strona główna // forum // chat // kontakt // dodaj do ulubionych // ustaw jako startowąPowrót do spisu[EXCLUSIVE] - Wywiad z E.E. Knight

Copyright © 2004, TRComm


E.E. Knight jest autorem wydanej przed tygodniem oficjalnej powieści spod znaku Tomb Raider - The Lost Cult. W związku z tym wydarzeniem, razem z redakcją Tomb Raider Community przygotowaliśmy dla Was wywiad dotyczący książki.

TRComm: Czy może pan powiedzieć coś o fabule książki?

E.E. Knight: Jest to mieszanka przeszłości Lary i Von Croy'a, które ciągle wracają i prześladują Larę. Historia opowiada o antycznym kulcie, starszym niż ostatnia epoka lodowcowa. Von Croy razem z innym archeologiem przeprowadzili pierwsze poważne badania dotyczące wspomnianego kultu i społeczeństwa którym kierował, ale w obawie przed niektórymi z legend nie opublikowali wszystkich wyników badań. Na początku może się wydawać, że kult jest kolejną organizacją w stylu Illuminati pragnącej zawładnięcia nad światem, ale tak naprawdę stoi za tym coś o wiele potężniejszego. Mam nadzieję, że tyle Ci wystarczy.

TRComm: Niezła zachęta! W jaki sposób poznałeś świat Tomb Raider'a? Grałeś w którąś z gier?

E.E. Knight: Tak. Mój pierwszy kontakt z Tomb Raider'em to PC-towa wersja Tomb Raider II. Muszę przyznać, że to nadal moja ulubiona część, pomimo tego, że jej oprawa graficzna nie wydaje się w dzisiejszych czasach zbyt dobra. To był mój pierwszy kontakt z Larą, więc sentymenty biorą górę nad rozsądnymi argumentami mówiącymi dlaczego późniejsze części są lepsze. Grałem we wszystkie części, ale niektórych, jak np. Chronicles, nie przeszedłem w całości (nigdy też nie poradziłem sobie na tyle dobrze, żeby odblokować ukryte levele).

W badaniach pomocny okazał się przewodnik Susie Hamilton "Z archiwum Tomb Raider" oraz "Prima's Strategy Guide for The Angel of Darkness". Ten ostatni był niezbędny ponieważ gdy Angel of Darkness trafiał do sprzedaży ja już pisałem rękopis i nie miałem czasu przedzierać się przez kolejną grę i pisać książki. Niemniej jednak trochę pograłem, żeby poczuć klimat gry.

Aha, kupiłem też "Tech Manual" dotyczący pierwszego filmu, ale książka nie okazała się pomocna.

TRComm: Jesteś fanem Lary?

E.E. Knight: No jasne. Samo obserwowanie jej jak chodzi po korytarzach jest interesujące. O czołganiu nawet nie wspominam.

TRComm: Jakie elementy gry spodobały Ci się najbardziej i przemyciłeś je do książki?

E.E. Knight: Akcja gier nigdy nie odbywała się w jednym tylko miejscu. Przeskakiwałeś z Indii do Londynu, potem do Nevady... jak w filmie z Jamesem Bondem albo Indianą Jonesem. Dlatego w The Lost Cult Lara podróżuje z Londynu do Peru, na Południowy Pacyfik (z kilkoma pomniejszymi wycieczkami po drodze).

Jedyną rzeczą którą ciężko przenieść do książki jest straszna złożoność niektórych leveli. Jeżeli zrobisz sobie w wyobraźni tylko zarys tych wszystkich pomieszczeń i wyzwań z samej tylko świątyni w Indiach na początku TRIII już masz gotową prawie całą powieść. Przynajmniej jeśli wszystko opisywało by się tak, żeby czytelnik wiedział gdzie się znajduje. Tak więc otoczenie w mojej książce jest o wiele prostsze niż miałoby to miejsce w grze.

