strona główna // forum // chat // kontakt // facebook // youtube

Strona główna działu
-> Krótki opis
-> Galeria
-> Edycja kolekcjonerska
-> W pigułce

Recenzje
Solucja
Filmy
Pokaz w Londynie
Pokaz w Warszawie
Targi Gamescom 2018

Wycięta zawartość

SOLUCJA|Przejście głównej fabuły | Grobowce opcjonalne |
| Misje poboczne | Mapy: znajdźki i wyzwania |
| DLC: misje i grobowce |GROBOWCE OPCJONALNE:

W podstawowej wersji gry znajdziesz 9 opcjonalnych grobowców (kolejne 7 oferują dodatki - opis ich przejścia znajdziesz w sekcji DLC: misje i grobowce). Większość z nich dostępna jest od razu przy pierwszej wizycie w okolicach wejść, ale te początkowe wymagają odpowiedniego sprzętu, by mogły zostać zrabowane. Wiele zagadek oparto o łączenie przedmiotów liną, ucinanie lin, kołowrotki itp. Celem każdego z grobowców jest ołtarz, na którym zapisano cenne wskazówki - są to nowe umiejętności, które znacznie ułatwią dalszą rozgrywkę.

PERUWIAŃSKA DŻUNGLA: Spojrzenie sędziego

Lokalizacja: północna część Peruwiańskiej Dżungli
Wymagane narzędzie: czekan
Nagroda: Serce Kajmana - szybciej odnawia zdrowie Lary

Przeciśnij się przez wąskie przejście. Dalej przeskocz nad rozpadliną rzucając linką w locie. Złap za gzyms, który pęknie, a ty znajdziesz się w wodzie. Płyń przed siebie i wyjdź na ląd. Zobaczysz schody i posąg przymocowany do czegoś w rodzaju dźwigu. Patrząc na niego przejdź w prawo i znajdź miejsca, gdzie możesz się wspiąć po półkach na wyższy poziom. Z rozbiegu przeskocz na odważnik, złap go i podnieś posąg. Szybko przebiegnij przez utworzone przejście. Miń obozowisko i przejdź po wiszącym moście nad rozlewiskiem. Wejdź do ruin budynku i zanurkuj. Płyń przed siebie i po chwili wynurz się i przejdź w lewo. Odbij się od ściany, złap gzyms i podskocz jeszcze raz odbijając się nogami od ścian. Stań na nogach i przejdź w prawo. Zejdź na sam dół i zlokalizuj po lewej stronie odważnik na przesuwanej podstawie. Chwyć ją i odsuń spod odważnika, by ten odjechał sobie w górę. Teraz pchnij ją maksymalnie w przód. Idź teraz w prawo i znajdź podstawę i kolejny posąg obok niej. Pociągnij za podstawę i przesuń ją tam, gdzie znalazłeś pierwszą. Połącz posąg i środkowy mechanizm liną (znajdź miejsca owinięte białym sznurem). Obok posągu znajdź miejsce, gdzie możesz wspiąć się na wyższy poziom i skocz do podniesionego odważnika. Posąg się podniesie, a wraz z nim połączona część mechanizmu i tym samym utorujesz sobie dalszą drogę dla pierwszej podstawy. Przesuń nią maksymalnie w przód pod kolejny odważnik. Zauważysz, że posąg przeciwległy do pierwszego będzie w górze. Połącz go również z podniesionym mechanizmem (stojąc przy miejscu owiniętym białym sznurem). Podejdź teraz do miejsca, którędy wszedłeś do tego pomieszczenia. Odbij się od ściany i złap gzyms na poziomie wejścia i idź w lewo. Ponownie odbij się od ściany i złap wyższą półkę. Idź w lewo i skocz na odważnik. Posąg podniesie się jeszcze wyżej, stawiając do pionu mechanizm, który wykorzystasz jako drabinę. Wespnij się na górę, skocz z rozpędu i złap gzyms. Zabierz nagrodę, dzięki której regeneracja twojego zdrowia będzie szybsza. Wracając zauważ belkę owiniętą sznurem po lewej stronie. Zrób linkę tyrolkową i zjedź po niej w dół. Idź prosto i znajdź przejście, które utorujesz sobie dłubiąc w nim czekanem. Wspinaj się na wyższe elementy zabudowań i złap kolejną linkę tyrolkową. Przejedź nad wiszącym mostem. Znajdź gzyms i miękką ścianę ponad nim. Złap ją czekanem i idź w prawo. Przeskocz na drugą stronę i kontynuuj wspinaczkę. Przeskocz przed siebie i przeskakuj po gałęziach, a ze stałego lądu rozpędź się i użyj wieszaka, by przebujać się w kierunku miękkiej skały. Biegnij przed siebie, wskocz do jaskini i złap czekanem miękką ścianę. Opuść się na linie i przejdź przez wąskie wyjście na ścieżkę wątku fabularnego.

