strona główna // forum // chat // kontakt // facebook // youtube

Powrót do Archiwum

WRZESIEŃ 202327 września 2023, by Cez
Zobacz pierwszy teaser serialu anime z Larą!
Stało się, nareszcie zobaczyliśmy pierwszy, bardzo krótki teaser serialu anime, który zgodnie z przeciekami będzie nosił tytuł Tomb Raider: The Legend of Lara Croft (polski oficjalny tytuł - Tomb Raider: Legenda Lary Croft). Premiera na platformie Netflix nastąpi w przyszłym roku. Krótki teaser możecie zobaczyć »TUTAJ«.


Z krótkiego filmiku dowiadujemy się, że mamy do czynienia z kontynuacją Shadow of the Tomb Raider, czyli z Larą z trylogii surwiwalowej, mimo że fani spodziewali się Lary mającej więcej klasycznych cech. Bohaterka spogląda na zdjęcie załogi statku Endurance, który rozbił się na Yamatai oraz korzysta z łuku i czekana podczas np. zejścia do jaskini. W tle słyszymy typowe dla tej wersji Lary pojękiwania i wzdychanie.


Serial Tomb Raider: The Legend of Lara Croft będzie składał się przynajmniej z dwóch sezonów, przy czym pierwszy będzie liczył 8 odcinków. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Tasha Huo. Znane są nazwiska piątki aktorów, którzy użyczą swoich głosów w tym tytule. Są to: Hayley Atwell (Lara Croft), Earl Baylon (Jonah), Allen Maldonado (Zip), Richard Armitage (Devereaux) i Ncuti Gatwa (Eshu). Za tworzenie serialu odpowiada Legendary Television, studio Powerhouse Animation, a także dj2 Entertainment. Konkretnej daty premiery Netflix nie podał.

   


20 września 2023, by Cez
Remastery TR1-3: ceny, preordery i technikalia
Mamy dla Was porcję kilku nowych informacji dotyczących pakietu Tomb Raider I-III Remastered Starring Lara Croft, który zadebiutuje 14 lutego na PC (Steam i GOG), Xbox One, Xbox Series X/S, PlayStation 4, PlayStation 5 i Nintendo Switch. Przed Wami podsumowanie związane z cenami, preorderami, technikaliami i wydaniami pudełkowymi.


Dzięki platformie Steam poznaliśmy minimalne wymagania sprzętowe trzech remasterów. Aby odpalić pakiet, trzeba będzie dysponować przynajmniej Windowsem 7 lub nowszą wersją, procesorem Intel i3, pamięcią 8 GB RAM, kartą graficzną Nvidia RTX 970, DirectX 11 i 2 GB dostępnej przestrzeni na dysku. Steam ostrzega, że w grach występuje "krew, intensywna przemoc i dwuznaczne motywy" i informuje, że pojawią się osiągnięcia. Z kolei dzięki sklepowi Xboxa dowiadujemy się, że zremasterowane tytuły będą działały na konsolach aktualnej generacji w rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę. Tytuł ma mieć oznaczenie PEGI 12 przez "umiarkowaną przemoc, nagość i horror" (nagość?). Z kolei karta produktu w sklepie Nintendo informuje, że gry na tej konsoli zajmą łącznie 5 GB, a w sklepie PS Store czytamy, że zestaw ma oznaczenie PEGI 18 przez "skrajną przemoc".

Cena detaliczna zremasterowanej trylogii to $29.99, czyli ok. 130 zł, ale pakiet można obecnie kupić w preorderze taniej. Cena bazowa na Steamie to 138,99 zł, jednak do premiery gier można je nabyć o 10% mniej, czyli za 125,09 zł. Mało tego, jeśli ktoś posiada już na Steamie gry TR1, TR2 i TR3, to zniżka będzie wynosić jeszcze więcej, bo 20%. Wersja na PS4 i PS5 kosztuje w PlayStation Store 134 zł, ale subskrybenci PS Plusa mogą ją kupić o 10% taniej za 120,60 zł. Jeśli chodzi o Xboxy, to cena bazowa wynosi 137,49 zł i na stronie sklepu nie zauważyliśmy promocji. Najtaniej grę można zamówić w sklepie Nintendo. Cena bazowa to 120 zł, ale do 14 lutego obowiązuje rabat 10%, dzięki któremu pakiet kupimy za jedyne 108 zł. Pudełkowe edycje wciąż nie są potwierdzone, jednak niektóre sklepy zaczęły dodawać karty produktu z fizycznymi wersjami na każdą platformę prócz PC. Na potwierdzenie wydań pudełkowych musimy poczekać.


