strona główna // forum // chat // kontakt // facebook // youtube

Powrót do Archiwum

KWIECIEŃ 201923 kwietnia 2019, by Cez
Można już grać w siódme DLC Droga do Domu!
Firma Square Enix odblokowała siódme DLC do Shadow of the Tomb Raider pt. The Path Home (Droga do Domu), które jest dostępne na Steamie oraz konsolach PS4 i Xbox One. Uwaga, dodatek jest możliwy do ściągnięcia tylko przez tych graczy, którzy kupili Season Pass. Tym razem twórcy nie opublikowali trailera, a jedynie utwór muzyczny >> klik! Siódmy dodatek został zapowiedziany jako ostatni, ale czy aby na pewno to już koniec?


Tradycyjnie w skład nowego DLC wchodzi misja poboczna (Wieczysta Nagroda) oraz nowy grobowiec (Matka Opiekunka). Siódmy dodatek przedstawia wydarzenia po zakończeniu głównej fabuły Shadow of the Tomb Raider, kiedy pył bitewny zdążył już opaść. Zaginięcie sojuszników zmusza Larę do poszukiwań w prastarych tunelach. Jej najnowsza wyprawa obejmuje kolejny grobowiec wyzwań ze skrywaną od stuleci tajemnicą (można go przejść solo lub w trybie co-op). Droga do Domu to także nowe opcje dostosowania wyglądu: strój Północny Strażnik, łuk Uderzenie Światła i umiejętność Magiczny Dotyk, pozwalający Larze zużywać mniej materiałów do doraźnego wytwarzania przedmiotów. Nie zabrakło także obiecanego klasycznopodobnego stroju o nazwie Klasyczny Taktyk.


The Path Home został zapowiedziany jako siódmy i zarazem ostatni dodatek, jednak w menu Shadow of the Tomb Raider nadal jest jeden wolny slot na ósmy opcjonalny grobowiec. Czy studio Eidos Montreal szykuje dla fanów jeszcze jeden dodatek? Twórcy niczego oficjalnie dotąd nie zdradzili, ale nie jest to wykluczone. Gdy otrzymamy na ten temat potwierdzenie, niezwłocznie Was o tym poinformujemy.

   


22 kwietnia 2019, by Cez
Nathan McCree w maju przyleci do Polski
Pod koniec maja nasz kraj odwiedzi Nathan McCree, kompozytor muzyki z gier TR1, TR2 i TR3, autor albumu The Tomb Raider Suite oraz organizator koncertów. Okazją do spotkania będzie ósma edycja Digital Dragons. Ta największa konferencja poświęcona grom w Europie Centralnej odbędzie się w dniach 27-28 maja w Krakowie. Nasza redakcja będzie uczestniczyć w tym wydarzeniu.


W ostatnich tygodniach większość uczestników akcji na Kickstarterze, dzięki której udało się opublikować The Tomb Raider Suite, otrzymała pudełkowe wydanie tego mocno spóźnionego albumu. Długo nie trzeba było czekać na kolejny ruch kompozytora Nathana McCree - w kwietniu wygłosił prelekcję na temat muzyki w grach wideo (na zdj. poniżej) w symbolicznym miejscu - w Derby, czyli mieście, gdzie firma Core Design 23 lata temu stworzyła serię Tomb Raider i postać Lary Croft.


Już 27 i 28 maja podobna prelekcja zostanie wygłoszona przez Nathana McCree w Krakowie podczas Digital Dragons. Jest to konferencja przeznaczona przede wszystkim dla osób tworzących gry wideo, a nie dla graczy, dlatego ceny za wstęp są o wiele wyższe niż np. na Warsaw Games Week czy Comic Con. Bilet dla jednej osoby to koszt aż ok. 900 zł. Listę wszystkich gości zaproszonych na Digital Dragons znajdziecie tutaj.

Przedstawiciele redakcji WoTR spotkali Nathana McCree osobiście w grudniu 2016 roku podczas koncertu w Londynie (link do relacji). Pod koniec maja będziemy mieli okazję spotkać się po raz drugi i to na dodatek w Polsce. Możecie liczyć na to, że po zakończeniu konferencji w naszym serwisie pojawi się relacja z Digital Dragons.

   


21 kwietnia 2019, by Cez
Nowa figurka z TR3 jest już dostępna
Za nami premiera drugiej figurki od Gaming Heads, która wchodzi w skład sześcioczęściowego zestawu z okazji 20-lecia serii. Po figurce z gry Tomb Raider I tym razem przyszła kolej na Larę Croft z Tomb Raider III. Prawdopodobnie wkrótce zostanie zapowiedziana trzecia figurka, ale wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie będzie to Angel of Darkness.


