strona główna // forum // chat // kontakt // facebook // youtube

Powrót do Archiwum

CZERWIEC 201929 czerwca 2019, by Cez
Square odświeży stare gry. Co z klasykami TR?
Prezes Square Enix Yosuke Matsuda poinformował poprzez magazyn Game Informer, że japońska firma chce w kolejnych latach ponownie wydać jak największą liczbę swoich starszych gier np. w formie remake'ów czy remasterów. Deklaracja ta brzmi ciekawie, ale jest jednocześnie sprzeczna z ubiegłoroczną decyzją Square Enix odnośnie anulowania remasterów TR1, TR2 i TR3.

Temat nowych-starych gier od Square Enix powraca za sprawą remake'u Final Fantasy VII. Szef japońskiej firmy uważa, że ponowne życie powinny otrzymać te tytuły, których remake'i przewyższałyby jakością oryginały. Jednocześnie Yosuke Matsuda dodaje, że chciałby, aby w przypadku popularnych serii doszło do odświeżenia wszystkich wchodzących w jej skład tytułów, niezależenie od tego czy taki remake czy remaster byłby opłacalny. Dlaczego firmie Square Enix tak bardzo zależy na odświeżeniu jak największej liczby tytułów? Powód jest prosty - japońska firma szykuje się do wprowadzenia abonamentu, umożliwiającego granie w produkcje właśnie tego wydawcy.


Czy jest zatem szansa na odświeżenie klasycznych Tomb Raiderów? Przypomnijmy, że w marcu 2018 roku świat obiegła wiadomość o tym, że firma Realtech VR pracuje nad remasterami gier TR1, TR2 i TR3, które miały pojawić się na Steamie (wcześniej Realtech VR wypuściło remaster "jedynki" i "dwójki" w sklepach iOS i Google Play). Zaledwie kilka dni później Square Enix oświadczyło, że remastery te powstawały bez wiedzy wydawcy. Efekt był taki, że nie tylko anulowano powstający wówczas remaster TR3, ale i usunięto trwale TR1 i TR2 z iPhonów i telefonów z Androidem (link do archiwalnego newsa).

Wiosną 2018 roku Square Enix tłumaczyło swoją decyzję w następujący sposób: "gry zostały usunięte z iOS i Google Play, ponieważ chcemy, aby nasza linia produktów nadal dobrze funkcjonowała na nowoczesnych urządzeniach i pozostawała zgodna z normami branżowymi i obowiązującymi przepisami". Fanom Lary ten enigmatyczny komunikat nie spodobał się, ale rok później, po opublikowaniu słów prezesa Yosuke Matsuda, może on nabrać nowego znaczenia. Co jeśli prawdziwym powodem odsunięcia firmy Realtech VR od remasterów klasyków jest to, że na zlecenie Square Enix powstają remastery z prawdziwego zdarzenia, które wpisywałyby się w długoterminowe plany wspomniane przez Yosuke Matsuda? Ta spekulacja póki co nie jest poparta żadnymi dowodami, jednak wydaje się pasować do układanki.

Czy słowa szefa Square Enix o planach na odświeżenie wielu starszych gier potwierdzą się? Czy wśród nich będą Tomb Raidery? Pozostaje nam tylko czekać na więcej informacji na ten temat.

   


25 czerwca 2019, by Cez
Wielka letnia przecena gier na Steamie
Platforma Steam przygotowała kolejną, tym razem letnią wyprzedaż. Gry z Larą Croft można kupić taniej nawet o 89 procent. Promocja potrwa przez najbliższe dwa tygodnie - do 9 lipca >> klik!

Wszystkie tzw. klasyki od Core Design oraz gry z trylogii Legend od Crystal Dynamics kosztują obecnie grosze, a konkretnie ok. 3,50 zł za sztukę. Z kolei gra Tomb Raider (2013) została przeceniona na ok. 11 zł (wraz ze wszystkimi dodatkami na 16 zł). Rise of the Tomb Raider ze wszystkimi bonusami obecnie kosztuje jedynie 32 zł, a najnowsza gra Shadow of the Tomb Raider 100 zł (169 zł ze wszystkimi dodatkami). Obecnie na Steamie taniej można kupić również trzy gry z pobocznej serii Lara Croft.


Jeśli nie chcecie kupować tytułów osobno, to może Was zainteresować pełen pakiet, w skład którego wchodzą niemal wszystkie gry z Larą wraz z dodatkami (w pakiecie nie ma jedynie Shadow of the Tomb Raider). Promocyjna cena zestawu wynosi 149 zł, a tradycyjna ponad 1000 zł - obniżka wynosi zatem aż 86%.

