strona główna // forum // chat // kontakt // facebook // youtube

Powrót do Archiwum

GRUDZIEŃ 202329 grudnia 2023, by Krystian
W marcu zapraszamy na Tomb Raider Party 2!
Wiemy, że na to czekaliście! Tomb Raider Party 2 nadchodzi! W sobotę 9 marca 2024 roku spotykamy się w Krakowie, gdzie wieczorem o 20:30 w zaprzyjaźnionym Klubie Kicz odbędzie się druga impreza polskiej społeczności fanów serii Tomb Raider! Dołączcie do wydarzenia na Facebooku, by dać nam znać, że jesteście zainteresowani! Z kolei »TUTAJ« zobaczcie zwiastun na naszym kanale na YouTube.


Ci z Was, którzy zawitali na pierwszą imprezę w marcu 2023 roku z pewnością doskonale pamiętają, czego się spodziewać. Dla tych jednak, którzy wybierają się pierwszy raz, mamy kilka słów. Klub Kicz to połączenie pubowej przestrzeni z parkietem do tańca, dzięki czemu każdy może znaleźć dla siebie dogodne miejsce. Na parkiecie spodziewajcie się sporej dawki imprezowych hitów rodem ze "starego MTV", czyli popu, rocka i house'u. Z pewnością nie zabraknie też utworów kojarzących się z Tomb Raiderem (motyw z The Serpent Rouge obowiązkowo!). Imprezę ponownie rozkręci DJ-rezydent klubu - DJ Tee.

Przy barze będziecie mogli spróbować klasycznych drinków oraz autorskich wariacji, nie zabraknie też shotów i piwa (na uwagę zasługuje zwłaszcza duży wybór piw kraftowych w ofercie), a dla chętnych dostępna będzie także shisha w wielu smakach. Oczywiście znajdziecie też w karcie opcje bezalkoholowe. Tradycją klubu jest przygotowanie specjalnej karty inspirowanej motywem tematycznej imprezy. Spodziewajcie się więc specjalnego menu z autorskimi pomysłami załogi klubu, która będzie inspirowana przygodami panny Croft!

Udział w Tomb Raider Party będzie bezpłatny, ale jeżeli chcecie zarezerwować miejsce siedzące podczas imprezy, prosimy o kontakt z klubem za pośrednictwem maila info@kiczclub.pl lub telefonu (+48) 727 464 014. Cena rezerwacji: 50 zł za osobę (kwota w całości do wykorzystania na zamówienia przy barze).

Ci z Was, którzy będą mieli ochotę, będą mogli wziąć udział w integracyjnym spacerze-wycieczce, który odbędzie się tego samego dnia w godzinach popołudniowych, czyli przed imprezą. Temat spaceru będzie iście tombraiderowy - krakowskie grobowce, nekropolie i zagadkowe pochówki. Także w tym przypadku wszystkie szczegóły przekażemy Wam bliżej daty wydarzenia.


Dla chętnych będziemy mieli zestawy z pakietem pamiątek wykonanych we współpracy z utalentowanymi plastycznie polskimi fanami, ale szczegóły zdradzimy nieco bliżej terminu imprezy. Oczekujcie też informacji na temat towarzyszących wydarzeniu konkursów!

Ta impreza będzie niesamowita, ponieważ odbędzie się wkrótce po tym, jak zadebiutują remastery pierwszych trzech klasycznych Tomb Raiderów. Tematów do rozmowy na pewno więc nie zabraknie! A jeśli wahacie się, czy warto się wybrać, być może przekona Was wideo i relacja z zeszłego roku - powyżej widzicie kolaż związany z pierwszą imprezą. Do zobaczenia!

UPDATE (15.01)
Z przykrością informujemy, że zaplanowana na 9 marca impreza Tomb Raider Party 2 nie odbędzie się w ogłoszonym przez nas terminie i miejscu z przyczyn całkowicie niezależnych od nas. Wraz z nastaniem nowego roku zapadła decyzja właścicieli o zamknięciu klubu Kicz. Więcej informacji w newsie z 15 stycznia.

