strona główna // forum // chat // kontakt // dodaj do ulubionych // ustaw jako startową


Dyskografia
Skład
Teksty
Slane Castle DVD
U2 LIVE (mp3)
U2 w Polsce
Propaganda
HTDAAB
Vertigo Tour DVD
ZooTV DVD
U2 18 Singles

Powrót do WoTR
• Album

Data premiery: 22 listopada 2004
Wytwórnia: Island Records
W Polsce: Universal Music Polska
Trasa: od 28 marca 2005
Trasa (Europa): od 10 czerwca 2005
Pierwszy singiel: 24.09.2004 / 8.11.2004 (Vertigo)
Drugi singiel: 9.12.2004 / 7.02.2005 (USA - All Because of You / Europa - Sometimes You Can't Make It On Your Own)
Trzeci singiel: City of Blinding Lights
Czwarty singiel: Europa - All Because of You / USA - Sometimes You Can't Make It On Your Own
Piąty singiel: Original of the Species

Tracklista:
1. Vertigo (3:11)
2. Miracle Drug (3:54)
3. Sometimes You Can't Make it On Your Own (5:05)
4. Love and Peace or Else (4:48)
5. City of Blinding Lights (5:46)
6. All Because of You (3:34)
7. A Man and A Woman (4:27)
8. Crumbs from Your Table (4:59)
9. One Step Closer (3:48)
10. Original of the Species (4:34)
11. Yahweh (4:22)
12. Fast Cars (wersja DELUXE)

• DVD

Zawartość:
- U2 and 3 songs
- Sometimes You Can't Make it On Your Own (Studio Performance)
- Sometmes You Can't Make it On Your Own (Acoustic Version)
- Crumbs from Your Table (Live)
- Vertigo (Temple Bar Mix Video)
- Vertigo (HQ Video)


• Opis albumu

Vertigo
U2 jako garażowa kapela. Wśród pełnych energii dźwięków gitar i perkusji Bono śpiewa o chłopcach grających rock'n'roll. Adam Clayton: "Oryginalnie ten numer nazywał się 'Native Son' i brzmiał zupełnie inaczej. Bono i Edge przerobili go gdy zaczął z nami pracować Steve Lillywhite. Bas i perkusja przypominają nieco muzykę zespołu Echo & The Bunnymen, która jest w zasadzie naszymi korzeniami".

Miracle Drug
Utwór, który mógłby objąć tytuł hymnu U2 Bono: "Zaczęło się od tego, że nagranie to miało być o irlandzkim pisarzu Christofer Nolan'ie, którego znaliśmy ze szkoły, lecz w porównywalnym stopniu jest to utwór mówiący o AIDS i lekach pomagających je zwalczyć. Nie mogłem napisać tekstu bezpośrednio o tym, nie czując się jednocześnie idiotycznie".

Sometimes You Can't Make It On Your Own
Bono o śmierci swojego ojca, nagranie niemalże tak majestatyczne i emocjonalne jak "One". Bono: "Znajduje się tam tekst 'You're the reason I have operas in me'. Mój ojciec był wspaniałym tenorem. Był z grona tych pracowitych ludzi, którzy uwielbiają operę. Miał zwyczaj słuchania tej muzyki jednocześnie szyjąc na drutach".

Love And Peace Or Else
U2 niemalże stają się Led Zeppelin. The Edge: "Uwielbiam ten utwór. Chcieliśmy go nagrać już od dawna, lecz wszystko co mieliśmy to fantastyczna sekcja klawiszowa grana przez Briana Eno oraz perkusję wypracowaną przez Larry'ego i Daniela Lanois. Całe godziny spędzałem zastanawiając się co zrobić z tym świetnym, surowym numerem i myślę, że efekt końcowy przerósł oczekiwania wszystkich."

City Of Blinding Lights
Powrót do otwartych przestrzeni z czasów "The Unforgettable Fire" poprzez charakterystyczne motywy gitary Edge'a. Bono: "To piosenka o Nowym Jorku, o pierwszym przyjeździe do tego miasta. Byliśmy pierwszym zespołem, który grał w Medison Square Garden po 11 września. Podczas 'Where The Streets Have No Name' wszystkie światła na hali się włączyły i zobaczyliśmy 20 tysięcy twarzy pełnych łez. To było piękne".

All Because Of You
Trzy minuty bardzo radosnych dźwięków.. przykładowy tekst "lubię dźwięk mojego własnego głosu" Adam Clayton: "Często gdy nagramy proste rockowe nagrania nigdzie one się nie ukazują, w tym przypadku jest inaczej".

A Man And A Woman
Bono: "Są to dźwięki gdy siedzisz latem przed domem w Nowym Jorku. Chciałem piosenki, w której Marvin Gaye i The Clash połączyli by się w jedno".

Crumbs From Your Table
The Edge wydobywa dźwięki znane z "I Still Haven't Found What I'm Looking For", Bono uskarża się na kryzys AIDS. Bono: "Przemawiałem do fundamentalistycznych grup chrześcijańskich w Ameryce, przekonując ich aby wsparli finansowo walkę z AIDS w Afryce. Było to niczym rzucanie grochem o ścianę. Powiedziałem im o hospicjum w Ugandzie, gdzie umierało bardzo wiele osób, a w dodatku musieli spać w trzech na jednym łóżku. Siostra Anne, którą nadmieniłem w tekście tego utworu pracuje w tym hospicjum. Jej biuro przypomina kanał ściekowy..."

One Step Closer
Bono rozważa znaczenie śmierci Bono: "Noel Gallagher natchnął mnie do napisania tego utworu. Byliśmy w Birmingham, podczas ostatniej trasy po Wielkiej Brytanii. Mówiłem mu, że z moim ojcem jest coraz gorzej, że już stracił nadzieję i nie wie dokąd zmierza. Noel powiedział 'cóż.. jest już o kolejny krok bliżej aby się dowiedzieć..'".

Original Of The Species
Piskliwa, ostra piosenka, zawiera tekst "w niektórych kwestiach nigdy nie powinieneś być zbyt dobry, tj. płacz, smiech czy sława" The Edge: "Ostatni raz gdy płakałem, to właśnie podczas słuchania tego nagrania. Była to piosenka, którą Bono pisał z myślą o mojej córeczce Holly. On jest jej ojcem chrzestnym. Jednakże tekst 'Original Of The Species' stał się bardziej uniwersalny - o młodości i towarzyszącej jej pewności siebie. Prawdopodobnie Bono się z tym nie zgodzi, ale uważam, że ten utwór jest wspomnieniem także jego młodości".

Yahweh
Kwintesencja U2 - od niemalże wzbijającego się w niebo refrenu do tytułu związanego z Biblią. Bono: "Mam wrażenie, że nikt nie może zdobyć na własność Jerozolimy, lecz każdy chciałby nad nią zawiesić swoją flagę. Tytułem utworu jest starożytne imię, które miało być nie wymawiane, ja je wyśpiewuję, lecz mam nadzieję, że nikogo tym nie urażę".

Fast Cars
Bono: "Nagraliśmy to w ostatnich dniach w studiu. Było to tylko i wyłącznie robione dla zabawy, lecz efekt końcowy okazał się na tyle dobry, że utwór ten trafi na płytę jako bonus w niektórych krajach".


"Oczekuję od naszych fanów zajebistej odwagi i odrobiny błyskotliwości".

Bono

© Copyright by World of Tomb Raider - www.laracroft.pl. All rights reserved!