strona główna // forum // chat // kontakt // facebook // youtube

Powrót do Archiwum

SIERPIEŃ 201831 sierpnia 2018, by Cez
Nareszcie są! Zobacz wymagania sprzętowe SotTR
Długo musieliśmy czekać na ujawnienie wymagań sprzętowych Shadow of the Tomb Raider. Informacje te wreszcie opublikował serwis Steam. Poniżej zamieszczamy wymagania minimalne i zalecane.


Premiera Shadow of the Tomb Raider nastąpi dokładnie za dwa tygodnie, czyli 14 września. Z kolei 12 września gra zostanie odblokowana w przypadku tych graczy, którzy zamówili wydania Digital Deluxe, Croft Edition i Ultimate Edition.

Minimalne:
System operacyjny: Windows 7 64 bit
Procesor: i3-3220 INTEL lub odpowiednik AMD
Pamięć: 8 GB RAM
Karta graficzna: Nvidia GTX 660/GTX 1050 lub AMD Radeon HD 7770
DirectX: Wersja 11
Miejsce na dysku: 40 GB dostępnej przestrzeni

Zalecane:
System operacyjny: Windows 10 64-bit
Procesor: Intel Core i7 4770K, 3.40 Ghz lub AMD Ryzen 5 1600, 3.20 Ghz
Pamięć: 16 GB RAM
Karta graficzna: Nvidia GTX 1060 6GB lub AMD Radeon RX 480, 8GB
DirectX: Wersja 12
Miejsce na dysku: 40 GB dostępnej przestrzeni

   


30 sierpnia 2018, by Cez
Zobacz unboxing wydania, którego już nie kupisz
Serwis IGN opublikował unboxing, czyli filmik o otwieraniu zawartości pudełka The Ultimate Edition >> klik! Jest to najbogatsze wydanie kolekcjonerskie Shadow of the Tomb Raider, które po raz pierwszy mieliśmy okazję zobaczyć podczas targów Gamescom (link do relacji). Problem w tym, że nikt go już nie może kupić.

Przypomnijmy, że The Ultimate Edition można było zamówić w sklepie Square Enix jedynie w kwietniu. Produkt warty aż 850 zł szybko został wyprzedany, przez co właściwie tylko garstka fanów Lary Croft miała okazję go zamówić. Mimo wielokrotnego zgłaszania firmie Square Enix problemu braku tego wydania oraz ignorowania polskich fanów (żaden rodzimy sklep nie sprzedaje The Ultimate Edition z powodu decyzji Square Enix), światowy wydawca wciąż nie zwiększył nakładu. Z kolei studio Crystal Dynamics w maju twierdziło, że produkty zawarte w The Ultimate Edition w przyszłości będzie można nabyć osobno, ale również brak jest jakichkolwiek informacji o tym, czy tak faktycznie będzie.


W skład edycji kolekcjonerskiej The Ultimate Edition dostępnej tylko na konsole PlayStation 4 i Xbox One wchodzi: pudełkowe wydanie gry, Season Pass (7 DLC: dodatkowe bronie, stroje, misje poboczne i opcjonalne grobowce), soundtrack, a także fizyczne gadżety: figurka, latarka i otwieracz w kształcie czekana.

   


29 sierpnia 2018, by Cez
Xbox One X w barwach Shadow of the Tomb Raider
W serwisie Ebay trwa aukcja charytatywna, dzięki której można stać się właścicielem wyjątkowego modelu Xbox One X o pojemności 1TB. Barwa i ozdoby konsoli nawiązują do gry Shadow of the Tomb Raider. Link do aukcji >> klik!


Środki uzyskane poprzez aukcję charytatywną zasilą konto organizacji Best Friends Animal Society, która walczy z zabijaniem bezdomnych kotów i psów w schroniskach. Uwaga, mogą w niej wziąć udział tylko mieszkańcy Stanów Zjednoczonych i Kanady. W momencie publikacji tego newsa najwyższa oferta na Ebayu wynosiła 5700 dolarów. Aukcja potrwa jeszcze przez sześć dni.

   


29 sierpnia 2018, by Cez
Poznaj kulisy powstawania muzyki do SotTR
Studio Eidos Montreal opublikowało siedmiominutowy materiał o kulisach powstawania ścieżki dźwiękowej do Shadow of the Tomb Raider. Filmik możecie zobaczyć tutaj.


W materiale wypowiada się reżyser dźwięku Rob Bridgett oraz kompozytor Brian D'Oliveira (na zdj.), o którym pisaliśmy już w lipcu >> klik! D'Oliveira wyjawia, że wybrał się w dziesięciodniową podróż do Meksyku, aby zaczerpnąć tam inspiracji. Do Montrealu wrócił z aż ośmioma walizkami wypełnionymi lokalnymi instrumentami. Były to m.in. skały wulkaniczne, które wydają specyficzny dźwięk. Kompozytorowi udało się także zdobyć instrumenty, które brzmią jak krzyk lub odgłos pumy.

Jeśli nowy materiał o soundtracku to dla Was za mało, to przypomnijcie sobie jeszcze jeden filmik z lipca >> klik!

   


29 sierpnia 2018, by Cez
Wygraj nowy film Tomb Raider na Blu-Ray i DVD!
22 sierpnia film Tomb Raider (2018) wreszcie pojawił się w polskich sklepach na nośnikach fizycznych. Z tej okazji ogłaszamy konkurs, w którym można wygrać jedno pudełko Blu-Ray oraz trzy DVD.


Regulamin konkursu:

1. W konkursie może wziąć udział każdy z wyjątkiem redakcji i współpracowników serwisu World of Tomb Raider.

2. Nagrodami w konkursie są: jedno polskie wydanie Blu-Ray z filmem Tomb Raider (2018) i trzy wydania DVD. Sponsorem nagród jest polski dystrybutor Galapagos.