W chwili obecnej polskie napisy nie są potwierdzone, jednak przekazaliśmy prośbę o ich dodanie prosto do Crystal Dynamics. Przypomnieliśmy studiu, że 2 lata temu przetłumaczyliśmy dialogi na język polski w czterech pierwszych klasykach (link) i możemy to tłumaczenie udostępnić twórcom remasterów. Dotąd potwierdzono następujące wersje językowe: angielska, francuska, niemiecka, japońska (dialogi i napisy) oraz włoska, hiszpańska i rosyjska (napisy). Studio Crystal Dynamics przekazało nam, że do tej listy zostanie też dodany uproszczony chiński i brazylijska odmiana portugalskiego. Czekamy na potwierdzenie polskiego.

Co jeszcze wiemy o remasterach? W grach będzie można w locie nie tylko zmieniać grafikę z klasycznej na zremasterowaną, ale i układ przycisków na padzie - z klasycznego na współczesny. Warto również dodać, że po raz pierwszy w historii gier z Larą w klasyczne Tomb Raidery będzie można zagrać na konsolach Xbox i Nintendo. Również po raz pierwszy właściciele wszystkich dużych konsol będą mogli zapoznać się z trzema Goldami, które do tej pory były dostępne wyłącznie na PC.

   


14 września 2023, by Cez
Nadchodzą remastery klasycznych TR1-TR3!
Co za niespodzianka! 14 lutego przyszłego roku, czyli w urodziny Lary, fani otrzymają gigantyczny prezent! Nadchodzą oficjalne, długo oczekiwane remastery gier Tomb Raider I, Tomb Raider II i Tomb Raider III wraz ze wszystkimi Goldami! Gry będą dostępne na każdej dużej platformie. »TUTAJ« możecie zobaczyć zwiastun, a na profilu WoTR na Facebooku pierwsze screeny!


Na takiego newsa czekaliśmy wiele, wiele, naprawdę wiele lat, ale wreszcie się doczekaliśmy! To nie fake news, to całkowita prawda i to ujawniona w dniu piątych urodzin ostatniej gry z Larą, czyli Shadow of the Tomb Raider! Studio Crystal Dynamics porozumiało się z innym studiem wchodzącym w skład grupy Embracer, czyli Aspyr Media, w sprawie wyprodukowania i wydania remasterów klasycznych gier z Larą Croft. Podczas konferencji Nintendo Direct ujawniono, że 14 lutego fani otrzymają trzy zremasterowane gry na Nintendo Switch, ale tytuły te ukażą się także na innych platformach: PC (Steam i GOG), Xbox One, Xbox Series X/S, PlayStation 4 i PlayStation 5.


Dzięki trailerowi i screenom możemy wywnioskować, że zapowiedziane remastery będą wierne, co oznacza, że prawdopodobnie gameplay nie ulegnie zmianom, w przeciwieństwie do grafiki, która zostanie znacznie odświeżona. Tekstury otrzymają zupełnie nową jakość, podobnie jak model Lary Croft - w efekcie słynna archeolożka będzie podczas gameplayu wyglądać tak, jak w filmikach FMV! Jeśli gracz zapragnie przypomnieć sobie oryginalne tekstury i model, to nic straconego - w opcjach gry będzie można przełączyć nową, ulepszoną grafikę na tę klasyczną. Twórcy zapowiadają, że w skład pakietu wejdą także wszystkie dodatki i sekretne levele, czyli TR1 Gold, TR2 Gold i TR3 Gold.


Steam już zdradził cenę zestawu składającego się z trzech gier - 138,99 zł przecenione obecnie na 125,09 zł. Niestety są też złe wiadomości - najprawdopodobniej pakiet Tomb Raider I-III Remastered będzie dostępny wyłącznie w formie cyfrowej i według Steama język polski nie będzie dostępny.

Jeśli chodzi o potencjalne remastery kolejnych gier, zwłaszcza Tomb Raider IV i Tomb Raider V, studio Crystal Dynamics odpowiedziało nam w ten sposób: "Wiemy, że każdy chce wiedzieć, czy inne gry również zostaną zremasterowane, ale zgodnie z naszą polityką możemy rozmawiać tylko o aktualnie ogłoszonych produktach. Bądźcie jednak pewni, że przekażemy, jak bardzo fandom pragnie, aby wszystkie gry zostały zremasterowane!"


