strona główna // forum // chat // kontakt // facebook // youtube

Powrót do Archiwum

LUTY 201926 lutego 2019, by Cez
Premiera piątego DLC już za tydzień
Dokładnie za tydzień, czyli 5 marca, zadebiutuje piąte DLC do Shadow of the Tomb Raider pt. The Serpent's Heart. Po tym jak w poprzednim dodatku poznaliśmy przeszłość doktora Domingueza, tym razem spojrzymy nieco inaczej na rebelię w Paititi. Tradycyjnie w nowym DLC pojawi się także nowy grobowiec, misja poboczna, broń, strój i umiejętność.


Shadow of the Tomb Raider w chwili obecnej zawiera cztery DLC: The Forge, The Pillar, The Nightmare oraz The Price of Survival. Każdy z dodatków osobno kosztuje ok. 20 zł, ale najbardziej opłaca się kupić pełny pakiet, czyli Season Pass w cenie 125 zł, który zagwarantuje w kolejnych miesiącach także szóste i siódme DLC.

   


22 lutego 2019, by Cez
Wielka przecena gier od Square Enix
Jeśli do tej pory nie zakupiliście Shadow of the Tomb Raider w jednej z licznych promocji, to w najbliższych dniach macie okazję nadrobić zaległości. Nowe przygody Lary są obecnie tańsze na Steamie o 50%, a te poprzednie nawet o 89%.

Do poniedziałku 25 lutego na Steamie trwa wielka przecena gier od Square Enix. Shadow of the Tomb Raider obecnie kosztuje o połowę taniej, czyli 125 zł. Z kolei Season Pass, dzięki któremu odblokujecie cztery dotychczasowe i trzy nadciągające DLC, kosztuje chwilowo ok. 83 zł zamiast 125 zł. Jeśli chodzi o inne nowości, to Square Enix oferuje taniej także m.in. Just Cause 4 czy Life is Strange 2.


W przypadku starszych gier z Larą również mamy do czynienia z promocją. Rise of the Tomb Raider do 25 lutego można nabyć za 43 zł, Tomb Raider (2013) za ok. 11 zł, a klasyki oraz części wchodzące w skład trylogii Legend za zaledwie ok. 3,50 zł. Przeceniono także tytuły z serii pobocznej - przykładowo Lara Croft GO obecnie kosztuje na Steamie 9 zł zamiast 36 zł.

   


19 lutego 2019, by Cez
Czy SotTR faktycznie źle się sprzedaje?
Krótko po premierze Shadow of the Tomb Raider zarówno fani jak i dziennikarze z branży gier zaczęli spekulować, że tytuł sprzedaje się bardzo słabo. Dowodem na to miał być m.in. fakt, że już niecały miesiąc od premiery grę można było nabyć w promocyjnych cenach. Pięć miesięcy od debiutu Square Enix przerywa milczenie. Poznaliśmy pewną liczbę, choć do konkretu nadal wiele brakuje.

Firma Square Enix opublikowała raport finansowy na temat bieżącego roku fiskalnego, który trwa od 1 kwietnia 2018 roku do 31 marca 2019 roku. Opublikowany raport obejmuje dziewięć miesięcy wspomnianego okresu, czyli kończy się na 31 grudnia 2018 roku - na pełny raport obejmujący dwanaście miesięcy musimy jeszcze poczekać. To, co fanów Lary zainteresuje najbardziej, to ujawniona w dokumencie liczba. Japoński gigant informuje, że Shadow of the Tomb Raider od momentu premiery, czyli od 14 września do 31 grudnia minionego roku został dostarczony w liczbie 4,12 miliona. Słowem kluczem jest tu "dostarczony", które oznacza wysłanie podanej liczby kopii do pośredników, ale nie ich sprzedanie. Niestety ujawniona liczba nie mówi nic na temat rzeczywistej sprzedaży gry. Wiemy tylko tyle, że liczba sprzedanych kopii jest na pewno mniejsza od dostarczonej do pośredników, czyli możemy przypuszczać, że dotąd sprzedano mniej niż 4 miliony sztuk. Według nieoficjalnych informacji liczba sprzedanych kopii do końca 2018 roku miałaby wynosić 2,5 miliona.


