strona główna // forum // chat // kontakt // facebook // youtube

Powrót do Archiwum

MARZEC 202130 marca 2021, by Cez
Nowe wydania filmów z Angeliną. Co z Polską?
Z okazji 20-lecia pierwszego Tomb Raider Movie wytwórnia Paramount Pictures postanowiła przypomnieć o dwóch filmach z Angeliną w roli Lary i ponownie je wydać w nowych edycjach Blu-ray i 4K. Choć nie ma obecnie żadnego potwierdzenia - nie jest wykluczone, że film ponownie pojawi się również w Polsce.

Dokładnie 1 czerwca Paramount Home Entertainment wyda w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej dwie nowe edycje z filmami Tomb Raider Movie oraz Cradle of Life. Ma to związek z tym, że w tym roku obchodzimy nie tylko 25-lecie serii Tomb Raider, ale i 20-lecie ekranizacji tej serii. Pierwsze filmowe przygody Lary zadebiutowały dokładnie 15 czerwca 2001 roku. Drugi film trafił do kin dwa lata później, 25 lipca 2003 roku.


Pierwsza z dwóch zapowiedzianych nowych edycji wygląda następująco: będzie to remaster pierwszego Tomb Raider Movie wydany na płycie Blu-ray, a w pudełku będzie zawarty również kod na edycję cyfrową. Do wydania będą także dołączone wcześniej opublikowane dodatki, czyli np. rozmowy z twórcami, wycięte sceny, komentarz reżysera czy kulisy treningu Angeliny Jolie. Druga nowa edycja to zbiorcze wydanie w jakości 4K Ultra HD Blu-ray dwóch filmów jednocześnie, czyli Tomb Raider Movie oraz Cradle of Life. Oba filmy będą również możliwe do pobrania w wersji cyfrowej. W przypadku tej drugiej edycji brak jest informacji o ewentualnych dodatkach.

Czy jest szansa, aby nowe edycje pojawiły się w Polsce np. w wersji z napisami lub lektorem? Szansa jest. Do niedawna polskim dystrybutorem filmów wytwórni Paramount była firma Imperial CinePix, jednak zakończyła ona działalność w maju 2020 roku na skutek pandemii koronawirusa. Nowym polskim wydawcą filmów Paramountu jest Filmostrada. Przedstawicielka firmy przekazała nam taki komunikat: "tak planujemy wydanie filmów z serii. Czekamy tylko na informację, czy zostanie opracowana wersja 4K na Polskę".

   


25 marca 2021, by Redakcja
Zobacz polską wersję gry Tomb Raider II!
Pora na drugi odcinek naszej niespodzianki dla polskich fanów Lary z okazji 25-lecia serii Tomb Raider. Przed Wami polskie tłumaczenie dialogów z gry Tomb Raider II - zarówno ze wszystkich cutscenek jak i z samouczka w Croft Manor. Polskie napisy opublikowaliśmy w formie filmu w serwisie YouTube >> KLIK!


Przypomnijmy, że gry z Larą są oficjalnie tłumaczone na język polski dopiero od 2003 roku, od TR Angel of Darkness. Z tego powodu w 2007 roku na naszej stronie w dziale o każdym klasyku - od TR1 do TR5 - opublikowaliśmy tłumaczenia wszystkich dialogów z tych gier, po to aby polscy fani mogli zrozumieć także najstarsze tytuły z Larą. Z okazji 25-lecia postanowiliśmy dokonać korekty tych tłumaczeń i opublikować je ponownie, jednak tym razem w formie filmów.

Za tłumaczenie odpowiada redaktor naczelny Cez, a za korektę Kris Nephilim oraz Kyo. Przy okazji zapraszamy do zasubskrybowania naszego kanału na YouTube, gdzie będziemy publikować więcej podobnych filmów, a także live streamy.

