strona główna // forum // chat // kontakt // dodaj do ulubionych // ustaw jako startową



Powrót do spisu



Zwiedzamy z Larą Croft Wenecję i Movieland, czyli świętujemy 20-lecie gry Tomb Raider II!



W ubiegłym roku fani Lary Croft obchodzili dwudziestolecie marki Tomb Raider. Rok 2017 to także okazja do świętowania i to z powodu dwóch rocznic - dwudziestolecia gry Tomb Raider II oraz dziesięciolecia ostatniej na świecie czynnej atrakcji z Larą dostępnej w parku rozrywki - mowa o Tomb Raider Machine. Przedstawiciele redakcji WoTR (Kyo i Cez) nie mogli przejść obok tych rocznic obojętnie, w związku z tym wybrali się do północnych Włoch - do Wenecji oraz do parku Movieland. Do plecaka włożyli także wierną towarzyszkę, czyli figurkę Lary Croft ;)


Z czym kojarzy się Wenecja? Większość ludzi odpowie, że przede wszystkim z romantycznym miastem, ale nie fani Lary Croft! Nam kojarzy się ona z grą Tomb Raider II z 1997 roku oraz z filmem Lara Croft: Tomb Raider z 2001 roku. Wenecja gościła również w innych produkcjach - wystarczy wymienić takie filmy jak Indiana Jones i Ostatnia Krucjata, Turysta czy trzy filmy z Jamesem Bondem: Pozdrowienia z Rosji, Moonraker i Casino Royale. Nie można również zapomnieć o grze Assassin's Creed II. To tylko przykłady, ale oczywiste jest, że Wenecja tak często pojawiała się w filmach, grach oraz w książkach, że ciężko to zliczyć. Nie mogło zabraknąć tego kultowego miasta również w życiorysie Lary Croft.

Motorówka i wiszące pranie

Gra Tomb Raider II autorstwa Core Design zadebiutowała w Stanach Zjednoczonych 31 października 1997 roku, a w Europie dzień później, czyli 1 listopada. Składa się z osiemnastu leveli podzielonych na pięć lokacji: Chiny, Morze Śródziemne, Tybet, Anglia oraz Wenecja. To ostatnie miasto jest w TR2 reprezentowane przez trzy levele: Venice, Bartoli's Hideout i Opera House. Zwiedzając Wenecję, udało nam się odnaleźć najbardziej charakterystyczne elementy tych poziomów.


Levele pt. Venice i Bartoli's Hideout można traktować jako całość, bo są do siebie zbliżone. Pojawiają się w nich słynne weneckie kanały, a w nich motorówki i gondole. Nad kanałami przerzucone są mosty oraz… linki z praniem. Każdy fan Lary pamięta jak bohaterka widowiskowo przepływała motorówką przez kanały, a w tle przygrywał świetny motyw muzyczny skomponowany przez Nathana McCree. Lecąc do Wenecji, zastanawialiśmy się czy w tym mieście rzeczywiście istnieją takie opuszczone, wyludnione zakamarki, jakie widzieliśmy w TR2. W dwóch pierwszych weneckich levelach nie napotykaliśmy na mieszkańców, a jedynie na najemników włoskiej sekty Fiama Nera (czarny płomień), którym przewodził Marco Bartoli. Okolica wydawała się wymarła.


Już podczas pierwszej godziny naszego pobytu w Wenecji okazało się, że wystarczy zboczyć z głównych uliczek pełnych turystów, aby odnaleźć wyludnione, ciche zakątki. To właśnie tam udało nam się wykonać kilka ciekawych zdjęć z figurką, które przypominają lokacje z gry. Co prawda nie trafiliśmy dokładnie pod adres wskazany przez Larę w TR2 (Via Caravelli), bo jest on fikcyjny, ani nie znaleźliśmy willi Bartoliego, ale zobaczyliśmy bardzo podobne miejsca, zwłaszcza te z wywieszonym nad naszymi głowami praniem ;) Oczywiście najważniejszym punktem wyprawy było odnalezienie motorówki przypominającej tę z gry. Udało się, czego dowodem są zamieszczone obok zdjęcia.


