strona główna // forum // chat // kontakt // dodaj do ulubionych // ustaw jako startową

Polski cosplay

Zagraniczny cosplay

Cosplay to skrót od "costume playing", czyli zabawy w przebieranie. To zjawisko jest szczególnie intensywne w przypadku serii Tomb Raider. Fani z całego świata wcielają się w Larę Croft lub w inne postacie znane z serii. Poniżej publikujemy informacje i zdjęcia cosplayerek i cosplayerów z Polski. Osoby z zagranicy znajdziecie tutaj.

Jeśli wśród Was, polskich fanów Lary są cosplayerzy, którzy chcieliby wystąpić na naszych łamach, to prosimy o podesłanie swoich zdjęć i kilku zdań o sobie na naszego maila >> redakcjawotr@gmail.com.

  » Klaudia Croft

Klaudia Croft to oficjalna ambasadorka Lary Croft w Polsce, którą można było spotkać m.in. na kilku eventach związanych z premierą Rise of the Tomb Raider, takich jak chociażby Warsaw Games Week. Tutaj możecie zobaczyć nasz film przedstawiający Klaudię.

Klaudia swój pierwszy kostium Lary stworzyła w wieku ośmiu lat. Obecnie posiada wszystkie stroje z RotTR, a także te z klasyków. Przy tworzeniu wdzianek korzysta z porad samego Briana Hortona z Crystal Dynamics, a także słynnych cosplayerek Meagan Marie, Jenn Croft i Sary Larochelle. "Cosplayingiem zajmuję się od ponad dwóch lat, choć w Tomb Raidery gram od 1998 roku, miałam wtedy 4 lata" - powiedziała nam Klaudia. Warto dodać, że w marcu 2016 roku Klaudia zwyciężyła w konkursie cosplayowym zorganizowanym przez polski oddział Nvidia. Nagrodą główną była profesjonalna sesja zdjęciowa.

Oficjalna strona


  » Ethlaine

Edyta, znana szerszej publiczności pod pseudonimem Ethlaine, to oficjalna ambasadorka Lary Croft w Polsce. Cosplayingiem zajmuje się od listopada 2014 roku i wciela się nie tylko w Larę Croft, ale także w Yennefer z Wiedźmina 3: Dziki Gon. Edyta jest fanką serii Tomb Raider od 1998 roku. To właśnie Lara obudziła w niej fascynację grami komputerowymi. Panna Croft jest nieodłączną częścią jej życia i od zawsze Edyta chciała być taka jak ona.

Ethlaine wielokrotnie wcielała się w Larę z TR9, czego byliśmy świadkiem na wielu eventach związanych z branżą gier komputerowych, cosplayingiem i fantastyką. Edyta pojawiła się m.in. na festiwalach fantastyki Pyrkon i Falkon, na targach Poznań Game Arena (PGA), wrocławskich targach Hall of Games, czy na zlocie youtuberów MeetUp. Wystąpiła w wielu nagraniach, a media branżowe wykorzystywały jej wizerunek w promowaniu eventów. Edyta swoje stroje kompletuje samodzielnie: elementy takie jak strzały, kołczan, łuk i kabura wykonała ręcznie.

Oficjalna strona


  » Ania Croft

Wcielanie się w Larę to dla Ani coś więcej niż tylko przebieranie się - to część jej życia. Już w wieku 7 lat wykonała swój pierwszy strój niemal od razu po zagraniu w TR3. Sama uszyła kaburę, kupiła pistolety ASG oraz czerwone okulary lenonki. Z kolei na potrzeby Warsaw Games Week 2015 (łapcie za link) przygotowała strój z TR9. Ania własnoręcznie wykonała kaburę, kołczan oraz łuk z gałęzi leszczyny, w tym także strzały. Z kolei cosplay z Rise of the Tomb Raider wykonała w niespełna 3 tygodnie, a w akcesoria do niego zaopatrzyła się w sklepie militarnym.

Panna Croft od zawsze stanowiła dla Ani wzór do naśladowania. Już jako dziecko trenowała gimnastykę, a w wieku nastoletnim zabrała się za akrobatykę, sztuki walki oraz wspinaczkę. Tak jak pani archeolog Ania także potrafi jeździć na motocyklu i quadzie, biega długodystansowo czy też bierze udział w zawodach strzeleckich. Najbardziej uwielbia jednak tombraiding, w tym wyprawy do trudno dostępnych miejsc oraz wszelkiej maści ruin.

