strona główna // forum // chat // kontakt // facebook // youtube

Powrót do Archiwum

GRUDZIEŃ 201829 grudnia 2018, by Cez
Zabierz Larę do Polski i wygraj Season Pass!
Zgodnie z zapowiedzią rozpoczynamy wielki urodzinowy konkurs! Do wygrania jest aż sześć cennych zestawów nagród, w skład których wchodzą m.in. trzy Season Pass, czyli przepustki sezonowe do Shadow of the Tomb Raider oraz wiele gadżetów. Zadanie związane jest z końcem epoki, jaką niewątpliwe było wydanie zwieńczenia trylogii. Przed nami prawdopodobnie kilkuletnia przerwa, w czasie której możemy pokazać twórcom, że w Polsce są lokacje, które zainteresowałyby Larę Croft. Co bohaterka mogłaby robić w naszym kraju? Jakie miejsca by odwiedziła, jakiego artefaktu by szukała? Mamy nadzieję, że pomożecie znaleźć odpowiedzi na te pytania!


Regulamin konkursu:

1. W konkursie może wziąć udział każdy z wyjątkiem redakcji serwisu World of Tomb Raider.

2. W konkursie przewidziano sześć zestawów nagród. Miejsce pierwsze: kod na Season Pass (Steam lub PS4) do Shadow of the Tomb Raider, t-shirt SotTR o rozmiarze L, filmowy pressbook z autografem Kingi Suchan (polski głos Lary Croft w filmie Tomb Raider z 2018 r.), zdjęcie z autografem Meagan Marie (rzeczniczka studia Crystal Dynamics), zestaw magnesów z cytatami z serii TR. Miejsce drugie: kod na Season Pass do Shadow of the Tomb Raider, czarny worek SotTR, pressbook z autografem Kingi Suchan, zestaw magnesów z cytatami z serii TR. Miejsce trzecie: kod na Season Pass do Shadow of the Tomb Raider, zestaw naklejek RotTR na konsolę i pada PS4, pressbook z autografem Kingi Suchan, zestaw magnesów z cytatami z serii TR. Miejsce czwarte: kod na soundtrack do Shadow of the Tomb Raider, butelka filtrująca SotTR, pressbook z autografem Kingi Suchan, otwieracz z czekanem. Miejsce piąte: pressbook z autografem Kingi Suchan, otwieracz z czekanem, przypinka z artefaktem Atlasem. Miejsce szóste: filmowa ulotka z autografem Kingi Suchan, przypinka z artefaktem Atlasem, przypinka z jadeitowym naszyjnikiem.


3. Aby wziąć udział w konkursie, należy na naszego maila redakcjawotr@gmail.com przesłać w formie pliku JPG pracę plastyczną wykonaną dowolną techniką lub grafikę komputerową. Temat pracy: załóżmy, że w kolejnej grze o roboczym tytule Tomb Raider 12 Lara Croft trafi do Polski. Jakie miejsce mogłaby odwiedzić, co mogłaby tam robić, czego by szukała? W temacie maila należy wpisać "Konkurs urodzinowy", a w treści swoje imię i nazwisko. Jeden uczestnik może wysłać maksymalnie jedną pracę, która nie była nigdy wcześniej publikowana.

4. Konkurs trwa od 29 grudnia 2018 roku do 11 stycznia 2019 roku do godziny 23:59. Po upływie tego terminu redakcyjne jury wybierze sześć najciekawszych prac autorstwa osób, które poprawnie wykonały wszystkie czynności wymienione w punkcie 3. regulaminu konkursu. Nagrody fizyczne prześlemy tradycyjną pocztą, a kody na soundtrack i Season Pass (dysponujemy dwiema przepustkami na Steama oraz jedną na PS4) prześlemy drogą mailową. Pierwszeństwo wyboru przepustki sezonowej na daną platformę będzie miał zwycięzca, a w drugiej kolejności uczestnik, który zajmie drugie miejsce.

5. Uczestnik konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych (zgodnie z Ust. z dn. 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych - Dz. U. Nr 101/2002, poz. 926 z późn. zm. i zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. - Dz. U. UE L 119 z 2016 r., str.1-88) przez World of Tomb Raider wyłącznie na potrzeby przeprowadzenia konkursu. Uczestnik wyraża również zgodę na publikację swojego imienia i nazwiska, jeśli okaże się zwycięzcą.