Czy to dużo? Nie bardzo... Dla porównania gra Spider-Man, która zadebiutowała również we wrześniu 2018 roku, w analogicznym okresie sprzedała się w liczbie aż 9 milionów sztuk - zaznaczamy, że chodzi tu o liczbę sprzedanych gier, a nie dostarczonych. Na tle poprzednich gier z Larą Shadow of the Tomb Raider również nie wypada najlepiej. Grę Tomb Raider (2013) zakupiło aż 11 milionów osób, a Rise of the Tomb Raider 7 milionów. W przypadku tego drugiego tytułu mówiło się o porażce, ponieważ Square Enix podpisując umowę na tymczasową wyłączność z Microsoftem, z pewnością chciał poprzeczkę podnieść jeszcze wyżej niż gra z 2013 roku, a nie ją obniżyć (pisaliśmy o tym tutaj).

W najnowszym raporcie finansowym japoński wydawca wyjaśnia, z jakiego powodu zarówno Shadow of the Tomb Raider jak i Just Cause 4 słabo sprzedawały się w okresie premiery. "Sądzimy, że głównym powodem jest to, że nie byliśmy w stanie zapewnić tak nowatorskiego doświadczenia, aby gracze zdecydowali się je kupić, mając do wyboru inne liczne duże tytuły od konkurencji" - czytamy w oświadczeniu, które mówi nam, że firma jest świadoma porażki. Square Enix dodatkowo przyznaje, że musi intensywniej reklamować nowe tytuły przed wprowadzeniem ich na rynek, co może oznaczać, że to właśnie w bardzo krótkiej kampanii reklamowej Shadow of the Tomb Raider może tkwić przyczyna słabej sprzedaży. Ponadto wydawca wyraża nadzieję, że w nadchodzących miesiącach uda się zwiększyć sprzedaż nowych przygód Lary. Trzymamy za to kciuki, bo według naszej redakcji SotTR to najlepsza część trylogii reboota, o czym pisaliśmy w naszych recenzjach >> klik!

   


14 lutego 2019, by Cez
Lara Croft kończy dziś 51 lat! [KONKURS]
Zgodnie z tradycją dziś w walentynki klasyczna Lara Croft obchodzi pięćdziesiąte pierwsze urodziny - tak wynika z jej pierwotnego życiorysu. Z kolei zrestartowana pani archeolog kończy 27 lat, jeśli przyjmiemy, że w 2013 roku miała 21. Więcej informacji o różnych wersjach biografii pani archeolog znajdziecie w dziale Lara Croft. Poniżej widzicie rysunek, który otrzymaliśmy od naszego Czytelnika o nicku Szusti - kliknijcie na poniższą miniaturkę, by zobaczyć pełną pracę. Uwaga, uwaga, jak zwykle w urodziny Lary ogłaszamy konkurs, tym razem błyskawiczny, w którym nagrodzimy czujność i wiedzę! Zwycięzca otrzyma steelbook Shadow of the Tomb Raider!


Regulamin konkursu:

1. W konkursie może wziąć udział każdy z wyjątkiem redakcji serwisu World of Tomb Raider.

2. W konkursie przewidziano jedną nagrodę: steelbook Shadow of the Tomb Raider.

3. 14 lutego 2019 roku w serwisie World of Tomb Raider w formie update'u newsa pt. "Lara Croft kończy dziś 51 lat! [KONKURS]" zostanie opublikowane pytanie konkursowe. Aby wziąć udział w zabawie, należy na naszego maila redakcjawotr@gmail.com przesłać poprawną odpowiedź na to pytanie. W temacie maila należy wpisać "Konkurs walentynkowy", a w treści odpowiedź oraz swoje imię i nazwisko. Jeden uczestnik może wysłać maksymalnie jednego maila. Zwycięzcą zostanie uczestnik, który jako pierwszy odpowie prawidłowo na pytanie.