PERUWIAŃSKA DŻUNGLA: Wrota krainy zmarłych

Lokalizacja: południowa część Peruwiańskiej Dżungli
Wymagane narzędzie: czekan
Nagroda: Wysoko jak orzeł - zwiększa szybkość podczas wspinaczki

Przeczołgaj się przez wąskie przejście za drzwiami w pobliżu obozowiska. Omiń pułapkę i wespnij się na drzewo. Przeskocz na gałąź, a z niej na miękką ścianę i przesuń się w lewo. Skocz i złap krawędź, a z niej zeskocz na stały ląd. Uważaj na pułapkę. Wejdź na kolejne drzewo i przeskakuj po gałęziach do miękkiej skały. Opuść się na linie na bezpieczną wysokość i rozbujaj się, by skoczyć na ścieżkę. Przejdź obok obozowiska i po prawej zlokalizuj kolejną skałę, w którą z łatwością wbijesz czekan. Wspinaj się w górę, a następnie złap gzyms po lewej. Uważaj na spadające kolczaste kule. Przeskocz na ścieżkę. Po odkryciu obozowiska przeciśnij się przez wąskie przejście i kieruj się w stronę zawalonych schodów. Po prawej będzie wejście, do którego z łatwością doskoczysz odbijając się od ściany. Idź w lewo, skocz do miękkiej skały i opuść się na linie. Rozbujaj się i skocz niżej na ziemię. Wejdź na drzewo i użyj wieszaka, by przebujać się na lince do kolejnej ścieżki. Znajdź mechanizm, który możesz złapać i kręcić. Przesuń go o 90 stopni zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Po prawej stronie będzie owinięta liną belka. Zauważ, że przed tobą na wiszącej skale będzie podobna - połącz je strzałą z liną i przejdź na drugą stronę. Nieco wyżej znajdziesz dużą, drewnianą wajchę. Pociągnij ją, by przesunąć wiszącą platformę. Wskocz na nią i wróć do obracanego mechanizmu. Ustaw go w takiej pozycji, jak zastałeś wcześniej i połącz belkę z owiniętym liną fragmentem platformy. Wróć do dużej wajchy i pociągnij ją raz jeszcze. Platforma na chwilę zostanie zatrzymana przez linkę, więc masz tylko chwilę, by na nią wskoczyć. Winda wróci do swojej pierwszej pozycji, a ty będziesz mógł wskoczyć do ruin. Idź w lewo w dół i skocz na kamienną ścianę przed sobą. Niewielki gzyms odpadnie, a ty spadniesz nieco niżej. Przesuń się w prawo, złap miękką skałę i wspinaj się w górę uważając na spadające kolczaste kule. Idź za ścieżką aż natrafisz na ołtarz, dzięki któremu poznasz tajniki wspinaczki. Pozwiedzaj jeszcze okolicę i wykorzystaj drzewa i gałęzie, by dostać się na drugą stronę przepaści. Następnie zrób linkę tyrolkową, by zjechać niżej i wrócić na trasę wątku fabularnego.

KUWAK YAKU: Wyjące jaskinie

Lokalizacja: środkowo-wschodnia część Kuwak Yaku
Nagroda: Płaszcz Huracana - zmniejsza obrażenia od ognia i wybuchów

