strona główna // forum // chat // kontakt // facebook // youtube

Strona główna działu
-> Krótki opis
-> Galeria
-> Edycja kolekcjonerska
-> W pigułce

Recenzje
Solucja
Filmy
Pokaz w Londynie
Pokaz w Warszawie
Targi Gamescom 2018

Wycięta zawartość

SOLUCJA|Przejście głównej fabuły | Grobowce opcjonalne |
| Misje poboczne | Mapy: znajdźki i wyzwania |
| DLC: misje i grobowce |MISJE POBOCZNE:

W podstawowej wersji gry znajdziesz 13 misji pobocznych (kolejne 7 oferują dodatki - opis ich przejścia znajdziesz w sekcji DLC: misje i grobowce).

Wypełnianie misji pobocznych zapewnia nagrody materialne i punkty doświadczenia oraz odblokowuje sprzęt niezbędny do znalezienia wszystkich znajdziek - wzmocniony nóż, wciągarkę i wytrych. Misję poboczną można rozpocząć po odnalezieniu i porozmawianiu z odpowiednim zleceniodawcą. Lokalizacje startowe wszystkich zleceniodawców umieściliśmy na mapach Kuwak Yaku (1 misja), Ukrytego Miasta (11 misji, ale 6 punktów startowych) i Misji San Juan (1 misja). Przy niebieskich ikonkach zleceniodawców znajdziesz odpowiednią literę, której przyporządkowaliśmy daną misję.

Uwaga, w Ukrytym Mieście niektórzy zleceniodawcy nie zechcą z nami porozmawiać, jeśli nie będziemy w odpowiednim stroju. Domyślnie mamy założony strój rebeliantów, ale od głównej misji Ku Chwale Rebelii możemy go zmienić na strój kultystów. Przebieranie się ma miejsce przy ognisku. Uwaga - w mieście Paititi nie można założyć współczesnych strojów.

A) KUWAK YAKU: Natarczywy gatunek

Nagroda: pistolet River Hawk

• POKONAJ ROZBÓJNIKÓW
Zwiedzając miasteczko będziesz świadkiem wyrzucenia mężczyzny z budynku. Porozmawiaj z nim, by rozpocząć misję. W budynku znajdziesz Omara - szefa lokalnej… agencji pracy niewolniczej. Ten oddeleguje cię do baru, gdzie poznałeś Abby. Tam odszukaj Marco - pracownika mianowanego pracownikiem HR. Okazuje się, że Omar przetrzymuje jego syna w pracy. Należy ruszyć mu z pomocą. W okolicach domu, w którym widziałeś Omara, znajdziesz wejście na obszar wykopalisk (przeczołgaj się przez wąskie przejście). Spotkaj uciekającego chłopca ściganego przez oprychów. Zlikwiduj ich po cichu. Wróć do baru i porozmawiaj z Marco. Odbierz nagrodę.

B) UKRYTE MIASTO: Kości zostały rzucone

Nagroda: odblokowanie handlarki Moraekah, u której można kupić wciągarkę (3300 sztuk złota) i wytrych (2800 złota)

Sugestia: Radzimy nie rozmawiać z Moraekah zanim nie zdobędziesz 6100 sztuk złota. Są one potrzebne, aby zakupić wciągarkę i wytrych. Jeśli nie zakupisz sprzętów u Moraekah przy pierwszej okazji, handlarka może zniknąć z pierwszej lokalizacji i losowo pojawiać się w innych miejscach, nieoznaczonych na mapie. Prawdopodobne nowe lokalizacje handlarki opisaliśmy w sekcji Mapy - znajdźki i wyzwania.

• ZNAJDŹ KOŚCI TAKIYA
Napotkasz chłopca podczas swojego pierwszego spaceru po Paititi w towarzystwie Unuratu i Etzliego. Będzie siedział u stóp zbocza niedaleko placu i poprosi cię o odzyskanie skradzionych przez martwego człowieka kości do gry. Udaj się w południowo-zachodnią część lokacji. Odszukaj wygnańca o imieniu Pisco, który poprosi cię o odszukanie i porozmawianie z innymi pięcioma wygnańcami.

