Lara Croft

• Wiek: 21
• Narodowość: Brytyjska
• Zawód: Niedawno ukończyła studia na kierunku archeologii. By zarobić na zajęcia na uniwersytecie, kilkukrotnie pracowała na pół etatu, m.in. w barze.
• Zainteresowania: Łucznictwo, wspinaczka skałkowa i górska, czytanie oraz badania naukowe.

Lara Croft to członkini wpływowego rodu Croftów. Od najmłodszych lat zafascynowana archeologią i pracą w terenie. Robi wszystko, aby odciąć się od wpływów swoich bogatych rodziców i udowodnić im, czego jest warta. Chce do wszystkiego dojść sama, bez pomocy znanego nazwiska. Wbrew woli rodziny rezygnuje ze studiów w Cambridge i podejmuje naukę w mniej prestiżowej uczelni.

Lara to skromna, młoda kobieta, a do tego mól książkowy i nieco typ pracoholiczki, która kroczy przez życie w poszukiwaniu jego sensu i odpowiedniego kierunku, po tym jak jej rodzice zaginęli w trakcie jednej z ekspedycji. Jej dzieciństwo upłynęło beztrosko i pozbawione było problemów. Dorastając, Lara spędzała czas ze swoimi rodzicami podczas wielu archeologicznych ekspedycji. W ten sposób wykształciła swój własny światopogląd i pasję wobec starożytnych tajemnic.

Po ukończeniu studiów rozpoczęła swoją pierwszą pracę związaną z poszukiwaniem Yamatai. W ten sposób stała się pełnoprawnym członkiem załogi statku Endurance, choć nie po raz pierwszy znalazła się na jego pokładzie. Spędziła bowiem wiele czasu na tym statku jako nastolatka, kiedy to jej ojciec zatrudniał Rotha na potrzeby ekspedycji, a także stosunkowo niedawno uczestniczyła w kilku mniejszych wyprawach jako stażystka, kiedy tylko miała wolne od zajęć na uniwersytecie. W chwili obecnej jej przyjaciółka Samantha oraz załoga statku Endurance są jej najbliższą rodziną.

Lara charakteryzuje się silną moralną odwagą (a także fizyczną). Jest mądra, zaradna i zdeterminowana. Kiedy przyjdzie co do czego, lojalność Lary wobec jej przyjaciół okaże się ważniejsza niż strach o jej własne bezpieczeństwo.


Conrad Roth

• Wiek: 52
• Narodowość: Brytyjska (miasto Sheffield w hrabstwie Southern Yorkshire).
• Zawód: Kapitan statku Endurance, wolny strzelec w zakresie ratownictwa morskiego i szukania skarbów, były członek marines.
• Zainteresowania: wspinaczka skałkowa i górska, badanie podwodnych wraków.

Conrad Roth to były członek marines, bezwzględny i zawsze skuteczny w osiąganiu celów. Po zakończeniu służby wojskowej został kapitanem statku Endurance, którego załoga zajmuje się wyławianiem zatopionych skarbów. Obecnie nauczyciel i mentor Lary. Pełni ważną rolę w jej dorastaniu. Pomaga odkryć Larze jej własną osobowość i granice wytrzymałości, jednocześnie pilnując, aby tych granic nie przekroczyła.

Roth był żołnierzem marines (ściśle członkiem Royal Marine Commandos, czyli brytyjskiej piechoty morskiej), który odbył dwie wyprawy wojskowe, po czym opuścił jednostkę i wykorzystując swoje specjalne umiejętności, został wolnym strzelcem w zakresie badania podwodnych wraków oraz szukania skarbów. Roth podróżował po świecie, zdobywając reputację najemnika twardego, kompetentnego i gotowego na naginanie niewygodnych przepisów prawa, ograniczających poszukiwanie historycznych artefaktów. Te cechy przyciągnęły uwagę bogatych prywatnych kolekcjonerów, w tym rodziców Lary. Przez kilka lat Roth towarzyszył Richardowi Croftowi w trakcie kilkunastu ekspedycji, pełniąc rolę zarówno przewodnika, a także gdy trzeba było - ochroniarza.

Roth oparł swój styl przywództwa na stylu swojego bohatera, badacza Ernesta Shackletona. Dla Rotha najważniejszy jest dobrobyt i bezpieczeństwo jego załogi, a on sam szczyci się tym, że instynktownie umie ocenić kto najlepiej nada się na jej członka. Jest także typem praktycznego lidera, który wie jak zwiększyć morale swoich podwładnych, zabawić ich, pozostając jednocześnie optymistą i realistą.


