strona główna // forum // chat // kontakt // facebook // youtube

Powrót do Archiwum

GRUDZIEŃ 202131 grudnia 2021, by Cez
KONKURS! Zgarnij całą trylogię na konsolę!
Pora na drugi konkurs z okazji 19. urodzin serwisu World of Tomb Raider - LaraCroft.PL oraz święta fanów Lary, czyli sylwestra :) Gracze PC-owi mogą za darmo zgarnąć trylogię surwiwalową ze sklepu Epic Games, a my oferujemy Wam to samo w przypadku Xboxa i PlayStation! Mamy dla Was aż 8 pełnych wersji gier: dwa zestawy Tomb Raider: Definitive Survivor Trilogy, a w każdym z nich po trzy gry wraz ze wszystkimi DLC: Tomb Raider: Definitive Edition, Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration oraz Shadow of the Tomb Raider: Definitive Edition, a także jako nagrody pocieszenia dwie gry NieR Replicant.


Regulamin konkursu:

1. W konkursie może wziąć udział każdy z wyjątkiem redaktorów i moderatorów serwisu World of Tomb Raider - LaraCroft.PL.

2. W konkursie wyłonionych zostanie czterech zwycięzców. Jeden otrzyma cyfrowy pakiet Tomb Raider: Definitive Survivor Trilogy na PlayStation, drugi analogiczny pakiet na Xboxa, trzeci grę NieR Replicant na Steama, a czwarty NieR Replicant na PS4. Sponsorem nagród jest studio Crystal Dynamics.

3. Zadanie jest dwuetapowe. Najpierw należy rozwiązać widoczny poniżej rebus o kategorii "kraj", a następnie odpowiedzieć na pytanie: "wymień tytuły gier z Larą Croft, w których bohaterka odwiedziła kraj będący rozwiązaniem rebusu". Za poprawne rozwiązanie rebusu uczestnik otrzyma 2 punkty, a za każdy prawidłowo wymieniony tytuł gry po jednym punkcie. Odpowiedź (rozwiązanie rebusu oraz tytuły gier) należy przesłać w jednym mailu na adres redakcjawotr@gmail.com w temacie wpisując "Konkurs urodzinowy", a w treści imię i nazwisko oraz informację, czy uczestnika interesuje platforma PlayStation czy Xbox. Jeden uczestnik może przesłać jedno zgłoszenie.


4. Na odpowiedzi czekamy do 8 stycznia 2022 roku do godziny 23:59 czasu polskiego. Po tej dacie redakcja sprawdzi, którzy czterej uczestnicy uzyskali największą liczbę punktów. W przypadku remisu o zwycięstwie będzie decydowała nie tylko liczba punktów, ale i kolejność zgłoszeń. Nagrody, czyli kody na gry, zostaną przesłane do zwycięzców za pomocą e-maila.

5. Uczestnik konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych (zgodnie z Ust. z dn. 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych - Dz. U. Nr 101/2002, poz. 926 z późn. zm. i zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. - Dz. U. UE L 119 z 2016 r., str.1-88) przez World of Tomb Raider wyłącznie na potrzeby przeprowadzenia konkursu. Uczestnik wyraża również zgodę na publikację swojego imienia i nazwiska, jeśli okaże się zwycięzcą.

   


29 grudnia 2021, by Cez
Cała trylogia przez tydzień ZA DARMO na PC!
Będziecie grali w grę w sylwestra? Powinniście! Takiej promocji w historii serii Tomb Raider jeszcze nie było. Od dziś aż do 6 stycznia do godziny 17:00 w sklepie Epic Games można zupełnie za darmo pobrać trzy gry składające się na trylogię surwiwalową z wszystkimi DLC: Tomb Raider (2013), Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration oraz Shadow of the Tomb Raider: Definitive Edition. Nie przegapcie tej okazji, by nadrobić zaległości!


Epic Games Store to powstała w 2018 roku PC-owa platforma, konkurencyjna względem znanego od 2003 roku Steama. Dziś Epic przeżywa prawdziwe oblężenie, serwery padają, (spokojnie, macie aż tydzień na ściągnięcie Tomb Raiderów!), co niewątpliwie ma związek z tą ogromną promocją. Przyjaźń Epic z Larą nie rozpoczęła się dziś. Przypomnijmy, że w 2021 roku z okazji 25-lecia serii doszło do crossoveru serii Tomb Raider z grą Fortnite, która jest flagowym tytułem firmy Epic Games.

