strona główna // forum // chat // kontakt // dodaj do ulubionych // ustaw jako startową


Powrót do Archiwum

LISTOPAD 2008
28 listopada 2008, by Mr Macphisto
Otwierasz pudełko i myślisz: "WTF?!"
CD Projekt jest polskim wydawcą Tomb Raider: Underworld, a nasz rodzimy język to... węgierski? Tak wynika z tzw. polskiego wydania nowych przygód Lary Croft, które zafundowała nam Cenega... a może to CD Projekt?

"Na skutek błędu procesu produkcji, na płytach [...] pojawił się logotyp firmy CD Projekt, podczas gdy dystrybutorem gry na terenie Polski, Czech i Słowacji jest firma Cenega" - informuje nalepka w prawym dolnym rogu otwartego pudełka. Czyli jednak na terenie Polski, Czech i Słowacji dystrybutorem jest Cenega. Skąd w takim razie na płycie węgierski nadruk? Jak się okazuje, jest on całkowicie poprawny, a jedyną pomyłką jest to, że trafił na niewłaściwe krążki. Wydawcą TRU na terenie Węgier faktycznie jest firma CD Projekt. Jeśli ktoś jest zainteresowany - tamtejszą premierę zaplanowano na 5 grudnia. Po tym terminie będziemy starali się dowiedzieć jaki nadruk pojawił się na węgierskich płytach.

To może jednak istnieje polska edycja kolekcjonerska, tylko omyłkowo wyjechała do Singapuru?

UPDATE (29.11)
W związku z niedokładnym zrozumieniem tekstu przez sporą grupę osób, zaznaczmy - gra została wydana całkowicie po polsku. Jedynym odstępstwem jest węgierski nadruk na płycie.28 listopada 2008, by Cenega Poland
"Dziennik" patronem polskiego wydania TRU
Jako partner firmy Eidos w Polsce, Czechach i na Słowacji, z przyjemnością informujemy, że gra Tomb Raider: Underworld została objęta oficjalnym patronatem gazety codziennej „Dziennik”.

Zapraszamy do zakupu piątkowej edycji gazety „Dziennik”, gdzie w dodatku Kultura znajdziecie obszerną recenzję oraz dwa niezwykle ciekawe artykuły publicystyczne o serii Tomb Raider i fenomenie Lary Croft. Dzięki nim będziecie mogli pogłębić swoją wiedzę o fascynującej historii i przygodach seksownej pani archeolog.

„Królowa jest tylko jedna. Ikona feminizmu. Symbol seksu dla hetero, bi i les. Królowa popkultury. Jako Angelina Jolie, na dużym ekranie ta piękniejsza i bardziej wysportowana przedstawicielka awanturniczych archeologów. Przede wszystkim jednak najsłynniejsza heroina gier wideo. Dziś powraca wraz z premierą gry Tomb Raider: Underworld. I jest w szczytowej formie. Panie i Panowie – oklaski! Przed Wami…Lara Croft!”

Gazeta codzienna „Dziennik” jest jedyną gazetą ogólnopolską, która ma stały cotygodniowy dział poświęcony grom komputerowym w Polsce (piątkowy dodatek Kultura).28 listopada 2008, by Mr Macphisto
Polski Underworld już w sklepach!
Dziś polska premiera Tomb Raider: Underworld. Wszystkie wersje gry, poza PlayStation 2, powinny już trafić do sklepów na terenie całego kraju. Przypomnijmy raz jeszcze sugerowane ceny poszczególnych wydań:

- PC - 109,90 PLN
- Xbox360 - 239,90 PLN
- PS3 - 239,90 PLN

W związku z premierą, przygotowaliśmy dla Was wielką aktualizację działu TRU. Od dziś znajdziecie w nim m.in. naszą recenzję gry, opisy przeciwników, klawiszologię oraz całą masę plików graficznych - m.in. blisko 250 screenów, ponad 200 zdjęć z lokacji czy też 35 renderów (w tym 7 nowych!). Całość oczywiście zapakowaliśmy w zupełnie nową szatę graficzną.

Już wkrótce dział zostanie uzupełniony o takie materiały jak solucja, opisy postaci, lokacji oraz wiele innych.27 listopada 2008, by Mr Macphisto
Jutro premiera, także na PC!
Polska premiera Tomb Raider: Underworld ostatecznie zaplanowana została na jutro (28 listopada). Tego dnia do sklepów trafią wersje na PC, PS3 i Xbox360. Tym samym w 100% potwierdzają się nasze wrześniowe informacje. Mimo to, gra może nie być wszędzie dostępna już w dniu premiery, jako że dopiero jutro ma ona docierać do magazynów sklepowych. Jak udało nam się dowiedzieć, Cenega już dziś rozpoczyna wysyłkę do osób, które zamówiły grę przedpremierowo bezpośrednio u wydawcy.

