strona główna // forum // chat // kontakt // dodaj do ulubionych // ustaw jako startową


Powrót do Archiwum

MAJ 2016
26 maja 2016, by Cez
E3: Square Enix odsłania... puste karty
Kilka dni temu Square Enix zapowiedziało, że wkrótce ujawni ekscytujące szczegóły na temat obecności marki Tomb Raider podczas targów E3, które odbędą się w dniach 14-16 czerwca w Los Angeles. Jak zapowiedzieli, tak zrobili, ale problem w tym, że odsłonięte karty są praktycznie puste.

Światowy wydawca serii Tomb Raider oświadczył, że podczas E3 nie zabraknie paneli dyskusyjnych, w tym programu z cyklu "Square Enix Presents", w którym prowadzący opowiedzą o ulubionych grobowcach fanów ze wszystkich części serii. Osoby, które pojawią się przy stoisku firmy, otrzymają nieśmiertelniki z wyrzeźbionym logo z okazji 20-lecia serii Tomb Raider. Ponadto zapowiedziano konkurs dla utalentowanych fanów, w którym można wygrać tysiąc dolarów, ale spokojnie... mogą w nim wziąć udział tylko pełnoletni obywatele USA i Kanady.


I... to wszystko. Gdy Square niedawno ujawniło, że lada dzień zapowie ekscytujące wydarzenia, które będą miały miejsce na E3, wiele osób spodziewało się informacji o premierze Rise of the Tomb Raider na PS4 czy choćby o planowanym DLC z Croft Manor. Żadnych ekscytujących newsów jednak nie ujawniono, ale z drugiej strony nie ma się co dziwić - najciekawsze nowości deweloperzy zawsze zostawiają na same targi E3.

 


25 maja 2016, by Cez
Polki potrafią! Urodziny w stylu Tomb Raidera
To, że polscy fani Tomb Raidera są bardzo twórczy, wiemy od wielu lat - cyklicznie otrzymujemy od Was rysunki i grafiki, które zamieszczamy w dziale FanArt, a także publikujemy kolejne polskie Cosplaye. Co roku w grudniu otrzymujemy także od naszej wiernej Czytelniczki Ani niespodziankę z okazji urodzin serwisu WoTR. Jednym słowem - polscy fani są zdolni i pomysłowi, jednak myśleliśmy, że już nic nas nie zaskoczy. Zrozumieliśmy, że byliśmy w błędzie, kiedy odebraliśmy maila od naszej Czytelniczki, Joanny.


"Razem z koleżankami chciałyśmy zrobić jednej z nas miłe urodziny" - napisała do nas Joanna z Rzeszowa. "Solenizantka Julia bardzo lubi Larę, szczególnie Tomb Raidera z 2013 roku. Często żartowałyśmy sobie, że wyślemy ją na Yamatai, dlatego zrobiłyśmy bilet i ulotkę informacyjną. Oprócz tego w prezencie dostała: poduszkę z jeleniem z przyklejoną tarczą, własnej roboty łuk ze strzałą i kołczanem, zioło verbena na wzmocnienie i bluzę. Całość spakowałyśmy w pomalowane pudło, które wyglądało jak skrzynia. Jedna z nas, Julka, przebrała się za Larę. To ona wręczała solenizantce prezent. Potem poszłyśmy nad rzekę robić sobie zdjęcia. Wszyscy dobrze się bawili. Solenizantka Julia była zachwycona, nie spodziewała się takich urodzin. Podziękowała nam ze łzami w oczach."


My również dołączamy się do życzeń dla solenizantki Julii, a jej koleżankom - Joannie, Julce, Magdzie i Emilce - gratulujemy pomysłu! Przy okazji zapraszamy do działu Cosplay, gdzie zamieściliśmy więcej fotek Julki, która na wspomnianych urodzinach wcieliła się w rolę Lary Croft.

 


19 maja 2016, by Cez
Tomb Raider będzie obecny na E3
Nie wiadomo jeszcze co, ale "coś" związanego z Tomb Raiderem będzie się działo podczas tegorocznych targów E3, które odbędą się w dniach 14-16 czerwca w Los Angeles.