4. Uczestnik konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych (zgodnie z Ust. z dn. 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych - Dz. U. Nr 101/2002, poz. 926 z późn. zm. i zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. - Dz. U. UE L 119 z 2016 r., str.1-88) przez World of Tomb Raider wyłącznie na potrzeby przeprowadzenia konkursu. Uczestnik wyraża również zgodę na publikację swojego imienia i nazwiska, jeśli okaże się zwycięzcą.

UPDATE (14.02.2019)
Pytanie brzmi: podaj nazwę państwa, miasta oraz dzielnicy, w których Lara Croft urodziła się 14 lutego 1968 roku.

UPDATE (14.02.2019)
Prawidłowa odpowiedź to: Wielka Brytania, Londyn, Wimbledon. Steelbooka wygrywa Jarosław Stal. Gratulujemy!

   


13 lutego 2019, by Cez
Od dziś możesz kolorować Larę Croft
Dzień przed walentynkami, czyli również urodzinami Lary Croft, wydawnictwo Dark Horse opublikowało kolorowankę pt. Tomb Raider Coloring Book.

Publikacja składa się z 45 czarno-białych rysunków, które można własnoręcznie pokolorować. W Tomb Raider Coloring Book znaleźć można prace takich znanych artystów jak Randy Green, Phillip Sevy, Tholia czy Katie Swindlehurst. To jednak nie koniec, bo 5 spośród 45 rysunków stworzyli fani w ramach konkursu, który został przeprowadzony latem 2018 roku.


Dark Horse od 2013 roku publikowało komiksy z Larą Croft. Tomb Raider Coloring Book jest ostatnim zapowiedzianym dotąd tytułem tego wydawnictwa związanym z Larą. W chwili obecnej nie wiadomo czy i ewentualnie kiedy pojawi się nowa publikacja.

   


12 lutego 2019, by Cez
Czwarte DLC jest już dostępne! [WIDEO]
Firma Square Enix odblokowała czwarte z siedmiu zaplanowanych DLC do Shadow of the Tomb Raider, które jest dostępne na Steamie oraz konsolach PS4 i Xbox One. Tutaj zobaczcie krótki zwiastun dodatku o nazwie The Price of Survival (Cena Przetrwania).

Tradycyjnie w skład nowego DLC wchodzi misja poboczna (Smok i Książę) oraz nowy grobowiec dla jednego gracza (Szósta Pieczęć). Dzięki nowemu dodatkowi poznamy tajemnicę największego wroga Lary, czyli doktora Domingueza. Łamiąc prywatne szyfry przywódcy Trójcy, Lara Croft musi poradzić sobie z nowym, trującym grobowcem wyzwań, ale również z elitą żołnierzy Paititi, którzy staną jej na drodze. Cena Przetrwania oferuje nowe opcje zmiany wyglądu ze strojem Ubiór Łowcy, pistolet Ciche Żądło i umiejętność Oko Drapieżcy, która pozwala Larze oznaczać wrogów i ich śledzić.


The Price of Survival jest bezpłatny dla tych graczy, którzy wykupili Season Pass do Shadow of the Tomb Raider w cenie ok. 125 zł. Dodatek można nabyć osobno za ok. 20 zł. Piąte DLC zadebiutuje w marcu.