   


24 czerwca 2019, by Cez
Można już grać w Tomb Raider Legends!
Trzecia w historii serii Tomb Raider gra planszowa jest wreszcie w rękach graczy. Mowa o grze Tomb Raider Legends, która pierwotnie miała ukazać się w pierwszym kwartale tego roku, ale zaliczyła kilkumiesięczne opóźnienie. Tytuł został stworzony przez Square Enix Products i Hobby Japan. Zwiastun nowej gry planszowej możecie zobaczyć tutaj.


Podczas rozgrywki maksymalnie czterech graczy wciela się w cztery Lary: w klasyczną z TR1, z Angel of Darkness, TR Legend i TR Underworld. W grze nie ma ani śladu po pannie Croft z epoki reboota. W nowej grze planszowej wszyscy gracze rywalizują ze sobą. Celem każdej Lary Croft jest zdobycie artefaktu - Scionu znanego z TR1 i TR Anniversary. Pionki graczy poruszają się po okrągłej planszy - podczas danej tury należy skorzystać z kart aktywności (dzięki nim np. przechodzimy na kolejne pole, wykradamy kartę przeciwnika czy używamy apteczki) lub też kart szansy (dzięki nim możemy np. zmniejszyć poziom energii przeciwnika czy wykraść artefakt). Skarb jest tylko jeden, dlatego istotne jest, aby w czasie rozgrywki dowiedzieć się, kto jest właścicielem Scionu, a nie jest to takie proste.

Tomb Raider Legends wygrywa ten gracz, który pod koniec rozgrywki będzie właścicielem artefaktu i zdąży z nim dojść do ostatniego pola. Czas trwania zabawy wynosi około 45 minut. O przebiegu rozgrywki pisaliśmy w relacji z targów Gamescom 2018, podczas których po raz pierwszy zaprezentowano tę planszówkę, a my mieliśmy wówczas okazję w nią zagrać >> klik!


Gra planszowa Tomb Raider Legends kosztuje 55 euro, czyli ok. 240 zł. Dodajmy do tego aż 21 euro (ok. 90 zł) za wysyłkę do Polski, więc łącznie za nową grę trzeba zapłacić aż 76 euro, czyli ok. 330 zł. Co ciekawe, pierwotnie twórcy gry wyceniali ją na ok. 30 euro. Grę można zamówić w sklepie Square Enix >> klik!

Przypomnijmy, że wcześniej, w 2003 i 2009 roku, wydano dwie gry planszowe z przygodami Lary Croft. Pierwsza z nich nawiązywała do TR Angel of Darkness, a druga do TR Underworld. Więcej informacji o obu planszówkach znajdziecie w naszym dziale Gadżety.

   


20 czerwca 2019, by Cez
Kapitan Marvel chciała być jak Lara Croft
To, że gry i filmy Tomb Raider z Angeliną Jolie przetarły szlak dla kolejnych, współczesnych filmów o superbohaterkach, nie ulega wątpliwości. Potwierdziły to dublerki Kapitan Marvel podczas rozdania nagród MTV Movie & TV Awards.

W trakcie uroczystej gali, która odbyła się w Santa Monica w Kalifornii, po odbiór nagrody na scenę została zaproszona Brie Larson, która w filmie "Kapitan Marvel" wcieliła się w tytułową rolę. Statuetkę otrzymała za najlepszą walkę, którą stoczyła z Minn-Ervą. Aktorka nie pojawiła się jednak na scenie sama, a w towarzystwie swoich dwóch dublerek-kaskaderek: Joanny Bennett i Renae Moneymaker. W ten sposób Brie Larson podziękowała im za pomoc w odegraniu roli superbohaterki uniwersum Marvela. Kaskaderki z kolei podczas swojego wystąpienia nawiązały m.in. do słynnej pani archeolog.


"Jako młode dziewczyny chciałyśmy być jak Lara Croft i G.I. Jane, więc to prawdziwy zaszczyt być częścią tej postaci. Mamy nadzieję, że udało nam się ukazać część inspiracji i siły, jakie te kultowe kobiety nam dały" - powiedziała podczas gali Renae Moneymaker.

Co ciekawe, Renae Moneymaker jest siostrą Heidi Moneymaker, która w 2008 roku była kaskaderką wcielającą się w Larę Croft podczas sesji motion capture do gry Tomb Raider Underworld.

