strona główna // forum // chat // kontakt // dodaj do ulubionych // ustaw jako startową


Strona główna działu
-> Krótki opis
-> Levele
-> Dane techniczne
-> Gdzie kupić

Screeny
Lokacje
Przeciwnicy
Bronie
Klawiszologia
Pojazdy
Dom Lary
Solucja
Tłumaczenia
Cheaty

REMASTERY TR1-3


  » Poruszanie się
• Bieg

Aby biec naprzód, naciśnij klawisz kierunkowy w górę. Aby podczas biegu zmieniać kierunek, w którym biegnie Lara użyj klawisza kierunkowego w lewo lub w prawo.
• Odskok w tył

Po naciśnięciu klawisza kierunkowego w dół, Lara odskoczy w tył. Jeżeli za bohaterką znajdowała się przepaść, przycisk Ctrl sprawi, że panna Croft złapie się krawędzi, zamiast spaść.
• Chód

Czasami przydatny jest chód. Aby iść do przodu naciśnij Shift i klawisz kierunkowy w górę. Możesz także zmieniać kierunek, w którym idzie Lara. Służą do tego klawisze kierunkowe w lewo i w prawo. Chód często sprawdza się, jeżeli chcemy podejść do krawędzi podłogi bez ryzyka upadku.
• Chód w tył

Lara, zamiast odskakiwać, może powoli cofnąć się w tył. Służy do tego Shift i klawisz kierunkowy w dół. W takim wypadku Lara nie spadnie z podwyższenia, jeżeli się na takim znajduje.
• Kroki w bok

Lara może stawiać małe kroki w prawo i lewo. Aby to uczynić należy nacisnąć Shift i klawisz kierunkowy w prawo lub w lewo.
• Kucanie

Aby kucnąć należy nacisnąć >. Aby się poruszyć trzeba przytrzymać > i nacisnąć odpowiedni klawisz kierunkowy. Czynność ta jest pomocna przy pokonywaniu niskich przeszkód czy pułapek.
• Sprint

Dzięki niemu możemy bardzo szybko przebiec dany odcinek drogi. Czynność ta jest przydatna przy czasówkach. Podczas biegu należy nacisnąć ?. Podczas sprintu w prawym górnym rogu ekranu pojawi się pasek energii, który informuje o tym jak długo Lara może szybciej biec.
  » Skoki
• Skok w górę

Aby podskoczyć, naciśnij klawisz Alt. Jeżeli w górze znajduje się coś, na czym Lara może się uwiesić, naciśnij Ctrl, aby to zrobić.
• Skok z rozbiegu

Po naciśnięciu Alt i klawisza kierunkowego w górę, Lara skoczy do przodu. Możliwy jest skok z rozbiegu. W takim wypadku, należy najpierw, używając klawisza kierunkowego w górę, rozpędzić się, a później w odpowiednim momencie wcisnąć Alt. Skoki z rozbiegu są zdecydowanie dłuższe od normalnych. Jeżeli w trakcie skoku blisko Lary znajduje się coś, czego można się chwycić, naciśnij Ctrl, aby to zrobić.
• Skok w różnych kierunkach

Aby zrobić salto w lewo lub w prawo naciśnij kombinację klawiszy Alt i odpowiednio klawisz kierunkowy w lewo lub w prawo. Możliwy jest również skok do tyłu. Służy do tego kombinacja Alt i klawisza kierunkowego w dół.
• Skok z obrotem o 180 stopni

Aby wykonać skok z obrotem w powietrzu o 180 stopni, naciśnij kombinację klawiszy Alt, klawisz kierunkowy w górę i End lub zamiast End klawisze kierunkowe w górę i w dół jednocześnie.
• Skok na główkę

Lara może także skoczyć na główkę. Aby wykonać taki skok naciśnij Alt, Shift i klawisz kierunkowy w górę. Jeżeli nie będzie to skok do wody, ale z dużej wysokości na twardą powierzchnię, Lara najprawdopodobniej straci całe zasoby energii.
• Fikołek do przodu

Przydaje się do pokonywania przeszkód na drodze. Aby go wykonać, należy biec sprintem (wciśnięty ?) i w odpowiednim momencie nacisnąć Alt.
  » Obroty
• Obrót w miejscu

Po naciśnięciu klawisza kierunkowego w lewo lub w prawo, Lara obróci się w odpowiednią stronę.
• Przewrót

Gdy naciśniesz End, Lara wykonując przewrót w przód, obróci się o 180 stopni. Zamiast End można w trakcie biegu nacisnąć klawisz kierunkowy w dół. Jeżeli w trakcie przewrotu Lara zsunie się z podwyższenia, naciśnij Ctrl, aby złapać się jego krawędzi.
  » Pływanie
• Pływanie pod wodą

