strona główna // forum // chat // kontakt // facebook // youtube

Powrót do Archiwum

STYCZEŃ 202128 stycznia 2021, by Cez
Kolejna gra połączy dwie Lary - klasyczną i z reboota!
Studio Crystal Dynamics opublikowało 5-minutowy filmik, za pomocą którego rozpoczyna świętowanie tegorocznego 25-lecia serii Tomb Raider! W materiale pojawiło się kilka bardzo ważnych informacji na temat przyszłości gier z Larą Croft. Wideo możecie zobaczyć »TUTAJ«.

Mimo że przez cały 2020 rok Crystalsi promowali Avengersów, a w temacie Lary milczeli, okazało się, że za kulisami przygotowywali się do obchodów 25-lecia marki Tomb Raider. W zaprezentowanym filmiku zobaczyliśmy nowe, okrągłe logo z okazji obchodów ćwierćwiecza. Warto zwrócić uwagę na to, że Lara ma na tej grafice warkocz i podwójne pistolety. Dodatkowo rzeczniczki prasowe studia, Meagan Marie i Neha Nair, ujawniły, że w nadchodzących miesiącach pojawi się wiele atrakcji związanych z rocznicą - nowości będą zapowiadane systematycznie, przy czym każdy kolejny miesiąc będzie poświęcony wspomnieniom na temat danej gry. Przykładowo nadchodzący luty będzie zawierał niespodzianki związane z debiutem Lary, czyli z grą Tomb Raider z 1996 roku.


Najciekawsze informacje zdradził Dallas Dickinson, nowy producent wykonawczy marki Tomb Raider oraz Will Kerslake, reżyser gier z serii Tomb Raider. Panowie potwierdzili to, co wiemy od wielu miesięcy - kolejny Tomb Raider powstaje. Zła wiadomość jest jednak taka, że twórcy nie są jeszcze gotowi na zapowiedź tego nowego tytułu - na to musimy cierpliwie poczekać. To, co bardzo ucieszyło społeczność fanów, to informacja o kierunku, w jakim seria będzie zmierzać. Okazuje się, że Crystalsi pracują nad połączeniem linii czasowej epoki klasycznej z epoką reboota, po to by Lara w kolejnej grze łączyła elementy obu wizji panny Croft.

Ze słów producentów wynika, że akcja kolejnej gry mogłaby się rozgrywać po przygodach ukazanych zarówno w trylogii reboota jak i po przygodach z klasyków Core Design oraz trylogii Legend. Jest to dokładnie to, na co wielu fanów liczyło od wielu lat i na co wskazywało ocenzurowane, oryginalne zakończenie gry Shadow of the Tomb Raider, w którym Lara otrzymała list od Jacqueline Natli, antagonistki gry Tomb Raider I. Szerzej o tym zakończeniu pisaliśmy tutaj.


Rok 2021 dopiero się zaczął, a już zapowiada się ciekawie. Zaledwie w styczniu pojawiła się możliwość odpalenia anulowanej 16 lat temu gry Tomb Raider: Anniversary Edition; ujawniliśmy, że wydawnictwo Scream Comics opublikuje dwa tomy Tomb Raider Archives po polsku, ogłoszono nową scenarzystkę i reżyserkę filmu kinowego z Alicią Vikander i zapowiedziano serial animowany Tomb Raider na platformę Netflix. Przed nami również premiera gry mobilnej Tomb Raider Reloaded. To wszystko już wiemy, a to dopiero początek roku...

   


27 stycznia 2021, by Cez
Powstaje serial animowany z Larą na Netflixie!
Platforma internetowa Netflix właśnie ogłosiła, że powstaje serial animowany Tomb Raider utrzymany w japońskim stylu anime! Szczegóły projektu nie są znane poza tym, że akcja serialu będzie się rozgrywać tuż po wydarzeniach z gry Shadow of the Tomb Raider. Tytuł będzie kanoniczny.

Nie znamy daty premiery ani ilości odcinków, ale jedno jest pewne - z okazji 25-lecia serii Tomb Raider platforma Netflix przygotowuje prawdziwą bombę, o którą fani pani archeolog prosili od czasu pierwszego, krótkiego serialu animowanego Re\Visioned: Tomb Raider. Nową animację wyprodukuje wytwórnia Legendary Pictures Productions zwana w skrócie Legendary. Firma ta odpowiada m.in. za nadchodzący film "Godzilla kontra Kong" czy za trylogię "Jurassic World". Producentką i scenarzystką ma być Tasha Huo ("The Witcher: Blood Origin," "Red Sonja"), a producentem wykonawczym Dmitri M. Johnson, prezes dj2 Entertainment odpowiedzialny za "Sonic. Szybki jak błyskawica".


Więcej informacji przekażemy Wam wkrótce, gdy tylko Netflix ujawni więcej szczegółów. Póki co zapraszamy Was do odświeżenia sobie serialu animowanego Re\Visioned: Tomb Raider z 2007 roku. W naszym dziale znajdziecie szczegółowe informacje o każdym z dziesięciu odcinków, w tym tłumaczenie na język polski wszystkich dialogów. Cały serial obejrzycie »TUTAJ«.