   


23 marca 2021, by Cez
Croft Manor już dostępne w Fortnite Creative
Zgodnie z zapowiedzią dziś w Fortnite Creative pojawiła się przygoda Lary w Croft Manor. Po ukończeniu Tajemnicy Posiadłości Croftów można odblokować specjalne graffiti. Zwiastun tego wydarzenia możecie zobaczyć tutaj. Z kolei tutaj obejrzyjcie całą przykładową rozgrywkę.


Tak przedstawia się tło fabularne dodatku do Fortnite: Winston, zaufany lokaj rodziny Croftów, powiedział Larze, że w posiadłości widać dziwne światełka, a z jej wnętrza dobiegają osobliwe odgłosy. Musisz wyruszyć w głąb budzącej grozę rezydencji i wspólnie ze swoim oddziałem rozwikłać jej tajemnice.


Przygoda o nazwie Tajemnica Posiadłości Croftów jest już dostępna w trybie kreatywnym i będzie wyróżniona do 30 marca. Gdy upłynie ten termin, nadal będziesz mógł zagrać w tę przygodę wpisując kod 0116-9392-3142. Twórcy dodatku zachęcają, aby go ukończyć po to, by odkryć sekretny kod, dzięki któremu odblokujesz specjalne graffiti widoczne na powyższej grafice. Widzimy na nim klasyczną Larę z dwoma pistoletami na tle artefaktu Scion znanego z gier Tomb Raider I i Tomb Raider Anniversary. Kod na graffiti można zrealizować tylko między 23 i 31 marca.

   


19 marca 2021, by Cez
Zamiast seansu w kinie zobacz film o diecie Alicii
19 marca 2021 roku miał być kolejnym ważnym dniem w historii serii Tomb Raider, ale z powodu pandemii tak się nie stało. Mowa o niedoszłej dacie premiery drugiego filmu z Alicią Vikander. Zamiast kolejnego wyjścia do kina (które i tak są zamknięte) możemy w zaciszu domowym zobaczyć, jaką dietę stosowała Alicia Vikander, gdy trzy lata temu stawała się Larą Croft.


Trener personalny i specjalista od żywienia Magnus Lygdback ujawnił, z jakiej diety korzystała Alicia Vikander, gdy w 2017 roku przygotowywała się do roli w filmie Tomb Raider (2018). Sześciominutowy filmik możecie zobaczyć »TUTAJ«. Co ciekawe, w komentarzach pod wideo jeden z fanów spytał trenera, czy będzie współpracował z aktorką także na planie kolejnego filmu. "Tak, zdecydowanie! Z niecierpliwością czekamy na kolejną współpracę przy następnym filmie" - odpowiedział Magnus Lygdback.


Przypomnijmy, że w styczniu wytwórnia MGM wyrzuciła do kosza gotowy scenariusz do filmu oraz zmieniła reżysera, mimo że zdjęcia do kontynuacji miały ruszyć już wiosną ubiegłego roku. Do dziś nie wiadomo, czy reżyser Ben Wheatley został zwolniony czy sam zrezygnował, ani jaki był powód tej zmiany. Nową reżyserką i jednocześnie scenarzystką została Misha Green. W chwili obecnej nie wiadomo, na jakim etapie jest tworzenie nowego scenariusza oraz kiedy ruszą zdjęcia. Przypuszczamy, że film, który miał mieć swoją premierę dokładnie dziś, będziemy mogli zobaczyć najszybciej w 2023 roku.

   


18 marca 2021, by Cez
Croft Manor wkrótce wyląduje w Fortnite
W trakcie konferencji Square Enix Presents zapowiedziano kolejne nowości: w grze Fortnite Creative pojawi się przygoda osadzona w Croft Manor oraz szykują się kolejne crossovery serii Tomb Raider z innymi grami. Nowości zostały zawarte w specjalnym filmiku, którego narratorką jest Meagan Marie z Crystal Dynamics. Wideo możecie zobaczyć »TUTAJ«.