Oficjalna strona


  » Natalia G. Croft

Natalia G. Croft obchodzi urodziny tego samego dnia co Lara Croft, tj. 14 lutego. Jest fanką serii Tomb Raider od 2007 roku - miała wtedy zaledwie 5 lat. Cosplayingiem zajmuje się od czasów reboota, czyli od 2012 roku i w swojej kolekcji posiada strój Lary z Tomb Raider Anniversary, TR9 oraz wieczorową suknię z TR Legend. Prawie wszystkie elementy strojów wykonuje samodzielnie - kabury, linę, makijaż, bandaże. Z kolei łuk jest prawdziwy, a pistolety to nieszkodliwe repliki.

Natalię mogliśmy spotkać na targach Warsaw Games Week w październiku 2015 roku. Jak sama wskazuje, zainteresowała się postacią Lary, ponieważ bardzo imponuje jej niezwykła odwaga bohaterki i fakt, że jest wysportowana. Nawet w obliczu zagrożenia życia panna Croft zawsze dopnie swego, pokazując przy tym pełną klasę. Ulubioną częścią Natalii jest Rise of the Tomb Raider, gdzie pokazano przemianę bohaterki w prawdziwego rabusia grobowców.

Oficjalna strona


  » ja gatKa

Polska cosplayerka o pseudonimie "ja gatKa" to twardy charakter w twardej oprawie. Niezależna, silna, tak samo jak postaci, w które się wciela. Pierwszym jej cosplayem była Tauriel z Hobbita przygotowana na Pyrkon 2015. Jak sama podkreśla - ma słabość do łuczniczek-wojowniczek. Drugim cosplayem była Lara z Rise of the Tomb Raider, w którą dziewczyna wcieliła się na potrzeby Poznań Game Arena 2015.

Przy tworzeniu kostiumu Polka poświęciła najwięcej uwagi detalom i make-upowi, w tym przede wszystkim ranom, zabrudzeniom oraz pokazaniu zużycia i zniszczenia stroju. Podobnie jak Lara Croft "ja gatKa" jest podróżniczką, interesuje się starożytną historią, trenuje boks, strzela z łuku, a w najbliższej przyszłości zamierza uczyć się wspinaczki. Jak sama mówi, cosplay Lary jest wypadkową jej zainteresowań i podziwu dla kobiecości pani archeolog. Czerpie ogromną przyjemność z wcielania się w tę postać, a możliwość współpracy z innymi daje jej wiele frajdy.

Oficjalna strona


  » Agnes

Agnes swoją przygodę z serią zaczęła od drugiej odsłony Tomb Raidera z 1997 roku. Mając 20-kilka lat zafascynowana Larą Croft postanowiła poczuć klimat serii na własnej skórze. Po znalezieniu w szafie odpowiednich, larowych ciuchów, organizowała z przyjaciółmi wyprawy do ruin Starego Książa pod Wałbrzychem. Co prawda Złotego Pociągu nie odnalazła, jednak od tamtej pory wcielanie się w pannę Croft weszło jej w krew.

Agnes od zawsze czerpała pełnymi garściami natchnienie z serii TR. Przygody Lary sprawiły, że zafascynowała się podróżami i dzięki temu śladami pani archeolog zwiedziła pół świata (m.in. Egipt, Włochy, Francję, czy Tunezję). Ponadto interesuje się malarstwem, fotografią, czy choćby… pieczeniem ciast. Prywatnie Agnes jest 30-letnią, zapracowaną matką, a granie w Tomb Raidery pozwala jej zmienić klimat i przenieść się do tych wszystkich niezwykłych miejsc, które odwiedziła panna Croft.


  » Kondzio Player

Kondzio Player to nie tylko fan Lary, ale i youtuber. Serią Tomb Raider interesuje się od dziecka. Grał w pierwsze części na PlayStation, a do tej pory przeszedł praktycznie wszystkie odsłony. Z kolei jego przygoda z serwisem Youtube zaczęła się w 2014 roku, kiedy to na początku nagrywał standardowe klipy w rodzaju "zagrajmy w…" z różnych gier. Po jakimś czasie dodał do tego kamerkę, a później też cosplay, by wkomponować się w klimat przechodzonych "na żywo" gier.

Obecnie Kondzio nagrywa głównie najnowsze tytuły, zwłaszcza te, które go interesują. Dba o to, aby do każdej serii dobrany był odpowiedni strój głównego bohatera/ki lub choćby przebranie było związane z grą. Do chwili obecnej Kondzio wcielił się w multum postaci w tym m.in. w Larę Croft (męska wersja), Geralta z Rivii (Wiedźmin 3), Bookera Dewitta (Bioshock Infinite), Batmana, Dartha Vadera (Star Wars), Hana Solo (Star Wars), czy też Jacoba (Assassin's Creed Syndicate).