Wejdź do wielkiej jaskini i kieruj się w prawo obok kolczastych głów. Z rozpędu skocz w głąb komina i wyląduj w wodzie. Wyjdź na brzeg po lewej. Biegnij przed siebie. Przed rozpadliną odbij w lewo, podskocz na ścianie i wejdź na nią. Idź przed siebie, przeskocz nad przepaścią i idź w dół obok płomieni. Przejdź przez wrota i skocz na końcu pochyłej drogi. Złap miękką skałę czekanem i opuść się na linie. Rozbujaj i skocz w przód na ląd. Idź prosto i przeskocz w stronę gzymsu przy ścianie z czarnymi, rzeźbionymi głowami. Idź w prawo, złap miękką ścianę i opuść się na sam dół. Przejdź przez wąskie przejście. Uważaj na atakujące cię zwierzęta. Podejdź do płomieni i znajdź owiniętą belkę. Stwórz linkę tyrolkową i wespnij się po niej. Na górze odkryj przed sobą miękką skałę. Wespnij się po niej i idź przed siebie przez jaskinię. Wejdź do przejścia obok drewnianego masztu i dostań się do płonącego pomieszczenia. Tuż po prawej stronie znajdziesz wajchę. Pokręć nią w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara, by otworzyć okiennice. Przejdź po moście i złap wysunięty wiszący element budowli. Przeskocz w stronę gzymsu. Po drugiej stronie znajdziesz kolejne pokrętło. Przekręć nim zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Otworzysz kolejne okiennice. Przeskocz na środkowy most (poczekaj aż zgaśnie ogień) i dalej przed siebie. Przy ścianie odbij w lewo i złap liną owinięty fragment wiszącego elementu. Pociągnij tak, by spadając zahaczył o uszkodzony element i usunął go z twojej drogi. Wróć do drugiej wajchy i zamknij okiennice przy jej użyciu Przejdź teraz dalej środkiem mostu i przeskocz w lewo. Wespnij się na ścianę i idź w lewo, przejdź po wbitym w ścianę elemencie i opuść się na ziemię. Połącz poprzedni element z drugim liną i wróć do drugiej wajchy. Ponownie otwórz okiennice. Wyrwie to wbity w ścianę element. Ponownie zamknij okiennice. Idź dalej i znajdź trzecią wajchę. Otwórz okiennice, by wiatr ugasił ogień. Przeskocz nad rozpadliną i wejdź po schodach, by odebrać nagrodę: odporność na ogień.

UKRYTE MIASTO: Ścieżka bitwy

Lokalizacja: zachodnia część Ukrytego Miasta
Nagroda: Kołaczan Sipa - strzelanie trzema strzałami bez sięgania do kołczanu

Opuść miasto przez niewielką jaskinię w zachodniej części miasta. Po lewej znajdziesz sadzawkę. Wejdź do niej i brodź po pas, następnie zanurkuj i przeciśnij się przez niewielkie przejście po prawej. Wpłyń do jaskini po lewej i płyń przez korytarz. Uważaj na wystające gdzieniegdzie kolce. Wyjdź na brzeg po lewej. Skocz do miękkiej skały nad przepaścią i użyj liny, by zjechać niżej i przeskoczyć do obozowiska. Przeciśnij się ostrożnie między ostrzami. Użyj dźwigni nad przepaścią i przejdź po mostku z lewej. Przeskakuj nad ostrzami, na końcu złap miękką ścianę w locie i opuść się na bezpieczną wysokość i skocz przed siebie. Przejdź przez wrota i znajdź kolejną wajchę - pchnij ją i przeskocz nad wirującymi ostrzami, a następnie przez drzwi blokowane przez kamienne koła. Idź przed siebie i zobacz wyłaniającą się z ziemi wielką kolumnę z ostrzami. Przeskakuj nad najniższymi kierując się w lewo. Znajdź drewnianą platformę i zeskocz z niej na poniższy krąg okalający lokację. Skręć w prawo i biegnij omijając kolce. Znajdź dźwignię. Pociągnij ją i wróć tą samą ścieżką, którą przyszedłeś - ale uważaj na ogień i szybko obracające się ostrza! Znajdź wajchę i schowaj część kolumny. Teraz dostań się w jej pobliże i skręć w prawo. Znów znajdź drewnianą platformę i zeskocz z niej na krąg poniżej. Biegnij w lewo i znajdź wajchę - pociągnij ją i biegnij na drugą stronę, by znaleźć kolejną. To zatrzyma mechanizm. Przedostań się w jego okolice po drewnianej belce, następnie po krawędziach wespnij się na górę (kieruj się w prawo, przesuń w zwisie po ostrzu, stań na nogach i przeskocz do ołtarza). Odnajdź pal owinięty liną i połącz go z widoczną poniżej kolejną belką. Zjedź niżej i przeskocz pod ostrzami łapiąc krawędź przed wejściem do jaskini. Następnie użyj miękkich ścian, by wspinać się po nich przy pomocy czekana. Podskakuj na ścianach i wejdź do przejścia z wieloma stalaktytami. Zjedź po pochyłej ścieżce i skocz łapiąc miękką skałę. Przedostań się w górę i gdy staniesz na nogi rozpoznasz okolicę. Możesz opuścić się niżej, gdzie znajdziesz obozowisko.

