strona główna // forum // chat // kontakt // facebook // youtube

Powrót do Archiwum

STYCZEŃ 202429 stycznia 2024, by Cez
Kult Lary Croft w dokumencie o latach 90-tych
Postać Lary Croft pojawiła się w jednym z odcinków serialu dokumentalnego "Rewind the '90s", który został poświęcony latom 90-tych XX wieku. W dziewiątym odcinku pt. "Girl Power" na temat archeolożki wypowiedziała się m.in. Meagan Marie, czyli menadżerka do spraw społeczności w studiu Crystal Dynamics, a także pierwszy głos panny Croft, czyli Shelley Blond.


10-odcinkowy dokument "Rewind the '90s" jest od niedawna dostępny na Zachodzie m.in. na platformie Disney+. W Polsce póki co nie możemy go oglądać. Każdy spośród 44-minutowych epizodów traktuje o innym aspekcie lat 90-tych, przy czym przedostatni odcinek został poświęcony zjawisku girl power zapoczątkowanemu przez zespół Spice Girls. Seria gier Tomb Raider, a zwłaszcza postać Lary Croft, od początku wpisywała się w ten temat, dlatego nic dziwnego, że ponad cztery minuty dziewiątego odcinka poświęcono słynnej archeolożce. Jednominutową zajawkę możecie zobaczyć tutaj, z kolei jeśli chcecie zapoznać się z pełnym fragmentem o Larze, pobierzcie plik wideo >> klik!

W czterominutowym fragmencie odcinka możemy usłyszeć wypowiedź Meagan Marie (po prawej) na temat fenomenu Lary, a także Shelley Blond (po lewej). Aktorka głosowa opowiedziała m.in. o kulisach ówczesnego nagrywania angielskiego dubbingu. W materiale jest też ukazana jedna z dawnych, oficjalnych Modelek, a konkretnie Nell McAndrew.

   


28 stycznia 2024, by Cez
Remastery: zamrożony Winston i hołd dla fanów
Winston zamrożony w lodówce, Lara walcząca z T-Rexem, czy też uciekająca przed kolcami - to treść tylko niektórych krótkich filmików, które w ostatnich dniach zostały opublikowane w social mediach przez twórców zestawu Tomb Raider I-III Remastered. Dodatkowo Aspyr Media, czyli studio odpowiadające za nowe wersje klasyków, w szczególny sposób uhonorowało utalentowanych dwóch fanów panny Croft. Premiera remasterów już 14 lutego!


Na naszym fanpage'u na Facebooku możecie zobaczyć krótkie filmiki opublikowane w ostatnich dniach. Studio Crystal Dynamics wraz z Aspyr Media zdecydowało, że to właśnie forma krótkich rolek znanych z Tik Toka czy Instagrama, będzie najbardziej skuteczną formą promocji remasterów. W ten sposób możemy zobaczyć krótkie porównania oryginalnej i unowocześnionej grafiki, które pojawiają się w social mediach praktycznie codziennie. Aby ich nie przegapić, zachęcamy do częstych odwiedzin naszego profilu na Facebooku, Instagramie oraz naszej Grupy WoTR.

Jeden z filmików dotyczy czynności, którą od ponad ćwierć wieku wykonuje każdy fan Lary Croft, grając w klasyki - mowa o zamykaniu lokaja Winstona w lodówce/chłodni w Croft Manor. Za tę czynność w remasterach otrzymamy trofeum. To, co zwróciło szczególną uwagę fanów, to fakt, że w nowej wersji gier lokaj Lary na chwilę naprawdę zostanie zamrożony! Krótki filmik z tą przemianą możecie zobaczyć tutaj.


To nie koniec niespodzianek związanych ze zremasterowaną chłodnią. Okazuje się, że na jej drzwiach znajdują się dwa napisy. "L. Giovanni - Italia" to nie jakieś przypadkowe logo producenta lodówek, a hołd względem włoskiego fana Giovanniego Lucca, który w ostatnich latach pracował nad nieoficjalnym remasterem TR3. W listopadzie 2021 roku informowaliśmy o tym, że wypuścił on demo swojego projektu, które zawierało ulepszone levele z Indii (link do newsa). Po tym, jak Aspyr Media poinformowało o oficjalnych remasterach, Giovanni zamknął swój projekt i usunął udostępnione wcześniej pliki. Drugi napis brzmi "R. Audronni" i dotyczy fanki o imieniu Raina Audron, która także odpowiada za tworzenie wielu fanowskich projektów. Gratulujemy tej dwójce fanów wyróżnienia w postaci easter egga na drzwiach lodówki - zasłużyli na to!

