PC
PS3
XBOX360
ALewa gałka w lewoLewa gałka w lewo
DLewa gałka w prawoLewa gałka w prawo
EKwadratX
FTrójkątY
SpacjaKrzyżykA
ShiftKółkoB
QL2LB
LPM (Lewy Przycisk Myszy)R1RT
ŚPM (Środkowy Przycisk Myszy)R2RB
PPM (Prawy Przycisk Myszy)L1LT
TabSelectBack <
1Góra na krzyżakuGóra na krzyżaku


PORUSZANIE SIĘBieg
Aby wprawić Larę w ruch, należy korzystać z klawiszy kierunkowych W, S, A, D. Klawisz W spowoduje, że Lara poruszy się do przodu (względem naszego ustawienia kamery). By Lara skręciła w lewo lub w prawo, wciskamy klawisz A lub D, natomiast klawisz S sprawi, że panna Croft obróci się o 180 stopni i zacznie biec z twarzą skierowaną w naszą stronę.

Wciskając klawisz W oraz A lub D sprawimy, że Lara zacznie delikatnie skręcać w wybranym kierunku.

Podczas sterowania, cały czas pomagamy sobie myszką. Dodatkowo, gdy zbliżymy się do niskiego lub wąskiego przejścia np. w jaskini, Lara automatycznie kucnie lub przeciśnie się przez szczelinę.


Wolne chodzenie
Aby Lara szła wolno, naciśnij Ctrl oraz klawisze kierunkowe.


Skok
By Lara podskoczyła, wciśnij Spację. Aby skoczyć w wybranym kierunku, naciśnij Spację oraz odpowiednie klawisze kierunkowe.

Gdy przytrzymasz W oraz Spację, Lara skoczy dalej.


WALKA I AKCJAAkcja
E jest przyciskiem akcji, to właśnie tym klawiszem wykonujemy większość interakcji w grze: zapalimy pochodnię, podpalimy przeszkody, które spotkamy na drodze, zbierzemy surowce ze skrzynek, zwierząt czy ludzi, a także porozmawiamy z ocalałymi.


Strzelanie z broni palnej
Po raz pierwszy w historii serii, to my, gracze celujemy do przeciwników (o ile nie wybierzemy łatwego poziomu trudności). Podczas rozgrywki nie uświadczymy żadnego automatycznego celowania.

Rodzaj broni można wybrać klikając klawisze 1, 2, 3, 4 lub przesuwając suwak myszki. Poprzez przesunięcie do góry wybierzemy następną broń, a w dół - poprzednią. Aby wycelować, wciskamy prawy przycisk myszy (PPM), by oddać strzał naciskamy lewy przycisk myszy (LPM). By przeładować broń, wciśnij klawisz R.

Po wykupieniu odpowiednich umiejętności lub dzięki postępowi w fabule, odblokowujemy alternatywne strzały dla pistoletu oraz karabinu maszynowego. Aby ich użyć, wciśnij środkowy przycisk myszki (ŚPM).

Aby podczas strzału przybliżyć widok, naciśnij Z. Podczas walki naciśnij klawisz C, a zmienisz kierunek, w którym Lara pochyla się podczas strzału.


Strzelanie z łuku
By wycelować, wciskamy PPM, aby oddać strzał naciskamy LPM. Aby zwiększyć zadawane obrażenia, należy przytrzymać klawisz LPM. Jeżeli nie chcemy oddać strzału, puszczamy przycisk PPM.

By podczas strzału przybliżyć widok, tak jak w przypadku broni palnej, naciskamy Z. Za pomocą klawisza C, tak jak w przypadku używania broni palnej, zmienisz kierunek, w którym Lara pochyla się podczas strzału.


Strzelanie z łuku z użyciem linyStrzelamy w taki sam sposób, jak z łuku, wciskając PPM, by wycelować oraz LPM, by oddać strzał. Dodatkowo, po wycelowaniu, wciskamy Spację. Jeżeli nie chcemy strzelić, puszczamy przycisk PPM.


Strzelanie z łuku ognistymi strzałami
W grze mamy również możliwość strzelania podpalonymi strzałami, dzięki czemu możemy podpalić m.in. beczki z benzyną, czy wiszące poza naszym zasięgiem siatki z surowcami. Celujemy LPM, wciskamy 1, by wybrać płonące strzały, a następnie PPM, by oddać strzał. Jeżeli chcesz używać normalnych strzał, ponownie wciśnij 1. Jeżeli nie chcesz strzelić, puść przycisk LPM.


Walka wręcz
Gdy znajdujesz się blisko wroga, naciśnij klawisz F, by Lara uderzyła przeciwnika. W późniejszych etapach gry oraz po wykupieniu odpowiednich umiejętności, Lara będzie mogła w walce używać swojego czekana oraz specjalnych ataków kończących. W tym celu również posłuży klawisz F.

Lara może również wykonywać zabójstwa z ukrycia. Aby tego dokonać, podchodzimy do wroga od tyłu, naciskamy klawisz F, a następnie klawisz E.


