strona główna // forum // chat // kontakt // dodaj do ulubionych // ustaw jako startową


Strona główna działu
-> Krótki opis
-> Levele
-> Dane techniczne
-> Gdzie kupić

Screeny
Lokacje
Przeciwnicy
Bronie
Klawiszologia
Pojazdy
Dom Lary
Solucja
Tłumaczenia
Cheaty

REMASTERY TR1-3


Tylko minuty minęły od momentu, w którym potwór, w którego zamienił się Dr Willard, wydusił ostatni dech w swoim przerażająco krótkim życiu. Eksperyment się nie powiódł - kamień nieśmiertelności powrócił do gwiazd skąd przybył. Lara spogląda w milczeniu nieodczuwając wiejącego ostrego, arktycznego wiatru. Nagle z mroku wyłania się obdarta postać. To ludzkie wcielenie Willarda ostatnimi siłami wychodzi z groty meteoru. Wymachuje rękami, a jego okrzyk przerywa grobową ciszę... Doktor przewraca się i leży nieruchomo. Przemarźnięta do szpiku kości Lara szybko wyrywa coś umarłemu z ręki. To portfel z wygrawerowanym 'w'. W środku wygląda jak każdy inny - powycierane zdjęcia bliskich, trochę obcej waluty i... nie może być! Na twarzy bohaterki rysuje się znana wszystkim mina - podniesiona brew i znaczący uśmiech. Croft natychmiast wyruszyła w podróż, aby odnaleźć następny artefakt znajdujący się w Szkocji w zaginionym Willard's Loch Ness Estate. "Przygody ciąg dalszy" powiedziała Lara do siebie samej w ciemnej i cichej grocie. "Więc jest jeszcze piąty..."

The Lost Artefact to ostatni dodatek z serii Gold do TR. Ukazał się on w 2000 roku (w Polsce na przełomie marca i kwietnia), a cena wynosiła, tak samo jak w przypadku wszystkich gier z serii Premier Collection, 99zł. Ta część kontynuuje historię znaną z trzeciego TR. W w przeciwieństwie do poprzedników, nie została udostępniona w sieci, co spowodowało niemały zawód wielu fanów.


KRÓTKI OPIS


Tomb Raider III - The Lost Artefact to ostatnia część mini-serii przygód Lary Croft. Wspomniana mini-seria składa się z trzech tzw. 'Goldów', czyli dodatków do pełnych Tomb Raider'ów i kontynuuje ich wątki. Opisywana tutaj część jest kontynuacją wydanego w listopadzie 1998 TR3.

CO MASZ DLA MNIE MAMO?
W pudełku Premier Collection (swoją drogą to jedna z najestetyczniejszych, jeśli nie najestetyczniejsza, tania seria z jaką miałem okazję się zetknąć) Eidos daje nam tradycyjnie 2CD z grą (na jednym TR3, a na drugim opisywany tu dodatek), książeczkę reklamującą wszystkie największe w swoim czasie wydawnictwa tej firmy (w tym także kilka ostatnich TR'ów), zaproszenie do przystąpienia do EidosNet (dotyczy tylko Wielkiej Brytanii), kartę rejestracyjną i oczywiście user's guide w formie wkładki do boxu na CD. Do tego polski dystrybutor (wtedy jeszcze Mirage) dokłada instrukcję w naszym ojczystym języku, kupon konkursowy i 3 punkty w tym właśnie konkursie ("Szczęśliwi liczą punkty, każdy wygrywa"). Jak już napisaliśmy, wszystko bardzo ładnie wydrukowane, zapakowane i wydane (ale nie ma co się dziwić - import).

WRAŻENIA Z GRY
Bardzo dobre - tak w skrócie można opisać wrażenia z gry w Lost Artefact. W menu opcji można bez problemu ustawić m.in. szczegółowość grafiki, gamma i rozdzielczość ekranu (odpowiadająca także dzisiejszym standardom). Jeśli chodzi o grafikę to jest ona elementem, który w 'goldach' zawsze najbardziej dziwił recenzentów prasowych ze względu na to, że używano engine'u (a właściwie jego mutacji) z przed półtora roku. Nie inaczej było w tym przypadku - podczas gdy Core wydało już Last Revelation ze zmodyfikowanym enginem, Lost Artefact, który ujrzał światło dzienne pół roku później, śmigał na silniku TR3.
Grywalność tej gry stoi na bardzo wysokim poziomie - to trzeba przyznać. Jest to zdecydowanie najlepszy tombraiderowy dodatek, grywalnością niczym nie ustępujący pełnoprawnym Tomb Raiderom. Mimo, że to tylko sześć leveli (ale za to jakich! Wspaniałe, zróżnicowane i niesamowicie klimatyczne - to tylko niektóre ich zalety) akcja jest naprawdę rozbudowana. W czasie tej króciutkiej przygody Lara zdąży nawet zmienić ubranie, co we wcześniejszych dodatkach jej się nie przytrafiało!

PODSUMOWANIE
The Lost Artefact jest dodatkiem do trzeciego Tomb'a. Jest to jednocześnie ostatni i niewątpliwie najlepszy ze wszystkich goldów, wart każdej wydanej na niego złotówki. Dla każdego fana - pozycja obowiązkowa!


LEVELE


Scotland
- Highland Fling
- Williard's Lair

Channel Tunnel
- Shakespeare Cliff
- Sleep with the Fishes

France
- It's a Madhouse!
- Reunion

Przedmiotów: 47, Sekretów: 3, Przeciwników: 24
Przedmiotów: 41, Sekretów: 3, Przeciwników: 21


Przedmiotów: 39, Sekretów: 3, Przeciwników: 30
Przedmiotów: 56, Sekretów: 3, Przeciwników: 15


Przedmiotów: 49, Sekretów: 3, Przeciwników: 22
Przedmiotów: 31, Sekretów: 0, Przeciwników: 11


DANE TECHNICZNE

Wymagania sprzętowe
- Pentium 166MHz
- 16MB RAM
- CD-ROM 4x
- karta graficzna i monitor SVGA
- DirectX 6.0 (załączony)
- karta dźwiękowa Sound Blaster lub kompatybilna

Informacje o grze
- data premiery: Marzec 2000


GDZIE TO KUPIĆ?


- Kolekcja Klasyki Komputerowej 2004 (jako Tomb Raider III)
- Tomb Raider: Ultimate Edition (Premium Games) /2009/