UKRYTE MIASTO: Świątynia słońca

Lokalizacja: południowa część Ukrytego Miasta
Nagroda: Głód Hoacyna - większa ilość naturalnych materiałów zbieranych z jednego miejsca

Wejście do grobowca będzie w jednej z chatek. W środku znajdziesz zalaną studnię. Przepłyń przez korytarz i wyjdź na brzeg. Przebiegnij w lewo i użyj zniszczonych schodów, by dostać się jak najwyżej. Tam odbij się od ściany i rozpocznij wspinaczkę. Przeciśnij się przez wąskie przejście i idź ścieżką. Skocz rzucając czekanem i dalej na miękką skałę. Do góry, po krawędzi w lewo i skok do kolejnego fragmentu, gdzie zaczepisz czekan. Opuść się na linie, rozbiegaj po ścianie i skocz w lewo do krawędzi. Stąd zaraz do miękkiej skały, którą przejdziesz za róg w lewo. Tam złap krawędź powyżej i z niej skocz w lewo do kolejnej. Zlokalizuj wejście i zmierzaj ku niemu. W środku między dwoma posągami znajdziesz wiszącą drabinę. Wespnij się po niej na górę. W nowym pokoju idź w prawo i przeskocz na pręt, dzięki któremu przebujasz się dalej do miękkiej skały. Opuść się na linie na bezpieczną wysokość i wejdź przed otwarcie po prawej. Przeczołgaj się pod bramą. Znajdź pierwsze lustro i obróć je w lewo, by promień padał na najbliższy lądu filar. Ten odwróci się i będziesz mógł do niego doskoczyć. Na kolejnej platformie znajdziesz kolejne lustro. Przesuń go delikatnie w lewo - zobaczysz kolejny filar (użyj Instynktu Przetrwania, jeśli nie możesz go znaleźć). Wejdź schodami wyżej i wróć do pierwszego zwierciadła. Przekręć nim w prawo do pierwszego filara po prawej. Przejdź po nim dalej i dostań się na kolejny, by dotrzeć do kolejnego zwierciadła. Ustaw promień tak, by opierał się o ostatni filar, z którego skorzystałeś i dostań się nań używając miękkiej skały po lewej stronie. Wróć do pierwszego zwierciadła i obróć go znów tak, by jego promień padał na pierwszy filar po lewej. Przejdź do zwierciadła numer dwa i ustaw jego promień na ten sam filar. Wróć do zwierciadła numer 1 i przekręć w prawo tak, by padał na filar po przekątnej sali (użyj IP, by sobie pomóc). Wróć teraz do lustra numer dwa i przekręć nim w lewo do najbliżej zlokalizowanego filaru po lewej. Utorowałeś sobie drogę do zwierciadła numer 4. Dostań się po dwóch filarach w jego bezpośrednią okolicę. Obróć go w lewo, by promień padał na pierwszy filar po lewej. Za plecami znajdziesz ścianę, od której możesz się odbić i złapać powyższą krawędź. Dostań się dzięki niej na filar obok i przejdź w stronę zwierciadła numer 3. Nie idź jednak całkiem w jego okolicę. W połowie drogi skręć w lewo z mostku (zapamiętaj to miejsce) i po kładce do centralnej kopuły, z której dostaniesz się do obracanych przed chwilą filarów. Przejdź przez nie i dostań się do ołtarza z nagrodą. Wróć teraz do mostku i wejdź do środka. Po prawej znajdziesz drewnianą ścianę, od której możesz się odbić. Wyjdź na zewnątrz, przeskocz nad rozpadliną i stwórz linę tyrolkową. Zjedź po niej. W górę po miękkiej skale, w lewo i hops do następnej. Opuść się na linie i rozbujaj do krawędzi przed sobą. Wróć na ścieżkę wątku fabularnego.