Firma Square Enix zapowiedziała, że podczas tegorocznego E3 nie zabraknie materiałów m.in. o grach Deus Ex: Mankind Divided, Hitman czy Just Cause 3. A co z Larą? "Zamierzamy ujawnić ekscytujące informacje o Tomb Raiderze oraz o innych projektach" - czytamy w komunikacie Square Enix. Czego właściwie możemy się spodziewać? Na pewno pierwszych informacji o Rise of the Tomb Raider na PlayStation 4 i najprawdopodobniej niczego o kolejnym Tomb Raiderze 11. Możliwe, że poznamy szczegóły na temat planowanego DLC do TR10 o Croft Manor, niewykluczone również, że zostanie zapowiedziana kolejna niespodzianka z okazji 20-lecia serii, np. gra mobilna.

Przypomnijmy, że rok temu E3 obfitowało w materiały o Rise of the Tomb Raider, Lara Croft Relic Run oraz Lara Croft GO, a wszystkiemu na żywo w samym centrum Los Angeles przyglądał się przedstawiciel WoTR, który został zaproszony przez studio Crystal Dynamics i firmę Microsoft. Informacje sprzed roku o naszym pobycie w Kalifornii znajdziecie w Archiwum, a z kolei zdjęcia na Facebooku.

 


18 maja 2016, by Cez
Tomb Raider II #4 w sprzedaży
W zachodnich kioskach pojawił się czwarty numer drugiej regularnej serii komiksów od Dark Horse, który ukazuje przygodę Lary rozgrywającą się po wydarzeniach z gry Rise of the Tomb Raider. W najnowszym zeszycie zatytułowanym Tomb Raider II #4 Lara kontynuuje pościg za bardzo rzadkim gatunkiem grzyba, który rzekomo gwarantuje nieśmiertelność. Na jej przeszkodzie staje nowy, niebezpieczny przeciwnik, którego nie można zabić. Jeśli chcecie nadrobić zaległości, to streszczenia numerów #1-3 znajdziecie w dziale Komiks.

Za scenariusz odpowiada Mariko Tamaki, a szkice przygotował Phillip Sevy. Zeszyt tradycyjnie liczy 32 strony i kosztuje $3,99. Nowy numer dostępny jest jedynie w języku angielskim. Następny zeszyt pojawi się w zachodnich kioskach 22 czerwca, tego samego dnia zadebiutuje także zbiorcze wydanie pięcioodcinkowego komiksu Lara Croft and the Frozen Omen - streszczenie tej przygody znajdziecie tutaj.


Przypomnijmy, że historia opowiadająca o grzybach nieśmiertelności zostanie zakończona w szóstym numerze. Ostatnio informowaliśmy, że w zeszycie #7 pojawi się nowa opowieść - po szczegóły odsyłamy do newsa z 14 maja.

 


16 maja 2016, by Taimon
Square Enix zadowolone z wyników
Firma Square Enix, która jest odpowiedzialna za wydanie ostatnich dwóch gier z serii Tomb Raider, udostępniła swoje wyniki finansowe za miniony rok fiskalny, który trwał od 1 kwietnia 2015 roku do 31 marca tego roku. Wygląda na to, że japońska korporacja radzi sobie dużo lepiej niż w poprzednim roku fiskalnym.

Przychody ze sprzedaży we wspomnianym okresie wyniosły 214 miliardów jenów (ok. 2 miliardów dolarów), co stanowi wzrost o 27,5 procent w stosunku do poprzedniego roku fiskalnego. Wydawca zwraca uwagę na dobre wyniki gier Rise of the Tomb Raider oraz Just Cause 3, ale niestety nadal nie udostępnia danych dotyczących ilości sprzedanych egzemplarzy. Z ujawnionych informacji wynika, że Square Enix najwięcej jednak zawdzięcza grom MMO takim jak Final Fantasy XIV i Dragon Quest X, które generują największe dochody.

Firma liczy na to, że jej najbliższe duże premiery również wygenerują wielkie zyski: w sierpniu pojawi się Deus Ex: Mankind Divided, we wrześniu Final Fantasy XV, a pod koniec tego roku Rise of the Tomb Raider na PlayStation 4.

 


14 maja 2016, by Cez
Himiko i Sam powrócą!
Wydawało się, że zapoczątkowany w grze Tomb Raider z 2013 roku wątek opętanej przez królową Himiko Sam Nishimury został już zakończony - nic bardziej mylnego. Twórcy najnowszych komiksów z serii TR zapowiedzieli kolejny zeszyt, skupiający się właśnie na tym wątku.

