strona główna // forum // chat // kontakt // facebook // youtube

Powrót do Archiwum

GRUDZIEŃ 201928 grudnia 2019, by Cez
[KONKURS] Wygraj zestaw gadżetów i grę!
Zgodnie z zapowiedzią rozpoczynamy urodzinowy konkurs - pierwszy z trzech, jaki pojawi się na naszych łamach w najbliższych dniach. Jeśli nie uda Ci się dziś wygrać - nic straconego, wkrótce będzie kolejna szansa. Tym razem proponujemy Wam zabawę w odgadnięcie, z jakiego levelu pochodzi zaprezentowany poniżej screen (kliknij, by powiększyć). W związku z tym, że obchodzimy 20-lecie Tomb Raidera IV, to właśnie z tej gry pochodzi to ujęcie. Wystarczy podpowiedzi, pora na zasady konkursu!


Regulamin konkursu:

1. W konkursie może wziąć udział każdy z wyjątkiem redakcji serwisu World of Tomb Raider.

2. W konkursie wyłonionych zostanie dwóch zwycięzców. Pierwszy dostanie zestaw nagród składający się z: steelbooka Shadow of the Tomb Raider, ulotki z autografem Kingi Suchan (polski głos Lary Croft z filmu Tomb Raider z 2018 r.), przyszywki z piramidą schodkową, notesu z symbolem Shadow of the Tomb Raider oraz z breloczka karabińczyka. Drugi zwycięzca otrzyma kod na cyfrową wersję gry Tomb Raider IV na Steamie.

3. Aby wziąć udział w konkursie, należy na naszego maila redakcjawotr@gmail.com przesłać poprawną odpowiedź na pytanie, które brzmi: podaj nazwę levelu, z którego pochodzi załączony obok screen. W temacie maila należy wpisać "Konkurs urodzinowy", a w treści swoje imię i nazwisko. Jeden uczestnik może wysłać maksymalnie jednego maila. Zestaw gadżetów otrzyma osoba, która jako pierwsza przyśle nam poprawną odpowiedź. Z kolei cyfrową wersją gry nagrodzimy czwartą osobę, która dostarczy nam prawidłową odpowiedź. Gadżety wyślemy tradycyjną pocztą, a kod na grę poprzez e-maila.


4. Uczestnik konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych (zgodnie z Ust. z dn. 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych - Dz. U. Nr 101/2002, poz. 926 z późn. zm. i zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. - Dz. U. UE L 119 z 2016 r., str.1-88) przez World of Tomb Raider wyłącznie na potrzeby przeprowadzenia konkursu. Uczestnik wyraża również zgodę na publikację swojego imienia i nazwiska, jeśli okaże się zwycięzcą.

UPDATE (28.12.2019)
Prawidłowa odpowiedź to: Burial Chambers. Zestaw gadżetów wygrywa Adrian Woś, a grę Piotr Salach. Gratulujemy! Wkrótce kolejny konkurs!

   


28 grudnia 2019, by Redakcja
Jesteśmy z Wami od siedemnastu lat!
Zbliża się kolejny sylwester (czyli nieoficjalne święto fanów Lary w Polsce), a to oznacza również kolejne urodziny serwisu World of Tomb Raider! Dokładnie 28 grudnia 2002 roku, czyli 17 lat temu, powstała Wasza ulubiona strona o przygodach pani archeolog. Zanim zapowiemy urodzinowy konkurs, sprawdźmy, jaki był ten mijający 2019 rok.

Najpierw zgodnie z tradycją wymieńmy liczby - właśnie czytacie newsa nr 2847, a to oznacza, że w 2019 roku napisaliśmy niemal 90 newsów. Spadek jest znaczny w porównaniu z rokiem ubiegłym (300 newsów), ale o oczywistych powodach takiego stanu rzeczy będzie mowa poniżej. Z kolei na Facebooku śledzi nas ponad 5200 osób.


