strona główna // forum // chat // kontakt // facebook // youtube

Powrót do Archiwum

KWIECIEŃ 201728 kwietnia 2017, by Cez
Tegoroczne targi E3 bez Lary?
Fani Lary Croft oczekiwali, że podczas tegorocznych targów E3 zobaczymy pierwsze materiały z nowej gry o roboczym tytule Tomb Raider 11. Niestety z komunikatu Crystalsów wynika, że lepiej się na to nie nastawiać. "Dla Lary będą to ciche targi E3, ale później w tym roku nadgonimy sprawy związane z jej nową przygodą" - wyjaśnia Meagan Marie ze studia Crystal Dynamics.


Tegoroczne targi E3 odbędą się w dniach 13-15 czerwca tradycyjnie w Los Angeles. W dziale Teksty możecie sobie przypomnieć jak wyglądała ta impreza w 2015 roku, w której przedstawiciel serwisu WoTR uczestniczył w roli polskiego ambasadora marki Tomb Raider.

Warto pamiętać, że gracze nie samymi targami E3 żyją. Często doniosłe zapowiedzi pojawiają się w sierpniu podczas niemieckiej imprezy Gamescom. Można przypuszczać, że im bliżej będzie premiery filmu Tomb Raider (2018), tym więcej pojawi się informacji nie tylko o kinowych przygodach Lary, ale i o nowej grze.

   


26 kwietnia 2017, by Cez
Oglądasz "Milionerów", a tam... Lara Croft!
W dzisiejszym odcinku polskiej edycji "Milionerów" pojawiło się pytanie, po usłyszeniu którego niejeden fan panny Croft się uśmiechnął.


Uczestnik programu TVN sam sobie poradził z prawidłową odpowiedzią na pytanie za 40 000 złotych (bez kół ratunkowych), która brzmiała oczywiście "Geralt z Rivii". Dodajmy, że co prawda w Polsce Lara Croft nie pojawiła się dotąd na znaczkach pocztowych, ale na zachodzie były już takie przypadki. W 2005 roku francuska poczta La Poste wypuściła serię znaczków z postaciami z najbardziej znanych gier, m.in. Prince of Persia, Legend of Zelda oraz właśnie Tomb Raider (link do archiwalnego newsa). Z kolei w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii opublikowano limitowaną kolekcję znaczków pocztowych z okazji 20-lecia serii Tomb Raider (link).

Nie pozostaje nam nic innego, jak liczyć na wydanie pierwszego, polskiego znaczka z Larą Croft!

   


24 kwietnia 2017, by Cez
McCree zbierze pieniądze na Kickstarterze
Nathan McCree ogłosił, że już w przyszłym miesiącu ruszy zbiórka pieniędzy, która ma na celu wydanie albumu z utworami tego kompozytora z gier TR1, TR2 i TR3. Okazuje się także, że wciąż jest szansa na koncert w Polsce.


Kompozytor poinformował, że zbiórka organizowana poprzez stronę Kickstarter ruszy w połowie maja. Tutaj możecie zobaczyć zwiastun wydarzenia. Celem Nathana jest profesjonalne nagranie muzyki w londyńskim studiu Abbey Road Recordings przy udziale Królewskiej Orkiestry Filharmonicznej i chóru. Przypomnijmy, że akcja jest skutkiem koncertu The Tomb Raider Suite, który odbył się w Londynie w grudniu ubiegłego roku (link do naszej relacji). Już wówczas twórca obiecał, że na koncercie się nie skończy - zostanie wydany także album z jego muzyką.

"Jeśli akcja na Kickstarterze powiedzie się, to już latem odbędą się nagrania" - przekazał nam Nathan McCree. Spytaliśmy również kompozytora czy nadal ma w planach kolejne koncerty, w tym w naszym kraju. "Tak, mam nadzieję, że wkrótce sprowadzimy nasze show do Polski" - optymistycznie odpowiada artysta.

   


18 kwietnia 2017, by Cez
Lara znów sparodiowana
Panna Croft pojawiła się na karcie kolekcjonerskiej z serii "Wacky Packages" (ang. zwariowane paczki). Mowa o kartach wydawanych w Stanach Zjednoczonych od 1967 roku, które parodiują wyroby konsumenckie. Na nowej karcie z Larą (kliknij, by powiększyć) widnieje opakowanie kosmetyku nadającego cerze efekt opalenizny o kolorze... złota. Fikcyjny produkt nazywa się "Tomb Radiance" co w języku angielskim oznacza "Grobowy blask".


