strona główna // forum // chat // kontakt // dodaj do ulubionych // ustaw jako startową


Strona główna działu
-> Opis gry
-> Fabuła
-> Screeny


OPIS GRY

W październiku 2006 roku w kanadyjskiej interaktywnej telewizji cyfrowej Bell ExpressVu miała miejsce premiera pierwszego epizodu gry, zatytułowanej "Tomb Raider: The Reckoning" (Rozrachunek). Drugi epizod pojawił się jakiś czas później.

Gra została przygotowana przez firmę Denki przy współpracy z Waterfront Entertainment. Denki od lat tworzą interaktywne tytuły, w swoim dorobku mają m.in. "Shreka", "Scooby Doo" czy "Who Wants to Be a Millionaire?" wyprodukowane kilka lat temu dla Sky TV. "Tomb Raider: The Reckoning" przypomina "TR: Apocalypse", grę stworzoną w 2002 roku dla kanału Sky Gamestar. Stacja ta podała, że w ich Tomb Raidera grano ponad 800 000 razy zaledwie w krótkim czasie po premierze, która miała miejsce w grudniu 2002 roku. Nic dziwnego, że kolejna telewizja cyfrowa zainteresowała się panną Croft. Bell ExpressVu twierdzi, że Lara stała się numerem jeden wśród ich interaktywnych gier. Nowa przygoda panny Croft pojawiła się w kilku stacjach w Ameryce Północnej.

W czasie rozgrywki gracz korzysta ze specjalnego pilota do sterowania. Za jego pomocą wpisujemy kod dostępu do gry. Miesięczny koszt takiej zabawy wynosi trzy dolary kanadyjskie. Podczas każdej pojedynczej rozgrywki gracz ma do dyspozycji pięć żyć. Każdy epizod TR: The Reckoning składa się z kilkunastu leveli - grobowców, a każdy z nich podzielony jest na kilkanaście plansz. Po włączeniu gry w telewizorze, możemy zagrać w demo, w tryb single player, multiplayer lub skorzystać z ekranu pomocy. Panna Croft tym razem odwiedzi grobowce pod tajemniczą świątynią, znajdującą się w gęstej dżungli. Jej celem jest odnalezienie Mistycznych Kamieni. W grze należy omijać pułapki, zbierać po drodze artefakty oraz walczyć ze strażnikami, którzy nie chcą nikomu oddać Mistycznych Kamieni.

Lara potrafi chodzić, biegać, wspinać się po drabinie, skakać, turlać się, strzelać do przeciwników, nawet z drabiny. Po drodze zbieramy apteczki oraz skarby i artefakty, za które otrzymujemy punkty. Amunicja nigdy się nie kończy, jednak przeładowanie broni zajmuje kilka sekund. Przeciwnikami są najczęściej strażnicy świątyni, zjawy oraz zombie. Czasem na swej drodze spotkamy szczątki poprzednich archeologów, którzy chcieli odnaleźć Mistyczne Kamienie. Lara może w tym momencie kucnąć i przeszukać ciała, a być może znajdzie coś wartościowego. Zdobyte artefakty pozwalają np. na szybszy bieg, leczenie ran, dłuższe skoki czy też na szybsze przeładowanie broni. Dostępne jest także Inventory, gdzie można zobaczyć listę zdobytych artefaktów, mapy lokacji czy też statystyki. Fabuła jest prezentowana w postaci plansz z tekstem. W trakcie gry czasem pojawia się u dołu ekranu komentarz Lary na temat danej lokacji. Niestety gra nie prezentuje się zbyt ciekawie. Grafika jest schematyczna i daleko jej do "TR: Apocalypse".


FABUŁA

Epizod 1

Tysiące lat temu istniała potężna cywilizacja Kh'otek, która czerpała moc z pięciu Mistycznych Kamieni. Były to kryształy, zawierające cząstkę bogów oraz mistyczne duchy. Kh'otek podbili cały znany im świat, a skradzione łupy ukrywali w swego rodzaju sieci grobowców wewnątrz świątyń. Świątynie były pełne pułapek i demonicznych strażników. Nagle pewnego dnia cała cywilizacja znikła. Nikt nie wie jaka była tego przyczyna ani co się stało z ich bogactwami.