Sugerowane ceny:
- PC - 109,90 PLN
- Xbox360 - 239,90 PLN
- PS3 - 239,90 PLN

Niestety, jak się dowiadujemy, pomimo wcześniejszych zapowiedzi, "Edycja kolekcjonerska nie jest przewidziana".

Więcej informacji o grze znajdziecie w naszym dziale TRU.26 listopada 2008, by Mr Macphisto
TRU na Wii nie do przejścia
Kupujesz Tomb Raider: Underworld na Wii? Być może zapewniasz sobie wieczną rozrywkę - gra zawiera błąd uniemożliwiający jej ukończenie. Przy jednym ze sposobów przechodzenia gry, pod koniec levelu Coastal Thailand, dźwignia, z której trzeba skorzystać, po prostu nie pojawia się.

Póki co, są dwa sposoby na pokonanie tej usterki. Pierwszym jest wczytanie wcześniejszego zapisu stanu gry (o ile takowy się posiada). Druga opcja, to pobranie tego pliku i przerzucenie go na konsolę za pomocą karty SD.

Data polskiej premiery TRU na Nintendo Wii nie została jeszcze określona.25 listopada 2008, by Mr Macphisto
Xboxowcy się wypięli
Pomimo licznych przywilejów dla posiadaczy Xbox'a 360, okazuje się, że Eidos został przez nich wystawiony do wiatru. 51% wszystkich do tej pory sprzedanych w Europie egzemplarzy Tomb Raider: Underworld to wersja na PlayStation 3 - ujawnia GFK Chart Track. Wersja na konsolę Microsoftu uplasowała się na drugim miejscu (34% wszystkich egzemplarzy). Pozostałe 15% dzieli się pomiędzy Wii, PC i Nintendo DualScreen.

Taki obrót spraw jest zaskakujący, w świetle wcześniejszych działań Eidosa, który zapewnił Xboxowcom liczne przywileje. Poza demem, które ukazało się tylko na konsolę Microsoftu i pecety, właściciele Xboxa już niedługo otrzymają dwa dodatkowe levele do gry. Pierwszy z nich, nazwany "Beneath the Ashes", rozgrywa się po wydarzeniach z TRU. Ma się on składać z niesamowitego, nowego środowiska, dodatkowych sekretów i różnorodnych przeciwników. W Xbox LIVE Marketplace znajdzie się na Gwiazdkę 2008. Drugi z uzupełniających etapów nosi nazwę "Lara's Shadow". Występuje w nim nowa postać grywalna, a całość ma tworzyć unikalną atmosferę Tomb Raidera. Level ten pojawi się na początku 2009 roku.

Na liście najlepiej sprzedających się gier minionego tygodnia, Underworld zajął dopiero 9. miejsce.24 listopada 2008, by Mr Macphisto
28 listopada nie dla wszystkich
Na 5 grudnia przesunięta została polska premiera Tomb Raider: Underworld w wersji PC. Mimo to, posiadacze PlayStation 3 i Xbox'a 360 prawdopodobnie dostaną grę już w ten piątek - tak przynajmniej twierdzi sklep Cenega Poland. W późniejszym terminie do sklepów trafią też konwersje na PS2 oraz Nintendo Wii.

Sugerowane przez wydawcę ceny:
- PC (5.12) - 109,90 PLN
- Xbox360 (28.11) - 239,90 PLN
- PS3 (28.11) - 239,90 PLN

Więcej informacji o grze znajdziecie w naszym dziale TRU.23 listopada 2008, by Mr Macphisto
"Nie mamy nic przeciwko ocenom poniżej 8/10"
"Kochamy Tomb Raidera i uważamy, że zasługuje on przynajmniej na ocenę 8/10, niemniej jednak, jeżeli ktoś się z tym nie zgadza, ma do tego pełne prawo" - oświadczył Simon Byron, przedstawiciel Barrington Harvey, agencji PR współpracującej z Eidos Interactive. Z dalszej części oświadczenia można dowiedzieć się, że firma "nie ma nic przeciwko ocenom poniżej 8/10", ale "recenzja w Eurogamer spowodowała >problemy< i wywołała naszą reakcję, ponieważ w pierwotnej wersji zawierała kilka poważnych błędów. [...] Barrington Harvey cięzko pracowało nad tym, żeby zapewnić na starcie nowemu Tomb Raiderowi takie noty, jakie przewidzieliśmy wcześniej, dzięki własnej ocenie gry. Niemniej jednak sugestie, jakobyśmy mogli >uciszać< recenzentów to znacznie przecenienie naszych możliwości."