To nie pierwsza parodia postaci Lary Croft. Warto przypomnieć sobie np. filmik "The Looney Tunes Show" z 2012 roku (klik), w którym Lola, dziewczyna królika Bugsa, wciela się w Larę. Z tego samego roku pochodzi zwariowana parodia "Robot Chicken" (klik), wykonana za pomocą animacji kukiełkowej.

   


14 kwietnia 2017, by Cez
Nowy film to katastrofa? Szczegóły fabuły
Serwis Splash Report opublikował opis scenariusza filmu Tomb Raider (2018), do którego rzekomo dotarł Jean-Francois Allaire, autor tekstu. Serwis zarzeka się, że informacje zawarte w artykule są prawdziwe. Jeśli tak faktycznie jest, mamy do czynienia z tym, czego wielu fanów Lary się obawiało - nowy film odbiega od kanonu i jest... rebootem reboota, czyli alternatywną wersją historii z gry Tomb Raider (2013).

Prawdopodobnie najnowsze gry nadal będą uznawać kanon obowiązujący od 2013 roku, a filmy stworzą zupełnie nowy. Wielokrotnie w serii Tomb Raider przerabialiśmy błędy, nieścisłości czy sprzeczności w fabule. Pora zaakceptować fakt, że wbrew obietnicy nadal tak będzie.

"Pierwszy akt filmu jest całkiem dobry i zrestartowana postać Lary Croft jest dobrze skonstruowana. Jest zabawna i żądna przygód. Widz chce, aby odniosła sukces. Niestety drugi akt to katastrofa. (...) Film ma być początkiem nowej serii. Patrząc na tę przygodę, ciężko mi uwierzyć w to, że tak będzie. Wolałbym, aby Lara Croft zakończyła się na Angelinie Jolie. Potencjał reboota był ekscytujący, ale projekt zawiódł niemiłosiernie" - twierdzi Jean-Francois Allaire, autor tekstu, który pojawił się w serwisie Splash Report.


Czy ujawnione rewelacje okażą się prawdziwe? Wkrótce się przekonamy. Dla osób niebojących się spoilerów, poniżej zamieszczamy opis fabuły nowego filmu, który został opublikowany na łamach Splash Report. Opis NIE zdradza zakończenia filmu, a jedynie jego ogólny przebieg:

SPOILERY (czytasz na własną odpowiedzialność): Lara Croft mieszka w Londynie razem ze swoją przyjaciółką Sophie (w grze była to Sam). Jej ojciec Richard zaginął siedem lat temu - po raz ostatni widziano go w Hong Kongu. Obecny szef firmy Croft Holdings chce przekonać Larę, by ta wreszcie przejęła firmę ojca. Po otrzymaniu pewnego klucza, bohaterka udaje się do swojego rodzinnego domu, gdzie znajduje sekretne pomieszczenie. Tam odkrywa, że jej ojciec miał obsesję na punkcie odnalezienia grobowca królowej Himiko. Lara znajduje mapę prowadzącą na wyspę na Morzu Południowochińskim. Aby tam dotrzeć, leci do Hong Kongu, gdzie prosi o pomoc kapitana Lu Rena. Jednocześnie w to samo miejsce kieruje się organizacja Trójca, która wysyła na wyspę Mathiasa Vogela oraz najemników (w grze Mathias mieszkał na wyspie i nie miał nic wspólnego z Trójcą). W filmie łącznie miałyby się pojawić trzy lokacje: Londyn, Hong Kong i wyspa, przy czym ta ostatnia miałaby zagościć na ekranie najdłużej. KONIEC SPOILERÓW

   


13 kwietnia 2017, by Cez
To ona zagra przyjaciółkę Lary!
Serwis Deadline poinformował, że aktorka Hannah John-Kamen zagra w najnowszym filmie Tomb Raider (2018). Wcieli się w rolę współlokatorki i najlepszej przyjaciółki Lary Croft. Imię postaci nie zostało ujawnione, ale można się domyślić, że prawdopodobnie chodzi o Sam Nishimurę z gry Tomb Raider (2013), która odpowiada temu opisowi.