3. Aby wziąć udział w konkursie, należy do 1 września 2018 roku do godziny 23:59 przesłać na adres redakcjawotr@gmail.com odpowiedzi na pytania z punktu nr 4 niniejszego regulaminu. Za każdą prawidłową odpowiedź uczestnik otrzymuje jeden punkt. W temacie maila należy wpisać "Konkurs filmowy", a w treści rozwiązania oraz swoje imię i nazwisko. Jeden uczestnik może wysłać maksymalnie jedno zgłoszenie, czyli w jednym mailu należy odpowiedzieć na największą możliwą liczbę zadanych pytań. Nie przyjmujemy dodatkowych maili z odpowiedziami na brakujące pytania.


4. Poniżej publikujemy listę pytań. Gdy mowa jest w nich o "nowym filmie" rozumie się przez to film Tomb Raider (2018).

1) Fabuła nowego filmu została oparta na dwóch grach z Larą. Wymień ich tytuły.
2) Podaj prawdziwe imię i nazwisko kompozytora nowego filmu.
3) Wymień dwa kraje, w których kręcono nowy film.
4) Wymień wszystkie polskie aktorki, które użyczyły głosu Larze w nowym filmie.
5) Wymień miasta, w których powstały Escape Room promujące nowy film.
6) W którym kraju zorganizowano interaktywny konkurs pt. Raid The Tomb?
7) Reklama jakiego modelu samochodu towarzyszyła promocji nowego filmu?
8) Podaj nazwę japońskiego zespołu i tytuł ich utworu, który promował nowy film.
9) Wymień tytuły trzech gier, które towarzyszyły kampanii reklamowej filmu.
10) Wymień przynajmniej trzy aktorki, które prócz Alicii Vikander były brane pod uwagę do roli Lary w nowym filmie.

5. Cztery osoby z największą liczbą punktów otrzymają nagrody, przy czym wydanie Blu-Ray otrzyma osoba z najlepszym wynikiem. W przypadku remisu o wygranej zadecyduje losowanie. Wyniki zostaną opublikowane na stronie głównej WoTR po 1 września 2018 roku. Nagrody zostaną przesłane do zwycięzców pocztą.

6. Uczestnik konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych (zgodnie z Ust. z dn. 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych Dz. U. Nr 101/2002, poz. 926 z późn. zm.) przez World of Tomb Raider wyłącznie na potrzeby przeprowadzenia konkursu.

   


28 sierpnia 2018, by Cez
Zobacz nowy zwiastun i spot o grobowcach
W serwisie YouTube zadebiutował nowy, jednominutowy zwiastun telewizyjny Shadow of the Tomb Raider, który po raz kolejny stworzono w oparciu o utwór muzyczny >> klik! Widzimy w nim moment, kiedy Lara ucieka przed lawiną błotną. Właśnie ten fragment gameplayu pokazano nam za zamkniętymi drzwiami podczas targów Gamescom.


Warto również zerknąć na kolejny krótki filmik z serii Woman Masters Wild >> klik! Tym razem otrzymaliśmy to, na co fani serii czekają najbardziej - widzimy, jak Lara Croft radzi sobie z zagadkami w grobowcach.

   


27 sierpnia 2018, by Cez
Peter Connelly ogłasza Tomb Raider: The Dark Angel
Kompozytor Peter Connelly wreszcie ogłosił szczegóły na temat swojego tajemniczego projektu pt. Tomb Raider: The Dark Angel, o którym pisaliśmy już w kwietniu (link do newsa). Muzyk ma zamiar wydać zremasterowane, a także nagrane zupełnie od nowa utwory z gier TR4, TR5 i TR Angel of Darkness. Środki będą zbierane poprzez Kickstartera.


W przyszłym roku będziemy obchodzili dwudziestolecie TR4, a to właśnie w przypadku tej gry Peter Connelly rozpoczął swoją kilkuletnią muzyczną przygodę z serią Tomb Raider. Już 1 października w serwisie Kickstarter ruszy zbiórka środków, której celem będzie wydanie albumu Tomb Raider: The Dark Angel. Za zebrane pieniądze kompozytor wynajmie Air Lyndhurst Studios w Londynie, gdzie nagra nowe wersje utworów znanych z TR4, TR5 i TR Angel of Darkness. Muzyk uspokaja, że nuty będą zbliżone do oryginału - utwory będą brzmiały nieco inaczej, ale wciąż bardzo znajomo. Dodatkowo prócz wydania przerobionych kawałków na płycie mają znaleźć się zremasterowane oryginały. Podczas zbiórki na Kickstarterze oczywiście będzie można zamówić nie tylko sam krążek, ale także i gadżety. Szczegóły zostaną ogłoszone wkrótce.

Za organizację całego projektu odpowiada nie tylko kompozytor Peter Connelly, ale grupa zagorzałych fanów, którzy pracowali nad tym w tajemnicy od dwóch lat. W powstawaniu albumu pomogą także bardzo cenieni muzycy tacy jak Richard Niles (współpracował m.in. z Paulem McCartney'em, Pet Shop Boys, Cher, Jamesem Brownem, Kylie Minogue, Tiną Turner czy Take That) oraz Isobel Griffiths (pracował z takimi kompozytorami jak Hans Zimmer, Howard Shaw i James Horner). Więcej na temat Tomb Raider: The Dark Angel znajdziecie na oficjalnej stronie tego projektu >> klik!

To nie pierwsza tego typu zbiórka na Kickstarterze związana z muzyką z serii Tomb Raider. Przypomnijmy, że w 2017 roku fani zebrali środki na wydanie albumu The Tomb Raider Suite, na którym znajdą się utwory z TR1, TR2 i TR3 skomponowane przez Nathana McCree. Data premiery krążka była kilkukrotnie przesuwana - ostatni komunikat mówił o sierpniu, ale miesiąc ten właśnie się kończy. Dodajmy, że już 17 września w Londynie odbędzie się drugi koncert Nathana McCree (bilety są wciąż w sprzedaży >> klik!). Pierwszy koncert zorganizowano 18 grudnia 2016 roku. Obszerną relację z tego wydarzenia opublikowaliśmy w dziale Teksty.

   


26 sierpnia 2018, by Cez
Narodowy Dzień Psa: tego nie da się odzobaczyć!
Z okazji amerykańskiego Narodowego Dnia Psa firma Square Enix opublikowała zwiastun, jakiego fani Lary Croft nie widzieli nigdy w ciągu 22 lat historii serii Tomb Raider. Trailer nosi tytuł Shadow of the Cute Raider i stanowi przeróbkę pierwszego zwiastuna Shadow of the Tomb Raider, jaki został opublikowany w marcu. W nietypowym filmiku w rolę Lary Croft wcielił się pies, a w rolę przeciwników - koty. Łapcie za link!


