strona główna // forum // chat // kontakt // facebook // youtube

Powrót do Archiwum

LISTOPAD 201923 listopada 2019, by Cez
Drogo, drożej, najdrożej - wkrótce nowa figurka
Ruszyła przedsprzedaż kolejnej figurki Gaming Heads ze specjalnego zestawu z okazji 20-lecia serii Tomb Raider. Tym razem mowa o statuetce promującej grę Lara Croft and the Temple of Osiris. Jest ona jeszcze droższa niż dwie poprzednie figurki, które były zapowiadane na "każdy portfel".

Mimo że kolekcję zapowiedziano w 2016 roku, to pierwsza figurka powiązana z grą Tomb Raider I zadebiutowała dopiero w październiku 2018 roku. Z kolei w kwietniu tego roku odbyła się premiera figurki z Tomb Raidera III. Trzecim elementem zestawu będzie Lara z The Temple of Osiris - w efekcie nabywcy wszystkich trzech dotychczas wydanych figurek będą mogli ułożyć przednią część zaplanowanej kompozycji, składającej się łącznie z sześciu Lar.


Najnowsza figurka jest jeszcze droższa niż bardzo drogie dwie poprzednie. W 2016 roku studio Crystal Dynamics zapowiadało, że cena będzie dopasowana do przeciętnego portfela. Obietnica ta nie została dotrzymana i w efekcie na zakup skusili się jedynie niektórzy kolekcjonerzy. I tak figurka z TR1 kosztowała 280 dolarów, z TR3 300 dolarów, a najnowsza z The Temple of Osiris kosztuje... 340 dolarów, czyli ok. 1300 zł.

Statuetka ma wysokość ok. 41 centymetrów (16 cali) i ukaże się w drugim kwartale przyszłego roku. Podobnie jak poprzednie dwie figurki, można ją zamówić w trzech wersjach: regular - limit 1500 sztuk (link), exclusive - 500 sztuk (link) i collective - 50 sztuk (link). Ta druga umożliwia wymianę rąk i zmianę pochodni na karabin, a trzecią charakteryzuje srebrna barwa całej statuetki. Dodatkową atrakcją najnowszej figurki będzie świecąca pochodnia, do której będą potrzebne baterie.


Przypomnijmy, jak będzie wyglądał cały, sześcioczęściowy zestaw wydany z okazji 20-lecia serii. Trzy spośród zaplanowanych figurek ukażą panią archeolog z epoki Core Design (TR1, TR3 i Angel of Darkness), a pozostałe z Crystal Dynamics (TR Legend, The Temple of Osiris i Rise of the Tomb Raider). Powyżej widzicie projekt kompozycji, jaką będzie mógł ułożyć właściciel wszystkich sześciu statuetek.

   


21 listopada 2019, by Cez
Nowy kompozytor i zjawiska paranormalne
Pora na kolejną porcję informacji o drugim filmie Tomb Raider z Alicią Viaknder. Pojawiły się wieści na temat nowego kompozytora, daty rozpoczęcia zdjęć oraz odpowiedź na pytanie, czy tym razem zobaczymy w filmie zjawiska paranormalne.

Zacznijmy od ostatniego zagadnienia. W filmie Tomb Raider (2018) twórcy postanowili zrezygnować ze zjawisk nadprzyrodzonych i w efekcie wątek klątwy królowej Himiko wyjaśnili w sposób naukowy (co stało w sprzeczności z pierwowzorem, jakim była gra Tomb Raider z 2013 roku). Serwis Geek Vibes Nation informuje, że w kolejnym filmie mają wrócić zjawiska paranormalne, choć przygoda Lary ponownie będzie bardziej realistyczna niż to miało miejsce w przypadku filmów z Angeliną Jolie.

Obecnie jednym z najważniejszych pytań jest to o początek realizacji zdjęć. Na zasadzie analogii z obrazem Tomb Raider (2018) obstawialiśmy początek przyszłego roku. Okazuje się jednak, że zdjęcia rozpoczną się później. Alicia Vikander przekazała serwisowi HarpersBazaar, że "zdjęcia zaczną się bliżej wiosny lub lata przyszłego roku. W ciągu ostatnich dziesięciu lat tylko trzy razy zdarzyło mi się spędzić cztery miesiące z rzędu w jednym miejscu - i było to podczas kręcenia Tomb Raidera (2018) w Kapsztadzie. Zaczęłam wtedy czuć się jak w domu, ponieważ miałam wolne weekendy, więc było to niesamowite doświadczenie". Aktorka dodała, że jest pewna talentu reżyserskiego Bena Wheatley'a oraz scenariopisarskiego Amy Jump i w związku z tym spodziewa się bardzo dobrego filmu. Po wypowiedzi Alicii nasuwa się pytanie: czy tak późne rozpoczęcie zdjęć nie spowoduje przesunięcia premiery filmu, którą zaplanowano na 19 marca 2021 roku?