Hannah John-Kamen to 27-letnia brytyjska aktorka, która zagrała m.in. w filmie "Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy" oraz w szóstym sezonie "Gry o tron", gdzie wcieliła się we wdowę Dothraki. Hannah pojawi się również w 2018 roku w najnowszym obrazie Stevena Spielberga pt. "Ready Player One".

Ponadto serwis IMDb informuje o innych, mniejszych rolach w filmie Tomb Raider (2018). Młody, azjatycki aktor Samuel Mak wcieli się w przywódcę młodocianego gangu, a pochodzący z RPA Vere Tindale w pilota helikoptera. Z kolei Adrian Collins zagra najemnika, a Vinita Petrus najemniczkę.

UPDATE (14.04)
Według najnowszych, niepotwierdzonych jeszcze informacji, przyjaciółka Lary będzie miała na imię Sophie, a nie Sam.

   


13 kwietnia 2017, by Cez
Ale wpadka... Dodatek wreszcie jest, ale nie działa
Długo musieliśmy czekać na pojawienie się darmowego dodatku do gry Lara Croft GO pt. The Mirror of Spirits na platformach mobilnych iOS, Android i Windows. Długo czekaliśmy i jeszcze... poczekamy, bo mimo premiery DLC, dodatek nie działa. Wielu użytkowników po ściągnięciu najnowszej aktualizacji donosi, że gra "zamraża się" na ekranie startowym z logo Square Enix.

Przedstawiciel Square Enix Europe poinformował nas, że firma wie o problemie i pracuje nad jego rozwiązaniem. Damy Wam znać, gdy aktualizację będzie można bez obaw pobrać.


W pierwszej kolejności darmowe DLC pt. The Mirror of Spirits pojawiło się 3 grudnia ubiegłego roku na konsolach PS4 i PS Vita, a następnie 3 marca zadebiutowało na Steamie. Dodatek został zainspirowany dworem Croft Manor, a także sobowtórem Lary znanym m.in. z gry Tomb Raider Underworld. Pakiet leveli zawiera nową mechanikę i 25 zagadek. Fabuła przedstawia się następująco: Lara przypadkowo uwalnia moc Lustra Dusz w swojej galerii trofeów. Następnie musi odbyć podróż po dworze Croft Manor, który jest rozdarty pomiędzy światem rzeczywistym, a duchowym.

UPDATE (13.04)
Twórcy gry po kilku godzinach poradzili sobie z usterką i zamieścili aktualizację aktualizacji. Można już śmiało pobierać i grać!

   


11 kwietnia 2017, by Cez
Wkrótce filmowcy opuszczą Afrykę
Powoli dobiegają końca zdjęcia do filmu Tomb Raider (2018) realizowane w Republice Południowej Afryki. Prawdopodobnie pod koniec kwietnia, a najpóźniej w maju filmowcy przeniosą się do Wielkiej Brytanii.


"Zbliżamy sie do końca kręcenia zdjęć w lokacjach rozmieszczonych w RPA i będziemy kontynuować pracę w Londynie" - powiedział reżyser Roar Uthaug (na zdj. po lewej) na łamach serwisu GQ. Wpisy aktorów w portalach społecznościowych również wskazują na zbliżanie się do mety. Walton Goggins, który wciela się w Mathiasa, opublikował wpis sugerujący, że za dwa dni kończy pracę na planie filmu. Kilka dni temu Kapsztad w RPA opuścił z kolei Alexandre Willaume, który na koniec wykonał widniejące obok pamiątkowe zdjęcie z reżyserem. Wciąż oficjalnie nie wyjawiono w kogo aktor się wciela. Wcześniej spekulowano, że w Rotha lub nawet Konstantina, a obecnie w serwisie IMDb znajduje się informacja, że w żołnierza Trójcy.

Przypomnijmy, że film Tomb Raider (2018) pojawi się w polskich i zagranicznych kinach 16 marca przyszłego roku.

   


8 kwietnia 2017, by Cez
Posłuchaj nowego utworu Nathana McCree
Nathan McCree, kompozytor muzyki z TR1, TR2 i TR3, opublikował w serwisie YouTube zupełnie nowy utwór pt. "In The Blood" >> klik! Został on skomponowany specjalnie na potrzeby koncertu The Tomb Raider Suite, który odbył się 18 grudnia ubiegłego roku w Londynie. Od teraz każdy, niezależnie od tego czy był na koncercie czy też nie, może zaznajomić się z nowym kawałkiem.