Kilka dni temu Lara Croft dołączyła do gry Fortnite jako grywalna postać. Dziś Meagan Marie ogłosiła, że to nie koniec niespodzianek. Już 23 marca do Fortnite Creative zostanie dodana grywalna przygoda w Croft Manor. Zapowiedź ta spotkała się z mieszanymi reakcjami fanów Lary. Z jednej strony Dwór Croftów cieszy, a z drugiej gracze podkreślają, że woleliby zobaczyć Croft Manor w anulowanym ósmym DLC do Shadow of the Tomb Raider, a nie w tytule spoza serii Tomb Raider.


Przy okazji Crystalsi zapowiedzieli kolejne crossovery. Póki co szczegółów nie znamy poza tym, że będą one dotyczyły dwóch tytułów: Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint oraz War of the Visions: Final Fantasy Brave Exvius. W filmiku wspomniano także, że wciąż trwają prace nad nową figurką Lary od firmy Weta Workshop, która nawiązuje do gry Tomb Raider Aniversary. Pisaliśmy o niej w sierpniu zeszłego roku (link do newsa).

   


18 marca 2021, by Cez
Książka kucharska oficjalnie zapowiedziana
Nadchodzi oficjalna książka kucharska i przewodnik w jednym, czyli "Tomb Raider: The Official Cookbook and Travel Guide". Dziś podczas konferencji Square Enix Presents potwierdziły się przecieki sprzed kilkunastu dni. Poniżej widzicie nieostateczny projekt okładki.

Książka "Tomb Raider: The Official Cookbook and Travel Guide" autorstwa Sebastiana Haley'a i Tary Theoharis zostanie wydana 26 października tego roku i będzie zawierała 144 strony, które zostaną wypełnione ponad czterdziestoma przepisami kulinarnymi z całego świata. W publikacji pojawią się opisy poszczególnych dań pochodzących z krajów, które Lara odwiedziła w ciągu 25 lat, a także opisy tych miejsc w formie przewodnika. Dodatkowo prócz zdjęć potraw w książce mają się znaleźć grafiki z Larą Croft. Cena książki wynosi 30 dolarów, czyli ok. 115 zł.


W publikacji znajdą się przykładowo opisy potraw z Peru, z Indii czy z Anglii. Książka powstaje wraz z udziałem oficjalnych stron o serii Tomb Raider z całego świata, których redakcje podpowiadają autorom, jakie potrawy najlepiej reprezentują dany kraj. Mamy potwierdzenie, że polskich potraw niestety nie będzie - Lara odwiedziła Polskę jedynie w powieści Tomb Raider: The Man of Bronze, a to zdecydowanie za mało, ponieważ twórcy książki skupiają się na grach wideo z panną Croft.

   


18 marca 2021, by Cez
Pakiet Definitive Survivor Trilogy już dostępny
Podczas konferencji Square Enix Presents potwierdziły się przecieki sprzed kilkunastu dni. Dziś odbyła się premiera Tomb Raider: Definitive Survivor Trilogy, czyli cyfrowego, kompletnego pakietu trzech gier z trylogii reboota. Zwiastun tego wydania możecie zobaczyć »TUTAJ«.

Na początku marca informowaliśmy o tym, że Square Enix planuje wydanie Tomb Raider: Definitive Survivor Trilogy, czyli pełnego pakietu trzech gier ze wszystkimi DLC, składającego się z Tomb Raider: Definitive Edition, Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration oraz Shadow of the Tomb Raider: Definitive Edition. Dziś nie tylko udostępniono ten produkt w sklepie Microsoftu, ale także w PlayStation Store. Zestaw Definitive Survivor Trilogy można pobrać na PS4, PS5, Xbox One oraz Xbox Series X/S. W sklepie Microsoftu obowiązuje zniżka 60% (83,99 zł zamiast 209,99 zł), z kolei w europejskim PlayStation Store póki co trzeba za ten sam zestaw zapłacić 209 zł. Pakiet oferuje trzy przygody Lary w rozdzielczości 4K Ultra HD, które są kompatybilne z HDR10. Niestety wersji pudełkowej nie będzie.