TRComm: Akcja pierwszej książki, "The Amulet of Power", rozgrywała się pomiędzy The Last Revelation i The Angel of Darkness. Kiedy rozgrywa się akcja Twojego dzieła w odniesieniu do Angel of Darkness i klasycznej serii?

E.E. Knight: Wszystko w mojej powieści dzieje się już po wydarzeniach z Angel of Darkness, ale nie chciałem pisać nic o losie Kurtisa Trenta w obawie, że komuś popsuję plany. Starałem się w całej historii umieścić małe odniesienia do każdej z gier.

TRComm: Podczas gdy Ty byłeś w połowie prac nad książką, Eidos zrezygnował z historii którą zapoczątkował Angel of Darkness i przeniósł produkcję gry do Crystal Dynamics. Czy w związku z tym musiałeś zmieniać coś co już wcześniej napisałeś?

E.E. Knight: Nie, ze względu na to co przed chwilą powiedziałem. W zasadzie to ta powieść nawiązuje bardziej do klasycznej Lary niż do tej znanej z Angel of Darkness, ale to ze względu na moje własne upodobania.

TRComm: The Lost Cult ukazuje się na kilka miesięcy przed premierą Tomb Raider VII. Eidos nie chce zdradzić jaka będzie Lara w nowej grze. Czy z Twojej powieści dowiemy się chociaż trochę o fabule nadchodzącej gry lub zmianach jakim ulegnie Lara?

E.E. Knight: Nie, ponieważ o niczym mi nie mówiono.

TRComm: Czy Eidos mówił Ci co możesz napisać a czego nie?

E.E. Knight: Tak. Żadnego alkoholu, papierosów, narkotyków. Bez nagości (przemyciłem troszkę, ale jest naprawdę bardzo dyskretna). Seks jedynie za ich pozwoleniem. Nie pamiętam czy mówili coś o wulgaryzmach. Na końcu historii Lara nie mogła być z nikim związana.

TRComm: Dlaczego trzy pierwsze tytuły serii ("The Amulet of Power", "The Lost Cult" i "Man of Bronze"), zostały napisane przez różnych autorów?

E.E. Knight: Zaplanowano, że książka ma się ukazywać do sześć miesięcy. To za dużo roboty dla jednej osoby, szczególnie, że większość profesjonalnych autorów ma także inne zobowiązania. Jestem wdzięczny, że pozowlono mi się podpisać własnym nazwiskiem i dano tyle swobody ile dano.

TRComm: Czy The Lost Cult wiąże się w jakiś sposób z dwiema pozostałymi powieściami, czy są to całkowicie osobne historie?

E.E. Knight: Wszystkie opowiadają inne historie, niemniej jednak słyszałem, że postać którą stworzyłem, Lancaster Urdmann, pojawi się także w "Man of Bronze". Ale nie czytałem rękopisu, więc nie jestem pewny. James A. Gardner skontaktował się ze mną aby dowiedzieć się w jakiej porze roku skończyła się moja powieść, gdzie Lara znalazła się pod koniec i co robiła.

TRComm: Czy Del Ray planuje wydać kolejne książki po ukazaniu się trzeciej częsci?

E.E. Knight: Mówi się o trzech kolejnych tytułach, ale prawdopodobnie wydawca najpierw oceni jak poradziły sobie pierwsze powieści. Nie wiem czy innych autorów też o tym poinformowano.

TRComm: Czytałeś pierwszą książkę z serii (Amulet of Power) autorstwa Michaela Resnick'a?

E.E. Knight: Tak. Ale ukazała się gdy ja już skończyłem pisać rękopis mojej części. Facet zna Afrykę.

TRComm: Czy Twoja powieść będzie inna od poprzedniej?

E.E. Knight: Lara jest trochę ostrożniejsza i nie sięga po broń tak szybko jak przedtem. Może ta cała przygoda zawarta w Angel of Darkness sprawiła, że stała się bardziej uważna. Uczyniłem ją też trochę gwiazdą, ale nie jest z tego faktu zadowolona. Książka jest bardziej fantastyczna, przynajmniej jeśli chodzi o "bossów"; dedykowałem ją H.P. Lovecraft'owi, więc to może naprowadzać nieco na styl.