Oficjalna strona


  » Iya

Ilona "Iya" Trzop zadebiutowała jako cosplayerka w 2007 r. mając 15 lat. Od tego czasu wykonuje kilka strojów rocznie i pojawia się na różnych konwentach i eventach. Na początku prezentowała na nich stroje wyłącznie z mang i anime. Od roku 2012 r. projekty cosplayowe poszerzyły się o bohaterów z jej ulubionych gier - w tym w 2014 r. przy okazji CD-Action EXPO we Wrocławiu pojawiła się w stroju Lary Croft z Tomb Raidera z 2013 roku. Obecnie większość strojów tworzy w duecie Wi Cosplay z Wojtim.

Iya jest wielbicielką głównie klasycznych gier z przygodami Lary, a w swojej kolekcji ma oryginalne wydanie ulubionej pierwszej części Tomb Raidera, które przywołuje wspomnienia z dnia, gdy poznała Larę w grze, mając 9 lat.

Oficjalna strona


  » Julka

Nastoletnia Julka interesuje się Tomb Raiderem od niedawna. "W świat panny Croft wprowadziła mnie moja przyjaciółka, która między innymi pomogła mi skompletować strój. Może nie jest on idealny, ale w stworzenie go włożyłyśmy wiele serca, a do jego wykonania użyłyśmy jedynie tych najłatwiej dostępnych materiałów" - mówi Julka, która na co dzień trenuje sztuki walki i lubi jak się coś wokół dzieje. Właśnie dlatego postać Lary przypadła jej do gustu. Zafascynowała ją waleczność panny Croft i zamiłowanie do tego, co robi.

Cosplay Julki powstał z okazji urodzin jej koleżanki Julii, która również lubi Tomb Raidera. Była to niespodzianka, a mina solenizantki, gdy zobaczyła pełny cosplay, była bezcenna. Jest to pierwszy i jak na razie jedyny strój, jaki udało się Julce stworzyć, ale ma ona nadzieję, że kiedyś z pomocą przyjaciółek odtworzy wygląd Lary z pozostałych części gry.


  » BeataW

"Fanką Tomb Raidera jestem od 1998 roku, czyli od 7 roku życia, kiedy to mój tato kupił konsolę PlayStation, a pierwszą grą, jaką odpalił był właśnie Tomb Raider" - tak o sobie mówi Beata. Od początku stała się wiernym widzem przygód Lary, z przejęciem oglądała poczynania ojca. Pierwszy raz przebrała się za pannę Croft w trzeciej klasie szkoły podstawowej na bal przebierańców (niestety nie posiada dobrego zdjęcia z tej imprezy).

O cosplayu nigdy nie myślała na poważnie i nie mówi o sobie, że jest w 100% cosplayerką. Po przejściu Rise of the Tomb Raider doszła do wniosku, że chciałaby mieć kilka larowych zdjęć na pamiątkę. Podobnie było z postacią Claire Redfield z serii Resident Evil - posiada strój z RE2 i RE Code: Veronica. Prywatnie Beata jest miłośniczką gór, zwierząt i fotografii. Uwielbia zwiedzać i praktycznie nigdy nie rozstaje się z aparatem.

Oficjalna strona


  » Clemmu

Aleksandra, która w internecie posługuje się pseudonimem Clemmu, zamiłowanie do Tomb Raidera zawdzięcza swojemu wujkowi, który pokazał jej drugą część tej serii. "Miałam wtedy 6 lat i od tamtej pory interesuję się grami komputerowymi. Kilka razy jako dziecko zdarzyło mi się przebrać za młodą Larę z TR Chronicles. Pewnego dnia, widząc te wszystkie piękne stroje, stwierdziłam, że też tak chcę" - mówi Clemmu, która na poważnie cosplayem zajmuje się od półtora roku.

Od wielu lat Clemmu marzyła o stworzeniu któregoś z kostiumów panny Croft i w końcu się udało - na swoim koncie ma strój z Rise of the Tomb Raider (którego zdjęcia wykonała Gabriela Szewczuk) oraz z poprzedniej części, jednak na tym nie skończy i już planuje coś bardziej klasycznego. Clemmu wcieliła się również w Clementine z drugiego sezonu gry The Walking Dead oraz w Max Caulfield z Life is Strange.