UKRYTE MIASTO: Starożytny akwedukt

Lokalizacja: wschodnia część Ukrytego Miasta
Nagroda: Uderzenie jaguara - zwiększona szansa na powalenie przeciwnika atakiem wręcz

Miń kwadratowe wejście do jaskini i zeskocz z pobliskiego klifu w dół. Wejdź do wody, zanurkuj i płyń przed siebie. Druga kieszeń z powietrzem będzie po prawej od szczeliny, przez którą musisz się przecisnąć. Wyjdź na ląd i odszukaj miękką skałę, by się po niej wspiąć. Podążaj dalej korytarzem, aż dojdziesz do głównej komnaty. Zejdź na dół i znajdź tratwę. Kopnij ją kilka razy, by znalazła się pod drugiej stronie. Połącz owiniętą liną część z pobliskimi wrotami. Wróć na górę odbijając się od ścian. Przesuń dźwignię, by zalać dolną część. Tratwa podniesie się otwierając wrota. Wskocz do wody i przepłyń przez nie. Na końcu podwodnego korytarza użyj czekana, by usunąć przeszkodę. Przeciśnij się przez szczelinę i przepłyń na drugą stronę do podwodnej wajchy. Użyj czekana, by ją aktywować i opuścić poziom wody. Usuń blokadę strzelając do niej strzałą z liną. Wróć tym samym do pierwszego zbiornika i zastrzel kilku wrogów. Odczep tratwę i kopnij w nią kilka razy, by przesunąć do nowego pomieszczenia. Przejdź do wajchy i znów zalej lokację. Wdrap się na tratwę i wejdź przez otwór po lewej. Zlikwiduj kolejną falę wrogich istot. Wejdź na górę i użyj wajchy podnoszącej poziom wody. Tratwa podniesie się i podpłynie w prawo. Stojąc na niej skorzystaj z wielkiego koła wodnego obracającego się w głębi pomieszczenia (połącz tratwę z owiniętym liną fragmentem mechanizmu). Gdy dopłyniesz blisko, odbij się od ściany i wejdź wyżej. Teraz część sprawdzająca twoją szybkość! Stojąc obok mechanizmu strzel liną w tratwę przyciągając ją maksymalnie do siebie. Potem zlokalizuj wiszące, owinięte liną koło-oko. Gdy lina łącząca tratwę z mechanizmem pęknie, szybko połącz mechanizm z wiszącym okiem. Wskocz na odpływającą tratwę. Z niej na drzewo po lewej. Wykorzystaj deski, które je podtrzymują, by wdrapać się szybko na górę. Przeskocz z belki na podniesioną platformę i z niej w stronę otworu w budynku. Wejdź do środka i znajdź ołtarz z nagrodą. Po prawej znajdziesz wyjście. Skorzystaj z linki tyrolkowej i zjedź po niej w kierunku wyjścia. Wyjdź na ląd. Po prawej znajdziesz obozowisko, dzięki któremu szybko trafisz na ścieżkę fabularną.

CENOTE: San Cordoba

Lokalizacja: północna część ruin Cenote
Nagroda: Oddech Kajmana II - wydłuża czas wstrzymania oddechu pod wodą