   


28 grudnia 2023, by Cez
[KONKURS] Stwórz zestaw surwiwalowy Lary Croft!
Dziś świętujemy 21. urodziny serwisu WoTR, a to oczywiście oznacza kolejną zabawę z nagrodami. Tym razem chcemy, abyście spakowali Larę Croft w podróż na Antarktydę. Co bohaterka powinna zabrać ze sobą, aby przetrwać? Wcielcie się w Winstona i pomyślcie, co powinien on włożyć do plecaka Lary, zanim ta pojedzie na lotnisko. Nagrodą w konkursie jest oficjalna książka kucharska Tomb Raider, dlatego obowiązkowym elementem zestawu surwiwalowego musi być coś do jedzenia!


Regulamin konkursu:

1. W konkursie może wziąć udział każdy z wyjątkiem jurorów serwisu World of Tomb Raider. Jurorami są redaktorzy serwisu WoTR oraz moderatorzy Grupy World of Tomb Raider - LaraCroft.PL.

2. W konkursie przewidziano jedną nagrodę: wydaną w październiku 2021 roku książkę pt. "Tomb Raider: The Official Cookbook and Travel Guide", czyli książkę kucharską i przewodnik w jednym autorstwa Sebastiana Haley'a, Meagan Marie i Tary Theoharis. Publikacja została wydana w języku angielskim. Sponsorem nagrody jest studio Crystal Dynamics.

3. Aby wziąć udział w konkursie, należy na naszego maila redakcjawotr@gmail.com przesłać w formie pliku JPG lub PNG zdjęcie, pracę plastyczną lub grafikę komputerową. W temacie maila należy wpisać "Konkurs urodzinowy", a w treści swoje imię i nazwisko. Jeden uczestnik może wysłać maksymalnie jedną pracę. Nie może ona być wcześniej nigdzie publikowana. Temat pracy: wciel się w lokaja Winstona, który przygotowuje Larę do wyjazdu na Antarktydę. Ustal, co archeolożka musi spakować do plecaka, aby przetrwać w bardzo trudnych warunkach. Obowiązkowym elementem musi być coś do jedzenia. Przygotuj zawartość plecaka i ją sfotografuj lub też zaprezentuj zawartość w formie samodzielnie wykonanej pracy plastycznej lub grafiki. Głównym kryterium oceny pracy będzie oryginalność pomysłu związanego z zestawem surwiwalowym, a nie forma wykonania pracy.

4. Konkurs trwa od 28 grudnia 2023 roku do 12 stycznia 2024 roku do godziny 23:59. Po upływie tego terminu jury wybierze jedną najciekawszą pracę. Nagrodę prześlemy paczkomatem lub pocztą tylko na terenie Polski.

5. Uczestnik konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych (zgodnie z Ust. z dn. 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych - Dz. U. Nr 101/2002, poz. 926 z późn. zm. i zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. - Dz. U. UE L 119 z 2016 r., str.1-88) przez World of Tomb Raider wyłącznie na potrzeby przeprowadzenia konkursu. Uczestnik wyraża również zgodę na publikację swojego imienia i nazwiska, jeśli okaże się zwycięzcą.

   


28 grudnia 2023, by Redakcja
21 lat temu powstał serwis World of Tomb Raider
Jak ten czas leci... Nie tak dawno świętowaliśmy dwudziestolecie naszego serwisu World of Tomb Raider, a tu nagle wyskoczyło nam oczko, czyli 21 lat! Pora na kolejne, coroczne podsumowanie. Jaki był rok 2023 dla fanów Lary Croft? Co było szczególnego w mijającym roku dla fanów z Polski? (mała podpowiedź: Tomb Raider Party!) Uwaga, jeszcze dziś ogłosimy tradycyjny urodzinowy konkurs z nagrodą!