TRComm: Jak sądzisz, czy udało Ci się zachować charakter Lary, którą znamy z gier?

E.E. Knight: Dobre pytanie. Starałem się aby była taka jak Lara z którą przemierzyłem te dziesiątki leveli. Wysportowana, twarda, sprytna, odważna, seksowna, troszkę obrazoburcza, trzymająca się własnych wartości i ideałów. To jest moja wizja i mam nadzieję, że się spodoba.

TRComm: Wielu fanom nie spodobała się swoboda z jaką Resnick podszedł do historii z Angel of Darkness i zmienił kilka szczegółów takich jak np. bronie.

E.E. Knight: Cóż, ja przy wyborze broni kierowałem się grafikami z Angel of Darkness - np. para H&K USP Match Editions (co ma sens ponieważ tą broń można używać zarówno lewą jak i prawą ręką). Dałem Larze też kaliber 45 ACP zamiast 9mm ponieważ biorąc pod uwagę bestie z jakimi będzie walczyła, na pewno chciałaby coś co mogłoby je powstrzymać (a także dlatego, że większe naboje lepiej działają z nowym systemem przeładowywania, który Lara właśnie testuje. Jego nazwa to VADS - Variable Ammunition Delivery System).

TRComm: Podaj jakiś dobry powód dla ktorego powinniśmy kupić Twoją książkę.

E.E. Knight: Jest to powieść którą czytasz z zapartym tchem nie mogąc się doczekać kiedy będziesz mógł przewrócić kolejną kartkę. Jestem dumny z tego co udało mi się zrobić z Larą w domu i poza nim, z jej relacji z Winstonem. Dowiadujesz się gdzie ukrywa ona swoje zdobycze, co chyba nie było pokazane w grze. Cofniesz się również w czasie do dni które Lara spędzała w Gordonstoun oraz do jej pierwszych przygód, co uważam za dość interesujące.

TRComm: Co fanom Tomb Raidera powinno spodobać się najbardziej?

E.E. Knight: Wydaje mi się, że fani będą czerpali przyjemność z czytania o tym jak Lara współdziała z innymi ludźmi, od studentów przez przedstawicieli rządu i na starych przyjaciołach kończąc. W grze komputerowej to mogłoby być nudne, ale w powieści się sprawdza.

TRComm: Może jakieś wskazówki mówiące czego możemy się spodziewać? Chodzi mi o jakieś uczucia Lary, pojawienie się znajomych postaci?

E.E. Knight: Lara będzie kimś zainteresowana i, dla odmiany, to ona będzie musiała się ubiegać o względy. Mówiłem, że będzie wątek związany z Wintstonem. Myślałem jeszcze nad pojawieniem się Larsona i Pierre'a, ale zdecydowałem, że wymieszam ich cechy i połączę w jedną postać.

TRComm: O, ja uwielbiam Larsona! Dziękuję panu za poświęcenie nam swojego czasu, wszyscy nie możemy się doczekać kiedy przeczytamy pańską książkę!

E.E. Knight: Dziękuję bardzo. Myślę, że system VADS, który zaprojektowałem jest czymś naprawdę niezłym; Ucieszyłbym się gdyby to wykorzystano w grze. Dziękuję za przeczytanie tego wywiadu i, mam nadzieję, książki.

I jeśli mogę dodać jeszcze coś: Mam nadzieję, że żaden z moich komentarzy dotyczących Eidosa nie miał negatywnego wydźwięku. Lara jest ich własnością i firma musi być ostrożna wydając zezwolenia na różne rzeczy. Naprawdę jestem wdzięczny za to, że dano mi taką swobodę przy pisaniu tej książki. Fakt iż mogłem stworzyć przygodę dla jednej z moich ulubionych bohaterek naprawdę jest spełnieniem moich marzeń.Material Copyright © of TRComm.Net. All rights reserved.
Rozmawiał: Greg Stein
Tłumaczenie: Grzeko