strona główna // forum // chat // kontakt // facebook // youtube

Powrót do Archiwum

PAŹDZIERNIK 201930 października 2019, by Cez
Halloweenowa wyprzedaż na Steamie
Już w najbliższy wtorek 5 listopada na PS4, Xbox One i Steamie zadebiutuje kompletne wydanie Shadow of the Tomb Raider: Definitive Edition. Zanim to nastąpi, możecie skorzystać z promocji na Steamie z okazji Halloween. Wyprzedaż trwa do 1 listopada do godziny 18.


Dzięki rabatowi wynoszącemu 67% Shadow of the Tomb Raider w chwili obecnej kosztuje na Steamie jedynie 82,46 zł, a tańszy o 50% Season Pass 62,95 zł. Dokładnie 5 listopada Przepustka Sezonowa zniknie ze sklepu i zostanie zastąpiona pakietem Definitive Edition, który wprowadzi dwie nowości: strój Croft Fitness oraz możliwość wybrania dowolnego stroju w Paititi po ukończeniu głównej fabuły. Gracze, którzy do 5 listopada nabędą Season Pass, po tej dacie automatycznie otrzymają pełny pakiet Definitive Edition.

Na Steamie z okazji Halloween potaniała nie tylko ostatnia gra, ale i wszystkie pozostałe tytuły z Larą Croft. Przykładowo Tomb Raider (2013) kosztuje chwilowo 10,79 zł, a Rise of the Tomb Raider 32,24 zł. Pełną listę przecenionych gier z Larą znajdziecie tutaj.

   


27 października 2019, by Cez
Projekt Tomb Raider Suite na ostatniej prostej
Realizacja projektu z Kickstartera pt. The Tomb Raider Suite powoli dobiega końca. Kompozytor Nathan McCree, odpowiedzialny za skomponowanie i odświeżenie muzyki z gier TR1, TR2 i TR3, poinformował, że niebawem wyśle do nabywców ostatnie zamówione produkty.


Przypomnijmy, że album The Tomb Raider Suite miał pierwotnie zadebiutować w listopadzie 2017 roku, ale ostatecznie wersja cyfrowa pojawiła się w październiku 2018 roku, a wersja pudełkowa dopiero wiosną tego roku. Kolejne miesiące mijały, a kompozytor nie wysyłał nabywcom albumu na płytach winylowych (na zdj. u góry) oraz w specjalnych pudełkach Deluxe CD (na zdj. na dole). Pod koniec czerwca pojawiły się mocne zarzuty Tracie-Anne Swift - byłej współpracowniczki McCree, która zarzuciła kompozytorowi niegospodarność pieniędzmi otrzymanymi od fanów (link do newsa). Mimo upływu kilku miesięcy, nie otrzymaliśmy na ten temat oficjalnego stanowiska Square Enix. Nathan McCree w odpowiedzi na zarzuty wyjaśniał, że wielokrotne opóźnienia nie wynikały z wyczerpania się pieniędzy, a z problemów logistyczno-produkcyjnych. Obiecał wówczas, że winyle będą wysłane w sierpniu, a Deluxe CD we wrześniu.


Obietnica ta została częściowo spełniona. Album The Tomb Raider Suite na winylach został wysłany do fanów ostatniego dnia sierpnia. Z kolei płyty w pudełkach Deluxe CD dotarły do muzyka dopiero kilka dni temu. Zanim McCree je wyśle, może minąć kolejnych kilkanaście dni. Pudełka Deluxe CD zaliczyły opóźnienie z winy ich producenta, który nie dotrzymał terminów.

Fani Lary, którzy nie uczestniczyli w akcji na Kickstarterze, mogą nabyć różne wersje albumu The Tomb Raider Suite oraz gadżety jak np. t-shirty na stronie projektu >> klik! Dodajmy, że kompozytor Nathan McCree planuje kolejne koncerty m.in. w Australii, USA, a także w Paryżu, Dubaju, na Teneryfie i w Arabii Saudyjskiej. Gdy tylko pojawią się konkretne daty, będziemy o tym informować.