Rok 2019 był dla serii Tomb Raider bardzo spokojny. W ubiegłym roku mieliśmy premierę gry Shadow of the Tomb Raider oraz filmu Tomb Raider (2018) i to właśnie dlatego w naszym serwisie pojawiło się wówczas tak dużo newsów. Niestety zawsze po wielkich premierach jest tak, że przychodzi sezon ogórkowy, z którym mamy obecnie do czynienia. Najważniejszym wydarzeniem roku z perspektywy fana Lary była bez wątpienia listopadowa premiera Shadow of the Tomb Raider: Definitive Edition. W pierwszej połowie roku cyklicznie otrzymywaliśmy DLC do wspomnianej gry, które weszły w skład tej ostatecznej edycji. Niestety listopadowej premierze towarzyszył spory skandal związany z wycięciem Croft Manor (link do artykułu).

W bieżącym roku ważnym wydarzeniem dla fanów Lary znad Wisły było pojawienie się nareszcie, po wielu, wielu latach polskiego tłumaczenia komiksów z serii Tomb Raider. Poza tym odbyła się premiera gry planszowej Tomb Raider Legends, pierwszej oficjalnej kolorowanki z Larą, cyfrowego albumu z muzyką pt. Tomb Raider: The Dark Angel Symphony oraz długo oczekiwanego pudełkowego wydania albumu The Tomb Raider Suite. W 2019 roku zadebiutowała także kolejna gra z cyklu wirtualne kasyno pt. Lara Croft: Temples and Tombs, jednak tego typu produkt najlepiej przemilczmy ;)


Jeżeli chodzi o wydarzenia z życia redakcji WoTR, to w 2019 roku kluczowe były dwa. Pod koniec maja mieliśmy okazję uczestniczyć w Digital Dragons, czyli jednym z najważniejszych wydarzeń dla twórców i pasjonatów gier wideo w Europie Środkowo-Wschodniej. Dzięki temu eventowi już po raz drugi spotkaliśmy kompozytora Nathana McCree - tym razem na polskiej ziemi, w Krakowie (link do relacji). Z kolei na przełomie listopada i grudnia z wielkim rozmachem obchodziliśmy dwudziestą rocznicę gry Tomb Raider IV - pojechaliśmy do Egiptu i tam odtworzyliśmy szlak Lary Croft z owej gry. Efekt tej niezwykłej przygody możecie zobaczyć w relacji tekstowej i zdjęciowej (link) oraz w specjalnym filmiku >> klik!

Co przyniesie przyszłość? Ta najbliższa konkurs urodzinowy, który ruszy już wkrótce! Zaglądajcie często na naszą stronę, bo o zwycięstwie zadecyduje spostrzegawczość, refleks i wiedza. Z kolei następne miesiące bez wątpienia przyniosą nowe informacje o czwartym filmie z serii Tomb Raider, który wejdzie do kin 19 marca 2021 roku. Jeśli chodzi o nową grę, to szanse na zapowiedź w roku 2020 są raczej małe. W maju zadebiutują Avengersi od studia Crystal Dynamics i to z pewnością na niej skupi się w tym roku i studio i wydawca Square Enix. Z drugiej strony - nigdy nie mów nigdy! Trzymamy kciuki, by rok 2020 przyniósł nieoczekiwaną zapowiedź. Przykładowo nam marzy się, aby wreszcie powstały remastery klasyków z prawdziwego zdarzenia. Pożyjemy, zobaczymy!

   


26 grudnia 2019, by Cez
Byliśmy z Larą w Egipcie! Relacja, zdjęcia i film
Ci, którzy śledzą nasz fanpage na Facebooku, wiedzieli już o tym od kilku tygodni, pozostali dowiedzą się teraz: w tym roku postanowiliśmy uczcić 20-tą rocznicę gry Tomb Raider IV z rozmachem - wybraliśmy się do Egiptu i zwiedziliśmy większość miejsc, które w tej grze się pojawiły! Do plecaka tradycyjnie spakowaliśmy figurkę Lary, tą samą, którą kilka lat temu pocałowała Shelley Blond, czyli pierwszy głos Lary z TR1.


Zapraszamy wszystkich fanów Lary do zapoznania się z naszą obszerną relacją tekstową i zdjęciową, którą umieściliśmy w dziale Teksty. Z kolei w serwisie YouTube opublikowaliśmy fabularyzowaną wideorelację autorstwa Kyo >> klik!


Tegoroczna podróż do Egiptu i uczczenie w ten sposób TR4 to już kolejna wyprawa redakcji WoTR śladami Lary. Zapraszamy do zapoznania się z czterema poprzednimi artykułami, w których opisaliśmy deptanie pannie Croft po piętach w Japonii (link), Londynie (link), Derby (link), a także w Wenecji i w parku Movieland we Włoszech (link).