A co z graczami konsolowymi? Czy również będą mieli szansę na trylogię surwiwalową wartą ponad 200 zł zupełnie "za free"? Tak - zajrzyjcie do nas jutro, w sylwestra, a podpowiemy konsolowcom, co zrobić, byście i Wy mogli grać w grę - ZA DARMO! :)

   


28 grudnia 2021, by Redakcja
Zdmuchujemy 19 świeczek. Znów są nasze urodziny!
Od roku jesteśmy już pełnoletni, za rok będziemy świętować okrągłą dwudziestkę, a to oznacza, że dziś stuknęło nam dziewiętnaście lat! :) Tak, zgadza się, jeden z czołowych światowych serwisów o pani archeolog, czyli World of Tomb Raider - LaraCroft.PL powstał dokładnie 19 lat temu - 28 grudnia 2002 roku. Jeszcze dziś o godzinie 19:00 wystartuje nasz urodzinowy live stream, podczas którego rozwiążemy pierwszy urodzinowy konkurs i zapowiemy kolejny.

Najpierw zgodnie z tradycją wymieńmy liczby - właśnie czytacie newsa nr 3060, a to oznacza, że w 2021 roku napisaliśmy dokładnie 144 newsy (w poprzednim roku było ich 69). Ogromna liczba wiadomości wynika nie z premiery kolejnych gier czy filmów (drugi film z Alicią miał zadebiutować w marcu, ale nie udało się - rozumiecie, bo COVID), ale z obchodów 25-lecia serii Tomb Raider. Kończący się rok został zdominowany przez tę właśnie okoliczność. Wraz z twórcami odkopaliśmy masę archiwalnych materiałów od gry Tomb Raider I poczynając, a kończąc na Shadow of the Tomb Raider. Na początku roku było również głośno z powodu udostępnienia fanom anulowanej gry Tomb Raider: 10th Anniversary Edition.


Rok 2021 upłynął również pod znakiem reaktywacji naszej społeczności i realizacji nowych pomysłów. W lutym wystartowała nasza Grupa World of Tomb Raider - LaraCroft.PL na Facebooku, która zastąpiła Forum WoTR. W krótkim czasie okazało się, że grupa zyskała większe zainteresowanie i liczebność niż istniejące już wcześniej inne, nieoficjalne polskie grupy. W tym miejscu serdecznie dziękujemy moderatorom: Patrycji, Krystianowi oraz Krzyśkowi za rozruszanie naszej społeczności :) Z kolei Autumn i Tymosky co jakiś czas organizują dla Was live streamy na naszym kanale w serwisie YouTube. Dodajmy, że nasz współpracownik Kris Nephilim został w tym roku dwukrotnie wyróżniony - poprowadził wraz z Crystal Dynamics oficjalne live streamy związane z obchodami 25-lecia. Nie zapominajmy o tym, że w związku z ćwierćwieczem serii przygotowaliśmy dla Was polskie napisy do klasycznych Tomb Raiderów (link) oraz ogromne opracowanie o Croft Manor (link).

Rok 2021 był wyjątkowy dla fanów Lary z całego świata, w tym dla polskich fanów szczególnie. Nie dostaliśmy co prawda nowej gry czy filmu, ale Polacy wreszcie doczekali się polskich przekładów archiwalnych komiksów Tomb Raider sprzed 20 lat za sprawą wydawnictwa Scream Comics. Udało się to dzięki naszym cyklicznym mailom i telefonom w tej sprawie. W tym roku nieoczekiwanie pojawiła się również książka polskiego naukowca Adama Flammy pt. "Akcja jest kobietą. Lara Croft oraz inne bohaterki gier akcji i przygodowych typu point & click z lat 1996-2018". Z kolei fani na zachodzie otrzymali całkiem niezłą... książkę kucharską Lary Croft ;) W tym roku jubileuszowy content przygotowali nie tylko twórcy, ale i fani, których projekty często przebijały te oficjalne. Wśród takich perełek nie zabrakło tych autorstwa artystów z Polski!

W dwudziesty rok istnienia serwisu WoTR wkraczamy z nadzieją, że zawieszone zdjęcia do drugiego filmu z Alicią Vikander zostaną odblokowane i że studio Crystal Dynamics ujawni co nieco na temat kolejnej gry Tomb Raider 12 i tajemniczego połączenia linii czasowych. Dziękujemy, że jesteście z nami od 19 lat i liczymy na to, że zostaniecie z nami nadal, by przyglądać się temu, co nadejdzie :) Kolejne gry, filmy, serial animowany - to jest pewne, a jesteśmy przekonani, że na tym Lara Croft nie poprzestanie!