Jeśli jesteście ciekawi jak fani Tomb Raidera bawili się na koncercie, to przypomnijcie sobie naszą relację tekstową oraz filmową.

   


7 kwietnia 2017, by Cez
Zobacz półgodzinny gameplay remake'u TR2!
Nicobass, twórca nieoficjalnej gry pt. Tomb Raider: The Dagger of Xian, która jest remakiem TR2, zaprezentował aż 30 minut gameplayu. Rozgrywka była transmitowana za pośrednictwem serwisu Twitch >> KLIK i KLIK!


Przypomnijmy, że nieoficjalny remake powstaje już od kilku miesięcy. Początkowo demo miało się ukazać w grudniu ubiegłego roku, ale autor przesunął premierę wersji demonstracyjnej na późniejszy, nieokreślony termin. Z najnowszego materiału wynika, że owe demko jest już praktycznie gotowe. Pozostaje pytanie, kiedy Nicobass upubliczni instalkę.

   


6 kwietnia 2017, by Cez
Znajdź trzy różnice...
Obiecanki cacanki. Firma Gaming Heads, która chciała wydać figurkę nawiązującą do gry Lara Croft and the Temple of Osiris już w pierwszym kwartale 2016 roku, a później przełożyła premierę na kwiecień tego roku, znów nie dotrzymała słowa. Teraz firma twierdzi, że produkt ukaże się pod koniec maja.


Ponadto z zaprezentowanych, najświeższych zdjęć wspomnianej figurki wynika, że ostateczny produkt odbiega od prototypu, zwłaszcza jeśli chodzi o twarz Lary Croft. Słowa są w tym przypadku zbędne, wystarczy spojrzeć na reklamowe zdjęcie sprzed wielu miesięcy (po prawej) oraz na aktualną fotkę wyprodukowanej figurki (po lewej).


Istnieją dwie wersje gadżetu i w obu przypadkach liczba sztuk jest ograniczona. Łączy je jedno - obie mają ok. 46 cm, czyli 18 cali. Tańsza wersja, warta 339,99 dolarów, została wyprodukowana w liczbie tysiąca sztuk (link do sklepu). Za nieco droższy egzemplarz zapłacimy 359,99 dolarów (link - fotkę widzicie powyżej). Będzie on dodatkowo zawierać magiczną laskę Ozyrysa przyczepioną do plastikowych pleców Lary. W przypadku droższej edycji firma Gaming Heads wyprodukuje pięćset statuetek.

Więcej informacji o miniaturowych Larach znajdziecie w naszym dziale Figurki.

   


3 kwietnia 2017, by Cez
Co powiecie na remaster Tomb Raidera 1 i 2?
Firma Realtech VR, która odpowiada za konwersje gier Tomb Raider I i Tomb Raider II na platformy mobilne Android i iOS, rozważa wydanie poprawionych wersji tych gier na PC.

"Sprawdzamy czy ludzie są tym zainteresowani. Nie wahajcie się udostępnić nasze wideo. Musimy skontaktować się ze Square Enix, którzy mają prawa do tych tytułów. Wciąż szukamy kodu źródłowego gry Tomb Raider III" - informuje w portalach społecznościowych firma Realtech VR, która od dłuższego czasu chce wydać trzecią część przygód Lary na platformach mobilnych, ale jest to niemożliwe z powodu zagubienia wspomnianego kodu (nie posiada go ani dawny Eidos ani byli pracownicy Core Design).


Jeśli pomysł wydania TR1 i TR2 na PC w odświeżonej wersji opłaci się firmie Realtech VR, to na co możemy liczyć? Na pewno co najmniej na to, co widzimy na platformach mobilnych - tam te remastery zawierają nowe tekstury, pełny soundtrack znany z konsoli PSX, a także pełen pakiet dodatkowych leveli TR1 Gold i TR2 Gold. Twórcy obiecują, że wersja na PC działałaby bez problemu na Windowsie 10 w rozdzielczości 1080p i przy 60 klatkach na sekundę, byłaby kompatybilna z padem Xboxa oraz dałoby się przełączać tekstury z odświeżonych na klasyczne i na odwrót. Miałby również pojawić się rzeczywisty cień głównej bohaterki.

