strona główna // forum // chat // kontakt // facebook // youtube

Powrót do Archiwum

GRUDZIEŃ 202230 grudnia 2022, by Cez
Wspomnienia redakcji WoTR, czyli serwis od kuchni
W dziale Teksty opublikowaliśmy artykuł pt. "20 lat minęło jak jeden dzień, czyli serwis WoTR od kuchni", w którym obecny skład redakcji i moderacji, a także założyciele strony oraz forum, wspominają dawne czasy, kiedy to projekt o nazwie World of Tomb Raider dopiero się rodził i jak później ewoluował. Miłej lektury »KLIK!«


Na zachętę zajawka naszych wspominek: Z pewnością 20 lat temu założyciel naszej strony Mr Macphisto nie przypuszczał, że jego projekt osiągnie tak duży sukces i że przez kolejne dwie dekady serwis World of Tomb Raider będzie nie tylko czołową polską stroną o Larze Croft, ale i że będzie w światowej czołówce. Wśród naszych Czytelników są z pewnością osoby, które towarzyszą nam od samego początku, są i tacy, którzy dołączyli w epoce trylogii Legend, czy też jeszcze później w epoce reboota. Podobnie jest ze zmieniającym się składem naszej redakcji i moderacji. Są wśród nas osoby nadal pamiętające początki, jak i osoby, które dołączyły niedawno, choć na naszą stronę zaglądają niewątpliwie od dawna.

W naszym artykule możecie poznać różne punkty widzenia aktualnego składu zespołu World of Tomb Raider - każdy z nas cofnął się do swojego własnego "pierwszego razu" z WoTR. Zanim oddamy głos tym osobom, przeczytajcie słowa Mr Macphisto, zwanego również Grzekiem. "Założyciel, poruszyciel i stwórca", jak sam siebie określa, oficjalnie uruchomił serwis WoTR 28 grudnia 2002 roku.

   


29 grudnia 2022, by Krystian
Spotkajmy się w marcu na Tomb Raider Party!
Wiemy, że na to czekaliście! Wiele razy prosiliście nas o spotkanie fanów. Oto i ono. W sobotę 11 marca 2023 roku widzimy się w Krakowie na Tomb Raider Party! Główną częścią programu będzie impreza w klubie Kicz, na ulicy Bożego Ciała 7, startująca o 20:30. Chcemy, aby możliwe było bezpośrednie spotkanie ludzi, którzy na co dzień znają się wyłącznie z sieci. A jak wiadomo, najlepiej łączą wspólna pasja i wspólna impreza! Dołączcie do wydarzenia na Facebooku, by dać nam znać, że jesteście zainteresowani! Z kolei »TUTAJ« zobaczcie zwiastun na naszym kanale na YouTube.

Sama część taneczna Tomb Raider Party odbywać się będzie w rytmach imprezowych klasyków z lat 80., 90., i 00., ponieważ profilem klubu są w sporej mierze oldschoolowe, popowe i rockowe brzmienia, znane min. z MTV. Oczywiście nie zabraknie też kilku kultowych utworów znanych z gier i filmów Tomb Raider! Imprezę rozgrzeje DJ-rezydent klubu Kicz - DJ Tee, który uwielbia zarówno popową klasykę, jak i house, zwłaszcza z lat 90. Jeżeli jednak macie własne sugestie co do muzyki lub utworów, nie wahajcie się podejść do DJa i poprosić o to, czego chcecie. DJ Tee obiecał nam, że zrobi wszystko, co w jego mocy, abyście byli zadowoleni.


Specjalnie na tę imprezę załoga klubu stworzy dla Was drinki inspirowane przygodami Lary Croft. Choć na razie nie możemy zdradzać szczegółów, obiecujemy Wam, że będziecie zadowoleni. I tak, klub pamięta również o opcjach bezalkoholowych. Oprócz tego specjalnego menu, podczas imprezy dostępna będzie również regularna karta, w której znajdziecie zarówno dobrze znane klasyczne drinki i napoje, jak i autorskie wariacje. A jeśli lubicie shishę, mamy dla Was dobrą wiadomość - będzie okazja spróbować i jej podczas imprezy! Nie zapomnijcie polubić facebookowy profil klubu Kicz oraz zaobserwować na Instagramie, aby być na bieżąco!