Oficjalna strona


  » Okasynka

Przygoda Okasynki z Tomb Raiderem zaczęła się wraz z sukcesem filmów z Angeliną Jolie. Od zawsze podziwiała talent i urodę tej aktorki i uważa, że jest idealnym odzwierciedleniem panny Croft. "W elektronicznej wersji TR jestem zakochana dopiero od paru miesięcy, od kiedy zakupiłam konsolę i mogę pozwolić sobie na granie. Gra mnie tak zainspirowała, że bez wahania postanowiłam, że moim kolejnym wcieleniem będzie Lara" - mówi Okasynka. Tutaj możecie zobaczyć filmik z jej sesji zdjęciowej.

Okasynka uwielbia postać Lary za upór, urok, wysoki intelekt i przede wszystkim siłę. Wg niej jest idealną kobietą, taką, jaką każdy chciałby mieć lub nią być. Dodatkowo od dziecka interesuje się historią oraz podróżami, jej marzeniem była praca jako archeolog. Cosplayem zajmuje się już od 5 lat, na swoim koncie ma wiele sukcesów oraz publikacji w mediach czy współpracy z firmami. W ciągu tych 5 lat wykonała 20 strojów - do jej ulubionych i najbardziej docenionych należy Ciri oraz Yennefer z Wiedźmina.

Oficjalna strona


  » AgaS

Kiedy AgaS była jeszcze dzieckiem, jeździła na wakacje do Zakopanego i tam wujek pierwszy raz pokazał jej Tomb Raidera II. "Od tamtego czasu stałam się ogromną fanką Lary, a TR II uważam za najlepszą część starych przygód Lary. Do dzisiaj pamiętam jak bałam się levelu Wreck of Maria Doria, głównie przez rekiny" - wspomina Agnieszka.

Cosplayerka uwielbia wspinaczki po górach i jaskiniach. W Larze podoba jej się siła bohaterki i odwaga. Zaprezentowany na zdjęciach cosplay jest jej pierwszym. Własnoręcznie uszyła kołczan, zrobiła strzały i sakiewki na amunicję. W tym stroju pojawiła się także na targach Poznań Game Arena 2016.


  » Ania

Ania zaczęła grać w Tomb Raidery, gdy była jeszcze dzieckiem. Było to w latach 90-tych, gdy kanciaste kształty Lary w niczym jej nie przeszkadzały. "Niestety tamtych części nie pamiętam i wróciłam po latach do tych najnowszych. Bardzo lubię grać postaciami kobiecymi i gdy tylko jest taka możliwość, zawsze je wybieram, ponieważ mogę się z nimi utożsamić" - mówi Ania.

Pomysł na cosplay był łatwą decyzją. Ania wykonała go na potrzeby konwentu Tetcon. "Nie jestem cosplayerką i to moja pierwsza taka przygoda. Nie sądziłam, że zwykłe spodnie, koszulka, którą rzadko noszę i łuk wykonany z kija od miotły zostaną tak docenione" - powiedziała nam Ania. Na konwent wybrała się w towarzystwie Rambo, najlepszej przyjaciółki, z którą się nie rozstaje. W trakcie Tetconu Ania napotkała na Ceza, admina serwisu WoTR, którego "zaatakowała" na zdjęciu nożem ;) Wszystkie zamieszczone fotki wykonał Marcin Śmidowicz.


  » Lary Croft

Lary Croft, czyli Leszek, zajmuje się cosplayem od 1,5 roku. "Stworzyłem męską wersję Lary, a zaczęło się to od tego, że sam chciałem odegrać jej rolę, chciałem przeżyć przygodę" - mówi Lary, który oprócz panny Croft planuje zrobić cosplaye z wielu filmów i gier jak np.: Joela z "The Last of Us", Nathana Drake'a z "Uncharted", Geralta z "Wiedźmina 3: Dziki Gon", męską wersję Harley Quinn (Harley King) ze starych komiksów DC, czy też Jacka Sparrowa z filmu "Piraci z Karaibów".

Pierwsza przygoda Leszka z Tomb Raiderem zaczęła się w 2007 r., kiedy to zagrał w TR: The Angel of Darkness. "Kocham serię za to, że ukształtowała mój charakter, natomiast w Larze zawsze imponowała mi jej siła, upór, niesamowita odwaga i wysportowanie. Jest dla mnie wielką inspiracją" - mówi Lary, który aktualnie posiada cosplay z reebota, ale w przyszłości chce stworzyć męskie wersje strojów ze wszystkich starszych części.

Oficjalna strona


  » Whitenoise

Whitenoise, a właściwie Ola, zainteresowała się cosplayem, gdy miała ok. 7-8 lat. Wraz z kuzynem wymyślała różne kombinacje ubrań i dodatków, które były pod ręką. "Po wielu latach w ostatnie wakacje postanowiliśmy znów coś razem wykombinować" - wspomina Ola. "Po ostatniej sesji zdjęciowej postanowiłam pierwszy raz w życiu zainteresować się poważniej cosplayem. Teraz jestem na etapie robienia pasków i kabur na bronie."