Na koniec zła wiadomość dotycząca Netflixa - 31 stycznia z tej platformy zostaną usunięte dwa filmy z Angeliną Jolie, czyli Tomb Raider Movie i Cradle of Life. Powód? Wygaśnięcie licencji… Szkoda, że akurat w roku, w którym obchodzimy 20-lecie pierwszej ekranizacji z Larą i w momencie, gdy ta sama platforma zapowiedziała anime.

   


26 stycznia 2021, by Cez
Misha Green nową reżyserką filmu Tomb Raider!
Takiej informacji nikt się nie spodziewał. Serwis Deadline donosi, że wytwórnia MGM zmieniła zdanie odnośnie reżysera i scenarzysty kolejnego filmu Tomb Raider i zatrudniła na tym podwójnym stanowisku Mishę Green. Z komentarzy w mediach społecznościowych wynika, że fani Lary są tą zmianą zachwyceni.


Czwarty film Tomb Raider, a drugi z Alicią Vikander, miał wylądować w kinach w marcu 2021 roku. W kwietniu ubiegłego roku miały ruszyć zdjęcia. Niemal wszystko było już gotowe - reżyseria przypadła Benowi Wheatley'owi, a scenariusz napisała jego żona, Amy Jump. Para została wybrana na te stanowiska we wrześniu 2019 roku (link do newsa). Jak wielokrotnie informowaliśmy, zdjęcia nie rozpoczęły się wiosną z powodu pandemii koronawirusa. Przesuwano je z miesiąca na miesiąc - po ostatnim przesunięciu mówiono, że zdjęcia ruszą w lutym 2021 roku. Nieoczekiwanie pod koniec minionego roku ogłoszono, że data premiery została anulowana, choć samego filmu nie skasowano - odłożono go na bliżej nieokreślony moment. Dzięki zyskaniu dodatkowego czasu Amy Jump miała dopracować swój scenariusz. Zmiany bardzo spodobały się Alicii Vikander, o czym również informowaliśmy (link).

Dziś okazało się, że Ben Wheatley i Amy Jump zostali odsunięci od produkcji kolejnego Tomb Raidera. Nie wiadomo czy sami zrezygnowali, czy zostali zwolnieni. Wytwórnia MGM nie podała powodu zmiany reżysera i scenarzystki ani nie ujawniła nowej daty premiery. Ta może nastąpić dopiero za kilka lat z uwagi na dwa czynniki: 1) najprawdopodobniej Alicia Vikander jest w ciąży (nie zostało to dotąd oficjalnie potwierdzone, ale to bardzo prawdopodobne), 2) świeżo zatrudniona Misha Green ma nie tylko wyreżyserować film, ale i napisać scenariusz - od zera, a to jak wiemy wymaga czasu.


Misha Green to 36-letnia amerykańska twórczyni, która ma na swoim koncie serial w klimacie horroru pt. "Kraina Lovecrafta", przy którym pełni funkcję showrunnerki oraz producentki wykonawczej. Ostatnio Green napisała filmy The Mother oraz Cleopatra Jones, które aktualnie są na etapie produkcji. Czwarty film z serii Tomb Raider będzie jej reżyserskim debiutem na wielkim ekranie. Green pochwaliła się na Twitterze swoim nowym zadaniem. Przyznała, że lubi gry Tomb Raider Legend, Rise of the Tomb Raider oraz Shadow of the Tomb Raider. Do wpisu dodała emotki symbolizujące zarówno elementy epoki reboota (czekan) jak i epoki klasycznej (podwójne pistolety, T-Rex).

W chwili obecnej nie wiadomo, czy zgodnie z pierwotnym planem kolejny film będzie łączył fabułę gier RotTR i SotTR, czy też będzie to zupełnie nowa historia. Jedno jest pewne: Alicia Vikander powróci w roli Lary Croft. Nie zmieniła się również ekipa producentów. Będzie to nadal Graham King z GK Films oraz Elizabeth Cantillon z The Cantillon Company.

   


21 stycznia 2021, by Cez
Wiosną ukażą się DWA tomy TR Archives po polsku!
Kilka dni temu przekazaliśmy Wam świetną wiadomość o tym, że wydawnictwo Scream Comics zamierza wydać PO POLSKU pierwszy tom Tomb Raider Archives. Okazuje się, że uderzenie będzie podwójne - już wiosną ukażą się w Polsce aż DWA tomy tej komiksowej kolekcji!

Wydawnictwo Scream Comics przekazało nam kolejne bardzo dobre wieści. W okolicach marca i kwietnia zadebiutują dwa z czterech tomów Tomb Raider Archives, które zawierają kultowe, klasyczne komiksowe przygody Lary Croft z początku XXI wieku. Dokładna data premiery nie jest jeszcze znana. Wydany w listopadzie 2016 roku Tomb Raider Archives Vol. 1 zawiera zeszyty #1-15 regularnej serii komiksów od Top Cow. Z kolei w skład wydanego w czerwcu 2017 roku Tomb Raider Archives Vol. 2 wchodzą zeszyty #16-24 i #26-34 (numer #25 niestety nie wchodzi w skład kolekcji z uwagi na brak praw do postaci Sary Pezzini, czyli Witchblade). Pierwszy tom to 408 stron z przygodami panny Croft, a tom drugi to aż 464 strony.