   


28 grudnia 2018, by Redakcja
Świętujemy szesnaste urodziny serwisu WoTR!
Dokładnie dziś World of Tomb Raider, czyli największy polski serwis o Larze Croft i jeden z czołowych światowych serwisów o serii TR na świecie, obchodzi szesnaste urodziny. Tradycyjnie jest to dobra okazja, aby podsumować mijający rok i zapowiedzieć urodzinowy konkurs!

W ramach rozgrzewki przyjrzyjmy się liczbom - właśnie czytacie newsa nr 2760, a to oznacza, że w 2018 roku napisaliśmy dokładnie okrąglutkie 300 newsów! Z kolei rok temu nasz profil na Facebooku lubiło 4500 fanów, a obecnie liczba ta wynosi ponad 5200! Dodajmy, że we wrześniu uruchomiliśmy nasz profil na Instagramie, który obecnie obserwuje ponad 300 osób.


Kolejny bardzo pracowity rok za nami! W mijającym roku odbyły się dwie wielkie premiery: mowa o filmie Tomb Raider (2018) i grze Shadow of the Tomb Raider. Podobna sytuacja wcześniej miała miejsce tylko raz - w 2003 roku, kiedy to w kinach pojawił się obraz Cradle of Life, a na konsolach i komputerach gra TR Angel of Darkness. Początek roku stał pod znakiem nowego filmu z Alicią Vikander w roli głównej. Dzięki WoTR na bieżąco otrzymywaliście najświeższe doniesienia zza kulis tej produkcji. Światowa premiera Tomb Raider (2018) odbyła się w marcu, a w Polsce niestety opóźniła się aż o trzy tygodnie. Również w marcu zadebiutował inny film, w którym gościnnie pojawiła się klasyczna Lara Croft - mowa o Ready Player One. W kwietniu z okazji polskiej premiery Tomb Raider (2018) spotkaliśmy się i przeprowadziliśmy wywiad z polskim głosem Lary Croft, Kingą Suchan (link do wywiadu).

W marcu przy okazji premiery nowego filmu, firma Square Enix zapowiedziała nową grę pt. Shadow of the Tomb Raider. Pierwszy raz w historii marki TR mieliśmy do czynienia z niezwykle krótką, ale i intensywną kampanią promocyjną. Już w kwietniu twórcy zorganizowali wielkie eventy, podczas których za zamkniętymi drzwiami można było zagrać w demo. Przedstawicielka naszego serwisu Autumn wzięła udział w takim wydarzeniu w Londynie (link do relacji). Z kolei na początku sierpnia event został zorganizowany w Warszawie. Gościem specjalnym była Meagan Marie, czyli rzeczniczka prasowa studia Crystal Dynamics. Relację z tego spotkania, w którym uczestniczył pełny skład redakcji WoTR (Cez, Kyo, Autumn i Taimon - na zdj. poniżej), znajdziecie tutaj. Pod koniec sierpnia przyszła pora na największe w Europie targi gier Gamescom, w których wziął udział nasz redaktor naczelny Cez (link do relacji).


Wrzesień oczywiście oznaczał premierę długo oczekiwanego zwieńczenia przygód młodej, zrestartowanej wersji Lary Croft. Po wydaniu Shadow of the Tomb Raider przyszedł czas na dodatki, które będą ukazywały się aż do maja. Mijający 2018 rok to także kolejna redakcyjna wyprawa śladami Lary Croft. Tym razem Cez i Kyo postanowili podeptać po piętach pani archeolog w Japonii, gdzie rozgrywała się akcja nie tylko gry Tomb Raider (2013) i filmu Tomb Raider (2018), ale i gry Tomb Raider Legend. Relację z tej podróży, w czasie której ekipa WoTR odwiedziła światową centralę firmy Square Enix i szukała zaginionej krainy Yamatai, znajdziecie tutaj.

Co przyniesie przyszłość? Ta najbliższa przyniesie konkurs urodzinowy, który ruszy już wkrótce! Do wygrania będą m.in. przepustki sezonowe do gry Shadow of the Tomb Raider! Jeśli chodzi o dalszą przyszłość, to jest ona owiana tajemnicą. Wiele wskazuje na to, że nie doczekamy się sequela filmu Tomb Raider (2018). Słaba sprzedaż Shadow of the Tomb Raider to również zły znak, który może oznaczać odsunięcie na kilka lat tematu kolejnych gier. Jedno jest od szesnastu lat pewne - jeśli coś się w świecie Lary wydarzy, możecie być pewni, że my o tym napiszemy!