O podróży śladami Lary Croft po Włoszech opowiedzieliśmy na antenie radia
czas: 9:27
format: MP4
rozmiar: 94,6MB
[ ściągnij ] // [ zobacz na YouTube ]


Trzeci i ostatni wenecki level w TR2 to Opera House. Jednych wielkość tego poziomu ekscytuje, innych przytłacza. W grze wspomniana opera była dawną siedzibą ojca Marca, Gianniego Bartoliego, który był magikiem. To właśnie w tej operze wystawiał swoje sztuczki, zanim budynek został opuszczony. W grze widzimy zniszczoną i częściowo zalaną operę, która pełniła funkcję siedziby i magazynu sekty Fiama Nera. Podczas naszej wyprawy zaskoczyło nas to, że naprawdę istnieje opera, która odpowiada tej z TR2. Gran Teatro La Fenice to teatr operowy w Wenecji, którego nazwa nawiązuje do mitycznego feniksa, odradzającego się z popiołów. Ironia losu polega na tym, że budynek ten naprawdę strawił ogień, na szczęście tylko wewnątrz. 29 stycznia 1996 roku pożar wywołało dwóch elektryków. Mimo tego kataklizmu opera przetrwała i została ponownie otwarta 14 grudnia 2003 roku. Prawdopodobnie twórcy z Core Design projektując w 1997 roku TR2 i level Opera House, zainspirowali się tym pożarem, który wydarzył się rok wcześniej. Nam po dwudziestu latach udało się odnaleźć wspomnianą operę i wykonać zdjęcia z figurką Lary zarówno przed budynkiem jak i wewnątrz.


Na tropie Illuminatów

Śladów sekty Fiama Nera nie udało nam się niestety odnaleźć - żaden gangster do nas nie strzelał, żaden doberman nie chciał nas pogryźć. To jednak nie koniec - skoro Fiama Nera już wymarła, to może nadal mieszkają w Wenecji Illuminaci? Organizacja ta pojawiła się w filmie Lara Croft: Tomb Raider z 2001 roku, gdzie w rolę Lary Croft wcieliła się Angelina Jolie. Bohaterka podczas tej przygody przebywała w Londynie, Kambodży, na Syberii oraz w Wenecji. W obrazie pojawiają się zaledwie trzy kilkusekundowe ujęcia wykonane w tym mieście, a pozostałe sceny, jak np. rozmowa Lary z przywódcą Illuminatów Manfredem Powellem, była kręcona w studiu. Pierwsze weneckie ujęcie w filmie zostało nakręcone z jednej z kościelnych wież. Kolejne dwa ukazują kopułę bazyliki Santa Maria della Salute (z bliska i z oddali). Udało nam się odnaleźć miejsca, z których zostały wykonane te dwa ujęcia. Jedno z nich znajduje się na drewnianym moście Ponte dell'Accademia, a drugie naprzeciwko bazyliki, po drugiej stronie Canal Grande. Dodajmy, że w pobliżu trafiliśmy na plac Campo San Barnaba, na którym w 1989 roku kręcono film Indiana Jones i Ostatnia Krucjata z Harrisonem Fordem.


W filmie Lara Croft: Tomb Raider Wenecja nie zagościła zbyt długo na ekranie, dlatego warto też sięgnąć po powieść o tym samym tytule, którą napisał Dave Stern. W tej książkowej adaptacji scenariusza filmowego czytamy, że Lara "szła przez plac Świętego Marka, wśród licznych par, starych i młodych (…)". Bohaterka trafiła do siedziby Illuminatów pod fikcyjnym adresem przy kanale Via Dolorosa. W książce biegała także po dachach, gdzie przegoniła… szukającego zemsty brata Marca Bartoliego. Na kartach powieści pojawia się również opis podróży Manfreda Powella i Pimmsa: "(…) kiedy po prawej stronie minęli plac Świętego Marka i wpłynęli na Canal Grande pod Ponte dell'Accademia, nagle wyjrzało słońce".


Nasza wideorelacja z pobytu w Wenecji śladami Lary Croft z gry i filmu
czas: 3:00
format: MP4
rozmiar: 58,0MB
[ ściągnij ] // [ zobacz na YouTube ]


Dodajmy, że istnieje związek między filmami TR z Angeliną Jolie, a tym z Alicią Vikander. Angelina, która była pierwszą kinową Larą, zagrała w filmie Turysta, rozgrywającym się w Wenecji. Producentem tego obrazu był Graham King i jego firma GK Films. Dokładnie ta sama osoba i ta sama firma współtworzy nowy film Tomb Raider z Vikander.