Co ciekawe, w oficjalnym opisie produktu czytamy, że "kolekcja ta zawiera całą zawartość edycji ostatecznych wszystkich docenionych przez krytyków prequeli". Od 2013 roku twórcy tłumaczyli, że epoka reboota to nowa linia czasowa i nie należy odbierać nowych gier jako prequeli dziejących się przed poprzednimi grami. Dziś widzimy słowo "prequel", co może oznaczać zmianę podejścia w związku z zapowiedzią próby połączenia linii czasowych kilku wersji Lary Croft.

   


17 marca 2021, by Cez
Wkrótce CZTERY nowe tomy komiksów po polsku
To naprawdę dobry rok dla fanów serii Tomb Raider. Mamy wspaniałe wieści dla osób, które interesują się komiksowymi przygodami Lary w naszym ojczystym języku. Zgodnie z zapowiedzią wiosną ukażą się dwa potężne tomy z serii Tomb Raider Archives, ale na tym nie koniec! Wydawnictwo Scream Comics już w kwietniu zamierza wydać dwa tomy kontynuujące przygody młodej Lary po reboocie.

W styczniu informowaliśmy, że w okolicy marca lub kwietnia wydawnictwo Scream Comics opublikuje polski przekład dwóch obszernych tomów Tomb Raider Archives - każdy z nich liczy ponad 400 stron i zawiera komiksy opublikowane 20 lat temu przez wydawnictwo Top Cow. Szczegóły na ten temat opisaliśmy w newsie ze stycznia (klik!). Przedstawiciel Scream Comics poinformował nas, że tomy są w fazie tłumaczenia oraz składu i powinny ukazać się w kwietniu.


Zanim na polskim rynku pojawią się dwa tomy Tomb Raider Archives wydawnictwo zrobi fanom Lary niespodziankę i wyda na początku kwietnia dwa tomy z młodą Larą - każdy z nich będzie liczył ponad 100 stron. Mowa o polskich edycjach miniserii Survivor's Crusade oraz Inferno, które są kontynuacją wydanych wcześniej przez Scream Comics tomów "Spore" (Zarodnik) oraz "Choice and Sacrifice" (Wybór i poświęcenie). W efekcie polski czytelnik otrzyma komplet wszystkich przygód Lary, które rozgrywały się na łamach komiksów między grami Rise of the Tomb Raider a Shadow of the Tomb Raider.

Na szczegóły musimy nadal poczekać, ale jeśli jesteście ciekawi, o czym są miniserie Survivor's Crusade oraz Inferno, to zapraszamy do odpowiednich sekcji naszego działu Komiks, gdzie znajdziecie streszczenia wszystkich zeszytów.

UPDATE (07.04)
Wydawnictwo Scream Comics poinformowało, że w kwietniu i maju ukażą się po polsku nie tylko dwa nowe tomy o młodej Larze oraz dwa Tomb Raider Archives z Larą klasyczną. Pojawi się także trzecie Archiwum po polsku.

   


16 marca 2021, by Cez
Cztery Lary Croft gościnnie w grze Fortnite!
Kultowa pani archeolog Lara Croft dołączyła do wielkiej rodziny gry Fortnite Battle Royale. Od dziś do dyspozycji graczy są cztery modele bohaterki: Lara "rocznicowa" ubrana w klasyczny strój, Lara znana z klasyków studia Core Design, Lara po reboocie, a także złota Lara, która niechcący dotknęła ręki Midasa. Wraz z panną Croft w Fortnite debiutuje także Raven z Młodych Tytanów oraz piłkarz Neymar Jr.


Fortnite Battle Royale to gra wieloosobowa wydana przez Epic Games w 2017 roku na wiele platform, w tym na PC, PlayStation 4 i Xbox One. Aktualnie rozpoczął się szósty sezon rozdziału drugiego, w którym pojawiła się panna Croft. Mimo że Fortnite to gra darmowa, należy zapłacić 10 dolarów za Karnet Bojowy, który zawiera m.in. modele Lary. Po zakupie karnetu nowe skórki należy odblokować. I tak trzeba dojść do levelu 15, by otrzymać Larę po reboocie, do levelu 22, by odblokować Larę rocznicową oraz należy zaliczyć wszystkie wydarzenia całego sezonu, by w nagrodę otrzymać skórkę klasycznej Lary od Core Design. Tajemnicą w chwili obecnej jest sposób odblokowania złotej Lary. Dodatkowo Karnet Bojowy dodaje przedmioty takie jak łuk Lary czy też czekany.