Najpierw przypomnienie: losy Sam po powrocie z wyspy Yamatai zostały przedstawione w powieści TR: The Ten Thousand Immortals (wyczerpujące streszczenie możecie przeczytać w dziale Książki), a także w pierwszej regularnej serii komiksowej wydawnictwa Dark Horse (streszczenia znajdziecie w dziale Komiks). Seria ta zakończyła się zamknięciem Sam w londyńskim więzieniu. Okazuje się, że w aktualnie wydawanej drugiej regularnej serii, wątek ten będzie kontynuowany.


W zeszycie Tomb Raider II #7, który zostanie wydany w sierpniu tego roku, Lara dowie się, że Sam została przeniesiona z więzienia do szpitala psychiatrycznego. Pacjentka jednak z niego ucieknie i Croft będzie musiała ją odnaleźć oraz pomóc przed całkowitym przejęciem kontroli nad przyjaciółką przez japońską królową Himiko. Powyżej widzicie fragment okładki siódmego zeszytu (kliknij, by zobaczyć całość), który zapoczątkuje nową opowieść. Scenariusz, podobnie jak w przypadku pierwszej opowieści o poszukiwaniu grzybów nieśmiertelności, napisze Mariko Tamaki, zaś rysunkami znów zajmie się Phillip Sevy. Cena komiksu: $3.99.

Tymczasem już 18 maja w zachodnich kioskach ukaże się Tomb Raider II #4 (jeśli chcecie nadrobić zaległości, to streszczenia #1-3 znajdziecie w dziale Komiks), a z kolei na 26 października zapowiedziano zbiorcze wydanie zeszytów #1-6 z drugiej regularnej serii, które będzie liczyło 144 strony i kosztowało $19.99. Okładkę tego wydania znajdziecie tutaj.

Przy okazji informujemy, że dziś w dziale Komiks pojawiło się streszczenie 5-zeszytowej miniserii pt. Lara Croft and the Frozen Omen, które ukazuje przygodę pani archeolog w wersji klasycznej, sprzed restartu. Zbiorcze wydanie tej miniserii pojawi się w zachodnich kioskach 22 czerwca.

 


12 maja 2016, by Cez
Idziemy po rekord! Prześlij nam okładki z Larą
Ponawiamy prośbę studia Crystal Dynamics, które z okazji 20-lecia serii Tomb Raider tworzy kolekcję okładek z Larą Croft z całego świata. Twórcy informują, że zebrali już ponad 800 okładek (w tym 73 z Polski), a zamierzają osiągnąć wynik co najmniej 1100. Mało tego - w tym tygodniu Crystalsi zgłosili Larę Croft do "Księgi rekordów Guinnessa" w kategorii "postać z gry video, która pojawiła się na największej ilości okładek".


Serwis World of Tomb Raider na prośbę Crystalsów stworzył kolekcję 73 polskich okładek z panną Croft, którą znajdziecie tutaj. Jeśli dysponujecie takimi, których jeszcze nie mamy, to bardzo prosimy o przesłanie skanu lub też zdjęcia o dobrej jakości na adres redakcjawotr@gmail.com. Zebrane przez nas polskie okładki Crystalsi dołączą do swojej międzynarodowej kolekcji, którą umieszczono w serwisie Flickr.

Czy okładki, na których prócz Lary są inne postacie, są akceptowane? Tak, pani archeolog może dzielić okładkę z kimś innym, ale musi zajmować choć jej połowę. Rodzaj Lary nie ma znaczenia, może być to bohaterka z gier, filmów, komiksów czy z gadżetów, może być to również modelka lub Angelina Jolie, jeśli tematyka nawiązuje do TR.

 


11 maja 2016, by Cez
Czy Alicia zastąpi Camillę w kolejnej grze?
Camilla Luddington, aktorka, która użyczyła głosu Larze Croft w grach Tomb Raider i Rise of the Tomb Raider, wypowiedziała się na temat obsadzenia w roli pani archeolog szwedzkiej aktorki Alicii Vikander.

Serwis EW.com donosi, że Luddington, która przez wiele miesięcy była faworytką wielu fanów do roli Lary na wielkim ekranie, nie jest zazdrosna o Vikander - wręcz przeciwnie, Szwedka otrzymała jej "błogosławieństwo". Nieoficjalnie mówi się nawet o tym, że Alicia miałaby zastąpić Camillę także w kolejnej grze.