Premiera Shadow of the Tomb Raider nastąpi 14 września na PC, PS4 i Xbox One. Gracze, którzy kupią edycję Digital Deluxe, Croft Edition lub Ultimate Edition otrzymają dostęp do gry już 12 września.

   


26 sierpnia 2018, by Redakcja
Polski ambasador marki TR podsumowuje Gamescom
Trzy tygodnie przed premierą Shadow of the Tomb Raider odbyła się dziesiąta edycja międzynarodowych targów Gamescom, które co roku organizowane są w niemieckiej Kolonii. Na tej największej na świecie imprezie dla graczy nie mogło zabraknąć Lary Croft i jej fanów. Firma Square Enix wytypowała jedenastu przedstawicieli stron o serii Tomb Raider z całego świata, których zaprosiła na to wielkie wydarzenie. Wśród nich był jeden Polak - redaktor naczelny największego polskiego serwisu o pani archeolog, World of Tomb Raider - LaraCroft.pl.


Pełną relację z targów Gamescom 2018 opublikowaliśmy w dziale Teksty. Znajdziecie w niej szczegółowy opis wydarzeń, w których uczestniczyli ambasadorzy marki Tomb Raider, a także kilkadziesiąt zdjęć.

   


26 sierpnia 2018, by Cez
Graliśmy w nową grę Tomb Raider Legends!
Tuż przed targami Gamescom firma Square Enix zapowiedziała zupełnie nowy tytuł, grę planszową Tomb Raider Legends. W trakcie wielkiego święta graczy mieliśmy okazję przetestować prototyp tego tytułu razem z fanami Lary Croft z Bułgarii i Włoch. Ostateczna wersja ma się pojawić na rynku w pierwszym kwartale przyszłego roku. Cena produktu nie została jeszcze ustalona.


Zgodnie z przewidywaniami w Tomb Raider Legends maksymalnie czterech graczy wciela się w cztery Lary: w klasyczną z TR1, z Angel of Darkness, TR Legend i TR Underworld. W grze nie ma ani śladu po pannie Croft z epoki reboota. Tytuł jest swego rodzaju hołdem względem dawnej postaci Croft, co może zaskakiwać - do tej pory w epoce reboota wszelkie klasyczne produkty nosiły tytuł "Lara Croft", a nie "Tomb Raider". Czyżby nowa planszówka była początkiem serii produktów z klasyczną panią archeolog? Pracownicy Square Enix wyjawili nam jedynie, że pomysł na stworzenie tego tytułu powstał w samej centrali firmy, czyli w Japonii.


W nowej grze planszowej wszyscy gracze rywalizują ze sobą, na współpracę nie ma tu miejsca. Celem każdej Lary Croft jest zdobycie artefaktu - Scionu znanego z TR1 i TR Anniversary. Pionki graczy poruszają się po okrągłej planszy - podczas danej tury należy skorzystać z kart aktywności (dzięki nim np. przechodzimy na kolejne pole, wykradamy kartę przeciwnika czy używamy apteczki) lub też kart szansy (dzięki nim możemy np. zmniejszyć poziom energii przeciwnika czy wykraść artefakt). Skarb jest tylko jeden, dlatego istotne jest, aby w czasie rozgrywki dowiedzieć się, kto jest właścicielem Scionu, a nie jest to takie proste. Wygrywa ten, który pod koniec rozgrywki będzie właścicielem artefaktu i zdąży z nim dojść do ostatniego pola. Czas trwania zabawy wynosi około 45 minut, choć nam podczas Gamescom zajęło to półtorej godziny z powodu objaśniania zasad.


Przypomnijmy, że do tej pory powstały dwie gry planszowe z przygodami Lary Croft. Pierwsza z nich nawiązywała do TR Angel of Darkness, a druga do TR Underworld. Więcej informacji o obu planszówkach znajdziecie w naszym dziale Gadżety.

   


25 sierpnia 2018, by Cez
Promocja Shadow of the TR nabiera tempa
Podczas targów Gamescom ogłoszono nowe elementy kampanii promocyjnej Shadow of the Tomb Raider. 14 września, czyli dokładnie w dniu premiery nowej gry, będzie można kupić specjalny zestaw składający się z konsoli Xbox One X o pojemności 1TB i gry SotTR. Cena wynosi 500 dolarów, czyli ok. 1800 zł. Podobnej edycji w przypadku PlayStation 4 nie zapowiedziano, co świadczy o kolejnym już w historii serii Tomb Raider faworyzowaniu konsol firmy Microsoft.


W Kolonii na targach Gamescom po raz pierwszy mieliśmy okazję zobaczyć na własne oczy zawartość The Ultimate Edition, która składa się z pudełkowego wydania gry, Season Pass (7 DLC: dodatkowe bronie, stroje, misje poboczne i opcjonalne grobowce), soundtracku, a także fizycznych gadżetów: figurki, latarki i otwieracza w kształcie czekana.


Niestety nakład wydania The Ultimate Edition, które ukaże się tylko na Xboxa One oraz PS4, jest wyczerpany już od kwietnia. Przedstawicielka Crystal Dynamics przekazała nam podczas Gamescom, że duże zainteresowanie tą edycją zaskoczyło wydawcę. Nadal jednak nie wiadomo czy i ewentualnie kiedy nakład mógłby zostać powiększony.


Na koniec informacja z Wielkiej Brytanii, gdzie ogłoszono swego rodzaju "tour" po tym kraju. Specjalny autobus zawita m.in. do Birmingham i Londynu, gdzie będzie promował Shadow of the Tomb Raider.

   


25 sierpnia 2018, by Cez
Gamescom: byliśmy na pokazie nowego gameplayu
Targi Gamescom oznaczają nie tylko możliwość zagrania w demo Shadow of the Tomb Raider (fragment w meksykańskiej wiosce kończący się na fali tsunami), ale także wysyp kolejnych fragmentów gameplayu. Jeden z nich zobaczyliśmy za zamkniętymi drzwiami.