Scream Comics informuje, że TR Archives zostanie wydane w większym niż zwykle rozmiarze wynoszącym 8x12 cali. Cena nie jest jeszcze znana, ale niewykluczone, że mogłaby się zbliżyć do ok. 200 zł za jeden tom. Wydawnictwo chciałoby wydać w Polsce także tom trzeci i czwarty, ale decyzję na ten temat uzależnia od wyników sprzedaży dwóch pierwszych tomów TR Archives.

Do tej pory Scream Comics wydał komiksy z panną Croft dwukrotnie - mowa o zbiorczych przygodach zrestartowanej Lary w opowieści "Spore" (Zarodnik) oraz "Choice and Sacrifice" (Wybór i poświęcenie). Na pytanie, czy prócz TR Archives z klasyczną Larą zostaną opublikowane także kolejne tomy z Larą po reboocie, wydawca odpowiada twierdząco: "Będzie i coś nowszego. Jak zawsze twierdziliśmy, że to inna Lara i uważamy nadal, że warto porównać, przekonać się jak zmienił się świat od lat 90-tych. Wreszcie warto podrzucić tę nową Larę młodszym czytelnikom, dla których w istocie te historie były tworzone".

Jednocześnie Scream Comics przeprasza za opóźnienie, bo przypomnijmy, że pierwotnie kolejne komiksy Tomb Raider były planowane na rok 2020. Przeszkodą okazała się pandemia, o czym informowaliśmy we wrześniu (link do newsa). "Pozdrawiamy wszystkich czytelników i miłośników Lary i przepraszamy, że kazaliśmy Wam tak długo czekać. Niestety musieliśmy wydać wcześniej serie Alien i Predator, a nasi graficy, tłumacze, redaktorzy i korektorzy muszą też spać" - tłumaczy wydawca.

   


18 stycznia 2021, by Cez
Albumy The Dark Angel Symphony wędrują do...
Pora na wyniki naszego czwartego konkursu urodzinowego i jednocześnie drugiego muzycznego! Podnieśliśmy poziom trudności zabawy, a i tak ponownie wykazaliście się dużą znajomością utworów - wielu uczestników zdobyło maksymalną liczbę 20 punktów. Sponsorom dziękujemy za nagrody, w szczególności kompozytorowi Peterowi Connelly'emu!

Zgodnie z regulaminem zabawy w przypadku remisu czwórka zwycięzców, do której trafią zestawy nagród, została wyłoniona w losowaniu. Mamy przyjemność poinformować, że pierwsze miejsce zdobyła Aleksandra Michalak, drugie Jakub Kurek, trzecie Seweryn Kaku, a czwarte Nicol Szatan! Gratulujemy! Zdobyte przez zwycięzców nagrody opisaliśmy szczegółowo w newsie z 7 stycznia. Dodajmy, że Aleksandra i Seweryn otrzymają od nas album TR: The Dark Angel Symphony na płytach CD, a Jakub winyl.


Poniżej zamieszczamy prawidłowe odpowiedzi. W nawiasach umieściliśmy te człony nazw, które uznawaliśmy za opcjonalne. W przypadku fragmentu nr 17 uznawaliśmy jedną z dwóch możliwych odpowiedzi. Oto tytuły gier lub filmów, których muzyczne fragmenty zaprezentowaliśmy na filmie opublikowanym TUTAJ.

1) Tomb Raider: The Last Revelation - 1999
2) Shadow of the Tomb Raider - 2018
3) (Lara Croft) Tomb Raider: Legend - 2006
4) (Lara Croft) Tomb Raider: The Angel of Darkness - 2003
5) Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life - 2003
6) Tomb Raider - 1996
7) Lara Croft and the Temple of Osiris - 2014
8) Tomb Raider: Chronicles - 2000
9) Tomb Raider - 2013
10) Lara Croft GO - 2015
11) Tomb Raider - 2018
12) (Lara Croft) Tomb Raider: Curse of the Sword - 2001
13) Tomb Raider: Underworld - 2008
14) Lara Croft: Relic Run - 2015
15) Tomb Raider: The Last Revelation - 1999
16) Lara Croft: Tomb Raider - 2001
17) Tomb Raider II (Starring Lara Croft) - 1997
17) (Lara Croft) Tomb Raider: The Action Adventure - 2006
18) (Lara Croft) Tomb Raider: The Angel of Darkness - 2003

Numery utworów skomponowane osobiście przez Petera Connelly'ego w latach 1999-2003: 1, 4, 8, 15, 18.

Czwarty konkurs za nami, a przed nami kolejne! Zaglądajcie do nas często, bo wkrótce będzie można wygrać kolejne nagrody! :)

   


17 stycznia 2021, by Cez
Grube tomisko komiksów pojawi się w Polsce!
Fantastyczna wiadomość w sam raz na początek nowego roku, podczas którego obchodzimy 25-lecie serii Tomb Raider! Wydawnictwo Scream Comics ogłosiło, że zamierza wydać PO POLSKU pierwszy tom Tomb Raider Archives, czyli kolekcję piętnastu komiksów Tomb Raider głównie rysowanych przez słynnego Andy'ego Parka! To kolejny sukces naszego serwisu! W marcu 2019 roku, gdy pierwszy raz kontaktowaliśmy się ze Scream Comics, prosiliśmy tę firmę o rozważenie wydania właśnie tej wspaniałej kolekcji. Udało się!