Unik/Przewrót
Podczas walki z niektórymi przeciwnikami przydadzą się uniki. By je wykonać, wciskamy klawisz Shift. Dodatkowo po wykupieniu umiejętności "nieczyste chwyty", Lara po wyminięciu wroga będzie mogła sypnąć mu piaskiem w oczy za pomocą klawisza F, by następnie z nim skończyć.

Gdy Lara wykonuje unik, wciśnij ponownie Shift, by wykonać przewrót.


WSPINACZKAWspinanie się
By zacząć się wspinać, wystarczy nacisnąć Spację, a Lara sama złapie się krawędzi. Aby się po niej poruszać, używamy klawiszy A lub D. Aby przeskoczyć na kolejną półkę, ponownie wciskamy Spację i w zależności, w którą stronę chcemy skoczyć klawisz A lub D. By zeskoczyć na niższą półkę lub by puścić się krawędzi, należy nacisnąć Shift.

Jeżeli Lara znajduje się blisko krawędzi i chcesz, by bez ryzyka opuściła się i jej złapała, naciśnij Shift.

Jeżeli Lara podczas wspinaczki straci przyczepność, na ekranie zacznie migać ikonka interakcji. Wtedy szybko wciśnij klawisz E, by zapobiec wypadkowi.


Wdrapywanie się na ściany
Gdy w wybranych miejscach krawędź, której może złapać się Lara, jest za wysoko, wciśnij dwa razy Spację, a bohaterka odbije się i bez problemu się jej chwyci.

Najczęściej takie miejsca można rozpoznać dzięki pionowym, białym śladom na ścianach lub drewnianych belkach.


Wspinanie z użyciem czekana
Niektóre ściany pozwalają Larze na użycie czekana. By to zrobić, naciśnij klawisz E.


Wspinanie po drabinieAby Lara wspięła się po drabinie, wystarczy do niej podejść i wcisnąć Spację, a następnie użyć klawiszy kierunkowych W lub S. By opuścić się z drabiny wciśnij Shift.


Zjazd/Wspinaczka tyrolką
Na swojej drodze niejednokrotnie natrafisz na tyrolki. Aby się po nich wspiąć lub zjechać, wystarczy wcisnąć Spację.

W późniejszym etapie gry Lara zdobędzie wciągarkę, dzięki której będzie mogła szybciej się wspinać. By jej użyć, wystarczy podczas wspinaczki wcisnąć i przytrzymać E.

By z jednej liny zeskoczyć na tą, znajdującą się pod Larą, naciśnij Shift.


INNELot spadochronem i ślizg
W tej części Tomb Raidera nie pojawiają się środki transportu. Wyjątek stanowi lot spadochronem. By kierować Larą podczas lotu, wystarczy używać klawiszy kierunkowych.

Tych samych klawiszy należy używać, gdy Lara ześlizguje się ze wzniesienia lub podczas spływu z nurtem rzeki.


Pułapki
Podczas gry Lara kilkakrotnie wpadnie w pułapkę, przez co zawiśnie nad ziemią, a jedyną szansą na oswobodzenie jest przestrzelenie bloczka za pomocą LPM.


Rozglądanie się
Do rozglądania się po okolicy wystarczy użyć myszki.


PochodniaPochodnię zdobywamy na samym początku rozgrywki. Początkowo możemy podpalać ją od różnych źródeł ognia. Wystarczy do niego podejść i nacisnąć klawisz E. Aby zgasić pochodnię, przytrzymaj klawisz Shift.

W późniejszym etapie gry Lara będzie mogła podpalać pochodnię w każdej chwili. By to zrobić, wystarczy przytrzymać klawisz akcji, czyli E.


Instynkt przetrwania
Instynkt przetrwania przydaje się, gdy masz problem z przejściem jakiegoś etapu rozgrywki. Aby go użyć, należy nacisnąć klawisz Q. Dzięki temu ekran stanie się szary, a na żółto zostaną zaznaczone istotne przedmioty do ukończenia aktualnie wykonywanego zadania.

Dodatkowo pojawia się żółta ściana światła, która pokazuje dalszą drogę, którą Lara powinna podążać.

Istnieje również możliwość oznaczenia ciekawych miejsc na mapie np. grobowców czy znajdziek. Zaznaczony przez gracza punkt będzie świecił na niebiesko.


QTE
Podczas gry wielokrotnie pojawią się interaktywne cutscenki. By Lara uszła z życiem, musimy jak najszybciej naciskać odpowiednie klawisze, a są to: A lub D oraz F, czasem również PPM lub LPM.


Obozy
Co jakiś czas Lara znajdzie na swojej drodze obozy. Aby wejść z nimi w interakcję, naciśnij klawisz E.

W obozach możemy rozwijać umiejętności Lary, rozbudowywać broń lub za pomocą szybkiej podróży przenieść się do innej, odblokowanej wcześniej lokacji. Mamy również możliwość zmiany stroju Lary.

W grze występują dwa rodzaje obozów. Pierwszy, oznaczony znakiem ogniska, pozwala na rozwijanie umiejętności lub ulepszanie broni, natomiast drugi, oznaczony znakiem namiotu, dodatkowo pozwala na szybką podróż.


Mapa
Do włączania mapy służy klawisz Tab. Znajdziesz tam wiele przydatnych informacji, takich jak liczba obozów czy znajdziek w danej lokacji.