   


26 stycznia 2024, by Cez
Klasyczny Tomb Raider lepszy dzięki RTX Remix
Fan Lary Croft Dominus Aurate stworzył moda do gry Tomb Raider I pt. Open Lara RTX: Reimagined Realms, który wykorzystuje technologię Nvidia RTX Remix. Dzięki temu grafika w klasycznej jedynce ulega znacznej poprawie, a także wprowadzony jest dodatkowy widok FPP, czyli z perspektywy pierwszej osoby. Moda, który jest kompatybilny z grą na Steamie oraz GOG, możecie pobrać tutaj. Uwaga, projekt nie ma nic wspólnego z nadchodzącymi remasterami.


W sierpniu ubiegłego roku, jeszcze przed zapowiedzią remasterów, informowaliśmy (link do newsa), że fani Lary zaczęli eksperymentować z technologią Nvidia RTX Remix wprowadzoną w kwietniu 2023 roku. Napisaliśmy wówczas, że "nad mechanizmem trzeba jeszcze sporo popracować" i faktycznie była to prawda - fani potrzebowali dodatkowych miesięcy, by doszlifować moda i go ostatecznie upublicznić. Tutaj możecie zobaczyć filmik autorstwa serwisu IGN z próbką możliwości RTX Remix.

Dodajmy, że fani już eksperymentują także w kontekście gry Tomb Raider II (link do wideo). Pytanie tylko, czy to wszystko jest potrzebne, skoro lada moment otrzymamy oficjalne, odświeżone trzy pierwsze klasyczne części z panną Croft.

   


21 stycznia 2024, by Cez
Remastery TR1-3: języki, save'y i technikalia
Mamy dla Was porcję informacji na temat nadchodzącego zestawu Tomb Raider I-III Remastered Starring Lara Croft, który zadebiutuje 14 lutego. Mowa m.in. o dostępnych wersjach językowych, o sposobie save'owania, o Steam Decku oraz aktualizacji wymagań sprzętowych.

Po pierwsze w jednym miejscu podlinkujmy sklepy, w których możecie złożyć preordery na cyfrową wersję tego zestawu (wydanie pudełkowe dotąd nie zostało zapowiedziane). Cena bazowa wynosi ok. 130 zł, ale pamiętajcie, że do dnia premiery, czyli 14 lutego, obowiązują ceny promocyjne. Grę możecie nabyć na następujące platformy: PlayStation 4/5, Xbox One / Series X|S, Nintendo Switch, a także na PC: Steam, GOG i Epic. Przypominamy, że pakiet zawiera nie tylko trzy główne gry, ale i trzy Goldy - po raz pierwszy na konsolach!


Firma tworząca remastery, czyli Aspyr Media, opublikowała szczegółowy wykaz wersji językowych (link). Już w grudniu oficjalnie informowaliśmy o obecności polskich napisów (m.in. dzięki naszym podszeptom wobec twórców) - teraz mamy potwierdzenie, że dotyczy to każdej platformy. Z udostępnionego wykazu wynika, że dubbingi będą w języku angielskim, francuskim, niemieckim, japońskim, rosyjskim i częściowo też w hiszpańskim i włoskim. Wiele, naprawdę wiele języków otrzyma rodzime napisy. Prócz polskiego będzie to np. język ukraiński, turecki, duński, słowacki, czeski, węgierski, szwedzki, fiński czy grecki.

Sklep PlayStation Store potwierdził, w jaki sposób będzie można zapisywać postęp w grze. Czytamy konkretnie, że "możesz ręcznie tworzyć punkty zapisu, aby wracać do gry w miejscu, w którym została przerwana". Oznacza to, że ograniczenie z przeszłości, polegające na zapisywaniu gry na konsoli tylko za pomocą kryształów, nie będzie miało miejsca w remasterach. Zapisywać będziemy tak jak na PC.