Dodajmy, że producent i wydawca pakietu Tomb Raider I-III Remastered, czyli Aspyr Media, to amerykańska firma zajmująca się m.in. tworzeniem konwersji gier, np. Star Wars: Knights of the Old Republic. W lutym 2021 roku Aspyr zostało wykupione przez Embracer Group, czyli obecnego właściciela studia Crystal Dynamics. Ta ostatnia firma zajmuje się produkcją kolejnej, dużej gry z Larą, roboczo zwanej Tomb Raiderem 12, który powstaje na silniku Unreal Engine 5. Szczegóły na ten temat mamy poznać jeszcze w tym roku, z kolei 27 września mamy otrzymać pierwsze informacje o serialu anime Tomb Raider. Oj będzie się w tym i kolejnym roku działo! :)

   


12 września 2023, by Cez
Przeczytaj PO POLSKU sequel Angel of Darkness!
Mamy wspaniałą wiadomość dla wszystkich polskich miłośników gry TR Angel of Darkness! Dzięki grupie oddanych fanów znad Wisły możecie przeczytać w naszym ojczystym języku pierwszy fragment książkowej kontynuacji tej gry, czyli powieść Tomb Raider: Path of the Black Alchemist (Ścieżka Czarnego Alchemika) autorstwa brytyjskiej pisarki oraz fanki Lary - J. R. Milward. Kolejne dwa fragmenty tej książki zespół tłumaczy udostępni w następnych miesiącach. Plik PDF z polskim tłumaczeniem możecie pobrać za pośrednictwem serwisu WoTR, konkretnie »TUTAJ!«

Dokładnie 1 lipca Jennifer Milward opublikowała na swojej stronie książkę Path of the Black Alchemist, która jest kontynuacją gry Angel of Darkness (link do newsa). Mimo że powieść jest nieoficjalna, to przyciąga uwagę fanów, ponieważ jest napisana profesjonalnie i prawdopodobnie jest to jedyna takich rozmiarów kontynuacja AoD, jaką kiedykolwiek dostaniemy. Nie dziwi zatem, że również i polscy fani chcieliby zapoznać się z treścią Czarnego Alchemika. Już na początku lipca polska fanka Lary, Ewa Gendek, poinformowała w naszej Grupie WoTR, że zamierza przetłumaczyć całą powieść i potrzebuje pomocy ludzi zajmujących się redakcją i korektą. Szybko znalazły się chętne osoby i rozpoczęła się ciężka praca. Pierwsze efekty widzicie właśnie dziś - zespół tłumaczy udostępnił pierwsze 8 rozdziałów powieści (78 stron), których akcja rozgrywa się w czeskiej Pradze. Na kolejne dwie porcje książki przyjdzie czas w następnych miesiącach.


"Uważam, że trzeba podnosić dostępność tej fenomenalnej historii dla następnych pokoleń" - mówi Ewa Gendek. "Ta historia jest ze mną od tylu lat, że gdy pojawił się wreszcie ciąg dalszy, nie mogłam sobie darować." Koordynatorka translatorskiego zespołu ma doświadczenie w tym zakresie - swego czasu tworzyła fanowskie napisy do anime oraz zajmowała się w pracy tłumaczeniem różnych pism i dokumentów. Za redakcję i korektę udostępnionych rozdziałów odpowiadają: Magda Bilińska "Nasty", Justyna Maciaszek, Dawid Barbarzak oraz Krystian Horwacik - moderator Grupy WoTR.

Cała książka jest podzielona na trzy części, liczy 29 rozdziałów i 320 stron. Drugi fragment powieści po polsku prawdopodobnie pojawi się za dwa miesiące, a trzeci i ostatni - za cztery miesiące. "Może będzie szybciej, bo mamy już wyrobiony rytm, ale wolimy dopracować całość i dostarczyć jakościowy tekst niż wrzucać zabugowany" - wyjaśnia Ewa i dodaje, że w planach jest również przetłumaczenie kolejnej, finałowej książki Jennifer (ma się ukazać w j. angielskim na przełomie roku), a także wydanej w 2012 roku powieści Angel of Darkness, która powstała na podstawie gry. "Jeśli zostanie ze mną obecna, profesjonalna i w pełni zaangażowana najlepsza na świecie ekipa, to możemy przetłumaczyć wszystko. Tak, są takie plany" - dodaje Ewa.

Zespół tłumaczy zachęca wszystkich fanów serii Tomb Raider do przeczytania powieści Path of the Black Alchemist. Ewa wyjaśnia: "Pojawiają się bohaterowie, których gra potraktowała niesprawiedliwie, wracają starzy wrogowie, pojawiają się też nowi przyjaciele. Dzieje się dużo i szybko, fabuła nie wytraca tempa nawet na chwilę, a powieść Jennifer po 20 latach wreszcie kontynuuje temat współpracy Lary i Kurtisa...".