   


26 grudnia 2018, by Cez
Poznaliśmy opisy i nazwy kolejnych DLC
Za nami premiera dwóch DLC do gry Shadow of the Tomb Raider - The Forge oraz The Pillar. Przed nami jeszcze pięć dodatków, które ukażą się cyklicznie co miesiąc od stycznia aż do maja. Dzięki magazynowi Game Informer poznaliśmy nazwy i krótkie opisy kolejnych DLC.

W styczniu ukaże się dodatek pt. Devil Inside, w którym Lara zbada obszar wypełniony halucynogennymi gazami. Bohaterka w nagrodę uzyska dostęp do nowego rodzaju strzał, które wywołują strach. W lutym w The Unwilling Saviour dowiemy się więcej o przeszłości doktora Domingueza - uzyskamy odpowiedź na pytanie jak i dlaczego dołączył do Trójcy. W marcowym DLC pt. The Serpent's Heart spojrzymy nieco inaczej na rebelię, po tym jak poznaliśmy nowe fakty o Dominguezie. W kwietniu w The Grand Caiman Lara zmierzy się ze złowrogą siłą, która przebudziła się po trzęsieniu ziemi w San Juan.


Siódme i ostatnie DLC pt. Paradise Lost według serwisu Game Informer będzie dostępne tylko dla graczy, którzy zakupili Season Pass (pozostałe można nabyć pojedynczo). Dzięki temu dodatkowi w maju dowiemy się więcej o mitycznych obrońcach Srebrnego Pudełka, a także o misjonarzu, który odkrył Ukryte Miasto. Niestety na liście DLC zabrakło Croft Manor oraz Trybu Wytrzymałości, na które liczyło wielu fanów serii.

Data premiery trzeciego DLC Devil Inside nie została jeszcze ujawniona. The Forge ukazało się we wtorek 13 listopada, a The Pillar we wtorek 18 grudnia. Podejrzewamy, że kolejny dodatek mógłby ukazać się we wtorek 15 stycznia, ale na potwierdzenie tej daty musimy jeszcze poczekać.

   


23 grudnia 2018, by Cez
Zimowa wyprzedaż na PC, PS4 i Xbox One
Z okazji świąt Bożego Narodzenia oraz nadchodzącego Nowego Roku 2019 sklepy przygotowały specjalne promocje. Dzięki nim o wiele taniej zakupicie m.in. najnowszą grę Shadow of the Tomb Raider, ale nie tylko.

Wszystkie gry z Larą zostały przecenione na Steamie. Shadow of the Tomb Raider jest obecnie tańszy o połowę (podstawka kosztuje 125 zł), z kolei Season Pass dostaniemy już za 83 zł. Rise of the Tomb Raider potaniał o 80% (obecna cena to 21 zł), a Tomb Raider (2013) o 85% (cena: 11 zł). Z kolei tzw. klasyki oraz gry z trylogii Legend kosztują obecnie na Steamie zaledwie ok. 3,50 zł za sztukę. Kolekcja gier obejmująca wszystkie tytuły z Larą prócz SotTR kosztuje w chwili obecnej zaledwie 149 zł zamiast 1050 zł (taniej o 86%!). Promocja na Steamie potrwa do 3 stycznia.


Shadow of the Tomb Raider jest obecnie tańszy także w Microsoft Store. Podstawka kosztuje 173 zł, a z subskrypcją Gold 144 zł. Z kolei Season Pass przetłumaczony w tym sklepie jako karnet na dodatki potaniał do 93 zł (z subskrypcją Gold 83 zł). Promocja wygasa 3 stycznia. Jak z kolei wygląda sytuacja w PlayStation Store? Podobnie. Podstawka SotTR kosztuje 145 zł (cena wróci do standardowej 12 stycznia), z kolei karnet na dodatki 79 zł (cena obowiązuje do 19 stycznia).

   


18 grudnia 2018, by Cez
Premiera drugiego DLC pt. Filar! [WIDEO]
Tuż przed świętami firma Square Enix odblokowała drugie z siedmiu zaplanowanych DLC do Shadow of the Tomb Raider. Tutaj zobaczcie krótki zwiastun dodatku o nazwie The Pillar (Filar).

