strona główna // forum // chat // kontakt // facebook // youtube

Strona główna działu
-> Informacje o filmie
-> Zarys fabuły
-> Za kulisami
-> Galeria zdjęć

Recenzja
Obsada
Twórcy
Alicia Vikander
Pressbook
Wywiad z Kingą Suchan


Podstawowe informacje o filmie:

Rok produkcji: 2018
Data światowej premiery: 6 marca 2018 (Londyn)
Data premiery w USA: 16 marca 2018
Data polskiej premiery: 6 kwietnia 2018
Czas trwania filmu: 118 minut
Dozwolony od lat: 12
Producent: Metro-Goldwyn-Mayer, Warner Bros., GK Films
Światowy dystrybutor: Warner Bros. Entertainment
Polski dystrybutor: Forum Film Poland
Czas zdjęć: 23 stycznia - 9 czerwca 2017
Realizacja zdjęć: Republika Południowej Afryki, Wielka Brytania
Premiera Blu-Ray w USA: 12 czerwca 2018
Premiera Blu-Ray w Polsce: 22 sierpnia 2018
Premiera w polskiej TV: 18 sierpnia 2019, Cinemax / 26 września 2020, TVP 1Zarys fabuły:

Film jest luźno oparty na grze Tomb Raider z 2013 roku. Lara Croft to niepokorna córka ekscentrycznego podróżnika, który zniknął, gdy dziewczyna miała czternaście lat. Teraz, jako 21-letnia kobieta, podąża własną ścieżką, odmawiając spełnienia woli ojca, który chciał dla niej spokojnego życia. Zostawia wszystko za sobą i udaje się w ostatnie znane miejsce jego pobytu. Poszukując śladów, musi odnaleźć osławiony grobowiec na mitycznej wyspie u podnóży Japonii. Jeśli nie przezwycięży własnych lęków, może nie przeżyć niezwykle niebezpiecznej wyprawy. Jak wiele poświęci, by poznać tajemnicę zniknięcia ojca i zyskać miano tomb raidera?

Czy film jest kanoniczny względem ostatnich gier, komiksów i książki? Odpowiedź brzmi nie. "Film Tomb Raider (2018) rozgrywa się w uniwersum reboota stworzonym przez Crystal Dynamics w grze o tym samym tytule. MGM i Warner Bros razem z reżyserem Roarem Uthaugiem i scenarzystką Genevą Robertson-Dworet otrzymali kreatywną swobodę przy przeniesieniu tej przygody Lary na wielki ekran" - czytamy w komunikacie od Crystal Dynamics. Z kolei w wywiadzie w serwisie GQ Roar Uthaug dodaje: "Ta gra była oczywiście tym, co zainspirowało nasz film. Myślę, że fani będą zachwyceni odkrywaniem wielu smaczków z gry przez cały czas trwania opowieści. Czerpaliśmy wiele inspiracji i nawiązań z tej gry jak i z całego kanonu Tomb Raidera, by stworzyć nasz świat." Reżyser również dodaje, że w filmie mogą znaleźć się pewne elementy wprowadzone w grze Rise of the Tomb Raider. "To także było źródłem naszej inspiracji. Myślę, że fani będą zachwyceni odkrywając te elementy w fabule".

Za kulisami:

Zdjęcia rozpoczęły się 23 stycznia 2017 roku w Kapsztadzie w Republice Południowej Afryki i potrwały tam do kwietnia, z kolei w maju zostały przeniesione do Wielkiej Brytanii. Pierwsze sceny były nagrywane w kamieniołomie w miejscowości Paarl Wine Estates w RPA, który odegrał rolę kopalni oraz na prywatnej plaży w miejscowości Forest Hall. Następnie realizacja filmu odbywała się w hangarach studia, w których specjalnie na potrzeby ekranizacji zbudowano scenografie. Jeden z hangarów znajduje się w mieście Epping, a drugi w Kapsztadzie (Cape Town Film Studios). Poza zdjęciami realizowanymi w zamkniętych hangarach, część z nich została również nakręcona w terenie. W Kapsztadzie w pobliżu studia filmowego zbudowano zbiornik wodny, który udaje port w Hong Kongu. Wcielającej się w Larę Croft Alicii Vikander pomogły dublerki, m.in. brytyjska kaskaderka Heidi Dickson, pochodząca z RPA Fleur van Eeden oraz Irlandka Hannah Behan.GALERIA ZDJĘĆ


Plakaty i fotki promocyjne


Szkice koncepcyjne


Za kulisami