Serwis IMDb informuje, że kompozytorem kolejnego filmu Tomb Raider będzie Clint Mansell. Do informacji tej należy podejść z rezerwą, ponieważ żaden inny serwis poza IMDb póki co tego nie potwierdził, choć trzeba przyznać, że przed premierą Tomb Raider (2018) zdecydowana większość informacji z tego źródła została potwierdzona. Przypomnijmy, że poprzednio muzykę napisał Junkie XL. Clint Mansell to brytyjski muzyk i kompozytor. Twórca ma na swoim koncie słynny motyw z obrazu "Requiem dla snu", a także muzykę do np. "Ghost in the Shell" czy odcinka "San Junipero" z serialu "Czarne lustro".

   


11 listopada 2019, by Cez
Fani zawstydzili twórców Shadow of the TR
Od tygodnia tematem numer jeden w większości serwisów oraz na forach i profilach społecznościowych o serii Tomb Raider jest wycięte DLC do Shadow of the Tomb Raider o Croft Manor. Kolejny raz fani wzięli sprawy w swoje ręce i wykonali zadanie lepiej od twórców. W serwisie YouTube można zobaczyć filmik, który odpowiada na pytanie "co by było, gdyby".


Arnaud Ollivier, redaktor francuskiej strony Laraider, wpadł na prosty pomysł - nałożył ścieżki audio z anulowanego DLC o Croft Manor na… rezydencję Croftów z gry Tomb Raider III. W ten sposób można wyobrazić sobie, jak mniej więcej mógł wyglądać usunięty dodatek z Shadow of the Tomb Raider. Filmik z angielskim głosem Camilli Luddington można zobaczyć »TUTAJ«, z kolei filmik z polskim głosem Karoliny Gorczycy »TUTAJ«.

Nie tylko Arnaud Ollivier zawstydził twórców ostatniej gry. Zrobił to także Nicobass, czyli autor nieoficjalnego remake'u gry Tomb Raider II. W dniu premiery Edycji Ostatecznej Shadow of the Tomb Raider opublikował screeny z Croft Manor z jego wersji TR2 (na zdj. poniżej). Jak można się domyślić, reakcja fanów była bardzo pozytywna.


Przypomnijmy, że Nicobass wciąż powoli pracuje nad remakiem. Dwa lata temu twórca opublikował demo, które można ściągnąć tutaj. Niestety wciąż nie wiadomo, kiedy Nicobass zamierza udostępnić kolejne levele.

   


9 listopada 2019, by Cez
Sprawdź, co usunięto z DLC o Croft Manor
W naszym dziale o Shadow of the Tomb Raider opublikowaliśmy nową sekcję pt. "Wycięta zawartość" >> klik! Znajdziecie w niej informacje m.in. o usuniętym rok temu oryginalnym zakończeniu gry, a także szczegółowy opis listów od przyjaciół Lary, które mieliśmy zbierać w ósmym, anulowanym dodatku.

Na naszym kanale w serwisie YouTube opublikowaliśmy kwestie wypowiadane przez Larę podczas usuniętego treningu na sali gimnastycznej w Croft Manor oraz podczas odczytywania wspomnianych listów. Dodajmy, że nasz czytelnik Przemek wydobył z plików gry nie tylko słowa panny Croft w języku angielskim i polskim, ale także we francuskim, niemieckim i rosyjskim.


Ani studio Crystal Dynamics ani firma Square Enix nadal nie odpowiedzieli nam na pytania, dotyczące powodów usunięcia ósmego DLC o Croft Manor z Edycji Ostatecznej Shadow of the Tomb Raider. Czekamy, ale obawiamy się, że nie doczekamy się nigdy.