W nowym DLC odkryjemy prawdę kryjącą się za legendą o apokalipsie Majów. W celu odzyskania prastarego skarbu Lara Croft musi zmierzyć się ze zdradliwymi burzami nowego grobowca wyzwań Droga Huracana oraz z siepaczami Trójcy. DLC The Pillar to nie tylko nowy grobowiec, ale misja poboczna pt. Twórcy Epoki, nowe opcje dostosowania postaci z Ubiorem Bojowym Sinchi Chiqi, Łukiem Zaprzysiężonej i zdolnością Tysiąc Oczu, która pozwala Larze korzystać z instynktu przetrwania podczas przemieszczania się w koronach drzew lub na ukrytych ścianach.


The Pillar jest bezpłatny dla tych graczy, którzy wykupili Season Pass do Shadow of the Tomb Raider w cenie ok. 125 zł. Dodatek można nabyć osobno za ok. 20 zł. Trzecie DLC zadebiutuje w styczniu.

   


17 grudnia 2018, by Cez
Zwycięstwo Camilli Luddington
Brytyjska aktorka Camilla Luddington, która w trzech ostatnich grach z serii Tomb Raider użyczyła głosu Larze Croft, wygrała w plebiscycie Gamers' Choice Awards. Mowa o kategorii "najlepszy kobiecy aktor dubbingowy". Tutaj możecie zobaczyć moment ogłoszenia wyników i podziękowania Camilli.


Najnowsza gra Shadow of the Tomb Raider w tegorocznym Gamers' Choice Awards została nominowana trzykrotnie: w kategorii "najlepsza gra akcji", "najlepszy bohater roku" i "najlepszy kobiecy aktor dubbingowy". W tej pierwszej kategorii zwyciężyła gra Marvel's Spider-Man, w drugiej Peter Parker z Marvel's Spider-Man, a w trzeciej wspomniana Camilla Luddington z Shadow of the Tomb Raider.

Dodajmy, że aktorka wcielająca się w Larę Croft wygrała z następującymi postaciami: z Kassandrą z Assassin's Creed: Odyssey, Karą z Detroit: Become Human, Freyą z God of War oraz z Mary Jane Watson i Yuri Watanabe z Marvel's Spider-Man. W najważniejszej kategorii "gra roku" zwyciężyło Fortnite.

   


16 grudnia 2018, by Cez
Shadow of the Tomb Raider tańszy przed świętami
Niedawno informowaliśmy o czarnopiątkowych przecenach Shadow of the Tomb Raider, a już pojawiły się kolejne. Mowa o obniżkach cen pudełkowych wydań nowej gry na konsole PS4 i Xbox One oraz o cyfrowych na Steamie.

W takich sklepach stacjonarnych jak Empik, Media Expert, Media Markt, Euro AGD, a nawet Lidl pudełkowa, podstawowa wersja gry Shadow of the Tomb Raider na PS4 i Xboxa One kosztuje w chwili obecnej ok. 149 zł. Uwaga, w Lidlu produkt w tej cenie pojawi się od jutra, czyli od poniedziałku 17 grudnia. Ponadto niektóre sklepy wysyłkowe (np. muve.pl czy cdp.pl) również oferują SotTR o wiele taniej.


Dobrą wiadomość mamy także dla graczy preferujących PC. Co prawda platforma Steam aktualnie nie oferuje promocji, ale z pomocą przyszedł serwis Cdkeys (link), który w chwili obecnej proponuje Shadow of the Tomb Raider w cenie ok. 108 zł. Kilka kolejnych złotych można zaoszczędzić wpisując kod rabatowy, który można znaleźć tutaj >> klik!

   


12 grudnia 2018, by Cez
Ujawniono datę premiery drugiego DLC [WIDEO]
Zgodnie z zapowiedzią w tym miesiącu ukaże się drugi pakiet DLC do Shadow of the Tomb Raider pt. The Pillar. Studio Eidos Montreal ujawniło datę premiery: 18 grudnia. W pakiecie The Pillar znajdziemy m.in. grobowiec o nazwie "Droga Huracana", a także nową broń, strój, umiejętność i misję fabularną.


Drugie spośród siedmiu zaplanowanych DLC będzie bezpłatne dla tych graczy, którzy wykupili Season Pass do Shadow of the Tomb Raider w cenie ok. 125 zł. Dodatek będzie można nabyć osobno za ok. 20 zł.