Zacznijmy od fragmentu zaprezentowanego w hali Xboxa >> klik! Widzimy tutaj grobowiec z mechanizmem znanym już ze zwiastunów, jednak po raz pierwszy widzimy, jak można wokół niego się poruszać. Twórcy obiecują, że w Shadow of the Tomb Raider krypty będą wielkości opcjonalnych grobowców, a opcjonalne grobowce wielkości tych dużych, fabularnych. Drugi, dziesięciominutowy fragment (link) również ukazuje mechanizm obracający się wokół własnej osi. Po rozwiązaniu zagadki pannie Croft udaje się dotrzeć do zaginionego miasta.


Kolejny dziesięciominutowy gameplay zobaczyliśmy za zamkniętymi drzwiami. W pokazie uczestniczyło jedenastu ambasadorów marki Tomb Raider z całego świata, w tym jeden z Polski, reprezentujący nasz serwis. Niestety nie było zgody na nagrywanie rozgrywki, więc możemy jedynie opisać słowami to, co widzieliśmy. Fragment rozgrywał się w miejscowości San Juan i był to moment w grze, kiedy Lara Croft jest już w pełni uzbrojona, a fabuła zbliża się do finału. Na początku widzieliśmy panią archeolog chowającą się w wysokiej trawie i po cichu likwidującą przeciwników. Następnie walka przeniosła się na otwarty teren, gdzie wywiązała się strzelanina. Najciekawiej było pod koniec - Lara zaczęła uciekać przed zbliżającą się wielką lawiną błotną, która niszczyła wszystko po drodze. Co było dalej - tego nie wiemy, ale z pewnością dowiemy się już 14 września.


Pokaz gameplayu za zamkniętymi drzwiami był także okazją do poznania twórców. Spotkaliśmy Richa Briggsa (dyrektor marki) i Morrigan Johnen (menadżerka) z Crystal Dynamics oraz Daniela Bissona (reżyser SotTR), Jill Murray (scenarzystka SotTR) i Arnego Oehme (projektant poziomów) z Eidos Montreal.

Na koniec zobaczcie filmik przygotowany przez serwis IGN, w którym Arne Oehme wyjawia wskazówki, które mogą okazać się pomocne przy przejściu Shadow of the Tomb Raider na 100 procent >> klik!

   


25 sierpnia 2018, by Cez
Nvidia obiecuje fajerwerki w Shadow of the TR
Dziś ostatni dzień dziesiątych targów Gamescom, pora więc na podsumowania. Firma Nvidia zapowiedziała nową rodzinę kart graficznych GeForce RTX, które mają być rewolucyjne. Shadow of the Tomb Raider będzie jedną z gier na PC, które otrzymają wsparcie tych nowych zabawek.


W poniedziałek 20 sierpnia, czyli tuż przed targami Gamescom, uczestniczyliśmy w specjalnym pokazie prasowym firmy Nvidia, który poprowadził szef tej firmy, Jensen Huang. Podczas eventu w Kolonii zapowiedziano karty graficzne GeForce RTX, których główną zaletą ma być nowa technologia oświetlenia pomieszczeń (ray tracing), nad którą Nvidia pracowała aż od dziesięciu lat. Umożliwi ona wiarygodną symulację rozchodzenia się i odbijania promieni świetlnych oraz rozpraszania cieni w czasie rzeczywistym. Pełen zapis konferencji znajdziecie tutaj, a z kolei tu filmik ukazujący włączoną i wyłączoną technologię RTX na przykładzie Shadow of the Tomb Raider.


Podczas pokazu Jensen Huang pochwalił się nowym trailerem Shadow of the Tomb Raider (link), z którego wynika, że w grze na PC prócz technologii ray tracing pojawi się także HBAO+, wysokiej jakości antialiasing, HDR, SSCS, teselacja zwiększająca szczegółowość obiektów, a także CHS poprawiający jakość cieni. Niestety nadal nie ujawniono wymagań sprzętowych nowej gry.

Ceny nowych kart graficznych przedstawiają się następująco: za model RTX 2080 Ti zapłacimy ok. 5500 zł, za RTX 2080 - 3700 zł, a za RTX 2070 - 2800 zł. Karty z serii GeForce RTX zadebiutują już 20 września. Square Enix twierdzi, że wciąż trwają prace nad optymalizacją Shadow of the Tomb Raider, tak aby właściciele nowych kart mogli odpalić grę w rozdzielczości 1080p przy 60 FPS i z włączonym RTX. Czy uda im się tego dokonać - dowiemy się po premierze.


To jeszcze nie koniec niespodzianek od Nvidia. Firma ta zleciła Ronowi Lee Christiansonowi wykonanie specjalnego modelu PC, który wyposażony jest w kartę GeForce RTX i który nawiązuje do Shadow of the Tomb Raider. Efekt dwumiesięcznej pracy widzicie powyżej oraz na filmiku >> klik!

   


22 sierpnia 2018, by Cez
Nowy film na Blu-Ray i DVD dotarł do Polski!
Nareszcie jest! Dziś do polskich sklepów trafiły nowe przygody Lary w filmie Tomb Raider (2018) na płytach 4K UHD Blu-Ray, Blu-Ray 3D, Blu-Ray i DVD. Tutaj zobaczcie zwiastun polskiego wydania, a tu krótki spot. Światowa premiera tych wydań odbyła się już 12 czerwca.

Wszystkie polskie edycje zawierają oryginalną angielską ścieżkę dźwiękową, a także polskiego lektora oraz polski i turecki dubbing. Jeśli chodzi o napisy, to na płytach znajdują się polskie, angielskie, arabskie, chorwackie, hebrajskie, słoweńskie i tureckie.