   


16 czerwca 2019, by Cez
Kup kartę graficzną i zagraj za darmo w SotTR
Jeśli nie macie jeszcze w swojej kolekcji Shadow of the Tomb Raider, a jednocześnie planujecie zakup karty graficznej, to nowa promocja Nvidia może być skierowana właśnie do Was. Gracze, którzy zakupią kartę graficzną GeForce GTX 1080 Ti, GTX 1080, GTX 1070 Ti, GTX 1070 lub GTX 1060 (jak również laptopa lub komputer z tymi kartami) otrzymają kod uprawniający do bezpłatnego pobrania PC-owej wersji gry Shadow of the Tomb Raider.


Kody można zrealizować za pośrednictwem aplikacji GeForce Experience. W tym celu należy w komputerze posiadającym zgodną kartę graficzną zainstalować najnowszy sterownik Game Ready oraz aplikację GeForce Experience. Po zalogowaniu się należy wybrać opcję "Realizuj" z rozwijanego menu konta.

Promocja potrwa do 13 września tego roku lub do wcześniejszego wyczerpania kodów. Więcej informacji można znaleźć na stronie Nvidia.

   


11 czerwca 2019, by Cez
Konferencja Square Enix bez słowa o Larze Croft
Nikt nie zapowiadał obecności serii Tomb Raider podczas tegorocznych targów E3, ale podczas trwania konferencji Square Enix wielu fanów Lary miało nadzieję, że wydawca zapowie jakąś niespodziankę. Japońska firma w trakcie półtoragodzinnego show niestety nie pokazała niczego związanego z TR. Efekt? Wielu fanów w mediach społecznościowych i na forach wprost pisze o sporym zawodzie. W zamian gracze po raz pierwszy zobaczyli, jak wygląda gra Marvel's Avengers, nad którą od kilku lat pracują m.in. studia Crystal Dynamics i Eidos Montreal.

Skąd wynika ten zawód, skoro twórcy nie zapowiadali niczego o serii Tomb Raider? W trakcie konferencji Square Enix skupiło się na swojej marce Final Fantasy i to przede wszystkim na remake'ach oraz remasterach starszych części tej serii. Stąd pytania fanów Lary Croft o to, dlaczego japońska firma nadal nie przychyla się do próśb o remake czy choćby remaster najstarszych Tomb Raiderów na urządzenia mobilne. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Square Enix zablokowało powstające remastery na PC (link do newsa), ale jednocześnie firma ta nie ma problemu z odświeżaniem Final Fantasy. Wielu fanów spodziewało się również zapowiedzi ósmego, dotąd niepotwierdzonego, DLC do Shadow of the Tomb Raider - przypomnijmy, że w menu tej gry wciąż widnieje ósmy, pusty slot na opcjonalny grobowiec. Wątpliwe, aby był to błąd gry. Fani dziwią się również, że właściciele marki TR nie wspomnieli o niej nic, podczas gdy Lara pojawiła się dzień wcześniej w trakcie konferencji Microsoftu, o czym pisaliśmy 10 czerwca.


Co prócz Final Fantasy zaprezentowano podczas konferencji Square Enix na targach E3 2019? Wreszcie zobaczyliśmy, nad czym w ostatnich latach w tajemnicy pracowali Crystal Dynamics z małą pomocą Eidos Montreal - na tyle intensywnie, że Crystalsi musieli oddać dowodzenie w przypadku Shadow of the Tomb Raider temu drugiemu studiu. Gra Marvel's Avengers ukaże się 15 maja 2020 roku na PS4, Xbox One, PC i Stadia. Dodajmy, że w tworzeniu tego tytułu biorą też udział firmy Crystal Northwest (studio-dziecko Crystal Dynamics) i Nixxes Software (odpowiedzialne m.in. za PC-owe porty ostatnich Tomb Raiderów). Prezentację Marvel's Avengers na konferencji Square Enix możecie zobaczyć tutaj (zwiastun na silniku gry oraz wystąpienie m.in. Scota Amosa i Meagan Marie z Crystal Dynamics).


Gra Marvel's Avengers nie jest powiązana z filmowym uniwersum Marvela - przedstawia niekanoniczną, alternatywną linię czasową, stąd też twarze bohaterów i ich głosy są inne niż w filmach. Twórcy zatrudnili m.in. aktorów znanych z serii Uncharted. Przykładowo Iron Man przemówi głosem Nolana Northa. Tytuł będzie oferował rozgrywkę zarówno dla jednego gracza jak i dla kilku - w grze będzie dostępny co-op maksymalnie dla czterech osób. Co ciekawe, specjalny content i wcześniejszy dostęp do gry ma pojawić się na PlayStation 4. To spora zmiana, bo do tej pory w przypadku gier Crystal Dynamics faworyzowane były konsole z serii Xbox.