Ola uwielbia Larę Croft i Tomb Raidera. Żadna inna gra nie wywołuje u niej takich emocji jak TR, zwłaszcza ze starą wersją głównej bohaterki. "Po Tomb Raiderze wydanym w 2013 roku poczułam niesmak, nie podobała mi się ta zmiana, jednak gdy pograłam w Rise of the Tomb Raider, zwróciłam honor dla nowej serii. W moim sercu i tak inspiracją do rysunków i cosplayów pozostanie klasyczna Lara" - mówi Whitenoise i dodaje, że w pannie Croft podoba jej się to, że jest taka pewna siebie, silna, odważna, ma piękną figurę, a do tego jest bardzo mądra.


  » Monica Hooda

Monika Twardowska poznała serię Tomb Raider w 1999 roku, gdy wyszło demo TR4 na PlayStation. Przykuło jej uwagę dlatego, że od zawsze fascynował ją starożytny Egipt. "Lara była interesująca, ponieważ wydawała mi się kimś, kto nie wpisuje się w schematy, była na swój sposób outsiderką i bardzo inteligentną postacią kobiecą" - mówi Monika, która z wykształcenia jest inżynierem informatykiem. Najwięcej czasu poświęca na siłownię, gra też na perkusji i klawiszach, nagrywa swoją muzykę. Rysuje wieloma technikami, od farb olejnych po węgiel, a nawet rysunek cyfrowy. Uwielbia astronomię, często obserwuje niebo przez teleskop. Lubi też robić zdjęcia.

"Sam pomysł na cosplay zrodził się dopiero niedawno" - wspomina Monika. "Kiedy kilka osób samych z siebie zasugerowało, że mogłabym przebrać się za Larę, to zaczęłam się nad tym zastanawiać. Skompletowałam strój. W sklepie militarnym kupiłam kabury, reszta rzeczy to normalne ciuchy, które można kupić w sklepach odzieżowych - wystarczyło dobrze poszukać. Wyjątkiem były pistolety na kulki, które miałam już od gimnazjum, co wynikło stricte z fascynacji Tomb Raiderem - teraz się przydały! Jest to mój pierwszy cosplay, może uda mi się wybrać na Pyrkon jako Lara :)"

Oficjalna strona


  » Ruda Croft

Ruda Croft to pseudonim 21-letniej Martyny. Miłością do Tomb Raidera około 12 lat temu zaraziła ją kuzynka i od tamtej pory jest to jej ulubiona seria gier. Martyna ma też oczywiście inne zainteresowania, jest to m.in. detektywistyka, oglądanie filmów Marvela i czytanie powieści kryminalnych.

Strój Rudej Croft jest wzorowany na filmie Lara Croft: Tomb Raider z 2001 roku. "Filmy z Angeliną Jolie mają specjalne miejsce w moim serduszku" - tłumaczy Martyna. "Nie jestem żadną specjalistką w cosplayach tylko dziewczyną, która lubi wyglądać jak Lara i łamać zasady, bo przecież Lara Croft też może być ruda (stąd brak peruki :D)".


  » Gnipahellir

Gnipahellir, a właściwie Zuza, utożsamia się z Larą, szczególnie tą, którą znamy z klasycznych części. Widzi w niej wzór do naśladowania jako twardej i charyzmatycznej kobiety, a same gry przynosiły jej dreszcz emocji. Gra w Tomb Raidera odkąd ma 7 lat. "Zakochałam się w okładce Lary z TR Anniversary, którą zobaczyłam w gazetce na wystawie sklepowej i byłam przekonana, że kiedy podrosnę chciałabym wyglądać tak świetnie jak ona i wybrać studia archeologiczne" - mówi cosplayerka.

Marzeniem Gnipahellir jest zostać oficjalną ambasadorką Lary Croft w Polsce. W planach następnych cosplayów ma: stój z Angel of Darkness, strój nastoletniej Lary z części IV i V, a także stroje z TR Legend. Największym osiągnięciem Gnipahellir była współpraca z CD Project Red podczas Gwent Challenger w 2018 roku, podczas którego wcieliła się w rolę Cerys An Craite. Wiedźmińskie Uniwersum jest jej drugim ulubionym zaraz po Tomb Raiderze i posiada z niego 3 stroje. Załączone obok zdjęcia wykonała Yumikasa Photography.

Oficjalna strona