   


8 listopada 2019, by Cez
Alicia chce, by Angelina wystąpiła w nowym filmie
Alicia Vikander, która po raz drugi wcieli się w Larę Croft, chciałaby, aby Angelina Jolie pojawiła się w kolejnym filmie Tomb Raider choć na moment. "Nie miałabym nic przeciwko, uwielbiam Angelinę, więc zobaczymy. Powinniśmy koniecznie ją o to spytać" - powiedziała dziennikarce serwisu NME.

Przy okazji aktorka wypowiedziała się na temat kolejnego filmu Tomb Raider: "Jestem bardzo podekscytowana. Ben Wheatley reżyseruje, a Amy Jump napisała scenariusz. Aktualnie trwają przygotowania, co oznacza, że wrócę do Londynu i będzie dobra zabawa. Przyjdzie także pora na trening! Jestem zachwycona".


Przypomnijmy, że w okolicach premiery filmu Tomb Raider (2018) jeden z serwisów spytał producenta Grahama Kinga, o to dlaczego Angelina Jolie nie pojawiła się w tym filmie choć na moment. Twórca wówczas odpowiedział, że… taki zabiegł mógłby zachwiać równowagę (pełny cytat znajdziecie w archiwalnym newsie >> klik!). Miejmy nadzieję, że producent, który trzy lata temu chwalił się świetnym według niego, a znienawidzonym przez fanów wątkiem ojca Lary, przemyślał przez ostatnie lata swoje błędne decyzje. King będzie również odpowiadał za kolejne kinowe przygody pani archeolog.

Premiera czwartego filmu z Larą Croft odbędzie się 19 marca 2021 roku.

   


5 listopada 2019, by Cez
Premiera Definitive Edition w oparach skandalu
Nie na taką atmosferę wokół premiery Shadow of the Tomb Raider: Definitive Edition liczyli twórcy gry. Wraz z odblokowaniem ostatecznej edycji potwierdziły się wcześniejsze złe informacje - z Definitive Edition wycięto ósmy dodatek, który miał zawierać grywalny Dwór Croftów, a dowodem na to jest ujawnienie czterech minut wyciętych dialogów. Fani nie pozostawiają na twórcach i światowym wydawcy suchej nitki - "skandal, dramat, żenada, plucie fanom w twarz" - to jedne z łagodniejszych opinii.

Zgodnie z zapowiedzią od dziś na PS4, Xbox One, na Steamie oraz w usłudze Google Stadia dostępna jest Edycja Ostateczna gry Shadow of the Tomb Raider. Zawiera ona wszystkie wydane do tej pory DLC plus dwie nowości: opcję wyłączenia blokady współczesnych strojów w Paititi oraz zupełnie nowy strój Croft Fitness. Pierwszą z nowości można uruchomić dopiero po przejściu całej głównej fabuły gry. W efekcie gracze, którzy do walki z ostatecznym bossem wyzbierają całą mapę ze znajdziek, po zobaczeniu napisów końcowych nie będą mieli właściwie po co wracać do Paititi. Fani od roku prosili o odblokowanie strojów, ale o odblokowanie całkowite. Druga z nowości, czyli strój Croft Fitness, przelała czarę goryczy. Gracze otrzymali bowiem strój do ćwiczeń na sali gimnastycznej w Croft Manor… bez Croft Manor.


Tydzień temu studio Crystal Dynamics - milczące i nieodpowiadające od ponad pół roku na jakiekolwiek maile od redakcji stron o Larze z całego świata (link do newsa) - poinformowało, że ósme DLC, zajawione w marcu tego roku w menu gry poprzez tajemniczy napis "Już niedługo" (link do newsa), zostało anulowane. Twórcy zmienili zdanie i zamiast dużego dodatku stworzyli jedynie strój Croft Fitness nawiązujący do analogicznego stroju z Croft Manor z gry TR1. Twórcy dodali, że strój ten powstał jako "wyraz miłości studia względem fanów". Szybko okazało się, że owy rzekomy wyraz miłości to zasłona dymna i próba zatuszowania wycięcia dużego dodatku, który był w planach, ale został po cichu anulowany.


