strona główna // forum // chat // kontakt // facebook // youtube

Powrót do Archiwum

MARZEC 202219 marca 2022, by Cez
Poznaj sekrety Underworld, TR1 i pierwszego filmu
Zachęcamy Was do obejrzenia trzech świetnych filmów w serwisie YouTube, które dotyczą historii serii Tomb Raider. Chris z kanału Raidercast kontynuuje swój cykl wywiadów z deweloperami. Tym razem analizuje ostatnią część trylogii Legend, czyli grę Tomb Raider Underworld (link do wideo!). O sekretach tej produkcji opowiadają mu przedstawiciele Crystal Dynamics, czyli Kam Yu, Robert Cheng oraz Sze Jones. Z rozmowy dowiecie się kilku ciekawostek np. na temat słynnego trailera gry, w którym słyszeliśmy utwór Mozarta (i widzieliśmy destrukcję Croft Manor), czy też o sobowtórze Lary.


Warto również zapoznać się z nieoficjalnymi materiałami. Na kanale Large Michael możecie zobaczyć ponad godzinną, bardzo szczegółową analizę genezy gry Tomb Raider I (link!). Autor w ciekawy sposób pokazał, jak wiele elementów "jedynki" zostało zaczerpniętych z gier 2D z serii Prince of Persia.

Jeśli macie dłuższą, wolną chwilę, to gorąco zachęcamy do obejrzenia niemal dwugodzinnego filmu dokumentalnego o procesie powstawania pierwszego Tomb Raider Movie z 2001 roku (link!). Materiał został stworzony w języku francuskim, ale na szczęście autor załączył również napisy angielskie.

   


14 marca 2022, by Cez
Świat Lary Croft przedłużony do końca maja
Wszyscy fani Lary Croft, którzy mieszkają w Holandii lub są tam przejazdem, mogą obejrzeć małą wystawę poświęconą serii Tomb Raider w muzeum Storyworld w Groningen. Wystawa została otwarta pod koniec stycznia i miała być czynna do 6 marca. Ze względu na popularność została ona wydłużona do 29 maja.


Przypomnijmy, że muzeum Storyworld specjalizuje się w tworzeniu atrakcji związanych z komiksami, animacjami oraz grami. Z okazji 25-lecia serii Tomb Raider placówka stworzyła wystawę pt. The World of Lara Croft - 25 Years of Tomb Raider, opowiadającą o historii całej serii Tomb Raider. Składa się ona z jednej sali wypełnionej gadżetami pożyczonymi przez fankę serii, cosplayerkę Annick.


Mała wystawa składa się ze szklanych gablot, w których znajdują się takie kolekcjonerskie przedmioty jak figurki, pudełka z grami, komiksy, gry planszowe, podkładki pod mysz, czy obudowy starych telefonów komórkowych. Przy gablocie usytuowana jest wielka statua Lary z gry TR Angel of Darkness. Wokół szklanych gablot znajduje się ekran, na którym wyświetlany jest film o historii serii. Zwiedzający mogą również zapoznać się z planszami wypełnionymi informacjami o genezie gry Tomb Raider I, procesie tworzenia animacji za pomocą motion capture czy też ze szkicami koncepcyjnymi. Plansze są dwujęzyczne: oprócz języka holenderskiego zwiedzający mogą przeczytać także teksty w języku angielskim.

Osoby, które odwiedziły wystawę The World of Lara Croft, podkreślają, że jest ona dostosowana do masowego odbiorcy, a niekoniecznie do fanów serii, dlatego znawcy Lary Croft nie znajdą tu właściwie niczego nowego. Mimo to warto zobaczyć salę z zebranymi przedmiotami i informacjami o Larze, ponieważ wystawa w muzeum to doskonała forma hołdu wobec tej 25-letniej marki.