We wrześniu Steam podawał, że aby odpalić pakiet, trzeba będzie dysponować przynajmniej Windowsem 7 lub nowszą wersją, procesorem Intel i3, pamięcią 8 GB RAM, kartą graficzną Nvidia RTX 970, DirectX 11 i 2 GB dostępnej przestrzeni na dysku. Teraz wymagania te zostały nieco zmodyfikowane. Obecnie Steam informuje o procesorze Intel i3 3240 lub AMD FX 4100, 4 GB RAM (czyli o połowę mniej), o karcie graficznej Nvidia GT730 lub AMD R7 240, DirectX 12 oraz 5 GB dostępnej przestrzeni. Platforma dodatkowo potwierdziła kompatybilność pakietu z przenośną konsolą Steam Deck.

   


16 stycznia 2024, by Cez
Nowe grafiki i informacje o remasterach! Photo mode!
Na oficjalnym blogu PlayStation pojawiły się długo oczekiwane, nowe informacje na temat nadchodzącego pakietu trzech gier Tomb Raider I-III Remastered. Twórcy nowych wersji, czyli studio Aspyr, ujawniło m.in. że w pakiecie będzie dostępny photo mode, pasek energii podczas walki z bossami czy ponad 200 trofeów. Potwierdzili również to, że w grach będzie można przełączać się pomiędzy klasycznym wyglądem i sterowaniem, a zupełnie nowym.


Firma Aspyr ujawniła, że od dawna zamierzała przygotować ulepszone wersje klasycznych Tomb Raiderów, jednak czekała na odpowiedni moment (wcześniej na przełomie XX i XXI wieku przygotowała porty klasyków na Maca). Studio postawiło sprawę jasno: zamierzało stworzyć remastery TR1, TR2 i TR3 (wraz z Goldami!) w oparciu o oryginalny silnik i kod źródłowy, tak aby w ten sposób utrwalić dziedzictwo oryginalnych twórców. Jednocześnie Aspyr dopilnowało, aby warstwa wizualna została unowocześniona - mowa o wysokiej jakości teksturach, efektach 3D, oświetleniu czy nowym modelu Lary. Dla fanów klasyków świetną wiadomością jest to, że w każdej chwili będzie można przełączać się między wyglądem klasycznym, a ulepszonym, także w trybie photo mode.


Tak, do gier zostanie dołączona oczekiwana nowość - tryb fotograficzny! Dzięki temu będzie można w każdej chwili zapauzować rozgrywkę, dostosować kamerę i cyknąć Larze super selfie. Możecie być też pewni, że w każdej chwili będzie można przełączyć nowe sterowanie na klasyczne i na odwrót. Na czym ma polegać nowe sterowanie panną Croft? Z wykorzystaniem prawego analoga współczesnego pada, służącego do obracania kamery. W efekcie otrzymamy sterowanie Larą zbliżone do tego z trylogii Legend. Jak jednak wspomnieliśmy - do wyboru będzie też "po staremu"!


Twórcy ujawnili, że podczas walk z bossami pojawią się paski energii przeciwników, których nigdy wcześniej nie było. Aspyr wyszło z założenia, że brak tego wskaźnika mógł irytować graczy, którzy nie wiedzieli, ile walki jeszcze pozostało. Nowością będzie też zamiana płaskich znaczników, np. apteczek czy amunicji rozrzuconych w levelach na znaczniki 3D. Nie zawiodą się również ci, którzy liczyli na trofea. Ma być ich ponad 200, w tym między innymi trofeum za zamknięcie Winstona w lodówce!


Artykułowi na blogu PlayStation towarzyszy nowa grafika promocyjna, kilka screenów, a także gify ukazujące przełączenie się pomiędzy klasycznym wyglądem remasterów a nowoczesnym. Wspomniane grafiki i gify możecie również zobaczyć na naszym profilu na Facebooku.

   


15 stycznia 2024, by Redakcja
Tomb Raider Party 2 w klubie Kicz odwołane
Niestety, nie takie wiadomości lubimy Wam przekazywać... Z przykrością informujemy, że zaplanowana na 9 marca impreza Tomb Raider Party 2 nie odbędzie się w ogłoszonym przez nas terminie i miejscu z przyczyn całkowicie niezależnych od nas. Wraz z nastaniem nowego roku zapadła decyzja właścicieli o zamknięciu klubu Kicz, który właściwie już obecnie nie organizuje żadnych imprez (link do komunikatu klubu o odwołaniu imprezy). Co dalej z Tomb Raider Party?