   


21 grudnia 2019, by Cez
Premiera Dark Angel: posłuchaj utworów z TR4-6!
Kompozytor Peter Connelly dotrzymał słowa - dziś nastąpiła premiera albumu Tomb Raider: The Dark Angel Symphony, który zawiera nowe wersje utworów znanych z gier TR4, TR5 i TR Angel of Darkness. Od dziś nabywcy mogą ściągnąć zakupione, cyfrowe utwory ze sklepu, a w ciągu najbliższych tygodni otrzymają je na krążkach CD. Próbki muzyki Petera Connelly'ego możecie posłuchać tutaj.


Przypomnijmy, że akcja na Kickstarterze pt. Tomb Raider: The Dark Angel Symphony została zakończona na początku grudnia ubiegłego roku (link do archiwalnego newsa). Łącznie 661 fanów Lary Croft zebrało nieco ponad 70 tysięcy funtów. Środki te były jednak niewystarczające, więc kompozytor oraz członkowie jego ekipy postanowili dorzucić z własnych portfeli brakującą kwotę, czyli drugie tyle. W efekcie cały projekt kosztował ok. 150 tysięcy funtów.

The Dark Angel Symphony to album z trzydziestoma ośmioma orkiestrowymi utworami z gier TR4, TR5 i TR Angel of Darkness. W ramach projektu wydano także kilkadziesiąt zremasterowanych utworów z trzech wspomnianych tytułów. Pełną tracklistę i czas trwania muzyki możecie znaleźć tutaj. Od dziś nabywcy mogą ściągnąć zakupione utwory w formacie MP3 lub FLAC. 14 lutego, czyli w dniu urodzin Lary Croft, cały album zostanie udostępniony w serwisach streamingowych np. w Spotify.

   


19 grudnia 2019, by Cez
Square Enix ignoruje zwycięzców konkursu
Od wielu miesięcy informujemy Was, że studio Crystal Dynamics praktycznie nie komunikuje się ze stronami o Larze Croft na świecie, w tym z naszą redakcją (link do newsa). Okazuje się, że wydawca, czyli Square Enix również ma podobny grzech na sumieniu - od ponad roku ignoruje zwycięzców międzynarodowego konkursu, którzy nie mogą doprosić się o nagrody.

W lipcu 2018 roku informowaliśmy o tym, że wydawnictwo Dark Horse ogłosiło konkurs związany z kolorowanką Tomb Raider Coloring Book (link do newsa). Fani z całego świata mogli stworzyć swój czarno-biały rysunek, który miał szansę znaleźć się we wspomnianej publikacji. Wyniki ogłoszono we wrześniu ubiegłego roku, a premiera kolorowanki nastąpiła w lutym tego roku. W środku znaleźć można rysunki znanych artystów oraz pięć konkursowych prac. Zwycięzcy mieli otrzymać m.in. Edycję Croftów gry Shadow of the Tomb Raider, a także wiele gadżetów. Osoba, która zajęła pierwsze miejsce, miała dodatkowo dostać zbiorcze wydania komiksów z Larą. Pierwsze miejsce zajęła Illyne - artystka i jednocześnie oficjalna francuska cosplayerka, wcielająca się w panią archeolog. Illyne kilka dni temu poinformowała na Instagramie, że... mimo upływu ponad roku od ogłoszenia wyników - do dziś nie otrzymała żadnej z nagród. Z jej informacji wynika, że nagród nie dostał nikt ze zwycięskiej piątki.


Na odpowiedź wydawnictwa Dark Horse nie trzeba było długo czekać. Okazuje się, że nie tylko redakcje stron o Larze Croft mają obecnie problem z otrzymaniem jakiejkolwiek odpowiedzi od twórców czy wydawcy. Problem ten ma także wydawnictwo. "Ekipa Square Enix nie odpowiada na nasze pytania dotyczące statusu ich produktów, ale mamy nasze własne przedmioty gotowe do wysyłki" - odpowiedziało Dark Horse.

Cóż, nie wiemy, czy mamy się cieszyć, że nie tylko nas studio Crystal Dynamics i Square Enix ignorują - najwyraźniej twórcy i wydawca Tomb Raidera są obecnie tak bardzo zajęci Avengersami, że o Larze Croft całkowicie zapomnieli (nadal nie otrzymaliśmy odpowiedzi w sprawie usuniętego Croft Manor z Shadow of the Tomb Raider). Szkoda, że zapomnieli też o zwycięzcach konkursu.