Oficjalne oświadczenie firmy pojawiło się w odpowiedzi na zarzuty Guy'a Cockera, redaktora serwisu Gamespot. Twierdzi on, że dostał telefon od przedstawiciela wydawcy Tomb Raider: Underworld z sugestią wstrzymania publikacji recenzji do poniedziałku, jeżeli gra dostała ocenę niższą niż 8/10. Ostatecznie recenzja pojawiła się wczoraj. TRU został przez Cockera oceniony na 7.22 listopada 2008, by Mr Macphisto
TRU w Polsce od...
Cenega Poland oficjalnie zapowiedziała dziś premierę polskiego wydania Tomb Raider: Underworld na 28 listopada. Tym samym wydawca potwierdził nasze nieoficjalne informacje, które przekazaliśmy Wam jako pierwsi już w połowie września.

Przypomnijmy - w przyszłym tygodniu na naszym rynku gra pojawi się w wersji na PC (z polskimi napisami), PS3 oraz Xbox360. W późniejszym terminie do sklepów trafią też konwersje na PS2 oraz Nintendo Wii.

Sugerowane przez wydawcę ceny:
- PC - 109,90 PLN
- Xbox360 - 239,90 PLN
- PS3 - 239,90 PLN

Więcej informacji o grze znajdziecie w naszym dziale TRU.21 listopada 2008, by Mr Macphisto
Eidos cenzuruje media
Eidos Interactive próbuje blokować recenzje oceniające Tomb Raider: Underworld niżej niż na 80% - twierdzi Guy Cocker, pracownik Gamespot UK. Potwierdzają to także pracownicy brytyjskiej firmy PRowskiej, współpracującej z wydawcą. Działania oczywiście skupiają się głównie serwisach internetowych, jako że to ich oceny wliczają się do średniej wyliczanej przez takie strony jak Metacritic.com. Do tej pory średnia ta wynosi 78%.

Blokada obowiązuje do poniedziałku, a więc do zakończenia pierwszego weekendu sprzedaży TRU w Europie. Jest to okres największego zainteresowania premierowym tytułem.

Brytyjski wydawca ma już doświadczenie w podobnych działaniach. Jeff Gerstmann, inny pracownik Gamespot, musiał pożegnać się z pracą po tym, jak ocenił grę Kane & Lynch na 60%.

Ostatnie oceny Underworlda:
- IGN: 7,5/10
- Eurogamer: 7/10
- OXM UK: 7/1021 listopada 2008, by Mr Macphisto
GamesRadar świętuje premierę
Serwis GamesRadar uczcił europejską premierę Tomb Raider: Underworld. Na 24 godziny zmieniono tytuł i logo strony, dzięki czemu internauci mogli odwiedzać... TombRadar! "Underworld jest świetną grą, wartą co najmniej 9/10. Takie zresztą oceny otrzymuje w światowych serwisach internerowych i magazynach" - mówi James Binns, publishing director serwisu.

Złośliwi zauważają, że TRU w dużych serwisach otrzymał do tej pory tylko dwie dziewiątki. My dokładamy trzecią, z rodzimego Neo Plus.21 listopada 2008, by Mr Macphisto
Underworld od dziś w Europie
Trzy dni po światowej premierze, Tomb Raider: Underworld trafi dziś do europejskich sklepów. Jednak nie wszyscy gracze musieli czekać tyle czasu. Sieć sklepów Blockbuster w Danii rozpoczęła sprzedaż najnowszej części przygód Lary Croft na kilka dni przed jej światową premierą, przyczyniając się przy tym do pojawienia się TRU w sieci.

Polska premiera prawdopodobnie przypadnie na przyszły piątek, 28 listopada, o czym informujemy już od dwóch miesięcy. Więcej na temat lokalnego wydania Underworld już wkrótce.18 listopada 2008, by Mr Macphisto
Premiera Tomb Raider: Underworld
TR: Underworld już oficjalnie w sklepach. Po licznych przeciekach w ostatnich dniach, najnowsza część przygód Lary Croft doczekała się oficjalnej premiery. Od dziś, na półkach sklepowych na terenie Stanów Zjednoczonych czekają pudełka z grą na wszystkie NextGenowe platformy. Europejska premiera TRU zaplanowana jest na 21 listopada. W Polsce spodziewamy się jej tydzień później. Oficjalna zapowiedź Cenegi powinna pojawić się wkrótce.