Firma Square Enix zdecydowała się na dodanie postaci Lary do gry Fortnite, ponieważ wielu fanów o to prosiło, a także dlatego, że panna Croft jest tak wielką ikoną gier, że zdaniem wydawcy zasługuje na dołączenie do innych postaci z gier, które są już obecne w Fortnite Battle Royale.


Tutaj oraz tutaj możecie zobaczyć zwiastuny wydarzenia, a tutaj oraz tu zobaczcie jak Lara Croft wygląda w ruchu w grze Fortnite. Z kolei na naszym profilu na Facebooku znajdziecie galerię grafik.

   


14 marca 2021, by Cez
Każda wersja Lary Croft będzie kanoniczna
Meagan Marie, rzeczniczka prasowa studia Crystal Dynamics, potwierdziła to, o czym informowaliśmy w styczniu (link do newsa) - w kolejnej grze z cyklu Tomb Raider zobaczymy pannę Croft łączącą cechy Lary z reboota i Lary klasycznej. Efekt będzie taki, że każda z wersji słynnej archeolog będzie określana mianem kanonicznej.


Na łamach najnowszego, brytyjskiego numeru "Official PlayStation Magazine" ukazał się artykuł o obchodach 25-lecia serii. Dużo uwagi poświęcono temu, co dalej. Meagan Marie wyjawiła, że następna gra Tomb Raider sprawi, że "fani będą mogli określić swoją ulubioną Larę Croft mianem kanonicznej, która dorastała i ewoluowała jako postać, tak jak każdy z nas odbywa ten proces przez całe swoje życie". Meagan dodała, że obranie tego kierunku jest bardzo ważne, zwłaszcza po to by pojednać fanów, aczkolwiek połączenie starej i nowej linii czasowej jest trudniejsze niż się to początkowo wydawało.

Artykuł kończy się pytaniem, czy Meagan wyobraża sobie wspólną przygodę Lary Croft i Nathana Drake'a, bohatera serii Uncharted. Rzeczniczka odpowiedziała, że ta dwójka z pewnością by się dogadała, a jeszcze lepiej Lara porozumiałaby się z Eleną, żoną Nathana. Artykuł kończy się słowami "Girl Power!".

   


13 marca 2021, by Cez
Konferencja Square Enix Presents z Larą Croft
W najbliższy czwartek 18 marca odbędzie się Square Enix Presents, czyli 40-minutowa konferencja o nowościach japońskiego giganta. Na liście atrakcji ma nie zabraknąć informacji związanych z 25-leciem serii Tomb Raider.


Podczas Square Enix Presents dowiemy się więcej o nowej grze z serii Life is Strange, a także o Avengersach oraz o nowych grach studia Square Enix Montreal. Jeśli chodzi o serię Tomb Raider, to nie należy spodziewać się zapowiedzi żadnej nowej gry, a jedynie kolejnych elementów związanych z obchodami 25-lecia serii. Nasza redakcja przypuszcza, że 18 marca poznamy konkrety na temat niedawnego wycieku pakietu trzech gier pt. Tomb Raider: Definitive Survivor Trilogy. Według Microsoft Store 18 marca pakiet ten powinien być już dostępny, ale czy tak się stanie - dowiemy się tego podczas konferencji.

Square Enix Presents potrwa 40 minut i odbędzie się 18 marca o godzinie 10 rano czasu kalifornijskiego, czyli o 18 czasu polskiego. Program będzie można zobaczyć na żywo tutaj.

   


10 marca 2021, by Cez
Różowe neony w nowej wersji okładki TR2
Z okazji 25-lecia serii Tomb Raider miesiąc marzec poświęcamy grze Tomb Raider II z 1997 roku. Zgodnie z zapowiedzią na prośbę studia Crystal Dynamics utalentowani artyści przygotowują nowe wersje okładek wszystkich głównych części gier z Larą Croft. W przypadku TR2 remake'u okładki dokonała amerykańska artystka Babs Tarr - ilustratorka pracująca dla takich gigantów jak Hasbro, Disney czy DC Comics.