   


16 grudnia 2019, by Cez
Kup rozszerzony soundtrack z Shadow of the TR
Brian D'Oliveira, kompozytor muzyki z gry Shadow of the Tomb Raider, opublikował rozszerzoną wersję swojego soundtracku. Cyfrowy album można kupić w dobrych, internetowych sklepach. Kompozytor oferuje również opcję zakupu w przedsprzedaży soundtracku na winylu.

We wrześniu ubiegłego roku wraz z premierą Shadow of the Tomb Raider posiadacze edycji Digital Deluxe i Croft Edition otrzymali soundtrack składający się z siedemnastu utworów (61 minut muzyki). Rok po premierze gry Brian D'Oliveira postanowił rozszerzyć swoje dzieło i wydać ostateczny album z aż dwudziestoma ośmioma utworami, czyli z jedenastoma zupełnie nowymi (76 minut muzyki). Wiele z tych, które już wcześniej znaliśmy, zostało delikatnie zmienionych.


Shadow of the Tomb Raider: Original Soundtrack możecie zamówić i od razu posłuchać w wielu sklepach z cyfrową muzyką >> klik! Przykładowo cena w serwisie iTunes wynosi ok. 30 zł, a na brytyjskim Amazonie 8 funtów, czyli ok. 40 zł. Z kolei dokładnie 20 lutego przyszłego roku odbędzie się premiera tego samego albumu w wersji fizycznej na winylu. Zamówienia można składać tutaj. Koszt podwójnego winylu to 33 funtów, czyli ok. 170 zł.

   


11 grudnia 2019, by Cez
Opętana Sam tym razem w wersji polskiej
Dokładnie za tydzień, 18 grudnia, w dobrych księgarniach oraz w sklepach wysyłkowych zadebiutuje kolejny komiks z przygodami Lary Croft po polsku. W marcu wydawnictwo Scream Comics opublikowało Tomb Raider: Zarodnik, a za tydzień przyjdzie pora na Tomb Raider: Wybór i Poświęcenie. Jednocześnie wydawnictwo przeprasza za spore opóźnienie - drugi tom miał zostać wydany po polsku w wakacje, a później przesunięto premierę na październik, czego również nie udało się dotrzymać.

Tomb Raider: Wybór i Poświęcenie to polskie wydanie 144-stronnicowego Tomb Raider: Choice and Sacrifice, który w Stanach Zjednoczonych zadebiutował w maju 2017 roku. Pierwotnie sześć zeszytów wchodzących w skład tego tomu ukazywały się na zachodzie od sierpnia 2016 r. do stycznia 2017 r. i wchodzą w skład dwunastoczęściowej drugiej regularnej serii od wydawnictwa Dark Horse. Za scenariusz odpowiada Mariko Tamaki, a za rysunki Phillip Sevy. Cena detaliczna polskiego wydania wynosi 54,99 zł.


Akcja Wyboru i Poświęcenia rozgrywa się krótko po wydarzeniach z gry Rise of the Tomb Raider. W naszym obszernym dziale Komiks systematycznie publikowaliśmy streszczenia wszystkich zeszytów, także tych o podtytule Choice and Sacrifice >> klik! Gdy Lara Croft dowiaduje się o ucieczce Sam Nishimury ze szpitala psychiatrycznego, bez wahania rusza ją odnaleźć. Już przy pierwszym spotkaniu z Zakonem Trójcy przekonuje się, że przed nią trudne zadanie. Jednak archeolożka, prześladowana przez wspomnienia z Yamatai, nie poddaje się i zdeterminowana próbuje ocalić przyjaciółkę. Tymczasem widmo Himiko, Słonecznej Królowej, czyha i nie daje o sobie zapomnieć.

Przypomnijmy, że spośród wszystkich komiksów wydawanych zarówno przez Dark Horse jak i wcześniej przez Top Cow, tylko nieliczne z nich ukazały się w języku polskim. W latach 2000-2003 nieistniejące już wydawnictwo TM Semic (później nazwane Fun Media) opublikowało crossover Tomb Raider/Witchblade (link) oraz czternaście pierwszych numerów regularnej serii (link). Po wielu latach w 2013 roku Empik wydał Tomb Raider: Początek (link), czyli komiksowy prequel gry Tomb Raider (2013). Po kolejnych sześciu latach Scream Comics w marcu tego roku wypuściło na naszym rynku Tomb Raider: Zarodnik, a obecnie w grudniu Wybór i Poświęcenie.

