strona główna // forum // chat // kontakt // facebook // youtube

Strona główna działu
-> Informacje o filmie
-> Zarys fabuły
-> Za kulisami
-> Galeria zdjęć

Recenzja
Obsada
Twórcy
Alicia Vikander
Pressbook
Wywiad z Kingą Suchan

ALICIA VIKANDER


Alicia Vikander to aktorka i tancerka urodzona 3 października 1988 roku w mieście Göteborg w Szwecji. Jest córką aktorki teatralnej Marii Fahl Vikander i psychiatry Svantego Vikandera. Kiedy Alicia miała dwa miesiące, jej rodzice rozstali się, w wyniku czego była wychowywana przez matkę, której jest jedyną córką. Od strony ojca posiada natomiast pięcioro rodzeństwa, z którymi w dzieciństwie widywała się co kilka tygodni.

Swoją karierę sceniczną rozpoczęła już w wieku siedmiu lat grając w produkcji Kristina Fran Duvemala na scenie miejscowej opery. Wystąpiła też w kilku musicalach ("The Sound of Music", "Les Misérables"), a w 1997 roku wzięła udział w dziecięcej wersji "Idola", którego odcinek wygrała wykonując piosenkę szwedzkiej gwiazdy Helen Sjöholm pt. "Du Maste Finnas".

Od dziewiątego roku życia Alicia uczęszczała na lekcje baletu w swojej rodzinnej miejscowości. Po ukończeniu 15 lat przeniosła się do szkoły w Sztokholmie, gdzie sama się utrzymywała, a przez całe lato uczęszczała na letnie kursy i szkolenia w Amerykańskiej Szkole Baletowej w Nowym Jorku.


Mając 16 lat Alicia opuściła szkołę na rzecz serialu telewizyjnego, przy którym pracowała z reżyserem Tomasem Alfredsonem, a jej kariera taneczna dobiegła końca za sprawą licznych kontuzji. Alicia dwukrotnie brała udział w przesłuchaniu do szkoły teatralnej, jednak została odrzucona. Udało jej się natomiast dostać do szkoły prawniczej, do której jednak nigdy nie uczęszczała, ponieważ pogoń za marzeniami była znaczenie silniejsza.

Alicia wystąpiła w wielu szwedzkich serialach i krótkometrażowych filmach telewizyjnych. Swój pierwszy większy sukces odniosła w 2007 roku wcielając się w postać Josefin Björn-Tegebrandt w dramacie telewizyjnym pt. "Andra Avenyn". W 2010 roku zagrała Kitty w filmie pt. "Anna Karenina" i w efekcie została nagrodzona Złotym Żukiem za pierwszoplanową kobiecą rolę, a w 2012 roku na Międzynarodowym Festiwalu w Sztokholmie otrzymała nominację do nagrody BAFTA dla wschodzących aktorów.

W 2013 roku Alicia zagrała w szwedzkim dramacie pt. "Hotel" oraz filmie biograficznym opowiadającym o życiu Juliana Assange'a pt. "Piąta władza". Jej popularność wzrosła w 2014 roku za sprawą filmu pt. "Ex Machina", w którym wcieliła się w rolę androida, za co otrzymała nominację do Złotego Globu i nagrody BAFTA dla najlepszej aktorki drugoplanowej. W 2016 roku nastąpił przełomowy moment - Alicia otrzymała Oscara oraz Nagrodę Gildii Aktorów Filmowych dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę Gerdy Wegener w filmie pt. "Dziewczyna z portretu".


Od 2014 roku Alicia jest prywatnie związana z irlandzko-niemieckim aktorem Michaelem Fassbenderem, który jest od niej starszy o 11 lat. Fassbender wystąpił w wielu znanych filmach: "X-Men: Pierwsza klasa", "Bękarty Wojny", "Prometeusz" czy też w ekranizacji serii gier wideo pt. "Assassin's Creed". Alicia i Michael w 2016 roku wystąpili razem na planie filmu pt. "Światło między oceanami". Para obecnie mieszka w Londynie. To właśnie z tego powodu oraz w efekcie oglądania od najmłodszych lat filmów brytyjskich, Vikander nauczyła się nie tylko języka angielskiego, ale i brytyjskiego akcentu.

Dokładnie 28 kwietnia 2016 roku świat obiegła informacja o tym, że Alicia zagra Larę Croft w nowym filmie Tomb Raider. Producenci brali pod uwagę również cztery inne nazwiska: Daisy Ridley, Cara Delevingne, Emilia Clarke i Saoirse Ronan. Vikander przyznaje, że jest fanką zarówno Angeliny Jolie jak i serii gier Tomb Raider. Jak sama mówi, "gdy dawniej grałam w Tomb Raidera, to bardzo się bałam. Pamiętam jakieś komnaty i niedźwiedzia na początku pierwszej części gry. Musiałam tam kilkukrotnie zapauzować, bo byłam przerażona. Później, gdy próbowałam grać w Resident Evil i inne horrory, zawsze się bałam, gdy coś na mnie nagle wyskakiwało".