strona główna // forum // chat // kontakt // facebook // youtube

Powrót do Archiwum

SIERPIEŃ 201931 sierpnia 2019, by Cez
Opętana Sam jesienią przemówi po polsku
Dobra wiadomość dla miłośników komiksów z Larą Croft. Polskie wydawnictwo Scream Comics ujawniło datę premiery polskiego tłumaczenia zbiorczego wydania pt. Tomb Raider: Choice and Sacrifice, w skład którego wchodzą zeszyty #7-12 drugiej regularnej serii od Dark Horse. Publikacja licząca 144 strony zadebiutuje 31 października tego roku, choć wiosną wydawnictwo twierdziło, że komiks pojawi się w mijające właśnie wakacje. Cena okładkowa prawdopodobnie wyniesie 49,99 zł.


Akcja komiksu Tomb Raider: Choice and Sacrifice rozgrywa się między wydarzeniami z gry Rise of the Tomb Raider a Shadow of the Tomb Raider. Pełną chronologię wydarzeń z epoki reboota znajdziecie tutaj. W przygodzie Choice and Sacrifice Lara szuka w Niemczech swojej opętanej przyjaciółki Sam, która została przeniesiona z więzienia do szpitala psychiatrycznego. Pacjentka jednak z niego uciekła i Croft musi ją odnaleźć oraz pomóc przed całkowitym przejęciem kontroli przez Himiko. Jeśli nie możecie się powstrzymać przed poznaniem końca tej historii już teraz, to zajrzyjcie do naszych streszczeń >> klik!

Przypomnijmy, że w marcu Scream Comics wydało w naszym rodzimym języku zbiorczy komiks pt. Tomb Raider: Zarodnik. Po więcej informacji odsyłamy do archiwalnego newsa >> klik!

   


28 sierpnia 2019, by Cez
Negatywny wpływ seksualizacji Lary to mit
Jednym z argumentów twórców ze studia Crystal Dynamics tłumaczącym potrzebę zrestartowania postaci Lary Croft w grze Tomb Raider (2013) był sprzeciw części graczy wobec seksualizacji pani archeolog. Ukazywanie Lary w kusych strojach miało obniżać poczucie własnej wartości u kobiet i zmieniać opinie na temat swojego ciała. Serwis Kotaku donosi, że amerykańscy psycholodzy postanowili podejść do tego tematu w sposób naukowy. Okazało się, że mit upadł - panna Croft w kusych strojach kobietom nie przeszkadza.


Nie jest tajemnicą, że pierwsze części serii Tomb Raider od studia Core Design były głównie kierowane do młodych mężczyzn. By przyciągnąć ich uwagę w czasie kampanii promocyjnej publikowano niemal erotyczne rendery reklamujące np. gry Tomb Raider II czy Tomb Raider III. W podobnym stylu rysowano komiksy wydawnictwa Top Cow. Z biegiem lat, gdy okazało się, że fanek Tomb Raidera jest niemal tyle samo co fanów, marketingowcy dawnego Eidosa na chwilę przyhamowali, po to by później do gry Tomb Raider Legend i Underworld dodać wiele kusych strojów. W 2013 roku przy okazji premiery reboota twórcy z Crystal Dynamics tłumaczyli, że w nowych grach panna Croft nie będzie chodziła np. w strojach kąpielowych i nie będzie charakteryzowała się dużym biustem, ponieważ Crystalsi stawiają na większy realizm. Wiązało się to również z tym, że duże piersi i kuse stroje rzekomo miały przeszkadzać niektórym fankom serii.


Psycholodzy z dwóch amerykańskich uczelni, Stetson University i Fairleigh Dickinson University, przebadali sto kobiet. Połowie z nich pokazano fragmenty rozgrywki z TR Underworld, gdzie Lara biegała w stroju kąpielowym, a drugiej połowie gameplay gry Tomb Raider (2013), gdzie panna Croft była ukazana w sposób bardziej realistyczny. Po przeanalizowaniu odpowiedzi udzielonych w ankietach okazało się, że fragment Underworld u zdecydowanej większości badanych pań nie wywoływał wstydu związanego z własnym ciałem i nie pogarszał samopoczucia. Niektóre kobiety przyznawały, że gameplay miał niewielki wpływ na poczucie własnej wartości, ale znikomy w porównaniu do innych przejawów uprzedmiotowienia, np. gwizdania przez mężczyzn na ulicy.


Ci sami naukowcy przeprowadzili także inne badanie. Sprawdzili, czy na agresywne zachowania niektórych osób wpływają sceny przemocy w grach wideo. Wyniki badań wykazały, że nie ma wystarczającego dowodu, aby stwierdzić, że brutalność zaprezentowana w grach wpływa na zwiększenie agresji w tzw. "realu".

   


25 sierpnia 2019, by Cez
Przez Avengersów Crystalsi zapadli się pod ziemię
Za nami kolejne targi Gamescom. Twórcy gier tradycyjnie prześcigali się w publikowaniu zwiastunów czy gameplayów. Studia Crystal Dynamics i Eidos Montreal w tym roku skupili się na promocji nadchodzącej gry Marvel's Avengers. Co z kolei otrzymali od nich fani serii Tomb Raider? Gablotkę z wydanymi już wcześniej gadżetami >> klik!

