, do prowincji Iryan-Jaya, gdzie znajduje się inny Nexus. Lara i Sondra zgadzają się na współpracę. Spotykają się z dowództwem "salamander command". Żeby zatrzeć ślady podejrzeń z powodu rzezi w Derymoore, kapitan Jones pokazuje Larze nagranie z Fenimore'm. Bohaterka zaczyna im ufać.

Prowincja Iryan-Jaya, Indonezja

Przybywszy helikopterem na miejsce lądowania, Lara i Sondra znajdują w obozowisku rannego Fenimore'a. Mężczyzna jest w śpiączce. Nazajutrz ekipa wyjeżdża do świątyni, gdzie znajduje się Nexus. Czeka tam na nich wiele pułapek. Ryzykując własne życie Lara Croft ratuje życie dwóch mężczyzn i zdobywa zaufanie kapitana. Następnie zabiera ekipę na drugą stronę świątyni, do zagubionej doliny. Niestety żołnierze znowu próbują ją zabić, ale Lara jest zbyt sprytna, by na to pozwolić... Okazuje się, że żołnierze chcą obudzić śpiącego Nexusa po to by ten wywołał wstrząsy sejsmiczne, które zniszczą Japonię, odwiecznego wroga Ameryki.

Ekipa chce przywołać moc Drachen-Skân. Odnajdują pierwszą maskę. Z drugą maską Lary wywołują piekielne moce z wnętrza Ziemi. Lara ryzykuje swoje życie, by uratować przyjaciółkę Sondrę. Pani profesor okazuje się wierną sojuszniczką i również pomaga Larze w opresji. Tymczasem potwór Drachen-Skân wychodzi na powierzchnię. Na szczęście Lara po uratowaniu Sondry, rani stwora i podkłada ładunek wybuchowy. Niestety jej plan się nie udaje... Na szczęście lady Croft znajduje więcej ładunków w plecaku i używa pocisku z helikoptera, by wysadzić grotę. W ostatniej chwili ucieka helikopterem z ranną Sondrą.

Ale może istnieją inne maski...
Na tym kończy się pierwszy tom komiksu Dark AEons.
Niestety kolejnego nigdy nie zobaczymy...