• ZNAJDŹ WYGAŃCÓW
Czworo z nich będzie w okolicach części handlowej - ich lokalizacje pojawią się na mapie. Kolejność rozmów nie ma znaczenia. Gdy odwiedzisz i porozmawiasz z czwórką wygnańców, pojawi się i piąty. Będzie to kupiec specjalny i szamanka w jednym o imieniu Moraekah (kobieta ma BARDZO przydatne rzeczy w swoim magazynie – m.in. wciągarkę i wytrych potrzebne do zbierania znajdziek). Wróć do Pisco, a po rozmowie z nim – do chłopca Takiya. Oddaj mu kości, by zakończyć misję i otrzymać nagrodę.

C) UKRYTE MIASTO: Wstrzymanie wyroku

Nagroda: 400 sztuk złota i wzmocniony nóż
Wymagania: strój kultysty

• URATUJ HAKANA
W siedzibie sekty Kukulkana, na placu zobaczysz dziewczynkę wyrzuconą siłą na bruk przed dwóch strażników. Porozmawiaj z nią (imię dziewczynki: Karya), by rozpocząć misję. W tej samej lokacji znajdziesz kilku rebeliantów, których musisz poprosić o pomoc w akcji ratunkowej. Gdy kapłan zadmie w róg i odwróci uwagę, drzwi celi zostaną otwarte. Wejdź do środka i porozmawiaj z więźniem. Rozłup ścianę i przeciśnij się przez szczelinę. Wspólnie otwórzcie kamienne drzwi, by zakończyć misję i odebrać nagrodę - wzmocniony nóż, umożliwiający przecinanie grubych lin.

D) UKRYTE MIASTO: Ku pokrzepieniu serc

Nagroda: strój Tunika Manko

• ZDOBĄDŹ KRÓLEWSKI RÓG
W Jaskini Czaszki, gdzie spotkasz Jonaha, będzie również Uchu, u którego rozpoczniesz misję. Przejdź do domu Kabila. Dowiesz się, że kultyści zniszczyli jego uprawy i że jego żona jest w złym stanie. Ich syn, Cualli, poszedł po zioła do części handlowej. Tam dowiesz się, że został pojmany przez kultystów. Udaj się do miejsca, gdzie jest przetrzymywany i porozmawiaj z Yamilem, który pomoże ci odwrócić uwagę strażnika. Wróć do Kabila, a następnie do Uchu.

• ZDOBĄDŹ AMULET WYBAWCY
Porozmawiaj z Uchu w Jaskini Czaszki i udaj się do północnej części wioski. Odszukaj białe drzewo przy dużym zalewie. Nieopodal znajdziesz drzewo, na które możesz się wspiąć i dzięki temu dostać się do jaskini. Omiń pułapki, rozłup ścianę czekanem i wejdź przez wąską szczelinę. Dalej czeka cię kolejny korytarz pełen pułapek, więc zachowaj ostrożność. Wejdź do wąskiego przesmyku po lewej stronie i idź przed siebie korytarzem. Dojdziesz do drewnianego mostku, który zapadnie się pod twoim ciężarem. Zanurkuj w wodzie i wpłyń do korytarza. Wyjdź na brzeg i odszukaj wajchę w ścianie. Zaleje to pokój, więc przygotuj się do szybkiej ucieczki. Wrócisz do pomieszczenia z mostem. Wpłyń do dostępnego pokoju z kolejną wajchą. Użyj jej. Poziom wody znów się podniesie. Wróciwszy do pomieszczenia z mostem, odszukaj kolejny pokój z wajchą. Zanim do niej się jednak dostaniesz, to zdejmij barykadę. Pokój napełni się wodą, trzymaj się sufitu i płyń w górę. Rozłup barykadę czekanem i przez wąską szczelinę do sali z mostem. Poziom wody jest odpowiedni, by dostać się do sarkofagu na poziomie mostu, który niechcący zepsułeś. Weź amulet i wróć do Uchu.