W wydaniu DVD został umieszczony jeden dodatek pt. Tomb Raider: Bez Tajemnic. Z kolei w edycjach Blu-Ray znajdują się cztery materiały dodatkowe: 1) Lara Croft: Ewolucja Ikony - Prześledź rozwój rewolucyjnej sagi Tomb Raider od gier wideo aż po filmy kinowe i odkryj, jak Lara Croft stała się jedną z najpopularniejszych postaci kobiecych w historii. 2) Trening - Odwiedź siłownię z laureatką Oscara Alicią Vikander i zobacz, jak aktorka przygotowuje się do najbardziej wymagającej fizycznie roli w swojej karierze i przeistacza w ikoniczną bohaterkę Larę Croft. 3) Tomb Raider: Bez Tajemnic - Członkowie obsady i ekipy filmowej opowiadają o świetnej zabawie i wyzwaniach towarzyszących kręceniu nowej odsłony ekscytujących przygód Lary Croft. 4) Lara w akcji - Reżyser Roar Uthaug oraz inni członkowie ekipy i obsady analizują najbardziej ekscytującą scenę akcji w filmie.

Dodajmy, że nadal wytwórnie Warner Bros i MGM nie wystosowały żadnego komunikatu na temat ewentualnego sequela lub jego braku. Film Tomb Raider (2018) zarobił w kinach na całym świecie 273 milionów dolarów, czyli o dwa miliony mniej niż Tomb Raider Movie z 2001 roku.

Uwaga, wkrótce w naszym serwisie wystartuje konkurs, w którym będzie można wygrać film Tomb Raider (2018)!

   


19 sierpnia 2018, by Cez
Zapowiedziano nową grę Tomb Raider Legends
Przed nami premiera Shadow of the Tomb Raider, a tymczasem Square Enix zapowiedziało zupełnie nowy tytuł. Mowa o Tomb Raider Legends: The Board Game, czyli o grze planszowej.


Tomb Raider Legends zadebiutuje w pierwszym kwartale 2019 roku. Sądząc po udostępnionych dwóch grafikach, możemy spodziewać się gry nawiązującej do klasycznej serii Tomb Raider. Widzimy nowe logo oraz znany z TR Anniversary artefakt Scion. Więcej informacji uzyskamy podczas nadchodzących targów Gamescom. Przedstawiciel WoTR będzie miał okazję przetestować w Niemczech ten nowy tytuł.

Przypomnijmy, że do tej pory powstały dwie gry planszowe z przygodami Lary Croft. Pierwsza z nich nawiązywała do TR Angel of Darkness, a druga do TR Underworld. Więcej informacji o obu planszówkach znajdziecie w naszym dziale Gadżety.

   


18 sierpnia 2018, by Cez
Unikalne butelki Coca-Coli promują Tomb Raidera
Promocja Shadow of the Tomb Raider nabiera rozpędu. Dwa dni temu pisaliśmy o wydarzeniu, które jest efektem współpracy firm Square Enix i Coca-Cola. Mowa o filmie "Tomb Raider na Wielkim Ekranie", który zostanie wyświetlony 12 września w sieci Multikino. Okazuje się, że na tym współpraca z producentem napojów się nie kończy.


Coca-Cola wypuściła na rynek trzy rodzaje butelek kolekcjonerskich, które można nabyć na stronie Coke Store w cenie 5 dolarów za sztukę. Do wyboru jest wariant tradycyjnej Coca-Coli lub też bez cukru. Zła wiadomość jest taka, że kolekcjonerskie butelki mogą zamówić jedynie mieszkańcy Stanów Zjednoczonych.

   


16 sierpnia 2018, by Taimon
Po ukończeniu SotTR będzie opcja New Game Plus
Do premiery gry Shadow of the Tomb Raider został już niecały miesiąc. Wraz z oczekiwaniem na nową przygodę Lary pojawia się masa nowych informacji. Najnowszą z nich jest ta o trybie New Game Plus.

Gry gracz ukończy całą grę, odblokuje możliwość rozgrywki z całkowicie nowymi funkcjami. Tryb ten jest bardzo podobny do Wypraw, które znamy już z Rise of the Tomb Raider. Oznacza to, że będziemy mogli od nowa przechodzić grę ze wszystkimi umiejętnościami, broniami i strojami, które nabyliśmy podczas pierwszego podejścia. Czym więc ten tryb różni się od tego, który już znamy z poprzedniej części? W Rise of the Tomb Raider w Trybie Wypraw mogliśmy przechodzić tylko poszczególne rozdziały gry. Teraz dotyczy to całej przygody - od początku do końca.


Twórcy urozmaicili również powtórną rozgrywkę trzema zróżnicowanymi ścieżkami. Pierwszą z nich jest Ścieżka Węża, która postawi duży nacisk na kamuflaż i podstęp, a także na zabijanie przeciwników jeden po drugim, używając dźwięku i wabików. Kolejną jest Ścieżka Jaguara, którą będą mogli wybrać ci gracze, którzy koncentrują się na polowaniu, zręczności i walce. Ostatnia jest Ścieżka Orła przeznaczona dla tych graczy, którzy kładą nacisk na wspinaczkę i zaradność, a także na obserwację swoich wrogów z dystansu.

Każda wybrana ścieżka odblokuje wiele ekskluzywnych nagród, które dodatkowo dopełnią styl rozgrywki. Wybierając daną ścieżkę, odblokujesz umiejętności mistrzowskie z wieloma unikalnymi funkcjami. Oprócz nowych dostępnych umiejętności wybrane ścieżki będą posiadać unikalną tematyczną broń i stroje, które dodatkowo urozmaicą grę.

   


16 sierpnia 2018, by Cez
Zobacz Shadow of the Tomb Raider w... kinie
Nie, to nie pomyłka. Najnowszą grę Shadow of the Tomb Raider będzie można obejrzeć we wrześniu w sieci Multikino. Event o nazwie "Tomb Raider na Wielkim Ekranie" jest współorganizowany przez Coca-Colę.


Wydarzenie odbędzie się 12 września o godzinie 20:00 w pięciu Multikinach: Gdańsk, Katowice, Kraków, Poznań 51 i Warszawa Złote Tarasy. Za 30 zł będzie można obejrzeć 75-minutowy dokument z ekskluzywnymi materiałami, gameplayami oraz z nigdy wcześniej nie pokazywanymi wywiadami z trzema kobietami, które były inspiracją do wykreowania postaci Lary Croft.

Każdy kto zakupi bilet na wydarzenie "Tomb Raider na Wielkim Ekranie" w Multikinie otrzyma kody do bonusów w grze Shadow of the Tomb Raider. Liczba nagród jest ograniczona do liczby miejsc na sali kinowej. Bilety można zakupić tutaj.