Gdy skoczysz do wody, Lara się w niej zanurzy. Aby płynąć do przodu, naciśnij Alt. W trakcie wykonywania tego ruchu, możesz zmieniać kierunek, w którym płynie Lara. Służą do tego klawisze kierunkowe. Przytrzymanie klawisza kierunkowego w dół spowoduje ustawienie Lary maksymalnie w górę, natomiast gdy przytrzymasz kursor górny, Lara ustawi się maksymalnie w dół.
• Pływanie na powierzchni

Aby wynurzyć się z wody, płyń po prostu w kierunku jej powierzchni. Tutaj do pływania w przód służy klawisz kierunkowy w górę. Podczas wykonywania tego ruchu, możesz zmieniać kierunek, w którym płynie Lara. Użyj w tym celu klawisza kierunkowego w lewo lub w prawo.
• Pływanie w bok

Gdy wynurzysz się na powierzchnię wody, możesz także pływać na boki. Aby popłynąć w lewo, naciśnij Delete, w prawo - Page Down.
• Pływanie do tyłu

Po naciśnięciu klawisza kierunkowego w dół, Lara popłynie w tył.
• Wyjście z wody

Aby wyjść z wody, podpłyń do brzegu i naciśnij Ctrl i klawisz kierunkowy w górę.
• Obrót o 180 stopni

Aby w wodzie wykonać obrót o 180 stopni, naciśnij klawisz End.
  » Wspinanie się
• Złapanie się krawędzi

Jeżeli chcesz się złapać krawędzi, naciśnij Alt, a później w odpowiednim momencie w powietrzu Ctrl. Musisz teraz cały czas trzymać Ctrl, aby nie puścić się krawędzi.
• Poruszanie się po krawędzi

Po uwieszeniu się na krawędzi, możesz naciskając odpowiednie klawisze kierunkowe poruszyć się w lewo lub w prawo.
• Wejście na podwyższenie

Jeżeli przed Larą znajduje się podwyższenie, naciśnij Ctrl i klawisz kierunkowy w górę, aby się na nie wspiąć.
• Stanie na rękach

Jeżeli chcesz, aby Lara podczas wchodzenia na blok, stanęła na rękach, naciśnij Ctrl, klawisz kierunkowy w górę i Shift.
• Drabinki

Jeżeli chcesz wspiąć się po drabince, podejdź do niej i naciśnij Ctrl i klawisz kierunkowy w górę. Aby nie spaść, nie puszczaj Ctrl. Gdy Lara jest na drabince możesz poruszać pannę Croft w lewo lub w prawo, w dół lub w górę. Służą do tego odpowiednie klawisze kierunkowe.
• Odskok od drabinki

Gdy Lara jest na drabince, możesz odskoczyć w tył. Służy do tego klawisz Alt. Jeżeli chcesz wykonać odskok z obrotem o 180 stopni, naciśnij Alt i End lub zamiast End klawisze kierunkowe w górę i w dół jednocześnie. W wypadku odskoku z obrotem o 180 stopni, Lara może w powietrzu złapać się krawędzi lub drugiej drabinki. Wykorzystaj w tym celu klawisz Ctrl.
• Małpie wspinanie

Poziome drabinki lub pnącza umożliwiają przejście nad przepaścią. Aby tego dokonać, należy stanąć tuż pod taką drabinką, podskoczyć oraz wcisnąć i przytrzymać Ctrl. Za pomocą klawiszy kierunkowych podążasz w odpowiednią stronę. Nie puszczaj Ctrl, bo inaczej spadniesz!
  » Rozglądanie się
Aby się rozejrzeć naciśnij i przytrzymaj klawisz 0 Ins na klawiaturze numerycznej. Teraz, naciskając klawisze kierunkowe możesz zmieniać ustawienie kamery. Gdy puścisz 0 Ins, kamera wróci do poprzedniego układu.
  » Broń i celowanie
• Wyciąganie broni

Po naciśnięciu Spacji, Lara wyciągnie broń. Aby ją schować naciśnij ten klawisz ponownie. Po wodą można korzystać z wyrzutnika harpunów. Jednak aby po raz pierwszy go wyciągnąć, należy otworzyć ekran ekwipunku, znaleźć tą broń i nacisnąć Ctrl.
• Strzelanie

Po wyciągnięciu broni można oczywiście strzelać, ale nie da się wspinać. Aby strzelić naciśnij klawisz Ctrl i przytrzymaj, aby oddać więcej strzałów. Lara celuje automatycznie. Jeżeli wróg schowa się, np. za słupem, wtedy Lara przestaje strzelać, ale jeżeli nie puścisz klawisza Ctrl, nadal będzie celować.
• Szybki wybór broni