Więcej o Underworld w naszym dziale poświęconym tej grze.15 listopada 2008, by Mr Macphisto
Wycieka coraz więcej
Tym razem nie chodzi jednak o samą grę, a o oficjalny przewodnik. Książka Prima Games jest już dostępna w niektórych sklepach w USA. Nie byłoby to być może nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że zawiera ona wiele elementów zdradzających fabułę gry (oczywiście pomijając kwestię oczywistą - solucję) oraz niepublikowane do tej pory materiały, takie jak szkice koncepcyjne.

Przewodnik miał trafić do sprzedaży 18 listopada, a więc równo ze światową premierą Tomb Raider: Underworld.14 listopada 2008, by Mr Macphisto
Skąd ten wyciek?
"Źródło przecieku TR: Underworld da się zlokalizować" - twierdzą przedstawiciele Eidos Interactive. Według ich informacji, płyta-matka pochodzi z jednego z magazynów w Stanach Zjednoczonych. Taką sytuację umożliwił fakt, że Underworld jest już rozsyłany po USA, żeby mógł zostać bez problemów wystawiony na półki sklepowe w dniu premiery (wtorek). Póki co, nie wyciekły żadne wersje poza tą na Xbox360.

Premiera TRU w Europie zaplanowana jest na 21 listopada.13 listopada 2008, by kluz_kaa
Underworld wyciekł!
5 dni przed amerykańską i 7 przed europejską premierą do Internetu wyciekł Tomb Raider: Underworld. Obraz płyty z grą w wersji na konsolę Xbox 360 pojawił się w sieci, za pośrednictwem plików torrent. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia zarówno w przypadku TR: Legend jak i Anniversary. Oficjalne stanowisko wydawców nie jest jeszcze znane. Nie wiadomo także jakie jest źródło przecieku.13 listopada 2008, by Mr Macphisto
PlayStation 2 poczeka do nowego roku
Tomb Raider: Underworld w wersji na PlayStation 2 trafi do sklepów w 2009 roku - taki komunikat wydał dziś Eidos Interactive. Jednocześnie firma potwierdziła, że daty premiery na pozostałe platformy pozostają bez zmian - 18 listopada w USA i 21 listopada w Europie.

Polski wydawca TRU, Cenega Poland, nadal nie zdradza żadnych szczegółów dotyczących lokalnej wersji gry.9 listopada 2008, by Mr Macphisto
KONKURS - ważna informacja
W związku z dzisiejszą awarią serwera, przedłużamy nasz konkurs Tomb Raider: Underworld Przed Premierą o jeden dzień (do 15 listopada). Pytanie 3 pojawi się na stronie jutro, 10 listopada. Zapraszamy do dalszej zabawy - stronę konkursową znajdziecie tutaj.

Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.8 listopada 2008, by Mr Macphisto (thx: K@t)
Cradle of Life znów w TV
Lara Croft wraca do telewizji. Telewizja TVN7 przygotowała na ten weekend dwie emisje filmu Lara Croft Tomb Raider - Kolebka Życia. Pierwszy raz na antenie film pojawi się już dziś o godzinie 23:40 (potrwa do 1:55). Druga emisja zaplanowana jest na jutro, 9 listopada, na godzinę 20:05.

Więcej informacji o filmie w naszym dziale Cradle of Life.7 listopada 2008, by Mr Macphisto
8 TRU do zgarnięcia przed premierą - KONKURS!
Zgadza się, ten moment właśnie nadszedł - rusza nasz przedpremierowy konkurs, w którym do wygrania jest aż osiem egzemplarzy ósmej części przygód Lary Croft! Przez najbliższe osiem dni, na naszej stronie konkursowej pojawi się osiem pytań, za które można zdobyć... oczywiście osiem punktów. Zainteresowanych udziałem zapraszamy na naszą stronę konkursową, gdzie znajdują się zasady i już czeka pierwsze pytanie!