UPDATE (17.08)
W serwisie YouTube pojawił się zwiastun wydarzenia, w którym będzie można uczestniczyć 12 września w Multikinie. Okazuje się, że event zorganizowano jedynie w Polsce, Niemczech oraz Stanach Zjednoczonych. Łapcie za link do wideo!

   


15 sierpnia 2018, by Cez
Byliśmy w siedzibie Square Enix w Tokio!
Kolejny rok i kolejna wyprawa redakcji serwisu World of Tomb Raider śladami Lary Croft. Tym razem postanowiliśmy udać się do Kraju Kwitnącej Wiśni, czyli do Japonii. Dlaczego właśnie tam? W kraju tym znajduje się nie tylko główna siedziba wydawcy serii, czyli Square Enix, ale także miejscówki z gier, filmów i komiksów z serii Tomb Raider. Naszą relację z podróży wraz z dużą liczbą zdjęć znajdziecie w dziale Teksty.


W poprzednich latach odwiedziliśmy siedzibę studia Crystal Dynamics w Kalifornii, dawną siedzibę Core Design w Derby w Anglii oraz Square Enix Europe, czyli dawny Eidos w Londynie. Deptaliśmy Larze po piętach nie tylko w stolicy Wielkiej Brytanii, ale i w Wenecji. Teraz przyszła kolej na Tokio.


Do plecaka tradycyjnie spakowaliśmy miniaturową panią archeolog, czyli figurkę, która towarzyszy nam w każdej podróży. Jeśli również planujecie wyprawę do Japonii, to dwójka redaktorów WoTR, Cez i Kyo, podpowie Wam, na co warto zwrócić uwagę.

   


15 sierpnia 2018, by Cez
Tylko u nas! Rabat na zakup Shadow of the TR
Dzięki stałej współpracy naszej strony ze sklepem internetowym muve.pl mamy okazję zaoferować Wam grę Shadow of the Tomb Raider na PlayStation 4 i Xbox One ze specjalną zniżką, wynoszącą 20 zł!

Żeby skorzystać z oferty, wystarczy wejść na kartę produktu klikając w poniższy link, dodać pudełkową podstawową wersję gry Shadow of the Tomb Raider na PS4 lub Xbox One do koszyka i podać nasz kod rabatowy przy składaniu zamówienia. Rabat nie działa w przypadku Croft Edition oraz wydania na PC.


Shadow of the Tomb Raider (PlayStation 4)
Cena z rabatem: 239,90 PLN (20 zł taniej!)
KOD: SOTTRN-8585-hWOc-3341

Shadow of the Tomb Raider (Xbox One)
Cena z rabatem: 239,90 PLN (20 zł taniej!)
KOD: SOTTRN-8585-hWOc-3341

Przy okazji dodajmy, że sklepy wysyłkowe zostały poinformowane przez polskiego dystrybutora, firmę Cenega, o tym, że w przypadku Shadow of the Tomb Raider mamy właściwie dwie daty premiery: 12 września i 14 września. Osoby, które zakupią Croft Edition, czyli wydanie zawierające przepustkę sezonową i umożliwiające odblokowanie gry już 12 września, czyli 2 dni przed właściwą premierą, powinny otrzymać pudełkowe wydania Croft Edition właśnie 12 września.

   


15 sierpnia 2018, by Cez
Legend i Anniversary dostępne na konsoli Xbox One
Lepiej późno niż wcale. Gry Tomb Raider Legend i Tomb Raider Anniversary wreszcie dołączyły do usługi wstecznej kompatybilności. Dzięki temu tytuły, który pierwotnie ukazały się m.in. na konsoli Xbox 360, są od teraz możliwe do uruchomienia także na Xboxie One.


Jeśli posiadasz płytę z tymi grami na konsolę Xbox 360, to włóż je do napędu Xboxa One, a będziesz mógł za darmo pobrać wspomniane przygody Lary na konsolę obecnej generacji. Jeśli posiadasz cyfrowe wersje tych gier, to znajdziesz je gotowe do ściągnięcia w sekcji "Ready to Install" (Gotowe do instalacji). Jeśli nigdy nie kupowałeś tych gier na Xboxa 360, to możesz je od razu zakupić na Xboxie One.


Przypomnijmy, że w lipcu ubiegłego roku w usłudze wstecznej kompatybilności pojawiła się gra Tomb Raider Underworld z dwoma DLC. Z kolei w lutym tego roku do katalogu dodano Lara Croft and the Guardian of Light. W efekcie w chwili obecnej na konsoli Xbox One można zagrać we wszystkie gry z Larą Croft wydane od 2006 roku przez firmę Crystal Dynamics. Niestety tego samego nie można powiedzieć o konsoli PlayStation 4. Czy i kiedy na tej platformie pojawią się brakujące gry z panną Croft, tego nie wiadomo.

   


14 sierpnia 2018, by Redakcja
Pakujemy walizki i jedziemy na Gamescom!
Już w przyszłym tygodniu rozpoczną się największe europejskie targi gier wideo, czyli Gamescom. W czasie eventu intensywnie będzie promowany Shadow of the Tomb Raider, a to oznacza, że redakcji World of Tomb Raider nie może tam zabraknąć!


Miło nam ogłosić, że nasz redaktor Cez otrzymał zaproszenie na targi Gamescom od studia Crystal Dynamics. Jako polski ambasador marki Tomb Raider weźmie udział w pokazach SotTR oraz spotka twórców tej gry, dzięki czemu fani Lary z Polski otrzymają informacje z targów z pierwszej ręki. Przypomnijmy, że wcześniej Cez pełnił funkcję polskiego ambasadora na targach E3 2015 w Los Angeles (link), a Autumn podczas tegorocznego eventu w Londynie (link). Z kolei funkcję ambasadorów-tłumaczy pełnili nasi redaktorzy Kyo, Autumn oraz Cez.

Targi Gamescom odbędą się w Kolonii w Niemczech w dniach 21-25 sierpnia. Zaglądajcie do nas często, bo będzie się działo!