Poza ujawnieniem daty premiery The Pillar, studio Eidos Montreal opublikowało trzeci filmik z cyklu "making of" >> klik! Tym razem możemy przyjrzeć się pracy twórców nad dodatkami do SotTR.

   


9 grudnia 2018, by Cez
Kickstarter: fani zebrali ponad 70 tysięcy funtów
Akcja na Kickstarterze pt. Tomb Raider: The Dark Angel Symphony została zakończona: >>KLIK!<< Łącznie 661 fanów Lary Croft zebrało nieco ponad 70 tysięcy funtów (335 tysięcy zł). Niestety to bardzo mało w porównaniu do pierwotnego celu, jaki założyli sobie twórcy. Przypomnijmy, że dzięki zebranej kwocie uczestnicy akcji otrzymają dwa albumy: pierwszy z orkiestrowymi utworami z gier TR4, TR5 i TR Angel of Darkness oraz drugi z utworami zremasterowanymi z tych samych trzech tytułów.


Gdy 1 października ruszyła akcja w serwisie Kickstarter, kompozytor Peter Connelly chciał w ciągu jednego miesiąca zebrać aż 180 tysięcy funtów (ponad 860 tysięcy zł). Po 30 dniach okazało się, że środków na koncie jest jedynie 69 tysięcy funtów, czyli nawet nie połowa zakładanej kwoty. Przez niewystarczające wsparcie akcja została anulowana. Na początku listopada ruszyła druga edycja i w tym przypadku kompozytor stwierdził, że wystarczy mu jedynie 60 tysięcy funtów. Haczyk polegał na tym, że za tę minimalną kwotę kompozytor stworzy od nowa muzykę z trzech gier w swoim własnym studiu - muzyka orkiestrowa będzie jedynie imitowana. Z tego powodu Connelly liczył na osiągnięcie celu dodatkowego: uzbieranie przynajmniej 90 tysięcy funtów - wówczas w projekcie pomógłby ceniony muzyk Richard Niles. Tak się jednak nie stało - ostatecznie zebrana kwota zamknęła się w liczbie 70 tysięcy funtów.

Co dalej? Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pakiet albumów wraz z pozostałymi gadżetami będzie rozsyłany w grudniu 2019 roku, czyli dokładnie za rok. Trzymamy kciuki za Connelly'ego, aby w pojedynkę podołał temu niewątpliwie trudnemu zadaniu.


Co z kolei słychać w sprawie albumu The Tomb Raider Suite z muzyką z TR1, TR2 i TR3? Kompozytor Nathan McCree pochwalił się na Facebooku, że gadżety są już praktycznie gotowe do wysyłki (na zdj. powyżej). Wkrótce dowiemy się, czy nabywcy albumu otrzymają go do zbliżających się świąt. Przypomnijmy, że akcja na Kickstarterze związana z The Tomb Raider Suite osiągnęła o wiele większy sukces niż The Dark Angel. W przypadku tej pierwszej wzięło w niej udział aż 2600 osób, którzy wpłacili 194 tysięcy funtów, mimo że cel zakładał 160 tysięcy.

   


1 grudnia 2018, by Cez
Demo Shadow o the TR w prezencie od Mikołaja
Firma Square Enix poinformowała, że 6 grudnia, czyli w Mikołajki, zadebiutuje demo gry Shadow of the Tomb Raider. Wersję demonstracyjną będzie można pobrać z Xbox Live, PlayStation Store i Steama. Demo będzie obejmować pierwsze lokacje z gry. Twórcy dodają, że po zakupieniu pełnej wersji gracz płynnie przejdzie do dalszej części rozgrywki, zachowując zebrane w demo surowce czy trofea.


To już kolejny znak, że Shadow of the Tomb Raider prawdopodobnie nie najlepiej się sprzedaje. Square Enix nie opublikowało dotąd oficjalnych wyników sprzedaży, ale przecieki mówią o tym, że nie jest z tym najlepiej. Prawdopodobnie z tego powodu bardzo duże obniżki cen nowej gry wprowadzono zaledwie miesiąc po premierze. Teraz do kompletu dostaniemy demo, które ma przekonać do tej pory nieprzekonanych, że warto zainwestować w pełną wersję SotTR.