strona główna // forum // chat // kontakt // dodaj do ulubionych // ustaw jako startową


Powrót do Archiwum

LIPIEC 2015
23 lipca 2015, by Cez
Oficjalnie: RotTR także na PC i PlayStation 4!
A jednak! Studio Crystal Dynamics oficjalnie poinformowało, że Rise of the Tomb Raider pojawi się nie tylko na konsolach Xbox One i Xbox 360, ale także na PC oraz PS4!

Nie trzeba było być wróżką, by domyślić się, że hucznie zapowiadana "ekskluzywność na święta 2015 na Xboxy" to wyłączność czasowa. Zgodnie z przewidywaniami fani Lary nie będą musieli kupować któregoś z Xboxów, by zagrać w RotTR. Crystalsi oficjalnie poinformowali, że gra w wersji na PC zadebiutuje na platformie Steam na początku 2016 roku. Nieco gorzej wygląda sytuacja w przypadku PlayStation 4 - właściciele konsoli Sony będą musieli poczekać na grę aż do świąt 2016 roku, czyli o rok dłużej niż posiadacze Xboxów. Lepsze to jednak niż nic.

Fani zachwyceni, ale niesmak pozostał. Z jednej strony dziwimy się, że wersję na PC i PS4 ogłoszono już teraz (większość branży growej obstawiała ujawnienie tej informacji dopiero po premierze tytułu na Xboxa), ale z drugiej strony uważamy, że i tak zbyt długo nadużywano cierpliwości fanów panny Croft, co widać było np. po komentarzach na Facebooku. Jakikolwiek by to news nie był, czytelnicy zawsze pytali "a co z PC i PS4?". Co się takiego stało, że jednak postanowiono tę wiadomość upublicznić już teraz - nie wiemy, ale cieszymy się razem z Wami.

 


20 lipca 2015, by Cez
Laro, zapraszamy cię do Polski!
W TR: Angel of Darkness byliśmy w Pradze, z kolei w Rise of the Tomb Raider odwiedzimy Syberię. Czy kiedykolwiek Lara do swojej kolekcji włączy także artefakty znalezione w kolejnym słowiańskim kraju, czyli w Polsce?

Podczas pobytu w Los Angeles mieliśmy okazję porozmawiać z Noahem Hughes, dyrektorem kreatywnym w firmie Crystal Dynamics. W czasie rozmowy głównie skupiliśmy się na niebezpiecznym syberyjskim i syryjskim środowisku, czego efektem jest nasz artykuł w dziale Teksty pt. "Wrogi świat w Rise of the Tomb Raider", jednak nie mogliśmy nie zapytać także o Polskę. Do tej pory nasz kraj w serii Tomb Raider pojawił się tylko raz, jednak niestety nie w grze. Mowa o Warszawie, w której panna Croft szukała wskazówek na początku powieści TR: The Man of Bronze (więcej o tym w dziale Książki). Czy jest szansa na debiut Polski także w grze?


"Przyznam, że niestety nigdy nie byłem w Polsce, byłem za to w Pradze" - mówi Noah Hughes. "Nie będzie to na pewno spoiler, jeśli powiem, że w Rise of the Tomb Raider nie wybieramy się do Polski [śmiech]. Przy tworzeniu kolejnych części zawsze zastanawiamy się, jakie nowe, ciekawe miejsca możemy pokazać graczom. Gdy zabierzemy się za kolejna grę, pomyślę o waszej propozycji. Gdy ja osobiście gram w Tomb Raidery, lubię czuć się, jakbym naprawdę odwiedzał te wszystkie różnorodne miejsca na świecie. Bardzo bym chciał zwiedzić także Polskę, zwłaszcza po waszej rekomendacji. Jeśli udałoby mi się odszukać ciekawe legendy związane z Polską, pradawne opowieści, które pasowałyby do przygód Lary, to czemu nie?"

Podpowiedzieliśmy Noahowi, że mamy w Polsce piękne, średniowieczne zamki, zjawiskowe jaskinie, czy też godne polecenia miasta, jak np. Warszawa, Kraków czy Gdańsk. Kto wie, może pewnego dnia Lara Croft wstąpi np. na zamek w Malborku lub też odnajdzie Bursztynową Komnatę? Jeśli tak będzie, to wiecie komu za to dziękować ;)

 


18 lipca 2015, by Redakcja
Na Syberię i do Syrii bez Lary lepiej nie jedź…
"W Rise of the Tomb Raider panna Croft po raz pierwszy odwiedzi Syberię oraz Syrię, a my wraz z nią przekonamy się jak niebezpieczne mogą być te dwa całkowicie różniące się lokacje i nie chodzi tu wcale o kolejne hordy śmiercionośnych najemników wysłanych przez tajemniczą organizację Trójca. Nie, w najnowszej grze najbardziej zabójczym elementem, który w każdej chwili może uśmiercić Larę, będzie przyroda, zarówno ta ożywiona jak i nieożywiona."