   


13 sierpnia 2018, by Cez
Powstał drugi oddział Crystal Dynamics
Stworzyli takie hity jak Legacy of Kain, Pandemonium, Gex czy gry z Larą Croft poczynając od Tomb Raider Legend i wciąż się rozwijają. Studio Crystal Dynamics, bo o nim mowa, dziś otworzyło swój drugi oddział.

Pierwsze studio firmy Crystal Dynamics od wielu lat funkcjonuje w Redwood w aglomeracji San Francisco w Kalifornii. Na jego czele stoi dwóch szefów: Scot Amos i Ron Rosenberg. Dziś ci panowie ogłosili, że ich firma została rozszerzona. W stanie Waszyngton w mieście Bellevue w aglomeracji Seattle powstał drugi oddział nazwany Crystal Northwest, na czele którego stanął Chad Queen i James Loe.


Drugie studio ma zająć się tworzeniem nowych technologii i pomóc w powstającej grze o Avengersach. Przypomnijmy, że przy Shadow of the Tomb Raider Crystalsi jedynie pomagają, ponieważ główne skrzypce tym razem odgrywa studio Eidos Montreal. Dodatkowo firma Crystal Dynamics informuje, że do swojej głównej siedziby w Redwood zatrudniono weteranów branży gier. Wśród nich jest np. Vincent Napoli, który pracował nad najnowszą częścią God of War, a także wiele osób, które pracowały dotąd w takich studiach jak Naughty Dog, Pixar czy EA.

Otwarcie nowego oddziału Crystal Dynamics podsyca spekulacje na temat przyszłości serii Tomb Raider. Nie wiadomo, jaka firma miałaby się zająć kontynuacją Shadow of the Tomb Raider. Kto wie, może seria wróci do powiększonych Crystalsów? Decyzja należy do właściciela marki, czyli Square Enix.

   


11 sierpnia 2018, by Cez
Wysyp gameplayów. Wracają klasyczne skórki
W serwisie YouTube pojawiła się masa długich fragmentów gameplayu z nadchodzącej gry Shadow of the Tomb Raider. Fabularnych spoilerów w nich nie ma.

Zacznijmy od wycieku materiału "B-Roll", przygotowanego przez światowego wydawcę, czyli Square Enix >> klik! Z fragmentów tego wideo skorzystaliśmy, tworząc nasz wywiad z Meagan Marie (link), o którym pisaliśmy wczoraj. Z kolei w materiale serwisu Game Informer widzimy m.in. walkę oraz to, jak zmienił się wygląd menu, w którym wybieramy nowe umiejętności Lary >> klik!


Melonie Mac w swoim wideo prezentuje kolejne fragmenty rozgrywki (link). Widzimy tu także nowy wygląd mapy - jest ona bardziej kolorowa niż poprzednio i odzwierciedla dżunglę amazońską, czyli główną lokację gry. Z kolei serwis GameSpot udostępnił pełny fragment ucieczki przed falą tsunami, który wcześniej widzieliśmy jedynie we fragmentach >> klik! Oficjalny kanał PlayStation ukazuje kolejne sekwencje walki, w tym z dzikimi kotami >> klik!


Dzięki filmikowi hiszpańskiego oddziału IGN widzimy, że w Shadow of the Tomb Raider będzie można przebierać Larę nie tylko w nowe stroje, ale podobnie jak w Rise of the Tomb Raider "ubierzemy" bohaterkę w stare, klasyczne skórki. W chwili obecnej potwierdzone są trzy: mowa o stroju z TR Angel of Darkness, klasycznym z TR2 oraz o stroju z Tybetu z TR2. Zerknijcie też na gameplay przygotowany przez redakcję strony Tomb Raider Univers >> klik! Widzimy na nim, że z piraniami lepiej nie zadzierać. Aby bezpiecznie przepłynąć koło tych ryb, trzeba będzie chować się wśród glonów.


Na koniec informacja o VR. Meagan Marie z Crystal Dynamics potwierdziła, że w przypadku Shadow of the Tomb Raider nie ma planu na wykorzystanie technologii wirtualnej rzeczywistości, jak to miało miejsce w DLC Więzy Krwi do Rise of the Tomb Raider.

   


10 sierpnia 2018, by Cez
Graliśmy w Warszawie w Shadow of the TR!
Shadow of the Tomb Raider zbliża się do nas wielkimi krokami. Tym razem również Polska dołączyła do grona krajów, w których odbył się przedpremierowy pokaz najnowszych przygód Lary Croft. Oczywiście uczestniczyła w nim redakcja WoTR!


Tajemniczy przyjazd Meagan Marie do Polski, o którym pisaliśmy pod koniec lipca, wcale nie ograniczył się do spotkania z fanami panny Croft. Dopiero teraz możemy ujawnić, że Amerykanka odwiedziła nasz kraj jako przedstawicielka firmy Crystal Dynamics na zamkniętym pokazie Shadow of the Tomb Raider, na którym prócz licznych dziennikarzy znalazła się również redakcja World of Tomb Raider w pełnym składzie! Przez cztery godziny mogliśmy grać nie w demo, a w pełną wersję najnowszych przygód panny Croft.


Pełną relację i zdjęcia z pokazu przedpremierowego oraz ze spotkania Meagan Marie z polskimi fanami Lary Croft, opublikowaliśmy w dziale Teksty. Dodatkowo zapraszamy do obejrzenia krótkiego wywiadu z Meagan Marie, która odpowiada m.in. na pytanie czy Lara kiedyś zawita do Polski >> klik!

   


9 sierpnia 2018, by Cez
Sam i Himiko znów wracają
W zachodnich kioskach pojawił się trzeci numer miniserii komiksów od Dark Horse pt. Tomb Raider: Inferno #3. Zeszyt liczy 32 strony i kosztuje $3,99. Nowy numer tradycyjnie dostępny jest jedynie w języku angielskim. Streszczenia Inferno #1-2 znajdziecie w dziale Komiks.