Babs Tarr jest wielką fanką serii Tomb Raider. Bardzo jej zależało na tym, aby mogła stworzyć nową wersję okładki gry TR2. "Tomb Raider II był jedną z pierwszych gier wideo, w jaką zagrałam. Nieświadomie grałam w demo, więc kiedy się ono skończyło i zdałam sobie sprawę, że nie miałam całej gry, serce mi pękło - ale nigdy nie zapomnę momentu zamknięcia lokaja w chłodni! Lara Croft zawsze będzie zajmować specjalne miejsce w moim sercu" - wyjaśnia Babs.


Amerykańska artystka bardzo często stosuje w swoich pracach kolor różowy. Nie mogło jego zabraknąć w jej projekcie okładki do Tomb Raidera II. Prócz komiksowej postaci Lary widzimy różowe neony w kształcie smoków. Więcej prac Babs możecie zobaczyć na jej stronie >> klik!

   


7 marca 2021, by Cez
Ozłocona trylogia reboota zmierza na Xboxa
Kolejny dzień i kolejny wyciek - zanim firma Square Enix zdążyła go zapowiedzieć, ozłocony zestaw trylogii reboota został ujawniony przez sklep Microsoftu. Mowa o kompletnym wydaniu Tomb Raider: Definitive Survivor Trilogy na konsolę Xbox One, które będzie zawierało gry Tomb Raider: Definitive Edition, Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration oraz Shadow of the Tomb Raider: Definitive Edition.


Zestaw miałby się ukazać już 18 marca i miałby oferować trzy przygody Lary w rozdzielczości 4K Ultra HD i kompatybilne z HDR10. Pakiet zajmowałby niemal 10 GB. Poza tym w chwili obecnej wiemy niewiele - nie wiadomo np. czy ten zestaw pojawi się także na PlayStation 4 oraz czy twórcy dodadzą patcha oferującego lepszą grafikę na nowych Xboxach Series X/S. Cena zestawu również nie została podana.

UPDATE (10.03)
Studio Crystal Dynamics odmawia komentarza na temat wycieku w sklepie Microsoftu. Nie wiadomo, czy zestaw ukaże się już 18 marca czy w późniejszym terminie.

   


6 marca 2021, by Cez
Nadciąga książka kucharska Lary Croft
Z okazji 25-lecia serii Tomb Raider w tym roku nakładem wydawnictwa Insight Editions ukaże się książka kucharska i przewodnik w jednym zatytułowany "Tomb Raider: The Official Cookbook and Travel Guide". Informację tę ujawnił sklep Amazon. Firma Square Enix do tej pory nie potwierdziła, czy produkt jest faktycznie oficjalny, zatem tę informację należy póki co traktować jako niepotwierdzoną plotkę.


Czego konkretnie dowiedzieliśmy się z wycieku sklepu Amazon? Książka "Tomb Raider: The Official Cookbook and Travel Guide" zostanie wydana 26 października tego roku i będzie zawierała 144 strony, które zostaną wypełnione ponad czterdziestoma przepisami kulinarnymi z całego świata. W publikacji pojawią się opisy poszczególnych dań pochodzących z krajów, które Lara odwiedziła w ciągu 25 lat, a także opisy tych miejsc w formie przewodnika. Dodatkowo prócz zdjęć potraw w książce mają się znaleźć grafiki z Larą Croft.

Dodajmy, że w lutym 2020 roku ukazała się nieoficjalna książka kucharska zatytułowana "Lara Croft the Kitchen Explorer: Satisfy Your Taste for Adventure and Explore Exciting New Flavours", w której na 76 stronach zaprezentowano 30 przepisów kulinarnych. Książkę napisała hawajska restauratorka Susan Gray, autorka wielu nieoficjalnych publikacji. Wśród przepisów nie ma żadnego dania z Polski - prawdopodobnie dlatego, że panna Croft odwiedziła nasz kraj - konkretnie Warszawę - tylko raz i to nie w grze czy w filmie, a w powieści Tomb Raider: The Man of Bronze. Nie spodziewamy się zatem, że Polska zostanie uwzględniona w tegorocznej książce, która została ujawniona w sklepie Amazon.