   


27 grudnia 2021, by Cez
Opóźniona gra RPG zyskała stylowe okładki
Na początku listopada (link do newsa) informowaliśmy o tym, że jeszcze przed świętami miała zadebiutować darmowa, stołowa gra RPG pt. Lara Croft's Tomb Raiders. Studio Crystal Dynamics ogłosiło, że gra zaliczy małe opóźnienie - zadebiutuje na początku przyszłego roku. Na pocieszenie opublikowano dwie okładki wykonane przez Brenocha Adamsa.


Grafika z podwójnymi pistoletami po lewej stronie to okładka zbioru zasad odnoszących się do całej gry Lara Croft's Tomb Raiders. Z kolei po prawej stronie widzicie okładkę zasad pierwszego epizodu pt. Mark of the Phoenix. Twórcy opublikowali także cztery grafiki autorstwa Kameliyi Minkovy i Johanna Blaisa. Poniżej widzicie jedną z nich, a pozostałe na naszym fanpage'u na Facebooku.


Przypomnijmy, że grę Lara Croft's Tomb Raiders zaprojektował Matthew Gaston - starszy projektant techniczny ze studia Crystal Dynamics, który pracował nad tym tytułem od 2007 roku (wewnętrzne testy ruszyły w 2009 roku). Jak na towarzyską grę RPG przystało, fani Lary wcielą się w jej pomocników. Okazuje się, że sama panna Croft ma tyle na głowie, że potrzebuje pomocy innych osób w szukaniu wskazówek, tropów itp. Gracze będą eksplorować starożytne miejsca, aby odkryć informacje i artefakty, a wszystko to pod kierunkiem Mistrza Gry. Kampanie będą koncentrować się na wiedzy, języku i umiejętnościach śledczych, a także na akcji, tak by gra fabularna była wierna założeniom serii.

Tutaj możecie zobaczyć pięciostronicową próbkę instrukcji stołowej gry RPG Lara Croft's Tomb Raiders.

   


26 grudnia 2021, by Cez
Opóźniona okładka Angel of Darkness ze złota
Przez cały 2021 rok na prośbę studia Crystal Dynamics utalentowani artyści przygotowywali nowe wersje okładek wszystkich głównych części gier z Larą Croft. W przypadku TR Angel of Darkness w lipcu (link do newsa) informowaliśmy o publikacji czterech okładek stworzonych przez fanów, ponieważ artysta zaliczył opóźnienie. Po pół roku nareszcie jest - przed Wami okładka TR6 od brytyjskiej artystki Stephanie Rew.


Najnowsza okładka jest wyjątkowa, bo w przeciwieństwie do większości poprzednich - wykonanych cyfrowo na komputerze - pracę Stephanie Rew można dotknąć. Artystka stworzyła ją za pomocą farby olejnej i złota płatkowego, czego na zdigitalizowanej wersji okładki niestety nie zobaczycie. Polecamy Wam obejrzeć krótki filmik, gdzie ukazana jest praca w "realu". Dodajmy, że Lara została na grafice ukazana w gotyckim, mrocznym stylu - i jak na anioła ciemności posiada skrzydła.

P.S. Wkrótce ukaże się opóźniona okładka do gry Rise of the Tomb Raider. Po nowym roku Crystalsi także opublikują jeszcze trzy nowe wersje okładek: do The Guardian of Light, The Temple of Osiris oraz Tomb Raider Reloaded.

   


20 grudnia 2021, by Cez
Wygraj polską książkę "Akcja jest kobietą"!
Z okazji zbliżających się 19. urodzin serwisu World of Tomb Raider przygotowaliśmy dla Was pierwszy konkurs. Dzięki Wydawnictwu Naukowemu Dolnośląskiej Szkoły Wyższej możecie zdobyć egzemplarz zupełnie nowej książki Adama Flammy traktującej m.in. o fenomenie Lary Croft (można ją zamówić tutaj). Tym razem chcemy poprzez tę zabawę dowiedzieć się, jakie inne bohaterki ze świata gier cenicie. Nawet fani Lary nie tylko Tomb Raiderem żyją, prawda? ;)


Regulamin konkursu:

1. W konkursie może wziąć udział każdy członek facebookowej Grupy World of Tomb Raider - LaraCroft.PL z wyjątkiem redaktorów i moderatorów serwisu World of Tomb Raider.

2. W konkursie wyłoniony zostanie jeden zwycięzca, który otrzyma fizyczną wersję książki Adama Flammy pt. "Akcja jest kobietą. Lara Croft oraz inne bohaterki gier akcji i przygodowych typu point & click z lat 1996-2018".