Dla uczestników imprezy redakcja World of Tomb Raider szykuje także małe "pakiety wejściowe" z pamiątkami, które pokażemy Wam już niebawem. Śledźcie więc naszą stronę uważnie! Dodatkową atrakcją związaną z Tomb Raider Party będzie poprzedzający ją wspólny spacer po Wzgórzu Wawelskim z przewodnikiem, podczas którego będziecie mogli rozwiązać proste zagadki i zgarnąć dodatkowe tombraiderowe nagrody! O szczegółach na temat tego spaceru opowiemy więcej bliżej właściwej daty. Na chwilę obecną możemy jednak z całą pewnością powiedzieć, że będzie miał on miejsce w dniu imprezy w godzinach popołudniowych.

Udział w Tomb Raider Party będzie bezpłatny, ale jeżeli chcecie zarezerwować miejsce siedzące podczas imprezy, prosimy o kontakt z klubem pod adresem info@kiczclub.pl. Cena rezerwacji: 30 zł (do wykorzystania przy barze podczas imprezy). Prosimy o dopisanie w treści wiadomości hasła: WoTR.

UWAGA! Impreza w klubie przeznaczona jest dla osób PEŁNOLETNICH! Organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za osoby niepełnoletnie i zastrzegają sobie prawa do odmówienia udziału w wydarzeniu osobom poniżej 18 roku życia. Ograniczenia wiekowe nie obowiązują w przypadku wspólnego spaceru po Wzgórzu Wawelskim, jednak osoby niepełnoletnie powinny przybyć na nią z opiekunem.

Nie możemy się już doczekać spotkania z Wami i wspólnej imprezy! Do zobaczenia 11 marca w Krakowie! Więcej szczegółów już wkrótce, w tym i konkursy powiązane z Tomb Raider Party. Kompozytor Nathan McCree przekazał nam wydanie Gold Ultimate Edition albumu The Tomb Raider Suite wraz z autografem. Będzie to jedna z nagród.

   


29 grudnia 2022, by Cez
Nazwij artefakty i zdobądź kompletną trylogię!
Wczoraj zakończyliśmy konkurs artystyczny z okazji 20-lecia serwisu World of Tomb Raider, więc pora na drugi, tym razem związany z wiedzą. Zabawę, w której możecie zdobyć dwie kopie kompletnej trylogii surwiwalowej oraz grę studia Crystal Dynamics Marvel's Avengers, kierujemy do członków naszej facebookowej Grupy WoTR. Na tablicy korkowej umieściliśmy przypinki z różnymi przedmiotami, głównie artefaktami zdobytymi przez Larę. Pomyśleliśmy, że poprosimy Was o odgadnięcie, co to za przedmioty! :)


Regulamin konkursu:

1. W konkursie może wziąć udział każdy członek facebookowej Grupy World of Tomb Raider - LaraCroft.PL z wyjątkiem redaktorów i moderatorów serwisu World of Tomb Raider.

2. W konkursie wyłonionych zostanie trzech zwycięzców. Jeden otrzyma cyfrowy pakiet Tomb Raider: Definitive Survivor Trilogy na PlayStation, drugi analogiczny pakiet na Xboxa, a trzeci cyfrową grę Marvel's Avengers Digital Deluxe na PS4. Sponsorem nagród jest studio Crystal Dynamics.