   


3 marca 2021, by Cez
Crossover serii Tomb Raider i Uncharted na PS10?
Taką wizję przyszłości serii zaprezentował zwycięzca naszego konkursu, w którym należało stworzyć pracę graficzną na temat "Tomb Raider i Lara Croft za kolejne 25 lat - na 50-lecie serii". Adam Soroczyński, bo o nim mowa, otrzyma od nas fizyczną, pełną, premierową wersję Shadow of the Tomb Raider na PS4 w steelbooku wraz z kodem na Season Pass (odblokowującym wszystkie DLC) oraz z trzema kolekcjonerskimi kartami. Gratulujemy! Wybór jednej zwycięskiej pracy naprawdę nie był prosty. Inne nadesłane prace konkursowe możecie zobaczyć »TUTAJ«.

Adam Soroczyński zaproponował konkretną wizję przyszłości serii Tomb Raider wraz z detalami i właśnie ta dbałość o szczegóły nas najbardziej urzekła. Jego praca (kliknij, by powiększyć) to projekt okładki gry, która miałaby zostać wydana w 2046 roku na konsolę PlayStation 10. Byłby to crossover serii Tomb Raider i Uncharted zatytułowany po prostu Uncharted Tomb. W grze mielibyśmy do czynienia nie tylko z Larą Croft i Nathanem Drake'iem, ale także z Cassie Drake, czyli córką Nate'a. Tak o swoim pomyśle dodatkowo napisał Adam:


«Notka z Grudnia 2046 roku: Podobno jeden z najdłużej trzymanych crossoverów w tajemnicy. Nad Uncharted Tomb pracowali ponad 25 lat. Tytuł osiągnął sukces, który trudno sobie wyobrazić. Ponad 46 mln egzemplarzy sprzedanych w niecały tydzień. "Nie chcieliśmy zawieść zarówno fanów Pani Croft oraz Pana Drake'a. Celem było połączenie tych dwóch światów, aby dać graczom rozgrywkę jakiej nie doświadczyli nigdy w życiu" - z zachwytem oznajmia dyrektor studia Naughty Eidos. Oczywiście nie zabrakło krytyki z strony graczy: "To nie to samo co Indiana Jones - Croft i Drake mogą mu czyścić buty" - mówi niezadowolony fan. "Grafika była ok, historia spoko, ale dla mnie za długa" - Tomek. "Za dużo grobowców, wolę akcję" - wiecznie marudny i niezadowolony Przemek. "Cassie stara się być Larą Croft, ale ja jej nie lubię" - pisze Ewa. "Klasyczny Uncharted był najlepszy" - piszą zawiedzeni fani przygód Nathana Drake'a.

Uncharted Tomb zdobył tytuł Game Of the Year 2046. Nie ma serwisu, który by nie przyznał maksymalnej punktacji w swoich recenzjach. Świat gier wideo oszalał na punkcie wspólnych przygód najbardziej znanych archeologów na świecie. Nie pozostaje nam nic innego jak czekać na "Second Chapter". P.S. Gra na PlayStation 10 wygląda obłędnie, a posiadacze PC mogą chociaż pooglądać okładkę!»


Jak myślicie, czy wizja Adama spełni się za 25 lat? Przekonamy się za kolejne ćwierć wieku! :)

   


2 marca 2021, by Cez
Polska firma stworzy remaki dla Square Enix
Mieszcząca się w Gdyni polska firma Forever Entertainment poinformowała o zawarciu istotnej umowy ze Square Enix, której celem jest stworzenie i wydanie kilku remake'ów gier należących do jednej serii będącej w posiadaniu Square Enix Japan. Nazwa tej marki zostanie podana do publicznej wiadomości w osobnym komunikacie z chwilą rozpoczęcia światowej akcji marketingowej. W chwili obecnej nie wiadomo, czy chodzi o serię Tomb Raider czy o zupełnie inną markę.