   


20 października 2019, by Cez
W ósmym DLC mieliśmy zagrać w Croft Manor?
Taki wniosek można wyciągnąć na podstawie odkrycia jednego z graczy. W plikach gry Shadow of the Tomb Raider "odkopał" on niewykorzystane w rozgrywce zdania wypowiadane przez Larę Croft. Dotyczą one poziomu treningowego w Croft Manor. Czy miał się on znaleźć w nadchodzącym wydaniu Definitive Edition w postaci ósmego DLC?

W Shadow of the Tomb Raider biegamy po Croft Manor jako młoda Lara Croft i przez chwilę w DLC jako dorosła. Wielu fanów miało nadzieję, że w jednym z licznych dodatków pojawi się możliwość swobodnego zwiedzania Dworu Croftów także Larą dorosłą. W siedmiu DLC otrzymaliśmy nowe grobowce, jednak gracze przez pół roku mieli nadzieję, że tajemniczy, ósmy slot (pisaliśmy o tym w marcu >> klik!) oznacza ósmy dodatek np. o Croft Manor. Kilka dni temu pojawił się wyciek - jeden z fanów wydobył z plików gry na PC kilka zdań wypowiadanych przez Camillę Luddington. Możecie ich posłuchać »TUTAJ«. Zdania te oznaczają: "Zastanawiam się, gdzie Winston podział się z moją herbatą. Witaj w moich skromnych progach. Teraz czas na ćwiczenia. Ach! Powietrze!" Te słowa to oczywiście wyraźne nawiązanie do słów Lary wypowiadanych w Croft Manor w TR1 i TR3.


Studio Crystal Dynamics tradycyjnie milczy i nie odpowiada na pytania o odkrycie tych kilku zdań i czy faktycznie pochodzą one z anulowanego DLC. Niewykluczone, że słowa te miały pojawić się w podstawowej wersji gry, ale zostały wycięte podobnie jak to zrobiono z prawdziwym zakończeniem Shadow of the Tomb Raider. Przypomnijmy, że rok temu informowaliśmy o nadpisaniu właściwego zakończenia patchem (link do newsa).

Teoria o tym, że w ósmym DLC mógłby być grywalny Dwór Croftów ma sens, ponieważ wydawanie Shadow of the Tomb Raider: Definitive Edition bez nowego, dużego dodatku zdaje się być pozbawione sensu (nowy strój i drobne ulepszenie rozgrywki to trochę zbyt mało). Dodajmy, że Definitive Edition będzie zawierało praktycznie to samo co premierowe wydanie Croft Edition - po co zatem rok później wydawać niemal identyczną zawartość jako nowość? Możliwości są zatem dwie: albo faktycznie czeka nas niespodzianka w Definitive Edition, która jeszcze nie została ujawniona, albo coś poszło nie tak i zgodnie z tym co twierdzi serwis Kotaku, ósmego dodatku nie zobaczymy.

Jeśli prawdziwy okaże się drugi scenariusz, to jaki może być powód wycięcia dodatku o Croft Manor? Prawdopodobnie ten sam, co w przypadku nadpisania prawdziwego zakończenia gry. Od roku ptaszki ćwierkają, że twórcom z Eidos Montreal bardzo miało zależeć na nawiązaniach do klasycznych gier z Larą, a miało się to bardzo nie spodobać Crystal Dynamics. Z usuniętego zakończenia SotTR wynika, że Eidos chciał połączyć starą i nową linię czasową w jedną. Crystalsi z kolei według przecieków mieli kategorycznie się temu sprzeciwić, mimo że wielu fanów na to liczyło. Przypomnijmy, że Crystal Dynamics jest to studio, które od lat powtarza, jak bardzo słucha fanów...

Shadow of the Tomb Raider: Definitive Edition pojawi się w wersji pudełkowej i cyfrowej już 5 listopada.

   


19 października 2019, by Cez
Pudełkowe Definitive Edition pojawi się w Polsce
Dobra wiadomość dla kolekcjonerów - kompletna gra Shadow of the Tomb Raider: Definitive Edition dzięki firmie Cenega pojawi się w Polsce w wersji pudełkowej na konsoli PlayStation 4 i Xbox One. Niestety pudełka nie przewidziano dla wersji PC - na tej platformie graczom pozostaje wersja cyfrowa lub podstawowa gra w pudełku, które obecnie jest już bardzo trudno dostępne.