3. Zadanie wygląda następująco: przyjrzyj się przedmiotom ponumerowanym od 1 do 12 na załączonej grafice. Ustal, jak nazywa się dany przedmiot (dozwolona jest nazwa w j. polskim lub angielskim) i podaj tytuł gry, w której ten przedmiot pojawia się chronologicznie (według dat wydania gier) najwcześniej. 1 punkt uczestnik otrzyma za każde poprawne podanie tytułu gry i 1 punkt za każdą poprawną nazwę przedmiotu. Łącznie można zdobyć 24 punkty. Opcjonalnie uczestnik może krótko odpowiedzieć na pytanie "jakim artefaktem, który zdobyła Lara, chciałbyś dysponować i dlaczego?" Odpowiedź należy przesłać w mailu na adres redakcjawotr@gmail.com w temacie wpisując "Konkurs na 20-lecie", a w treści imię i nazwisko lub nick, którym uczestnik posługuje się w Grupie WoTR, a także informację, czy uczestnika interesuje wygrana w postaci trylogii Tomb Raider na PS4 lub Xboxa czy też Marvel's Avengers. Jeden uczestnik może przesłać maksymalnie jedno zgłoszenie.


4. Na odpowiedzi czekamy do 8 stycznia 2023 roku do godziny 23:59 czasu polskiego. Po tej dacie redakcja sprawdzi, którzy trzej uczestnicy uzyskali największą liczbę punktów. W przypadku remisu o zwycięstwie będą decydowały odpowiedzi na dodatkowe pytanie. Nagrody, czyli kody na gry, zostaną przesłane do zwycięzców za pomocą e-maila.

5. Uczestnik konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych (zgodnie z Ust. z dn. 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych - Dz. U. Nr 101/2002, poz. 926 z późn. zm. i zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. - Dz. U. UE L 119 z 2016 r., str.1-88) przez World of Tomb Raider wyłącznie na potrzeby przeprowadzenia konkursu. Uczestnik wyraża również zgodę na publikację swojego imienia i nazwiska, jeśli okaże się zwycięzcą.

   


28 grudnia 2022, by Cez
Znane osoby złożyły nam życzenia urodzinowe!
Jak świętować 20-lecie serwisu World of Tomb Raider, to z wielką pompą! :) Jest nam niezmiernie miło zaprezentować Wam kilkuminutowy filmik zawierający życzenia dla naszej ekipy i polskiej społeczności fanów Lary Croft od wyjątkowych osób. Są wśród nich angielskie oraz polskie aktorki głosowe, które wcielały się w Larę, kompozytor muzyki, oficjalna cosplayerka, przedstawiciele firm oraz najbardziej znani fani ze światowego fandomu. Dziękujemy serdecznie za te życzenia! Filmik zobaczcie »TUTAJ«


Nasz filmik rozpoczynamy od życzeń, które przekazały nam absolutnie wyjątkowe panie, czyli oryginalne głosy Lary Croft z pierwszych sześciu gier stworzonych przez Core Design. I tak najpierw możecie usłyszeć znajomy głos Shelley Blond z TR1, następnie Judith Gibbins z TR2 i TR3, która nawiązuje w swoich życzeniach do słynnego toru przeszkód w Croft Manor, a następnie Jonell Elliott, czyli Lara z TR4, TR5 i Angel of Darkness. Filmik kończymy ponownym mocnym uderzeniem. Na końcu możecie usłyszeć życzenia od Kingi Suchan, która dubbingowała Alicię Vikander w filmie Tomb Raider (2018) oraz życzenia od Karoliny Gorczycy, czyli polskiej Lary z trylogii surwiwalowej.

W filmiku pojawiają się także życzenia od kompozytora Petera Connelly'ego, od oryginalnego głosu Jonaha z trylogii surwiwalowej, od Meagan Marie ze studia Crystal Dynamics, czy też od przedstawiciela polskiego dystrybutora Cenega Przemysława Zalewskiego. Nie zabrakło życzeń od oficjalnej polskiej cosplayerki Ethlaine oraz od najbardziej znanych fanów w całym tombraiderowym, światowym fandomie - wspomnieni fani to Ash z serwisu Tomb of Ash, Chris z Raidercast, Steve of Warr, a także nieoficjalny głos Lary, czyli J. R. Milward. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim za te wspaniałe życzenia!