Właśnie czytacie newsa nr 3194, a to oznacza, że w 2023 roku napisaliśmy dokładnie 73 newsy (w poprzednim roku było ich tylko 61). Sezon ogórkowy nadal trwa, ale jest już nieco lepiej. Najgłośniejszą informacją, która wprawiła w euforię wszystkich fanów Lary Croft, była zapowiedź długo oczekiwanych remasterów gier Tomb Raider I, Tomb Raider II i Tomb Raider III wraz ze wszystkimi Goldami i na dodatek z polskimi napisami! Pakiet nadejdzie już niedługo, bo 14 lutego, czyli w urodziny Lary. W minionych miesiącach dowiedzieliśmy się również, że serial anime zaliczy opóźnienie i zadebiutuje na Netflixie dopiero w 2024 roku - dokładnej daty wciąż nie znamy. Na pocieszenie otrzymaliśmy wreszcie krótki zwiastun oraz making of. Wiemy również, że serial będzie nosić tytuł Tomb Raider: The Legend of Lara Croft.

Była mowa o tytułach zapowiedzianych w 2023 roku, ale co z tymi, które ostatnio się ukazały? Wbrew pozorom trochę ich było, choć fanom z pewnością niczego nie urwały, ponieważ czekają oni na konkrety dotyczące gry Tomb Raider 12 powstającej na silniku Unreal Engine 5, a tych mimo obietnic dotąd nie otrzymaliśmy. W zamian 14 lutego odbyła się oficjalna, światowa premiera mobilnej gry Tomb Raider Reloaded, która wciąż jest aktualizowana. W maju zadebiutowała stołowa gra RPG pt. Lara Croft's Tomb Raiders, a w czerwcu z dużym opóźnieniem na Nintendo Switch ukazało się The Lara Croft Collection, czyli cyfrowy zestaw dwóch spin-offów. W tym samym miesiącu odbyła się premiera Lara Croft: Tomb of the Sun, czyli gry losowej w stylu wirtualnego kasyna.


Rok 2023 należał przede wszystkim do crossoverów - ukazało się ich aż pięć. W DLC pt. Tomb Raider Special Pack do multiplatformowej gry PowerWash Simulator mogliśmy umyć Dwór Croftów, z kolei w grze mobilnej The Walking Dead: Survivors panna Croft pomagała w walce ze szwendaczami. Sympatycznym crossoverem okazała się multiplatformowa gra zręcznościowa pt. Fall Guys, w której otrzymaliśmy fasolkę w stroju słynnej archeolożki. Jesienią mogliśmy podziwiać Larę w grach Call of Duty: Modern Warfare II i Call of Duty: Warzone, w których głosu ponownie użyczyła Keeley Hawes. Ostatni tegoroczny crossover dotyczył stołowej gry karcianej Magic: The Gathering, w ramach której ukazał się specjalny zestaw siedmiu kart o nazwie Secret Lair x Tomb Raider.

Bardzo ważnym wydarzeniem dla światowego fandomu była długo oczekiwana premiera nieoficjalnej kontynuacji TR Angel of Darkness pod postacią powieści Tomb Raider: Path of the Black Alchemist autorstwa brytyjskiej pisarki oraz fanki Lary - J. R. Milward. Polscy fani tak bardzo kochają tę grę, że zdecydowali się przetłumaczyć książkę na język polski, za co ponownie dziękujemy! Pamiętajcie, że w 2024 roku nadejdzie finałowa, trzecia powieść, która zakończy trylogię Anioła Ciemności.

Jeśli chodzi o serwis WoTR, to w 2023 roku odświeżyliśmy logo naszego serwisu oraz po jedenastu latach przerwy reaktywowaliśmy Czat WoTR - tym razem można z niego korzystać za pośrednictwem Grupy World of Tomb Raider - LaraCroft.PL na Facebooku. Skoro o Grupie WoTR mowa, jest w niej już ponad 2200 użytkowników, a na facebookowym fanpage'u ponad 5600 fanów. Nie zapominajcie również o naszym Instagramie, gdzie śledzi nas ponad 750 obserwujących.

Na sam koniec zostawiliśmy perełkę - w marcu 2023 roku zorganizowaliśmy po raz pierwszy Tomb Raider Party, czyli wspaniałą imprezę w krakowskim klubie Kicz dedykowaną wszystkim fanom Lary Croft. Wydarzenie uświetniło obchody 20-lecia naszej strony. Było tak wspaniale (link do relacji), że wszyscy uczestnicy prosili nas o powtórkę - i wiecie co... druga edycja Tomb Raider Party nadchodzi! Szczegóły już wkrótce!