Jak czytamy w informacji prasowej od Cenegi, Shadow of the Tomb Raider: Edycja Ostateczna zawiera wszystkie wydane do tej pory rozszerzenia oraz dodatki. Przepustka sezonowa zawarta w wydaniu Edycji Ostatecznej zapewnia dostęp do wielu dodatkowych grobowców, misji, modeli broni czy strojów bohaterki; bonusów Edycji Croftów, oraz całkowicie nowy strój Croft Fitness zawarty w Edycji Ostatecznej. Edycja zawiera również kilka usprawnień rozgrywki.


Każdy gracz, który posiada Shadow of the Tomb Raider oraz Przepustkę Sezonową, będzie mógł pobrać za darmo aktualizację gry do wersji Edycji Ostatecznej. Jeśli gracz posiada obecnie podstawową grę SotTR, to będzie mógł zaktualizować swoją grę do wersji Edycji Ostatecznej poprzez zakupienie dodatkowej zawartości Edycji Ostatecznej, która zastąpi dotychczasową Przepustkę Sezonową.

Shadow of the Tomb Raider: Definitive Edition pojawi się w wersji pudełkowej 5 listopada. Cena detaliczna to 159,90 zł. Tego dnia edycja ta zadebiutuje także w wersji cyfrowej na PC oraz konsolach PS4 i Xbox One.

   


17 października 2019, by Cez
Nowy film będzie oparty na Rise of the TR?
Ben Wheatley, czyli reżyser drugiego filmu Tomb Raider z Alicią Vikander, wypowiedział się na temat powstającego obrazu. Mimo że zbyt wiele nie zdradził, to w jego słowach można znaleźć pewne wskazówki.

Dla Bena Wheatley'a kolejny filmowy Tomb Raider będzie zupełnie nowym doświadczeniem. Do tej pory twórca nigdy nie zajmował się hollywoodzkim blockbusterem. "Jako fan filmów uważam, że stworzenie hollywoodzkiej produkcji to wielka rzecz" - powiedział serwisowi Empire Online. "Od zawsze mówię, że to nie jest tak, że na końcu tęczy jest garnek pełen złota i by go zdobyć trzeba robić film za filmem, ale myślę, że zrobienie takiej produkcji, doświadczenie jej będzie bardzo interesujące".


Reżyser niestety nie chciał zbyt wiele zdradzić redakcji Empire Online. "Jeśli chcę pozostać mądry, to w tym momencie nic nie zdradzę. Głos w mojej głowie mówi mi «Nie, nie mów ani jednej pieprzonej rzeczy! Bądź cicho, zachowaj spokój!»" Prócz tych słów Ben Wheatley powiedział jedno ciekawe zdanie na temat nowego filmu: "On całkiem mocno łączy się z tym, co wydarzyło się w grze". Reżyser niestety nie wyjawił, o którą grę mu chodzi, ale redakcja Empire Online sugeruje, że może chodzić o Rise of the Tomb Raider. Czy rzeczywiście w drugim filmie z Alicią Vikander zobaczymy mroźne rejony Syberii? Przekonamy się wkrótce, gdy twórcy nowej produkcji zdecydują się ujawnić więcej.

Premiera kolejnego filmu z Larą Croft odbędzie się 19 marca 2021 roku, czyli trzy lata po Tomb Raider (2018). Za reżyserię będzie odpowiadał Ben Wheatley, a za scenariusz jego żona Amy Jump. Prócz Alicii Vikander w roli Lary na pewno ponownie zobaczymy Kristin Scott Thomas w roli Any Miller.

   


16 października 2019, by Cez
Shadow of the TR nie otrzyma ósmego grobowca
To już pewne - w kompletnej edycji Shadow of the Tomb Raider: Definitive Edition nie znajdzie się oczekiwany przez fanów ósmy opcjonalny grobowiec - taką informację uzyskał serwis Kotaku. Poznaliśmy również odpowiedź na pytanie, czy zostanie wreszcie wyłączony przymus poruszania się w Paititi tylko w tubylczych strojach.

Wczoraj informowaliśmy, że już 5 listopada na rynku pojawi się Shadow of the Tomb Raider: Definitive Edition. Na okładce tego wydania pojawiła się informacja o treści: "zawiera 7 bonusowych misji", co oznacza, że fani mogą zapomnieć o ósmym dodatku. Przypomnijmy, że w marcu informowaliśmy o nieoczkiwanym dodatkowym slocie na ósmy grobowiec (link do newsa), który nigdy nie został skomentowany przez twórców. Przez wiele miesięcy byliśmy pewni, że jest to niespodzianka szykowana dla fanów z okazji wydania kompletnej edycji. Okazuje się, że tak w istocie miało być, jednak… twórcy zmienili zdanie.