"Twórcy splunęli fanom w twarz, celowo niemal pół roku trzymając nas w niepewności" - czytamy w jednym z wielu tego typu komentarzy. Skąd to oburzenie fanów, skoro twórcy niedawno zapowiedzieli, że nie będzie niczego nowego poza strojem? Czym innym są bowiem niespełnione marzenia fanów, a czym innym zdobyte przez nas dowody na to, że dodatek ten był w zaawansowanej fazie produkcji, ale został z nieznanych powodów anulowany. O zaawansowaniu prac świadczą nagrane dźwiękowe kwestie Lary Croft i to w kilku językach. Pełny ujawniony zapis tych kwestii możecie przesłuchać »TUTAJ« (4 minuty po polsku i 4 minuty po angielsku). W ósmym dodatku mieliśmy zaliczyć samouczek pełen nawiązań do sali gimnastycznej z TR1, mieliśmy otrzymać easter eggi związane z Winstonem i zamykaniem go w lodówce/chłodni i wreszcie mieliśmy przeczytać listy przyjaciół Lary (np. Jonaha, Reyes czy Sofii z Kitieżu), dzięki którym dowiedzielibyśmy się, co u nich słychać po zakończeniu trylogii.

Jaki może być powód wycięcia dodatku o Croft Manor? Prawdopodobnie taki sam, jak w przypadku usunięcia prawdziwego zakończenia gry Shadow of the Tomb Raider (link do newsa). Według naszych źródeł powodem może być niechęć studia Crystal Dynamics do wszelkich nawiązań do klasycznych Tomb Raiderów i sprzeciw Crystalsów względem studia Eidos Montreal, które takie nawiązania chciało wprowadzić. Efekt jest taki, że nawet najwierniejsi fani epoki reboota obecnie buntują się i w ramach tego buntu publikują na avatarach Larę w stroju klauna - jako wyraz niepoważnego traktowania fanów przez twórców.


Przypomnijmy, że gdy gra Tomb Raider (2013) otrzymała wydanie Definitive Edition, była ona wzbogacona ulepszoną oprawą graficzną na nowej generacji konsol. Gdy po roku od premiery Rise of the Tomb Raider ukazało się kompletne wydanie 20 Year Celebration, zawierało ono nie tylko dotychczasowe dodatki, ale także zupełnie nowe - właśnie z Croft Manor. W przypadku Shadow of the Tomb Raider wydanie Definitive Edition jest dokładnie tym samym co premierowe wydanie Croft Edition. Nic zatem dziwnego, że fani czują się rozczarowani i zignorowani przez twórców, którzy tyle razy w ciągu ostatnich lat zapewniali, że tak bardzo słuchają fanów.

Gdy tylko otrzymamy oficjalne stanowisko Crystal Dynamics lub Square Enix, niezwłocznie je opublikujemy. Biorąc jednak pod uwagę wielomiesięczne milczenie twórców, nie nastawiamy się na uzyskanie satysfakcjonującej odpowiedzi poza kolejnym PR-owym, niewiele wnoszącym komunikatem.

   


2 listopada 2019, by Cez
Nowy film będzie kręcony m.in. w Anglii
Kolejny film Tomb Raider będzie powstawał, przynajmniej częściowo, w Wielkiej Brytanii - informuje serwis HN Entertainment. Z kolei Alicia Vikander wypowiedziała się na temat czekającej ją współpracy z reżyserem Benem Wheatley'em.

Redakcja HN Entertainment spekuluje, że poza plenerem część zdjęć do nowego filmu mogłaby powstać w brytyjskim studiu Warner Bros w Leavesden, gdzie realizowano obraz Tomb Raider (2018). Przypomnijmy, że poprzedni film z Alicią Vikander kręcono w dwóch krajach: w Wielkiej Brytanii oraz w Republice Południowej Afryki. Redakcja HN Entertainment w kontekście kolejnego filmu wymienia jeszcze Norwegię, jako przykład kraju często wybieranego w ostatnim czasie przez filmowców, choć nie pada żadne potwierdzenie, że faktycznie reżyser wybrał również Norwegię.


Aktorka Alicia Vikander, która drugi raz wcieli się w Larę Croft, nie może doczekać się pracy z Benem Wheatley'em. "On jest niesamowity" - wyznała serwisowi HeyUGuys. "Nie jestem w stanie wyrazić tego, jak bardzo jestem podekscytowana. Ben i ja dwa lata temu próbowaliśmy zrealizować film Freakshift, jednak on zdecydował się na inny. Teraz Ben i Amy stworzyli scenariusz (do Tomb Raidera - przyp. red.). Będzie świetnie".

Premiera kolejnego filmu z Larą Croft odbędzie się 19 marca 2021 roku, czyli trzy lata po Tomb Raider (2018). Zdjęcia prawdopodobnie ruszą na początku przyszłego roku.