W trakcie gry możesz szybko, bez zaglądania do ekwipunku, wybrać broń. Wystarczy nacisnąć klawisz z odpowiednią cyfrą. 1 - podstawowe pistolety, 2 - Shotgun, 3 - Desert Eagle, 4 - Uzi, 5 - wyrzutnik harpunów, 6 - MP5, 7 - Bazooka, 8 - wyrzutnik granatów.
  » Akcja
• Podnoszenie przedmiotów

Gdy zobaczysz przedmiot, który można podnieść, stań blisko niego i naciśnij Ctrl. Po zabraniu danego przedmiotu, znajduje się on w menu przedmiotów.
• Bloki

Gdy zobaczysz blok, czyli wyróżniający się najczęściej kolorem sześcian, możesz go popychać lub ciągnąć. Podejdź do niego i naciśnij i przytrzymaj Ctrl. Lara wtedy przygotuje się do danego ruchu. Aby pociągnąć blok do siebie naciśnij (nie puszczając Ctrl) klawisz kierunkowy w dół, a aby pchnąć klawisz kierunkowy w górę.
• Dźwignie

Do m.in. otwierania niektórych drzwi czy bram służą dźwignie. Gdy taką zobaczysz, podejdź do niej i naciśnij Ctrl. Niektóre dźwignie da się przestawić z powrotem. W takim wypadku należy nacisnąć ten klawisz ponownie.
• Dźwignie podwodne

Lara znajduje na swojej drodze także podwodne dźwignie. Aby je pociągnąć, podpłyń jak najbliżej oraz wciśnij i przytrzymaj Ctrl.
• Przyciski

Przyciski najczęściej otwierają drzwi, ale służą także innym celom. Aby taki przycisk nacisnąć, podejdź do niego blisko i naciśnij Ctrl. Niektóre przyciski uruchamiają "czasówki" i gdy czas minie, przycisk znów da się nacisnąć.
• Klucze, artefakty

Lara, podczas swoich przygód, znajduje różnego rodzaju klucze czy artefakty. Często należy je po prostu gdzieś umieścić, aby móc pójść dalej. Jeżeli zobaczysz "dziurkę od klucza" podejdź do niej i naciśnij Ctrl. Jeśli Lara posiada odpowiedni przedmiot, otworzy się menu, ustawione na właściwym kluczu/artefakcie. Teraz, aby go użyć, należy nacisnąć Ctrl lub Enter. "Dziurki od klucza" znajdują się najczęściej obok drzwi, które otwierają.
• Zjazd na linie

Gdy zobaczysz linę, możesz po niej zjechać na dół. Ustaw się na krawędzi podwyższenia, przodem do drążka, naciśnij Ctrl i przytrzymaj, aby Lara podczas zjazdu się nie puściła.
  » Pojazdy
• Quad

Klawisze kierunkowe lewo/prawo - poruszanie pojazdem w danym kierunku.
Ctrl - przyspieszenie pojazdu.
Alt - jazda do tyłu.
? - hamulec.
End + Klawisz kierunkowy lewo/prawo - wyjście z pojazdu.
Przyspieszenie - wciśnij hamulec (?), a następnie Ctrl i po krótkim czasie puść hamulec (Ctrl trzymaj nadal wciśnięty).
  » Flary

Aby rozświetlić ciemności najlepiej zapalić flarę. Służy do tego klawisz <. Flary palą się nawet w wodzie. Gdy Lara trzyma flarę, można się nadal wspinać, ale gdy wyciągnie broń, upuści flarę. W takim wypadku można ją podnieść, naciskając Ctrl.

  » Menu

W grze występują 3 rodzaje menu: menu przedmiotów, menu ekwipunku i menu opcji. Aby wejść do menu ekwpiunku należy nacisnąć podczas gry Esc. Teraz możemy za pomocą klawiszy kierunkowych w lewo lub w prawo, oglądać bronie, apteczki i flary. Znajduje się tu także zegarek, po wybraniu którego widzimy statystyki dla aktualnie przechodzonego levelu. Aby wybrać i użyć dany przedmiot należy nacisnąć Enter lub Ctrl. Aby zobaczyć menu przedmiotów naciśnij klawisz kursora w górę, a menu opcji klawisz kierunkowy w dół.

  » Szybki zapis/wczytywanie

Podczas gry można od razu otworzyć menu zapisu czy wczytania gry. Służy do tego klawisz F5 - zapis i F6 - odczyt.
  » Szybkie uzdrowienie

Larę można podczas gry ekspresowo uzdrowić, bez wchodzenia do ekwpiunku. Aby użyć małą apteczkę naciśnij 0, a dużą - 9. Gdy na drodze spotkasz zielony diament - podejdź do niego, a otrzymasz dodatkową porcję energii. Diament działa jak duża apteczka.