   


28 grudnia 2022, by Redakcja
20 lat minęło jak jeden dzień! Święto serwisu WoTR
Choć trudno w to uwierzyć, dziś minęło dokładnie 20 lat od momentu, kiedy to Mr Macphisto oficjalnie odpalił serwis World of Tomb Raider. Z tej okazji mamy dla Was kilka niespodzianek, o których więcej dowiecie się w najbliższych dniach. Będzie kolejny konkurs, redakcyjne wspomnienia, niespodzianka od niesamowitych, znanych osób oraz zapowiedź wydarzenia, którego w historii WoTR jeszcze dotąd nie było. Zanim jednak to wszystko ujawnimy, zacznijmy od tradycyjnego, corocznego newsa, w którym podsumujemy mijające 12 miesięcy.

Właśnie czytacie newsa nr 3121, a to oznacza, że w 2022 roku napisaliśmy dokładnie 61 newsów (w poprzednim roku było ich 144). Wyraźny spadek spowodowany jest tym, że rok 2022 był bardzo ubogi w kwestii tombraiderowych nowości. Rok wcześniej obchodziliśmy 25-lecie całej serii, stąd ogromna liczba newsów w roku 2021. Jeśli chodzi o podsumowanie całościowe, to serwis WoTR istnieje dokładnie 7305 dni. Gdy podzielimy tę liczbę przez ilość newsów, czyli 3121, wychodzi na to, że średnio w skali 20 lat co 2-3 dni publikowaliśmy nowego newsa. Więcej statystycznych ciekawostek zamieściliśmy w specjalnym filmiku na naszym kanale w serwisie YouTube.


2022 rok był pod kilkoma względami pechowy dla serii Tomb Raider, a to głównie za sprawą wygaśnięcia praw do kolejnej ekranizacji z Alicią Vikander. W chwili obecnej nie wiemy, co dalej z następnym filmem - kto go wyprodukuje i kto w nim zagra Larę Croft. W maju społeczność fanów obiegła zaskakująca wiadomość o tym, że szwedzka grupa Embracer wykupiła za bezcen markę Tomb Raider i studio Crystal Dynamics od Square Enix. W grudniu dodatkowo dowiedzieliśmy się, że to Amazon Games został nowym, światowym wydawcą gier z Larą. W chwili obecnej nie wiemy o kolejnej przygodzie niczego więcej poza tym, że powstaje na silniku Unreal Engine 5. Dodajmy, że świetną ciekawostką dla fanów w 2022 roku była publikacja filmu animowanego Tomb Raider: The Myth of El Hawa, który odpowiada na pytanie, co się stało z Larą po wypadku w Wielkiej Piramidzie na końcu gry Tomb Raider IV.

Jeśli chodzi o serwis WoTR, to w 2022 roku opublikowaliśmy dokładny opis i recenzję londyńskiej, interaktywnej atrakcji Tomb Raider: The Live Experience, która zadebiutowała w maju. W sierpniu z kolei jako pierwsi na świecie ujawniliśmy przykrą i jednocześnie szokującą dla wielu fanów informację o tym, że Crystal Dynamics z pomocą chińskiego studia Virtuos pracowało nad remasterem Tomb Raider Anniversary, jednak projekt ku rozpaczy fanów został anulowany (link do newsa). Dodajmy też, że na początku roku pomogliśmy magazynowi CD-Action w przygotowaniu cyklu wspominkowych artykułów pt. "Tomb Raider: 25 lat agresywnej archeologii". Ważnym wydarzeniem było również to, że nasza Grupa World of Tomb Raider - LaraCroft.PL przekroczyła liczbę 2000 użytkowników. Dziękujemy!