Odkryj cenną tajemnicę. Za wszelką cenę.7 listopada 2008, by kluz_kaa
Dziś aktualizacja oficjalnej strony
Eidos Interactive zapowiedział na dzisiaj nową odsłonę oficjalnej światowej witryny Tomb Raider: Underworld. Czego mogą spodziewać się fani Lary Croft? Strona została stworzona w oparciu o technologię flash; poza bardzo dużą ilością gameplayów, będzie można znaleźć różnego rodzaju łamigłówki oraz minigierki, które odblokują ukryte materiały dotyczące TRU.

Premiera strony dziś o godzinie 19:00 naszego czasu, pod adresem tombraiderunderworld.com.6 listopada 2008, by Mr Macphisto
TR: Underworld - pierwszy konkurs już jutro!
8 dni, 8 pytań, 8 gier - tak w największym skrócie można podsumować nasz przedpremierowy konkurs Tomb Raider: Underworld. Już od jutra rozpoczynamy rywalizację o darmowe egzemplarze TRU, które szczęśliwcy wygrają jeszcze przed światową premierą gry!

Wszelkie szczegóły dostepne będą od jutra na naszej stronie konkursowej - zapraszamy do odwiedzin.

Odkryj cenną tajemnicę. Za wszelką cenę.4 listopada 2008, by kluz_kaa
Pierwsza 9-tka dla Underworld!
Magazyn Neo Plus, jako pierwsze czasopismo na świecie, opublikował recenzję najnowszego Tomb Raidera. Już na samym wstępie warto nadmienić, że Underworld otrzymał ocenę 9/10, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Według recenzenta, głównymi zaletami tytułu są bez wątpienia fabuła - która tłumaczy wszystkie wątki rozpoczęte w Legendzie i Anniversary - oraz oprawa audio-wizualna. Autor nie chciał zdradzać ważnych elementów tej epickiej powieści, lecz zachęcił wszystkich do gry. Podobno ze względu na ilość zwrotów akcji jakie nas czekają, nic nie jest oczywiste.

Grafika jest bardzo dopracowana, a wszystkie szczegóły robią ogromne wrażenie. Chwalony jest także design leveli, które przytłaczają swoim ogromem i rozmachem, z jakim zostały zaprojektowane. Za najpiękniejszą lokację uznano Tajlandię.

Muzyka, w ocenie recenzenta, jest przepiękna i odpowiednio oddaje klimat tego, co dzieje się na ekranie. Soundtrack na bardzo długo pozostaje w pamięci gracza.

Sama rozgrywka również została oceniona pozytywnie. Autorowi tekstu spodobały się nowe rozwiązania zastępujące Quick Time Events oraz różnorodność zagadek, które musimy rozwiązać - niektóre są bardzo proste, inne zaś sprawiają wiele problemów, ze względu na swoją złożoność. Dzięki pomysłowości Crystal Dynamics, linka magnetyczna i motor znajdują bogate zastosowanie w grze zarówno podczas eksploracji terenu, jak i przy rozwiązywaniu zagadek. Ponadto producenci dali graczom możliwość wyboru stroju dla Lary, tuż przed rozpoczęciem kazdego levelu.

Przez całą grę nie przyjdzie nam walczyć z większymi przeciwnikami, ale w finale pojawi się ogromny boss, który jest zwieńczeniem wszystkiego tego, czego nauczyli się panowie z Crystal Dynamics. Jak zapewnia autor recenzji, walka jest zjawiskowa.

Do największych minusów TRU zaliczono kamerę, która dość często przeszkadzała w rozgrywce, ale na szczęście można to szybko skorygować. Niedopracowany zdaje się być również sonar, który nie znalazł większego zastosowania.

Wygląda na to, że Tomb Raider: Underworld śmiało może stanąć obok pierwszych gier z serii i reprezentować markę TR w świecie next-genowych tytułów.2 listopada 2008, by Mr Macphisto
Tomb Raider z trybem multiplayer?
Tomb Raider z trybem multiplayer - czy to możliwe? Plotki na temat wprowadzenia takiego rozwiązania pojawiają się już od wielu lat, więc głos w sprawie postanowili zabrać producenci gry. "Mysleliśmy o tym już pracując nad Legendą. Teraz, przy Underworldzie, zastanawialiśmy się jeszcze poważniej niż wtedy. Ostatecznie zrezygnowaliśmy z tego pomysłu - Lara działa w pojedynkę, szczególnie w tej grze. Jednak jak widać, tryb multiplayer cały czas wisi gdzieś w powietrzu, może następnym razem mu się uda!" - podsumował Eric Lindstrom.

Tymczasem demo oczekiwanego Tomb Raider: Underworld można już pobierać poprzez linki w newsie poniżej.