"Po wydaniu ostatniego DLC z pakietu Season Pass pt. Droga do Domu, nasz zespół chciał zbadać potencjał dodatkowych zawartości dla naszej społeczności. Po dokładnym rozważeniu zdecydowaliśmy o stworzeniu stroju Croft Fitness dla Definitive Edition, który będzie dostępny od 5 listopada" - tłumaczą twórcy SotTR za pośrednictwem Kotaku.

Ze strojami związana jest druga kluczowa nowość w Definitive Edition. We wczorajszym newsie napisaliśmy o "drobnych zmianach w rozgrywce". Dziś wiemy, co twórcy mieli na myśli. Od roku fani skarżyli się, że mimo obecności w grze naprawdę dużej liczby różnych strojów, w mieście Paititi panna Croft może poruszać się tylko w tubylczych strojach. Od 5 listopada ten przymus ulegnie zmianie. Będzie go można wyłączyć w opcjach gry po przejściu całej fabuły. Innymi słowy - po zobaczeniu napisów końcowych będziemy mogli wrócić do Paititi i tam ubrać dowolny strój, zarówno tubylczy jak i współczesny. Rozwiązanie to będzie dodane do każdej wersji gry, także do podstawowej.

Miło ze strony twórców, że po ponad roku zechcieli spełnić chyba najczęściej powtarzającą się prośbę związaną z Shadow of the Tomb Raider... Miło również, że zamiast grobowca dostaniemy tylko strój. Z pewnością na to czekali wszyscy fani od pół roku...

   


15 października 2019, by Cez
Nadchodzi Shadow of the TR: Definitive Edition!
Studia Crystal Dynamics i Eidos Montreal zapowiedziały nadejście Shadow of the Tomb Raider: Definitive Edition, czyli kompletną edycję gry, która zadebiutuje 5 listopada. Definitive Edition będzie dostępne na Steamie, na konsolach PS4 i Xbox One oraz także w usłudze Google Stadia, o której pisaliśmy w czerwcu (link). 5 listopada gra zadebiutuje również na urządzeniach z systemami operacyjnymi Linux i MacOS dzięki konwersji autorstwa firmy Feral Interactive.

Kompletna edycja ma zostać wydana w formie cyfrowej oraz pudełkowej, ale w chwili obecnej nie mamy pewności, czy ta druga wersja będzie dostępna w Polsce. Zwiastun SotTR: Definitive Edition możecie zobaczyć tutaj, a poniżej widzicie zupełnie nową grafikę promującą wspomnianą edycję.


Co konkretnie ma zawierać Shadow of the Tomb Raider: Definitive Edition? W skład edycji wejdzie: podstawowa wersja gry, wszystkie bonusy zawarte wcześniej w ramach Season Pass (7 DLC, czyli opcjonalne grobowce, bronie i stroje), bonusy dodane do premierowego wydania Croft Edition, a także zupełnie nowy strój o nazwie Croft Fitness oraz drobne zmiany w rozgrywce. Niestety informacja prasowa o Definitive Edition nie wspomina ani słowem o nigdy nie wydanym, choć oczekiwanym ósmym grobowcu, o którym pisaliśmy już wiosną (link do archiwalnego newsa). Crystalsi od wielu miesięcy na ten temat milczą i nie odpowiadają na pytania.


Jeśli gracz zakupił wcześniej Season Pass, to automatycznie, bez żadnych dodatkowych opłat będzie mógł 5 listopada ściągnąć nowości dodane do Definitive Edition. Z kolei gracze, którzy posiadają podstawową wersję Shadow of the Tomb Raider, od 5 listopada nie będą mogli zakupić Season Pass, ponieważ pakiet ten zostanie nadpisany i zamieniony na wersję Definitive Edition. Innymi słowy - jeśli nie kupiłeś dotąd przepustki sezonowej, to nic straconego, w listopadzie będziesz mógł dokupić do podstawki jeszcze większy pakiet, czyli właśnie Definitive Edition.