Do końca targów E3 zostały jeszcze dwa dni, ale nie liczylibyśmy na jakiekolwiek informacje o serii Tomb Raider. Na pocieszenie dodajmy, że wkrótce, prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu, sklep Square Enix Store będzie rozsyłał do nabywców spóźnioną o kilka miesięcy grę planszową Tomb Raider Legends (link do archiwalnego newsa).

   


10 czerwca 2019, by Cez
RotTR dostępny w Xbox Game Pass na PC
Podczas rozpoczętych właśnie targów E3 nie ma co liczyć na zapowiedź nowego Tomb Raidera, ale nie znaczy to, że w trakcie największego święta graczy zabraknie Lary Croft. Podczas konferencji Microsoftu ujawniono, że Rise of the Tomb Raider wszedł w skład Xbox Game Pass na PC. Zwiastun tej nowej usługi wraz z fragmentami przedostatniej gry z Larą możecie zobaczyć tutaj.


Xbox Game Pass na PC to odpowiednik Xbox Game Pass na konsole X360 i XOne, przy czym jak sama nazwa na to wskazuje, ta pierwsza usługa dotyczy komputerów osobistych. W ramach abonamentu miesięcznego gracz otrzyma dostęp do ponad stu PC-owych tytułów, w które może zagrać na komputerze po uprzedniej instalacji specjalnej aplikacji (nie chodzi o Steama, a o aplikację Xboxa). Prócz Rise of the Tomb Raider do usługi Xbox Game Pass na PC trafiły również takie gry jak Metro Exodus, Forza Horizon 4, Gears of War 4 czy seria Halo.


Docelowo miesięczny koszt Xbox Game Pass na PC będzie wynosił tyle samo co konsolowa wersja Xbox Game Pass, czyli 40 zł, choć w chwili obecnej trwają beta testy wycenione na 19 zł za miesiąc. Jeśli gracz chciałby jednocześnie posiadać pakiet Xbox Game Pass na PC i na konsole oraz usługę Xbox Live Gold (m.in. zapewniającą możliwość rozgrywki online), to może wykupić plan Ultimate w cenie 55 zł miesięcznie. Uwaga! W trakcie trwania targów E3 firma Microsoft oferuje ogromny rabat - przez krótki czas można nabyć Xbox Game Pass na PC lub Xbox Game Pass Ultimate za jedyne 4 zł.

Przy okazji dodajmy, że podczas konferencji Microsoft zapowiedział swoją nową konsolę, roboczo zwaną Project Scarlett. Xbox kolejnej generacji zadebiutuje pod koniec 2020 roku. Możemy śmiało założyć, że następne gry z serii Tomb Raider pojawią się w przyszłości m.in. właśnie na kolejnym Xboxie oraz PlayStation 5.

   


8 czerwca 2019, by Cez
Trylogia reboota trafi do usługi Google Stadia
Już wkrótce tzw. trylogia reboota, czyli gry Tomb Raider (2013), Rise of the Tomb Raider i Shadow of the Tomb Raider będą dostępne w zupełnie nowej usłudze - Google Stadia. Zadebiutuje ona w listopadzie w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Finlandii, Norwegii, Szwecji, Belgi, Danii, Francji, Niemczech i Włoszech. Polska data premiery nie jest jeszcze znana.


Google Stadia to nie nowa, stacjonarna konsola, a płatna usługa strumieniowania obrazu z gry wideo. Oznacza to, że jeśli będziemy dysponować szybkim łączem internetowym oraz przeglądarką Chrome, to odpalimy usługę Google Stadia nie tylko na komputerze stacjonarnym, ale i na telewizorach, laptopach, tabletach, a nawet smartfonach. Obraz gry wideo będzie przesyłany na nasz ekran z odległego serwera, na którym gra będzie uruchomiona. Do grania będziemy mogli użyć klawiatury i myszki, specjalnego kontrolera Stadia lub też innego kontrolera kompatybilnego ze Stadią.


W usłudze Google Stadia będzie można nabyć pojedyncze gry lub też wykupić miesięczną subskrypcję w cenie 10 dolarów, dzięki której otrzymamy zniżki na zakup gier oraz także okazjonalnie pojedyncze darmowe produkcje.

Prócz wspomnianej trylogii reboota, innymi tytułami startowymi Google Stadia będą m.in.: Assassin's Creed: Odyssey, Final Fantasy XV, Metro Exodus czy Just Dance.