Samantha Nishimura

• Wiek: 22
• Narodowość: Portugalska i japońska, zna język angielski i japoński.
• Zawód: Producentka filmów dokumentalnych i tłumaczka, regularnie otrzymuje także pieniądze od bogatej rodziny.
• Zainteresowania: Luksusowe życie, clubbing, wydawanie pieniędzy, podróże i przygody.

Matka Samanthy to portugalska modelka, która poznała ojca Sam, magnata prasowego z Japonii, w czasie gdy pracowała w Los Angeles. W okresie dzieciństwa Samantha wielokrotnie się przeprowadzała, nie tylko lokalnie, ale i na inne kontynenty. W efekcie często była odludkiem w szkole i zyskała opinię nieco nieokrzesanego dziecka.

Samantha jest początkującą dokumentalistką i podobnie jak u Lary jej pasją jest odkrywanie zapomnianej historii świata. Pomimo buntowniczej natury, Samantha ma gust do niezwykle drogich ubrań. Sam nie może zrozumieć dlaczego Lara nie korzysta ze swojej fortuny, czasami nawet dręczy ją tym tematem, ale jednocześnie nie pozwala, by to wpłynęło na ich przyjaźń.

Samanthę i Larę łączy chęć odnalezienia swojego miejsca w świecie oraz pragnienie zaspokojenia głodu przygody.


Joslin Reyes

• Wiek: 42
• Wzrost: 173 cm
• Narodowość: Amerykańska
• Zawód: Była policjantka, dziś mechanik.
• Zainteresowania: Majsterkowanie przy silnikach.

Joslin 'Jos' Reyes dorastała w jednej z najbardziej niebezpiecznych okolic w dzielnicy Queens w Nowym Jorku. Jest typem osoby, która mówi prosto z mostu i nie plecie bzdur, ale ma też bardziej uczuciowe oblicze, którym jednak łatwo się nie dzieli. Jest też niesłychanie lojalna i przy okazji kimś kogo nie chciałbyś mieć za wroga. Po tym jak oskarżono ją o morderstwo szefa lokalnego gangu, służba Reyes w nowojorskiej policji została zawieszona. Ze względu na jej bezproblemowe radzenie sobie z silnikami, przeszła dodatkowe szkolenie i zaczęła pracę w roli mechanika.

Reyes poznała Rotha 10 lat temu i od tego momentu okazjonalnie pracuje na jego statku jako główny mechanik. Reyes ma sześcioletnią córkę, Alishę. Alisha często mieszka razem z siostrą Reyes, gdy ta pracuje z 'wujkiem Rothem'. Reyes nie znosi rozłąki z dzieckiem, ale Roth płaci lepiej niż jakikolwiek warsztat, w którym pracowała. Z tego powodu jej główną motywacją jest powrót do domu, do córki. Gdy będzie miała wystarczająco dużo pieniędzy, zamierza otworzyć swój własny warsztat i dzięki temu spędzać więcej czasu z córką. Ze względu na Alishę Reyes nie poświęci się dla nikogo, ale nadal będzie narażać się na niebezpieczeństwo, gdy odezwą się jej policyjne umiejętności.


James Whitman

• Wiek: 43-45
• Narodowość: Amerykańska
• Zawód: Wiodący archeolog, autor i prezenter programów telewizyjnych / dokumentalista.
• Zainteresowania: Wyzywające gale świata show-biznesu, premiery książek, jedzenie w najlepszych restauracjach i kosztowne podróże.

Dr James 'Jim' Whitman studiował na Harvardzie, dzięki czemu stał się jednocześnie ekspertem w dziedzinie archeologii oraz antropologii. Tytuł doktora zdobył na Uniwersytecie Cambridge w Wielkiej Brytanii, uczył także w wielu szkołach na całym świecie. Jednak w ostatnich latach Whitman zajął się tworzeniem dokumentalnych seriali telewizyjnych i w efekcie stał się dość popularnym prezenterem, wydającym także książki powiązane z jego programami. Sprawiło to, że zyskał w środowisku archeologów miano zarówno złotego dziecka jak i czarnej owcy. Pierwszy tytuł otrzymał za nagłośnienie i zwiększenie zainteresowania archeologią, a drugi za 'sprzedanie swojej duszy telewizji'. Dr Whitman nie miał jednak ostatnio szczęścia, dopiero co pozbierał się po nieciekawym rozwodzie.

Jego serial telewizyjny może nie zostać przedłużony na kolejny sezon, chyba, że pojawi się nowa i ekscytująca formuła; jednak Whitman tym problemem nie dzieli się z nikim z załogi statku. Po cichu liczy na to, że aktualna wyprawa da mu możliwość zrealizowania nowego serialu dokumentalnego i dzięki materiałowi filmowemu nakręconemu przez Sam, zleceniodawcy przyjdą do niego na kolanach.