• ZDOBĄDŹ ŁUK CZEMPIONÓW
Aby rozpocząć tę misę, musisz ukończyć główną misję Veni Vidi Perdidi. W Jaskini Czaszki porozmawiaj z Uchu. Przejdź do zachodniej części Paititi i odkryj wejście do jaskini (prowadzi ona również do jednego z Grobowców Opcjonalnych: Ścieżka bitwy). Po wyjściu z jaskini skręć w prawo przez dżunglę. Dostrzeż, że po lewej stronie będzie wąska szczelina na ciut wyższym poziomie gruntu. Odnajdziesz dużą chatkę-szałas, w której leżeć będzie łuk. Zostaniesz zaatakowany przez przyozdobionego w maskę jaguara. Pozbądź się go i podnieś broń. Wróć do Uchu, by zakończyć misję i odebrać nagrodę.

E) UKRYTE MIASTO: Wolność

Nagroda: nagolenniki Ch'amaki

• UWOLNIJ BUNTOWNIKÓW
Porozmawiaj w Jaskini Czaszki z Poma. Musisz odszukać i uwolnić 4 pojmanych i uwięzionych rebeliantów. Wszyscy przetrzymywani są w południowo-zachodniej części Paititi. Pierwszy jest uwięziony niedaleko na północ od mostu, drugi na południe. Trzeci rebeliant bardziej na południe. Odszukaj ognisko i kamienne schody. Po prawej stronie będzie kolejny więzień. Z tego miejsca wespnij się niedaleko wodospadu i odszukaj chatkę z fioletowym amuletem nad drzwiami. Obejdź dom z lewej i odszukaj czwartego rebelianta na szczycie schodów po lewej. Wróć do Poma do Jaskini Czaszki i odbierz nagrodę.

• URATUJ COLQUIEGO
Wróć na południe Paititi, gdzie uratowałeś ostatniego rebelianta. Odszukaj dom, a w nim studnię (będzie to też wejście do jednego z Opcjonalnych Grobowców - Świątynia słońca). Zamiast iść schodami w górę, wejdź przez drzwi do środka świątyni. Będzie tam na ciebie czekała zasadzka. Zlikwiduj strażników. Gdy padnie ostatni, misja zostanie zakończona.

F) UKRYTE MIASTO: Wdowie łzy

Nagroda: strój Wojenna Tunika Yawaya
Wymagania: strój kultysty

• ZBADAJ ŚMIERĆ SUMAQA
W południowo-zachodniej części Ukrytego Miasta porozmawiaj z wartownikiem. Dowiesz się o morderstwie, jakie miało miejsce na Sumaqu. Przesłuchaj osoby w okolicy: wdowę po Sumaqu, podejrzanych, strażników. Zbadaj ciało i miejsce zbrodni. Porozmawiaj także z służącą, która będzie zamknięta w swoim pokoju. Dostęp do środka jest jednak niemożliwy z twojej lokalizacji, więc musisz przejść naokoło. Wyjdź z domu zamordowanego, skręć w prawo, przeskocz przez kamienny mur i idź za ostatni domek z lewej. Skocz po dwóch belkach i na miękką skałę. Przejdź w prawo i znajdź miejsce do kopania w ogródku. Porozmawiaj ze strażnikiem i odbierz nagrodę, a następnie uwolnij Taruca, by zakończyć misję.