Pewnego dnia przyjaciel Lary, Bradley, natrafia na informacje o cywilizacji Kh'otek. Jest przekonany, że gdzieś musiały pozostać skarby tego zapomnianego ludu. Odkrył lokalizację jednej z ich świątyń, która po wielu tysiącach lat zarosła i obecnie znajduje się w gęstej dżungli. Bradley jest pewny, że wewnątrz świątyni znajdują się nie tylko zaginione łupy Kh'otek ale także pięć Mistycznych Kamieni. Przesłał Larze Croft wyrzeźbiony kamień, będący kluczem do legendarnej świątyni Kho'tek. Niestety przypłacił to życiem. Gdy Lara przybyła do jego mieszkania, ujrzała martwego przyjaciela. Bradley zdołał tuż przed śmiercią sporządzić na własnym ciele mapę świątyni. Bohaterka przerysowała mapę i wyruszyła w podróż. Najwyraźniej nie tylko ona szuka Mistycznych Kamieni. Nie mogą wpaść w niepowołane ręce, więc panna Croft musi je odnaleźć pierwsza. Na szczęście tylko Lara zna lokalizację świątyni.

Po jakimś czasie Lara dotarła do wejścia świątyni. Używając klucza, którego otrzymała od Bradley'a, weszła do środka. Korzystając ze wskazówek zawartych na mapie, Lara poruszała się do przodu. Wewnątrz znalazła bardzo wiele skarbów, złota oraz artefaktów, pozostawionych przez cywilizację Kh'otek. Na jej drodze często stawali strażnicy świątyni oraz zombie, z którymi musiała się zmierzyć. Na dodatek świątynia i grobowce były bardzo niestabilne. Budowla została najprawdopodobniej zbudowana na wygasłym wulkanie, co tłumaczy obecność gdzieniegdzie lawy. Bohaterka znalazła także wiele zwłok. Niektórzy z nich byli archeologami, którym nie udało się wydostać z podziemi. Inne ciała należały do rasy Kh'otek. Obecność wielu zwłok jak i skarbów uświadomiły Larze, że ta cywilizacja musiała opuścić świątynię w pośpiechu. Prawdopodobnie przyczyną mogło być przebudzenie się wulkanu.

Następnie panna Croft przebyła przez dwanaście grobowców znajdując po drodze pięć Mistycznych Kamieni. Grobowce miały ciekawe nazwy: Ulotny Zachwyt, Nieśmiertelny Grzech, Sprzeczna Przyjemność, Rodzinna Złośliwość, Pachnąca Obawa, Pierwotne Zło, Mroczne Oświecenie, Niemoralny Sąd, Gorzka Śmierć, Święte Dusze, Bezkresny Ból oraz Ostateczne Cierpienie. Po zdobyciu piątego i zarazem ostatniego Mistycznego Kamienia, Lara odczytała znaki w grobowcu. Zrozumiała, że musi zanieść wszystkie Kamienie do Komnaty Światła. Bohaterka szybko odnalazła ostatni grobowiec, gdzie umieściła Mistyczne Kamienie na ołtarzu. Cała świątynia zaczęła się trząść. Okazało się, że znajduje się tu teleporter, zasilany energią Mistycznych Kamieni. Urządzenie przeniosło Croft do innego grobowca w zupełnie nieznanym miejscu. Dzięki temu Lara uratowała swoje życie, bowiem opuszczona przez nią świątynia uległa zniszczeniu.

Epizod 2

Lara znalazła się w kolejnej tajemniczej sieci podziemnych grobowców. Podobnie jak poprzednio, i tu znalazła wiele skarbów Kh'otek, strażników i zombie. Chcąc wydostać się na zewnątrz świątynnego kompleksu, bohaterka dotarła do kolejnego pomieszczenia z teleporterem, w którym umieściła pięć Mistycznych Kamieni. Po pojawieniu się w nowej lokalizacji, Lara ocknęła się, po czym zdumiona ujrzała przed sobą coś niezwykłego...


SCREENYProducent
Wydawca
Premiera
Platforma
Denki, Waterfront Entertainment
Eidos, Bell ExpressVu
Październik 2006
TV cyfrowa Bell ExpressVu