Co przyniesie przyszłość? Czekamy na pierwsze, szczegółowe informacje na temat trzynastej już głównej gry z Larą Croft. Czekamy również na nowinki o tym, kto stworzy kolejny film. W 2023 roku powinien zadebiutować serial anime na Netflixie, a gra mobilna Tomb Raider Reloaded ma otrzymać wreszcie oficjalną datę premiery. Wkrótce również fani otrzymają stołową grę RPG pt. Lara Croft's Tomb Raiders. 2023 rok przyniesie też wielką niespodziankę dla fanów TR Angel of Darkness. J. R. Milward wyda długo oczekiwaną, książkową kontynuację Anioła Ciemności pt. Tomb Raider: Path of the Black Alchemist.

Na koniec ciekawostka - jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda praca przy serwisie World of Tomb Raider od kuchni, to zapraszamy do wysłuchania krótkiej rozmowy z redaktorem naczelnym Cezem, którego przepytali młodzi uczestnicy Pracowni Nowych Mediów >> klik!

Dziękujemy, że jesteście z nami 20 lat i liczymy na to, że przez kolejne 20 lat nadal się to nie zmieni!

   


28 grudnia 2022, by Cez
Oto Wasze kartki z okazji naszych 20. urodzin!
Pora na rozwiązanie naszego konkursu z okazji 20-lecia serwisu World of Tomb Raider :) Nadesłane kartki urodzinowe zamieściliśmy na naszym fanpage'u na Facebooku. Poniżej widzicie zwycięską trójkę. Wybór tradycyjnie nie był łatwy! Powiększcie poniższe miniaturki, by zobaczyć całe prace.

Pierwsze miejsce jury przyznało Marcie Tracz, która wygrywa unikalny Lara Pack, czyli kolekcjonerskie wydanie gier Tomb Raider I-Tomb Raider IV z 2001 roku wraz z Goldami + z podkładką pod mysz z klasyczną Larą. "Rysowanie kartki było przyjemnością samą w sobie, ale niesamowicie się cieszę z wygranej" - mówi Marta, która stworzyła swoją kartkę za pomocą akwareli i czarnego cienkopisu, a następnie pracę zeskanowała. Koniecznie przyjrzyjcie się detalom, różnym symbolom związanym z przygodami Lary. "Jak już wybrałam z kilku pomysłów, co chcę narysować w detalach, to na kartce A4 zrobiłam szkic ołówkiem. Potem cienkopisem oznaczyłam główne kontury i wymazałam ołówek. Następnie najprzyjemniejsza część, czyli kolorowanie akwarelami, a dalej jeszcze poprawki cienkopisem konturów, gdzieniegdzie biały cienkopis oraz kredki dla szczegółów". Marto, gratulujemy!


Drugie miejsce zajął Paweł Szustakowski, który wygrywa oficjalny portfel z logo Shadow of the Tomb Raider + steelbook Shadow of the Tomb Raider + podkładkę pod mysz z klasyczną Larą. Szusti bardzo często podsyła nam fantastyczne prace. Tym razem postawił na kartkę w formie komiksu nawiązującego do gry TR Underworld i młota Thora. Tradycyjnie gratulujemy pomysłu i poczucia humoru :)


Podium zamyka praca Sabiny Wilczek, która jest kolażem różnych oficjalnych grafik z Larą Croft. Kartka ma formę składaną - widzimy zarówno przód jak i tył okładki, a także wnętrze kartki. W środku zaintrygowały nas życzenia zapisane hieroglifami, czyli coś, co fani pani archeolog kochają najbardziej. Po wnikliwej analizie starożytnego pisma, wydedukowaliśmy, że Sabina zapisała na kartce: "Szczęśliwych urodzin i świetlanej przyszłości życzy wierna fanka". W nagrodę otrzymuje od nas oficjalną torbę na ramię z logo gry Tomb Raider (2013) + podkładkę pod mysz z klasyczną Larą. Gratulujemy!


Spośród nadesłanych prac, które nie znalazły się w pierwszej trójce, chcieliśmy wyróżnić prace Małgorzaty i Wiktorii. Kartki ich autorstwa, a także wiele innych, znajdziecie na Facebooku.