Tomb Raider Archives to cztery niezwykle grube, zbiorcze tomy z Larą Croft, które zawierają komiksy wydawane przez Top Cow w latach 1999-2005 (wykaz czterech TR Archives znajdziecie w dziale Komiks). Pierwszy tom tej kolekcji pojawił się na zachodzie w listopadzie 2016 roku z okazji 20-lecia serii Tomb Raider. Volume 1 zawiera aż 408 stron i jest to wydanie wielkoformatowe, znacznie większe niż standardowe. Pierwszy tom kosztował w USA 40 dolarów, czyli ok. 150 zł. Volume 1 zawiera numery #1-15 z regularnej serii komiksów od wydawnictwa Top Cow. Większość zeszytów narysował Andy Park, którego rysunkowa wersja Lary Croft uchodzi wśród fanów za wzór, którego żadnemu innemu twórcy nie udało się doścignąć. Andy Park obecnie jest jednym z czołowych artystów Marvela. Nasz wywiad z tym twórcą możecie przeczytać tutaj.


W chwili obecnej informacja od wydawnictwa Scream Comics jest bardzo ogólna - nie znamy daty wydania, ceny ani tego czy duży format i twarda oprawa będą zachowane także w polskim wydaniu. Gdy tylko poznamy te informacje - damy Wam znać.

Przypomnijmy, że zeszyty #1-14 od Top Cow były już wydawane w Polsce w latach 2001-2003 przez nieistniejącą firmę TM-Semic. Zeszyt #15 nie był opublikowany w Polsce nigdy, zatem będzie to zupełna nowość dla polskich fanów. Dodajmy, że wydawnictwo Scream Comics w marcu 2019 roku opublikowało polskie tłumaczenie komiksowych przygód zrestartowanej Lary od Dark Horse w zbiorczym tomie "Spore" (Zarodnik), a w grudniu 2019 roku w tomie "Choice and Sacrifice" (Wybór i poświęcenie).

W naszym dziale Komiks znajdziecie kompletny wykaz wszystkich komiksów z Larą, jakie kiedykolwiek zostały wydane. W przypadku wielu z nich opublikowaliśmy streszczenia. Czyli jak? To, że będziecie grać w grę, to wiemy, a czy będziecie czytać komiks? ;)

   


12 stycznia 2021, by Cez
Takiej Atlantydy nawet Lara się nie spodziewała
"Obrzydliwa, obleśna, ale przy tym niezwykła" - tak fani określają Atlantydę z anulowanej gry Tomb Raider: The 10th Anniversary Edition, którą niespodziewanie udało się uruchomić. Trzeba przyznać, że ekipa Core Design odrażającym, "mięsnym" korytarzom Atlantydy znanym z gry Tomb Raider I nadała w anulowanym remake'u charakteru jeszcze bardziej obrzydliwego... I to w pozytywnym tego słowa znaczeniu.


Krótkie przypomnienie: 31 grudnia Ash Kaprielov w serwisie Archive.org opublikował wszystkie pliki nieukończonego remake'u TR1, który miał zostać wydany w 2006 roku na przenośnej konsoli PSP. Po zaledwie kilkunastu dniach stworzone przez Core Design levele można zwiedzać coraz sprawniej dzięki fanom. Obecnie nie trzeba już stosować alpejskich kombinacji, aby uruchomić któryś z piętnastu leveli. Wystarczy ze wspomnianej strony Archive.org ściągnąć wszystkie pliki gry dzięki paczce "Artbase.zip", rozpakować je na dysku C i następnie ściągnąć oraz zainstalować dwa patche: "Xproger - Gh0stblade TRAE_Patch with main menu.zip" oraz "patch.zip". Stronę warto odwiedzać codziennie, ponieważ niemal każdego dnia pojawiają się aktualizacje łatek. Przypominamy, że grę najłatwiej uruchomić z podłączonym padem, najlepiej do PlayStation.


Aktualna wersja patcha nie tylko dodaje dźwięk do wszystkich leveli, ale co najważniejsze umożliwia odpalenie dwóch poziomów, które jeszcze do wczoraj były zablokowane. Mowa o wspominanym levelu Atlantis, a także Palace Midas. Dodatkowo fanom udało się odblokować główne menu gry widoczne na screenie poniżej (levele wybieramy korzystając z opcji "Debug Level"). To, co fanów serii Tomb Raider najbardziej zaskoczyło, to właśnie wygląd Atlantydy, który wzniósł makabrę znaną z TR1 na jeszcze wyższy poziom. Zaginiona wyspa według wizji Core Design jest wypełniona zarówno organicznymi mięśniami, ścięgnami czy kokonami rodem z krwawych horrorów, ale także zaawansowanym sprzętem elektronicznym Atlantydy.


