Lady Lara Croft jest hrabiną z jedenastego pokolenia. W wieku dziewięciu lat, przeżyła katastrofę samolotu, która odebrała życie jej matce. Przetrwała samotną, dziesięciodniową przeprawę przez Himalaje, jedno z najbardziej nieprzyjaznych miejsc na świecie. Po dotarciu do Katmandu, Lara poszła do najbliższego baru i zadzwoniła do swojego ojca z pytaniem, czy mógłby przyjechać i ją odebrać. Wiek dorastania spędziła w najlepszych szkołach z internatem, gdzie rozwinęła swoją wiedzę i zafascynowała się historią, artefaktami i starożytnymi cywilizacjami. Lara Croft jest podróżniczką, poszukiwaczem przygód i archeologiem. Jest wyśmienitym atletą, posługuje się wieloma językami i nic nie jest w stanie jej powstrzymać, gdy dąży do swojego celu.
Urodzona 22 czerwca 4004 roku p.n.e. bogata bizneswoman, właścicielka korporacji Natla Technologies. To ona zleca Larze poszukiwanie Scionu - artefaktu, wokół którego obraca się fabuła Tomb Raider Anniversary. Potrzebuje go, aby odzyskać swoją dawną moc, którą posiadała jako jedna z władczyń mitycznej Atlantydy. Gdy tak się stanie, Natla będzie mogła wprowadzić w życie swój plan z przed tysięcy lat i zawładnąć całym swiatem. Kiedy w końcu dostanie to, czego chce, na pewno nie zawaha się przed usunięciem panny Croft.
Pomocnik Natli i kolega Pierre'a DuPonta, nie grzeszy inteligencją. Pierwszy raz spotyka Larę Croft w rzymskiej operze - sytuację tą znamy z Tomb Raider Chronicles. W Anniversary poznajemy go niemalże natychmiast po uruchomieniu gry - robi on tutaj za kuriera, poprzez którego Natla proponuje Larze poszukiwania Scionu. Larson pojawia się także w trakcie rozgrywki. Władczyni Atlantydy zleciła mu, aby odebrał Larze zdobyty przez nią fragment artefaktu i pozbył się jej.
Pomocnik Jacqueline Natli, przyjaciel Larsona Conway'a. Nie wiadomo kiedy Lara i Pierre spotkali się po raz pierwszy. Sytuacja w rzymskiej operze, znana nam z Tomb Raider Chronicles, wskazuje na to, że oboje mieli okazję poznać się już wcześniej. Natla zatrudnia DuPonta, aby odszukał drugą z trzech części Scionu. W czasie swoich poszukiwań, Pierre spotyka Larę kilkakrotnie. Ostatnie spotkanie z lady Croft kończy się dla niego tragicznie.
Jeden z trzech władców mitycznej Atlantydy oraz twórców Scionu. Brat Jacqueline Natli. Qualopec wraz z Tihocanem, drugim z władców zaginionego kontynentu, skazali Natlę za próbę wykorzystania mocy artefaktu do własnych celów. Karą, jaką jej wymierzyli, było zamrożenie. Qualopec po katastrofie Atlantydy uciekł do Peru, gdzie również został władcą lokalnej ludności. Jego grobowiec znajduje się w Vilcabambie, do której Lara wybiera się na początku gry.
Jeden z władców mitycznej Atlantydy. W hierarchii na zaginionym kontynencie stał ponad Natlą i jej bratem, Qualopeciem. Razem z wymienioną dwójką, stworzył Scion, artefakt, którego w Tomb Raider Anniversary poszukuje Lara Croft. Wspierał Qualopeca w decyzji dotyczącej ukarania Natli za próby naduzywania mocy Scionu dla prywatnych celów. Tihocan został pochowany we własnym grobowcu, który znajduje się w Grecji.
Jeden z nielicznych przeciwników w grze, który reprezentuje rasę ludzką. Spotykamy go w levelu Natla's Mines. Jerome przez krótki czas był szefem lokalnego gangu w Los Angeles, jednak wszystko się zmieniło, gdy jego grupa chciała się włamać do limuzyny Natli. Ochroniarz bizneswoman zabił wtedy wszystkich napastników, zostawiając przy życiu wyłącznie Kida. Jerome miał szczęście, bo Jaqueline Natla potrzebowała wtyki w przestępczym światku na zachodnim wybrzeżu.
Ochroniarz Natli, brutalny zabójca. Ostatni z ludzkich przeciwników spotykanych podczas gry w Tomb Raider Anniversary. Spędził 15 lat w więzienu, gdzie przez swoje zachowanie i zgony kolejnych kolegów z celi, zdobył przydomek "Kold". Pomimo sprzeciwu więziennych psychiatrów, Kin Kade został zwolniony na prośbę Natli, dla której obecnie pracuje jako ochroniarz. Spotykamy go w levelu Natla's Mines.
Rodzina Smithów służyła Croftom od wielu pokoleń. Winston zaczął pracę jako lokaj w Croft Manor po zakończeniu swojej służby wojskowej. Na stałe wprowadził się do posiadłości w Surrey po śmierci żony, na długo przed urodzinami Lary. Od 14 lutego 1968 roku spełnia wszystkie zachcianki panny Croft, której do dziś nigdy nie zawiódł. Jego lojalność wobec pracodawców jest niepodważalna.