strona główna // forum // chat // kontakt // dodaj do ulubionych // ustaw jako startową


Powrót do Archiwum

WRZESIEŃ 2013
5 września 2013, by K@t
W Europie też bez kryzysu
Poprzednio pisaliśmy na WoTR o "zaskakująco" dobrych wynikach sprzedaży nowego Tomb Raidera, które nie do końca pokrywały się z pesymistycznymi wizjami roztaczanymi przez Square. Dane zdawały się mówić same za siebie. Teraz dowiedzieliśmy się też, jak duży udział w sukcesie nowej odsłony serii miała sprzedaż na terenie Starego Kontynentu.

GfK International, jedna z największych na świecie firm zajmujących się analizowaniem rynku, opublikowała listę najchętniej kupowanych tytułów w pierwszym półroczu 2013. Tomb Raider znalazł się na trzecim miejscu z łączną liczbą ponad 1,3 miliona sprzedanych egzemplarzy, zarabiając ponad 67 milionów euro. Trzeba podkreślić, że dane te obejmują jedynie pierwsze cztery miesiące obecności gry na rynku.Tomb Raider został wyprzedzony przez Call of Duty: Black Ops II (miejsce drugie) i Fifę 2013 (miejsce pierwsze), czyli dwie serie-molochy, które każdego roku biją kolejne rekordy sprzedaży. Wynik osiągnięty przez nową Larę jest więc godny pozazdroszczenia, gdyż niemal każdej wiosny i jesieni (najpopularniejsze okresy wydawnicze) kolejni wydawcy konkurują z Activision i EA o zajęcie sensownego miejsca na podium.

Dla porównania - wydany zaraz po TR i zdobywający fenomenalne oceny Bioshock Infinite, wylądował dopiero na miejscu szóstym, z liczbą ok. 737 tysięcy sprzedanych egzemplarzy. Warto jednak pamiętać, że Tomb Raider dopiero w ostatnich tygodniach zniknął z listy dziesięciu najlepiej sprzedających się tytułów w Wielkiej Brytanii, na której okupował bardzo wysokie miejsca przez niemal pół roku od premiery.