Fani wciąż nieustannie pracują nad udoskonaleniem Tomb Raider: The 10th Anniversary Edition. Niewykluczone, że Shelley Blond - aktorka głosowa, która wcieliła się w Larę Croft w TR1, nagra nowe kwestie dialogowe specjalnie na potrzeby tej anulowanej gry. Fanom udało się również odblokować cutscenkę z T-Rexem w słynnym levelu Lost Valley. W jednej z wersji tej scenki widzimy zamiast postaci Lary Indianę Jonesa (link), ponieważ po anulowaniu 10th Anniversary Edition ekipa Core Design zamierzała zmienić grę na przygody słynnego archeologa. Także i to się nie udało.

Na naszym fanpage'u na Facebooku systematycznie publikujemy nowe screeny z anulowanej gry Tomb Raider: The 10th Anniversary Edition. Możecie je zobaczyć »TUTAJ«.

   


7 stycznia 2021, by Cez
[KONKURS] Wygraj album Dark Angel Symphony!
Rozpoczynamy czwarty konkurs z okazji osiemnastych urodzin serwisu World of Tomb Raider! Tak bardzo spodobał się Wam nasz poprzedni konkurs muzyczny, że postanowiliśmy zaproponować Wam zabawę z dźwiękami po raz drugi! Zatem do dzieła - przypomnijcie sobie utwory i odgadnijcie tytuły gier, z których pochodzą wybrane przez nas fragmenty.

Serdecznie dziękujemy kompozytorowi Peterowi Connelly'emu za zasponsorowanie albumów Tomb Raider: The Dark Angel Symphony, które zawierają muzykę z gier TR4, TR5 i TR Angel of Darkness. Zachęcamy do polubienia fanpage'a kompozytora na Facebooku oraz do odwiedzenia jego sklepu. Connelly przekazał na konkurs nie tylko trzy sztuki albumu (winyl i dwa zestawy CD), ale także cztery plakaty i soundtrack do gry TR Angel of Darkness na płycie DVD z dźwiękiem 5.1. Tutaj możecie zobaczyć specjalną wiadomość od kompozytora >> klik! W konkursie można również wygrać soundtracki z filmu Tomb Raider (2018) przekazane przez firmę Sony Music Poland oraz świecące figurki PixelPals od sklepu 3kropki.pl. Serdecznie dziękujemy! P.S. Album TR: The Dark Angel Symphony możecie przesłuchać np. w serwisie Spotify >> klik i klik!


Regulamin konkursu:

1. W konkursie może wziąć udział każdy z wyjątkiem redaktorów serwisu World of Tomb Raider.

2. W konkursie wyłonionych zostanie czterech zwycięzców. Osoba, która zajmie pierwsze miejsce, otrzyma zestaw nagród składający się z: fizycznego albumu muzycznego Tomb Raider: The Dark Angel Symphony, soundtracku do gry TR Angel of Darkness na płycie DVD z dźwiękiem 5.1, plakatu The Dark Angel, soundtracku na płycie CD do filmu Tomb Raider (2018) oraz ze świecącej figurki Lary Croft z serii PixelPals. Osoba, która zajmie drugie miejsce, otrzyma: fizyczny album TR: The Dark Angel Symphony, plakat The Dark Angel, soundtrack na płycie CD do filmu Tomb Raider (2018) oraz świecącą figurkę Lary Croft z serii PixelPals. Osoba, która zajmie trzecie miejsce, otrzyma: fizyczny album TR: The Dark Angel Symphony, plakat The Dark Angel oraz soundtrack na płycie CD do filmu Tomb Raider (2018). Osoba, która zajmie czwarte miejsce, otrzyma plakat The Dark Angel. Dysponujemy trzema sztukami albumu The Dark Angel Symphony: dwoma na płytach CD oraz jednym winylem. Różnica polega na tym, że album na płytach CD zawiera także remastery muzyki z gier TR4-6, a winyl remasterów nie posiada. Osoba, która zajmie pierwsze miejsce, będzie miała pierwszeństwo wyboru formatu albumu.


3. Aby wziąć udział w konkursie, należy do piątku 15 stycznia 2021 r. do godziny 23:59 na naszego maila redakcjawotr@gmail.com przesłać rozwiązanie zadania konkursowego (opisane w punkcie 4) w temacie wpisując "Konkurs muzyczny nr 2", a w treści poza rozwiązaniem swoje imię i nazwisko. Jeden uczestnik może wysłać maksymalnie jednego maila.

4. Zadanie konkursowe polega na:

A) odsłuchaniu zaprezentowanych na filmie, ponumerowanych od 1 do 18, kilkusekundowych fragmentów muzyki pochodzących z różnych produkcji z serii Tomb Raider i Lara Croft (LINK do pliku wideo) i odgadnięciu z jakich gier lub filmów pochodzą, w tym także roku światowej premiery tej gry lub filmu.

B) podaniu rozwiązania w formie numerowanej listy (z numerami od 1 do 18) wpisując przy każdym z numerów oficjalny, pełny, angielski tytuł gry lub filmu, z którego dany fragment muzyczny pochodzi oraz rok światowej premiery tej produkcji. Należy podać również numery utworów skomponowane osobiście przez Petera Connelly'ego w latach 1999-2003.