To już koniec naszej wizyty w Wenecji śladami Lary Croft, ale nie koniec pobytu we Włoszech. W drodze do parku rozrywki Movieland trafiliśmy na krótko do Werony. Tam prócz słynnego balkonu Romea i Julii, znaleźliśmy też rzymską Arenę, która bardzo przypomina Koloseum znane z gier Tomb Raider I czy Tomb Raider Chronicles.

W górę, w dół i do góry nogami

Ostatnim punktem naszej wyprawy był Movieland, czyli położony nad włoskim jeziorem Garda park rozrywki, który powstał w 2002 roku. Dzięki uprzejmości dyrekcji tego miejsca, otrzymaliśmy darmowe, dziennikarskie wejściówki, za co serdecznie dziękujemy. Dziesięć lat temu, a dokładnie 6 sierpnia 2007 roku, w Movieland oddano do użytku Tomb Raider Machine, czyli karuzelę obrotową typu Top Spin. To obecnie ostatnia na świecie atrakcja na licencji marki Tomb Raider. Dawniej, po premierze dwóch filmów TR z Angeliną, na świecie istniało wiele takich atrakcji, w tym trzy duże w Stanach Zjednoczonych (The Ride w parku Kings Island, The Ride w Wonderland oraz Firefall w Kings Dominion >> więcej w dziale Parki rozrywki), a także kilka mniejszych w Australii (Enter the Tomb w parkach Luna Park Melbourne, Dreamworld i Royal Adelaide Show oraz Tomb Raider Legend Live w Adventure World). Wszystkie te atrakcje obecnie już nie istnieją. Wyjątkiem jest karuzela obrotowa we włoskim Movieland.


Zabawa w Tomb Raider Machine trwa ok. 5 minut i zaczyna się od wyprawy do starożytnych ruin. Przechodzimy obok namiotu ze sprzętem Lary i wielką połówką Trójkąta Światła, a obok stoi naturalnej wielkości figura panny Croft nawiązująca do gry Tomb Raider Legend. Gdy już rozsiądziemy się wygodnie w fotelu, czeka nas gwałtowny przypływ adrenaliny i… zawroty głowy. Rząd foteli zaczyna się podnosić w górę, następnie opada i obraca pod różnymi kątami. Słowa nie opiszą wiernie tego, co się dzieje w trakcie kilkuminutowej "przejażdżki", dlatego warto zobaczyć nasz poniższy filmik.


Zobacz jak wygląda "przejażdżka" za pomocą Tomb Raider Machine
czas: 6:25
format: MP4
rozmiar: 153MB
[ ściągnij ] // [ zobacz na YouTube ]



Tomb Raider Machine łączy elementy zarówno z pierwszego filmu Lara Croft: Tomb Raider, z drugiego Lara Croft Tomb Raider: Kolebka Życia oraz z gry Tomb Raider Legend. Odnośnie tego ostatniego tytułu - w sąsiedztwie atrakcji prócz wspomnianej figury znajduje się okrąg z symbolami z tej gry oraz z nazwami lokacji, które Lara odwiedziła w trakcie poszukiwań Excalibura (Peru, Boliwia, Kazachstan oraz nieobecne w TR Legend Chiny i Kongo). Nazwy te symbolizują pięć różnych stylów poruszania się, a raczej trzęsienia się TR Machine. W tle słychać główny motyw muzyczny z filmu Kolebka Życia oraz mówiącą po włosku Larę Croft.


Najwięcej elementów pochodzi jednak z pierwszego filmu. Przed wejściem do TR Machine stoją cztery małpopodobne posągi, z którymi Lara rozprawiła się w Kambodży. Widzimy także jeepa, w którym bohaterka przedzierała się przez dżunglę oraz stand z wizerunkiem Lary-Angeliny Jolie, przy którym obowiązkowo zrobiliśmy sobie zdjęcia. Ciekawe czy po premierze nowego filmu z Alicią Vikander pojawi się obok także ta wersja Lary. Po zwiedzeniu Movieland przyszedł czas na powrót do Polski. Kto wie, może odlatywaliśmy z tego samego lotniska, z którego Lara korzystała w filmie, lecąc z Kambodży do Wenecji, a następnie z Wenecji na Syberię? Uznajmy, że tak właśnie było ;)

Bartosz "Cez" Listewnik
© WoTR 2017

P.S. Jeśli nadal Wam mało, to zapraszamy do zapoznania się z dwoma artykułami, w których redakcja WoTR opisała podążanie śladami Lary po Londynie (link) oraz po Derby, czyli mieście, w którym twórcy z Core Design stworzyli tę kultową postać! (link)