Figurka z TR3 ma wysokość ok. 30 centymetrów (12 cali). Cena jest wysoka, bo wynosi 299.99 dolarów, czyli ponad 1100 zł. Można ją zamówić w trzech wersjach: regular - limit 1000 sztuk (link), exclusive - 500 sztuk (link) i collective - 50 sztuk (link). Ta druga umożliwia wymianę rąk i zmianę broni z uzi na strzelbę, a trzecią charakteryzuje srebrna barwa całej statuetki.

Przypomnijmy, że nowa figurka wchodzi w skład sześcioczęściowego zestawu - trzy spośród zaplanowanych figurek ukażą panią archeolog z epoki Core Design (TR1, TR3 i Angel of Darkness), a pozostałe z Crystal Dynamics (TR Legend, The Temple of Osiris i Rise of the Tomb Raider). Poniżej widzicie projekt kompozycji, jaką będzie mógł ułożyć właściciel wszystkich sześciu statuetek (kliknij, by powiększyć). Cały zestaw będzie liczył 53 cm wysokości, 72 cm szerokości i 46 cm głębokości.


Po wydaniu figurki z TR3 miała przyjść pora na Angel of Darkness. Firma Gaming Heads uznała jednak, że w następnej kolejności wyda figurkę z The Temple of Osiris, po to aby nabywcy trzech pierwszych figurek (TR1, TR3 i The Temple of Osiris) mogli ułożyć przednią część kompozycji, którą widać na powyższej grafice.

   


20 kwietnia 2019, by Cez
Gra Lego z Larą i Indianą Jonesem? Był taki pomysł
Założyciel firmy TT Games, która stworzyła ponad dwadzieścia popularnych gier z serii Lego, miał w planach wydanie tytułu z Larą Croft, w którym wystąpiłby również Indiana Jones. Zaskakująca informacja o tym crossoverze pojawiła się w serwisie YouTube na kanale GameHut, za który odpowiada wspomniany założyciel TT Games, Jon Burton. Zobaczcie filmik >> klik!

Firma TT Games w 2005 roku stworzyła pierwszą grę pt. Lego Star Wars: The Video Game. Wydawcą tego tytułu był Eidos. Zaprezentowany przez Jona Burtona filmik opowiada o wstępnych planach firmy na wykupienie licencji na kolejne trzy znane marki. W materiale widzimy również testowe animacje, które deweloperzy stworzyli w 2005 roku w ramach testów. Po wydaniu Gwiezdnych Wojen TT Games rozważało zabranie się za Jamesa Bonda, Indianę Jonesa i… Larę Croft. Agent 007 szybko odpadł z uwagi na restart serii z Danielem Craigiem, który okazał się bardziej brutalny niż wcześniejsze filmy, a więc jednocześnie nieodpowiedni dla dzieci, które są głównymi odbiorcami gier z serii Lego. W drugiej kolejności wybór padł na Indianę Jonesa, na co była zgoda od LucasArts. Jak wiadomo, gry Lego ze słynnym archeologiem w kolejnych latach ukazały się na rynku. Nie udało się jednak z Larą Croft - dlaczego?


Jon Burton wyjaśnia, że w 2005 roku seria Tomb Raider nie wydawała się twórcom z TT Games aż tak znana jak Gwiezdne Wojny czy Indiana Jones, więc zapadła decyzja, aby spróbować stworzyć nie solowe Lego-przygody panny Croft, a w duecie z Indianą Jonesem. Pomysł na taki crossover został skonsultowany z LucasArts, ale firma ta natychmiast go odrzuciła. Okazało się, że twórcy Gwiezdnych Wojen i Indiany Jonesa w 2005 roku nadal mieli żal do Eidosa za to, że rzekomo splagiatowali przygody archeologa z biczem i wydali grę z kobiecym odpowiednikiem Jonesa. A może chodziło o zwykłą zazdrość, bo tak się składa, że nigdy żadna gra wideo z Indianą Jonesem nie zdobyła aż takiej popularności jak seria Tomb Raider.

Lara Croft i James Bond nigdy nie pojawili się w serii gier Lego - czy kiedyś się to zmieni, tego nie wiemy. Wiadomo natomiast, że firma TT Games po odrzuceniu tych pomysłów z sukcesem wydała gry Lego na licencji takich marek jak Harry Potter, Władca Pierścieni, Jurassic Park, Batman, Piraci z Karaibów czy Marvel.