5. Uczestnik otrzyma jeden punkt za podanie każdego poprawnego tytułu wraz z rokiem premiery - łącznie w ten sposób można zdobyć 18 punktów. Dodatkowe 2 punkty uczestnik może uzyskać podając numery wszystkich utworów zaprezentowanych w konkursowym pliku wideo, które osobiście skomponował Peter Connelly w latach 1999-2003. Łącznie w konkursie można zdobyć 20 punktów. Cztery osoby z ich największą liczbą otrzymają zestawy nagród wymienione w punkcie 2. W przypadku remisu redakcja dokona losowania. Wyniki opublikujemy po 15 stycznia 2021 r. Nagrody wysyłamy tylko na terenie Polski.

6. Uczestnik konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych (zgodnie z Ust. z dn. 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych - Dz. U. Nr 101/2002, poz. 926 z późn. zm. i zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. - Dz. U. UE L 119 z 2016 r., str.1-88) przez World of Tomb Raider wyłącznie na potrzeby przeprowadzenia konkursu. Uczestnik wyraża również zgodę na publikację swojego imienia i nazwiska, jeśli okaże się zwycięzcą.

   


6 stycznia 2021, by Cez
Albumy The Tomb Raider Suite wędrują do...
Pora na wyniki naszego trzeciego konkursu urodzinowego, tym razem muzycznego! Ponownie nas pozytywnie zaskoczyliście, ponieważ nie spodziewaliśmy się, że wielu uczestników zdobędzie maksymalną liczbę 20 punktów. Gratulujemy znajomości muzyki z serii Tomb Raider! Sponsorom dziękujemy za nagrody, w szczególności kompozytorowi Nathanowi McCree!

Zgodnie z regulaminem zabawy w przypadku remisu trójka zwycięzców, do której trafią bogate zestawy nagród, została wyłoniona w losowaniu. Mamy przyjemność poinformować, że pierwsze miejsce zdobył Michał Ciszewski, drugie Agata Lasocka-Myszor, a trzecie Lidia Mazur! Gratulujemy! Zdobyte przez zwycięzców zestawy nagród opisaliśmy szczegółowo w newsie z regulaminem konkursu. Michał wybrał album The Tomb Raider Suite w wersji Deluxe Tin CD, Agata winyl, a Lidia otrzyma Jewel Case CD.


Poniżej zamieszczamy prawidłowe odpowiedzi. W nawiasach umieściliśmy te człony nazw, które uznawaliśmy za opcjonalne. Ich brak lub obecność nie wpływały na przyznanie punktu. Oto tytuły gier lub filmów, których muzyczne fragmenty zaprezentowaliśmy na filmie opublikowanym TUTAJ.

1) Tomb Raider - 1996
2) Rise of the Tomb Raider - 2015
3) Tomb Raider: The Last Revelation - 1999
4) Tomb Raider III (Adventures of Lara Croft) - 1998
5) Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life - 2003
6) Tomb Raider: Underworld - 2008
7) Tomb Raider II (Starring Lara Croft) - 1997
8) (Lara Croft) Tomb Raider: Anniversary - 2007
9) (Lara Croft) Tomb Raider: Curse of the Sword - 2001
10) (Lara Croft) Tomb Raider: Legend - 2006
11) Tomb Raider: Chronicles - 2000
12) Lara Croft: Tomb Raider - 2001
13) (Lara Croft) Tomb Raider: The Prophecy - 2002
14) (Lara Croft) Tomb Raider: The Angel of Darkness - 2003
15) Tomb Raider - 2013
16) Tomb Raider (Starring Lara Croft) - 2000
17) Shadow of the Tomb Raider - 2018
18) Re\Visioned: Tomb Raider - 2007

Numery utworów skomponowane osobiście przez Nathana McCree w latach 1996-1998: 1, 4, 7.

Trzeci konkurs za nami, a przed nami... kolejny! Zaglądajcie do nas często i świętujcie z nami "osiemnastkę", bo wkrótce będzie można wygrać kolejne bogate zestawy nagród! :)

   


5 stycznia 2021, by Cez
Posłuchaj main theme do TR Anniversary Edition
Fani z całego świata nie przestają pracować nad anulowaną grą Tomb Raider: The 10th Anniversary Edition. Pojawił się już trzeci patch, a także zupełnie nowy utwór main theme autorstwa utalentowanego fana.

Trzeci patch dostępny na stronie Archive.org zawiera wszystkie poprawki z łatki drugiej, a także zupełnie nowe. Po instalacji poprawki włączenie inventory w grze już nie powoduje jej wyłączenia. To samo dotyczy podnoszenia przedmiotów np. apteczek czy broni - wcześniej w tym momencie gra wyrzucała do Windowsa.


Od udostępnienia przez Asha Kaprielova plików The 10th Anniversary Edition minęło zaledwie kilka dni, a już jeden z fanów zadeklarował, że chętnie skomponuje muzykę na potrzeby tej niedokończonej gry. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Tutaj możecie posłuchać main theme, które czerpie garściami z oryginalnego motywu Nathana McCree z TR1, a także z main theme z gry Crystalsów Tomb Raider Anniversary.