Od wielu tygodni pojawiają się plotki o tym, że wkrótce na rynku powinna pojawić się wersja Definitive Edition gry Shadow of the Tomb Raider. Fani liczą na to, że do kompletnej edycji twórcy na zachętę mogliby dodać tajemnicze, ósme DLC, o którym wielokrotnie pisaliśmy, a które nie zostało dotąd oficjalnie potwierdzone. Wielu graczy było przekonanych, że właśnie na targach Gamescom Crystalsi ujawnią szczegóły tego wydania. Tak jednak się nie stało. W zamian zobaczyliśmy np. gameplay Marvel's Avengers, w którym można zauważyć, że Czarna Wdowa używa czegoś, na co od kilku lat czekają fani Lary - podwójnych pistoletów (klik! 13:45).


Studio Crystal Dynamics zapadło się pod ziemię nie tylko przed fanami serii Tomb Raider, ale również przed redakcjami stron poświęconym Larze Croft. Od wielu tygodni dopytujemy o rzekome ósme DLC i o Definitive Edition, a także o to, co udało się ustalić w sprawie afery związanej z Nathanem McCree, o której pisaliśmy na początku lipca. Wszelkie pytania od naszej redakcji, a także od innych zagranicznych dziennikarzy pozostają w temacie Tomb Raidera bez odpowiedzi. Niewykluczone, że studio Crystal Dynamics przypomni sobie o istnieniu Lary Croft po premierze Avengersów. Gra ukaże się 15 maja 2020 roku.

P.S. Jeśli czujecie niedosyt po tegorocznych targach Gamescom, to zobaczcie, jak gęste w temacie Tomb Raidera były targi ubiegłoroczne. Zajrzyjcie do naszej relacji w dziale Teksty.

   


23 sierpnia 2019, by Cez
Klasyczna Lara w kolekcji figurek Totaku
Firma Totaku zapowiedziała, że jeszcze w tym roku do swojej kolekcji doda drugą figurkę Lary Croft. Tym razem będzie to klasyczna wersja pani archeolog.


Przypomnijmy, że Totaku to seria dziesięciocentymetrowych figurek, w skład której wchodzą postaci z gier znanych z konsol PlayStation. Teraz po raz drugi przyszła kolej na Larę Croft, tym razem klasyczną. We wrześniu ubiegłego roku z okazji premiery Shadow of the Tomb Raider Totaku wydało figurkę z Larą z epoki reboota (link do archiwalnego newsa).

Nowa figurka z klasyczną panną Croft pojawi się na rynku w grudniu tego roku i będzie kosztować 13 funtów, czyli ok. 60 zł.

   


7 sierpnia 2019, by Cez
Wkrótce premiera nowego filmu w polskiej telewizji!
Dobra wiadomość dla polskich fanów Lary Croft! Pod koniec przyszłego tygodnia film Tomb Raider (2018) z Alicią Vikander zostanie po raz pierwszy wyemitowany w polskojęzycznej telewizji.

Polska telewizyjna premiera filmu Tomb Raider (2018) odbędzie się dokładnie w niedzielę, 18 sierpnia o godzinie 20:00 na kanale Cinemax. Film wyemitowany zostanie w wersji z lektorem. Tytuł ten dostępny będzie także od 18 sierpnia w serwisie HBO GO - do biblioteki zostanie dodany zaraz po północy. W HBO GO dostępna będzie do wyboru: oryginalna wersja językowa, polskie napisy lub wersja z polskim lektorem. Opcji z polskim dubbingiem HBO nie przewiduje.


Stacja Cinemax planuje wiele powtórek filmu Tomb Raider (2018). Oprócz wspomnianego 18 sierpnia, obraz zostanie wyemitowany także 19 sierpnia o 11:35, 20 sierpnia o 20:00, 21 sierpnia o 9:30, 23 sierpnia o 21:50 oraz 24 sierpnia o 13:55.

   


2 sierpnia 2019, by Cez
Panna Croft wróciła do Czarnobyla
Wydawnictwo Dark Horse wypuściło kolejne zbiorcze wydanie komiksów z Larą Croft. Tomb Raider Omnibus Volume 1, bo o nim mowa, kosztuje $29,99 i zawiera przygody Lary, które dzieją się pomiędzy grą Tomb Raider (2013) a Rise of the Tomb Raider.

Nowe zbiorcze wydanie liczące 472 strony jest tańszą wersją Library Edition Volume 1, które zadebiutowało w lutym ubiegłego roku. W przeciwieństwie do Library Edition, Omnibus charakteryzuje się miękką okładką i zwykłym formatem (Library Edition było wydane w bardzo dużym rozmiarze 8" x 12"), w związku z tym cena jest niższa aż o 20 dolarów. Oba zbiorcze wydania obejmują zeszyty pierwszej regularnej serii Dark Horse #1-18, które ukazywały się w latach 2014-2015 (link do streszczeń). Przygody te rozgrywały się na wyspie Yamatai oraz w Czarnobylu na Ukrainie i w Meksyku. W Omnibusie i Library Edition znajdziemy także prequelowy komiks Tomb Raider: The Beginning, który pojawił się wiosną 2013 roku (link do streszczenia).

Kolejny zbiorczy tom, czyli Tomb Raider Omnibus Volume 2, ukaże się w języku angielskim 14 stycznia 2020 roku i będzie kosztował $29,99. Publikacja będzie zawierała zeszyty, których akcja rozgrywa się pomiędzy grami Rise of the Tomb Raider a Shadow of the Tomb Raider (zeszyty #1-12 z drugiej regularnej serii, a także dwie czteroczęściowe miniserie Survivor's Crusade oraz Inferno - wszystkie streszczenia znajdują się w dziale Komiks).

Niestety do chwili obecnej wydawnictwo Dark Horse nie zapowiedziało Library Edition Volume 2, które powinno zawierać te same zeszyty co Omnibus Volume 2, tyle że w większym rozmiarze.