   


11 lutego 2019, by Cez
Zapowiedziano Lara Croft: Temples and Tombs
Podczas targów ICE London firmy Square Enix, Microgaming i Triple Edge Studios zapowiedziały nową grę pt. Lara Croft: Temples and Tombs. Zanim zaczniecie cieszyć się z tego, że nadchodzi kontynuacja świetnych The Guardian of Light i The Temple of Osiris - musimy Was rozczarować i wylać kubeł zimnej wody. Nie, to nie oczekiwana przez fanów pani archeolog kontynuacja tych gier, to nawet nie gra mobilna w stylu wielokrotnie nagradzanej Lara Croft GO czy dynamicznego Relic Run. To kolejne już w historii serii... wirtualne kasyno.


Najpierw trochę historii. W 2004 roku firma Microgaming wydała na licencji zakupionej od Eidosa grę Tomb Raider przeznaczoną dla stron internetowych będących wirtualnymi kasynami. Zarówno wersja online jak i komórkowa były zmodyfikowanym "jednorękim bandytą". Wygrana następowała w momencie ułożenia w jednym rzędzie identycznych znaków. W grze z Larą pojawiły się rzecz jasna symbole związane z ówczesną marką TR. W 2008 roku ta sama firma wydała kontynuację, czyli Tomb Raider: Secret of the Sword, który różnił się od pierwowzoru przede wszystkim tym, że zawierał grafiki nawiązujące do gry Tomb Raider Legend. O wspomnianych dwóch tytułach, w których można było wygrać prawdziwe pieniądze, więcej przeczytacie w naszym dziale Gry losowe.


W tym roku firma Microgaming będzie obchodziła piętnastolecie współpracy z właścicielami marki Tomb Raider i właśnie z tej okazji postanowiła stworzyć trzecią część swojej kasynowej serii nazwaną Lara Croft: Temples and Tombs. Dokładna data premiery nie została ujawniona. Jeśli jesteście ciekawi, jak nowa gra będzie wyglądała w ruchu, to odsyłamy do filmiku >> klik!

   


6 lutego 2019, by Cez
Cała trylogia reboota w usłudze Xbox Game Pass
Microsoft ujawnił listę gier, które już w lutym dołączą do usługi Xbox Game Pass. Wśród nich jest Shadow of the Tomb Raider. Oznacza to, że już cała trylogii epoki reboota będzie dostępna w tej usłudze.

W lutym ubiegłego roku do usługi Xbox Game Pass dołączył Rise of the Tomb Raider, a tydzień temu Tomb Raider: Definitive Edition. Już jutro do tych przygód Lary dołączy także Shadow of the Tomb Raider. Prócz najnowszej gry z panią archeolog w lutym w usłudze znajdzie się także Crackdown 3, The Walking Dead Season 1, Batman: Return to Arkham, Pumped BMX Pro i De Blob.


Xbox Game Pass jest rodzajem abonamentu, który odblokowuje dostęp do biblioteki ponad 100 gier. Nowe tytuły dodawane są co miesiąc. Prócz dostępu do dużej ilości gier usługa Xbox Game Pass daje również zniżki na inne tytuły na konsole Microsoftu. Koszt miesięczny takiej usługi wynosi 40 zł, ale obecnie można skorzystać z promocji i zakupić ją za jedyne 4 zł.

   


5 lutego 2019, by Cez
Znamy datę premiery czwartego DLC!
Shadow of the Tomb Raider w chwili obecnej zawiera trzy DLC: The Forge, The Pillar i The Nightmare. Czwarty dodatek pt. The Price of Survival zadebiutuje dokładnie za tydzień, czyli 12 lutego, dwa dni przed kolejnymi urodzinami Lary Croft. Łącznie DLC będzie aż siedem.


The Price of Survival opowie o największym wrogu panny Croft. Wcześniejsze przecieki magazynu Game Informer, o których pisaliśmy 26 grudnia, sugerowały, że czwarty dodatek skupi się na przeszłości doktora Domingueza - uzyskamy odpowiedź na pytanie jak i dlaczego dołączył do Trójcy. Tradycyjnie w nowym DLC pojawi się także nowy grobowiec, misja poboczna, broń, strój i umiejętność.