strona główna // forum // chat // kontakt // dodaj do ulubionych // ustaw jako startową

Polski cosplay

Zagraniczny cosplay

Cosplay to skrót od "costume playing", czyli zabawy w przebieranie. To zjawisko jest szczególnie intensywne w przypadku serii Tomb Raider. Fani z całego świata wcielają się w Larę Croft lub w inne postacie znane z serii. Poniżej publikujemy informacje i zdjęcia cosplayerek i cosplayerów ze świata. Osoby z Polski znajdziecie tutaj.

Jeśli wśród Was, polskich fanów Lary są cosplayerzy, którzy chcieliby wystąpić na naszych łamach, to prosimy o podesłanie swoich zdjęć i kilku zdań o sobie na naszego maila >> redakcjawotr@gmail.com.

  » Meagan Marie

Meagan Marie to amerykańska cosplayerka, która wciela się nie tylko w Larę. Znana jest w środowisku przede wszystkim jako Wonder Woman. Meagan na co dzień pracuje na stanowisku Senior Community Manager w studiu Crystal Dynamics. Wcześniej była członkiem zespołu magazynu Game Informer. To właśnie ona zainicjowała program oficjalnych ambasadorek Lary Croft na świecie. Meagan swoją przygodę z panią archeolog zaczęła w 1996 roku wraz z pierwszym Tomb Raiderem, który był także jej pierwszą grą w ogóle. Jak sama mówi "Lara zainspirowała mnie, by stać się inteligentną, silną i niezależną kobietą".

Meagan posiada wiele zainteresowań i oprócz gier wideo oraz cosplayingu, uwielbia mangę i anime, podróże, social media, a także kolekcjonowanie przedmiotów. Oprócz strojów postaci w które się wciela, posiada pokaźną kolekcję gadżetów z serii TR, jak i innych gier. Jednak podkreśla, że to właśnie cosplay jest najbardziej kosztownym hobby, co widać, gdyż jej stroje są najwyższej jakości. Zostało to niejednokrotnie docenione - Meagan jest laureatką wielu nagród, w tym np. za Najlepszy Cosplay w 2015 na Kotaku w Japonii (za Walkirię Wonder Woman).

Oficjalna strona


  » Jenn Croft

Jenn Croft to oficjalna ambasadorka Lary Croft w Stanach Zjednoczonych. W ramach promocji Rise of the Tomb Raider byliśmy świadkami jej popisów kaskaderskich, kiedy to wykonała skok na bungee z wieżowca... w stroju Lary Croft. Jenn cosplayingiem zajmuje się od 2000 roku, kiedy to pierwszy raz zagrała w pożyczonego Tomb Raidera: The Last Revelation. Po przejściu gry zdecydowała się skompletować kostium Lary na imprezę Halloween. Wkrótce potem brała udział w wielu konkursach na najlepszy look-a-like, a nawet jeden z nich wygrała.

Wcielanie się w Larę jest dla Jenn nie tylko zwyczajnym przebieraniem się. Podobnie jak panna Croft, sama jest podróżnikiem, a także fanką sportów ekstremalnych. Pasje Jenn można by długo wymieniać, gdyż są to także m.in.: gry komputerowe, wspinaczka skałkowa, alpinistyka, motocykle, boks, fitness, filmy, czy choćby jej kot bengalski. Obecnie największym marzeniem dziewczyny jest wyprawa na lodowce w Nowej Zelandii, by tam sprawdzić swoje umiejętności wspinaczkowe.

Oficjalna strona


  » Tanya Croft

Tanya Croft to cosplayerka z Ukrainy. Swoją przygodę z serią zaczęła od Angel of Darkness, jednak to jej dziadek oraz siostra zaszczepili w niej zainteresowanie Tomb Raiderem już w czasach TR3. Tanya swój pierwszy cosplay wykonała w kwietniu 2005 roku, kiedy miała 15 lat. Jak sama mówi: "pierwsze stroje były tragiczne, jednak praktyka czyni mistrza" i obecnie uznawana jest za jedną z najlepszych cosplayerek wcielających się w Larę. Nie tylko ze względu na dbałość o szczegóły strojów, ale także z powodu miejscówek, w których wykonuje swoje sesje zdjęciowe.

Tanya najbardziej upodobała sobie cosplay z klasycznych odsłon serii. Bardzo często można ją spotkać na przeróżnych eventach związanych z serią TR, jak np. coroczne targi Igromir, czy Necronomicon. To właśnie dzięki Larze Croft Tanya poznała swojego chłopaka Alexa, który sam również jest cosplayerem, wcielającym się np. w Kurtisa Trenta. To on pomaga Tanyi w przygotowywaniu strojów, a przede wszystkim dostarcza ekwipunek oraz broń.