To nie koniec atrakcji z okazji 20-lecia serwisu World of Tomb Raider. Właściwie to dopiero początek… Jeszcze dziś, a także w kolejnych dniach spodziewajcie się sporych atrakcji, w tym kolejnego konkursu! :)

   


26 grudnia 2022, by Cez
Sprzedano ponad 95 milionów Tomb Raiderów
Zbliżamy się do 100 milionów! Nowy, światowy wydawca serii Tomb Raider, czyli firma Amazon Games, ujawniła, że w ciągu 26-letniej historii tej marki sprzedano łącznie ponad 95 milionów kopii gier z Larą Croft, zarówno pudełkowych jak i cyfrowych. W październiku ubiegłego roku (link do newsa) informowaliśmy o liczbie ponad 85 milionów egzemplarzy, co oznacza, że w nieco ponad rok sprzedano kolejne 10 milionów sztuk.


Jeszcze w maju firma Square Enix w momencie rozpoczęcia procedury sprzedaży marki Tomb Raider szwedzkiej firmie Embracer Group informowała, że sprzedało się 88 milionów egzemplarzy gier z Larą Croft. Z kolei z jeszcze wcześniejszych raportów Square Enix wynikało, że do marca 2020 roku sprzedano łącznie 75 milionów kopii. Dla porównania przytoczmy liczbę, jaką podano latem 2014 roku. Wówczas światowy wydawca mówił o 42 milionach sprzedanych sztuk gier z panną Croft.

Serwis Tweak Town wykonał widoczne obok zestawienie, z którego wynika, że najlepiej sprzedającą się franczyzą w historii gier wideo jest oczywiście Mario z wynikiem 776 milionów sprzedanych egzemplarzy. Na drugim miejscu znajduje się Tetris (495 milionów), a na trzecim Pokemony (440 milionów). Inne popularne marki są widoczne na wykresie - kliknij, by go powiększyć.

   


17 grudnia 2022, by Cez
Stwórz kartkę z okazji naszych 20. urodzin!
Za niecałe dwa tygodnie, 28 grudnia, serwis World of Tomb Raider będzie obchodził okrągłe, dwudzieste urodziny! Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was sporo atrakcji. Już dziś prezentujemy pierwszą z nich - konkurs, w którym można wygrać unikalne gadżety, m.in. zafoliowany, nierozpakowany od 21 lat zestaw kolekcjonerski Lara Pack, zafoliowane od 1997 roku podkładki pod mysz oraz torbę, portfel i steelbook promujące najnowsze gry z Larą Croft. Do dzieła! Oderwijcie się na chwilę od świątecznych przygotowań i najpóźniej w drugi dzień świąt podeślijcie nam kartkę urodzinową :)


Regulamin konkursu:

1. W konkursie może wziąć udział każdy z wyjątkiem jurorów serwisu World of Tomb Raider. Jurorami są redaktorzy serwisu WoTR, moderatorzy Grupy World of Tomb Raider - LaraCroft.PL oraz polska twórczyni fanartów Wiola (link!).

2. W konkursie przewidziano trzy zestawy nagród: 1) unikalny Lara Pack, czyli kolekcjonerskie wydanie gier Tomb Raider I-Tomb Raider IV z 2001 roku wraz z Goldami + podkładka pod mysz z klasyczną Larą, 2) oficjalna torba na ramię z logo gry Tomb Raider (2013) + podkładka pod mysz z klasyczną Larą, 3) oficjalny portfel z logo Shadow of the Tomb Raider + steelbook Shadow of the Tomb Raider + podkładka pod mysz z klasyczną Larą. Sponsorem zestawu Lara Pack oraz podkładek pod mysz jest Awe - założyciel dawnej, zarchiwizowanej strony Tomb Raider PL (link!), a sponsorem torby na ramię, portfela i steelbooka polska twórczyni fanartów Wiola.