Wejdź do jaskini i przeskocz nad rozpadlinami. Zlokalizuj czaszki pomalowane na żółto i po lewej stronie zalane przejście. Płyń przed siebie obok zatopionej łódeczki. Znajdziesz murenę przepływającą nieopodal. Schowaj się w trawie i poczekaj aż odpłynie. Kontynuuj pływanie przy lewej stronie jaskini aż porwie cię silny prąd. Spadniesz z wodospadu do sadzawki. Wyjdź na brzeg i rozpocznij wspinaczkę. Kieruj się w prawo, przeskocz obok wodospadu aż do wąskiej i ciemnej jaskini. Przejdź obok obozowiska i do wyjścia ciut wyżej. Przejdź przez szczelinę. Przed sobą znajdziesz armatę. Usuń wózek i pchnij działo w przód. Z impetem zdejmie przeszkodę blokującą dalszą drogę. Zejdź na dół i przejdź wzdłuż sterburty hiszpańskiego galeonu (sic!). Kopnij w tratwę i użyj jej, by dostać się na uszkodzony kadłub statku. Wejdź na pokład, przejdź na drugą stronę i znajdź wajchę. Pociągnij nią obracając masztem. Wskocz teraz do wyrwy przed sobą i wyląduj w wodzie. Pod powierzchnią znajdziesz wrota, które możesz otworzyć czekanem. Płyń zatopioną częścią niższego pokładu. Wyjdź na brzeg i odbij się od ściany. Wspinaj się wyżej, odbij w lewo i wykorzystaj sterczący pal, by przebujać się dalej na zachowany fragment górnego pokładu. Miń wajchę i przejdź na drugą stronę. Przejdź po wbitym w pokład maszcie i przeskocz na miękką skałę. Wejdź do jaskini i skocz na maszt ustawiony w stronę wyjścia. Zniszcz blokadę i odbij się nieco wyżej o drewnianą ścianę po prawej. Po drabinie jeszcze wyżej i po maszcie w lewo do ścieżki na ścianie groty. Biegnij do końca i skocz w kierunku miękkiej skały. Opuść się na linie i skocz na maszt. Z niego na pokład i przekręć wajchą tak, by ustawić maszt w kierunku wiszącej skrzyni. Możesz się na niego dostać idąc w lewo. Będąc na skrzyni skocz przed siebie i przejdź w prawo. Skocz wysoko w kierunku drabiny. Na górze znajdziesz blokadę kołowrotka, którą możesz zdjąć czekanem. Ustawiona armata wbije się wprost do pomieszczenia, w którym urzędował kapitan. Wejdź tam i znajdź ołtarz z nagrodą. Po lewej znajdziesz blokadę, którą możesz zdjąć, używając liny i strzały. Wskocz do wody, wyjdź na brzeg i idź przed siebie. Przejdź przez szczelinę. Po lewej znajdziesz obozowisko, dzięki któremu wrócisz na ścieżkę fabularną.

MISJA SAN JUAN: Drzewo życia

Lokalizacja: południowa część San Juan (bardziej na zachód)
Nagroda: Dar Kinich Ahau - całkowicie przywraca zdrowie, gdy Lara jest blisko śmierci

Sugestia: zanim wejdziesz do tego grobowca, zaopatrz się w dużo surowców do tworzenia zapalających strzał.

Przeciśnij się przez wąskie przejście między skrzydłami starej bramy. Idź do świątyni i obejdź jej wnętrze aż trafisz na zablokowane przejście. Zdejmij blokadę strzałą z liną. Złap czekanem miękką skałę i opuść się w dół na bezpieczną wysokość. Puść linę i wejdź do krypty. Odnajdź dziurę w ziemi. Złap czekanem za ścianę, opuść się na linie i rozbujaj tak, by wskoczyć do jaskini nieco niżej. Biegnij na dół ścieżką i złap miękką skałę. Przejdź lekko w prawo i opuść się na linie. Zapal strzałę i strzel w wyziew trującego gazu. Szybko po miękkiej skale wyżej. Idź przed siebie i otwórz czekanem zawór z gazem. Strzel weń płonącą strzałą, by przeszkoda eksplodowała. Idź dalej przez nowe przejście. Stojąc na krawędzi stwórz linę tyrolkową i zjedź niżej. Idź dalej i przesuń się plecami do ściany po wąskiej krawędzi. Skocz rzucając czekanem i przebujaj się na bezpieczny ląd. Idź jak biegnie ścieżka. Zejdź nieco niżej (użyj linki) i przejdź przez ciasny przesmyk do komnaty rodem z baśni. W oddali dostrzeżesz wyziew gazu. Strzel płonącą strzałą, by “przywołać windę” w bardzo wyrafinowany sposób i idź w lewo w dół. Na dole odnajdziesz kolejny zablokowany zawór. Użyj czekana, by uwolnić gaz. Zostaniesz zaatakowany przez kilku wrogich strażników.