Oficjalna strona


  » Carla Croft

Carla Croft najbardziej jest znana z nietypowego, klasycznego stroju Lary z pierwszego Tomb Raidera z 1996 roku. Cosplay ten jest dokładną kopią modelu panny Croft (łącznie z głową!), wyjętego prosto z gry. W podobnym stylu Carla posiada także stroje z Tomb Raidera II tj. kurtkę z Tybetu oraz piankę z wraku Marii Dorii. Godna podziwu jest kreatywność i pomysłowość Carli, gdyż każdą z tych kreacji wykonuje całkowicie samodzielnie. Używa do tego celu różnych materiałów np. wydruków tekstur, tekstyliów, tektury, flamastrów, czy farb, a następnie "zlepia" fragmenty w jedną całość.

Jak sama mówi o sobie, pochodzi z Puerto Rico, a cosplayingiem zajmuje się od późnych lat 90-tych, kiedy to czynnie uczestniczyła w życiu społeczności fanów na portalu Planet Lara. Ze względu na bardzo oryginalny pomysł na cosplay, Carla stała się popularna wśród graczy, a media branżowe chętnie wykorzystują jej nietypowy wizerunek. Jej zdjęcia pojawiły się na portalu Kotaku, czy też w australijskim Official Xbox Magazine.

Oficjalna strona


  » Illyne

Illyne to oficjalna ambasadorka marki Tomb Raider we Francji, z zawodu jest modelką. W rzeczywistości ma na imię Tiphaine. Swoją przygodę z serią zaczęła od pierwszego Tomb Raidera z 1996 roku, testując swój nowo zakupiony komputer. To była miłość od pierwszego wejrzenia, która zachęciła Illyne do wcielania się w Larę Croft. Tiphaine swój pierwszy strój z prawdziwego zdarzenia wykonała w 2000 roku na bal przebierańców, a jej siostra uwieczniła dzieło na kilku zdjęciach. Tak oto narodziła się Illyne Croft.

Jak sama twierdzi: "zawsze miałam chęć do tworzenia, a w tym przypadku padło na kolejne i kolejne stroje panny Croft". Efekt pracy Tiphaine został doceniony w środowisku cosplayerów oraz fanów marki TR i obecnie Illyne uznawana jest za jedną z czołowych cosplayerek wcielających się w Larę. Illyne tworzy nie tylko stroje Lary Croft - wśród jej sesji zdjęciowych znaleźć można także cosplaye z World of Warcraft, Heavenly Sword, Mortal Kombat, czy Star Wars.

Oficjalna strona


  » Evan

Evan pochodzi z Argentyny i jest fanem serii Tomb Raider niemal od samego początku tj. od 1997 roku. Obok Lary jego ulubioną postacią jest... Winston! Podobnie jak panna Croft, Evan postanowił studiować archeologię, gdyż interesują go starożytne mitologie i upadłe cywilizacje. Jego pierwszym cosplayem był strój Lary z reboota, gdzie chłopak skupił się przede wszystkim na detalach - pokazaniu ran i obdartych ubrań. Najwięcej problemów sprawiło mu wykonanie klasycznego stroju Lary, który wymaga zachowania odpowiednich proporcji.

Evan jest cichym fanem serii Tomb Raider, nie udziela się publicznie i nie występuje na żadnych eventach. Podziwia jednak wszystkich, którzy mają odwagę pokazać się publicznie w stroju panny Croft. Bohaterka inspiruje go od czasu, gdy pierwszy raz zagrał w grę w wieku 8 lat. Od tamtej pory Lara jest dla niego nieodgadniona, tak jak jej posiadłość - daleka od zgiełku, za wysokimi murami, z wieloma zamkniętymi pokojami. Ta tajemniczość sprawia, że Croft jest dla niego tak pociągająca.

Oficjalna strona


  » Sari Croft

Sari Croft to studentka pielęgniarstwa z Finlandii. Oprócz cosplayu, aktywnie trenuje gimnastykę oraz fitness, dzięki czemu z łatwością potrafi wykonać wszystkie akrobacje, które mogliśmy zobaczyć w TR na przestrzeni lat. Lara Croft miała ogromny wpływ na całe jej życie, a w ciuchy pani archeolog wskakuje odkąd skończyła 14 lat.

Sari to kobieta renesansu, interesuje się medycyną, zdrowiem publicznym, rysowaniem oraz tworzeniem własnej muzyki. Głośno namawia wszystkich do dbania o własne zdrowie, przejścia na właściwe odżywianie i odpowiednią dawkę ruchu. Ponadto uwielbia muzykę elektroniczną, którą zaczęła interesować się pod wpływem Tomb Raiderów.

Oficjalna strona


  » Eve Beauregard

Eve Beauregard to oficjalna ambasadorka marki Tomb Raider w Australii. Cosplay stał się obsesją Eve 7 lat temu, kiedy to jej brat zabrał ją na event w Sydney. Od tamtej pory Eve aktywnie uczestniczy w wielu wydarzeniach i imprezach związanych z cosplayem na całym świecie. Dziewczyna jest ponadto zawodową modelką współpracującą z agencjami modelingowymi oraz profesjonalnymi fotografami w Australii.