3. Zadanie polega na napisaniu w języku polskim lub angielskim jednej odpowiedzi na pytanie, które brzmi: jaką inną bohaterkę gier wideo niż Lara Croft cenisz i dlaczego? Odpowiedź należy umieścić do soboty 25 grudnia 2021 roku do godziny 23:59 czasu polskiego w komentarzu pod POSTEM KONKURSOWYM w Grupie World of Tomb Raider - LaraCroft.PL na Facebooku. Do odpowiedzi pisemnej można opcjonalnie załączyć grafikę.

4. Zwycięzcę konkursu wskaże redakcja i moderacja WoTR. Nagroda zostanie przesłana do zwycięzcy za pomocą paczkomatu wyłącznie na terenie Polski.

5. Uczestnik konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych (zgodnie z Ust. z dn. 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych - Dz. U. Nr 101/2002, poz. 926 z późn. zm. i zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. - Dz. U. UE L 119 z 2016 r., str.1-88) przez World of Tomb Raider wyłącznie na potrzeby przeprowadzenia konkursu. Uczestnik wyraża również zgodę na publikację swojego imienia i nazwiska, jeśli okaże się zwycięzcą.

UPDATE (28.12)
Książkę "Akcja jest kobietą" wygrywa Krzysztof Przybylski za swoją odpowiedź o April Ryan z gier The Longest Journey i Dreamfall. Gratulujemy!

   


15 grudnia 2021, by Cez
Rozkwit i upadek. Druga część historii w CD-Action
W najnowszym numerze magazynu CD-Action 1/2022 opublikowano drugą część cyklu pt. "Tomb Raider: 25 lat agresywnej archeologii", która ponownie liczy 6 stron. Tym razem autor tekstu, Smuggler, opisał dzieje serii od gry Tomb Raider II aż po TR Angel of Darkness. W artykule znajdziecie wiele ciekawostek oraz cytatów twórców związanych z serią w tzw. epoce klasycznej. Z tej opowieści wyłania się burzliwy proces developingu, który doprowadził niejednego pracownika Core Design do nieprzespanych nocy czy nawet... rozwodu.


To nie koniec przypominajek w CD-Action na temat historii serii Tomb Raider. Mamy przyjemność poinformować, że w kolejnym numerze ukaże się trzecia i ostatnia część cyklu poświęcona tym razem dwóm trylogiom spod skrzydeł Crystal Dynamics, w której nieco maczaliśmy palce ;) Na prośbę Smugglera pomogliśmy w przekazaniu informacji dotyczących procesu powstawania gier z Larą z lat 2004-2018. Efekty tej pomocy będziecie mogli sprawdzić w styczniu. Do przeczytania na łamach CD-Action!

   


14 grudnia 2021, by Cez
Okładka Shadow od młodego, nagradzanego artysty
Z okazji 25-lecia serii Tomb Raider grudzień poświęcamy grze Shadow of the Tomb Raider, czyli ostatniej części trylogii surwiwalowej. Na prośbę studia Crystal Dynamics utalentowani artyści przygotowują nowe wersje okładek wszystkich głównych części gier z Larą Croft. W przypadku SotTR remake'u okładki dokonał 29-letni, amerykański artysta Ross Tran, lepiej znany jako Ross Draws.


Ross Tran to ilustrator oraz twórca rysunków koncepcyjnych, który znalazł się na liście Forbes "30 Under 30", czyli na liście wyróżniających się, wpływowych osób poniżej trzydziestego roku życia. Artysta uwielbia rysować silne, kobiece postacie, więc stworzenie nowej wersji okładki do gry Shadow of the Tomb Raider było dla niego przyjemnością. Więcej prac artysty znajdziecie na Instagramie.

Uwaga! Opóźnione nowe wersje okładek do TR Angel of Darkness i Rise of the Tomb Raider wkrótce również mają zostać opublikowane. Studio Crystal Dynamics ogłosiło, że świętowanie 25-lecia serii Tomb Raider zostało wydłużone aż do lutego. Po nowym roku będziemy przypominać gry z pobocznej serii spin-offów pt. Lara Croft. Również i w tym przypadku spodziewamy się nowych wersji okładek.

   


6 grudnia 2021, by Cez (thx: Krzysztof)
Polak napisał książkę o historii kobiet w grach wideo!
Adam Flamma, popularyzator wiedzy o branży gier wideo, wydał książkę naukową pt. "Akcja jest kobietą. Lara Croft oraz inne bohaterki gier akcji i przygodowych typu point & click z lat 1996-2018". Fani słynnej pani archeolog już z samego tytułu mogą wywnioskować, że autor sporo miejsca poświęcił naszej ulubionej bohaterce, która na trwałe zapisała się w historii gier wideo. Co ciekawe, nasz serwis World of Tomb Raider jest jednym ze źródeł, z jakich korzystał autor publikacji i jakie zostało wymienione w bibliografii.