Jonah Maiava

• Wiek: 33
• Narodowość: Nowozelandzka/Amerykańska
• Zawód: Kucharz oraz człowiek od brudnej roboty na statku.
• Zainteresowania: Wędkarstwo, przebywanie poza domem, wymyślanie nowych przepisów.

Jonah urodził się w Nowej Zelandii, ale był wychowywany na Hawajach przez babcię ze strony matki. Już jako młody mężczyzna wrócił do swojej ojczyzny i zaciągnął się do armii. Jego siła oraz niemal nadludzkie zdolności do wykrywania zagrożenia uczyniły go popularnym członkiem jego jednostki. Pomógł w tym także jego talent do przygotowywania i gotowania praktycznie wszystkiego.

Jonah został honorowo zwolniony z wojska, po tym jak w czasie pełnienia służby odniósł rany, a następnie podjął pracę jako szef kuchni w kawiarni swojej siostry w Ngapuhi. W trakcie pobytu w Nowej Zelandii Roth napotkał na Jonaha na nadbrzeżu portowym, gdy ten dźwigał na raz cztery skrzynie pełne owoców morza. Będąc pod wrażeniem jego siły (oraz później kulinarnych zdolności), Roth zaproponował mu posadę na statku Endurance.


Alex Weiss

• Wiek: 24
• Narodowość: Amerykańska
• Zawód: Mechanik okrętowy, a także bardzo uzdolniony haker oraz świr na punkcie elektroniki. Kroczy przez życie podejrzanymi ścieżkami o wątpliwej legalności, a jeśli robi coś złego, to uważa to za 'przestępstwo bez ofiar', mimo że bardzo szeroko interpretuje tę definicję.
• Zainteresowania: Hakowanie, szczególnie atakowanie stron internetowych dla prestiżu oraz stron hazardowych dla rozrywki i zysku. Czytanie o wszelkich nowinkach technologicznych, ściąganie z torrentów wszystkiego co się da, w tym gier komputerowych. Jest także zapalonym fanem spiskowych teorii.

Alex to mechanik na statku Endurance, złota rączka oraz ekspert od komunikacji radiowej. Pomimo imponującego zaplecza technicznego i naukowego, Alex jest najbardziej odizolowanym członkiem załogi. Dla rozbitków bardzo cenne są jego zdolności MacGyvera do prowizorycznego naprawiania urządzeń oraz niemal odczuwania ich 'duszy'. Ma w sobie nieco geniuszu i prawdopodobnie odniósłby olbrzymi sukces w branży technologicznej, gdyby tylko faktycznie gdzieś wysłał swoje CV.

Alex ma świadomość, że zawsze wykonuje niezbędne minimum pracy i w efekcie ledwo jest w stanie ukończyć powierzone mu zadanie. Alex ma w sobie coś z żartownisia, i mimo że potrafi być całkiem zabawny, to czasem prezentuje prymitywny humor. Ma też swoją urokliwą stronę i jest bardziej wrażliwy niż inni przypuszczają. Alex fascynuje się spiskowymi teoriami, uprowadzeniami przez obcych, a także wszelkiego rodzaju miejskimi legendami.


Angus Grimaldi

• Wiek: 60-kilka
• Wzrost: 173 cm
• Narodowość: Szkocka
• Zawód: Sternik i ratownik medyczny.
• Zainteresowania: Piłka nożna, koty, Irn-Bru (piwo bezalkoholowe).

Angus 'Grim' Grimaldi dorastał w dzielnicy Gorbals w Glasgow w Szkocji, w jednym z najtrudniejszych miejsc w Wielkiej Brytanii. Już jako dziecko poczuł bliski związek z wodą i często budował ze śmieci prowizoryczne łodzie, dzięki którym nauczył się żeglować po okolicznej rzece Clyde. Grim wie wszystko na temat żeglarstwa i mórz - pływał po każdym oceanie świata, w tym służył w Marynarce Handlowej, gdzie poznał Rotha.

Roth i Grim odkryli w sobie bratnie dusze i po zakończeniu służby kontynuowali znajomość. Przemierzali razem świat i zgłaszali się do jakiejkolwiek dobrze płatnej pracy - każda z nich była niebezpieczna, ale nie każda legalna. Wielokrotnie Grim i Roth ratowali wzajemnie swoją skórę. Gdy Roth kupił statek Endurance, powierzył ster najbardziej zaufanej osobie, Grimowi.