Powyższy cytat to początek artykułu pt. "Wrogi świat w Rise of the Tomb Raider" autorstwa naszego redaktora Ceza, który w czerwcu poleciał do Los Angeles relacjonować targi E3. Tekst ukazał się kilka dni temu w języku angielskim na oficjalnym blogu o serii Tomb Raider. Teraz pora, by zapoznali się z nim polscy Czytelnicy. Czym prędzej biegnijcie do działu Teksty.


Przypomnijmy, że firmy Crystal Dynamics i Microsoft wybrały kilkunastu ambasadorów z całego świata, którzy pojechali na tegoroczne targi E3. Każdy z nich otrzymał zadanie specjalne - napisać artykuł na jeden wybrany temat. Polskiemu ambasadorowi przypadł ten związany z zabójczym środowiskiem na Syberii i w Syrii. Pełen spis artykułów ambasadorów (wszystkie są w języku angielskim) publikujemy pod tekstem naszego redaktora.

 


10 lipca 2015, by Cez
Nie ma gry bez artbooka
Wydawnictwo Titan Books zapowiedziało wydanie 150-stronicowego artbooka na temat nadchodzącej gry Rise of the Tomb Raider. W publikacji znajdziemy setki dotychczas nigdzie niepublikowanych szkiców koncepcyjnych czy renderów.


The Art of Rise of the Tomb Raider ukaże się w zachodnich sklepach tego samego dnia co gra w wersji na Xboxa One i Xboxa 360, czyli 10 listopada tego roku. Cena za wydanie w sztywnej oprawie będzie wynosić 40 dolarów.

 


10 lipca 2015, by Cez
Reżyserka "Gry o Tron" zajmie się filmową Larą?
Fani Tomb Raidera z niecierpliwością czekają na ujawnienie nazwiska aktorki, która wcieli się w młodą Larę Croft w trzecim kinowym filmie, a tymczasem nie wybrano jeszcze reżysera... Okazuje się, że wytwórniom filmowym zależy na zatrudnieniu na tym stanowisku kobiety.

Według nieoficjalnych informacji scenarzysta trzeciego filmu, Evan Daugherty, ukończył pisanie scenariusza, a co za tym idzie zaangażowane w projekt wytwórnie Warner Bros, MGM i GK Films mogą rozpocząć poszukiwania reżysera, a właściwie reżyserki, ponieważ zależy im na znalezieniu kogoś w stylu Michelle Maclaren (na zdjęciu). Twórczyni ma na swoim koncie m.in. produkcję takich hitowych seriali jak "Z archiwum X" czy "Breaking Bad" oraz reżyserię kilku odcinków "Gry o Tron".

Czy zima nadejdzie także w filmowej serii Tomb Raider? Twórcy trzeciego filmu nie rozpieszczają nas newsami, więc tradycyjnie wciąż musimy uzbroić się w cierpliwość, by poznać odpowiedź na to pytanie.

 


7 lipca 2015, by Cez
Byliśmy w siedzibie firmy Crystal Dynamics!
Targi gier video E3 i wzięcie udziału w konferencji Microsoftu to nie wszystkie atrakcje, które czekały na ambasadorów serii Tomb Raider w Los Angeles. Podczas tygodniowego pobytu w Kalifornii jeden dzień przeznaczyliśmy na wycieczkę do aglomeracji San Francisco, gdzie mieści się siedziba firmy Crystal Dynamics. Innymi słowy, byliśmy w miejscu, w którym powstają przygody Lary Croft od czasów Tomb Raider: Legend!

Siedziba założonej w 1992 r. firmy Crystal Dynamics znajduje się w mieście Redwood, które wchodzi w skład aglomeracji San Francisco. Budynek, w którym jedną z kondygnacji zajmują Crystalsi, jest częścią wielkiego kompleksu biurowego. Po wjechaniu windą na piętro twórców TR przywitaliśmy się ze Stevenem Barbo (na zdjęciu z redaktorem WoTR), który pełnił funkcję naszego przewodnika.


Barbo zaprojektował wystrój biura Crystalsów, więc ze szczegółami opowiadał nam o przeznaczeniu poszczególnych pomieszczeń. Przykładowo w lobby znajduje się kilka wielkich figur Lary Croft, nagrody za dokonania, a także instrumenty, na których grał Jason Graves, kompozytor Tomb Raidera z 2013 r. Następnie ambasadorzy mogli przejść się pomiędzy stanowiskami programistów, podejrzeć ich monitory, ale niestety jednocześnie każdy musiał podpisać klauzulę tajności, co oznacza, że nie możemy zdradzić tego, co konkretnie widzieliśmy na ekranach...