   


13 kwietnia 2019, by Cez
Co dalej po Shadow of the Tomb Raider?
Nie jest tajemnicą, że gra Shadow of the Tomb Raider nie odniosła takiego sukcesu, na jaki liczyła firma Square Enix, mimo że przez wielu fanów jest uważana za najlepszą część trylogii. Nie znaczy to jednak, że przygody Lary w Amazonii były ostatnimi. Po raz kolejny potwierdzono, że są plany na ciąg dalszy - Tomb Raider 12 na pewno powstanie.

Dokładnie rok temu Daniel Bisson i Mario Chabtini z Eidos Montreal potwierdzili, że Shadow of the Tomb Raider nie będzie ostatnią częścią serii (link do archiwalnego newsa). Po wrześniowej premierze gry, gdy okazało się, że SotTR nie sprzedaje się tak dobrze jak dwie poprzednie części, niektórzy zaczęli obawiać się, że może być to koniec przygód Lary Croft. Nic bardziej mylnego. Serwis US Gamer miał niedawno okazję porozmawiać z Jonathanem Dahanem, producentem z Eidos Montreal.


"Byłbym niezwykle zdziwiony, gdybyśmy nie ujrzeli ich więcej (gier z Larą - dop. redakcji). Nie możemy powiedzieć nic więcej na temat tego co dalej, ale byłbym bardzo zaskoczony, gdybyśmy więcej nie usłyszeli o tej marce" - powiedział Jonathan Dahan. Producent jednocześnie zrobił dobrą minę do złej gry, mówiąc, że studio jest bardzo zadowolone z odbioru i sprzedaży Shadow of the Tomb Raider. Dodał, że twórcy są najbardziej dumni z zagadek w grobowcach, zarówno tych opcjonalnych, jak i osadzonych w fabule.

Na konkrety odnośnie następnej gry Tomb Raider 12 musimy niestety poczekać. Z wypowiedzi twórców sprzed roku wynika jedynie, że w kolejnej grze nie będzie podwójnych pistoletów, mimo że większość fanów serii bardzo ich oczekuje. W chwili obecnej czekamy na ostatnie DLC do SotTR, które ukaże się 23 kwietnia.

   


12 kwietnia 2019, by Cez
W planach jest drugi film z Alicią Vikander!
Wytwórnie MGM i Warner Bros zatrudniły Amy Jump w roli scenarzystki drugiego filmu Tomb Raider z Alicią Vikander - tak twierdzi amerykański serwis Deadline.

Przez wiele miesięcy czekaliśmy na jakiekolwiek wieści na temat sequela filmu Tomb Raider (2018). Informacja Deadline nie jest co prawda potwierdzona przez same wytwórnie, ale serwis ten wielokrotnie udowadniał, że korzysta ze sprawdzonych źródeł. Wiele wskazuje na to, że doczekamy się kolejnego filmu z Alicią Vikander w roli Lary Croft. Źródło serwisu Deadline twierdzi, że szwedzka aktorka widziała już zarys scenariusza Amy Jump i bardzo jej się on spodobał. Wspomniana scenarzystka ma na swoim koncie takie produkcje jak Free Fire, Lista płatnych zleceń i High-Rise.


Przypomnijmy, że scenariusz do filmu Tomb Raider (2018) napisała Geneva Robertson-Dworet i Alastair Siddons. Budżet produkcji wynosił ok. 94 mln dolarów, a zyski 274,7 mln dolarów. Film zebrał średnie oceny i słabo przyjął się na rynku amerykańskim.

   


11 kwietnia 2019, by Cez
Klasycznopodobny strój w Shadow of the TR
Studio Eidos Montreal potwierdziło kolejny element ostatniego, siódmego DLC do Shadow of the Tomb Raider. Będzie to strój Lary Croft przypominający ten klasyczny znany z najstarszych przygód pani archeolog.


W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że siódme DLC pt. The Path Home będzie składało się z nowego, opcjonalnego grobowca, misji pobocznej, broni oraz kilku strojów. Już wówczas na screenie można było dostrzec strój przypominający ten klasyczny. Twórcy opublikowali dodatkową grafikę, która potwierdza powrót klasycznego stroju, a właściwie takiego, który go nieco przypomina. W sieci pojawiły się różnego rodzaju opinie na temat klasycznopodobnego stroju. Jedni fani cieszą się, że Eidos Montreal uwzględnił prośby graczy na temat dawnego ciuszka, inni z kolei podkreślają, że to strój identyczny jak domyślny z Shadow of the Tomb Raider i jedynie pokolorowany.