Gracze spoza fandomu mogliby pomyśleć, że marka Tomb Raider przymiera, ale my, fani Lary doskonale wiemy, że to tylko cisza przed burzą. Rok 2024 przyniesie nam serial anime na Netflixie oraz pierwsze zapowiedzi nowej, dużej gry. Spodziewamy się również pierwszych konkretów związanych z nowym filmem i serialem, które powstają dla platformy Amazon Prime. Jak dobrze być fanem Tomb Raidera - tyle dobrego do tej pory powstało i tyle dobrego nadchodzi!

   


26 grudnia 2023, by Cez
Tomb Raider Reloaded ma nowego dewelopera
Studio Emerald City Games poinformowało, że przestaje pracować nad darmową grą mobilną Tomb Raider Reloaded, w której kilkanaście dni temu wreszcie dodano długo oczekiwany level egipski. Informacja ta nie oznacza jednak, że gra przestanie być kontynuowana. Najprawdopodobniej pałeczkę przejmie niemieckie studio Deca Games, które należy do Embracer Group.

"Gra będzie nadal naprawiana i utrzymywana, jesteśmy właśnie w trakcie przenoszenia gry do nowego dewelopera i potrzebują oni trochę czasu, aby się wdrożyć! Zapewniamy, że nie ma planu na zamknięcie gry" - informuje pracownik Emerald City Games na Discordzie. "W imieniu zespołu przepraszam za ciszę z naszej strony - nasz zespół był bardzo zajęty transferem. Zapewniam jednak, że nowy deweloper z pasją podchodzi do gry, a kiedy już się rozkręcą, wykonają świetną robotę, utrzymując i aktualizując Tomb Raider Reloaded, a także odpowiadając na wszystkie pytania".


Niemieckie studio Deca Games, które prawdopodobnie będzie kontynuowało tworzenie Tomb Raider Reloaded, powstało w Berlinie w 2016 roku, a cztery lata później zostało wykupione przez Embracer Group, do którego obecnie należy m.in. studio Crystal Dynamics. Deca Games tworzy 179 osób. W ciągu siedmiu lat pracowali oni nad dwudziestoma czterema grami mobilnymi.

Dodajmy, że w grudniu fani gry TR Reloaded otrzymali długo oczekiwaną aktualizację, która początkowo była dostępna jedynie na iOS, ale obecnie jest możliwa do pobrania również na urządzeniach z Androidem. Update dodaje m.in. pierwszy level w Egipcie, a także Croft Manor w trybie "zbierania instrukcji" oraz dwa stroje: sobowtórkę Lary oraz sukienkę znaną z Tokio z TR Legend.

   


18 grudnia 2023, by Cez
Remastery Tomb Raider I-III będą po polsku!
Udało się! Mamy potwierdzenie bezpośrednio od studia Crystal Dynamics, że nadchodzące zremasterowane gry Tomb Raider I, Tomb Raider II i Tomb Raider III będą wydane w języku polskim. To efekt zabiegania o to m.in. naszej redakcji, która przekonywała twórców serii, że warto spolszczyć klasyczne części przygód Lary Croft, dodając do nich polskie napisy.


Już w ubiegłym tygodniu polskich fanów obiegła świetna wiadomość o tym, że platformy Steam, GOG, a także Xbox Store w opisie zestawu Tomb Raider I-III Remastered zawarły informacje o aż dwudziestu wersjach językowych, w których za niecałe dwa miesiące zostaną wydane trzy klasyczne przygody panny Croft. Dobra wiadomość jest taka, że na tej liście znalazł się język polski. Do tej pory pięć klasycznych gier Tomb Raider nigdy nie było wydanych w naszym języku, a fani mogli zrozumieć dialogi jedynie dzięki naszemu nieoficjalnemu tłumaczeniu, które znajdziecie na kanale YouTube.

Od momentu zapowiedzi Tomb Raider I-III Remastered prosiliśmy studio Crystal Dynamics o uwzględnienie języka polskiego. Udało się! Studio potwierdziło nam oficjalnie to, co wiedzieliśmy ze wspomnianych sklepów. Od urodzin Lary, czyli od 14 lutego przyszłego roku, Polacy będą mogli zagrać w trzy klasyczne gry wraz z polskimi napisami.