Po zwiedzeniu biura przywitał nas John Stafford, który współpracuje ze scenarzystką Rhianną Pratchett i wraz z nią jest odpowiedzialny za warstwę fabularną Rise of the Tomb Raider. Niestety nie dał się przekonać do zdradzenia nam choć jednego malutkiego spoilera ;) Udało nam się go jednak namówić, by pozdrowił fanów Lary z Polski i spróbował powiedzieć "cześć". Czy mu się to udało? Przekonajcie się oglądając krótki filmik! Z kolei fotorelację z wizyty w Redwood i San Francisco możecie zobaczyć w galerii na Facebooku.

 


5 lipca 2015, by Cez
Zobacz jak się bawili ambasadorzy E3!
Targi gier video E3 już za nami, a tymczasem ekipa kamerzystów, która dzień w dzień towarzyszyła jedenastce ambasadorów serii Tomb Raider, zmontowała pierwszy filmik, który możecie zobaczyć tutaj. Druga część powinna pojawić się w ciągu najbliższych dni, a w międzyczasie możecie zobaczyć videorelacje stworzone przez kanadyjskiego ambasadora Brandona (klik i klik) oraz przez Hiszpana Rodrigo (klik), który słynie z tego, że jest właścicielem największej na świecie kolekcji gadżetów z Larą Croft.


Jeśli jakimś cudem pierwszy raz słyszycie o programie ambasadorów E3 to przypominamy: jedenastu przedstawicieli największych światowych stron o serii Tomb Raider (w tym także my) zostało zaproszonych do Los Angeles przez studia Crystal Dynamics oraz Xbox, które sfinansowały podróż, zakwaterowanie i wstęp na targi. Studia zaprosiły także dodatkowo videoblogerkę Melonie Mac oraz cosplayerkę Jenn Croft, które możecie zobaczyć w materiale "Square Enix Presents" (klik). W programie tym pojawił się także Brian Horton z Crystal Dynamics (klik) oraz Laura Carter (klik), która jest producentem gry Lara Croft: Relic Run.

Jak się bawiła redakcja WoTR na E3? Na to pytanie można odpowiedzieć jednym słowem: znakomicie! Dopiero kilka dni temu wróciliśmy ze Stanów Zjednoczonych i możemy powiedzieć, że to co widzieliśmy w Kalifornii zapamiętamy na długie lata. Przypomnijmy, że podczas pobytu mieliśmy okazję uczestniczyć m.in. w konferencji Microsoftu oraz targach E3, gdzie zaprezentowano pierwsze fragmenty rozgrywki Rise of the Tomb Raider (klik) oraz "making of" (klik). W ciągu najbliższych dni pokażemy kolejne materiały z targów!

 


5 lipca 2015, by Cez
Na tropie Zamarzniętego Omena
Jeszcze w tym roku na zachodnich sklepowych półkach pojawią się nowe komiksowe przygody pani archeolog pt. Lara Croft and the Frozen Omen. Co ciekawe - tym razem zeszyty wydane przez Dark Horse opowiedzą o klasycznej bohaterce, a nie o tej odmłodzonej w grze Tomb Raider z 2013 roku.

Najwyraźniej Square Enix zauważyło, że mimo bardzo dobrze przyjętej gry Tomb Raider, gracze tęsknią także za tą klasyczną Larą. W efekcie mamy obecnie do czynienia z dwoma markami - Tomb Raider, która traktuje tylko i wyłącznie o zrestartowanej bohaterce oraz markę Lara Croft, która opowiada o klasycznej pani archeolog. W ten oto sposób w tej drugiej serii otrzymaliśmy już gry Guardian of Light, Temple of Osiris i Relic Run, a wkrótce dostaniemy grę Lara Croft GO oraz pięciozeszytowy komiks Lara Croft and the Frozen Omen, którego pierwszy numer zadebiutuje już w październiku.


Zamarznięty Omen opowie o przygodzie Lary Croft i jej kolegi po fachu Cartera Bella, którego mieliśmy okazję już spotkać w ToO oraz Relic Run. Tradycyjnie bohaterowie będą musieli zmierzyć się z czasem, by zapobiec katastrofie i znaleźć przy tym pradawne artefakty. Za scenariusz będzie odpowiadała Corinna Bechko, a za rysunki Randy Green, który ma na swoim koncie komiksowe przygody Lary jeszcze z czasów Top Cow.

Przypominamy, że Dark Horse wciąż wydaje regularną serię komiksów Tomb Raider. Pod koniec czerwca ukazał się siedemnasty numer, którego akcja rozgrywa się między grami Tomb Raider a Rise of the Tomb Raider.