Jako fanka popkultury i cosplayerka, wciela się w wiele fikcyjnych postaci z komiksów, gier i filmów. Eve możemy zobaczyć m.in. w przebraniu Velmy ze Scooby-Doo, Czarnej Wdowy z Avengersów, Spidermana, czy choćby Yennefer z Wiedźmina 3. Eve próbuje również swoich sił w pisaniu tekstów dotyczących kostiumów, cosplayu, filmów i gier wideo. Ponadto jest bardzo otwarta na ludzi i aktywna w mediach społecznościowych. Jej profil na Facebooku już dawno przekroczył 300 000 lajków! Jak sama pisze o sobie - fascynuje ją wszystko co nerdowskie oraz bezpośrednio związane z… pizzą.

Oficjalna strona


  » Jessie TR

Jessie TR to oficjalna ambasadorka marki Tomb Raider w Brazylii. Jessica zaczęła swoją przygodę z cosplayem w 2009 roku i od tamtej pory jest to jej największa pasja. Inspiracją dla niej była oczywiście Lara, w której przygodach zakochała się od pierwszego zagrania. Jak sama twierdzi: "kocham Larę i to ona zawsze będzie tą, w którą będę się wcielać, jednakże chcę także tworzyć cosplaye innych postaci". Jessie dorobiła się strojów takich bohaterów jak: Wonder Woman, Komandor Shepard (Mass Effect), Chell (Portal 2), Laura Kinney (X-Men), czy Helena Harper (Resident Evil 6).

Jessica nie jest profesjonalną modelką, jednak uczestniczy w fachowych sesjach zdjęciowych, a sama amatorsko zajmuje się fotografią. Regularnie uczestniczy w eventach związanych z cosplayem i grami video, na których zdobyła szereg wyróżnień: trzecie miejsce podczas Nitokyo oraz na Brasil Game Show w roku 2010 za cosplay Lary Croft oraz pierwsze miejsce za kostium Wonder Woman na LiveTim BGS 2014.

Oficjalna strona


  » MissCroftCosplay

Lisa to francuska cosplayerka znana szerszej publiczności pod pseudonimem MissCroftCosplay. Lisa poznała serię Tomb Raider w 2004 roku za sprawą znajomej cosplayerki, która wciągnęła ją w wir przygód Lary. Niedługo potem również i ona wpadła na pomysł wcielenia się w klasyczną Larę. Pierwszym jej cosplayem był londyński strój panny Croft z TR3, którego elementy Lisa miała już w swojej garderobie. W chwili obecnej posiada już większość strojów, w jakich mogliśmy oglądać Larę na przestrzeni lat, a najwięcej trudności przysporzył jej główny strój z TR: Legend.

Wcielanie się w klasyczną pannę Croft to największa pasja Lisy. Poświęca jej wiele pracy i czasu, po to by stroje, które tworzy, były bardzo wierne oryginałom, ale jednocześnie aby noszone na żywo, nie sprawiały wrażenia karykatur. Podobnie z lokacjami - cosplayerka dba o to, by oddawały one atmosferę miejsc, które mieliśmy okazję zwiedzać w Tomb Raiderach. Lisa mieszka na południu Francji, gdzie znaleźć można widoki niemal żywcem wyjęte z przygód pani archeolog. Z tego też powodu Lisa nie musi zapuszczać się zbyt daleko, by robić zdjęcia swoich cosplayów.

Oficjalna strona


  » The Raymond Croft

Raymond Croft to amerykański cosplayer, który poznał Larę grając w klasyki już jako 6-letnie dziecko. W serii TR fascynuje go poczucie przygody i odkrywanie tajemnic, a zwiedzanie pozostałości starożytnego świata, to jest to, co kocha. Jego ulubioną częścią jest TR2, który zafascynował go poziomem ówczesnej grafiki i animacjami Lary do tego stopnia, że sam próbował je naśladować. Ogromne wrażenie zrobiły na nim także dzieła Crystal Dynamics, a szczególnie TR: Underworld: "to było niezwykle ciekawe obserwować Larę w depresji, szarganą emocjami w poszukiwaniu matki".

Swoją przygodę z cosplayem rozpoczął latem 2015 roku, przygotowując się na udział w Comic Con w San Diego. Stworzył wówczas całkowicie samodzielnie 5 strojów Lary, tj. dwa z klasyków i trzy z RotTR. Jak sam twierdzi: "najtrudniejszą rzeczą jest praca ze skórą. To prawdziwy ból, ale uwielbiam to!". Dla Raymonda Lara Croft to ktoś więcej niż fikcyjna bohaterka, to dla niego matka, która jest z nim od zawsze. To dzięki niej jest pewny siebie, zdeterminowany i odważny. Zrebootowana Lara natomiast inspiruje go do pokonywania swoich słabości i sięgania po nowe przygody, jak choćby wspinaczka lodowa: "podejście młodej Lary ciągle mi się udziela i siedzi głęboko w głowie – nie poddawaj się!".

Oficjalna strona