Po ubiegłorocznym Tomb Raider Party wiedzieliśmy jedno - bardzo chcieliście powtórki, a my bardzo chcieliśmy ją zorganizować. W najbliższym czasie postaramy się zrobić wszystko, aby kolejna impreza pod szyldem Tomb Raidera mogła się odbyć. Oznacza to jednak zmianę miejsca i daty. Bardzo chcemy się z Wami spotkać i dać Wam okazję do wspólnego pobawienia się przy dźwiękach znanych z serii Tomb Raider.

Niestety, w tym momencie nie jesteśmy w stanie podać żadnych konkretów, ale obiecujemy, że jeśli tylko będziemy mieli do przekazania jakieś informacje na temat nowej daty i miejsca, na pewno Was poinformujemy. W związku z tym zaglądajcie systematycznie na naszą stronę oraz nasze social media, by być na bieżąco.

   


14 stycznia 2024, by Cez
Konkursowa książka kucharska trafia do...
Pora na rozwiązanie konkursu z okazji naszych dwudziestych pierwszych urodzin. Nagrodę, czyli oficjalną książkę kucharską Lary i przewodnik w jednym zdobywa Beata Robak, gratulujemy!

Przypomnijmy zasady urodzinowej zabawy. Temat pracy brzmiał następująco: "wciel się w lokaja Winstona, który przygotowuje Larę do wyjazdu na Antarktydę. Ustal, co archeolożka musi spakować do plecaka, aby przetrwać w bardzo trudnych warunkach. Obowiązkowym elementem musi być coś do jedzenia. Przygotuj zawartość plecaka i ją sfotografuj lub też zaprezentuj zawartość w formie samodzielnie wykonanej pracy plastycznej lub grafiki. Głównym kryterium oceny pracy będzie oryginalność pomysłu związanego z zestawem surwiwalowym, a nie forma wykonania pracy." Praca Beaty spodobała nam się najbardziej, zarówno ze względu na wyczerpującą zawartość plecaka, jak i na trafne, często zabawne opisy zaprezentowanych przedmiotów.


Beacie jeszcze raz gratulujemy! Wkrótce wyślemy do Ciebie obiecaną książkę. Na naszym fanpage'u na Facebooku dodatkowo możecie zobaczyć dwie inne, wyróżnione przez nas prace, autorstwa Weroniki i Mateusza. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział!

   


7 stycznia 2024, by Cez
Tomb Raider: The Live Experience zostało zamknięte
Jeśli dotąd nie odwiedziliście londyńskiej, interaktywnej atrakcji Tomb Raider: The Live Experience, to niestety już tego nie zrobicie. Z początkiem nowego roku została ona zamknięta, o czym informuje komunikat wyświetlający się na stronie, na której do niedawna można było kupić bilety.


Przypomnijmy, że Tomb Raider: The Live Experience znajdowało się w Londynie w dzielnicy Camden na terenie Stables Market i łączyło elementy escape roomu, teatru oraz toru przeszkód. Atrakcja została otwarta pod koniec kwietnia 2022 roku i wówczas zapowiedziano, że kontrakt na wynajem tego miejsca dotyczy roku 2022 oraz kolejnego 2023. Wychodzi na to, że właściciel The Live Experience, czyli Little Lion Entertainment, nie wydłużył działania tego miejsca na nowy rok. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że fani zwrócili się do właściciela o możliwość wykupienia gadżetów i rekwizytów, które były częścią show. Otrzymali odpowiedź, że sprzedaż obecnie jest niemożliwa. Twórcy zasugerowali ciekawą rzecz - nie jest wykluczone, że w przyszłości The Live Experience mogłoby zostać ponownie otwarte w innym mieście.


Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej o właśnie zamkniętej atrakcji, to zapraszamy do sekcji Tomb Raider: The Live Experience w dziale Parki rozrywki, gdzie znajdziecie m.in. recenzję naszej Czytelniczki Marty. Przypomnijmy, że koszt uczestnictwa w show wynosił od 66 do 99 funtów za osobę. Zadania wykonywało się w grupach liczących maksymalnie 8 osób. W trakcie ok. 1,5-godzinnej rozgrywki fabuła zaprowadziła uczestników do Finlandii i Kostaryki, a także na tonący statek płynący po Oceanie Atlantyckim.