   


3 kwietnia 2017, by Cez
Polka wyróżniona w siedzibie Crystalsów!
Miesiąc temu informowaliśmy, że w nowej, większej siedzibie Crystal Dynamics firma postanowiła stworzyć projekt nazwany "Crystal Community Showcase", czyli wystawę społeczności Crystalsów. Co miesiąc pracownicy studia wybierają osiem ich zdaniem najciekawszych prac i wieszają je na ścianie. W kwietniu wyróżniono polską oficjalną cosplayerkę, Klaudię Croft za sprawą fotografii wykonanej przez Mateusza Zahora (kliknij, by powiększyć). Zdjęcie to pojawiło się już wcześniej w książce Meagan Marie pt. 20 Years of Tomb Raider.

"Czuję ekscytację oraz dumę" - mówi Klaudia Croft. "Na początku myślałam, że to żart, ale gdy okazało się to jednak prawdą, zaparło mi dech w piersiach i popłakałam się ze szczęścia. Po raz kolejny spełniło się moje marzenie, a to wydarzenie na pewno popchnie mnie do dalszej ciężkiej pracy, którą kocham! Tomb Raider to całe moje życie i nie wyobrażacie sobie jaka jestem szczęśliwa, będąc tak doceniona przez samych twórców gier." To nie pierwszy sukces Klaudii. Przypomnijmy, że Crystalsi nadali jej status oficjalnej polskiej cosplayerki w październiku ubiegłego roku. Tytuł ten należy łącznie do dwóch Polek - wspomnianej Klaudii Croft oraz Ethlaine. O obu paniach możecie więcej przeczytać w dziale Cosplay.


Jeśli lubisz tworzyć ilustracje, grafiki, rysunki, rzeźby, figurki czy też cosplaye związane z grami Crystal Dynamics z serii Tomb Raider i Lara Croft, także masz szansę otrzymać zaszczytne wyróżnienie. Jeśli chcesz podesłać Crystalsom swoje dzieło, prześlij je na adres community@crystald.com w temacie wpisując "Crystal Community Showcase". W zabawie nie są brane pod uwagę prace związane z grami Tomb Raider od Core Design, można za to wysyłać także te powiązane z innymi markami Crystal Dynamics jak np. Gex, Whiplash, Pandemonium czy Legacy of Kain. Swoje prace możecie nadsyłać również do naszego działu FanArt (zasady publikacji opisaliśmy w regulaminie tej sekcji).

   


1 kwietnia 2017, by Cez
Angelina Jolie zagra w nowym filmie Tomb Raider!
Kolejne wieści napłynęły do nas z wytwórni MGM i Warner Bros. Ulubienica wielu fanów Lary Croft, czyli Angelina Jolie, pojawi się gościnnie w nowym filmie Tomb Raider (2018)!

"Kiedy dostałam tę propozycję, od razu się zgodziłam" – mówi Angelina Jolie na łamach serwisu Dadline. "Nie jest tajemnicą, że miałam zagrać w trzech filmach. Niestety na drugim się skończyło, ale postanowiłam dotrzymać słowa i pojawię się choć na moment w najnowszym tytule. Wielu fanów Lary Croft prosiło mnie o to od wielu lat, więc chociaż tyle mogę dla nich zrobić. Pojawię się na około 2 minuty tuż na początku filmu. Zagram w scenie prezentacji nowej książki, którą napisała dorosła Lara Croft i w tym momencie zacznę opowiadać przybyłej publiczności o tym, jak to się wszystko zaczęło. Wtedy zobaczycie pierwszą przygodę tej bohaterki, ale w tej roli oczywiście ujrzycie Alicię Vikander".


Z wypowiedzi Angeliny wynika, że nowy film będzie swoistym pomostem pomiędzy pierwszymi dwoma obrazami z Larą Croft, a tym najnowszym. To symboliczne przekazanie pałeczki przez Angelinę względem Alicii ujrzymy na własne oczy 16 marca 2018 roku w kinach na całym świecie.


UPDATE (01.04)
Powyższy news był naszym żartem z okazji Prima Aprilis. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że wielu z Was chciałoby, aby była to prawda :)