Autorem nowego utworu jest Dean Kopri, utalentowany fan Lary i jednocześnie muzyk. Artysta niedawno współpracował z kompozytorem Peterem Connellym nad albumem Tomb Raider: The Dark Angel, na którym znalazł się jeden jego utwór. Dean Kopri odpowiada również za muzykę skomponowaną na potrzeby dema remake'u Tomb Raidera II autorstwa Nicobassa. Można jej posłuchać tutaj.

   


3 stycznia 2021, by Cez
Które memy spodobały nam się najbardziej?
Wciąż trwa nasz konkurs muzyczny, w którym można wygrać m.in. unikalne albumy The Tomb Raider Suite, ale pora rozwiązać konkurs memowy! Przypomnijmy, że zadaniem uczestników było przesłanie nam mema z Larą Croft do końca ubiegłego roku. Galerię z Waszymi pracami możecie zobaczyć na naszym profilu na Facebooku! Niestety dwie nadesłane prace nie brały udziału w konkursie, ponieważ nie znalazła się na nich postać Lary Croft.


Bez zbędnego przedłużania mamy przyjemność ogłosić, że decyzją jury, czyli redakcji World of Tomb Raider, pierwsze miejsce zdobył Radosław Srokocz, którego powyższy mem spodobał się nam absolutnie najbardziej! Serdecznie gratulujemy! Radku, zdobywasz zestaw nagród składający się z: pełnej, cyfrowej wersji gry Shadow of the Tomb Raider: Definitive Edition na platformę Steam, figurki i miniartbooka z Temple of Osiris, koszulki SotTR rozmiar L, komiksu zbiorczego Tomb Raider: Season of the Witch w j. angielskim, przypinki w kształcie jadeitowego naszyjnika, przypinki TR3, przypinki RotTR, limitowanej mini grafiki i grafiki komiksowej z autografami twórców.


Na drugim miejscu znalazła się Laura Słotwińska (mem powyżej po lewej), która otrzyma pełną, cyfrową wersję gry Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration na platformę Steam, figurkę i miniartbook z Temple of Osiris, koszulkę SotTR rozmiar L, przypinkę w kształcie jadeitowego naszyjnika, przypinkę TR3 i przypinkę RotTR. Trzecie miejsce zdobył Daniel Poniatowski (mem powyżej po prawej), który otrzyma figurkę i miniartbook z Temple of Osiris, koszulkę SotTR rozmiar L, przypinkę w kształcie jadeitowego naszyjnika, karabińczyk SotTR i przyszywkę w kształcie czekana.

Trójce zwycięzców serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział! Wielkie podziękowania dla sponsorów, czyli Crystal Dynamics, Cenega, Muve.pl i Azyl Komiksu! P.S. Czekamy do 5 stycznia włącznie na Wasze zgłoszenia do konkursu muzycznego!

   


2 stycznia 2021, by Cez
ZAGRAJ w TR: The 10th Anniversary Edition!
Zaledwie wczoraj informowaliśmy o tym, że w sieci zostały opublikowane wszystkie robocze pliki anulowanej gry Tomb Raider: The 10th Anniversary Edition, a dziś się okazało, że fanom udało się uruchomić grę i w nią zagrać! Poniżej przedstawiamy Wam instrukcję, która obowiązuje na ten moment.

Pamiętajcie, że to z czym mamy obecnie do czynienia, to bardzo niedokończona gra, bez przeciwników, bez wielu animacji czy tekstur i z wieloma błędami. To wersja alfa gry, która powstawała na przenośną konsolę PSP na silniku gry Free Running. Fani z całego świata rozpoczęli wczoraj prace nad sprawieniem, aby The 10th Anniversary Edition było w pełni grywalne. W chwili obecnej możecie jednak spróbować odpalić poszczególne levele na swoim PC. Niewykluczone, że nie na każdym komputerze uda się to zrobić. Jeśli Ci się nie poszczęści, to zobacz gameplaye opublikowane w serwisie YouTube >> klik! klik!


Jak włączyć levele z Tomb Raider: The 10th Anniversary Edition?

- Ściągnij ze strony Archive.org całą paczkę "Artbase.zip" oraz patcha "Xproger - Gh0stblade TRAE_Patch.zip" »KLIK!«

- Wypakuj całą paczkę "Artbase.zip" do folderu "Artbase" na dysku C. Koniecznie musi to być dysk C!

- Wypakuj zawartość "Xproger - Gh0stblade TRAE_Patch.zip" do osobnego folderu gdziekolwiek na Twoim PC. W środku znajdziesz plik "run.bat" oraz katalog "patch", które skopiuj bezpośrednio do folderu "Artbase".

- Gra włączy się w rozdzielczości 1280x720. Wielkość okna możesz modyfikować. Jeśli chcesz zmienić rozdzielczość, to otwórz np. w Notatniku plik "run.bat" i zupełnie na końcu tekstu zmień "-width=1280 -height=720" np. na "-width=1920 -height=1080". Zapisz zmiany i zamknij Notatnik. Niestety póki co nie wiadomo, jak usunąć ramkę Windowsa.