W informacji prasowej Forever Entertainment czytamy również, że wspomniane remaki będą zawierały nową oprawę graficzną, ale rozgrywka i scenariusz pozostaną zgodne z oryginalną wersją. Za swój udział w projekcie polski producent ma otrzymać ponad 50 proc. przychodów gier na wszystkich platformach. Spółka pokryje koszty związane z realizacją powyższej umowy ze środków własnych.


Czy to możliwe, aby gdyńska firma otrzymała zlecenie na stworzenie remake'ów klasycznych Tomb Raiderów? Meagan Marie z Crystal Dynamics napisała nam na ten temat cztery słowa: "nie potwierdzam, nie zaprzeczam". W podobnym tonie odpowiedziała nam przedstawicielka rodzimej firmy Forever Entertainment: "Niestety na ten moment nie możemy zdradzić żadnych szczegółów dotyczących naszej współpracy ze Square Enix Japan, poza tymi, które ujawniliśmy we wczorajszym raporcie giełdowym".

Tajemnicza zapowiedź i planowane ujawnienie szczegółów w późniejszym czasie teoretycznie mogłoby się wpisywać w tegoroczne obchody 25-lecia serii. Problem w tym, że marka Tomb Raider jest przypisana do firmy Square Enix Europe, a nie Square Enix Japan. Nawet jeśli okaże się, że remaki przygotowywane przez Forever Entertainment nie dotyczą serii Tomb Raider, to nadal byłaby to dobra wiadomość. W ostatnich latach fani Lary obserwowali, jak wiele różnych kultowych serii otrzymywało remaki lub remastery, jednocześnie prosząc o nowe wersje klasyków, jednak firma Square Enix unikała tego typu produkcji z wyjątkiem np. Final Fantasy VII. Teraz okazało się, że japońska firma podpisała umowę na kilka remake'ów. Przyszłość pokaże, o jaką serię chodzi.

   


1 marca 2021, by Cez
Pierwszy głos i pierwsza modelka bez tajemnic
W jaki sposób dostały pracę i jak wspominają początki serii Tomb Raider, gdy postać Lary nie była jeszcze nikomu znana? Na te i na wiele innych pytań odpowiedziały Shelley Blond - pierwszy głos panny Croft z gry Tomb Raider I oraz Natalie Cook, która jest określana mianem pierwszej modelki Lary. Ponad godzinny wywiad przeprowadzony przez Meagan Marie ze studia Crystal Dynamics, możecie zobaczyć »TUTAJ«.


Dzięki rozmowie z Shelley i Natalie poznaliśmy ciekawe anegdoty z życia obu pań. Przykładowo atrapy broni, które były częścią stroju noszonego przez Natalie Cook, wpędziły w kłopoty jej rodziców, kiedy to policja była przekonana, że to prawdziwe pistolety. Z kolei Shelley Blond wyznała, że jej mąż dawniej grywał w TR1 i dopiero po długim czasie zorientował się, że głos Lary w tej grze należy do… jego żony.

Na samym końcu wywiadu możecie posłuchać piosenki "Raider" w wykonaniu Natalie Cook. Pisaliśmy o niej w 2016 roku (link do newsa), kiedy to utwór skomponowany w 1996 roku ujrzał światło dzienne dopiero po 20 latach. Przy okazji przypomnijmy, że formalnie Natalie Cook nigdy nie była oficjalną modelką Lary, ponieważ to stanowisko zostało stworzone w firmie Eidos dopiero podczas promocji TR2 z udziałem modelki Rhony Mitry. Natalie z kolei wcieliła się w Larę na prośbę Eidosa w 1996 roku na targach ECTS zanim funkcję modelki oficjalnie sformalizowano.

Wykaz wszystkich oficjalnych Lar znajdziecie w naszym dziale Modelki.