Premiera siódmego DLC pt. The Path Home odbędzie się 23 kwietnia. Dodatek będzie dostępny jedynie dla tych graczy, którzy wykupią Season Pass.

   


5 kwietnia 2019, by Cez
Znamy datę premiery ostatniego DLC!
Kilka dni temu odblokowano szóste DLC do Shadow of the Tomb Raider, a już zapowiedziano datę premiery ostatniego, siódmego dodatku pt. The Path Home. Zapiszcie w kalendarzu następującą datę: wtorek 23 kwietnia. Prócz tej dobrej wiadomości, przypominamy też o jednej złej...

Fabuła The Path Home będzie różnić się od tej z poprzednich sześciu dodatków, ponieważ będzie rozgrywać się po zakończeniu gry Shadow of the Tomb Raider. Tradycyjnie otrzymamy nowy, opcjonalny grobowiec, misję poboczną, broń oraz stroje (te ostatnie w liczbie mnogiej - nowych ciuszków ma być dużo). Twórcy w informacji prasowej wyraźnie zaznaczają, że będzie to ostatnie DLC, więc tajemniczy dodatkowy grobowiec, o którym pisaliśmy 29 marca, być może będzie wchodził w skład The Path Home - potwierdzenia w chwili obecnej nie mamy.


Zła wiadomość jest taka, że zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią siódmego DLC jako jedynego nie będzie można kupić osobno za ok. 20 zł. Co to oznacza? Trzeba nabyć Season Pass do Shadow of the Tomb Raider w cenie ok. 125 zł, aby zagrać w The Path Home. Dla osób, które kupiły przepustkę sezonową już jesienią, nie będzie to problem. Gorzej z tymi graczami, którzy kupowali pojedynczo interesujące ich dodatki - jeśli będą chcieli zagrać w ten ostatni, będą musieli nabyć Season Pass, czyli częściowo drugi raz zapłacić za to samo.

   


1 kwietnia 2019, by Cez
Tytuł Tomb Raider zostanie trwale spolszczony!
Od nowego roku tytuł serii Tomb Raider zostanie w Polsce przetłumaczony na Rabusia Grobowców. Taki będzie efekt wejścia w życie nowelizacji ustawy o języku polskim, który dotknie wszelkie nowe przygody Lary Croft zarówno w grach, filmach jak i w książkach.

Ten dzień prędzej czy później musiał nastąpić. Dokładnie od 1 stycznia 2020 roku w Polsce będzie obowiązywać nowelizacja ustawy o języku polskim, która zakłada konieczność tłumaczenia z języka obcego na nasz ojczysty tych tytułów książek, filmów czy gier wideo, które składają się ze słów pospolitych, a takimi są słowa "tomb" i "raider". Na szczęście zasada ta nie dotyczy imion i nazwisk, więc w tym przypadku możemy spać spokojnie - nadal bohaterką serii będzie Lara Croft, a nie Lara Zagroda. Jeśli zaś chodzi o tytuł Tomb Raider - tu wydawca stwierdził, że Rabuś Grobowców będzie brzmiał najlepiej w przypadku kolejnych produkcji (te dotychczas wydane zachowają angielski tytuł). Tym samym odrzucono trzy inne propozycje: Grabieżcę, Łupieżcę i Penetratora Grobowców.


Co to oznacza dla polskich fanów Tomb Raidera, a właściwie Rabusia Grobowców? Od 1 stycznia zamiast TR będziemy pisali skrót RG, a zamiast World of Tomb Raider (WoTR) nasz serwis będzie nazywał się Światem Rabusia Grobowców (ŚRG). Czy nam się to podoba czy nie, musimy od 2020 roku do tych zmian się przystosować, bo inaczej będą groziły nam kary za nieprzetłumaczenie zagranicznego tytułu na język polski.


Jeśli jesteście ciekawi, skąd wywodzi się imię "Lara", nazwisko "Croft" oraz słowa "tomb" i "raider", to odsyłamy do naszego artykułu w dziale Teksty.

UPDATE (01.04)
Powyższa informacja była oczywiście naszym żartem z okazji Prima Aprilis :) Tytułowi Tomb Raider nie grozi przetłumaczenie na język polski - wspomniana nowelizacja ustawy o języku polskim to nasz wymysł na potrzeby newsa primaaprilisowego.