G) UKRYTE MIASTO: Studia klasyczne

Nagroda: łuk Serce Orła
Wymagania: strój kultysty

• ROZSZYFRUJ MURALE
W części rybackiej dopłyń do niewielkiej wyspy. By rozpocząć misję, porozmawiaj z dziewczynką o imieniu Awil. Rozszyfruj 3 murale oznaczone na mapie (pierwszy na południowy zachód od jeziorka, drugi w sadzawce u podnóża zbocza blisko jaskini, trzeci w ogrodzie, w którym dokonano morderstwa na Sumaqu (poprzednia misja poboczna). Wróć do Awil. Nie spotkasz jej na miejscu, więc porozmawiaj z Mayn.

• PRZERWIJ RYTUAŁ
Misja rozpocznie się od razu po rozmowie z Mayn. Idź na zachód od swojej lokalizacji do wąskiego kanionu w dżungli. Dotrzesz do opuszczonej wioski i będziesz eskortowany przez strażników. Uwolnij dziewczynkę i zlikwiduj obecnych strażników (jest ich całkiem sporo). Wróć do Mayn, by zakończyć misję i odebrać nagrodę.

H) MISJA SAN JUAN: Na przekór

Nagroda: zwiększenie znajomości dialektów

• ZBADAJ LOKALNE SEKRETY
Po prawej od rynku z fontanną odnajdziesz koleżankę Abby - Sarę. Porozmawiaj z mężczyzną o imieniu Guillermo ubranym w kraciastą koszulę, by rozpocząć misję. Odszukaj cmentarz w północnej części lokacji, a na nim starszą kobietę. Porozmawiaj z nią. Znajdź grupkę dzieci i również porozmawiaj z nimi. Będziesz musiał znaleźć dla nich zakopany skarb, który zlokalizowany jest za studnią przy murze okalającym cmentarz. Wróć do dzieciaków i porozmawiaj z nimi. Teraz wróć do starszej kobiety i podnieście przewrócony krzyż. Zbadaj go i skieruj się w stronę głównej bramy. Tam odkryjesz kolejne dwa - bardzo podobne krzyże. Kawałeczek dalej znajdziesz kolejną parę, a przy katedrze - jeszcze jeden. Dotrzyj tym sposobem na główny plac z fontanną i przejdź przez bramę. Miń zaparkowane samochody i przejdź przez most. Za nim odbij ze ścieżki w prawo, przeskocz nad przepaścią i odnajdź ostatni krzyż z wajchą. Wejdź do krypty, złap miękką skałę i zjedź po linie na bezpieczną wysokość. Przejdź przez wąskie przejście, zejdź w dół po kolejnej miękkiej skale i rozbujaj linę, by skoczyć w przód. Odszukaj Izabelę i porozmawiaj z nią. Po drugiej stronie lokacji znajdziesz wąski przesmyk przy ziemi. Przeczołgaj się przez niego i przejdź przez wąskie przejście po lewej. Przeskocz nad rozpadliną używając wieszaka, o który możesz zaczepić linę z czekanem. Idź dalej korytarzem, wespnij się po miękkiej skale w górę i omiń kilka pułapek. Idź dalej jak pozwala ścieżka i odszukaj wajchę. Pchnij ją, by otworzyć wrota, następnie przeskocz nad rozpadliną wykorzystując kolejny wieszak. Zdejmij blokadę wykorzystując łuk i skocz do miękkiej skały. Wspinaj się w górę. Skocz w prawo i idź korytarzem. Wespnij się po drabinie wyżej i wyjdź na zewnątrz. Wróć do Guillermo wykorzystując pień owinięty liną przed mostem. Wróć na rynek i skręć w prawo. Przejdź kawałek i odszukaj siedzącego, niewidomego, starszego pana o imieniu Manu. Porozmawiaj z nim. Posłuchaj o pewnym miejscu. Mówi o Grobowcu Opcjonalnym: Spragnieni bogowie. Splądruj wspomniany grobowiec i następnie wróć do Manu, by zakończyć misję i odebrać nagrodę. Jeśli już wcześniej zaliczyłeś grobowiec, misja od razu zostanie zakończona bez konieczności ponownego odwiedzenia grobowca.