   


11 września 2023, by Cez
Anna Cieślak nowym, polskim głosem Lary Croft!
Anna Cieślak, która była polskim głosem Ellie w dwóch grach The Last of Us, jest nowym głosem Lary Croft w crossoverze Call of Duty. Polski dubbing jest w tej grze opcjonalny, co oznacza, że do wyboru mamy np. brytyjską Keeley Hawes, polską Annę Cieślak i wiele innych głosów z innych krajów. Próbkę polskiego i angielskiego głosu Lary w Call of Duty możecie usłyszeć »TUTAJ«.


"Tak, to ja :)" - odpowiedziała nam Anna Cieślak, gdy spytaliśmy ją, czy to jej głos można usłyszeć w Call of Duty: Modern Warfare II i Call of Duty: Warzone. Do tej pory w polskim dubbingu to Karolina Gorczyca trzykrotnie wcielała się w Larę Croft w trylogii surwiwalowej, z kolei Kinga Suchan była głosem słynnej archeolożki w filmie Tomb Raider (2018). Wydawca Call of Duty, czyli Activision Blizzard, zdecydował, że w crossoverze głosem tym będzie Anna Cieślak. W chwili obecnej nie wiadomo, czy to oznacza, że ta aktorka głosowa będzie również Larą w zapowiedzianej, nadchodzącej grze Tomb Raider.

Anna Cieślak to 42-letnia polska aktorka teatralna, filmowa, serialowa i dubbingowa. Największą popularność przyniósł jej film "Dlaczego nie!" Ryszarda Zatorskiego, w którym zagrała główną rolę Małgosi. Występowała w takich serialach jak "Na dobre i na złe", "Ojciec Mateusz", "Na Wspólnej" czy "Komisarz Alex". Jeśli chodzi o dubbing, to była np. Anną w dwóch częściach "Krainy Lodu", czy Jane Foster w "Avengersach". Aktorka ma duże doświadczenie w dubbingowaniu gier. To ona była polskim głosem Ellie w dwóch grach "The Last of Us", czy też Ciri w grze "Wiedźmin: Dziki Gon".

Przy okazji zobaczcie nowe, ciekawe materiały wideo związane z Larą Croft i Call of Duty >> klik i klik! Z kolei tutaj możecie obejrzeć rozmowę z Anną Cieślak na popularnym kanale Widzę Głosy.

   


9 września 2023, by Cez
Panna Croft oficjalnie w crossoverze Call of Duty!
Lara Croft miała zadebiutować 9 września w dwóch grach z serii Call of Duty - i zadebiutowała. Tutaj możecie zobaczyć zwiastun, a tutaj jeden z pierwszych gameplayów. Pannę Croft można zakupić w Call of Duty: Modern Warfare II i Call of Duty: Warzone za 2400 punktów, które są warte 84 zł. Głosem panny Croft jest Keeley Hawes znana m.in. z trylogii Legend i pobocznej serii spin-offów.


Zgodnie z planem panna Croft pojawiła się w piątym sezonie dodatków do Call of Duty: Modern Warfare II i Call of Duty: Warzone. Lara będzie pełnić rolę Operatora. Pakiet o nazwie The Tracer Pack: Tomb Raider Bundle zawiera trzy schematy: nową broń białą "Ice Axe", pistolet maszynowy "Mythic Defender" oraz słynne podwójne pistolety Lary "Mach-5". Pojawił się również finiszer o nazwie "Play for Sport". Dodatkowo w pakiecie znajduje się skórka do pojazdu Chop Top o nazwie "Tomb Buggy", grafika ekranu ładowania, naklejka i emblemat. Wspomnianą grafikę możecie zobaczyć poniżej.


Call of Duty: Modern Warfare II to wydana w 2022 roku multiplatformowa, pierwszoosobowa strzelanka studia Infinity Ward. Gra jest sequelem Modern Warfare z 2019 roku i podobnie jak pierwsza część oferuje kampanię fabularną, tryb kooperacyjny oraz sieciowe potyczki PvP przeciwko innym graczom. Z kolei Call of Duty: Warzone to wieloosobowy FPS oparty na modelu free-to-play, w którym głównym trybem rozgrywki jest battle royale. Gry są dostępne na platformach PC, PS4, PS5, Xbox One oraz Xbox Series. Twórcy ujawnili, że dodatki będą obowiązywać także w nadchodzącej grze Call of Duty: Modern Warfare III.