3. Aby wziąć udział w konkursie, należy na naszego maila redakcjawotr@gmail.com przesłać w formie pliku JPG lub PNG skan/zdjęcie pracy plastycznej wykonanej dowolną techniką lub grafikę komputerową. Temat pracy: kartka z okazji 20. urodzin serwisu World of Tomb Raider. W temacie maila należy wpisać "Konkurs urodzinowy", a w treści swoje imię i nazwisko. Jeden uczestnik może wysłać maksymalnie jedną pracę.

4. Konkurs trwa od 17 grudnia 2022 roku do 26 grudnia 2022 roku do godziny 23:59. Po upływie tego terminu jury wybierze trzy najciekawsze prace. Zwycięzca konkursu wybierze jeden zestaw nagród spośród trzech opisanych w punkcie nr 2; osoba, która zajmie drugie miejsce wybierze jeden zestaw spośród dwóch pozostałych, a osoba z trzeciego miejsca otrzyma zestaw, którego nie wybierze pozostała dwójka. Nagrody prześlemy paczkomatem lub pocztą tylko na terenie Polski.

5. Uczestnik konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych (zgodnie z Ust. z dn. 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych - Dz. U. Nr 101/2002, poz. 926 z późn. zm. i zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. - Dz. U. UE L 119 z 2016 r., str.1-88) przez World of Tomb Raider wyłącznie na potrzeby przeprowadzenia konkursu. Uczestnik wyraża również zgodę na publikację swojego imienia i nazwiska, jeśli okaże się zwycięzcą.

   


15 grudnia 2022, by Cez
Kolejną grę Tomb Raider wyda Amazon Games!
Studio Crystal Dynamics poinformowało, że wydawcą kolejnej gry Tomb Raider będzie Amazon Games. Jednocześnie zapowiedziano, że powstająca gra jest wciąż na wczesnym etapie produkcji i że będzie to tytuł multiplatformowy dla jednego gracza. Data premiery wciąż nie została podana.

Kiedy Embracer Group przejęło markę Tomb Raider i studio Crystal Dynamics, wydawało się, że nowym wydawcą serii będzie jedna z firm wchodzących w skład Embracer, czyli np. Plaion (do niedawna Koch Media) lub THQ Nordic. Okazuje się, że Crystalsi za zgodą właściciela, czyli Embracer, podpisali umowę z Amazon Games na wydanie kolejnej gry roboczo zwanej Tomb Raiderem 12.

Z oświadczenia prasowego wiemy jedynie, że kolejna gra będzie przygodą dla jednego gracza, opartą na narracji, która będzie kontynuować historię Lary Croft. Tytuł będzie zawierał wszystkie elementy, które uczyniły z Tomb Raidera jedną z najbardziej kultowych serii gier, dając graczom kontrolę nad pewną siebie i wielowymiarową bohaterką, czyli Larą Croft, w środowisku nastawionym na eksplorację i kreatywne wyznaczanie ścieżek, z niekończącymi się zagadkami do rozwiązania oraz szeroką gamą wrogów, których trzeba pokonać. Crystal Dynamics wykorzystuje moc i najnowszą technologię Unreal Engine 5, aby przenieść fabułę na wyższy poziom w największej i najbardziej rozbudowanej grze z serii Tomb Raider. Tytuł jest obecnie we wczesnym stadium rozwoju, a dodatkowe szczegóły zostaną ogłoszone w późniejszym terminie.


"Tomb Raider to jedno z najbardziej ukochanych IP w historii rozrywki" - mówi Christoph Hartmann, wiceprezes Amazon Games. "Amazon Games jest zaangażowane w dostarczanie graczom gier najwyższej jakości od najlepszych deweloperów, na wszystkich platformach i w różnych gatunkach, więc jesteśmy zaszczyceni możliwością współpracy z tym historycznym deweloperem i franczyzą. Nasz zespół jest niesamowicie podekscytowany współpracą z utalentowanym i wizjonerskim zespołem Crystal Dynamics, który dostarczy graczom na całym świecie kolejny rozdział sagi Lary Croft."

