Podstawowe informacje o grze:

Developer:   Crystal Dynamics
Wydawca:   Square Enix
Gatunek:   TPP/Action Adventure
Platformy:   PC, Xbox360, Xbox One, PS3, PS4
Data premiery:   5.03.2013
Polska wersja:   dubbing, napisy
Wydawca w Polsce:   Cenega Poland
Gra Tomb Raider to swoisty restart marki. Lara otrzymała zupełnie nową biografię, a jej przeżycia na nowo zdefiniują jej charakter oraz motywację.

Przygoda rozpoczyna się na statku Endurance, gdzie 21 letnia Lara Croft wchodzi w skład ekspedycji wyławiającej zaginione skarby u wybrzeży Japonii. Z niewyjaśnionych przyczyn okręt rozbija się o skały, a bohaterka, wraz z resztą ocalałych, musi walczyć o przetrwanie na tajemniczej wyspie.

To właśnie walka o przetrwanie jest motywem przewodnim nowego Tomb Raidera. Grę zaczynamy praktycznie od zera – bez broni, przydatnych, przedmiotów... i umiejętności. Przez całą grę będziemy uczyć się i robić wszystko, aby poradzić sobie na nieprzyjaznym lądzie. Do pokonania wielu przeszkód konieczne będzie korzystanie z podstawowych zasad fizyki (na przykład manewrowanie ciężarkami) oraz żywiołów (ogień i woda). Zebrane przedmioty będzie można łączyć w celu praktycznego ich wykorzystania, a wraz z postępami w historii Lara poznawać będzie kolejne sztuczki i umiejętności pozwalające jej przeżyć. Konieczne będzie dbanie o podstawowe potrzeby, takie jak jedzenie i picie.

Tomb Raider oferuje niespotykaną dotąd w serii swobodę. Wyspa jest jednak na tyle duża, że studio Crystal Dynamics zdecydowało się na zaimplementowanie systemu szybkiego przemieszczania się. Dzięki specjalnym obozom można nie tylko szybko powrócić do odkrytych miejsc, ale także złączyć lub naprawić posiadane przedmioty.

Kolejną sporą zmianą w serii jest także zupełnie nowy system walki. Ideę automatycznego namierzania celu wyrzucono do kosza, a zamiast tego wprowadzono konieczność samodzielnego celowania, przy jednoczesnym prowadzeniu ostrzału. W starciach pomaga m.in. system osłon.

„Zapomnijcie o wszystkim, co wiedzieliście o Tomb Raiderze. Ta historia stworzy postać Lary Croft i zabierze ją na przygodę, która wpłynie na jej charakter jak żadna do tej pory.”