"Czułam, że ktoś prędzej czy później przejmie ode mnie tę rolę" - powiedziała Camilla Luddington. "Oczywiście z chęcią zagrałabym w filmowej wersji, ale to przecież Alicia, a ona jest wspaniała. Jestem bardzo podekscytowana tym, jak będzie wyglądała jej interpretacja tej roli. Nadal obracam się w świecie gier i nie czuję, by ktoś mi tę rolę zabrał. Jestem ciekawa jak inna osoba wcieli się w tę postać. Przecież od zawsze aktorki w roli Lary były zmieniane."

Wykaz wszystkich aktorek, które wcielały się w rolę pani archeolog (w tym dwie Polki), znajdziecie w dziale Lara Croft.

 


7 maja 2016, by Cez
Prezent z prętem przebijającym głowę
Portal gazeta.pl przyjrzał się sklepom, które przygotowały promocje z okazji majowych uroczystości pierwszej komunii świętej. Oberwało się sklepom oferującym prezenty dla 8-9-latków w postaci brutalnych gier video. Wśród nich nie zabrakło przygód z Larą Croft.

"Co można kupić dziecku, które jeszcze nie skończyło dziesięciu lat? Polskie sklepy uważają, że odpowiedni będzie np. Rise of the Tomb Raider na Xboksa One, w którym zobaczyć możemy sceny przebijania głowy, haki wbijające się w ciało bohaterki czy przygniatające ją kamienie" - czytamy w artykule na portalu gazeta.pl. Prócz brutalnych przygód Lary Croft skrytykowano również gry oferowane na prezent na komunię, w których pojawiają się demony czy zombie.


Redakcja wspomnianego portalu uważa, że dla dziecka, które jeszcze nie ukończyło 10 lat, odpowiednie będą gry typu Lego czy Minecraft. Trudno się z tym nie zgodzić - wystarczy włączyć choć na chwilę Rise of the Tomb Raider lub Tomb Raidera z 2013 roku, by natknąć się na brutalne sceny - to przecież dwie pierwsze gry z serii, które w Europie otrzymały oznaczenie PEGI 18+. Wcześniejsze odsłony cyklu nie były aż tak brutalne - Tomb Raider Legend miał oznaczenie PEGI 12+, a Anniversary i Underworld PEGI 16+.

A jeśli ktoś nadal nie wierzy, że najnowsze przygody pani archeolog są brutalne, niech zobaczy ten filmik ;)

 


6 maja 2016, by Cez
Chciała być Larą, a teraz Indianą Jonesem
Nie chodzi wcale o aktorkę, która zmieniła płeć. Takie marzenie ma Megan Fox, która wiele lat temu oświadczyła, że chętnie zagrałaby Larę Croft. Rola ta ostatnio została zgarnięta przez szwedzką aktorkę Alicię Vikander, ale Megan najwyraźniej się nie poddaje i chce się wcielić w innego słynnego archeologa.


"Bardzo chciałam wystąpić w Tomb Raiderze. Teraz chcę zagrać Indianę Jonesa, ponieważ zawsze uwielbiałam to, jaki jest zabawny i beztroski" - powiedziała aktorka znana głównie z roli w filmie Transformers, której najwyraźniej przypadł do gustu pomysł zmiany płci głównych bohaterów - patrz np. nowa część Pogromców duchów. Marzenie Megan jednak nieprędko uda się zrealizować, ponieważ już ogłoszono, że w nowym filmie Indiana Jones 5 ponownie zobaczymy Harrisona Forda.

Nie, dziś nie mamy 1 kwietnia. Zobaczcie jak to by mogło mniej więcej wyglądać >> klik! ;)

 


2 maja 2016, by Cez
Tomb Raider "już" na Linuxie
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią na rynku zadebiutował Tomb Raider w wersji na darmowy system operacyjny Linux. Konwersję przygotowała firma Feral Interactive, która ma na swoim koncie linuxowe przeróbki takich gier jak Medieval II: Total War czy Alien: Isolation. Gra jest dostępna zarówno na Steamie jak i w Feral Store w cenie 19,99 euro, czyli ok. 85 zł.


"Jesteśmy zachwyceni możliwością wprowadzenia jednej z najbardziej lubianych serii gier na Linuxa, czyli Tomb Raidera" - powiedział David Stephen, dyrektor zarządzający z Feral Interactive. "Ta gra ukazuje ewolucję Lary z badaczki-amatorki do zaprawionego w boju rozbitka w niezwykłej przygodzie, którą będą się rozkoszować gracze na Linuxie."