"Crystal Dynamics po przejęciu przez Embracer ma niezwykłą okazję, aby na nowo zdefiniować, czym dla serii Tomb Raider jest relacja z wydawcą" - mówi Scot Amos, szef studia Crystal Dynamics. "Transformacja jest tym, czego szukamy, a w Amazon Games znaleźliśmy zespół, który podziela naszą kreatywną wizję, ambicje i wartości dla uniwersum Lary Croft w całym spektrum możliwości. Mają wyjątkową zdolność, aby na nowo określić, czym jest współpraca wydawnicza i deweloperska, i jesteśmy chętni do wykuwania tej nowej ścieżki razem, zaczynając od budowania największej i najlepszej jak dotąd gry Tomb Raider!"

"Jestem bardzo szczęśliwy, że Crystal Dynamics znalazło fantastycznego partnera dla jednego z najsilniejszych IP i najbardziej ambitnych projektów w naszym portfolio. Odkąd Crystal Dynamics i Eidos Montréal dołączyły do rodziny i stały się naszą dwunastą grupą operacyjną, naszą wspólną ambicją było znalezienie partnera, który podzielałby kreatywną wizję i ambicje Crystal Dynamics dotyczące Tomb Raidera, a także umożliwiłby im dalsze tworzenie niesamowitych gier AAA na PC i konsole" - mówi Lars Wingefors, współzałożyciel i dyrektor generalny Grupy Embracer.

   


7 grudnia 2022, by Cez
Fanka stworzyła niezwykły album muzyczny
Wybitne projekty fanów Lary Croft warto wyróżniać! Znana w tombraiderowym fandomie youtubowa parodystka Norsk Chick stworzyła niesamowite dzieło - niemal godzinny album muzyczny pt. "Lara's Home - Lofi Beats for Raiding Tombs" zainspirowany muzyką i dźwiękami z niemal wszystkich gier z serii Tomb Raider. Cały album możecie przesłuchać tutaj. W opisie filmu jest również link do pobrania plików mp3.

Album "Lara's Home - Lofi Beats for Raiding Tombs" składa się z 21 utworów. Są one melodyjne, często chilloutowe, a każdy z nich opiera się na kilku utworach znanych z gier z Larą Croft, od Tomb Raider I po Shadow of the Tomb Raider. W tle przewijają się znane fanom dźwięki, które Norsk Chick wplotła w swoją muzykę - słyszymy np. dźwięk towarzyszący nam podczas korzystania z apteczki czy też tykanie zegara w Croft Manor. Jest to jedno wielkie pomieszanie z poplątaniem, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Jedno jest pewne - w momencie, w którym w serii Tomb Raider mamy przerwę w oczekiwaniu na kolejną grę i film, autorka tego muzycznego albumu dostarczyła społeczności fanów jedną godzinę bardzo przyjemnej rozrywki.


Na uwagę zasługuje także youtubowy kanał Tomb Ambient Reimagined >> klik! Publikuje on wyciszające filmiki z dźwiękami otoczenia charakterystycznymi dla danego levelu z gier Tomb Raider. Przykładowo filmik dedykowany levelowi KV5 z gry Tomb Raider IV składa się z warstwy dźwiękowej (wiatr, burza piaskowa) oraz wizualnej - na ekranie widzimy grafikę zainspirowaną loading screenami z gry Tomb Raider III, a na niej zabytki Doliny Królów, skorpion, pochmurne niebo oraz oczywiście Lara Croft.

Skoro o utalentowanych fanach mowa, to nie może zabraknąć polskiego akcentu. Konrad Majewski robi furorę w social mediach za sprawą publikacji świetnych prac z Larą Croft, które są doceniane przez fanów serii z całego świata. Wielokrotnie publikowaliśmy je na naszym fanpage'u na Facebooku oraz w naszej Grupie WoTR. Profil Konrada na Twitterze znajdziecie tutaj.