Z miniserią Inferno warto zapoznać się przed debiutem nowej gry Shadow of the Tomb Raider, która pojawi się 14 września. Po wydarzeniach z Rise of the Tomb Raider rozgrywała się druga regularna seria komiksów, składająca się z 12 zeszytów (link do streszczeń). Pierwsza opowieść dotyczyła poszukiwań grzybów nieśmiertelności, a druga zdjęcia klątwy Himiko z Sam. Następnie chronologicznie rozgrywa się przygoda w czteroczęściowej miniserii Survivor's Crusade (link do streszczeń), a po niej wyprawa w czterech zeszytach Inferno. Po tej przygodzie przyjdzie pora na ekspedycję Lary do Amazonii w Shadow of the Tomb Raider.


W Inferno panna Croft wciąż ugania się za złowrogą organizacją o nazwie Trójca, tym razem aż na mroźnej Antarktydzie. Grupa zyskała nową przywódczynię i to właśnie ona będzie celem Lary. W trzecim zeszycie Lara doświadcza wizji, objawia się jej m.in. Sam i Himiko. Scenariusz kolejnych komiksowych przygód napisał ten sam duet co w przypadku miniserii Survivor's Crusade: Jackson Lanzing, autor historii ze świata Joyride, Batman & Robin Eternal czy Vast oraz Collin Kelly związany z markami Joyride, Grayson i Hacktivist.

Ostatni, czwarty zeszyt z serii Inferno pojawi się 26 września. Przypomnijmy, że 1 sierpnia zadebiutowało zbiorcze wydanie Survivor's Crusade - liczy ono 104 strony i kosztuje 17,99 dolarów.

   


6 sierpnia 2018, by Cez
Zobacz pierwsze 15 minut Shadow of the TR!
Studio Eidos Montreal do tej pory zaprezentowało sporo fragmentów Shadow of the Tomb Raider, ale nie widzieliśmy jeszcze, w jakim momencie wspomniana gra się rozpocznie. Teraz możemy się o tym przekonać na własne oczy.


Serwis IGN opublikował zapis pierwszych piętnastu minut rozgrywki, które możecie znaleźć »TUTAJ«. Jeśli nie boisz się potencjalnych spoilerów, obejrzyj wideo, a jeśli wolisz zobaczyć te ujęcia w samej grze, to poczekaj z tym do 14 września (lub do 12 września, jeśli zamówisz Croft Edition lub Digital Deluxe).

   


5 sierpnia 2018, by Redakcja
Meagan Marie spotkała się z polskimi fanami!
Za nami pierwsza w Polsce wizyta Meagan Marie, czyli rzeczniczki prasowej i community manager ze studia Crystal Dynamics. Zgodnie z zapowiedzią 2 sierpnia w Warszawie odbyło się spotkanie Meagan z polskimi fanami Lary Croft, które zostało zorganizowane przez nasz serwis World of Tomb Raider.

Spotkanie trwało około pięciu godzin i uczestniczyło w nim jedenaście osób, w tym Meagan Marie, oficjalna polska cosplayerka Klaudia Croft w stroju z SotTR, sześciu czytelników WoTR z różnych zakątków Polski, a także trójka redaktorów naszego serwisu: Cez, Autumn i Taimon. Uczestnicy spotkania zwiedzili wraz z Meagan Łazienki Królewskie oraz Stare Miasto. Amerykanka spróbowała polskich specjałów, takich jak np. pierogi czy żurek.


Oczywiście podczas spotkania rozmawiano na temat Shadow of the Tomb Raider i przyszłości serii. Zbyt wielu informacji rzeczniczka wyjawić niestety nie mogła. Dowiedzieliśmy się, że w nowej grze możemy spodziewać się mniejszej ilości wątku ojca i że mała liczba pudełkowych egzemplarzy na PC wynika niestety z kosztów - na świecie gracze wybierają w większości cyfrową wersję gry na Steamie, zatem produkcja dużej liczby pudełek staje się nieekonomiczna. Meagan dodała, że rozumie rozczarowanie fanów związane z małą liczbą pudełek na PC, bo sama jest kolekcjonerką i lubi postawić grę na półce.


Przyszłość serii jest owiana tajemnicą. Na nasze pytanie czy studio Crystal Dynamics lub też inne za kilka lat stworzy kolejne przygody Lary, usłyszeliśmy, że Meagan nic nie może wyjawić, ponieważ po premierze Shadow of the Tomb Raider studio skupi się na promocji gry o Avengersach. Pewne jest natomiast to, że w najbliższym czasie nie pojawią się żadne gry mobilne z Larą, a ewentualny sequel The Temple of Osiris jest uzależniony od decyzji Square Enix - Meagan wyjawiła, że studio chętnie stworzyłoby trzecią grę z serii "Lara Croft", ale póki co nie ma na to zielonego światła od wydawcy. Amerykanka nie ma również żadnych informacji o tym, czy powstanie sequel filmu Tomb Raider (2018). Na pytanie o to, czy Crystalsi mają zamiar wrócić kiedyś do serii Legacy of Kain, usłyszeliśmy, że takich planów nie ma.

Wkrótce na łamach naszego serwisu opublikujemy obszerniejszą relację ze spotkania z Meagan Marie i ujawnimy powód, dla którego przyleciała ona do Polski. Zaglądajcie do nas często!

UPDATE (10.08)
Pełna relacja wylądowała już na naszej stronie. Znajdziecie ją w dziale Teksty.

   


5 sierpnia 2018, by Taimon
Gadżetowy zawrót głowy
Na zagranicznej stronie GeekStore pojawiły się oficjalne gadżety promujące nadchodzącą grę Shadow of the Tomb Raider. Produktów z tej serii przygotowano aż dziesięć.


W ofercie możemy znaleźć takie przedmioty jak zegarek, portfel, portmonetka, czapka z daszkiem, bluza z kapturem, świeczka, breloczek do kluczy, torba jak i dwa rodzaje kubków, w tym jeden ze wzorami kultury Majów. Ceny wahają się od 7 funtów za breloczek do 36 funtów za bluzę.


To jeszcze nie koniec, ponieważ w ofercie GeekStore pojawił się także zestaw czterech retro-pudełek z PSX z okładkami TR1, TR2, TR3 i TR4, a także przypinka z wizerunkiem klasycznej Lary z TR1. Wszystkie produkty znajdziecie tutaj. Zamówienia mają być realizowane w połowie września.