Najnowsza książka opublikowana przez Wydawnictwo Naukowe Dolnośląskiej Szkoły Wyższej (link do sklepu wysyłkowego, gdzie można zamówić wersję elektroniczną lub papierową), bazująca na doktoracie Adama Flammy, liczy 269 stron, z czego blisko 50 zostało poświęconych Larze Croft. Nikogo nie powinno to dziwić, bo jak sam autor przyznaje, postać ta była kamieniem milowym w kwestii kobiecych postaci w grach wideo.


"Moją uwagę skupiłem szczególnie na Larze Croft, ponieważ dała początek wielu bohaterkom oraz zmianom w pojmowaniu protagonistek" - przekazał nam Adam Flamma. "W tym całym panteonie postaci, m.in. Ellie, Elena Fisher, Kate Walker czy Faith, panna Croft zajmuje wyjątkowe miejsce. Również to chciałem pokazać, a przy okazji rozprawić się z kilkoma stereotypami, które dotyczą Lary. To fenomen kulturowy, jak również punkt graniczny dużych przemian w branży gier. Z całą pewnością jest wyjątkowa, tak samo jak historia jej powstania i rozwoju. Czy to najważniejsza postać kobieca w historii gier? Biorąc pod uwagę wpływ na branżę, popkulturę i inne bohaterki znane z gier - z całą pewnością!"

Adam Flamma, który w ubiegłym roku wydał książkę "Wiedźmin. Historia fenomenu", to specjalista z zakresu kulturowego uwarunkowania dystrybucji i projektowania gier oraz wykorzystania gier wideo w edukacji. Jest adiunktem na Wydziale Studiów Stosowanych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu, gdzie pełni funkcję managera kierunku Media Kreatywne: Game Design, Animacja 3D i Efekty Specjalne. W książce "Akcja jest kobietą" autor przyjrzał się nie tylko Larze Croft, ale także m.in. April Ryan z The Longest Journey i Dreamfall, Kate Walker z Syberii I-III, Faith z Mirror's Edge, Elenie Fisher z Uncharted I-IV czy Ellie z The Last of Us I-II.

   


2 grudnia 2021, by Cez
Interaktywna atrakcja na pierwszych grafikach
Wiemy, jak będzie wyglądała niezwykła, interaktywna atrakcja dla fanów Lary Croft o nazwie Tomb Raider: The Live Experience. Serwis The Sun opublikował trzy grafiki, przedstawiające atrakcję, która zostanie otwarta 1 kwietnia przyszłego roku w Londynie. Wszystkie udostępnione grafiki znajdziecie na naszym fanpage'u na Facebooku.


Firma Little Lion Entertainment pracuje nad Tomb Raider: The Live Experience, które ma być połączeniem teatru z interaktywną atrakcją, znajdującą się w londyńskiej dzielnicy Camden na terenie Stables Market. Będzie to doświadczenie, które da fanom możliwość zanurzenia się w świecie Tomb Raidera poprzez wspólne uczestniczenie we wciągającej przygodzie. Podczas zabawy fani napotkają na postacie znane z serii. Gracze wezmą udział w wyścigu z czasem, pomagając Larze Croft rozwiązać zagadkę, która ocali świat. W zabawie będzie uczestniczyła grupa składająca się maksymalnie z ośmiu osób. Będą oni prowadzeni przez przewodniczkę - Larę Croft - poprzez gęstą kostarykańską dżunglę, niebezpieczne grobowce, lodowe jaskinie czy tonący statek, gdzie trzeba będzie rozwiązywać zagadki i walczyć o przetrwanie. Powierzchnia atrakcji będzie wynosiła ok. 2800 metrów kwadratowych.


Już teraz na oficjalnej stronie Tomb Raider: The Live Experience można zapłacić 77 funtów za 24-godzinne pierwszeństwo rezerwacji terminu lub też 99 funtów za 48-godzinne pierwszeństwo rezerwacji terminu wraz z bonusem - umieszczeniem na stałe portretu uczestnika w Croft Manor. Zwykła sprzedaż biletów zostanie odblokowana 15 grudnia.


Przypomnijmy, że to nie jedyna nadchodząca atrakcja w Europie związana z Larą. Od 22 grudnia do 6 marca w muzeum Storyworld w Groningen w północnej Holandii będzie dostępna tymczasowa wystawa pt. The World of Lara Croft - 25 Years of Tomb Raider, opowiadająca o historii całej serii Tomb Raider.