- Aby włączyć grę, uruchom plik "run.bat" - gra zostanie po chwili włączona! Z widocznej listy wybierz cyfrę odpowiadającą za dany level, wpisz tę cyfrę i naciśnij "Enter". Jeśli pojawią się wyskakujące errory, wybierz opcję "Anuluj".


- Gdy na ekranie zobaczysz menu gry, wciśnij na klawiaturze "Enter", by menu zniknęło lub też klawisz akcji na padzie. Klawiszami WSAD możesz chodzić Larą, ale niestety potrzebujesz pada, aby móc skakać, pływać, chwytać krawędzie czy też wyciągnąć pochodnię (po jej wyciągnięciu można również strzelać z pistoletów). Gra najlepiej działa z padami od PS3 i PS4, możesz też użyć pada od Xboxa, ale w tym przypadku nie działa prawy analog i nie można swobodnie poruszać kamerą.

- Uwaga, nie wszystkie levele działają. Póki co nie da się włączyć np. Atlantis czy Palace Midas.

- W folderze "Artbase" możesz utworzyć folder "screenshots". Gdy w trakcie gry naciśniesz "Print Screen", to screeny automatycznie pojawią się w tym folderze. Uwaga, po każdym nowym włączeniu gry screeny są nadpisywane. Skopiuj wcześniejsze screeny, by ich nie stracić.

- Czasami gra wysypuje się do Windowsa w miejscu, gdzie powinny pojawić się przeciwnicy. By temu zaradzić, wciśnij klawisz F7. Otworzy się dodatkowy panel, dzięki któremu można przenieść trigger aktywujący przeciwników w inne miejsce lub go usunąć.

Będziemy Was informować, jeśli fani odkryją kolejne nowości na temat tej zapomnianej, a tak długo oczekiwanej gry!

UPDATE (04.01)
- W serwisie Archive.org pojawiła się druga łatka "patchv2.zip" - ściągnij ją i jej zawartość wgraj do folderu "Artbase". Nadpisz pliki, dzięki czemu w każdym dostępnym levelu będziesz słyszał w tle odgłosy Lary, a także bez modyfikacji przejdziesz level Caves. Możesz też skorzystać z patcha "Melissa_Mod_rename_to_lara_model.zip", który uaktywni w grze model Melissy Croft, kuzynki Lary, która miała być dodatkiem do gry umożliwiającym tryb kooperacji dla dwóch graczy jednocześnie.

- Możesz zrobić save'a i później go wczytać. Wciśnij klawisz "~" (to ten pod "Esc") i gdy wysunie się dodatkowy panel wpisz PS oraz wciśnij "Enter", by zrobić save'a. Wciśnij ponownie "~", by schować panel. Jeśli chcesz wczytać zapis, to analogicznie wpisz PL. Wpisz znak zapytania ? by zobaczyć więcej komend.

   


1 stycznia 2021, by Cez
Pliki Anniversary Edition dostępne w internecie!
Na ten moment czekało wielu fanów Lary! Wspaniała wiadomość w sam raz na początek 2021 roku, który jest rokiem 25-lecia serii Tomb Raider! W internecie zostały opublikowane wszystkie robocze pliki anulowanej gry studia Core Design pt. Tomb Raider: 10th Anniversary Edition. Tytuł jest obecnie niegrywalny, ale jest nadzieja, że utalentowani fani dokończą grę, której nie udało się wydać oryginalnym twórcom serii Tomb Raider.

W sierpniu informowaliśmy o tym (link do newsa), że fan Lary Ash Kaprielov zdobył pliki gry Tomb Raider: The 10th Anniversary Edition, która została anulowana w 2006 roku, po tym jak okazało się, że studio Crystal Dynamics tworzy własną rocznicową grę, czyli Tomb Raider Anniversary. Gdy pracownicy Core Design zostali zmuszeni przez Crystalsów do porzucenia swojego pierwotnego projektu, starali się na bazie stworzonych już leveli wydać grę o przygodach Indiany Jonesa. Także i to się nie udało.


W ubiegłym roku powstała petycja na temat 10th Anniversary Edition, którą podpisało ponad trzy tysiące osób. Została ona stworzona po to, aby Crystal Dynamics i Square Enix dały zielone światło do publikacji całej niedokończonej gry w internecie. Ash pół roku temu po raz pierwszy spytał Crystalsów o zgodę na publikację wszystkich plików. Twierdzi, że mimo kilkukrotnych prób do dziś nie otrzymał żadnej odpowiedzi. Ash uznał, że nie chce dłużej czekać i w minionego sylwestra 2020 w serwisie Archive.org opublikował wszystkie pliki z niedokończonego produktu. Możecie je pobrać »TUTAJ«.

Ash na swojej stronie (link) wyjaśnia więcej szczegółów związanych z plikami oraz apeluje o pomoc do fanów Lary Croft. Jeśli uda się znaleźć osobę lub osoby, które posiadają umiejętności programistyczne, to niewykluczone, że udałoby się stworzyć grywalną grę. Byłby to z pewnością niezwykły prezent dla fanów z okazji tegorocznego 25-lecia serii. Zwłaszcza jeśli firma Square Enix nie wypuści w 2021 roku żadnej dużej gry z Larą, a jedynie ograniczy się do mobilnego Tomb Raider Reloaded...