Wyjdź nieco wyżej i zauważ znajomy rodzaj windy. Ustaw się tak, by widzieć ulatujący gaz, strzel weń płonącą strzałą i gdy platforma znajdzie się przed tobą - przeskocz na drugą stronę. Przejdź po niestabilnej, drewnianej kładce i dalej w górę. Biegnij do końca ścieżki, gdzie znajdziesz linę podtrzymującą jedną z platform. Przetnij ją używając noża. Teraz wróć nieco niżej i wskocz na nią, a z niej na kolejną daleko przed tobą - w powietrzu rzuć czekanem i zahacz nim o wieszak w połowie drogi, by z łatwością i gracją przebujać się na drugą stronę. Wejdź na ścieżkę i znajdź zablokowany zawór po lewej. Użyj czekana, by się go pozbyć. Zlikwiduj kilku strażników i wróć na platformę, którą odciąłeś poprzednio. Strzel płonącą strzałą w gaz. Podjedziesz tym razem trochę wyżej. Złap za krawędź i ruszaj dalej. Kilku strażników czeka na ołów lub jedną, dobrze wycelowaną strzałę płonącą. Biegnij w dół i złap miękką skałę tuż po eksplozji. Uwolnij kolejną platformę. Kawałeczek dalej znajdziesz kolejny zawór do odblokowania. Wskocz na pobliską platformę, z niej na uprzednio odblokowaną (skocz i rzuć czekanem). Mechanizm zawiedzie i spadniesz nieco niżej. Zlikwiduj strażników i wejdź w otwór, przez który się tutaj dostają (centralna część głównej lokacji). Wrócisz na poziom, na którym byłeś przed chwilką. Skręć w prawo. Zepsuty mechanizm jednak zdał egzamin, gdyż stworzył prowizoryczną kładkę, po której możesz przejść na drzewo i potem w lewo do ołtarza, by zdobyć nagrodę.

Po prawej znajdziesz gałąź owiniętą liną. Zlokalizuj dwa płonące znicze. Wystrzel liną w kierunku podobnej gałęzi i stwórz tyrolkową drogę w tamto miejsce. Wejdź do jaskini, skocz na miękką skałę i opuść się na bezpieczną wysokość. Tam stwórz kolejną linę tyrolkową i zjedź po niej. Biegnij przed siebie i trzymaj się prawej strony. Przejdź przez budynek używając drabiny i dalej przed siebie po gotowej tym razem linie tyrolkowej. Łatwa sekwencja wspinaczkowa - złap krawędź przed sobą, skocz w lewo do miękkiej skały, a z niej do kolejnej. Idź w górę i wspinaj się po pochyłej ścianie. Odbijając się od ścian kieruj się cały czas w górę, przejdź po powalonym konarze do miękkiej skały. Po niej w lewo do krawędzi. Dalej trafisz na kruchą ścianę, którą możesz rozłupać czekanem. Znajdziesz się w krypcie obok obozowiska, dzięki któremu szybko wrócisz na ścieżkę fabularną.

MISJA SAN JUAN: Spragnieni bogowie

Lokalizacja: południowa część San Juan (bardziej na wschód)
Nagroda: Strzał Sipa - potężne strzały zadają więcej obrażeń opancerzonym wrogom

Płyń na południe i wyjdź z wody. Przejdź przez bramę z dużą, kamienną czaszką. Zanurkuj w niewielkiej sadzawce i płyń korytarzem przed siebie uważając na mureny. Wyjdź na brzeg i przejdź w lewo. Wysoko po drugiej stronie pomieszczenia zlokalizuj blokadę mechanizmu obniżającego poziom wody. Strzel w nią strzałą z liną i przejdź przez usta wielkiej, kamiennej czaszki. Zjedź po śliskiej pochylni i zanurkuj. Uważaj na piranie. Tuż pod powierzchnią wody znajdziesz szczelinę, przez którą możesz się przecisnąć. W nowym pomieszczeniu zanurkuj i odetnij linę przytrzymującą tratwę. Wespnij się na nią, przeskocz w stronę ściany i złap za krawędź. Teraz po drewnianych rusztowaniach na górę aż znajdziesz się przed wejściem do ogromnej hali. Wskocz do wody. Uważaj na sporą ilość piranii. Odetnij dwie tratwy przymocowane liną w głębi. Wyjdź na tę, która jest najbliżej wejścia do wieży. Przejdź w lewo wzdłuż ściany za kołem wodnym i odnajdź obrotową wajchę. Przekręć nią w prawo tak, by woda wpadała do wiadra. Obniży to poziom wody. Wskocz na półkę po prawej od koła wodnego i połącz jej mechanizm (owinięty liną) z wiszącym uchwytem przed wieżą (koło-oko). Wróć do wajchy i przestaw ją tak, by woda spadała tym razem na koło i wprowadziła je w ruch. Przepłyń przez nowo otwarte drzwi i wyjdź z wieży przez czaszkowe usta. Skręć w lewo i idź po drewnianej ścieżce na tył wieży. Wejdź przez okno i po schodach do ołtarza z nagrodą. Kamera nakieruje cię w kierunku linki tyrolkowej. Skorzystaj z niej i podążaj korytarzem. Spotkasz znaną murenę i wydostaniesz się z grobowca.