   


10 grudnia 2019, by Cez
Polska noblistka doceniła Larę Croft
Olga Tokarczuk, laureatka literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok, podczas noblowskiej przemowy porównała bohaterkę serii Tomb Raider, czyli Larę Croft do mitycznych herosów. Tym samym doceniła dużą rolę tej postaci, która od ponad 20 lat jest ważnym elementem popkultury.


Nowa polska noblistka podczas swojej godzinnej przemowy pt. "Czuły narrator" wspomniała m.in. o fake newsach, które według niej obecnie zalewają media. W tym kontekście nawiązała do zagadnienia mitu. "Mit jak wiadomo nigdy się nie wydarzył, ale dzieje się zawsze. Dziś działa już nie tylko poprzez przygody antycznych herosów, ale przenika do wszechobecnych i jak najbardziej popularnych opowieści współczesnego kina, gier, literatury. Życie mieszkańców Olimpu przeniosło się do Dynastii, a heroiczne czyny bohaterów obsługuje Lara Croft" - powiedziała Olga Tokarczuk. Pełną przemowę polskiej noblistki możecie zobaczyć lub przeczytać tutaj.

Ciekawostką jest fakt, że do popularności Olgi Tokarczuk na całym świecie przyczyniła się panna Croft, a dokładnie Jennifer Croft - tłumaczka, która przełożyła książki polskiej pisarki na język angielski.

   


8 grudnia 2019, by Cez
Posłuchaj utworów z albumu Dark Angel
Peter Connelly, czyli kompozytor muzyki z gier TR4, TR5 i TR Angel of Darkness, ma dla fanów Lary dobrą wiadomość: już dziś o godzinie 16 na Facebooku odbędzie się stream na żywo, podczas którego usłyszymy przearanżowane i nagrane od podstaw przez orkiestrę utwory znane właśnie z tych trzech gier >> klik! Wydarzenie ma związek z premierą albumu Tomb Raider: The Dark Angel Symphony, który zadebiutuje jeszcze w tym miesiącu. Przykładowy utwór, czyli główny motyw z TR4, możecie włączyć tutaj.


Przypomnijmy, że akcja na Kickstarterze pt. Tomb Raider: The Dark Angel Symphony została zakończona na początku grudnia ubiegłego roku (link do archiwalnego newsa). Łącznie 661 fanów Lary Croft zebrało nieco ponad 70 tysięcy funtów. W efekcie Peter Connelly zatrudnił m.in. utalentowanego kompozytora Richarda Nilesa, który pomógł mu w nowej aranżacji utworów z trzech ostatnich gier od Core Design. Dzięki akcji na Kickstarterze powstały dwa albumy The Dark Angel Symphony: pierwszy z trzydziestoma ośmioma orkiestrowymi utworami z gier TR4, TR5 i TR Angel of Darkness oraz drugi z utworami zremasterowanymi z tych samych trzech tytułów. Pełną tracklistę i czas trwania utworów możecie znaleźć tutaj.


Koordynatorzy akcji na Kickstarterze rok temu obiecywali, że premiera albumu Dark Angel odbędzie się w grudniu tego roku i słowa dotrzymają: w najbliższych dniach nabywcy otrzymają wersje cyfrowe utworów, a następnie pod koniec grudnia nastąpi wysyłka pierwszych fizycznych egzemplarzy. Organizatorzy proszą o cierpliwość, ponieważ część fanów otrzyma płytki w styczniu, co jest spowodowane dużą liczbą wysyłek.

Przypomnijmy, że Dark Angel to drugi projekt muzyczny na Kickstarterze związany z serią Tomb Raider. Wcześniej po półtorarocznym opóźnieniu wydano album Nathana McCree pt. Tomb Raider Suite zawierający muzykę z gier TR1, TR2 i TR3. W przypadku Dark Angel opóźnienia najprawdopodobniej żadnego nie będzie. Album TR Suite można nabyć poza Kickstarterem tutaj, a Dark Angel tutaj.